De Suez-conferentie verloopt in getwist Zekerheid Marcinelle W,at maet men JSta&wc uaa>deg.g.en? Een Anti.-Rev* tot informateur aangewezen Prof. De Caay Fortmann Het vlot, waarmede de Oceaan getrotseerd werd SLECHTS DODEN IN DE MIJN VAN MARCINELLE De lijken van 166 mannen gevonden op 1635 meter Trein ontspoort op Centraal Station in Amsterdam Compartiment van wagon opengescheurd Korreltje 2)e ColcLeGotihmvX Directeur: C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG No. 13888 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. 12.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.p. 17.40 Advertenties: 17 et. p. man. Telefoontjes 1.50 De stemming op de conferentie in Londen over het Suez-kanaal is gis teren aanmerkelijk minder vriendelijk geworden dan tot dusverre het geval is geweest. Oorzaak daarvan was het debat over de samenstelling van de commissie, die met president Nasser van Egypte verdere onderhandelingen zal voeren en de vraag, of de Egyptische regering officieel ook op de hoogte zal worden gesteld van het door de Indiase afgevaardigde, Krisha Menon, ingediende voorstel. Uiteraard dient hierbij de nadruk op het woord „officieel" te vallen, daar algemeen bekend is, dat dit voorstel de instem ming van kolonel Nasser heeft, met wie achter de schermen druk overleg i6 gepleegd voordat het ter tafel werd gebracht. Eén dag uitstel op verzoek van India WIE ZAL HET NASSER ZEGGEN? De Indiase afgevaardigde kwam gistermiddag met het voorstel, dat de conferentie uit haar midden een commissie zal benoemen, die met ko lonel Nasser zal gaan praten namens de gehele conferentie en op basis van zowel het plan-Dulles als van het Indiase plan. Een door Nieuw-Zeeland ingediend voorstel, dat uiteraard de steun van de westelijke mogendheden heeft en ook geheel in de lijn van de ontwik kelingen ligt, hield daarentegen in, dat de commissie slechts zou bestaan uit die delegaties, die zich hebben uit gesproken voor het westelijke plan van minister Dulles voor internatio naal toezicht op het kanaal. Volgens dit Nieuw-Zeelandse voor stel zou de commissie de Egyptische regering moeten benaderen' om vast te stellen, of zij bereid is te onderhan delen over een verdrag op basis van het plan-Dulles. Hiermede werd dus het plan-Menon, dat slechts kan re kenen op de steun van de Sowjet- Unie, Indonesië en Ceylon, als basis van onderhandelingen met kolonel Nasser van de baan geschoven. De vergaderingen van gisteren werden herhaaldelijk onderbroken voor afzonderlijke besprekingen tus sen de delegatieleden. EEN DAG UITSTEL. De Sowjet-Unie en India hebben tenslotte gisteravond bereikt, dat de sluiting van de conferentie één dag is uitgesteld. De conferentie wordt vanmiddag hervat, doch de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dulles, heeft gezegd met niet meer dan 24 uur uitstel akkoord te gaan. Zeventien van de 22 landen, die aan de conferentie deelnemen, steu nen het plan tot internationaal be heer van het kanaal (het zg. Ameri kaanse plan), terwijl de Sowjet-Unie, Ceylon, Indonesië en India Egypti sche beheer met behulp van een in ternationaal raadgevend lichaam wen sen voor te stellen (het. plan van India) Spanje heeft zich onder voorbe houd achter het Amerikaanse plan Nadat de zitting was verdaagd, heeft een Britse woordvoerder ver klaard, dat het onmogelijk is te zeg gen wat de volgende stap zal zijn, aangezien de Indiase afgevaardigde weigert hierover te spreken vóór hij dienaangaande instructies vanzijn regering heeft ontvangen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de Rus sische, Indiase en Indonesische dele gaties zullen besluiten de conferen tiezaal te verlaten, indien de voor standers van het westelijke plan zich in beginsel achter het Nieuw-Zee landse voorstel zullen plaatsen. Nasser heeft zijn vakantie onder broken en is woensdag plotseling naar Cairo teruggekeerd. Oorspron kelijk zou hij met zijn gezin tot vrij dag in Alxandrië blijven. Egyptische kranten en radio-Cairo noemen de Londense conferentie „een volslagen mislukking". De Kabinetsformatie Amer. vliegtuig aangevallen Een Amerikaans patrouillevlieg tuig is gisteren aangevallen op 7600 mijl ten noorden van Formosa en 32 mijl ten oosten van de Chinese kust en vermist. De Amerikaanse marine heeft nog niet kunnen vaststellen, welke natio naliteit het aanvallende vliegtuig had. De gehele zevende Amerikaanse vloot speurt naar het vermiste toe stel. De vermiste machine was een door twee straalmotoren en twee zuiger motoren aangedreven „Martin Mer cator". Het had 16 man aan boord en was in Japan gestationeerd. Het Kabinet der Koningin deelt mede: „H. M. de Koningin heeft gis teravond op paleis Soestdijk ontvan gen prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en hem verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot sa menstelling van een kabinet. Prof. De Gaay Fortman heeft de opdracht aanvaard", (Zoals reeds in een gedeelte onzer vorige oplage medegedeeld, heeft H.M. de Koningin gisteren, na de vice-president van de Raad van State mr. A. A. L. Rutgers te hebben ge raadpleegd, prof. mr. C. P. M. Rom- me ontvangen en hem verzocht de opdracht te aanvaarden tot het vor men van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het par lement te genieten. Prof. Romme heeft H.M. Majesteit verzocht deze opdracht niet te behoeven te aanvaar den. Op een desbetreffende vraag van de Koningin heeft prof. Romme geantwoord, dat hij evenmin bereid zou zijn een opdracht tot het vormen van een kabinet dat het vertrouwen van het parlement zou kunnen ver werven. Gistermiddag heeft H.H. de Ko ningin op het Huis ten Bosch prof. dr. J. Zijlstra ontvangen.) Verklaring van prof. Romme. zaam geweest op de departementen van Economische Zaken en van Soci ale Zaken. Sinds 1946 is hij hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, waar hij privaatrecht en ar beidsrecht doceert. Hij is lid van de S.E.R.' lid van de Staatscommissie voor Burgelijke Wetgeving. Lid van I de Nationale Raad Welzijn Militairen en rector van het Christelijk Natio naal Vakverbond. Sinds 1 juli 1955 is prof. de Gaay Fortman Kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Onderhoud met Lieftinck. De informateur prof. mr. Gaay Fortman is voornemens zo is he denochtend namens zijn woordvoer der medegedeeld zich in de eerst komende dagen in de breedst denk bare zin op de hoogte te stellen van de politieke verhoudingen, zoals die op het ogenblik liggen. Prof. De Gaay zal heden een ge sprek hebben met prof. Lieftinck. De informateur is voornemens zijn intrek in „Het Torentje", het werk vertrek van de Minister van Binnen landse Zaken, te nemen. Hij heeft gisteren op paleis Soest dijk een onderhoud van enige uren met H.M. de Koningin gehad. Prof. De Gaay Fortman was met vakantie en werd fietsende aange troffen in de buurt van Kootwijk. Grote belangstelling voor een vreemde gast in de haven van Falmouth in Engeland: sedert een paar dagen ligt daar namelijk „l'Egare H", het vlot waarop drie mannen vanuit Canada in 87 dagen de Atlantische Oceaan overstaken. Zo te zien is het maar een angstig klein bouwseltje om natuurkrachten mee te trotseren Reddingsploegen hebben woensdag dagnacht in de mijn van Marcinelle de lijken van 166 mijnwerkers aan getroffen. Dit is gemeld, toen donderdagoch tend vroeg de reddingsploegen uit de mijn kwamen, die de verdieping van 1035 meter hadden verkend. Zes uur lang hebben de mannen rondgekro pen op de bodem van de uitgebrande mijn. Toen de redders ontmoedigd uit de mijn kwamen, wilden zij eerst geen vragen beantwoorden, tot een Ita- linaan in tranen uitbarstte en riep: „Niets dan lijken". Een Belgische redder zei: „Alle maal zijn ze dood". In aansluiting op het communiqué van het Kabinet der Koningin betref fende de weigering van prof. Romme tot vorming van een kabinet als in dat communiqué bedoeld, wordt ons het volgende medegedeeld: Volgens de openbare vaststelling van prof. Lieftink is de brede basis als draagvlak van het parlementair kabinet voorhands onbruikbaar ge- worden. Prof. Romme acht zich politiek niet de aangewezen figuur, om thans de vorming en de eventuele leiding van een ander kabinet op zich te nemen. Mede om de spanningen niet onno dig te .vergroten, lijkt het thans veel meer in de lijn ener juiste ontwikke ling te liggen, een kabinetsformateur te kiezen uit de protestants-christe lijke kring dan dit te doen uit de kring van een der grootste partijen, die bij het onbruikbaar worden der brede basis voor de vorming van een parlementair kabinet het meest be trokken zijn geweest. Prof. dr. Gaay Fortman. Prof de Gaay Fortman is 8 .mei 1911 te Amsterdam geboren. Hij is werk- weer stevigheid In 87 dagen staken drie mannen vanuit Canada de Atlantische Oceaan over op een uit stammen gemaakt vlot. De laatste dertig dagen hadden zij geen voedsel meer aan boord en moesten zij leven van regenwater en zelf ge vangen vis. Alleen het allerlaatste stukje naar de Engelse haven Falmouth moesten zij gesleept worden. Op de foto zien we twee van dé opvarenden van het vlot, „l'Egare H": links de 29-jarige kapitein van het vlot, Henry Beaudot en rechts de 27-jarige Mare Modena. Vanmorgen om 9.31 uur is de snel trein AmsterdamGroningen/Leeu warden even buiten het Centraal Staion te Amsterdam ontspoord doordat de locomotief uit de rails gleed. Juist op dat moment passeer de de uit Amersfoort binnenkomende trein. De locomotief van de sneltrein greep de linker voorzijde van het op een na achterste rijtuig van de trein uit Amersfoort. De zijkant van het eerste compartiment werd bijna ge heel opengescheurd en de beide zit banken totaal vernield. Eén passa gier werd zwaar gewond naar bui ten gebracht; het treinpersoneel ver leende hem eerste hulp. De GGD heeft het slachtoffer naar een zie kenhuis overgebracht. Enkele ande re passagiers liepen snijwonden op door het wegspringende glas. De aanrijding geschiedde enige tientallen meters voorbij het ooste lijk viaduct, waar in verband met de werkzaamheden voor de aanleg van de LJ-tunnel wordt gewerkt. Trein nr 117, de sneltrein naar Groningen/Leeuwarden, was om halftien van het Centraal Station vertrokken. Trein nr 1818 uit Amers foort, had om 09.34 op het C.S. moe ten aankomen. Vast staat zo deel de directeur ir J. Wessels Boer, di recteur van de N.S. mede dat op Volgens ooggetuigen, waren de passagiers van beide goedbezette treinen danig geschrokken door de klap van de aanrijding, het klette ren van wegspringend glas en het openscheuren van het compartiment. De bielsen onder de rails waarop de elektrische locomotief van de ex- pressetrein ontspoorde, zijn over een tiental meters versplinterd en omgewoeld in het grint. De zwaargewonde. De zwaargewonde passagier is de 32-jarige heer J. Boshuizen uit Weesp. Hij is in het O. L. Vrouwe Gasthuis opgenomen. OPLICHTER PROFITEERDE VAN RAMP VAN MARCINELLE. De Belgische politie heeft de 27- jarige Jean Boman uit Verviers aan gehouden. Deze had de pastoor van Andrimont een intekenlijst voor de slachtoffers van Marcinelle voorge legd. Boman had er van geprofiteerd dat een der slachtoffers dezelfde naam droeg als hij. Hij stelde een lijst op en begaf zich naar de pas toor van Andrimont die voor een be drag inschreef. Woensdag zette Bo man zijn bedrijf voort in de gemeen- het moment van passeren beide l te, maar de pastoor verwittigde de treinen de voorgeschreven snelheid van dertig kilometer niet hebben overschreden. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Mogelijk is deze gelegen in een bijzondere wissel werking tussen het materiaal en de ligging van de baan. Er is, aldus de ze N.S.-directeur, geen directe schuld aanwijsbaar van het personeel van de trein noch van dat met de bedie ning der seinen was beslast. „Een directe veiligheidsfout is niet gemaakt", zo luidde zijn oor deel. De ontspoorde locomotief van de sneltrein, die nog gekoppeld bleef aan één wagen op de rails, wordt met een kraan weer op de staven gebracht. De andere passagiersrij tuigen werden afgekoppeld en te ruggereden naar het centraal sta tion; daar werd een nieuwe trein geformeerd, die, uiteraard, met ver traging, korte tijd later over een der buitensporen vertrok. politie. De man had zich reeds schuldig gemaakt aan oplichting ten nadele van verscheidene pastoors in het Luikse. Hij liet hen telkens een van zijn drie kinderen dopen, om dan te verklaren dat hij behoeftig was en geld nodig had. De lijken, die deze redders gevon den hebben, zijn de laatste van de mijnwerkers, die op verschillende diepte werkten, toen 16 dagen gele den de brand uitbrak. „De zwakke hoop, welke wij giste ren nog hadden, aldus minister Troclet, is verdwenen. Verkennings groepen hebben zidh naar de plaat sen begeven waar z- misschien nog zuivere lucht zouden aantreffen. Op drie plaatsen hebben zij 92 lijken ontdekt. Er blijven nog 73 slachtof fers te ontdekken en er bestaat vol strekt geen hoop ze op> andere plaat sen levend terug te vinden, want de lucht die er heerst is besmet." De minister zei voorts: „Een groep mijnwerkers heeft getracht te ont komen, niet aian het gas maar aan de rook. Men is dat te weten gekomen, doordat één mijnwerker nog op een deur heeft kunnen schrijven: „Wij vluchten woor de rook met een vijf tigtal naar de Quatre Paumes - 8 augustus 1 13 u. 30". Deze ongelukki- gen zijn gestikt. Het totale aantal dodein 4s door de nieuwe vondst gestegen tot 263, on der wie zich 139 Italianen bevinden. De hoofdingenieur van het mijn wezen, Janssens, verklaarde, dat al le gangen van de verdieping 6 tot 8 km ver zijn onderzocht. Een groep redders, die tijdens de nacht afdaal de tot 1035 meter, heeft de aanwe zigheid van een grote hoeveelheid mijngas waargenomen in een kool- winplaats. Gelukkig blijft het gas ter plaatse hangen. Sommige lichamen werden aange troffen in 80 cm. diep water. Het is echter uitgesloten, aldus de hoofd ingenieur, dat mijnwerkers door ver drinking om het leven zijn geko men, want het is water dat ingevol ge de blussingswerken in het begin van de ramp in de gangen is terecht gekomen. Hij voegde eraan toe, dat het naar boven brengen van de lijken niet binnen twee dagen zal kunnen ge schieden. Bijna KONINKLIJK PAAR NAAR KORFOE. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden vertrekken morgen naar Korfoe, waar zij enke- dagen de gasten zullen zijn van ko ning Paul en Koningin Frederika van Griekenland. In het begin van de volgende week zullen zij met hun dochters Prinses Beatrix en prinses Irene naar Nederland terug keren. een nieuwe ramp Donderdagaochtend om vier uur is brand uitgebroken op verdieping 900 van de mijn „Saint Charles" van de „Charbonnages du Mambourg Sacre- Madame Poirier Reunis". De mijn is gelegen te Montignies sur Sambre, slechts enkele kilome ters van Marcinelle. Op het ogenblik van het ongeval bevonden zich 48 man in de mijn. De mijnreddingsdiensten zijn onmid dellijk opgetreden en zijn er in ge slaagd, alle in de mijn aanwezige mijnwerkers te redden. De brand was om zeven uur reeds bedwongen. De veiligheid in de mijnen De bijzondere raad van ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal gevolg geven aan het voorstel van de Hoge Autoriteit voor een gemeenschappelijke be spreking, waarop overleg gepleegd zal worden over het houden van een conferentie van de zes ledenstaten over het bevorderen van de veilig heid in de mijnen. De Italiaanse minister Cortese heeft als voorzitter van de raad me degedeeld, dat hij de ministerraad bijeengeroepen heeft voor een zit ting, die waarschijnlijk begin sep tember reeds zal plaats hebben. De coördinatiecommissie van de raad zal nog deze maand bijeenkomen om deze zitting voor te bereiden. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond 5 tot vrijdagavond. Opgemaakt te S 11.15 uur). AANHOUDEND KOEL Veranderlijke bewolking met ij nu en dan buien. Zwakke tot 5 matige, later tot krachtig of hard j J toenemende wind tussen zuid- oost en zuidwest. Aanhoudend j koel weer. 24 aug. zon op 5.40, onder 19.47, maan op 20.19, onder 9.02. Hoogwaterstanden 24. aug. v.m. 4.55; n.m. 5.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. 10 c STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO mist licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. regen regen zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. regen regen motregen zwaar bew. half bew. regen regen zwaar bew. zwaar bew. Koude wind De met een over Frankrijk naar het oosten trekkende depressie sa menhangende bewolking, die gisteren over het zuiden en midden van het land hing, trok in de loop van de nacht grotendeels weg. Ons land kwam onder een zwakke rug van hoge luchtdruk, zodat de wind tevens afnam. Hierdoor daalden de temüe- raturen weer tot vrij lage waarden. Plaatselijk werd opnieuw een mini mum temperatuur van 5 graden ge meten. De storing uit Frankrijk trok in de afgelopen nacht met regen en onweer over het Alpengebied. Over het noorden van de Oceaan bewoog een actieve - denressie in versneld tempo in de richting van Schotland, waar de kern in de komende nacht zal arriveren. Het front van deze de pressie komt over de Britse eilanden naderbij en zal vannacht met wat re gen ons land bereiken. Morgen zullen weer opklaringen volgen, maar de depressie zal de wind dnen toenemen en nieuwe hoeveelheden polaire lucht ons land binnenvoeren. Iedere schoenmaker veracht zijn eigen pekdraad.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1