Aan de vooravond van de Londense Suez-conferentie GEEN MENINGSVERSCHIL IN HET WESTERSE KAMP Corruptie in Indonesische regeringskringen Ned. schip vergaan DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Nassers tegenvoorstel bij de V.N. ingediend De Verenigde Staten hebben, om de geruchten dat zij het in het geheel niet eens zijn met de plannen die Frankrijk en Groot-Brittannië te Londen zul len lanceren, te ontzenuwen, gisteren een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd: „Het State Department is het volkomen eens met Frankrijk en Groot-Brittannië, dat er internationale middelen moeten bestaan om te verzekeren dat het Suezkanaal zo efficiënt mogelijk zijn taak vervult als belangrijke internationale waterweg". Deze mededeling werd onmiddellijk het onderwerp van vragen van ver slaggevers. In antwoord op de vraag of de verklaring inhield dat het nood zakelijk is dat er een internationaal orgaan voor het Suezkanaal in het leven wordt geroepen, antwoordde het State Department, dat er vermoedelijk vele andere manieren zijn om het beoogde doel te bereiken. Verder wilde men over deze kwestie niets zeggen. STERKE AMERIKAANSE DELEGATIE. Tegelijkertijd heeft de Amerikaan se regering bekend gemaakt, dat zij een zeer sterke delegatie naar Lon den zal zenden, met aan het hoofd natuurlijk minister Dulles, en o.a. bestaande uit de ambassadeurs van Amerika in Rusland, Frankrijk en Groot-Brittannië. Mevrouw Dulles maakt de reis naar Londen mee. LABOUR-EISEN. De Britse Labourpartij heeft gis teren van premier Eden de open lijke verzekering geëist dat Groot- Brittannië Egypte niet zal aanvallen wegens het geschil om het Suezka naal. De regering moet volgens de Britse socialisten duidelijk verkla ren dat de militaire maatregelen die de laatste tien dagen zijn gekomen zuiver als voorzorg tegen een moge lijke aanval zijn bedoeld en geen voorbereiding voor een gewapend ingrijpen zijn. Tevens eisen de partijleiders, (het zgn. schaduwkabinet) dat het parle ment onmiddellijk na de Londense I|ZEREN GORDI|N verdwijnt Het dodelijke ijzeren gordijn langs de grens tussen Oostenrijk en Hon garije zal voor de herfst van dit jaar volkomen verdwenen zijn. Dit heeft de Hongaarse premier, Andreas He- gedues, meegedeeld tijdens een rede in de Hongaarse grensstad Sopron. De premier noemde de mijnen en de dodelijke prikkeldraadversperring waar tientallen vluchtelingen het le ven lieten, een technisch bolwerk. Hegedues zei tevens, dat de Hon gaarse regering van plan is een le vendig verkeer tot stand te brengen tussen West-Hongarije en de meest oostelijke provincie van .Oostenrijk, Burgenland, hoewel dit natuurlijk afhankelijk is van het verkrijgen van betere betrekkingen met Oostenrijk. Sedert mei is men reeds bezig het gordijn, dat zich uitstrekt over een lengte van 160 kilometer, te verwij deren. De oorlog in Algerije Vernomen wordt, dat Franse vei ligheidsstrijdkrachten in de afgelo pen 24 uur in gevechten 39 Algerijn se opstandelingen hebben gedood. Een aantal rebellen is gevangen ge nomen. Ook werd een hoeveelheid wapens buitgemaakt. Terroristen deden in verschillende Algerijnse gebieden twee treinen ontsporen, verbrand den een school en vernielden een brug. Nabij een- woning in Algiers werden twee bommen tot ontploffing gebracht. Er waren geen slachtoffers. conferentie teruggeroepen wordt van zijn zomervakantie. Verder dringen de leiders van de Labourpartij er op aan, dat de be sluiten van de Suezconferentie wor den voorgelegd aan een bijzondere bijeenkomst van de algemene verga dering der Ver. Naties. Het politieke comité van de uit ne gen landen bestaande Arabische Liga heeft gisteren verklaard dat een aan val op Egypte opgevat zal worden als een aanval op alle andere Ara bische landen. Ook heeft het comité zich achter 't voorstel van president Nasser geplaatst voor het bijeenroe pen van een conferentie van 45 landen ter bespreking van her nieuwde waarborgen voor de vrije doorvaart van het Suezkanaal. De Egyptische regering heeft het secretariaat-generaal van de V.N. zijn tegenvoorstel inzake de kanaal kwestie doen toekomen. Geen antwoord. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt dat de Westerse grote drie niet van plan zijn formeel te antwoorden op president Nassers besluit het Suez- kanaalplan van de grote drie te ver werpen. In Beiroet, Damascus, Bagdad, Am man en Jeruzalem (Jordaanse zone) zal donderdag, algemeen worden ge staakt als teken van Arabische saam horigheid inzake Egypte's naasting van de kanaalmaatschappij. Dit is maandag meegedeeld door radio-Beiroet. In deze vier Arabi sche landen, Libanon, Syrië, Irak en Jordanië, zullen woensdag ook mas sademonstraties worden gehouden met dezelfde strekking. GEEN ONGENODE GASTEN. De Duitse democratische volksre publiek heeft besloten een delegatie naar de Londense kanaalconferentie te zenden, hoewel het land geen uit nodiging heeft ontvangen. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft ogenblikkelijk hierna bekend gemaakt, dat geen Oostduitse delegatie tot de conferen tie zal worden toegelaten. Minister ontsnapte juist aan arrestatie Het in Djakarta verschijnende blad „Indonesia Raya" heeft bericht dat de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken Roeslan Abdoelgani, gisteren op het nippertje aan arres tatie ontsnapt is. De militaire politie had de minister slechts weinige uren voordat deze als hoofd van de Indonesische dele gatie naar de Suezconferentie in Lon den zou vertrekken, willen arreste ren in verband met een corruptie schandaal, waarbij ook andere lei dende regeringsfunctionarissen be trokken zouden zijn. Volgens „Indonesia Raya" ont kwam Roeslan Abboelgani aan ar- tatie doordat premier dr. Ali Sastroa- midjojo en de-staftihef van het Indo nesische leger, gerru-maj. Nasution, zich 's ochtends om drie uur naar de woning van de minister spoedden en gelastten, dat het arrestatiebevel zou worden ingetrokken. Het arrestatiebevel was volgens 't blad uitgevaardigd door kolonel Ka- wilarang, bevelhebber van de beken de Siliwanjgii-divisie in West-Java. Kawilarang heeft plechtig gezworen met alle hem ter beschikking staande middelen tegen de corruptie in rege ringskringen te zullen strijden. Volgens „Indonesia Raya" is het zeer wel mogelijk, dat Abdoelgani na zijn terugkeer uit Londen alsnog gearresteerd zal worden. Het blad berichtte verder dat de onderdirecteur van de staatsdrukke rij, Lie Hok Tay, die zich op het ogenblik in hechtenis bevindt, tegen over de politie 'bekend zou hebben, dat Abdoelgani steekpenningen had aangenomen. Lie werd kort geleden ontvoerd en daarna aan de politie overgeleverd tegenover wie hij bekende functiona rissen omgekocht te hebben. Ex-minister gearresteerd. Volgens „Indonesia Raya" zijn gis teren door de militaire politie wel de voormalige minister van Voor lichting, Sjaimsoeddin Soetan Mak- moer, en de directeur van de Staat- drukkerij, Piet de Queljoe, gearres teerd. „Indonesia Raya" voegde aan dit bericht toe, dat de arrestatie van meer hooggeplaatste regermigsflujnc- tionarissen door het leger binnen kort te verwachten is. Deze arrestatie, die in verband zouden staan met corruptieschanda len, zouden volgens „Indonesia Raya" het huidige kabinet in gevaar bren gen. De dood van een kikvorsman De luitenant ter zee eerste klasse Ove Lund, Noorwegens beste kik vorsman, is in de haven van Horten om het leven gekomen. Horten is een van de voornaamste Noorse marine- basissen. De omstandigheid dat de marine in eerste instantie niet bekend wilde maken hoe Lund om het leven is ge komen, deed onmiddellijk geruchten ontstaan, dat Lund op soortgelijke wijze omgekomen is als enkele maanden géleden de beroemde Britse kikvorsman Lionel Crabb, wiens lijk tot dusver echter nog steeds niet ge vonden is. Zijn dood komt tevens na het ver trek van een Russische kruiser er twee torpedoboot jagers, die een be leefdheidsbezoek aan Noorwegen hadden gebracht. De drie Russische oorlogsbodems lagen tijdens het be zoek in de haven van Oslo. De marinevoorlichtingsdienst heeft inmiddels verklaard, dat het „je rein ste waanzin' was om de dood van de 32-jarige Lund in verband te bren gen met de mysterieuze verdwijning van Lionel Crabb. Men zei dat Lund bij een routine-onderzoek in de ha ven van Horten om het leven is ge komen. dp,en kunnen tlet aak In het Dierenpark te Wassenaar had hedenmorgen een bizondere plechtigheid plaats: het „mens-apen-huis" werd geopend, waarbij een der apen werd uitgenodigd een lint door te knippen. Volksduitsers uit Tjechoslowakije Er zijn onderhandelingen gaande of in voorbereiding over verhuizing van tienduizend volksduitsers die in Tsjechohoslowakije, Roemenië en Jlongarije wonen naar de Westduitse bondsrepubliek. Soortgelijke onder handelingen met Polen hebben al 'n overeenkomst opgeleverd. Het Tsjechische Rode Kruis heeft uit West-Duitsland een lijst ontvan gen waarop de namen voorkomen van 6175 in Tsjechoslowakije wonen de volksduitsers die familie in West- Duitsland hebben. Men verwacht dat het aantal spoedig de 10.000 zal over schrijden. Het totale aantal Duits sprekenden in Tsjechoslowakije schat men op rond 160.000. Slechts een betrekke lijk klein aantal zal naar West-Duits land willen gaan. De animo voor ver trek naar West-Duitsland was groter in Polen met welk land onlangs een repatriëringsovereenkomst werd gesloten omdat de levensomstan digheden daar slechter zijn dan in Ts j echoslo wakij e. ©r Vijf slachtoffers Het Nederlandse schip „Hondsrug" is vannacht om een uur in het Katte gat, tien mijlen ten noorden van Funen, gezonken. Twee van de zeven opvarenden, bij die de vrouw van de kapitein, zijn gered. Het stoffelijk overschot van de kapitein is gebor gen. Zeven Deense schepen en een Catalina-vliegboot van de Deense luchtmacht hebben naar de andere opvarenden gezocht, maar hun po gingen gestaakt. De hoop nog iemand te redden is opgegeven. De kapitein-eigenaar van het 227 ton metende schip, die is omgekomen, was de heer Joh. Lenting. De machinist, Hendrik Mulder, is één van de geredden. De „Hondsrug" was onderweg van Höganah naar Hersens in Denemar ken. Het schijnt, dat alle opvarenden van de „Hondsrug" zich aan boord hebben bevonden van een redding boot, die vanmorgen om negen uur door de Catalina van de Deense luchtmacht is waargenomen. Later heeft het bergingsvaartuig „Skuld" uit deze reddingboot twee overle venden en het lijk van de stuurman overgenomen. De enige verklaring van de ramp schijnt te zijn, dat de „Hondsrug" tijdens het ruwe weer van vannacht buiten de vaarroute is gekomen en dat het schip op de steenachtige zeebodem is gestoten. De beide geredden hebben zich on geveer acht uur aan een reddingboot vastgeklampt. Zij zijn naar Koldby- kaas op 'het eiland Samsö gebracht. Nader wordt nog gemeld', dat het lijk van de stuurman, C. Koole, is gevonden in de nabijheid van de om geslagen reddingboot, waaraan de beide overlevenden zich vastklamp ten. Het lijk van de kapitein is nog niet gevonden. Kapitein Lenting had de „Honds rug" op 31 maart 1954 gekocht van de N.V. Vraehtvaartm. „Devoty" te Rot. terdam. Mevrouw Lenting, de echtgenote van de kapitein, vertelde aan de poli tie, dat het gelukt was, de redding boot uit te zetten. .De boot sloeg ech ter in de hoge golven om. Alle ze ven opvarenden sprongen te water en hielden zich aan de boot vast. Mevr. Lenting moest toezien, dat haar man en de andere opvarenden één voor één de krachten begaven en zij in de diepte verdwenen. Zij had alle hoop opgegeven, toen voor haar en de ma chinist Mulder de redding kwam. Hoe het schip vergaan is, kon zij niet ver tellen, omdat zij nog te zeer door het gebeurde geschokt was. De heer Mulder zal later verhoord worden. Weer een vorstelijke vakantiereis De Griekse koninklijke familie heeft evenals twee jaren geleden weer een groot aantal vorstelijke personen uit Europa uitgenodigd 'n vakantiereis door de Griekse wate ren te maken. De koninklijke gasten zullen in deze vakantieweek, van 19 tot 27 augustus, voornamelijk op het eiland Korfoe verblijven. Naar wij vernemen zijn ook H.M. koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard uitgenodigd aan dezé reis deel te ne men, doch er is nog geen beslissing genomen over de vraag of zij aan deze uitnodiging gevolg zullen kun nen geven. Volgens een bericht van het Fran se persbureau A.F.P. uit Athene zul len een honderdtal personen van ko ninklijke huize aan de samenkomst deelnemen. Een deel daarvan -zou zijn intrek nemen in hotels op het eiland Korfoe en voor de Nederland se gasten zou daar volgens A.F.P. de villa „Mon Repos' zijn gereserveerd. De overige gasten zouden volgens dit bericht verblijf houden op het jacht, waarmee de reis door de Griekse wateren zal worden ge maakt. OOST-DUITSLAND GEEFT TOESTEMMING. Oost-Duitsland heeft toegestaan, dat 25.000 katholieken deelnemen aan de katholieken-dagen te Keulen op 29 aug. tot en met 2 september. DUITSE VISSERSBOOT VERGAAN De Duitse vissersboot „Niedersach- sen" heeft dinsdagmorgen radiogra fisch gemeld, dat men kisten, vaten en een reddingsboei heeft aangetrof fen van een andere Duitse vissers boot, de „Adolf". Reeds tijdens de storm van maan dagavond had men berichten opge vangen, dat de „Adolf" (146 ton) in zinkende toestand verkeerde bij de Doggersbank op 160 km. van de Schotse haven Montrose. Tenminste negen schepen nemen aan het op sporingswerk naar de „Adolf" deel. De piloot, die van zijn vliegtuig uit de drijvende wrakstukken had opge merkt, had geen overlevenden ge- KORTE gotf Cyprische verzetslieden hebben maandag op de rede van Cyrene een Brits jacht door middel van een tijd bom tot zinken gebracht. De bom was, beneden de waterlijn, aan de kiel aangebracht. Twee ontploffingen hebben zon dagnacht te Beni Soeef, ten zuiden van Cairo, de drinkwatervoorziening en een elektrische centrale ver nield. Het is nog niet bekend, of er slacht offers te betreuren zijn. Een ontploffing in een café van Grand Junction, in de Ameri kaanse staat Colorado, heeft een aan tal personen volgens de jongste berichten: tien het leven gekost, terwijl een dertigtal werd gewond. Waarschijnlijk heeft een lek in de gasleiding de ontploffing veroor- Bij een ernstige auto-ongeluk nabij Kef in Tunesië zijn zondag acht Mohammedanen om het leven geko men en 27 gewond. De slachtoffers zaten in een aanhangwagen, die van de trekker losraakte en in een ravijn stortte. De man, die vorige week op het strand bij Husum in West-Duits land werd aangetroffen en zei ont snapt te zijn van een Oostduits schip, dat munitie naar Egypte bracht, blijkt volgens mededelingen van de politie een boerenknecht uit Sleeswijk-Holstein te zijn, die wa gens verduistering gezocht werd. Hij heeft klaarblijkelijk zijn identiteit willen „uitwissen" om een nieuw le ven te kunnen beginnen. In de omgeving van Cannes en Vallauris aan de Franse Riviera heeft een grote bosbrand gewoed, die door brandweerlieden uit Nice, Cannes, Grasse en Antibes is bestre den. Er werden reeds maatregelen getroffen om villa's, zoals die van de Aga Khan, de schilder Pablo Picas so, en de secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Mau rice Thorez, te beschermen. Zater dagmiddag werd gemeld dat de brand was geblust. dpenjaaC, apekaat De emancipatie van de Egyptische vrouw, welke een mijlpaal bereikte toen de leden van het zwakke geslacht in Egypte enige tijd geleden voor het eerst in de geschie denis tot stemmen werden gerechtigd, heeft dezer dagen alweer een nieuw stadium bereikt, zij het dan dat dit niet erg hoopvol stemt. De vrouwen van het land aan de Niil hebben zich n.l. in vrij groten getale gemeld om vrijwillig te vechten in het leger van Nasser, als het y .uli «n .„n./ian iiiqrnm o-pciniprH M» wpl onderwe- rondom het Suez-kaneal tot wapengeweld mocht komen, en zij worden daarom gesluierd en wel - zen in het gebruik van wapens. Deze foto toont_een jrf ficier van^het pas gevormde „bevrijdingsleger in Cairo bezig met dit onderricht. Na afloop van de plechtigheid in het Wassenaarse Die renpark gingen de apen een rij-toer maken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8