weeckelykse CRonycke Enorme aanvoeren op Lissese veilingen; Flinke handel met goede prijzen ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 ...kauw Wrigley Doublemint. We worden meegealeept door ons eigen tempo - Even de spanning kwijtraken. Een week-end op 't water of wat U ook doet: Doublemint is lekker - maakt de uw a,,,m oU Mn Iom,r" "BWlnd- wriglevs^v r\at was me daer een grap, in Katwyck aen de See, daer stond het vleck van onderst'booven en haelden loose liën het stoute stuck jen uyt een Katwycks wyfken wegh te rooven. Was het een maeghdenroof als eertyds de Sabynen int oude Romen hebben uytgehaeld so van dit woest barbaerendom d'historie ons verhaelt? Het Katwycks volck stond ganschelyck verwonderd toen men het wyfken vond op Nommer Honderd. De vijftiende augustus dan is het immer feest voor Haerlems Cleresy. Een dagh der daeghen waer menigh capelaen of herder 't feyt herdenckt dat soveel jaeren langh hy 't geest'lyck ambt mocht draegen, So was 't'oock dit jaer weer in steden en in vlecken de vlagghen woeyen uyt int wyde land, en stonden witgetooyde bruydjens met bloemen in de hand. Gejubel klonck alom voor die syn uytvercoren. 't Volck dat syn priesters eert dat gaet wel noyt verloren. P*ilaes, in Langheraer verkeerde vreughd in rouw; daer gingh de herder stil naer 't godlyck feestgetyde dat voor hem was bereyd. De schaepen stonden stom en treurend om de baer van hem, voor wie het stryden was gedaen om roem en eer int Vaederhuys te erven. Dat feest werd tot een heemels vergesicht waer Engelen, klapwieckend op vleughelen van licht, een siel ten hemel voerden die veertich langhe jaeren genae voor sich en voor syn schaepen mocht vergaeren. Van d'heemel naer de aerd, is nauwelyx één stap. (Van d'Aerde naer de heemel syn wel wat meerder treden). Maer voor het dier om menschenwerck te doen is slechts een korte treê op heeden. Het heylsaem werck van linten door te knippen was tot dees dagh het werck eens borghervaer. De aepen doen sulx thands in 't parck van Wassenaer. Kobri, de chimpansee, deed het met veel bravour en gingh daernae per bockenkar aent toeren. Ick sprack van borghervaer, 't En is gheen erebaen voor schout B. Kammenga van 't landelyck Leymuyden, Nieuveen, Rhynsaeterwou. Daer staet hy, één voor dry; een swaer gewicht druckt deese schout op huyden. Hy sal sich alle dry tot vrinden maecken moeten, aers vlieghen sy malkander in de haeren. d'Een min, de ander meer, sal daer wel niet en moghen. Ick wensche dat die schout het wèl magh klaeren. WILLEM VAN HORSTENDAELE. De bollenhandel Wit gloeiend staan de veilingklok- ken Zowel op de Hobaho als de H.B.G., de grote veilingen te Lisse, komt men deze weken handen, man den en schrijfmachines te kort om de enorme aanvoeren te kunnen verwer ken. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat daveren de zwaar beladen vracht auto's met bollen de streek binnen en alles wat bij de export is betrokken heeft haast, haast en nog eens haast, want laat seizoen of géén laat sei zoen: de boten wachten niet en bo vendien moeten de klanten de bollen op tijd hebben. En mede daardoor kon de aanvoer de afgelopen week zó groot niet zijn, of de veilingmeesters behoefden hun best niet eens te doen Alles werd vlot afgenomen tegen goede en vaak zeer goede prijzen. Ook het aanbod van hyacinten werd nu veel groter en de handel in dit artikel was toch opgewekter dan men aanvankelijk had verwacht. Weliswaar bleven de blauwe variëtei ten een prijs opbrengen, die de kwe kers graag hoger hadden gezien: negentienen van Bismarck moesten bijv. al heel best zijn om f 17.op te brengen, maar daar stond tegen over, dat een massa-soort als 1' Inno cence veel meer opbracht, dan de laatste jaren het geval is geweest. We zagen nog beste negentienen verko pen voor ruim 25.en achttienen voor ƒ23.— en ƒ24.— per 100. Pink Pearl, de kennelijk onverwoestbare rose hyacint ging graag weg. Negen tienen van deze soort deden tot 35. per 100. La Victoire kwam zelfs nog aan ƒ40.en Jan Bos aan 37. Wat de tulpen betreft: dikke dar- winnen waren stevig aan de prijs. De gebruikelijke uitzonderingen daar ge laten natuurlijk. Zo bleef Rose Cop land met ƒ6.10 voor twaalven en ƒ5.voor elven beneden de ver wachtingen en Wm. Copland met ƒ6.10 en ƒ5.80 ook. Queen of the night lag evenmin op een hoog ni veau met 6.— per 100, maar aan de andere kant noteerden mooie twaal ven van All Right vlot 9.51 en io per 100. terwijl Bartigon weg ging voor 10.Clara Butt voor ƒ7.50, Demeter voor dezelfde prijs, en Wm. Pitt voor 8.50. Witte tulpen we hebben dat ir> deze rubriek al meerdere malen ge zegd kan men dit jaar niet voor een prikje kopen. De witte darwin White Giant bracht f 10.op als men mooie twaalven aan te bieden had, terwijl van de enkele late tulpen, die over het algemeen niet schreeuwend duur zijn, de witte White Duchess en White Triumphator ruim 8.deden en Albino ruim 9.Beste twaalven van de Mendel White Sail lagen rond 8.50 per 100. Nu we het toch over de Men del tulpen hebben: de voor de vroegbloei gevraagde variëteiten als Brightling, Early Queen, Hildegarda, Imperator waren duur. In dit verband was het opmerkelijk, dat Krelage's Triumph waarvan het aanbod het grootst was slechts matig werd gewaar deerd. Zo konden mooie twaalven niet boven 6.komen en elven niet boven 5.Voor het binnenland zijn deze prijzen tussen twee haakjes nog altijd hoog genoeg. De Rijnsburgse broeier zal deze prijs trouwens nog niet één-twee-drie uitleggen, daar de tulpen dit jaar nu niet al te best in de huid zitten en men een flink aan bod van „kale" bollen kan verwach ten, die de export niet kan gebruiken, omdat ze niet goed gekeurd worden. Dubbele tulpen bleven zeer duur. Vrijwel alle Murillo-sports, en dat zijn er geen beetje bleven voor twaalven boven 12.per 100! Met de meeste narcissen zowel trom petten als groot en kleinkronige soorten bleef het naar wens ver lopen. NIEUWE MOTORREDDINGSVLET VOOR K.N.Z.H.R.M. Gisteren is in Den Helder de bij de N.V. Verhoef scheepsbouwindus- trie te Aalsmeer gebouwde motor- reddingvlet „Christiaan Huygens" na mens de N.V. Amstleven te Amster dam overgedragen aan de Kon. Noord- en Zuidhollandse Redding- Maatschappij. Met de motorredding- vlet kunnen reddingsacties worden verricht op de Wadden en op zeer ondiepe banken. De bouw werd be kostigd uit de opbrengst van het Amstleven schepenboek „Nieuwe NED BLOEMEN VOOR DE VROUW VAN PRESIDENT EISENHOWER. Dezer dagen waren vrienden van mevrouw en president Eisenhower in Holland. Bij hun turugkeer naar Washington hebben zij namens de Nederlandse Bloemisterij een fraaie bloemenhulde, waaraan de beste wen sen voor het echtpaar Eisenhower verbonden waren, medegenomen voor mevrouw Eisenhower. Montgomery bezocht gisteren Nijmegen Overweldigend enthousiasme Gisteravond omstreeks acht uur bracht de Nijmeegse bevolking een grootse hulde aan maarschalk Mont gomery, die zijn jaarlijkse bezoek aan de stad aan de Waal bracht, waar hij 12 jaren geleden op zo dramati sche wijze een bruggehoofd vormde om de Duitsers aan de overzijde van de Rijn te 'bestrijden. Duizenden voor het stadhuis juich ten Montgomery, de ereburger van Nijmegen, toe. Nadat de maarschalk met zijn gevolg eni het bestuur der gemeente Nijmegen in de historische Trevezaal, waar indertijd de vrede van Nijmegen gesloten is. het avond maal gebruikt had begaf hij zich naar het Luxortheater, waar de film „The man who never was" van Ewen Montagu vertoond werd. De zaal was stampvol en rees als één man op, toen de maarschalk binnentrad. Bij het einde der film, welke diepe indruk maakte, werd het Engelse volkslied gespeeld^ dat allen staande aanhoor den. Maarschalk Montgomery maakte kennis met Montagu, die juist giste ren voor een bezoek aan Nederland in ons land aankwam, en begaf zich daarna naar de boot aan de Waal kade, waar hij de nacht doorbracht aan boord van de „Exelman". Vanmorgen om 9 uur vertrok hij per boot naar Rotterdam. Ambonese vrouwen hielden betoging Winkels werden gesloten Gistermiddag heeft een groot aan tal vrouwen en kinderen, dat in het woonoord der Ambonezen te West- kapelle woont, een betoging gehou den voor het gemeentehuis te West kapelle met het doel, dat voedsel zou worden verstrekt. De burgemeester ontving een deputatie en deelde haar mede geen voedsel te kunnen verstrekken. Daarop trok de stoet het dorp in, waar enige vrouwen in winkels levensmiddelen wilden kopen „op re kening van de regering", zoals zij zeiden. De winkeliers zagen kans de vrou wen met een 'zacht lijntje buiten de deur te krijgen. Andere winkeliers, die van de betoging hadden gehoord, sloten hun zaken totdat de groep was teruggekeerd in het woonoord. Daar hebben tenslotte enkele kinderen een viertal ruitjes van het kantoor van de kampbeheerder vernield. In het woonoord verblijven maar enkele mannen; het merendeel zit in het huis van bewaring te Middelburg, Wilt U iets weten? Vraag: Ik ben in loondienst. Hoe veel mag ik per jaar bijverdienen bij een tweede werkgever om niet in de inkomstenbelasting te vallen? Antwoord: Indien U naast uw nor male loon nog andere inkomsten hebt van beneden '2)00,wordt geen aanslag in de inkomstenbelasting opgelegd. Er kan doos in uw geval 200,per jaar worden bijverdiend. Er wordt echter steeds een aanslag opgelegd als het inkomen 6000, of hoger gaat bedragen, dus bijvoor beeld, loon 5900,en andere in komsten 160, Vraag: G. v. d. S. té ten A. Ik ben nu 03 jaar en er is altijd voor mij geplakt, zegels van 0,60. Hoeveel krijg ik per week, als ik 65 jaar word. Antwoord: Het zal neerkomen op ongeveer 5,75 per week. Vraag: De kortste route van Stomp- wijk naar Hoenderloo. Afstand Antwoord: Stompwijk, Alphén aan den Rijn, Woerden, Zeist, Wouden berg, Ede, Otterloo, Hoenderloo. Af stand 110 km. Vraag: Afstand per N.S. van Lei den naar Gouda, Amsterdam en Hees ij Nijmegen. Antwoord: 1) Gouda 33 km. 2) Amsterdam: 47 km. 3) Hees is te be reiken over Oss (NJB.): 117 km. JA kan nietAdefiatae kekanyen IK KAN NIET KOKEN, ik kan niet verstellen, ik kan niet wassen en ik kan een heleboel dingen niet. Maar ik kan behan gen! Mijn vader kon het vroeger niet. Éénmaal, maar ook maar éénmaal heb ik het hem zien doen. Eén lange baan lang. Voordien had ik bewondering voor hem. Nadien voor de lelij ke woorden, die hij in het bij zijn van mijn keurige moeder durfde gebruiken. Ik was klein en hij stond dus héél hoog op die hóge trap, met die ontzettende lap kleverig be hangpapier, die achtereenvol gens bleef plakken aan een nog schoon stuk behang, dat op ta fel lag, aan de vloer, aan mijn toeschietende moeder, aan de trap en aan vader zelf. Toen kledderde het aan elkaar en scheurde af. Steeds lager, als vader het steeds lager beetpak te. Tot hij half van de trap viel en half sprong, het kledderige woedend in elkaar frommelde en tegen de muur smeet en mij openbaarde, dat ook hij een hé- leboel machtige woorden kende. Maar ik kan behangen! Ik ben begonnen om het toen van die behanger af te kijken, maar ik kon nog nauwelijks op zijn plaktafel zien en het ging alle maal te vlug. Die inklapbare en opvouwbare tafel zelf vroeg trouwens teveel van mijn aan dacht en toen ik goed wist hoe het zat met die haken van die schragen gleed de schraag wijd beens, de plakselemmer tegen de vloed en ik de kamer uit. Maar nu ik groot ben en ge trouwd, kan ik het. Als mijn vrouw aan de schoonmaak be gint hangt er meteen iets fees telijks in huis, zo van: Ha, nu valt er misschien weer iets te behangen. Zó leuk vind ik het. Wérkelijk. Zij weet het, de schat, en ze gunt het me. Ze weet ook, dat ik het alleen voor hóór graag doe en dat weet U dus ook gelijk. Maar -ik wil het U wel léren. Kijk eens, een goed begin is het halve werk en goed gereed schap is de andere helft. Ziezo, U bent er. Is dat nou moeilijk? Misschien wilt U er toch nog wat meer van weten. Voor de plaktafel moet U geen opvouw bare nemen, want die wordt ge leend en doorgeleend tot de laatste lener U verontwaardigd vraagt, wat U nu in vredesnaam te zeggen hebt over de plakta fel van de kennis van de neef van zijn zwager. Bovendien wordt U gecharterd om buiten de deur te gaan plakken als U zo'n opvouwbare heeft. Mijn ta fel kan de deur niet uit, want hij zit normaal tegen de muur geschroefd op de kinderkamer. Het is een plaat hardboard, aan de voorkant besmeerd met schoolbordengroen en krijt (door het kroost) en aan de achterkant met restanten plak sel (door mij). Mijn plakselbak is de wijde afwasbak en geen smalle, die pe emmer, waarin mijn langha rige plakborstel hoogtevrees zou krijgen en slechts ten halve gedoopt zou worden. Mijn behangersstoffer, waar- ik de banen tegen de muur strijk is een behangersstoffer wat zou hij anders zijn? smal om in de hoeken te komen en met een haak aan de zak van mijn overall bungelend. Mijn schaar is vrij lang en vrij scherp. Mijn duimstok is stug, dat wil zeggen stug genoeg om niet dubbel te klappen als ik naar het plafond reik. Mijn overall is mijn vingerdoek en moet dus prompt in de was, na dat ik er uit ben. Mijn potlood, tenslotte, behóórt altijd bij-de- hand te zijn, maar ik heb blijk baar een stom potlood, want het is dat nooit. Mijn papier is in de loop der jaren wisselend van dessin en fond, maar standvastig van ste vige kwaliteit, Hadde mijn va der geen lorrig papiertje geno men, het hadde hem niet zo ge kweld. En laat het plaksel een gebon den soep benaderen. Hadde mijn vader de soep niet te waterig gemaakt, dan ware er niet zo veel vocht in het lorrige papier tje getrokken, dat het door weekt werd en derhalve week hartig. Ziedaar het goede begin en het goede gereedschap. Twee maal het halve werk. U kunt behangen. Maar houdt U niet groter dan U bent. Hadde mijn vader beseft, dat een normaal mens nooit drie meter behang rechtop kan houden, hij zouden het onderste deel reeds op tafel op het tweede deel van de baan hebben teruggeslagen, zodat slechts het bovenste derde deel een kleefkant had en het geheel niet langer dan twee meter was geworden. Hoewel het mij veel leerzame woorden onthouden zou hebben. Behangen is een hoogmoedige bezigheid, zowel hoog als moe dig moet U in het leven en op de loer staan. Dan kunt U heus behangen. B. Hanger. A *É)f) zon(*er ei8en smaak te laten 0 TfHtrwP spreken, zich het nieuwste van nieuwste aanschaffen, al- dak ieta vaat ana tand ER WORDT wel eens beweerd, dat de modekoningen de creteren en dat alle vrouwen slaafs de nieuwe mode volgen. Dat is niet helemaal juist. On getwijfeld zullen er dames zijn, leen omdat het modern is, maar het grootste deel van de vrou wen laat toch haar eigen smaak geldenen heeft nog wel eens critiek of voorbehoud ten op zichte van bepaalde nieuwe lij nen. Zo is dat ook met de lage tail le. Een groot deel van de dames is er niet toe overgegaan uit be paalde overwegingen, doch het is beslist niet uitgesloten, dat zij die er vandaag nog niet over dachten, morgen meedoen. Over het algemeen hangt dit af van de wijze waarop de nieuwe lijn in een japon verwerkt werd. Onze illustratie toont een ja- ponnetje met lage taille, ont worpen door de Amerikaanse Nettie Rosenstein. Het is ver vaardigd van grijze jersey, het heeft een hoog boordje en is tot de lage taille strak uitgevoerd. De aangerimpelde rok valt ruim. De ontwerpster heeft hier een compromis gevonden, door het aanbrengen van de driehoekige gesmokte delen boven de plaats waar de rok werd aangezet. De punten van de driehoeken wij zen tot de plaats waar normaal de taille zit. Op die manier wordt de suggestie gewekt als zou de taille hoger liggen dan in werkelijkheid. Hierdoor krijgt een dergelijk japonnetje iets aantrekkelijks voor de weifelaarsters onder ons. Wanneer de nieuwe lijnen in de mode tactisch en op de juiste wijze worden gebracht, zullen ongetwijfeld velen er iets voor voelen om haar te volgen. IN ENGELAND bestaat een club van lange vrouwen en meisjes. Zij vinden, dat de mode-ont werpers en de confectie-indus- trie niet voldoende rekening houden met de lange modellen. In hun maten is weinig keus en :i dit geldt ook voor de schoenen. i Is dit ook niet iets voor Ne- derland? Ook hier wordt vast gesteld, dat de gemiddelde leng te van de vrouw steeds toe neemt. Kijkt u maar eens op de bin- nenplaatsen van de meisjes- lycea en internaten. Hét aantal J zeer lange meisjes wördt voort- j durend groter. In cijfers is vastgelegd, dat s - het aantal vrouwen dat langer is dan een meter vijf en zeven- i tig 36 procent bedragt. 15 pro cent van de vrouwelijke bevol king in Nederland is langer dan één meter tachtig. Wordt het geen tijd, dat de confectie-industrie met deze maten rekening gaat houden? En dat de (kleiner blijvende) mannen schoenen met hoge hak ken gaan dragen? 1"VE trois pièces zijn eén ideaal bezit in ons land, dat inter nationaal bekend is om zijn wis selvallig klimaat. U kunt altijd alle kanten uit met een trois pièces, omdat zij op snelle stijging van tempera tuur en op een snelle daling be rekend zijn. Het ontwerp toont trois pièces van Bugo en de Fuyk, Amster dam, in oud-rose en wit ge streepte Italiaanse wollen kam- garen satijn. De streep-verwer- king is opvallend mooi in het midden in de lengte, in de zij- panden dwars. Uit de keuken geklapt SINAASAPPELGEBAKJES. 2 sinaasappelen, 1 banaan, 1/8 liter slagroom, basterdsui ker. De sinaasappelen halveren, het vruchtvlees er voorzichtig uithalen en in kleine stukjes snijden. De snaasappelen goed schoonmaken, zoveel mogelijk alle vliezen verwijderen. De randen met een schaar inknip- pen zodat er puntjes ontstaan. Het vruchtvlees van de sinaas appelen mengen niet de aan schijfjes gesneden banaan en suiker naar smaak, hiermee de helften vullen en de bakjes garneren met de stijf geslagen room. VISGEHAKT. 250 gr. ontgrate, gekookte vis, 1 kleine ui, 1 ei, 1 eetlepel fijn gehakte peterselie, peper, zout, sap van 1/4 citroen, 2 eetlepels bloem, paneermeel, boter. De vis fijnhakken, mengen met de gesnipperde ui en de an dere bestanddelen en op smaak afmaken met zout en peper. Er niet te grote koekjes van vor men, deze door paneermeel ha len en in de koekepan gaar en mooi bruin bakken. Vraag: kortste route Aliphen aan den Rijiv—Budel. Afstand. Antwoord: Alphen, Bodegraven, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Zaltbommel, Hedel, Den Bosch, Eind hoven, Buidel. Afstand 140 km. Vraag: De kortste route van War mond naar Dongen per fiets. Antwoord: Warmond, Leiden, Al pben, Boskoop, Gouda, Schoonhoven (veer) Gorichem, (veer) Raamsdonk- veer, Oositlerhout, Dongen. Afstand; 100 km. Vraag: Kortste route van Sassen- heim naar Loosdrecht en van Loos- drecht naar Castrioum. Afstand. Antwoord: 1) Sassenheim, Leimui- den, Nieuwveen. Uithoorn, Loener- sloot, Loenen, Oud Loosdrecht, Nieuw Loosdrecht. 87 km. 2) Loosdrecht, Loepersloot, Dui- vendireóht, Hemlbruig, Zaandam, Krommenie, Uitgeest, Beverwijk, Castrioum. Afstand: 57 km. Vraag: Loonderving bij herhalings- dienst. Antwoord: De enige officiële re geling, die bestaat voor herhalings oefeningen, is, dat kostwinners recht hebben op kostwinnersvergoeding; een aanvrage hiertoe is in te dienen op het gemeentehuis, afdeling mili taire zaken. De werkgever is in principe niet verplicht om het salaris door te be talen; vele werkgevers voelen het eohter als een zekere morele plicht om gedurende de herhalingsplicht van hun personeel het salaris geheel of gedeeltelijk zoals het Rijk b.v. doet door te betalen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8