DE „TREK NAAR HET WESTEN" ZAL OP VRIJ KORTE TERMIJN AFGEDAMD MOETEN WORDEN Industrialisatie van ander gebied in Nederland blijkt enige oplossing Geen spoedige uitlevering Jaarlijkse studiedagen KAB te Voorhout besloten De ongeschreven legerwet dreigt na eeuwen gebroken te worden Hebben gemeenten aan zee enige zeggingschap over het strand? DINSDAG 21 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Te veel belangstelling voor de Randstad Holland VERKEER MET MOTORRIJTUIGEN OP RUKSWEGEN EA MMJOOUOt imntltllT K* CTNMl 1953 s» c? -20000 STUKS 15000 - 10000 5000 VI7EST NEDERLAND en vooral „Randstad Holland' dreigt totaal overbe- wolkt te geraken en wanneer geen maatregelen genomen worden, zal de helft van het aantal Nederlanders, dat nu al West Nederland bewoont waarvan 4 miljoen in Randstad Holland in 1890 aangegroeid zijn tot bijna 7 miljoen, waarvan 5 tot 5.5 miljoen in Randstad Holland. Door in andere delen van Nederland mogelijkheden op allerlei maatschap pelijke vlakken te scheppen of te verbeteren, zal men moeten komen tot een ontlasting van het Westen en vooral tot een afremming van de trek, die nog steeds vanuit andere delen van ons land naar Randstad Holland te onder kennen valt. Tot 1980 zullen, wanneer de toestand niet ingrijpend gewijzigd wordt, ruim een half miljoen mensen uit andere delen van ons land naar Randstad Holland gekomen zijn en dit zal, gevoegd bij de te verwachten bevolkings aanwas in de Randstad, grote problemen op agrarisch, recreatie, veiligheids, waterhuishouding en verkeerstechnisch gebied te weeg brengen, die maar zeer moeilijk opgelost zullen kunnen worden. ERNSTIGE PROBLEMEN DREIGEN Thans heeft men de toestand nog in zoverre in handen, dat men door het, scheppen van mogelijkheden in laindere delen van Nederland, de „trek naar het Westen" kan afdam men en mogelijk in de toekomst tot een verschuiving van bevolking uit het Westen kan geraken. Het scheppen van mogelijkheden in andere delen van Nederland, zal enkel gezocht kunnen worden in in dustrialisatie. LANDBOUW MACHTELOOS.' De landbouw kan geen werkver ruiming meer opleveren, eerder zal zij door een steeds verdergaande me chanisatie in de toekomst nog grote aantallen werkkrachten afstoten. De handel en de vrije beroepen wor den in brede Mjn slechts in stand gehouden door de industrie, zijn daar althans zeer afhankelijk van, zodat men slechts door een inten sieve industrialisatie van de niet- Westelijke delen van Nederland tot een oplossing van het probleem kan geraken. Behalve de boven geschetste be zwaren tegen een verdere bevol kingsintensiteit in het westen van Nederland en vooral in Randstad Holland, 'dreigt ook de vorming van „metropools", monstersteden, buiten alle proporties gegroeid, die in Ne derland onhanteerbaar zijn, hetgeen weer problemen op bestuursteehniseh gebied te voorschijn zal roepen. AANTREKKINGSKRACHT. Deze samenhang van 'bezwaren te gen een verdere verdichting van de bevolking in West Nederland, zal, wanneer zij niet met alle ten dien ste staande middelen bestreden wordt, het levensgeluk van de be trokken bevolkingsgroepen niet ten goede komen en zelfs oorzaak kun nen zijn van het ontstaan van een •geheel nieuw mensentype, dat Ne derland tot nu toe gelukkig niet kent. Teneinde de „trek naar het wes ten" af te dammen, zullen andere Ne derlandse gebieden aantrekkelijk ge maakt diien'eni te worden door betere culturele voorzieningen en andere mogelijkheden, die het westen van Ned. prinsessen op vorstelijke vakantieboot De prinsessen Beatrix en Irene aan boord van de „Achilleus", kort voor het vertrek voor de vakantietrip, kijken naar de bedrijvigheid op de kade. Nederland voor vele Nederlanders aantrekkelijk maken. De conclusies, in dit artikel ver werkt, zijm afkomstig van een be schouwing, getiteld: „Het Westen en overig Nederland", dat door de Rijksdienst voor het Nationale Plan in opdracht van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting is samengesteld. LANGERAAR Pastoor A. G. M. VAN DER HOEVEN de nieuwe pastoor van Langeraar. Zaak-Anneke Beekman Nu de ex-pleegmoeder van Anneke Beekman in België gearresteerd is, heeft de Nederlandse justitie onmid dellijk een begin gemaakt met de uit leveringsprocedure, die wellicht ver scheidene weken in beslag zal nemen. De Belgische justitie zal de zaak eerst in onderzoek moeten nemen en vervolgens advies moeten uitbrengen aan de Belgische regering, bij wie de beslissing ligt over de uitlevering. De justitie-autoriteiten, die het „ge- val-Anneke Beekman" in behandeling hebben, verwachten, dat deze proce dure minstens drie tot vier weken in' beslag zullen nemen. Onhandige auto dief gaf jongens 'n lift Twee liftende jongens, twee broers uit Utrecht, 17 en 13 jaar oud, heb ben zonder met te weten een auto diefstal opgelost. Zij liften gister morgen met een stationcar tussen Roermond en Weert, doch aangezien de bestuurder niet „safe" reed en in Weert een niet ernstige aanrijding kreeg, verzochten zij in Weert te mo gen uitstappen. De twee knapen gingen onmiddel lijk naar het politie-hureau, om het vreemde gedrag van de chauffeur te melden. In de loop van de middag vond de Weerter politie de auto zwaar be schadigd in een sloot m een gehucht nabij Weert. De bestuurder, die lo pende naar de stad was gegaan, ken dank zij de jongens, die een vrij nauwkeurig signalement hadden, op gegeven, door de politie worden aangehouden. Het bleek een "9-jari ge inwoner van Heerlen te zijn, die s morgens de auto in Heerlen ont vreemd had. Afstand tussen leden en leiding te groot Gisteren zijn in de bisschoppelijke nijverheidschool te Voorhout de jaar lijkse studiedagen van de K.4.B. be sloten. De dagen hebben mede dank zij het systeem van de groepsbespre kingen en de gedachten wisseling met de inleiders een zeer vruchtbaar ver loop gehad. Zondagmiddag heeft mr. A. Diepen- brock, landelijk secretaris van de ka tholieke actie, over de moderne actie van de k.a. „Voor God" gesproken, Prof. dr. J. Groot, professor aan het philosophicum te Warmond, sprak gisteren over het cultiveren van de menselijke ontmoetingen als redding uit de eenzaamneid. Prof. Groot behandelde de tweeslachtig heid van het menselijk hart, dat enerzijds gesloten is, en anderzijds naar alle mensen en God open staat. Dit is geen antithese, aldus prof. Groot, maar er bestaat onder ling verband. En het is juist de op gave voor de mens deze twee instel lingen zo harmonisoh mogelijk met elkaar te verbinden. De persoon lijkheid kan pas dan goed ontwik keld worden, indien er een goed so ciaal contact met andieren bestaat. Omgekeerd kan het sociaal contact medewerken aan de ontplooiing van de eigen persoonlijkheid. Tenslotte vatte pater dr. Alfred o.f.m. cap. een aantal practische con fusies voor de deelnemers samen. Pater Alfred vatte de moeilijkheden in de K.A.B. samen door te spreken over de grote afstand, die er tussen de leden en de leiding bestaat. Deze afstand moet overbrugd worden door uitbreiding van de kennis der leden. Zij dienen tot in de details op de hoogte zijn met de eigen beweging. Goede introductie en vergroting van de handelsruimte van de [eden acht te hij eveneens noodzakelijk. De Ie- EINDELIJK Een schaap van een veehou der te Nootdorp heeft twee lam meren geworpen en daar lam meren als voorboden der lente in het voorjaar geboren plegen te worden, hebben optimisten onmiddellijk de meest schone verwachtingen gekregen over 't weer in de naaste toekomst. Gezien de gulle zonneschijn van heden, schijnen zij gelijk te krijgen ook! den imoeten naar zijn mening meer verantwoordelijkheid dragen. Alle leden moeten in adles mee kunnen 'beslissen. Een bestuur mag geen on der-onsje zijn. De algemene conclu sie van pater Alfred1 was, dat de K.A.B.-er zich moet leren onttrek ken aan een teveel aan activiteit. Hij moet zich de kans geven tot zichzelf te keren. Hij moet meer, aandacht aan zichzelf besteden en ook beseffen, dat zijn werk op de eerste plaats in het eigen gezin ligt. Soldaat stond op zijn recht Vanaf de tijd, dat de mensen beslo ten elkaar gereglementeerd in de haren te vliegen en daartoe legers op de been brachten en dit moet heel lang geleden zijn heeft de fourier van ieder leger het zich tot een eer aangerekend om twee eenheidsma- ten voor kleding in voorraad te heb ben: Te groot en te klein. Dit systeem heeft de eeuwen ge trotseerd; alle legers hebben door alle eeuwen heen met te kleine of te grote broeken en jasjes oorlogen ge- mag kiezen tussen t e groot en te klein. Deze keus werd echter soldaat De Jong onthouden,, want hij kon al leen maar te kleine schoenen krij gen. Fouriersprotest? Soldaat De Jong diende veronge lijkt de vorige herhalingsoefenin gen uit, maar toen hij enige tijd te rug weer een brieje van de minis ter kreeg, besloot hij op zijn recht' te staan. Hij schreef een briefje naar zijn commandant, die de steile ladder der militaire 'hiërarchie tot aan de top beklom en het resultaat was, dat soldaat De Jong enkele weken voor wonnen en verloren, maar thans i, ziin heitalmgsoefening hezoek kreeg daar een einde aan gekomen. Wan neer de voortekenen niet bedriegen zal er zeer binnenkort één soldaat in Nederland zijn, die iets aan zal trek ken, dat hem past. Geen keuze. Soldaat P. de Jong uit IJmui- den pleegt op grote voet te leven op te grote voet, meende het leger en daarom moest hij de vorige herhalingsoefeningen op burgerschoe nen het vaderland dienen, want schoen enmaat '51 was in geen enkel legermagazijn te vinden. De fourier van dit onderdeel voel de, .dat hij tekort schoot, want een soldaat heeft recht op een keuze; Hij Kort geding Zaterdag diende voor de kanton rechter te Leeuwarden een geschil tussen B. en W. van Ameland en een strandhotel over de betaling van een bijdrage aan de exploitatie van het baden in zee. Op 17 april van dit jaar richtten B. en W. van Ameland tot de exploi-' tanten van de strandhotels Stein- voorte en Scheltemia het verzoek een bijdrage van ƒ300,te geven voor de exploitatie van het baden in zee, aan welk verzoek wias toegevoegd de mededeling, dat bij niet inwilliging andere maatregelen zouden moeten worden genomen. Toen de exploitanten van het eerstgenoemde strandhotel niet op het verzoek ingingen, werd aan de 'bedreiging uitvoering gegeven. Op het gedeelte strand voor het hotel werd namelijk een bord geplaatst, met het opschrift „verboden te ba den". De exploitanten zagen zich daardoor gedupeerd ,daar hun gas ten mu gedwongen waren gebruik te maken van het gedeelte strand en zee voor het andere hotel, terwijl voor het gebruik van de badhokjes moest worden betaald. Om een beslissing over de geldig heid van de verordening te krijgen liet Hendrik Steinvoorte zich op 17 juli bekeuren door op het verboden gedeelte te gaan baden. „Alleen de Staat". De ambtenaar van het O.M. achtte het ten laste gelegde bewezen. En om appèl mogelijk te maken eiste hij een boete van elf gulden. De gemachtigde van verdachte, mr. G. Huizenga uit Leeuwarden wees er op, dat de staat het strandgedeel te verhuurt en dat de gemeente er geen zegigenschap over heeft. Ook heeft de staat de gemeente niet ge machtigd een verbod uit te vaardi gen. Hij concludeerde tot niet ontvanke lijk verklaring of tot ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter gaat ter plaatse de situatie opnemen en wil nog enige getuigen horen. Daarna aal hij vonnis wijzen. Maat '511 noteeerden zij met ken nelijk ontzag. Onbevestigde geruchten vermel den, dat de fouriersbond besloten heeft de schoenmakers opdracht te geven een paar schoenen maat 56 te vervaardigen. Premie-lening van gemeente Amsterdam Fabelachtige premies Wanneer de gemeenteraad van Am sterdam het voorstel van B. en W. goedkeurt ,zal de gemeente Amster dam een 2y> premielening uit schrijven groot 20 miljoen, die de grootste premies zal hebben, die ooit in Nederland gegeven zijn. Het plan is om de eerste vijf jaren ieder jaar op een uit te loten obligatie van 100.een premie te geven van een kwart miljoen gulden. Daarna zullen gedurende de gehele looptijd 40 jaren jaarpremies van 100.000. benevens premies van kleinere be dragen gegeven worden. ,CLUB VAN HONDERD hield feestelijk afscheid Een exclusieve hengelaarsklub, waarvan precies honderd hengelaars lid zijn, die naast vaardigheden op het watervlak ook op het maatschap pelijk vlak het nodige in de melk te brokkelen hebben, moest gisteren te Medemblik van één lid afscheid nemen, omdat de Britse consul-ge neraal te Amsterdam, de heer Vaug- han morgen voor goed naar Enge land terugkeert. Mr. G. Vaugham in de buurt van Enkhuizen waar de lijntjes werden uitgeworpen vol bewondering voor de techniek van de zanger Wil ly Alberti. Na een karpervisserij vond een hengelaarsdiner plaats, waarbij roe rende afscheidswoorden en kostbare hengelattributen als soeveniers wer den uitgewisseld.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6