Vlees hoort Lieftinck vindt geen aanmoediging bij de christelijke partijen Minister Luns achter het Amerikaanse plan Pleegmoeder van Anneke Beekman in België gearresteerd KA B-studiedagen te Voorhout overVereenzaming van de mens' Goede vangst te Stockholm MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Kabinetsformatie Twijfel aan extra-parlementair karakter De informateur, prof. Lieftinck, heeft zaterdagmiddag een brief ont vangen van de fractievoorzitters van de K.V.P., de A.R. en de C.H.U., waarin zij afwijzend staan tegenover zijn informatie naar de mogelijkheid van een extra-parlementair kabinet. Desondanks heeft prof. Lieftinck zaterdagavond medegedeeld, dat hij de vervulling van zijn opdracht voortzet. De confessionele partijen menen dat de adviezen, die döor de fractie leiders zijn uitgebracht aan H.M. de Koningin, in geen enkel opzicht de voortzetting van de informotiepogin- gen van prof. Lieftinck rechtvaardi gen. De meeste adviezen wezen in de richting van de formatie van een kabinet door iemand, die buiten de grote partijen staat. Het meest voor de hand had gelegen, wanneer de vorming van een parlementair ka binet door een KVP-formateur, zoals de AR en de CH voorstonden, niet mogelijk was gebleken, dat dan een prot. chr. man met de formatie van een extra-parlementair kabinet was belast. Maakten de drie confessionele frac ties, die zaterdagmiddag in 't Twee de Kamergebouw bijeen kwamen, reeds aanstonds ernstig staatrechte lij k bezwaar tegen het feit dat prof. Lieftinck een opdracht tot informa tie aanvaardde tegen de uitgebrach te adviezen in, nog ernstiger keur den zij af dat de informateur vol houdt bezig te zijn aan een onder zoek naar de mogelijkheid tot vor ming van een extra-parlementair ka binet. In hun brieven aan prof. Lieftinck hebben de fractievoorzitters zaterdag erop gewezen dat zij het extraparle mentair karkter van zijn streven in hoge mate betwijfelen. De informa teur heeft immers kennelijk voor overleg gepleegd met de socialisti sche fractie of met de voormannen uit deze fractie. Hij heeft zich van hun instemming verzekerd voordat zij zich vrijdag morgen met de nieuwe opdracht liet belasten. Mr. Burger heeft zaterdag dan ook geen schriftelijk, antwoord aan de informateur overhandigd, zoals de andere fractieleiders deden. Na alles wat er gebeurd is, be hoeft men van geen groot wantrou wen blijk te geven aldus een be schouwing in „Trouw" wanneer men aanneemt dat de politieke vrienden van de heer Lieftinck hem duidelijk hun voorwaarden zullen hebben kenbaar gemaakt ten aan zien van het regeringsprogram, de zetelverdeling en het premierschap. Dat daarmee binding aan een politie- Mensen-eters in de Franse Congo Men heeft in de Franse Congo, op 700 km. afstand van de plaats Braz zaville, twee geheime genootschap pen van menseneters ontdekt, die minstens twaalf slachtoffers hebben gemaakt. Ieder lid van deze genootschap moest een familielid aanwijzen, die dan door de andere leden van de sec- te werd vermoord en opgegeten. Een van deze secten bestond uit drie mannen en drie vrouwen, die allen bekend hebben verantwoorde lijk te zijn voor minstens zes moor den. Een vrouw had haar man, een ander haar zoon aangewezen om ver moord te worden, terwijl een man zijn broer en twee kinderen hiervoor uitleverde. De schuldigen hebben hun eerste bekentenis herroepen hoewel er een groot aantal menselijke beenderen in hun huizen zijn aangetroffen. ke partij niet in het geding is zal geen mens geloven. Voorts is het al te naief te menen dat wanneer prof. Lieftinck zostraks alle bekende topfiguren van de Pv dA en van de andere partijen in zijn kabinet tracht op te nemen en wie twijfelt daaraan, het extra parlementair karakter van het kabi net niet wordt angetast. Vooral in de kring van de KVP ziet men in het optreden van prof. Lieftinck een po ging om de KVP onder het rookgor dijn van een extra-parlementair on derzoek een regeringsprogram te doen slikken dat tijdens de eerste in formatiepoging van dezelfde socialis tische informateur voor haar onaan vaardbaar is gebleken. Daarbij wordt vooral gedacht aan het punt van de bezitsvorming. Ook het feit dat prof. Lieftinck eerst de principiële instem ming van de fractievoorzitters wenst met zijn informatie-opdracht tonen aan dat hij zijn opdracht niet uitslui tend in de extra-parlementaire rich ting zoekt. De .confessionele fracties achten het dan ook onjuist dat een man uit het kamp van een der grote partijen met de opdracht is belast. Daardoor wordt de sfeer tussen deze partijen nog meer vertroebeld. Het zou verstandig zijn een ruzie te la ten beslechten door een figuur bui ten deze partijen. Zaterdagmiddag kwam de K.V.P. en A.R.-kamerfracties bijeen om zich te beraden over het door prof. Lief tinck gevraagde antwoord. Om half- twee werden beide vergaderingen geschorst tot halfdrie. Er vond tij dens de schorsing in het gebouw van de Tweede Kamer een belangrijk ge sprek plaats tussen de drie fractie voorzitters. de heren Romme, Zijl stra en Tilanus. Tijdens deze bijeenkomst werd het duidelijk dat de CH-Kamerfractie uiterst gereserveerd staat tegenover de mogelijkheid van de vorming van een rechts kabinet. K.V.P., A.R. en C.H.U. Ook bij.de andere partijen heerst twijfel ten aanzien van de mogelijkheid tot vorming van een rechts kabinet. Ook kwam vast te staan dat de A.R. en de C.H. niet bereid zijn in een kabinet te gaan zitten waarvan de K.V.P. geen deel uitmaakt. De WD had laten weten, door middel van een telefonische mede deling van haar waarnemend fractie voorzitter drs. Korthals, dat het ge rucht als zou de WD niet mee wil len werken aan de samenstelling van een kabinet zonder de PvdA. op een misverstand berust. Bij geen van de drie confessionele fracties is echter gebleken dat deze medede ling de bereidheid om samen met de liberalen een kabinet te vormen heeft doen toenemen. In de brief, welke de fracties van K.V.P., A.R. en C.H.U. aan prof. Lieftinck hebben gezonden, wordt behoudens de bovengenoemde be zwaren, medegedeeld, dat zij bij voorbaat geen ja of neen willen zeg gen op de vraag of zij bereid zijn om de kandidaat-ministers uit hun kring te adviseren in een extrapar lementair kabinet plats te nemen. Ook het regeringsprogram en de samenstelling van de ministersploeg zullen uiteraard van invloed zijn op het advies, dat de fractieleiders aan de aan te zoeken kandidaat-ministers uit hun kring zullen geven. Nieuwe raadpleging. De woordvoerder van prof. rar. Lieftinck heeft hedenmorgen doen mededelen, dat de informateur van ochtend de burgemeester van Rot terdam, mr. G. E. van Walsum, heeft ontvangen. Internationaal beheer over Suez-kanaal De Nederlandse minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. Luns, heeft zich zaterdag op de Londense confe rentie aangesloten bij het Ameri kaanse plan voor een internationaal beheer van het Suezkanaal. In verband met de naasting van het Suezkanaal door president Nas ser zinspeelde minister Luns ook op de opzegging door Indonesië van de schulden aan Nederland, hoewel hij Indonesië niet met name noemde. De minister zei dat zijn regering „met grote bezorgdheid" de groeiende nei ging van sommige landen ziet om zich aan hun internationale verplich tingen te onttrekken en hun natio nale doeleinden te bevorderen door eenzijdige handelingen, die het recht van anderen schenden. „De geachte afgX tardigde van Frankrijk heeft het verband onder streept, dat bestaat tussen de jong ste stap van kolonel Nasser en be paalde vergelijkbare stappen, die on langs door andere regeringen geno men zijn. Wij zouden er goed aan doen deze ruimere samenhangen niet te verwaarlozen", zei minister Luns. „Welke theorie ook ontwikkeld kan worden over de wettigheid der nationalisatie, het blijft een feit, dat het beheer van het kanaal altijd een internationaal karakter heeft gehad". Het optreden van Egypte beteken de een ontwrichting van het interna tionale stelsel. „Dit feit alleen al zou voldoende zijn om de overweging te rechtvaardigen van maatregelen, be doeld om het gebruik van het kanaal te verzekeren door het sluiten van No. 509. Horizontaal: 1. term in het schaakspel, 4. mat, 6. gem. in N. Brab., 9. voorzetsel, 11. achting, 12. sint (afk.), 13. maanstand, 15. jon gensnaam. 16. gem. in Gelderl., 17. staatsbedrijf (afk.). 18. muzieknoot, 19. deel van de bijbel (afk.). 20. bij woord, 22. munt in China, 24. troep ongeordende krijgers, 26. verheugd, 27. zeepwater. Verticaal: 1. voor, 2. voorzetsel, 3. gem. in Gelderland, 4. inhoudsmaat (afk.), 5. fris, gezond (Eng.), 7. voornaamwoord, 8. bijwoord, 10. ge was, 12. stengel, 14. broeibak, 15. na kroost, 19. spitse bek van een vogel, 20. uitroep, 21. bekende afkorting, 23. boom, 24. pers. voornaamwoord, 25. boom. Oplossing morgenavond. Kardinaal Griffin overleden Kardinaal Bernard Griffin, de Katholieke bisschop van Westminster, is maandagmorgen vroeg in de ouderdom van 57 jaar aan een hart aanval overleden. Volgens een offi ciële verklaring kreeg kardinaal Grif- fin, die met vakantie in New Pol- zeath (Cornwall) vertoefde, even voor middernacht een hartaanval, waaraan hij na de H.II. Sacramenten der stervenden te hebben ontvangen ongeveer een uur later overleed. Hij was reeds jaren hartpatiënt. Kardinaal Bernard Griffin was de hoogste Katholieke autoriteit in En geland en Wales. Hij kwas in het bijzonder op voor de rechten van het' gezin. Ook beschouwde men hem als een van Engelands grootste deskun digen in het kanonieke recht. Griffin werd op 21 februari 1899 in Sparkhill bij Birmingham geboren als kind van een rijwielhandelaar, 'die ook gemeenteraadslid was. Hij ging school in Cotton-college bij Wolverhampton en Oscott-college bij Birmingham, maar in de eerste wereldoorlog moest hij de schoolban ken verlaten en dienst nemen bij de marine- en gewone luchtmacht. La ter voltooide hij zijn studies in Rome, waar hij tot doctor in de godgeleerd heid en in het kanonieke recht pro moveerde. Daar ontving hij in 1924 ook zijn wijding tot priester. In 1944 werd hij tot aartsbisschop van West minster benoemd. Zijn snelle promo tie in de kerkelijke hiërarchie dank te hij aan zijn gaven als redenaar en aan zijn kwaliteiten als theoloog. internationale overeenkomsten", al dus de heer Luns. Minister Luns nam stelling tegen de donderdag door de Indonesische minister Roeslan Abdoelgani afge legde verklaring zonder deze ove rigens te noemen dat alles in orde zou komen, indien men zou vertrou wen dat de Egyptische regering de Conventie van Constantinopel zal nakomen. „De eenzijdige actie van de Egyp tische regering, die de Suezkanaal- maatschappij slechts enkele maanden na het afsluiten van een nieuwe overeenkomst met deze maatschappij heeft genaast, draagt er weinig toe bij vertrouwen te wekken in de hou ding van deze regering wat betreft het zich gebonden achten aan over eenkomsten", zei de minister. Nagy weer in de gratie De Hongaarse communistische par tij heeft ex-premier Imre Nagy weer als lid opgenomen. De 59-jarige Nagy werd in juli uit de partij gestoten door zijn oude vijand, de eerste partij-secretaris Ma- tyas Rakosi, die op zijn beurt slechts veertien dagen later gedwongen werd, af te treden. Nagy had in april 1955 reeds ont slag gekregen als premier van Hon garije. Dit gebeurde kort na de afzet ting van de Russische premier Georgi Malenkow, wiens voorkeur voor land bouw en lichte industrie hij had ge deeld. Het besluit van de partij om Nagy weer op te nemen, is op een bijeen komst van partij-functionarissen eer der deze maand bekendgemaakt door een lid van het politburo, Janos Ka- dar. De tocht der koningen De „tocht der koningen" is be gonnen, maar er kwam nog geen koning bij te pas. Onder het gejuich van een vrolijke menigte vertrok zaterdag het ranke Griekse jacht „Achilieus" (5500 ton) uit de haven van Venetië met 60 leden van de Europese adel aan boord. Geen der opvarenden is echter ko ning van een land, al is er wel een ex-koning bij. Ook prinses Beatrix en Irene zijn aan boord van het jacht, dat een tocht zal maken door de Griekse archipel. Deze „vorstentrip" werd door het Griekse koningspaar georganiseerd, omdat de tocht met de „Agamemnon" in 1954 zo'n succes was. De tochten hebben ten doel, het toerisme naar Griekenland te bevorderen. Enkelen hebben de uitnodiging niet aanvaard, o.a. prinses Margaret van Engeland, prins Rainier van Mona co en zijn echtgenote, prinses Gracia. Wie wèl kwamen. Onder de gasten, die wèl kwamen, zijn de graaf en gravin van Parijs met hun kinderen, Don Juan van Spanje, de Duitse prins en prinses van Hannover, ex-koning Michaël van Roemenië met zijn vrouw en zoon en prinses Elisabeth van Joego slavië. Koningin Frederika en koning Paul zullen zich pas bij hun gasten voe gen, wanneer deze de haven van Korfoe bereiken. De „Achilieus" laadde voor het vertrek uit Venetië honderden fles sen oude Franse wijn, waaronder 200 kisten champagne. Verder zijn er twee ton perziken, twee ton peren, 26 ton suiker, 50 kilo koffie en 5000 pakjes sigaretten aan boord. De be manning bestaat uit 300 personen, en de pleziervaart duurt twee weken. Cantor kiest Zeebrugge De Amerikaanse hotelmiljonair Hyman Cantor, die een goedkope passagiersdienst over de Atlantische Oceaan wil openen, heeft zaterdag in Brussel op een persconferentie ver klaard, dat hij gelooft met de Bel gische regering tot overeenstemming te zijn gekomen over het gebruik van de haven van Zeebrugge. „Als België bereid is", zei hij, „20 miljoen dollar te besteden aan ver andering van de haven, waarmee twee jaar gemoeid is en de 2 te bou wen schepen van 90.000 ton helpt financieren, zal ik jaarlijks 600.000 toeristen naar Europa brengen". De schepen zoudén ongeveer 270 miljoen dollar per stuk kosten en elk 6.000 passagiers kunnen vervoeren. VLEES IS BESLIST ONONTBEERLIJK VOOR EEN GEZONDE VOEDING tie van de verenigde slagers In Leiden en omstreken I De 53-jarige ex-pleegmoeder van het Joodse oorlogspleegkind Anneke Beekman, mevr. G. M. Langedijk-van Moorst, is zondagavond door de Bel gische politie in Nonceveur nabij Re- mouchamps gearresteerd. Een Neder landse rijksrechercheur was bij deze arrestatie aanwezig. Zondagavond tegen middernacht heeft hij de pro cureur-generaal te Amsterdam hier van telefonisch op de hoogte gesteld. Mevr. L. van M. is naar Luik over gebracht en daar voor de procureur des Konings geleid. De procureur- generaal te Amsterdam, mr. A. A. L. Dullemen, heeft telegrafisch de pro cureur des Konings om de aanhou ding van mevr. L. van M. verzocht in verband met het tegen haar van kracht zijnde verzoek tot uitlevering. Mevr. L. van M. was sedert de uit spraak van de rechtbank te Amster dam, die haar op 24 oktober 1955 tot acht maanden gevangenisstraf veroor deelde, voortvluchtig. Het gerechtshof legde haar op 22 maart j.l. een gevangenisstraf op van drie maanden met gelijk de recht bank in haar uitspraak bepaalde bevel tot onmiddellijke gevangen neming. De hoge raad verwierp op 19 juni jl. het door mevr. L. van M. tegen dit arrest ingestelde hoger beroep, waardoor het arrest van het hof defi nitief werd. Enkele minuten na de uitspraak van de rechtbank liet de officier van justitie te Amsterdam (die ter zitting haar gevangenneming had gevorderd, hetgeen toen werd afgewezen) via het politie-telexnet een bericht uit gaan waarin om de aanhouding en voorgeleiding werd verzocht, van de toen reeds enige tijd in Maastricht verblijvende ex-pleegmoeder, die wel op de zitting van 10 oktober was ver- Griekse kinderen terug Albanië heeft zich bereid verklaard 300 kinderen, die door communisten tijdens de burgeroorlog van 1946'49 zijn ontvoerd, naar Griekenland terug te laten keren. Een schip van de Griekse Marine gaat ze halen. „Kaf van het koren scheiden" Ruim 250 k.a.b.-ers hebben dit weekeinde weer de reis naar Voor hout nodernomen om in de Bisschop pelijke Nijverheidsschool deel te ne men aan de jaarlijkse KAB-studie- dagen. Zij werden zaterdagmiddag ontvangen door de zorgzame organi satoren, die samen met de broeders van de nijverheidsschool voor een comfortabel verblijf zorg droegen. Het onderwerp van deze studieda gen luidt „De vereenzaming van de moderne mens", welk thema de spre kers van verschillende zijden heb ben benaderd. Na het diner en een kort lof kwam als eerste inleider dr S. W. Couwen- berg aan het woord. Dr Couwenberg spra'k onder meer over het moreel maatgevoel. Het behoeft nauwelijks betoog, dat wij meer dan ooit be hoefte hebben aan een waardebesef, dat ons een klaar onderscheidt geeft NEDERLANDSE GEVELTOURIST De Hagenaar H. K., die zoals gemeld vorige week donderdag is gearresteerd toen hij nabij Stock holm een zak kwam opgraven, waarin gestolen kostbaarheden ter waarde van meer dan zestigduizend Kronen zaten, wordt door de Zweed se politie er van verdacht lid te zijn van een internationale misdadigers- organisatie, die haar verkoopbureau in Nederland heeft. De Zweedse po litie heeft zich in verbinding ge steld met de internationale politie organisatie Interpol. K. houdt tegenover de politie staande,' dat hij op een vakantiereis was en ook Denemarken en Noor wegen heeft 'bezocht. In zijn auto die een Deens nummerbord draagt, werd een complete kampeeruitrusting ge vonden, maar ook een miasker, een pistool en een jachtgeweer. Verder had K. bij zich kostbare fototoestel len, een visuitrusting en conserven. Een handig laddertje. Bij zijn bezittingen werd een op vouwbare ladder aangetroffen, die door middiel van een met dras**n werkend mechanisme na gebruik ge makkelijk naar binnen gehaaid kan worden. Volgens de Stockhoimse po litiecommissaris Sten Hamimargren, een deskundige op het gebied van inibrekerswerktuigen, is de ladder een uniek hulpmiddel. Hoge „kennissen". In een zakboekje had K. de naam genoteerd staan van mevrouw Aina Erlander, de echtgenote van de so cialistische premier. K. vertelde de politie dat hij en mevrouw Erlan der „goede vrienden" zijn, maar, zo voegde hij hieraan toe, mevrouw Er lander is op het ogenblik waar schijnlijk weg- Ook stond in het no titieboekje genoteerd de naam van het renaissancekasteel Sofiero, nabij Malmó. Dit kasteel 'behoort aan ko ning Gustaaif Adolf. K. zei de politie, dat hij van plan was het kasteel als tourist te bezoeken wanneer de ko ningin naar Stockholm zou zijn te ruggekeerd. Iin de aiuto had1 K. sieraden verbor gen met een totaal gewicht van een half pond. Zij waren uit elkaar ge haald, zodat de identificatie nogal moeilijkheden oplevert. Uit zijn pas blijkt, dat hij op 4 augustus in Noor wegen is geweest. Op die datum werd in twee villa's in Oslo ingebro ken. De buit van een van de inbra ken bestond uit zilveren sieraden, waarbij een ring, die in K.'s auto is teruggevonden, een halssnoer met 96 echte parels en ongeveer tweedui zend Kronen in contanten .Bij een andere inbraak werd onder meer een gouden sigarettenkoker ontvreemd, die eveneens in Zweden is terugge vonden^ K. is in staat vam beschuldiging gesteld wegens vier diefstallen, die in de afgelopen vier weken te Stockholm zijn gepleegde tussen wat wezenlijk en wat bijkom stig is, en ons aldus in staat stelt uit de dagelijks op ons losstormende uiterlijke overvloed het kaf van het koren te scheiden. En niet minder hebben wij behoefte aan een nieuwe geest van ascese, die ons de kracht schenkt overeenkomstig dit klare on derscheid te leven. Dat er op dit uiterst gewichtige punt een enorme nood heerst, kunnen wij dagelijks om ons heen bespeuren. Het zedelijk métetgevoel is in deze tijd ver te zoe ken. Aldus dr Couwenberg. Na hem kwam dezelfde middag aan het woord de heer J. Beerends, die als onderwerp had gekozen „De hedendaagse kunst als uiting van de vereenzaamde mens". Elk cultuur verschijnsel, aldus deze spreker, dat tot de wezenstrekken van een be paalde tijd behoort, zal zich weer spiegelen in de eigentijdse kunst. Zo kan het niet anders of ook het ge voel van menselijke,eenzaamheid, zo kenmerkend voor deze tijd, zal, in welke vorm van kunst dan ook, tot uiting komen. De heer Beerends wees er op, dat het probleem van de vereenzaming inhaerent is aan de menselijke na tuur. Wanneer men de litteratuur volgt van oudsher tot nu, blijkt dit zonneklaar. Spreker maakte vervol gens een wandeling door de littera tuur om deze stelling te bewijzen, Zondagmorgen woonden alle con gressisten de H. Mis bij, die werd op gedragen door rector Kraakman, rector van de ^Nijverheidsschool. De eerste inleider van deze mor gen was de heer J. Zwanikken, die het verschijnsel van de menselijke vereenzaming in de KA.B. belichtte. De heer Zwanikken wees er op, dat de specialisatie en de uiteenra feling van de menselijke persoonlijk heid op de KA.B. evengoed als op de gehele samenleving zijn stempel drukt. Ook de KAB lijdt door deze specialisering schade. De totale taak van de KAB moet echter in zijn menselijkheid worden gezien, aldus spreker. Hij gaf als één van de op lossingen voor het probleem der vereenzaming van de persoonlijk heid aan: het opgeven van het ver ouderde vergadersysteem en het op richten van gesprekscentra. Vervolgens sprak dr L. Crijns over de menselijke vereenzaming in het bedrijfsleven. Dr Crijns gaf als zijn mening te kennen, dat voor een goe de bedrijfsvoering primair de juiste mens op de juiste plaats dient te worden gesteld, opdat deze op de juiste wijze zijn talenten kan gebrui ken. Het is niet voldoende, zo zeide de heer Crijns, wanneer er in een bedrijf slechts een goede sfeer hangt door het invoeren van personeels verenigingen en cantines, maar de goede sfeer dient vooral tot uiting te komen door een juiste verhouding en een juiste omgang van de werk lieden onderling en van de werkge ver met de werknemer. schenen. Op 24 oktober was zij al niet meer op het aan de "politie bekende adres in Maastricht. De thans 15-jarige Anneke Beek man en haar verzorgster, tante Bets, de 57 jarige zuster (E. M. van M.) van de ex-pleegmoeder, zijn sedert hun mislukte aanhouding op vrijdagavond 12 maart 1954 in het klooster „Home de la Vierge des Pauvres" te Banneux spoorloos. Vijftien jaar tegen Schmidt De openbare aanklager heeft voor het landgerecht in de zaak-Schmidt vijftien jaar gevangenisstraf geëist tegen de Nederlander Schmidt. De openbare aanklager, Jusuf Su- wondo, zei te geloven, dat het eerste punt van de tenlastelegging steun verlening aan de vijand in oorlogstijd niet was bewezen, doch dat hij het tweede punt inzake „opstand" bewezen achtte. Mevr. Bouman, zijn verdedigster, zal op 10 september haar pleidooi houden. Op 9 september 1954 begon het proces tegen Schmidt, die toen 51 jaar was. Van de 30 getuigen, die de politie na zijn arrestati.e verhoorde, zijn de „kroongetuigen" dezelfde als in de zaak tegen wijlen de heer Jungschlae- ger. De openbare aanklager vroeg af trek van voorarrest (Schmidt werd 18 december 1953 gearresteerd). Er was voor deze 55ste zitting in de zaak-Schmidt opvallend weinig be langstelling. Beklaagde aanhoorde kalm de eis van de openbare aankla ger aan 't slot van 't requisitoir, dat twee uur in beslag nam. MIJNSLACHTOFFERS BEGRAVEN. Vanmorgen zijn te Marcinelle 28 slachtoffers van de mijnramp begra ven, van wie slechts zes allen Italianen konden worden geïden tificeerd. De staking van mijnwerkers in Bel gië, die donderdag tegen het advies van de verantwoordelijke vakver eniging in is 'begonnen, duurt voort. Naar schatting staakt nog de helft van de mijnwerkers in België. Tragische worp Knaapje overleden Zondagmiddag zat in De Rijp aan de Tuingracht aldaar een inwoner van het plaatsje te vissen; hij ergerde zich aan enkele jongetjes, die aan de overkant van de gracht aan het spe len waren en gooide, nadat hij al enige malen had gewaarschuwd, een steen in de richting van de knaapjes. De 9-jarige Adriaan Sombroek uit De Rijp kreeg de steen tegen de slaap en overleed vrijwel onmiddellijk. Na verhoor door de rijkspolitie is de visser op vrije voeten gesteld. Man tijdens burenruzie neergestoken In Zwolle is tijdens orn vechtpartij met zijn buurman in de nacht van za terdag op zondag de 34-jarige F. Meyer na een aantal messteken te hebben gekregen, overleden; het dra ma speelde zich af aan het „Kleine Grachtje" te Zwolle, waar beide man nen een woonschuit hebben liggen. De buurman, die is gearresteerd, had de politie verzocht naar het Klei ne Grachtje te komen, teneinde een klacht van hem over het lawaai aan boord van de woonschuit naast de zijne te onderzoeken. Toen 2 agenten daar aankwamen, waren beide man nen aan het vechten. De agenten slaagden erin hen te scheiden, maar het was voor het Slachtoffer reeds te laat. Hij viel zwaargewond neer en bezweek enige tijd later aan zijn ver wondingen. De man laat een vrouw en twee kinderen acher. Vanmorgen is op de rijksweg Am sterdamUtrecht, vlak voor de nieu we Utrechtse brug nabij de hoofd stad, een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 32-jarige Amsterdamse mevrouw Weiss het leven heeft ge kost. Zij werd uit de auto van de eveneens uit Amsterdam afkomstige 42-jarige heer M., compagnon van haar man, geslingerd. De heer M. zat aan het stuur en reed in de richting Amsterdam. Vol gens een achter hem rijdende auto mobilist reed hij veel te hard. Eerst belandde hij op de grindstrook aan de rechterkant van de weg. Om een kilometerpaaltje te ontwijken gaf hij een ruk aan het stuur, schoot de weg over en kwam in de grasstrook aan de linkerzijde terecht. De auto raakte enkele paaltjes en borden, begon te hellen, en sloeg tenslotte over de kop. Niet alleen mevrouw W., maar ook het 12-iarig dochtertje van de heer M. .werd uit de auto geslingerd. Zij en haar vader liepen verwondin gen aan hoofd en benen op.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2