Commissaris der Koningin bracht werkbezoek aan Alphen a. d. Rijn Teleurstelling en vertrouwen in de harten van Nieuwveen DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Nadat de nieuwe Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. I Klaasesz, zijn gebruikelijk werkbe zoek ter kennismaking met de ge meentebesturen reeds aan tal van gemeente heeft gebracht, vereerde hij, vergezeld van zijn echtgenote mevr. L. H. A. Klaasesz-De Bruyne en van de chef van zijn kabinet mr H. A. N. Dinger van Kruiningen, maandag de gemeente Alphen a. d. Rijn met een bezoek. Daar het zich laat aanzien, dat hij persoonlijk niet tegenwoordig zal kunnen zijn bij het afscheid van de heer Ed. C. Witschey als burgemeester van Alphen a. d. Rijn, welk afscheid eind deze maand zal plaats vinden, heeft de Commis saris der Koningin de voorkeur ge geven zijn werkbezoek te laten val len op een datum die zo dicht moge lijk aan het afscheidsdatumgrenst. En hij heeft dan ook tijdens de druk bezochte receptie ter kennismaking met vertegenwoordigers uit alle la gen der bevolking, in de trouwzaal vajt het raadhuis een hartelijk dank woord gesproken tot burgemeester en mevr. Witschey voor al hetgeen zij voor de gemeente Alphen a. d. Rijn hebben gedaan. Tevören schetste hij de grote be tekenis van deze gemeente in de randstad Holland, nu en in de toe komst, sprak zijn vertrouwen uit in haar voortvarendheid, snelle groei en perspectieven voor handel, indus- strie- en bevolking en de Commissa ris zei toen, dat het voor een ge meenteraad en gemeentebestuur in cluis ambtenaren, tot een eer ge rekend moet worden zulk een ge meente te mogen dienen. De heer en mevr. Klaasesz arri veerden per auto met de provincie standaard voorop, precies op tijd om tien uur voor het Alphense raadhuis. Zoals gezegd werden zij vergezeld dpor mr Dinger van Kruiningen de kabinetschef van de Commissaris. Begroeting in het raadhuis. Burgemeester Ed. C. Witschey, met ambtsketen omhangen, begroet te zijn hoge gasten beneden aan de treden van het raadhuis en leidde zijn bezoekers de hal van het raad huis in. Hier maakten de wethouders J. v. d. Berg, C. M. Deerenberg, A. J. Dekker en G. Nijman, alsmede de gemeente-secretaris A. Veenhuyse en de referendaris J. Constandse, op de laatste na allen met hun echtge noten, hun opwachting. Nadat Brita Dekker, een dochter tje van de wethouder, aan mevr. Klaasesz een bouquet bloemen had aangeboden werden de gemeentelij ke functionarissen aan mr Klaasesz voorgesteld. Hierna begaf het gezelschap zich naar de commissiekamer waar ver versingen werden aangeboden en in een bespreking van de Commissaris met het college van burgemeester en wethouders enkele zakelijke onder werpen aan een vluchtige visie wer den onderworpen. Bezoek aan uitgeverij Samsom. Vervolgens ging men naar de uit geverij N. Samsom, inrichting voor de gemeente-administratie, school- zaken en bedrijfs-administratie, waar men in de hal werd begroet door de oudste directeur, de heer N. Sam som. Na een korte kennismaking met de overige directieleden en directie secretaris, sprak de heer N. Samsom een kort welkomstwoord waarin hij zijn grote blijdschap over dit bezoek uitte en er uiteraard blijk van gaf ook de aanwezigheid van Alphens gemeentebestuur stellen. De heer J. F. Samsom gaf vervol-, gens, ter inleiding op de rondgang door het bedrijf een korte uiteenzet ting van de structuur van de onder neming. Mede dankzij het gebruik van het flanelbord (de Ideograaf), waarmee de heer Samsom zijn ge sproken woord visueel ondersteunde, kregen de aanwezigen in enkele ogenblikken een duidelijk overzicht van de aktiviteiten, die door deze onderneming op verschillende ter reinen worden ontplooid. Na de bezichtiging van een deel De commissaris van de Koningin en de burgemeester van Alphen aan den Rijn bij het verlaten van de Martha- stichting. van het bedrijf, n.l. de zetterij, de drukkerij en de afdeling mechani sche administratie, begaf het gezel schap zich naar de toonzalen. In de kantine werd tenslotte een overzicht van ontwikkeling van de onderneming gegeven gezien in het licht van de ontwikkeling van de gemeente Alphen a. d. Rijn en de provincie Zuid-Holland. Na een korte pauze, waarin ver versingen werden aangeboden, sprak de heer W. Samsom een dankwoord uit waarbij hij aan de Commissaris twee boeken ter herinnering aan bood, n.l. „Magistraat in miniatuur" en „Provinciale wet 100 jaar". Mevr. Klaasesz wier belangstelling voor het maatschappelijk werk bekend is, kreeg het boek „Nederlands maat schappelijk werk" en „Honderd jaar kinderwetten". In zijn dankwoord, dat de Com missaris hierna sprak, wees hij op de belangrijke rol die de N.V. Sam som speelt in de ontwikkeling Van het maatschappelijk leven en wier aanwezigheid in de gemeente Alphen a. d. Rijn, die zo merkwaardige ont wikkeling meemaakt, voor haar van het allergrootste belang geacht moet worden. Het is prettig te zien hoe dit bedrijf, waarin momenteel 572 personen werkzaam zijn, vooruit is op de tijd. Uitbreiding noodzakelijk. De werkzaamheden in dit bedrijf zijn sedert vele- jaren steeds in toe nemende mate verspreid geworden over verschillende, van elkaar ver wijderde gebouwen. Beklemtoond werd dat een dergelijk werken eco nomisch kostbaar is en hinderlijk voor de vlotte afwerking. Gebleken is tijdens de besprekingen dat de di rectie bouw-plannen koestert voor een centraal gebouw, doch waar dit zal verrijzen, werd op de informatie van burgemeester Witschey niet ver teld. De heer W. Samsom antwoord de heel diplomatiek volgens de mening van Commissaris Klaasesz dat de uitbreiding zal worden gerea liseerd daar waar het mogelijk zal zijn en voor de zaak het gunstigst komt te liggen. Naar de „Baronie". Het volgend bezoek werd gebracht aan de cacao- en chocoladefabriek „Baronie" n.v., waar het gezelschap in het kantoor van de directie werd toegesproken door de heer C. Nieu- wenhyse, directeur. Behalve door de overheidsautoriteiten en hun dames werd deze ontmoeting tevens bijge woond door de heren A. v. d. Heul, behorende tot de directie, en mr. J. Barents, commissaris en hun dames. Dë heer Nieuwenhuyse herinner de aan, dat het bedrijf in 1912 in een kleine werkplaats te Rotterdam met vier man met de produktie is begon nen. Zes jaar later werd de zaak in Schiedam voortgezet. Toen werkten er 16 mensen. Nu 30 jaar later be reikte het bedrijf een arbeidscapa citeit van 600 man. Na de catastro- phale brand in October 1951, die de gebouwen voor 70 en vrijwel het gehele machinepark verwoestte, werd het bedrijf geheel nieuw te Al phen a. d. Rijn opgebouwd. De heer Nieuwenhuyse gaf een korte schets van de aard van het be- hoge prijs te drijf. Dat Alphen nog in de derde gemeenteklasse is ingedeeld voor wat de lonen betreft, stelt de direc tie, aldus de heer Nieuwenhuyse, voor wat betreft het aantrekken van vakmensen uit andere gemeenten voor schier onoplosbare problemen, waaraan het feit niet vreemd is, dat er gewerkt moet worden bij een chronisch tekort van circa 200 vrou welijke en andere werkkrachten. Dit tekort op een huidige bezetting van 550 mensen geeft een duidelijk beeld van deze moeilijkheden, Sprekend over routing en plan ning, zeide de heer Nieuwenhuyse, dat ondanks alle moeilijkheden van personeelsbezetting, in dit nieuwe bedrijf te Alphen a. d. Rijn, juist vorige week de dubbele productie werd behaald van het oude bedrijf te Schiedam en wel met minder mensen. Na het bovenstaande beeld te hebben geschetst, maakte het ge zelschap een rondwandeling door het bedrijf, dat niet werd verlaten alvorens allen van de directie een verrassing kregen aangeboden, in de vorm van een Delftsbauw (gevulde) bonbonniëre. Na in „Avifauna" de lunch te heb ben gebruikt maakte de Commissaris met zijn gevolg eep rit door een be langrijk deel der gemeente, waarbij Aarlanderveen en Zwammerdam niet werden vergeten, om vervol gens een bezoek te brengen aan dë Martha-Stichting aan de Raadhuis straat. In de Martha-Stichting. Hier werd het gezelschap in de pastorie van de directeur, ds. Th.,;(J. Meijer door hemzelf toegesproken. Het was ruim 75 jaar geleden, zei ds Meijer, dat de Evangelist C. Geel te Amsterdam de grondslag legde voor een kinder-tehuis, een opvoe dingsgesticht voor verwaarloosde jeugd van de havenstad Amsterdam. Dit werd de Martha-Stichting, aan vankelijk gehuisvest in een woning in Nieuwveen (de huidige Johannes- stichting) later te Alphen a. d. Rijn gevestigd. In de loop der jaren is de kleine boerderij, die eerst voor dit doel werd verbouwd, uitgebreid met een aantal neven-gebouwen en en kele jaren geleden nog met vier af zonderlijke woonhuizen. Ds. Meijer sprak ook over de goe de resultaten van het eigen psychia trisch centrum, waarvan het opvoe dingswerk goede steun ondervindt. Hierna heeft men een kijkje geno men in de verschillende gebouwen der stichting. De dames bezoeken de „beschutte" werkplaats. Na het bezoek aan de Martha- stichting heeft het gezelschap zich gesplitst. De heten begaven zich naar het raadhuis voor een bijeenkomst van de Commissaris, burgemeester en wethouders en secretaris met de raad. De dames brachten onderwijl een bezoek aan de gemeentelijke werkplaats voor sociale werkvoor ziening, de z.g. beschutte werk plaatsen, waarvan het hoofdgebouw aan de Prins Hendrikstraat en het „filiaal" aan de Raadhuisstraat is gevestigd, aan het hoofd waarvan de heer Bosveld staat. Hier werden de dames begroet door de heer A. "Hofland, directeur van Sociale za ken, die het een eer voor de instel ling rekende, dat mevr. Klaasesz haar met een bezoek wilde vereren. De heer Hofland, gaf vervolgens een uiteenzetting van het ontstaan van deze dienst, die een na-oorlogs verschijnsel is. De heer Bosveld heeft hierna zijn gasten rondgeleid over de beide werkplaatsen. Kennismaking met de bevolking De laatste officiële taak in het ka der van het eerste werkbezoek van de Commissaris der Koningin was een ontvangst ten raadhuize ter ken nismaking met vertegenwoordigers van alle lagen der bevolking.'Er wa ren vertegenwoordigers van de gees telijke groeperingen, uit onderwijs kringen, bankwezen, notabelen, art sen, vrouwelijke en mannenlij ke standsorganisaties en jeugdvereni gingen, van sportverenigingen e.d. Zij hadden zich verzameld in trouwzaal en de aansluitende, com missiekamer. Onmiddellijk bij het betreden van de zalen werden zij door burgemeester Witschey aan de Commissaris der Koningin en mevr. Klaasesz voorgesteld. Hierna volgde een ongedwongen samenzijn, tijdens welke de Commissaris zich met en kele personen afzonderlijk onder hield, en het gemeentebestuur ver versingen aanbood. Commissaris over Alphen's toekomst. Aan het einde van de bijeenkomst hield de Commissaris een uitvoerige toespraak waarin hij zijn dank be tuigde voor de gelegenheid om ken nis te nemen van de problemen wel ke Alphen a. d. Rijn beroeren en van de wensen die er heersen. Het is erg belangrijk, dat de Commissaris van dit alles een zo duidelijk mogelijk beeld heeft. Dat de heren geestelij ken van allerlei richtingen het aan de z.g. ronde tafel best met elkaar konden vinden deze avond, was hem niet ontgaan en de Commissaris was er verheugd over, dat in elk geval tussen hen geen moeilijkheden zijn. De Commissaris droeg er kennis van, dat de eerstkomende 30 a 40 jaren voor Alphen a. d. Rijn nog tal van vraagstukken op oplossing wachten. Dit is echter niet een taak uitslui tend voor het gemeentebestuur. Het kan 't niet alleen, maar zal bij tij den een beroep op de gehele gemeen schap moeten kunnen doen. Volgens de plannen zal Alphen a. d. Rijn ge durende een reeks van jaren groeien tot een stad van ongeveer 75.000 in woners. Om dit op te vangen en te bereiken eist van het gemeentebe stuur veel inzicht. Het moet klaar zijn en het milieu scheppen waarin dit plan zal kunnen gedeien. Hierbij zal zij tevens het oog niet uitslui tend gericht mogen houden op in dustrialisatie, woningbouw en der gelijke, maar evenzeer de volle aan dacht moeten schenken aan de cul turele-, recreatieve en geestelijke ontwikkeling der gemeente en daar bij vooral niet mogen verwaarlozen de belangen van de jeugd, die onze toekomst in zich draagt. Pasgevonden slachtoffer wordt naar boven gebracht De foto boven laat zien hoe soldaten van het Belgische leger vlak by de mijn zandzakken vullen om daarmee het vuur in de mijngangen, dat sinds zondagmiddag weer feller is opgelaaid, zoveel mogelijk de pas af te snijden. De onderste foto toont het bovenbrengen van een van de twee doden, die zaterdagmiddag op de 765 meter-galery konden worden geborgen. De Commissaris noemde Alphen een*mooie, vooruitstevende gemeen te met perspectieven en zeide, dat de leden van het gemeentebestuur er een eer in mogen stellen, deze ge meente naar een schone toekomst te mogen leiden, zonder daarbij ook de agrarische belangen over het hoofd te zien. Nadat burgemeester Wit schey, mede namens de aanwezigen dank had gebracht, begaf het offi ciële gezelschap zich opnieuw naar „Avifauna" om de maaltijd te ge bruiken met de raadsleden en hun dames. De leger-rust Geen oververmoeiïng De geneeskundige inspectie der ko ninklijke landmacht heeft in een rondschrijven aan de commandanten der legeronderdelen meegedeeld, dat het gezien de in ons land voorko mende gevallen van kinderverlam ming, van belang is dat de troep een goede nachtrust krijgt van tenminste acht uur. Opvolging van dit advies zal inhouden, dat in beginsel geen avondpermissie wordt gegeven. Intocht van Burgemeester Kammenga In een troosteloze miezerregen, waarin een enkele windvlaag de natte vlaggen deed klapperen, die hier en daar waren uitgestoken, ontving de gemeente Nieuwveen gisteren haar nieuwe burgemeester. Tegen drieën arriveerde burgemees ter B. Kammenga, die vergezeld was van zijn echtgenote met familieleden en genodigden bij de Kattenbrug aan de grens van Nieuwveen, waar me vrouw Kammenga bloemen werden aangeboden door Marjoke Roovers, een dochtertje van de gemeente-se cretaris. In de zaal van café-restaurant Le- liveld, ute voor deze gelegenheid feestelijk versierd was met bloemen en wimpels in de gele en rode kleu ren van Nieuwveen en van de pro vincie Zuidholland, werd een bijzon dere Raadsvergadering belegd, tij dens welke de nieuwe burgervader van de gemeente Nieuwveen werd ge ïnstalleerd. In de zaal waren onder de geno digden aanwezig de oud-burgemeester van de gemeente, de heer J. A. Bak huizen, burgemeesters en wethouders van de omliggende gemeenten, pas toor P. L. J. M. Schretlen, de heer C. Blok, direkteur van de Johannes- stichting en de plaatselijke hoofden van de Rijkspolitie. De raadszitting werd door de loco burgemeester de heer A. D. Bos, ge opend met gebed, waarna de gemeen te-secretaris, de heer J. J. Roovers het Koninklijk Besluit van 9 juli jl. voorlas, waarbij de heer B. Kammen ga werd benoemd tot burgemeester van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen. Nadat de nieuwe burgemeester de keten en de voorzittershamer had ontvangen als teken van zijn waar digheid, nam de heer Bos het woord, om in zijn hoedanigheid van oudste wethouder de nieuwe burgemeester als eerste geluk te wensen met zijn benoeming. Hij zei, dat het in Nieuw veen teleursteling gewekt had, dat de plaats geen eigen burgemeester kreeg. Maar, dat men zich direct met de gedachte had verzoend, toen men hoorde, dat de heer Kammenga naar Nieuwveen kwam. Echter wanneer men in een van de drie gemeenten hoge verwachtingen van hem koes tert, zal het des te moeilijker zijn om de twee andere gem enten niet te vergeten. De heer Bos greep de gele genheid aan om er de aandacht van de burgemeester op te vestigen, dat Nieuwveen dringend behoefte heeft aan een gymnastieklokaal en aan een vergaderzaal. Hij besloot de burgemeester toe te wensen, dat hij zijn ambtsketen in gezondheid dragen mocht. Geen vastomlijnde gedachte. Burgemeester Kammenga beantwoord de de woorden van de heer Bos met een toespraak, waarin hij dank bracht aan Hare Majesteit de Ko ningin, die hem tot dit ambt geroe pen had, en aan de heer J. C. Sille- vis, die de Commissaris der Konin gin in de provincie Zuidholland bij deze installatie vertegenwoordigde. Hij zeide dat deze dag een van de schoonste was ip zijn leven, hetgeen een stimulans was, om de hem opge- De toespeling op de teleurstelling, dat Nieuwveen geen eigen burge meester had gekregen, beantwoord de de heer Kammenga, door te zeg Bij de ontvangst van burgemeester en mevrouw Kammenga in Nieuw veen bood het dochtertje van de ge meente-secretaris, de heer J. J. Roo vers, bloemen aan. gen, dat hij nog geen vastomlijnde gedachten had over het opvatten van zijn toekomstige taaie. Hij had met liefde de erfenis van zijn voorgan ger aanvaard en stelde zich slechts ten doel met toewijding zijn ambt 'te vervullen, zodat men aan het eind van zijn ambtsperiode niet kan zeg gen, dat men heeft kunnen merken, dat men geen eigen burgemeester had. Hij beloofde, dat geen onderwerp niet geschikt zal zijn om er mee bij hem over te komen graten, want de taak van de burgemeester is, een burgervader te zijn, handelend naar het woord van Christus: „Wat ge aan de minste der Mijnen hebt gedaan, dat hebt ge aan Mij gedaan". Hiermede werd de bijzondere raadsvergadering besloten. Verschillende sprekers voerden nog het woord, nadat eerst de aan wezigen een verfrissing was aange boden. De heer J. Vreeken, heette als oud ste raadslid burgemeester Kammenga van harte welkom. Hij sprak de wens uit, dat God hem kracht en wijsheid moge geven tot welzijn van de gemeente. „Niet naar de wet, die doodt". Vervolgens sprak de heer J. J. Roo vers, die zeide er van overtuigd te zijn, dat de heer Kammenga geen ijdele toezeggingen gedaan had op een ogenblik, dat iedereen vriende lijke dingen van hem verwachtte te horen. Spreker kent de nieuwe bur gervader al sinds lang en hij weet, dat de godsdienst basis is, waarop de burgemeester zijn leven gebaseerd heeft. En dat is een van de voor naamste voorwaarden voor weder zijds vertrouwen, begrip en voor een aangename samenwerking. Hij sprak de hoop uit, dat burgemeester Kam menga met Gods hulp zo goed moge lijk zijn taak zou verrichten, niet naar de wet, die doodt, maar naar de geest, die levend maakt. Namens de burgemeester van de omliggende gementen, heette de heer B. J. Hogenboom, burgemeester van Ter Aar de nieuwe collega van har te welkom. Hij zeide, dat er in het le ven van een burgemeester twee vreugdevolle dagen zijn. Dat zijn de dag, waarop hij zijn ambt aanvaardt en de dag, waarop hij zijn taak neer legt. Voor burgemeester Kammenga zou dit betekenen, dat hij zes hoog tijdagen mee mag maken omdat h(j immers drie gemeenten te besturen heeft. Zo somber is het echter ook weer niet, aldus spreker, wanneer de burgemeester maar idealisme heeft. En van de heer Kammenga is dat gebleken. Alle sprekers kregen een persoon lijk antwoord en in een slotwoordje dankte de burgemeester nog voor de hartelijke ontvangst, die hem door de gemeente bereid was, voor de vrien- deh'ke woorden en voor de veel bloe men.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5