SJEP1LOF dient te LONDEN een EIGEN VOORSTEL in HIJ WAARSCHUWT tegen GEBRUIK VAN GEWELD Kefauver democratisch kandidaat De zeven doden van Voehringen W* Duitse communisten- leiders gearresteerd Rustig verloop Lieftinck zoekt de oplossing in extra-parlementair kabinet Koel weer ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 ff 5 "1 - «Le 47ste JAARGANG N Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertentie;: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Amerikanen maken zich weer op om warm te lopen Als tegenhanger van dat van DULLES land, Nieuw-Zeeland, Japan, Dene marken, Turkije, Spanje en Pende, zeiden met een enkele uitzondering het voorstel van minister Dulles als uitgangspunt te aanvaarden, waarbij allen ook de noodzaak van een ga rantie voor een vrije vaart door het kanaal op de voorgrond stelden. De Russische tegenzet op het Westelijke plan, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, donderdag voor internationalisatie van het Suez-kanaal heeft ingediend, heeft niet lang op zich laten wachten. Vrijdagmiddag heeft de Russische gedelegeerde, minister Sjepilof], een nieuw voorstel ingediend, dat hoewel hij het niet met zoveel woorden zeide een verwerping betekent van het Amerikaanse plan. Minister Sje pilof stelde voor, een nieuwe conferentie te houden, „indien de huidige conferentie er in zou slagen tot aanvaardbare algemene beginselen" te komen om deze verder te bespreken. De voorbereidingen voor een derge lijke conferentie zouden dienen te worden getroffen door een commissie, waarin behalve de Grote Vier ook Egypte en India zouden moeten zijn vertegenwoordigd. LONDEN VOELT ER NIETS VOOR. het kanaal en garanties van Egypte voor de vrije doorvaart door het ka- Een Britse woordvoerder zeide vrijdagavond, dat „het moeilijk valt aan te nemen, dat een dergelijke verdere conferentie wel tot verwer kelijking van de Britse wensen ten aanzien van de Suez-kanaalkwestie zou kunnen leiden". Hij zei dit in ant woord op een vraag, of Engeland be reid zou zijn een conferentie, als door Rusland is voorgesteld, bij te wonen. Minister Sjepilof liet voorts inr zijn rede, die een uur duurde, een waar schuwing horen, dat pogingen, om Egypte door geweld plannen op te dringen voor internationaal beheer over het kanaal, de vrede in het Nabije en Midden-Oosten zouden ver- storen en dat dit niet alleen een plaatselijk conflict zou betekenen in de zóne van het Suez-kanaal, maar ook in het gehele gebied daarom heen „en waarschijnlijk daarbuiten". Het voorstel van Sjepilof dat, zo als een Britse woordvoerder zeide, voor de Westelijke delegaties bepaald niet als een verrassing kwam kwam voorts neer op een aanvaarding van de toestand, zoals die is ont staan na de Egyptische naasting van naai en het onderhoud daarvan met volledige inachtneming van de Egyp tische soevereiniteit. Het plan van Dulles noemde hij een poging om de Suez-kanaalmaatschappij te doen herleven. Pineau bereid de winst te delen. Ook de Franse minister van bui tenlandse zaken, Pineau, die uiter aard het door minister Dulles inge diende plan steunde, sprak vrijdag over de kwestie van militaire maat regelen ten aanzien van het Suez- kanaal, zij het in negatieve zin. „Het is noch de tijd, noch de taak hier op de conferentde te spreken over het met geweld opdringen aan Egypte van een oplossing, die wij zouden kunnen vinden." De Franse minister van buitenland se zaken deed voorts het voorstel, dat een deel van de winst uit het kanaal voor de eerstkomende twaalf jaar zal worden gereserveerd voor "het schadeloos stellen van de aan deelhouders in de Suez-kanaalmaat- schappij, waarna alle revenuen naar Egypte zouden gaan. De overige acht sprekers van vrij dag, die van Noorwegen, West-Duits- TWEE WEGEN E*R zouden lappen van artikelen nodig zijn om alle schots- en scheefheden recht te zetten, welke de socialistische pers zich de laatste da gen veroorloofd heeft om zichzelf in het licht en de K.V.P. in het donkere hoekje te plaatsen. Daar beginnen we niet aan. Nu de Kabinetsformatie voor de derde maal spaak gelopen is, kan men dat wel gaan wijten aan het „ge chicaneer van de K.V.P." (aldus „Het Vrije Volk"), maar zulk een verwijt getuigt van enghartigheid en bekrompen blik. In zulke verwijten, stapels van verwijten! ontbreekt ieder spoor van begrip, dat ook de politieke tegen stander* zeer ernstige beweegrede nen kan hebben, een voorgesteld compromis af te wijzen. Men behoeft die beweegredenen niet te delen, misschien vindt men ze voos en loos, misschien is men er zelfs afkerig van, maar erken in de tegenstander tenminste zijn goed recht, er een afwijkende mening óp na te houden; waardeer in de te genstander, dat hij als-een man voor, zijn principes opkomt. Een dergelijke grootmoedigheid kunnen de socialistische bladen niet opbrengen. Alle goeds is geborgen in de P. v. d. A.; alle goeds moet, althans,, van de P. v. d. A. uitgaan. En de K.V.P. moet worden voorgesteld als nul, niks en niemendal. Het is een gemakkelijke en goed kope werkwijze: aan de éne kant alles wit, aan de andere kant alles zwart. Het is dezelfde werkwijze, welke „De Waarheid" toepast. Intussen neemt niemand „De Waar heid" nog ernstig en de socialistische pers moge er op bedacht zijn, dat het Nederlandse volk ook haar werkwijze op den duur niet ernstig meer neemt. Het moet met name de Nederland se arbeiders wel duidelijk zijn, dat de bezitsvorming-voor-iedereen, zo als de K.V.P. die groots opgezet wil verwezenlijken, voor goed een einde maakt aan het bestaan van een „proletariaat". Geen enkele arbeider wenst tegen woordig nog te behoren tot het pro letariaat; hij wenst burggr te zijn, met gelijke rechten en daartegenover gelijke plichten, in de Nederlandse gemeenschap. Hij wenst méns te zijn en niet een nameloze kudde. De K.V.P. heeft tot het uiterste vastgehouden om deze volle ont plooiing van de menselijke persoon lijkheid, waarvan bezitsvorming een belangrijke gegeven is, tot taak van regeringsbeleid te maken. Er is daar- bij haast, omdat de ongehoord-snelle mechanisatie de menselijke persoon lijkheid dreigt te verstikken. De P. v. d. A. komt schoorvoetend achteraan, omdat zij het goede van ruime bezitsvorming wel inziende nog te veel verankerd zit aan het oud-socialistisch geloof in een collec tivistische maatschappij. Wij ontkennen geenszins, dat ook zij het welzijn van de arbeiders na streeft, maar de weg, welke zij daar toe bij voorkeur wil volgen is niet de weg naar de persoonlijke vrijheid, maar naar de onpersoonlijke kudde. Twee wegen De K.V.P. heeft tot uiterste ge drongen en geduwd de weg op te gaan, waarop de christelijke mens opvatting en christelijke maatschap pij-gedachten tot verwezenlijking kan komen: de vrije mens, verbonden in zijn gemeenschap. Haar hardnekkige aandrang heeft weinig gebaat, maar het verloop der geschiedenis zal haar recht doen we dervaren. Ook de niet-katholieke ar beiders zullen eens gaan inzien, dat de weg, welke zij wilde inslaan de juiste was. Want wat de K.V.P. tot regerings beleid wilde maken, waaraan zij heeft vastgehouden en waarvoor zij zich door de P. v. d. A. heeft laten uitflui ten, is gezond en goed en zal zich baan breken ook bij de P. v. d. A., die nu alleen maar een vertra gende (en daardoor gevaarlijke) in vloed heeft uitgeoefend. Achter de schermen. Ook vrijdag is het in de conferentie, zaal gebleven bij het afleggen van verklaringen en is het nog niet tot een debat gekomen. Van groot be ien 1 or dan ook de gesprekken geacht, die vrijdagochtend en ook tijdens de middagvergadering buiten de conferentiezaal zijn gevoerd; een grote rol hierbij speelt de Indiase afgevaardigde, Krisjna Menon, die ontmoetingen had met de Britse pre mier, Eden, en de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, nadat hij een langdurig ge sprek had gehad met de speciale afgezant van kolonel Nasser in Lon den, Ali Sabry. Senator Estes Kefauver is gekozen tot democratisch kandidaat voor het vice-presidentschap van de Ver. Sta ten. Dit is gebeurd bij de tweede stemming hierover op de partijcon ventie in Chicago. Thans staan dus tegenover elkaar de volgende kandidaten: van de re publikeinen: Eisenhower (president) en Nixon (vice-president) en van de democraten Stevenson (president) en Kefauver (vice-president). Een vrachtauto met falangistische jongeren, die van een vakantiekamp naar huis terugkeerden, is vrijdgg bij Burgos (Spanje) verongelukt én in brand geraakt. Twaalf jongens kwamen om het leven. Er zijn 22 ge wonden, van wie 14 zwaar. De Amerikaanse verkiezingsstrijd begint langzamerhand op volle toeren te komen: hier zien we Adlai Stevenson, vergezeld van mevrouw Rooselvelt, tijdens een bezoek aan Hawaaii, waar hem een „lei wordt omgehangen. Aan de gezichten is niet te zien hoe fel er gestreden wordt, doch de realiteit is er niet minder om. Duizenden mensen uit Voehringen hebben vrijdag de laatste eer betoond aan de zeven slachtoffers van het ongeluk, dat een Nederlandse auto bus dinsdagavond in de omgeving van Voehringen heeft getroffen. De stoffelijke overschotten zijn op met paarden bespannen wagens naar het station van het plaatsje ver voerd; de kisten waren bedekt met kransen en bloemen van de bevol king, van de Duitse ov&rheid en van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging. Schoolkinderen openden de stoet. Overal in de ge meente hingen de vlaggen halfstok. Vrijdag zijn in Neder-Saksen 25 communistische leiders gearresteerd. Het ministerie van binnenlandse za ken van dit land heeft bekend ge maakt, dat het hier slechts „arresta ties uit voorzorg" betreft, en dat de arrestanten niet in staat van be schuldiging zijn gesteld. Uit Hamburg wordt gemeld, dat zich vrijdagavond op Me 331.9 meter een radiostation heeft gemeld, dat zich „de Duitse vrijheidszender" noemt, waarvan men vermoedt dat het zich in Oost-Duitsland bevindt. In deze uitzending werd geprotes teerd tegen het verbod van de West- duitse communistische partij, waar na de omroeper meedeelde, dat de zender voortaan dagelijks om 8 uur 's avonds uit zal zenden. Het is in West-Duitsland vrijdag niet tot demonstraties van enige be tekenis gekomen. In Muenchen hebben vrijdagavond ongeveer 250 personen gedemon streerd tegen de onwettigverklaring van de Westduitse communistische partij. Aan de zónegrens bij Helmstadt heeft de Westduitse politie vrijdag twee auto's in beslag genomen, waar mee functionarissen van de partij naar Oost-Duitsland trachtten te vluchten. Een derde auto reed door de slagboom en wist de Oost-zóne te bereiken. Overigens schijnen de communis ten zich goed op het verbod voorbe reid te hebben. Op geen enkel par tijbureau heeft de politie belangrij ke stukken of ledenlijsten aangetrof fen. De laatste bedrijven van het drama te Marcinelle Onder overweldigende belangstelling vond vrijdagoch tend in Marcinelle de uitvaart plaats van 37 slachtoffers van de mijnramp: 12 Belgen, 22 Italianen, een Hongaar, een Pool en een Duitser. De foto geeft een overzicht van de begrafenisplechtigheid bij het massagraf op het klei ne kerkhof, waarbij de kisteren op tien vrachtwagens voor het altaar waren opgesteld, dat in de openlucht was geplaatst. De Kabinetsformatie De informateur, prof. mr. P. Lief tinck, heeft tussen drie uur gister middag en negen uur gisteravond in zijn werkkamer in het ministerie van binnenlandse zaken de heren Bur ger, Romme, Korthals, Zijlstra en Tilanus achtereenvolgens ontvan gen. De informateur heeft de fractielei ders in het onderhoud, dat hij giste ren met hen had, alleen gevraagd of zij er mee akkoord gaan dat hij de mogelijkheid tot de vorming van een extra-parlementair kabinet onder zoekt. Vandaag verwacht hij een ant woord. Zij zullen dan moeten mee delen of zij niet bij voorbaat afwij zend staan tegen toetreding van kan didaat-ministers tot het kabinet uit eigen kring. De informateur is niet van plan zijn regeringsprogram en zijn plan tot verdeling van de zetels over de vijf partijen met de fractievoorzit ters te bespreken. Dat doet hij alleen met de kandidaatministers. De frac tievoorzitters komen er niet meer aan te pas. Hoe het antwoord van de fractie zal luiden, valt niet te zeggen. Men mag aannemen dat de fractie van de PvdA tegenover prof. Lieftinck's op dracht een positieve houding aan neemt. Anders was de informateur er niet mee begonnen, meent „Trouw". Hoe de andere fractie er over den ken, valt niet te zeggen. De woordvoerder van de informa teur verklaarde gistermorgen dat het onderzoek van prof. Lieftinck zich in de eerste plaats zal richten op de mogelijkheid van een breed samen gesteld kabinet. Het is dus mogelijk, dat de infor mateur het niet uitgesloten acht, dat een der grote partijen, wanneer zij niet akkoord gaat met zijn informa tieopdracht uitvalt en dat hij met de andere partijen verder gaat. Bij een extra-parlementair kabinet bestaat geen voorafgaande binding van de fracties aan het regerings program. De kans bestaat, dat zulk een extra parlementair kabinet uitgeroeit tot een parlementair kabinet, zoals met het vorige kabinet het geval is ge weest. Na de ontvangst van zijn nieuwe opdracht zo heeft de woordvoerder van prof. Lieftinck hedenochtend ver klaard is de informateur terstond begonnen met een onderzoek van de mogelijkheid tot vorming van een kabinet, dat 'wat program en samen stelling betreft niet gebonden is aan de voorafgaande instemming van parlementaire organen. De informateur blijft zich bij zijn informatieve arbeid in de eerste plaats richten op de mogelijkheid van de vorming van een kabinet van brede samenstelling, zo verklaarde de woordvoerder tenslotte. In antwoord op nadere vragen gaf hij te kennen, dat met „parlementaire organen" bedoeld worden de Kamer fracties. Dit blad bestaat uit 1 2 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOEL WEER. S Aanvankelijk nog overwegend krachtige en langs de Wadden- kust stormachtige, later geleide- lijk afnemende zuidwestelijke wind. Enkele buien maar ook plaatselijk opklaringen. Koel J weer. 19 aug. maan op 1 20 aug. zon op 5.34, onder 19.56, maan op 19.02, onder 4.33. Hoogwaterstanden aug. aug. v.m. 2.15; n.m. 2.35. v.m. 2.50; n.m. 3.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 19 C. OSLO mist 18 KOPENHAGEN zwaar bew. 15 ABERDEEN zwaar bew. 12 LONDEN regen 21 AMSTERDAM regen 19 LUXEMBURG regen 18 PARIJS regen 21 BORDEAUX regen 24 GRENOBLE nevel 28 NICE licht bew. 26 BERLIJN zwaar bew. 23 FRANKFORT zwaar bew. 26 MUNCHEN half bew. 26 ZURICH nevel 25 GENEVE zwaar bew. 28 WENEN zwaar bew. 29 INNSBRUCK zwaar bew. 29 ROME onbew. 29 LOCARNO geheel bew. 27 AJACCIO onbew. 27 Een depressiegebied, dat vrijdag over de Golf van Biscaye Zuidwest- Engeland naderde, nam in de nacht belangrijk in omvang en diepte toe. Ook deze depressie gaat vergezeld van veel wind en veroorzaakt vooral op de Britse eilanden opnieuw lang durige regenval. De kern zal waarschijnlijk over Engeland naar het centrale deel van de Noordzee trekken en het weer ge durende het weekeinde in Nederland blijven beheersen. Na een koufrontpassage, welke nog in de loop van zaterdag plaats vindt, stroomt bij zuidwestelijke winden weer koelere lucht van polaire oor sprong ons land binnen. Daarin komen naast opklaringen ook enkele buien voor. De wind krachten zullen aanvankelijk nog groot zijn maar later langzaam gaan afnemen Langs de Waddenkust blüftl De waarheid heeft weinig woorden de wind daarbij het langst doorstaan.' nodig.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1