TUSSEN BALIE en Brengt oliewinning de zoetwater positie West Nederland in gevaar Dodelijk vergiftigingsgeval te Krommenie is opgehelderd Scherp Zilver zwembad Vergramde chauffeur zette auto motor van z'n baas in de pekel Texas verguldde Friesland met een gouden stiertje! Er komt geen eind aan gladiolen Te progressieve kunst te Bergen DINSDAG 21 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De oliewinning aan de Nederlandse kust en de uitbreiding van het con cessie-gebied, die door de exploitatie-maatschappij aangevraagd is, heeft in Den Haag grote bezorgdheid gewekt, omdat men daar vreest, dat de olie winning de reinheid van het drinkwater in gevaar zal brengen. Gisteren is de kwestie in de gemeenteraad van Den Haag besproken en besloten werd onverwijld een bezwaarschrift tegen deze uitbreidingsaan- vrage van de exploitatiemaatschappij bij Ged. Staten in te dienen. Een verzoek van de maatschappij om te wachten met het bezwaarschrift, omdat haar technici in de gelegenheid waren geweest uit te leggen, dat de drinkwaterpositie van Den Haag op geen enkele wijze bedreigd werd, kon geen genade bij de raadsleden vinden, omdat de termijn, waarop bezwaar schriften moeten worden ingediend, sluit op 24 augustus a.s. De raad vond, dat na de indiening van het bezwaarschrift de exploitatie maatschappij contact moest opnemen met gemeente-technici, waarna men eventueel een rapport over de bevindingen aan Ged. Staten zou kunnen doen toekomen. Balen verwisseld Enkele weken geleden hebben zich te Krommenie gevallen van vleesvergiftiging voorgedaan, waar van een met dodelijke afloop. Na een langdurig onderzoek heeft men thans de oorzaak hiervan ge vonden. Gefbleken is dat een te Gro ningen gevestigd meelbedrijf aan een Zaanse grossier per spoor een lading meel had gezonden. Tijdens het los sen der balen meel is een baal Ba- rium-car(bonaat, een voor menselijk gébruik dodelijk produkt, dat ge bruikt wordt in de keramische indus trie, per abuis verwisseld en als een baal meel bij de grossier terecht ge komen. Ben bediende van deze gros sier vulde uit de balen meel, kleine zakjes, ddie bestemd waren voor slagers en andere afnemers. Onwe tend van hetgeen er in zat, heeft hij een der zakjes aangevuld met ba rium carbonaat, denkende dat deze baal eveneens meel bevatte. *Een kleine hoeveelheid hiervan belandde tenslotte bij' de slager in Krommenie, uit wiens zaak de vleeswaren waren betrokken. Ambonese kampen blijven onrustig Gistermiddag hebben zes Ambo nese vrouwen uit het woonoord aan de Nadorstweg te Middelburg in ge zelschap van haar kinderen, een po ging ondernomen om zonder beta ling levensmiddelen te krijgen in en kele winkels. De politie die er van op de hoogte was, dat de vrouwen onderweg waren, had de winkeliers echter gewaarschuwd, zodat de vrou wen nul op het request kregen. Voordat zij naar het kamp terug keerden, liepen zij naar het woon huis van de burgemeester om hem te spreken te krijgen en om geld te vragen. De burgemeester was echter met vakantie en het huis was geslo ten. Vervolgens ging de stoet naar de gemeente-secretaris, waar getracht werd het stadhuis binnen te komen en daar geld te vragen. De vrouwen kwaimen echter niet binnen. Kort na bun terugkeer in het woonoord hébben Ambonese kinderen negen ruitjes ingeslagen van de vroegere centrale keuken. Een Ne derlandse jongen, die toevallig in het kamp was en de kinderen vroeg waarom zij dit deden, zag op het zelfde moment een aantal Ambonese mannen, die zich de gehele middag in het kaïmip hadden opgehouden^ op zich afkomen. Hij wachtte ech ter niets af en maakte zich snel uit de voeten. ■"WWasac. »M POTLOOD en GEEST No. 510. Horizontaal: 1. aanzienlij ke hoogte, 4. voorzetsel, 6. een der profeten, 7. gierigaard, 9. water in Friesland, 10. bijb. figuur, 12. land bouwwerktuig, 13. gem. in Gelderl., 16. boom, 17. de oudste (afk.), 19. in het vervolg, 22. oude lengtemaat, 23. bijb. figuur. 24' muzieknoot, 25. sap van run, 27. inwendig lichaamsdeel, 29. gewicht (afk.), 30. eerste mens. Verticaal: 1. schroomvallig, 2. voed sel, 3. afgepaste hoeveelheid spijs of drank, 4. oude rekening (afk.), 5. wortel, 6. verdikking der opperhuid, 7. begrip, 8. gewicht (afk.), 11. orient express (afk.), 14. nieuwe (Gr.), 15. tijdrekening, 18. lipharen, 19. dun doek, 20. radio Vaticana( afk.), 21. levenslucht, 22. voegwoord (Fr.), 26. slede, 28. geluid van een ezel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 509. Horizontaal: 1. pat, 4. dof, 6. Empel, 9. op, 11. eer, 12. St., 13. L.K., 16. Ot, 16. Maasdriel, 17. N.S., 18. re, 19. N.T., 20. hoe, 22. li, 24. horde, 26. blij, 27. sop. Verticaal: 1. pro, 2. te, 3. Apeldoorn 4. dl., 5. fit, 7. me, 8. er, 10. plant, 12. steel, 14. kas, 15. oir, 19. neb, 20. ho, 21. ed, 23. iep, 24. hij, 25. es. Toen de grossier deze verwisse ling constateerde, was reeds een kleine hoeveelheid van het zwaar- vergiftigde barium carbonaat, waar van reeds één gram dodelijk is, af geleverd aan de slager, die het ge bruikt had bij de worst bereiding. De officier van justitie te Haar lem onderzoekt chans de schuld vraag. Record te Tilburg Het is deze maand 25 jaar geleden dat het zwembad aan de ringbaan oost te Tilburg werd geopend. Dit bad, dat sinds zeven jaar door de gemeente geëxploiteerd wordt, is sedert 1 mei 1952 het grootste open- lucht-circulatiebad van West-Europa. De bassins hebben een lengte vari in totaal 168 meter, een breedte van 25 meter, een waterinhoud van 8.000m3 en een wateroppervlakte van 4.200m2 De waterreinigingsinstallatie heeft een rondpompcapaciteit van 1.100 m3 per uur, zodat elke 7 y uur het water volledig is ververst. In de 25 jaar van zijn bestaan is het bad door ruim 6 miljoen bezoe kers bezocht. AMBTENAREN OVERLEGGEN. Salarisproblemen. De centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken is eind vorige week in vergade ring bijeen geweest. In deze vergadering werd overeen stemming bereikt over een bezoldi gingsregeling voor de hoofdconlro- leurs en de controlau-s var. leerling stelsels, alsmede over het ontwerp- verlotfsbesluit kleuteronderwijs en een ontwerp-besluit ter uitvoering van de onderscheiden, ambtenaren- rechtelijke bepalingen der ambte narenwet in verband met de nieu we beroepswet. Tegen de voorgestel de regeling van de bezoldiging van kleuterleidsters bleken bij vier cen trales bezwaren te bestaan. Bij de rondvraag werd van orga nisatiezijde de medewerfcing van de regeringsdelegatie ingeroepen tot een spoedige hervatting van de be sprekingen inzake het vraagstuk van de salariëring van het over heidspersoneel. MAARSE EN KROON VAN AMSTERDAM OP DEN HAAG? De N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon heeft een aanvraag ingediend om een vergunning voor een autobusdienst tussen Amsterdam en Den Haag. Het ligt in de bedoe ling deze dienst via Amstelveen, Schiphol, Wassenaar te laten lopen. De concessie-aanvraag zal donder dag 13 september in het Minervapa- viljoen te Amsterdam worden be handeld tijdens een openbare zitting van de commissie vergunningen per sonenvervoer. Zo spoedig mogelijk na de eventuele toekenning zal men beg'innen met een uurdienst. De busdienst AmsterdamDen Haag van de N.S. legt de afstand instellen en denkt het traject in on- non-stop af. Maarse en Kroon wil in alle tussengelegen plaatsen haltes geveer 80 minuten te kunnen afleg gen. (Alg. Dagbl.) BOEREN- EN TUINDERS JEUGD NAAR DEN BOSCH. Het ziet er nu reeds naar uit, dat de grote landdag, die de katholieke boeren- en tuindersjeugd van geheel Nederland op 9 september a.s. in het stadion De Vliert te Den Bosch zal beleggen, een massale manifestatie zal worden. Uit alle provincies stro men op het ogenblik bij het alge meen secretariaat van de K.N.J.B.T. B. de aanmeldingen binnen van jon geren, die gezamenlijk het feit willen herdenken, dat dan vijfendertig jaar geleden de eerste diocesane jonge boeren-organisaties in ons land wer den opgericht en dat deze zich tien jaar geleden in nationaal federatief verband aaneensloten in de K.N.J. B.T.B. Op deze dag zal 's morgens in de openlucht een pontificale Hoogmis worden opgedragen. Tijdens deze H. Mis zullen de oogstgaven, door de jongeren mee naar Den Bosch ge bracht, worden gezegend. Ruim duizend jonge boeren en boerinnen alsmede jongens en meis jes uit de tuindersstand zullen des middags op het veld van het stadion het leven en werken van de boeren- en tuindersjeugd in een groots opge zet spel tot uitbeelding brengen. Kosten noch moeiten worden ge spaard dit eerste massaal naar bui ten treden van de gehele agrarische jeugd uit den lande te doen slagen. In verschillende gewesten wordt druk geoefend om zo goed mogelijk voor de dag te komen en ook de rui ters van de Nederlandse Katholieke Bond van Landelijke Rij verenigin gen stellen thans hun tijd beschik baar om op 9 september te tonen welke prestaties zij kunnen leveren. De Vliert biedt ruimte aan twin tig duizend personen. De organisato ren rekenen er op, dat wie kan ko men in Den Bosch, aanwezig zal zijn. Het is evenwel van belang niet te lang met het aanvragen van plaatsen te wachten, om teleurstellingen te voorkomen. De mogelijkheid bestaat per afdeling of persoonlijk plaats bewijzen aan te vragen bij het se cretariaat van de K.N.J.B.T.B., Bad huisweg 91, Den Haag. JONGETJE VERDRONKEN. In cte Scheveningse voorhaven, naibij de sleephelling, is gistermiddag om half vier het zesjarige zoontje van de familie Keus uit de Doggersbank- straat te Scheveningen verdronken. De jongen was daar met vriendjes in het water aan het spelen, hoewel hij niet kooi zwemmen. Toen hij op een gegeven ogenblik niet boven water kwam, sloegen zijn vriendjes alarm. De 34-jarige Hagenaar A. Kardolus, die in badcostuum op de dijk stond, wist na vijfmaal duiken de jongen op te balen. Men slaagde er echter niet in, de levensge esten op te wekken. Eensgezindheid De chauffeur van een vleesbedrijf te Bussum had het misnoegen van zijn patroon opgewekt en was door zijn baas van de auto afgehaald en op een andere post gezet. Daar de chauffeur dit als een degra datie beschouwde, zon hij op wraak en toen de nieuwe chauffeur zijn eerste rit zou rijden, goot hij een half VRIJSTELLING ZEGELRECHT. Zoals bekend is, zijn de onder handse akten van schuldbekentenis sen en van overeenkomsten of ze kerheid betreffende voorschotten van ten hoogste 2.000,—, verstrekt door gemeentelijke geldschietban- ken of andere niet-commerciële in stellingen, die zich ten doel stellen on- of minvermogenden door het verstrekken van geldelijke voor schotten bij te staan, alsmede de kwitanties wegens teruggave op die voorschotten, vrijgesteld van zegel recht mits aan bepaalde formalitei ten is voldaan. Een vrijstelling van gelijke strekking bestaat voor der gelijke stukken, die betrekking heb ben op voorschotten tot 2.000, verstrekt onder borgtocht van een erkend borgstellingsfonds voor de middenstand. Het genoemde maxi mum van 2.000,— is thans op voor dracht van de staatssecretaris van financiën bij koninklijke besluit van 24 juli 1956 voor beide vrijstellingen van zegelrecht verhoogd tot 4.000. Deze verhoging houdt verband met de omstandigheid, dat de minister van economische zaken het maxi mum van kredieten, waarvoor de be doelde fondsen voor de middenstand borgstellingen kunnen verstrekken tot 4.000,heeft verhoogd. Tevens is bij det koninklijk besluit een vrijstelling ingevoerd voor stuk ken als vorenbedoeld betreffende voorschotten, verstrekt door een ge meente op grond van de zelfstandi genregeling. flesje pekel in de benzinetank. Na enkele uren belde de nieuwe chauffeur zijn baas al op, dat hij on derweg op onverklaarbare manier ge strand was en de garage, waarheen de auto gebracht werd, kon eerst na lang zoeken ontdekken, dat de motor in de pekel gezet was. De baas moest 500.reparatie kosten betalen en de chauffeur moest niet alleen een ander baantje zoeken maar ook gisteren voor de Amster damse politierechter verschijnen. De rechter en de chauffeur waren het roerend eens met elkaar; Het was een smerige streek geweest, maar deze royale omschrijving van de daad weerhield de officier van justitie niet om een maand gevangenis tegen de chauffeur te vragen. Wederom waren politie en chauf feur het met elkaar eens: „Te veel!", vonden beiden en de politierechter maakte er daarom 14 dagen van. Mevrouw Gloria King, een vee fok - specialiste uit Texas, die reeds lang nauwe betrekkingen onderhoud met vee-fok-organisaties in Friesland en onlangs voor een bezoek aam ver- sehilende Friese fokbedrijven in ons l'amd aankwaim, heeft gisteren een klein gouden stiertje aan de com missaris van de Koningin in Fries land overhandigd als blijk van waardering uit Texas voor wat Friesland, op veefokkersgebied pres teert. De commissaris van de Koningin vond in zijin dankwoord verschillen de punten van overeenkomst tussen Texias en Friesland, o.m. hiun eigen taal, hun vrijheidszin en eigen kle- derdacht. Hiervan was mevrouw King het sprekende bewijs, want zij woonde de plechtigheid in een origineel Texas-costuttm bij. HAARLEMSE BLOEMENKEURING Er komt blijkbaar geen eind aan de gladiolen! Terwijl men al had voorspeld, dat de keuringscommis sie een rustige morgen tegemoet ging, omdat de regen en de wind er wel voor hadden gezoogd, dat er geen behoorlijke gladiool ter keu- zou worden gebracht, was maandag morgen zo ongeveer alles in gebruik wat de Kon. Alg. Ver. v. Bloembol lencultuur aan vazen en tafels rijk is. En tot verbazing der geleerden waren de bloemen over vrijwel de gehele linie nog uitstekend van kwa liteit ook. Neem bijv. een collectie als van de fa. H. J. Salman Zn uit Noord- wijk. Een stortvloed van soorten en alle bloemen zo zuiver als glas. Het zou natuurlijk te ver voeren alle soorten getoonde hier te noemen. We doen 'n greep uit het vele moois. Van de rose variëteiten imponeerde Summer Pearl het meest. Een vlek keloos gebouwde gladiool met war me kleur en een enorme, zware tak. Washington prijkte trouwens ook weer met bijzonder lange staarten. Een der allermooiste uit de collectie en misschien wel van de gehele keu ringszaal was Universe. Prachtig ge bouwde tak met vele bloemen tege lijk open en van zo'n aparte rode kleur, dat deze variëteit temidden van het gladiolen-gala meteen op viel. In het lila bleef Pandion tot de sterren behoren. Van de rode is Pa triot wel het meest vurig gekleurd. Van de blauwe vonden we Flying Dutchman met het fijne witte streepje nog steeds een der mooiste, terwijl in het gevlekte Mary Hous- ly een ereplaats innam. Zeer apart van tint was Perry Como met de diep-lila kleur en als men het over een aparte kleur heeft, dan mag Ambrosia stellig niet vergeten wor den. Fluwelig zalmoranje, een kleur, die in het gladiolensortiment nog niet voorkwam en wanneer deze nieuwe zaailing goed wil groeien, dan is er stellig een grote markt voor. Van de Kon. Bloembollenkwekerij v.h. P. v. d. Meer Czn, Noordwijk, was er 'n flinke groep nieuwe gladio len, waaronder enkele zeer opvallen de verschijningen. Naar onze smaak waren de twee variëteiten, die op de hoek van de tafel waren geplaatst ook de beste. Daar prijkte de zuiver lila Titan met de zware tak en deze liet niet na een voortreffelijke in druk te vestigen. Zowel qua kleur als bouw van tak een uitloper! Bril liant vonden we ook Marie Luz: lange, slanke tak met purperrood gevlekte lichtblauwe bloemen. Een voorname verschijning! Verder noteren we van deze groep doe fraaie lichtrode Placudo, de slan ke Mare Mignon en de witte Pacifa- dos. Gold is een nieuwe heldergele zaailing van P. Vroegop, Hillegom, aie we graag nog eens terugzien. A. Turnhout, Noordwijk, etaleerde de forse Flaming Arrow, een diep-rode sport uit Nieuw Europa met alle goede en ....minder goede eigen schappen van dit soort. In de groep van Gebrs. Vink Noordwijk, zagen we de soorten, die deze firma al de nodige malen in dit seizoen voor het voetlicht heeft gebracht: Laetare, Al- bert Verweij, Sunny Boy en Ophelia. P. Visser, St. Pancras, houdt kenne lijk ook niet van bescheiden hoeveel heden. Toonde hij vorige week tal j een elite collectie zaailingen, thans deed hij 't nog eens dunnetjes over. Diverse uitstekende zaailingen zagen we bij de kleinbloemigen, waarvan we de meesten nog wel eens zullen zien, maar de vierkleurige Dainty is en blijft een der meest opvallende in deze groep. Van de smoky's nam Misty, grijsachtig met rood, een aparte plaats in en van de groot- bloemige was o.i. Mouette, licht blauw met opvallend paarsrood merk in het hart, een der allerbesten. Pri ma van vorm en mooi van kleur. Verbazend eigenaardig was Inde pendence, zoet-rose met blauw merk. Een combinatie, die we in de gladiolen nog niet kennen en als cu riositeit stellig wel gewaardeerd zal worden. In het rood vonden we Vic toria heel goed. 53/15 was wel fon kelend rood van kleur, maar de bouw van de tak konden we niet be wonderen. Bijvoet Co. Overveen, etaleerde wat nieuwigheden, waarvan we no teerden de gedistingeerde rode Ma dame Coty en de primulinus Elsbeth, lichtrood met geel merk. Van C. J. Wigchert, Santpoort, waren aanwe zig de hier al meerdere malen ge noemde Rufled Champion, Corona tion en de forse rode Flaming Fire en daarnaast etaleerde A. J. Preijde, Breezand, diverse nieuwigheden. Daar prijkte o.m. de fèl-witte Goal, de elegant gebouwde Psyche, de lichtgele Stella Maris, die dezelfde bouw van tak heeft en de prima rose Con Amore, een smetteloos gebouw de gladiool! De groep werd besloten met de fraaie rode Scarlet Pimper nel. Jonkman-Hulsebosch, Sassen- heim, bracht de bést gebouwde rode Plaisir d'Amour naar voren. Een aanwinst van betekenis zo te zien. Daarnaast stonden de rose Lovely Melody en Royal Lady van K. Kooy. St. Pancras, twee zeer verdienstelij ke zaailingen. Tot slot van de gladiolen: de uit voerige collectie van C. S. van Dob- ben de Bruin jr., Noordwijk. Een trits zaailingen, die er zijn mocht en waarvan we de volgende de beste vonden: Shot, melkwit met sprekend purperrood merk, de zwartrode Cho co, de fijn-blauwe Gratia, de fris ge kleurde Kaiserwalzer, crèmewit met rood merk, de heel mooie Twilight Tentoonstelling gesloten Maandagavond heeft de burge meester van Bergen, last gegeven de tentoonstelling te sluiten, die zater dagmiddag in de kunstzaal „de Rus tende Jager" te Bergen was geopden. Deze expositie, onder auspiciën van het kunstenaarscentrum Bergen, be vat o.a. werken van een aantal mo derne schilders en fotomontages. Van verschillende zijden was bij de bur gemeester geprotesteerd tegen enkele werken, die een anti-militaristische en een anti-katholieke tendens zou den hebben. Zondag was reeds een knipselmontage van de gefotogra feerd naakt, dat voor het publiek aanstootgevend geacht werd, in over leg met de officier van Justitie te Alkmaar, van de tentoonstelling ver wijderd. Gangsters-methode zonder resultaten Amerikanen in arrest Door benzine te willen hebben zonder te betalen, hebben twee Ame rikaanse soldaten zich gistermorgen zoveel moeilijkheden op de hals ge haald, dat zij tijdens de achtervolging door de verbolgen eigenaar van het tankstation met hun auto over de kop sloegen, door de politie werden gear resteerd en op deze wijze diefstallen, die zij hadden gepleegd zagen uit komen. De auto was gestolen in Amster dam van een inwoner van Franeker; flessen drank, die achter in de auto gevonden werden waren eveneens afkomstig van diefstal en de siga retten die bij hen gevonden werden hadden zij uit een automaat in Am sterdam geroofd. Dat zij gesnapt werden, is te dan ken aan de snelle reactie van de eigenaar van de garage in Odijk, waar zij benzine wilden tanken. Deze zette direkt, toen de twee militairen weigerden te betalen, de achtervol ging in en wist hen aan de kant van de weg in een greppel te drijven, waar de auto over de kop sloeg. De inzittenden vluchten wel weg, maar hun vrijheid was van korte duur, want de politie te Werkhoven arres teerde hen kort daarop. Zij zijn op transport gesteld naar Amsterdam. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Trompstraat, voor zover gelegen tussen de Van Speijkstraat en de Tasmanstraat en de Evertsen- straat, voorzover gelegen tussen de Van Speijkstraat en de Kortenaer- straat, met ingang van heden voor de duur der aldaar plaatsvindende bestratingswerkzaamheden, zijn af gesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. Haze, lichtblauw met iets donkerder getinte rand, de prachtig purperen Radio City, de slanke fel-rode Ber- lage, Black Boy, stellig de „zwartste" gladiool tot nu toe gewonnen, en de zeer merkwaardige Hamadan, wijn rood met paars merk. De collectie werd besloten met Claire de Lune, lichtgeel met heldergeel merk. En dan de dahlia's. En dan waren er ook al heel wat dahlia's. De meeste dahlia-cracks waren al present: Bruidegom, De Ruijter, Ballego, Hoek, Ludwig, Geerlings, enz. En er werden al di verse getuigschriften uitgereikt ook. De bekroonde ^soorten zullen dit sei zoen stellig nog de nodige malen ge- exposeerd worden en we komen er t.z.t. vermoedelijk nog uitvoerig op terug. Van het Proefstation voor de Bloe menteelt was er iets interessants: een nieuw ras cyclamen. Dit ras is ontstaan door kruising van persicum met diverse botanische types on prof. Wellensiek van Wageningen, die de kruisingen uitvoerde, mag met genoegen op zijn werk zien. Het resultaat was, een type, dat tussen de kleinbloemige species en de „gewone" cyclaam in staat. Ze bloeien minstens even rijk als de persicums. Men heeft nu witte va riëteiten, witte met een purperen voet, lilakleurige en een violette va riëteit. Prof. Wellensiek is al gerui me tijd met deze cyclamen aan de gang en de tijd lijkt niet ver meer, dat ze in de handel gebracht kunnen worden. Op het Proefstation te Aals meer experimenteert men er nu drie jaar mee. Men wil er natuurlijk ook graag rode en rose tinten inkrijgen, maar dat is niet zo eenvoudig als het lijkt, daar dit verband houdt met de chromosomen. In Wageningen heeft trouwens voor men deze proeven nam een uitvoerig chromosomenon- derzoek plaats gehad. DUUR BEDROG. Een werkman te Leiden, was op 12 juni door een agent van politie op de Rijnsburgersingel aangehouden, 1 gens rijden zonder licht. Verdachte had toen een valse naam opgegeven en betoogde voor de rechtbank uit voerig, dat hij op dien datum daar niet was geweest. De agent van poli tie herkende de verdachte als dezelf de persoon die hij had aangehouden. Het O.M. vond het zeldzaam brutaal van verdachte om vol te houden, dat hij daar niet geweest was, de agent van meineed) te beschuldigen. Het O.M. eiste voor het rijden zonder licht ƒ5.boete of 2 dagen en voor het opgeven van een valse naam de max. straf 100.boete of 2 maan den hechtenis. De plv. kantonrechter veroordeelde verdachte tot 5.en 50.boete of 2 en 25 dagen. RIJTIJDENBESLUIT. De houder van een autobusbedrijf in Leiden stond terecht wegens 4 overtredingen van het rijtijdenbesluit. Het O.M. eiste 4 x 30.boete is 120.boete of 4 x 10 dagen. De raadsman erkende de overtredingen, maar wees op de grote moeilijkheden in dit bedrijf. De plv. kantonrechter veroordeelde verdachte tot 4 x 10. boete of 4 x 4 dagen hechtenis. DRONKEN GEBROMD. Een uitvoerder uit Leiden, had ter wijl hij dronken was, met een brom fiets gereden. Het O.M. vond dit le vensgevaarlijk, temeer omdat hij ook nog zonder licht gereden had. Het O.M. eiste 20.boete of 8 dagen. Uitspraak 15.boete of 5 dagen. WEL KWAAD! Een landbouwer uit Zevenhoven, had op 2 juni te Leiderdorp met een motorrijwiel gereden, waarvan de handrem defect was. Verdachte wist, Intern, conferentie over menselijke verhoudingen Vorstelijke opening Op de internationale conferentie inzake menselijke verhoudingen, die, zoals gemeld, onder algemeen voor zitterschap van Z. K. H. Prins Bevn- hard in hotel „Berg en Dal" te Nij megen van 3 tot 15 september a.s. zal worden gehouden, zullen als voorzit ters optreden de Belgische oud-mi nister van economische zaken, dr. Al bert de Smaele, dr. Manuel A. Chavez, ambassadeur van Mexico te 's-Gra- venhage en Sir Zafrulla Khan. rechter van het internationaal gerechtshof te 's Gravenhage. Prof. dr. F. J. Th. Rutten is pre sident van het uitvoerend comité, vice-president is prof. dr. E. de Vries, rector van het „Institute of Social Studies" in 's Gravenhage. In het wetenschappelijk adviescomité zullen hoogleraren van de universiteiten van Groningen, Utrecht, Nijmegen, Amsterdam en Tilburg zitting heb ben. De officiële openingsplechtigheid zal op dinsdag 4 september om 10.30 uur in het concertgebouw „De Ver eniging" worden gehouden. Deze zal worden bijgewoond door H. M. de Koningin en zal staan onder voorzit terschap van Z. K. H. Prins Bern- hard. dat met de handrem niet meer ge remd kon worden, maar meende, dat het geen kwaad kon. Het O.M.was het met deze zienswijze niet eens en eiste 25.— boete of 10 dagen. Uit spraak 15.boete of 5 dagen. „SCHOOLGELD". Een Noordwijkerhouter stond te recht, omdat zijn 13-jarige zoon in- plaats naar school, bij een bloemist voor 20.per week gewerkt had. Het O.M. eiste 100.— boete of 30 dagen. Uitspraak ƒ30.of 10 dagen. Tegen een bloemist uit Noordwijker- hout, wiens zoon inplaats naar school te gaan ook gewerkt had, eiste het O.M. 50.boete of 20 dagen. Uit spraak 30.— of 10 dagen. Aetherklanken WOENSDAG TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO. 17.00 Voor de jeugd. VARA 20.00 Thuiskomst, twee èènacters. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Het boek van de reis, caus. 10.05 Mor genwijding. 1-0.20 Gram. 10.45 Pro menade ork. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13,18 Promenade ork. 13.45 De wereld werd ontdekt, caus. 14.00 Gram 15.00 Voor dc jeugd. 16.15 Voor de ziek^h. 17.00 Orgelspel. 17.15 Accord.ork. solist. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdeiai Over zee: A. A. Heyer: De ecouóöiische ontwikkeling van de Nederlandse An tillen. 18.00 Nieuws en enroll* 18.20 Lichte muz. 13.40 Act. 18.50 Gram. 19.15 De sociale positie v. d. beelden de kunstenaars, caus. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Verz. progr. voor de militairen. 20.45 Het blauwe oog, hoorsp. 21.50 Radio Philh.ork. en so list. 22.45 Medische kron. 22.55 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.502 00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Nederlanders, vracht vaarders van Europa, klankb. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Zigeunerkwintet. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Me- tropole-ork. en klein koor. 13.50 Hol landse liedjes. 14.10 Viool, altviool en gitaar. 14.40 Radio Philharm. ork. en soliste. 15.40 Interscholair jeugdtour- nooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Orgelspel. 18.15 Gram. 18.25 Schoolork. 18.45 Spec trum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Barokviool en clave- cimbel. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamer- oork. en solist. 21.05 Amus. muz. 21.35 Muz. luisterwedstr. 21.55 Gram. 22.00 Wonderlijke wetenswaardighe den. 22.15 Vocaal ens. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2