S)eÊaicbeSoii4mtt NIEUWE PLANNEN VOOR HET SUEZ PROBLEEM TE MARCINELLE is alle hoop vervlogen NASSER wil slechts adviserend LICHAAM Jonge diplomaatbedrijft rechtstreekse politiek1 Benoemingen Bisdom Rotterdam Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG No. 13885 Nasser laat zich nog niet vangen j KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Nederlands avondgebed TTEiR gelegenheid van het 55-ja- rig priesterfeest van pastoor, •weldra monseigneur Th. M. Beukers een gouden priesterfeest met al vast een diamantje zijn in de St. Petruskerk te Leiden de Completen in ihet Nederlands gezongen. De Completen vormen een der getijden van het dagelijks kerkelijk koor gebed, het laatste getijde, het laatste omdat zij het „Dank- en Avondge bed" zijn, het laatste ook omdat voorbeen de Vespers het einde van de dag inluidden. De Completen zijn inderdaad een „complement". "Wlij achten deze gebeurtenis van meer dan parochiële of stedelijke betekenis. Reeds voor de oorlog, maar nog meer daarna openbaart zich de aan drang in de liturgie van de Kerk groter plaats in te ruimen aan de landstaal. Dit is niet alleen een Ne derlands verschijnsel. In andere landen is deze stroming nog veel sterker. Het Kerkelijk gezag past zich daarbij aan, in het ene land in grijpender dan 'n 't andere, terwijl het zelf het goede voorbeeld geeft door b.v. in de nieuwe liturgie van de Paaswake officieel de doopbelof ten in de landstaal voor te schrijven, en bij het toedienen van enige sacra menten bewerkingen in de lands taal in voorbereiding heeft. Het Latijn heeft zijn grote voorde len, zowel traditioneel als hoven-na tionaal, en het kan nooit de bedoeling izijn het Latijn als de officiële taal van de Kerk op zijde te schuiven. Het Latijn heeft echter ook zijn na deel, en wel dit in het oog springen de nadeel, dat de gelovigen het slechts in een toegevoegde vertaling kunnen volgen. iHet is bovendien een ingewikkelde, zij 't prachtig-gecon- strueerde taal, zodat men zich geen enkele voorspiegeling behoeft te ma ken, dat zelfs het eenvoudige „Credo" in de volkszang door de zingende (menigte wordt begrepen. Steekproe ven, welke wij daaromtrent bij toch nog enigszins ontwikkelden hebben genomen, waren verbijsterend. Nu allerwegen de behoefte wordt gevoeld de gemeenschap nauwer in de liturgie te betrekken, zal het rui mere gebruik van de landstaal door de kerkelijke overheid gaarne wor den aangegrepen. De landstaal leent zich daartoe zeer goed. Het „Dank en Avondgebed", zoals dat in de Leidse „St. Petrus" werd gezongen en gezegd, is daar van het overtuigend bewijs. iHet betrof hier een proefneming buiten de gewone parochiale litur gie om. De stichting, welke ervan uitging, was verwonderlijk groot en de deelname algemeen en van harte. Opvallend was, dat de overgang van het Nederlandse naar het La tijnse gedeelte na de uitstelling van het H. Sacrament in 't geheel niet storend werkte en eigenlijk een bekroning werd van. het nationale tot het internationale. Alleen het „Te Deum" vrij moeilijk en door bijna geen sterveling zelfs in vertaling te volgen zou zonder bezwaar ver dietst kunnen worden en dan wer kelijk tot een danklied van het volk kunnen openbloeien. IHet initiatief, in de Leidse ,St. Petrus" genomen, is zeer prijzens waardig en anoge aanmoediging vin den, bij de kerkelijke overheid1. De gemeenschap der gelovigen, dat is de Kerk, zal er wel bij varen. Minister Dulles van de Ver. Staten heeft zaterdag de overige 21 landen, die aan de Londense Suezconferentie deelnemen, het ontwerp van een ver klaring toegezonden. Amerikaanse kringen spreken van een compromis tus sen de westerse en de Russische voorstellen. Maar de Engelsen beweren dat er van een compromis geen sprake is en dat het Westen geen centimeter is geweken. Volgens Dulles' plan een enigszins gewijzigde uitgave van zijn voor stel van vorige week zal een internationale raad worden ingesteld, die het Suezkanaal moet beheren, uitbreiden en verbeteren. Egypte en Rusland wilden tot nu toe niet verder gaan dan de instelling van een adviserend lichaam en het is dus nog zeer de vraag of zij het nieuwe voorstel zullen aanvaarden. Geen BEHEER en geen EXPLOITATIE tionale controle op het kanaal zou aanvaarden. Op de vraag wat hij dacht van het Ceylonese plan voor een raadge vende commissie, gevormd door ma ritieme mogendheden, om de Egyp tische leiding van het kanaal te ad viseren over het tegenwoordig be stuur van het kanaal en de toekom stige ontwikkeling antwoordde Nas- sar: „Dat is iets waarover misschien gesproken kan worden". De Britse minister van Buitenland se Zaken, Selwyn Lloyd, heeft zater- EGYPTE ALS VAST LID. In de in te stellen raad zou Egypte als vast lid zitting krijgen. Het lichaam zou rapporten moeten uit brengen aan de Ver. Naties en door een V.N.-orgaan gecontroleerd wor den. Het nieuwe plan steunt op de vol gende beginselen: Onttrekking van 't kanaal aan de politieke sfeer, eer biediging van de Egyptische soeve reiniteit, billijke inkomsten voor Egypte uit het kanaal en een billij ke vergoeding voor de Suezkanaal- maatschappij. Het schijnt dat de westelijke Grote Drie erop zullen staan, dat hun voor stel .aan president Nasser wordt voorgelegd, of Rusland en India daarmee instemmen of niet. Als Nas ser het aanvaardt, zullen onderhan delingen over een definitief akkoord worden gevoerd door 'n door de con ferentie te vormen commissie van zes of zeven landen. Als hij het voorstel verwerpt, zal de kwestie teruggaan naar de individuele regeringen om door hen individueel of gezamenlijk te worden behandeld. Het westerse plan werd opgesteld, nadat Dulles zaterdag een gesprek van 85 minuten had gehad met zijn Russische collega Sjepilof. Nasser wil wel adviserend college In een interview met het Arabisch nieuwsagentschap heeft president Nasser van Egypte verklaard, dat hij onder geen omstandigheden de eerste voorstellen van Dulles voor interna- Nehroe sloeg over de kop Pandit Nehroe, de Indische premier heeft zaterdag een auto-ongeluk ge had, dat tamelijk goed is afgelopen. Hij reisde met een jeep in een onher bergzaam deel van Indië, toen de auto plotseling op een slechte weg over de kop sloeg. Nehroe en de andere inzittenden kwamen naast de weg in de modder te liggen. De premier bleek een ge kneusde arm, schouder en knie te hebben. Maar hij was nog in staat, zijn medereizigers te helpen, de jeep weer rechtop te zetten. Nehroe bracht een bezoek aan een landstreek die kort geleden door zware aardbevingen is geteisterd. dag het Russische voorstel verwor pen. Hij drong er bij de conferentie op aan, een verklaring over interna tionale controle op het kanaal naar Egypte te zenden, waarover alle af gevaardigden het eens zijn. Van een uitgebreidere conferen tie, zoals de Sowjet-Unie en ook Egypte voorstaan, wilde Lloyd niets weten. Dat 2ou de zaak vertragen en de grootste spoed is gewenst, zei hij. Onder-directeur ontslagen. De onder-directeur van de Suez- kanaalmaatschappij, Max Vignes, is door de Egyptische bedrijfsleiding ontslagen wegens ongeoorlofde afwe zigheid. Vignes, die zaterdag op zijn post was teruggekeerd, was met verlof in Frankrijk geweest. Dit is het eerste ontslag, dat het nieuwe Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal heeft gegeven. Staking uit protest. Tweeduizend Noord-Afrikanen, die in het Franse gewest Calvados wer ken, zijn zaterdag in staking gegaan uit protest tegen de Londense con ferentie. Zij bleven eenvoudigweg thuis. Mijngas in onderste verdiepingen De kansen dat men op welke diep te dan ook, nog mijnwerkers levend zal aantreffen in de mijn van Marci- nelle was zaterdag geheel verkeken, toen bleek dat er op grote diepte een zeer hoog percentage mijngas voor komt. Bovendien bleken de onderaardse branden nog steeds te woeden en de grote hitte maakte het de reddings ploegen onmogelijk om verder in de mijn door te dringen. Ondertussen zijn er in het belang van, de volksgezondheid maatregelen genomen om te voorkomen dat er epidemieën uitbreken. De ventilatie- sohiaichrten zijn Voorzien van ultra-vio lette lampen die bacterieën moeten doden in de lucht die uit de mijn wordt gezogen. Het ministerie van volksgezond heid heeft bevel gegeven dat alle ge borgen stoffelijke resten uiterlijk maandag begraven moeten worden. Slechts zes-en-dertig van de 83 naar boven gebracht doden zijn tot nu toe ter aarde besteld. De anderen kon men niet identificeren. Het ministerie ■heeft bekend gemaakt dat het ge vaarlijk is om nog langer met 'begra ven te "wachten, ongeacht de moge lijkheid tot identificatie. Mijnwerkers bij Aken ingesloten In'de Sophia Jacobamijn bij Huec- kelhoven nabij Aken zijn vier mijn- werkers ingesloten door een instorting van gesteente op 430 meter diepte. Sinds zaterdagmiddag pogen red dingsploegen de vier mannen te be reiken, maar men koestert weinig hoop, dat het viertal nog gered kan worden. Men vermoedt dat de vier mannen bedolven zijn door dezelfde instorting, die de schacht ontoegan kelijk heeft gema^Jct. Mevr. Roosevelt 3 dagen in ons land Mervouw Eleanor Roosevelt, echtgenote van de overleden Amerikaanse president, is na de democratische conventie in Chicago naar Nederland ge komen, waar zij, vergezeld van haar beide kleinzoons. Haven en John, een driedaags bezoek brengt. We zien mevrouw Roosevelt met haar kleinkin deren hier op het terras van haar hotel in Amsterdam. Z.'H. Exc. Mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam, heeft benoemd tot pastoor te Langeraar, de zeer- eerw. heer A. G. M. van der Hoeven; tot pastoor te Bergschenhoek de zeereerw. heer L. van Vugt; tot rec tor van het St. Cuneragesticht te Leiden, de zeereerw. heer G. A. Beek, die moderator blijft van de technische school Don Bosco te Lei den. Vervolgens zijn benoemd de vol gende weleerw. heren: te Den Haag (H. Liduina), met de opdracht een nieuwe parochie te Voorburg voor te bereiden, J. M. Dijsselbloem; te Rotterdam (H. Elisabeth), A. Groen; te Den Haag (H. Martha), A. J. Meijer; te Naaldwijk C. J. den Boo- gert, neomist; te Leidschendam met opdracht een nieuwe parochie voor te bereiden A. A. J. Buijs; te Gou da (O. L. Vrouw Hemelvaart), A. J. C. M. Janssen; te Noordwijkerhout (H. Victor)*, N. J. Donkers; te Rot terdam (H. Willibrordus), J. L. H. van Vliet; eervol ontslag als vicaris van Hellevoetsluit is verleend aan de zeereerw. heer P. M. J. van Vliet; tot kapelaan te Brielle en vicaris van Hellevoetsluis is benoemd de weleerw. heer A. A. A. Rikkers; te Den Haag (H. Familie), J. C. Koop man; te Schoonhoven A. G. J. Ver- kleij, neomist; te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph), H. J. G. de Jong; te Hoek van Holland R. van den Haak; te Den Haag (H. Ja cobus), W. B. J. Wüst; te Oegstgeest N. M. Grijpink; te Leiderdorp (O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen), F. A. M. Keesen; te Nieuw veen A. J. Met ten, neomist; te Den Haag (H. Willi brordus), G. J. B. de Wit; te Schie dam (H. Hart), J. A. L. Cramer; te Den Haag (H. Sacrament) J. A. Kruunenberg; te Hillegom (H. Martinus), W. J. Kleijn, neomist; te Den Haag (H. Engelbewaarder), P. W. A. Hillebrand; te Rotterdam (H. Hildegardis), C. J. Schut; te Den Haag (H. Willibrordus), L. M. G. Biemans; te Alphen a. d. Rijn C. J. Heijnen, neomist; te Loosduinen, P. C. M. Mussert; te Noord wijk ('H. Je roen), W. G. van Samfoeek, neomist; te Den Haag (Gerardus Majella), J. C. M. Hamers; te Zoetermeer C. G. Kroft, neomist; tot b edr ij fs aalmoe ze - Deze foto toont de Egyptische president Gamal Abdel Nasser bij een bezoek aan het hoofdkwartier van de inmiddels opgeheven revolutionaire raad op het eiland van Gezira te Kairo, gefotografeerd met de 13-jarige Amerikaanse jongen, Dennis Bridoy. Dennis, die in Massafeqou op Long Island in New Yorw woont, schreef oa de naasting van het Suezkanaal door Nasser aan de president, dat hij bang was, dat de Egyptenaren de reactie van het Amerikaanse volk op de crisis rondom het Suezkanaal verkeerd begrijpen zouden. Prompt kreeg hij een brief van Nasser, waarop een correspondentie volgde met het resultaat, dat Dennis door Nasser werd uitgenodigd met zijn vader een bezoek aan Egypte te brengen en zijn gast te zijn. De jonge „diplomaat" liet zich uiteraard niet lang bidden Naar ,JDe Tijd" verneemt is de zeereerw. heer Th. C. J. Beemer be noemd tot hoogleraar aan het groot seminarie te Warmond. Na zijn studies aan de seminaria van het bisdom Haarlem ontving prof. Beemer de priesterwijding op 7 juni 1952. Aan de Nijmeegse uni versiteit studeerde hij in de moraal theologie en in juli 1955 legde hij cum laude zijn doctoraal-examen af. Hierna volgde hij nog gedurende een jaar colleges aan de universitei ten van Leuven en Munchen. nier te Delft J. H. Warmerdam; te Delft (H. Sacrament), G. J. van Dijk; voorgedragen als vlootaailmoe- zenier 1H. J. M. van der Lee; te Dor drecht (O.L. Vrouw), W. de Klerk, te Sassenheim C. L. van Zijl; te Kwints- heu'l P. J. M. Hooks; te Rotterdam (H. Francisous van Assisië), J. Sik kink; te Roelofarendsveen Th. A. v. Veen, neomist; te Den Haag (O.L. Vrouw van Lourdes), W. J. Kult- schrütter; te Leimuiden W. H. de Munck, neomist; te Rotterdam (H. Hildegardis), P. van Vliet; te Den Haag (Antonius Abt), J. G. van Dijk. te Schiedam (H. Liduina), J. M. de Koning; te Zilk C. A. J. Netten; te Pijnakker J. de Bouvère; te Leiden (O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Jo seph), G. W. Lemmers; te Rotter dam OH. Liduina), A. W. de Greef, te Vlaardiwgen (H. Johannes de Do per), C. K. A. van Wel; te Lisse (H. Agatha), P. M. Olsthoom, neomist; tot moderator van de U.T.S. te Den Haag F. C. J. M. Schoonebeek, die kapelaan blijft te Den Haag (H. Sa crament); opdracht heeft gekregen om kerkelijk recht te gaan studeren in Rome C. J. Ph. van Bockxmeer; te Den Hoorn is benoemd J. L. M. Ammerlaan; opdracht heeft gekregen philosophie te gaan sturen in Nijme gen J. M. Schlatmann, te Nootdorp is benoemd J. P. van der Klugt; op dracht heeft gekregen de studie voort te zetten in Nijmegen E. C. Hooger- vórst; te Reeuwijk is benoemd N. J. van den Akker; opdracht heeft ge kregen de studie voort te zetten te Nijmegen J. J. de Graaff, te Voor hout is benoemd C. L. M. van Ruij- ven, neomist. Dezelfde temperaturen Een depressie, welke in de nacht van vrijdag op zaterdag bij Zuid- wet-Engeland belangrijk in diepte toenam, trok zondag over de Noord zee naar Denemarken. Aan de zuid zijde ervan was een trogvormige randstoring aanwezig, welke zich zondag overdag langs de Wadden- kust naar het oosten verplaatste. Dit ging vergezeld van stormachtige winden en regenbuien. Boven Dene marken aangekomen nam de activi teit van het depressiegebied af, z.o- dat na zondagavond nergens meer dan krachtige winden werden waar genomen en in ons land de wind tot matig of zwak afnam. Boven de Britse eilanden bleef een zwak lagedrukgebied, dat samen hangt met een hoeveelheid koude en onstabiele lucht, welke zich tot grote hoogte in de atmosfeer uitstrekt, ach ter. Verwacht wordt, dat dit dinsdag over de Noordzee naar het oosten zal trekken, waardoor de buiigheid in ons land tijdelijk weer groter zal worden. De kans op buien is daarbij in het noorden van het land groter dan in het zuiden. In het tempera- tuurverloop ring, terwijl de winden over het al gemeen niet meer dan matig zullen zijn Op de Oceaan nadert ten westen van de Britse eilanden een zwakke rug van hoge luchtdruk, waarna nieuwe depressies naderbij komen. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? J (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15). OPKLARINGEN. Opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot i matige wind uit westelijke rich- 5 tingen. Weinig verandering in temperatuur. 21 aug. zon op 5.36, onder 19.54, maan op 19.22, onder 5.39. Hoogwaterstanden 21 aug. Vv.m. 3.25; n.m. 3.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 19 C. OSLO regenbui 15 KOPENHAGEN licht bew. 17 ABERDEEN zwaar bew. 15 LONDEN licht bew. 19 AMSTERDAM half bew. 17 LUXEMBURG mist 20 PARIJS zwaar bew. 24 BORDEAUX onweer 24 GRENOBLE zwaar bew. 26 NICE zwaar bew. 28 BERLIJN onbew. 22 FRANKFORT zwaar bew. 22 MUNCHEN onbew. 21 ZURICH licht bew. 22 GENEVE licht bew. 25 LOCARNO regenbui 27 WENEN half bew. 25 INNSBRUCK zwaar bew. 22 ROME onbew. 34 AJACCIO onbew. 27 MALLORCA half bew. Korreltje De geld- en bedelzak hangen geen komt weinig verande- honderd jaar aan dezelfde deurknop.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1