Oproep van bisschop van Rotterdam getuigen van Christus te zijn Pastoor Beukers vierde te Lelden 55-jarig priesterfeest Benoeming te verwachten tot Geheim Kamerheer Bisschop hield toespraak MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 derd, dat u week-in- week-uit, jaar- in, jaar-uit naar Warmond kwam. Bewonderd heeft men u ook om de talloze attenties, welke ge steeds hebt bewezen in de parochie, en in de stad. Bij het stijgen der jaren en uitbreiden der parochie-grenzen hebt gij dat brengen van attentie-bezoeken op onnavolgdbare wijze bijgehouden, daarbij u-w eigen zin op zijde schui vend. Het is jammer, aldus mgr., dat ik u het meeste verdriet heb aange daan. Ik ben het geweest aan wie u een groot, het meest vertrouwde gedeelte van uw parochie hebt afge staan. Zeker, u hebt dit volkomen „ex corde" gedaan, maar het mense lijk offer dat ge bracht, was ongetwij feld niet gering. Mgr. verklaarde om al deze rede nen blijde te zijn, pastoor Beukers op deze dag te feliciteren, blijde ook om te mogen verklappen, dat is aan gevraagd, pastoor Beukers te benoe- tot Geheim Kamerheer van Z.H. de Paus. Helaas heeft de betreffende bulle ons land nog niet bereikt. Niettemin hoopte de bisschop, dat deze aangekondigde benoeming voor pastoor Beukers een verrassing en een voldoening zou zijn. Mgr. hoop te, zo spoedig mogelijk weer te ko men, maar dan niet „met lege han den", DE RECEPTIE. Nadat pastoor Vollaerts eveneens een hartelijk woord van gelukwens had gesproken, mede namens het kerkbestuur, stroomde de zgal reed6 vol met belangstellenden. Vertegen woordigend het gemeentebes tuur fe liciteerde de loco-burgemeester, de heer S. Menken. Na hem drukten honderden uit stad en parochie de oud-pastoor de hand- Pastoor Beukers luisterde glim lachend naar de wensj es. die door kinderen werden voorgedragen, had voor velen een vriendelijk of gevat weerwoord) op de hartelijk geluk- kensen, die hem ten deel vielen. Het moet voor em-pastoor Th. M. Beukers een diepe vreugde en een grote voldoening zijn geweest, dat hij gisteren dank zij de welwillend heid van pastoor A. M. A. Vollaerts in de St. Petruskerk, de kerk die hjj heeft laten bouwen, het feest-van zijn 55-jarig priesterschap heeft kun nen vieren, tezamen met „zijn" kape laans en met „zijn" parochianen. Dat de parochianen van St. Petrus hun oud-pastoor nog niet vergeten waren, bleek wel toen pastoor Beu kers om 9 uur in een kerk, die ge vuld was als op hoogtijdagen, de plechtige Hoogmis opdroeg. Het hoogaltaar en de absis waren ver sierd met rose anjers en gladiolen en de plechtigheid geschiedde met al de liturgische statie, waarmede pastoor Beukers tijdens zijn pastoraat de ere dienst zo gaarne omgaf. De plechtige H. Mis. Hij werd daarbij geassisteerd door kapelaan J. F. Franse als presbyter- assistens, door de kapelaans C. W. Thomans en P. H. L. v. Ingen, resp. als diaken en subdiaken, terwijl ka pelaan J. W. de Jong als ceremonia- rius fungeerde. Op het altaar hadden plaats ge nomen deken P. A. Juffermans van Zoeterwoude en diens broer father C. W. Juffermans, terwijl ook pastoor A. M. A. Vollaerts een gedeelte van de H. Mis bijwoonde. Na het Evangelie sprak kapelaan Franse de jubilerende oud-pastoor toe in eenvoudige maar recht van hart tot hart gaande woorden. Formeel en kerkrechtelijk staat de parochie van St. Petrus thans los van de pastoor, die haar zovele jaren als een „goede herder" heeft geleid door woord en voorbeeld. Maar een nog hechtere band is blijven bestaqn, de levende band van de levende liefde. Pastoor Beukers leeft nog altijd met het wel en wee van de parochie als zodanig en met zijn parochianen individueel mee en omgekeerd verheugen zich de parochianen over de goede gezond heid, waarin hun oud-pastoor een zo mooie levensavond mag genieten. Al is de plicht van gehoorzaamheid op geheven, de plicht van eerbied en liefde is gebleven; pastoor Beukers is en blijft onze geestelijke vader in Christus. Namens pastoor Vollaerts, de geestelijkheid der St. Petrusparo chie en namens de parochianen dank te kap. Franse de jubilerende oud pastoor voor alles wat hij in de lange jaren van zijn pastoraat voor de pa rochie heeft gedaan en wenste hem geluk met de zegeningen van zijn 55- jarig priesterleven. Wij hopen al dus de predikant dat God u in de eeuwigheid zal lonen, maar daar voor u nog jaren lan ghet loon zal gunnen van een goed geweten, van de vrede in Christus en van vreugde in de H. Geest. Het zangkoor en het knappnkoor zullen het muzikale hart van pastoor Beukers goed gedaan hebben, want zij voerden op werkelijk uitstekende wijze de Messe de Ste Marguerite van L. Saint-Requier uit, terwijl na het Offertorium het bekende Ave Verum van Mozart en onder de H. Communie een Panis Angelicus van H. Rijnbeek eveneens voortreffelijk werden gezongen, evenzo na de H. Mis 't Exsulate Deo van Herman Stra- tegier. Alles onder leiding van de organist-directeur H. Rijnbeek, op het orgel begeleid door de heer drs. G. Bots. Bij de opening der receptie arri veerde de bisschop van Rotterdam, mgr. M. *A. Jansen, vergezeld van de ken Haring en rector Vester aan de Tegenlichtopname in de pastorie van de St. Petruskerk tijdens de toe spraak van mgr Jansen tot pastoor Beukers. Na door pastoor Vollaerts en de ka pelaans verwelkomd te zijn, werd mgr. de met bloemstukken versier de zaal binnengeleid, waar mèt pas toor Beukers, zijn familie en architect Kropholler, ook het kerkbestuur met de dames aanwezig waren. De bisschop richtte zich onmiddel lijk in een toespraak tot de jubilaris. Is het reeds een voorrecht aldus mgr. priester te zijn, nog groter voorrecht is het, het zo lang te mo gen beleven, en vooral ook in blaken de welstand. Gij viert dit jubileum in de u vertrouwde omgeving. Het overgrote deel van uw priesterschap, meer dan 30 jaren, hebt u doorge bracht in de St. Petrus-parochie en uw werkzaamheid alhier heeft haar sporen nagelaten. Daarom ben ik blij dat, al bent u hier geen pastoor meer, dat pastoor Vollaerts gemeend heeft en daarbij wist hij de ge hele parochie achter zich dat uw 55-jarig priesterjubileum in deze kerk moest worden gevierd. Daaruit blijkt, dat ge bij velen niet vergeten zijt. Gewoonlijk is het zo, dat een pas toor na zijn vertrek al spoedig verge ten wordt. Als het u gelukt is maar dat hebt ge zeker niet positief be doeld niet vergeten te worden, dan is dat wel een bewijs, hoe men u heeft gewaardeerd en blijft waarde- Die waardering betreft niet alleen uw pastorale arbeid, maar ook uw activiteiten in de Cunera-stichting en andere stedelijke aangelegenheden en ook buiten de stad, in de St. Gre- igoriusvereniging en als lesgever op „Warmond". Van uw zanglessen heb ikzelf ook geprofiteerd. „Dat is goed te merken!" interrumpeerde pastoor Beukers). Het les-geven was voor u geen sinecure, en men heeft u bewon- Op de foto is het moment vastgelegd, waarop mgr. Jansen zegenend de St. Lodewijkskerk te Leiden betreedt, vóór hij een pontificaal lof celebreer de. (Voor verslag zie elders in dit blad). Onder de receptiegangers waren: prof. A. v. d. Boog van het semina rie Warmond, vele andere geestelij ken uit Leiden en omgeving, zusters van „Verbum Dei", zusters van de Voorzienigheid Hogewoerd, zusters Dominieamesen van de St. Jacobs- gracht, zusters van het St. Elisaibeth- ziekenhuis, de zusters van „In den Vrolijcke Arke", prof. dr. C. C. Berg, leden van colleges van de St. Petrus- parochie, leden van de kath. fractie van de gemeenteraad, vertegenwoor digers van het verenigingsleven, en vele anderen. Tot vier uur bleef, de stroom van receptiegangers voortduren. Vele ge schenken werden de juilerende pas toor overhandigd. DANK EN AVONDGEBED. In de namiddag volgde het „Dank en Avondgebed op een Feestdag". De parochianen wachtte een drie voudige verrassing. Op de eerste plaats verscheen pastoor Vollaerts- zelf na zijn zeer zware ziekte op de preekstoel. Op de tweede plaats: zijn mededeling, dat de benoeming te verwachten was van pastoor Beu kers tot „monseigneur"; vooruitlo pend daarop had het kerkbestuur reeds een paarse sjerp aangeboden. Op de derde plaats: de Completen in het Nederlands. Pastoor Vollaerts zeide, dat hij, „na tweemalen de dood in de ogen te hebben gezien", bij de voorberei dingen van het feest van pastoor Beukers zich weer voor 't eerst nor maal aan het werk had kunnen zet ten. Daarna gingen de grote deuren van de sacristie open en schreed de jubilaris, omringd door zijn assisten ten, de kapelaans der parochie, de kerk binnen. In het priesterkoor had prof. Van der Boog uit Warmond plaats genomen. Het wit-marmeren altaar praalde in een glorie van goud, zilver, licht en bloemen (rose anjelieren). Langs de ronding van het priesterkoor wa ren staven van bloemenruikers (rose gladiolen) aangebracht, een even bij zondere als fijnzinnige versiering rond de zeer bijzondere, misschien wel als historisch te vermelden ge beurtenis, dat, tezamen met de tach tigjarige jubilaris, de gemeenschap der gelovigen de kerkelijke Comple ten in het Nederlands zong. IHet was een ontroerende plech tigheid, het zeer schone Dank- en Avondgebed van de Kerk met zijn psalpen, schuldbelijdenis, les en voorzangen in de eigen taal mee te zingen. Pastoor Vollaerts had daar toe een gelukkige keuze uit de tekst gedaan en voor een goede vertaling op de Gregoriaanse melodie gezorgd, terwijl kapelaan Van Ingen, die als voorzanger optrad, veel voldoening beleefde van de voorbereiding. De 'beurtzang tussen priester, koor en gemeenschap slaagde uitstekend. Het is ook wel een getuigenis van een jeugd, welke volgens het psalm woord „ais een adelaar wordt ver-1 nieuwd", dat pastoor Beukers dit Ne derlandse Dank- en Avondgebed heeft willen leiden en blijkbaar tevoren ter dege had ingestudeerd. Wij kunnen ons niet herinneren, ooit in ons leven zo diep geroerd en zo begeesterd te zijn geweest als bij dit Dank- en Avondgebed. Na de slot-zegehbede vain pastoor Beukers: „Zegene en beware ons de almachtige en barmhartige God werd het H. Sacrament uitgesteld en het „Christus vincit" in de prachtige toonzetting van de koordirecteur, de heer H. A. Rijnbeek, uitgevoerd, Be halve de bij een Lof gebruikelijke hymnen, werd ten besluite van het hoge feest het „Te Deum" gezongen. Pastoor Beukers, wiens hart wel overvloeien moest van dankbaarheod dit feest op zulk een wijze te mogen vieren, sprak geen dankwoord, en dat was misschien maar goed ook, want het kon niet allen hem maar ook de parochianen wel eens te machtig zijn gewordenZo ein digde deze diaig in verstilde ontroe ring. Elfde eeuwgetij van St. Jeroen, pastoor van Noordwijk Mensen-tooi en bloemen-sier De luisterrijke St. Jeroenskerk te Noordwijk was gistermorgen volge stroomd, toen ,,de apostolische man", de bisschop van Rotterdam, er plech tig zijn intrede dééd om het elfde eeuwfeest van de marteldood van de eerste pastoor van Noordwijk te za- men met diens geestelijke nakome lingschap te herdenken. Deze mensenmenigte onder de hoge gewelven van de majestueuse kerk v/as de edelste versiering op dit feest, waarop wij ons als katholieken dankbaar verenigd voelen met de verre eeuw, dat het christendom hier voor het eerst verbreid werd „in vrede en gemeenschap" met de Stoel van de apostel Petrus, de Steenrots, op welke de Kerk is gebouwd van het begin af tot de voltooiing der tij den. Als symbolische weergave van deze dank en hulde waren hoogal taar en priesterkoor getooid met fon teinen van uit-eenspattende witte gladiolen, omwolkt met de wuiven de zege-palmen van het martelaar schap, terwijl het altaar van de eer ste pastoor en patroon verheerlijkt was door een vuurwerk van rode zwaard-lelies. De assistentie. Bij het opdragen van het H. Offer werd mgr. Martinus Jansen geassi steerd door deken Brinkman als presbyter-assistens. Troondiakens wa ren de paters Roozen en Westgeest, Mis-diakens de kapelaans Kamer beek en Mussert, ad mitram kape laan Vereecken, ad baculum pastoor Bende, al librum de zeereerw. heer Van der Togt uit het St. Jeroensge- sticht. De andere assistenties werden waargenomen door acolythen. Cere- moniarius was de secretaris van de bisschop, de zeereerw. heer E. Guljé. Nadat het evangelie gezongen was, hield de bisschop, gestafd en gemij terd, staande op de treden van het priesterkoor, een toespraak. Toespraak van de bisschop. De bisschop preekte naar aanlei ding van de evangelie-woorden uit de Mis van de H. Jeroen: „Wie zijn leven verliest omwille van Mij, hij zal het vinden". Mgr. gaf uiting aan zijn vreugde, bij de herdenking van het zalig af sterven van de eerste pastoor en pa troon van deze kerk, te zamen met de Noordwij kers op de meest plech tige wijze het H. Offer van dank baarheid te mogen opdragen. Op mystieke wijze staan wij allen rond de Kruis-boom en zijn wij aan wezig, terwijl Christus het offer van Calvarië voortzet en Zijn leven ver liest om ons het eeuwig leven te geven. Niet alleen Christus offert zich zelf in de H. Mis aan de Hemelse Vader, ook wij te zamen met Jezus Christus, mogen ons met dat offer verenigen en ons mens-zijn, ons le ven aanbieden. O. L. Heer vraagt ontzaglijk veel van ons, heldhaftigheid, edelmoedig heid, tot de dood toe. Hij vraagt van ons méér dan de liefde van de ouders Vóór de pastorie te Noordwijk bracht de parochie de bisschop een juichen de hulde. voor hun kinderen, van de echtge noten voor elkander. Hij mag dat vragen, omdat Hij de Schepper is van ons leven, dus de Eigenaar, omdat Hij door de kruis dood ook de Schepper is van ons eeuwig leven. Wij zijn van Christus. Dat klinkt hard maar Hij is eigenaar van ons door de liefde. Zoals de kinderen van de ouders zijn, de echtgenoten van elkaar, zo zijn ook wij van Christus en is Hij door de liefde ook van ons eens in de hemel, maar nu reeds door het H. Sacrament des altaars. Die liefde, wederzijds van en voor Christus, doet ons niet verwonderen, dat door alle eeuwen heen er bloed getuigen, martelaren zijn geweest, zoals St. Jeroen, die zijn leven gaf in ruil voor het eeuwig leven in Christus, zoals er ook in onze eeuw zijn. Christus kan ook van óns dat offer vragen, als dat nodig mocht zijn, ons de kracht daartoe geven. Maar zo Hij al geen bloedgetuigenis van ons vraagt, Hij vraagt in ieder geval dat wij getuigen: dat wij uit komen voor ons geloof, dat wij ge tuigen van Christus zijn, juist in deze tijd. Wij moeten getuigen van ons Christen-zijn niet alleen met de lip pen, maar vanuit het hart Christus prediken door de liefde, door een liefderijk voorbeeld te zijn in deze wereld. Ook dat getuigen van de liefde kan soms zeer moeilijk zijn. St. Jeroen heeft ons van dat getui genis een voorbeeld gegeven, en zijn bloed is niet tevergeefs gestort. Zijn naam leeft onder ons voort en er is hier een bloeiend geloofsleven ge bleven. Beschouw dit geloof als de grootste kracht cn dé kostbaarste schat, welke wij bezitten, bewaar het voor uw kinderen, getuig ervan naar buiten door de liefde aldus be sloot de bisschop zijn toespraak. De menigte der gelovigen besloot en bekrachtigde deze toespraak met een machtig-gezongen geloofsbelij denis. Het mannon- cn jongenskoor zong tijdens de pontificale plechtigheid de Missa Pontificalis II van Perosi. Bei de koren hebben, onder leiding van de organist-directeur G. M. Laros toegewijd gezongen. De wisselendp gezangen *waren genomen uit het tijd-eigen van de H. Jeroen. Na afloop van de plechtigheid was er in de pastorie een ontbijt, waar aan behalve de bisschop ook de bur gemeester mr. G. F. W. van Berckel aanzat. (Vervolg pag. 2, 2de blad).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5