Noodkerk in voormalig gebouw van St. |osephgezellen Rapenburg DUINSTREEK 9-Jarig knaapje klom naar het dak van Europa om daar een sneeuwpop te maken Mgr. [ansen celebreert morgen lof in St. Lodewijkskerk PITIVIANSCHOOL DE GEVOLGEN VAN EEN GOED RAPPORT Utrecht laat zien hoe „speeldoos" uitgroeide tot Hollands pierement ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 O In het voormalige St. Jozephgezellengebouw aan het Rapenburg 52 heerst een koortsachtige activiteit, die wordt opgebracht door vrijwilligers, hoofd zakelijk uit de sector bouwvakarbeiders, die het oude, geheel afgeleefde gebouw inrichten tot een noodkerk voor de St. Lodewijksparochie. De res tauratie in de kerk aan de Steenschuur is thans n.l. zodanig gevorderd, dat de gelovigen voor de slopershamer en ook voor de troffel van de metselaar de wijk hebben moeten nemen. De toewijding waarmede de werkzaamheden in het gebouw aan het Rapenburg worden verricht, doen echter verwachten, dat de St. Lodewijksparochianen een behouden toevlucht zullen vinden. Zondag a.s. om half zeven wordt in de St. Lodewijkskerk aan het Steenschuur het laatste Lof gecele breerd. Bijzondere glans wordt aan deze plechtigheid verleend door het feit dat het Lof zal worden gecelebreerd door mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, oud-pastoor van de St. Lodewijkskerk. De bisschop zal aan het eind van het Lof zijn oud-parochianen in een kort woord toespreken. Met overgave gewerkt. Wij hebben de werkzaamheden in de grote zaal van de St. Jozephge zellengebouw bekeken. Er wordt daar mét overgave gewerkt. De eerste dagen waren het zwaarst Kon. Erk. PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 Aanvang lessen 3 c3» SB Typen Steno in 4 talen Boekhouden Middenst. opl. Duits Engels Frans Nederlands Spaans Privé Secretaresse voor deze ploeg-enthousiastelingen, die onder leiding staan van de heer C. J. van Leeuwen. Zij troffen een gebouw aan, dat een troosteloze aan blik van ingeslagen vensterogen, in getrapte panelen, bergen vuil, en metersdikke stofraggen bood. Het oude gebouw zakte scheef on der de last der jaren. De vrijwilligers hebben daar spoe dig verandering in gebracht en nu doet de oude zaal zelfs al weer pret tig aan. Het altaar dat ook ge bruikt is bij de openluchtmis op het priesterfeest van de oud-deken, mgr. M. A. Jansen wordt geplaatst op het voormalige toneel. Vóór dit toneel wordt de commu niebank uit de oude kerk geplaatst. Ook de banken en de staties uit de St. Lodewijkskerk zullen aan de ver huizing deelnemen. Bij de foto: Blijmoedig, maar daar om niet minder hard, wordt in de grote zaal van het voormalig St. Jo zephgezellengebouw door vrijwilli gers aan het inrichten van de nood kerk gewerkt. Nog een week lang worden de handen uit de mouwen gestoken er worden in deze week geen missen gelezen en dan zal de St. Lodewijksparochie voor onbe paalde tijd in dit Godshuis onderdak vinden. Deken W. P. M. Haring en de helpers. De ingang tot deze noodkerk zal zijn aan de zijde van het Rapenburg en van het St. Pieterskerkhof. De kerkgangers, die van de ingang aan de Rapenburgzijde gebruik ma ken zullen daar in de gangmuur nog een steen aantreffen waarop vermeld staat, dat het gebouw in 1888 in ge bruik is genomen en dat bij gelegen heid van de ingezegening mgr. Schaepman (de Grote), de feestpre dikatie heeft gehouden. De deken van Leiden verzocht ons mede te delen, dat het plechtig Lof in de St. Lodewijkskerk ter ere van St. Lodewijk, dat door de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen zal worden gecelebreerd, uitsluitend toegankelijk is voor parochianen. De kerk kan helaas een groter aantal ge lovigen niet omvatten. HAARLEMMERMEER Geboren: Wilhelmina Cornelia Ma ria, dr van W. Jongeneelen en H. H. M. Kieft; Paulus Jacobus, zn van J. F. Marius en C. W. Stokkel; Sara Catharina, dr van W. Oostwouder en G. Bosch; Annemarie Catharina, dr van W. Krijkamp en A. Blok; Renée, zn van Y. Schreve en T. Nieborg; Alfred Thomas Johannes Alphons, zn van J. Schaut en G. A. M. Nijman Alida Theodora, dr van J. M. van Veldhuizen en M. van Koert; Andria Maria, dr van C. A. Eveleens en S. van Es; Maria Geertruida, dr van P. M. van Tilburg en N. Bakker; Hilda Clazina, dr van J. J. Schouten en R. de Groot; Lena Matthea, dr van J. P. Kramer en G. G. van Ooijen; Jo hanna Anna, dr van A. Millenaar en W. M. Brouwer; Dirk Willem, z. van P. M. Verwoert en L. Eibers; Hans, zn van J. P. van Hemert en G. R. de Vries; Klazina Maria, dr van J. N. P. T. van der Wiel en G. M. Berndsen; Daniël, zn van G. Nugte- ren en J. van Haeringen. Ondertrouwd: Arie van Es 25 jr en Elizabeth Hermine van de Koppel 22 jr. Getrouwd: J. N. Bianchi en C. E. Kater; J. Stigter en W. A. van der Sloot. Overleden: Antje Joore, 64 j., e. v. A. Willems; August Friederich Wil helm Husemeier, 59 j., e. v. P. I. van Eeden; Johanna Elisabeth Bokhorst, 67 j., e. v. P. Bood; Hermina Franci- na van Doorn, 65 j., wed. van G. v. Bennekom. KATWIJK De zondagdienst voor de dokters te Katwijk, wordt waargenomen door dokter T. Lodder, Anidreasp-lein 2. Katwijk aian Zee. EMILIO STEEG 4.810 METER De 9-jarige Emilio Stafa- nelli, het zoontje van een Italiaanse arts uit Comac- chio, een plaatsje aan de Adriatische kust, had in zijn schoolboeken zoveel over bergbeklimmen ge lezen, dat hij zijn vader doorlopend smeekte om hem eens mee te nemen op een echte bergtocht, want de vader van Emilio is een ervaren bergbe klimmer. Als je een goed rapport hebt, mag je mee de ber gen in!" zei de dokter en kele maanden geleden en het rapport, dat Emilio in de laatste week van juli mee naar huis bracht, moet wel fantastisch ge weest zijn, want zijn va der kocht hem een paar stevige bergschoenen en al wat nog meer voor de ze sport vereist wordt en trok met hem naar de Frans-Italiaanse grens, waar de stoere Mont Blanc al sinds eeuwen de trotse naam van „het dak van Europa draagt." De eerste dagen werd er proefgeklommen op en kele kleine bergjes, maar toen alles naar wens ver liep, trok de dokter de jongetje van negen jaar zien binnenstappen, wek te onderneming daar eerst verbazing, toen de dokter de volgende dag met zijn zoontje aan de tweede etappe begon en in de Aiguille du Goütenhut op 3817 meter hoogte, wekte vorige week donderdag de stoute schoenen aan en verdween met zijn zoon tje op de 4810 meter hoge Mont Blanc. De eerste dag werd de Dutierhut op 3349 meter bereikt en hoewel de daar kamperende bergbeklim mers niet iedere dag een de verschijning van het kind een complete sensa tie. De bergbeklimmers, die vanaf de Franse zijde „het dak van Europa" beklom men en rond het middag uur van de vorige week zaterdag met behulp van touwen en puntige schoe nen het topje' bereikten, dachten dat zij zich te veel afgemat hadden en de controle over hun zin tuigen verloren hadden, toen zij op het puntje van Europa's hoogste berg een klein jongetje vol overgave sneeuwpoppen zagen vormen. De volgende dag was Emilio met zijn vader al weer in St. Pierre aan de voet van de Mont Blanc en Emilio kan bijna het begin van de school niet afwachten om zijn vriend jes eens precies te vertel len hoe hij zijn vakantie doorgebracht heeft. De vader van Emilio is nu de ijver van zijn zoon een beetje aan het tempe ren, want als het rapport 't volgend jaar nog beter is dan dit jaar, zou het wel eens een expeditie naar de Himalaya kunnen worden. LEIDSCHENDAM Geb.: Annette P. M., d. v. J. H. Kil len en F. M. Kraayvanger; Maximi- liaan L. C., z. v. M. L. P. Laureij en E. W. M. Merkelbach van Enkhuizen; Joannes S., z. v. A. C. Meewisse en M. C. de Koning; Bartholomeus M. M., z. v. H. Teunisse en B. C. van den Berg; Meinsje, d. v. J. van der Kooy en C. van der Wilt; Rudolf P., z. v. W. de Ruyter en L. M. Meerman; Theodorus P. M. z. v. Th. v. Vliet en M. J. v. Wissen; Arie, z. v. A. van der Stoep en M. J. Gerritsen; Maart je E., d. v. G. A. de Ruyter en R. E. v. Kes- teren. Ondertr.: L. van der Wekken te Zonnemaire en J. P. M. Meester; G. J. Hoogweg en T. C. v. Santen; L. J. M. de Koning en J. C. van derKrogt. Getr.: T. W. B. v. Heijningen en P. M. Schilperoort; P. J. Kipp te Den IHaag en A. v. Leeuwen; A. J. Frensch te Pijnacker en P. C. de.Groot. OEGSTGEEST Geb.: Clazina Johanna, d. v. A. Lindhout en P. van der Vijver; Hen drik, z. v. D. Wolthaus en M. van Egmond; Antonia, d. v. M. Erades en J. v. Egmond. Ondertr.: G. D. v. Wengen, 30 jr. en M. F. V. S. H. v. Betten, 25 jr. te 's-Gravenhage; E. R. Nickel, 23 jr. te Leiden en A. M. P. de Vos, 24 jaar. Overl.: J. van der Meer-de Vries, 86-jr; S. de Best-van Egmond, 78 jaar. RIJNSBURG Geboren: Adrianus z. van A. v. d. Meij en Ch. de Jong. Pryna Jaco-. mina d. van J. de Mooy'en A. Kralt. Ondertrouwd: Willem Gerard Wies- meijer 28 j. en Antje de Koning 26 j. Getrouwd: Cornel is Glasbergen 30 j. en Aafje v. d. Mey 26 j. Overleden: Anna Oudshoorn 86 j.1 VOORSCHOTEN Geboren: Margje Antje dr van A. Grooten M. Kingma. Cornelia Leen- tje dr van J. M. van de Vlekkert en J. M. Voorsluijs. Dymphna Godefrida Maria dr van J. Mangelaars en M. Th. Plompen. Willem Abraham zn v. W. A. Mol en E. A. Los. Hermanus Nicolaas zn van N. van der Krogt en A. T. Krijnen. Berendine Anne dr v. J. H. Roeterink en K. C. Vonders. Geboren te Leiden: Hendrina Adria- na Ida dr van F. L. Oostendorp en W. M. Boom. Hermanus Peter zn van H. Valk en F. J. Verboon. Gehuwd: D. W. Noteboom en K. J. van der Werf. E. Zevenbergen en D. Stember. P. G. Springorum te Nijme gen en E. J. van Midde. Overleden: J. M. van den Bosch, 43 jr echtgen. van H. van de Pol. WARMOMD Doktersdienst. Op zondag 19 aug. wordt de doktersdienst waar genomen door: dr. H. Walenkamp, Warmond, telefoon K 1711220. Dr. J. van Nes, Sassenheim, tele foon 7119. WASSENAAR Hogere kredieten nodig. B. en W. hebben de gemeenteraad enkele aanvullende kredieten gevraagd voor openbare werken. Voor het aanleg gen van wegen en riolering ten noordoosten van de Haven werd ver leden jaar ƒ390.000.— beschikbaar gesteld en voor het aanleggen van gas- water- en elektriciteitsleidingen 140.000.—. Op voorstel van de archi tect van de Wassenaarse Bouwvereni ging is dit stratenplan waarin 110 woningwetwoningen zullen worden gebouwd enigszins uitgebreid. Doet zich in het kader van het gewijzigde goedkeurings- en subsidiebeleid ten aanzien v^n de woningbouw de mo gelijkheid voor, een groter aantal dan 110 woningen te bouwen, dan kan deze mogelijkheid hierdoor onmid dellijk worden verwezenlijkt. Voor het uitvoeren van het gewij zigde stratenplan zal een extra kre diet nodig zijn van 118.000.daar bij is er rekening gehouden, dat gebruik gemaakt zal worden van de klinkers, die in de Middelweg, Sant horstlaan en Zijllaan vrij zullen ko- men. Voor het vernieuwen van riolerin gen en het verbeteren van het profiel van deze drie straten werd enige maanden geleden een bedrag van 162.000.gevoteerd. Bij de raming was rekening gehouden met klinker bestrating. In de aflevering van klin kers is echter een zodanige vertra ging ontstaan dat nader besloten werd, een asfaltdek aan te brengen. De kosten daarvan zijn echter 19.000 hoger. B. en W. stellen de raad voor, dit aanvullend krediet te voteren. De brug over het Havenkanaal in het verlengde van de Johan de Wittstraat waarvan de bouwkosten indertijd door een Haags ingenieursbureau becijferd werden op 75.100. blijkt, na de aanbesteding ruim 24.000.meer te kosten zonder dat daarvoor een aanwijsbare reden is aan te geven aldus schrijven B. en W. aan de raad. Deels is dit hogere kostenbedrag toe te schrijven aan de stijgende kosten van lonen en mate rialen, maar in hoofdzaak moet de oorzaak toch wel gezocht worden in het verschijnsel van „Over-employ ment" in de bouwwereld zo voegt het college eraan toe. Aan de raad wordt nu voorgesteld, een aanvullend krediet van 26.000. beschikbaar te stellen. De groenstrook langs Havenkanaal. Toen enige maanden geleden b. en w. de raad voorstelden 'n bedrag van 618.500,te voteren voor het aanleggen van straten ten noordoos ten van het kanaal naar de Haven, werden op verzoek van de raad een tweetal stukjes doodlopende straat voorlopig uit het plan geschrapt. De raad wilde nl. de mogelijkheid, open laten, het uitbreidingsplan Zijlwate ring, wat het onderhavige gedeelte betreft, te herzien. Enkele raadsle den bleken niet overtuigd te zijn van de noodzaak, om langs het Ha venkanaal een groenstrook te projec teren. Verwezenlijking van het uit- Nederlandse kinderen krijgen een kameel Deze 18 maanden oude kameel is een geschenk van de kinderen van Pakistan voor de kinderen van Nederland. Binnenkort zal het dier naar ons land verscheept worden, waar het zal gaan inwonen in de „Rhenense Dierentuin van Den Haag" (aldus de gegevens uit Karachi). breidingsplan zou betekenen, dat en kele bedrijven, die reeds lange tijd langs het Havenkanaal gevestigd zijn, zouden moeten verdwijnen ten koste van een groenstrook. B. en W. hebben over deze aange legenheid advies ingewonnen van de stedebouwkundig adviseur, prof. ir. Froger. Wil men ook in dit nieuwe woongebied het gevoel van „buiten wonen enigermate behouden, dan zijn de daarvoor geprojecteerde groenstroken zeer noodzakelijk. Wat de bedoelde bedrijven be treft, die' zijn thans nog niet hinder lijk; zouden ze in de tóekomst ech ter blijven bestaan, dan zou de voor zijde van het nieuwe gebied voorgoed bedorven zijn, aldus de stede/bouw kundige. B. en W. schrijven aan de raad, dat zij dit standpunt geheel delen. Geb.: Astrid L. M. d. v. P. Zoute- welle en H. G. K. Knijneniburg; Jacqueline d. v. D. Vos en W. Nell. Adrianus J. A z. v. J. A. Hilhorst en M. G. de Gtroot; Wilhelmina P. d. v. A. J. Schoor! en P. H. Kouwen- hoven; Fredericus L. J. z. v. J. J. Hoogeboom en S. C. M. Straathof; IHendricus J. M. z. v. N. M. J. Ko- nings en H. J. M. van Benten; Mar garita H. d. v. R. Bravo Dunipe en N. M. Lodeizen; WiLma A. d. v. E. J. 'Schipper en. E. C. van der Meij; Augustipus Th. M. z. v. J.' L. A. Rem merswaal en J. vani Winsen; Jacobus A. z. v. J. J. van Hespen en A. M. Verheij. Ondertr.: D. N. A. Verburg en A. F. Eggink; W. J. L. Coret en T M. Brandt. J. Sizoo en H. Hart; J. W. de Lange en B. M. T. Meulenkamp; W. Parlevliet en F. Vlietstra. Overleden: Hendrik B. Hupkes. 60 jr; Bastiaan J. Herweijer, 71 jr; Jan van Haeringen, 35 jr; Hermanus J. C. Schuurman, 49 jr; Petrus B. G. W'jjtenurg, 54 jr; Elisabeth J. Stuul, ZQETERMEER Bedrijfszelfbescherming. Op het terrein van Brinkers fabrieken N.V. aan de Vlamingstraat werd het examen afgenomen van geoefend redder voor de leden van dë Be drijfszelfbescherming. De verschil lende handelingen hadden plaats on der de deskundige ogen van het H. B.B. Zuid-Holland 3, de heer A. Ros en de examencommissie, bestaande uit de heren J. J. van Noort, plv. K. HjBJB., J. Snel en J. Baars, instruc teurs van de B.B., allen te Alphen a. d. Rijn. Er werd individueel en in ploegverband opgetreden. Uit het op treden bleek, dat de opleiding door de heer J. van Muijen, instructeur B.B. te Alphen a. d. Rijn met sucees was gebeurd. De diploma's aan de geslaagden, de heren: W. F. de Tombe, C. Lens- veld, J. Kieviet, F. Paul, A. M. van Voorn, P. van der Waal, J. Straaijer, C. Weening, A. Kooij, C. P. De- meijer, J. C. van Ee, G. L. Hendriks, N. Bax en E. van Vulpen, zullen la- - ter op officiële wijize worden uitge reikt. Interessante tentoonstelling Vandaag is te Utrecht de tentoon stelling „Van speeldoos tot piere ment", die de stichting „Stadsont- spanning" van 18 tot 27 augustus houdt in het schoolgebouw aan het Hieronymusplantsoen, in samenwer king met de „kring van draaiorgel- vrienden", geopend. Op deze eerste draaiorgeltentoon stelling in ons land zijn draaiorgels, speeldozen, speelklokken en ander op deze materie betrekking hebbend materiaal bijeengebracht. De samen stellers trachten hierdoor belangstel ling te wekken voor het specifiek Nederlande pierement, teneinde te bereiken, dat het draaiorgel in het De heer H. M. Rozendaal, de voorzit ter van de orgelcommissie, staat bij een draaiorgeltje over de tijd na te denken, toen hij zelf nog met een or gel zijn brood verdiende. stadsleven zijn muzikale en folklo ristische betekenis zal blijven behou den. Op de tentoonstelling is de histori sche ontwikkeling te zien van het draaiorgel sedert de zestiende eeuw via speeltrompet (1481), waterorgel (17e eeuw), Flöten-Uhr (18e eeuw), het eerste echte draaiorgeltje, het se- rinet of kanarieorgeltje (18e eeuw), het eerste straatdraaiorgel, het buik- orgeltje (18e en 19e eeuw), het sylin- derorgel en de cylinderpiano (19e eeuw) en het ontstaan van 't typisch Nederlands pierement met fronten en beelden van 1880 tot heden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12