1 Lieftincks bemiddeling staat er moeilijk voor Rijnstreek LEIDEN in LIMETZ Er was overeenstemming, maar de voorstellen verschilden! Scheep Musici uit het verleden in de toekomst vernoemd DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Kabinetsformatie De beide grote partijen, de K.V.P. en de P.v.d.A., zijn gisteren bijeen geweest ter bestudering van het be middelingsvoorstel van prof. Lief- tinck. Er is overeenstemming bereikt op 4 van de 5 punten, doch op het voor naamste punt, de bezitsvorming, is de gang van zaken wonderlijk geweest. Prof. Lieftinck had aanvankelijk voorgesteld, dat een onderzoek zal worden ingesteld, welke fiscale maat regelen moeten worden genomen, om bezitsvorming voor de „kleine man" te bevorderen. De K.V.P. was daarmede accoord gegaan, doch onder aandrang van de P. v .d, A. kwam prof. Lieftinck na derhand met een andere paragraaf. Deze kwam neer om het geven van belastingfaciliteiten voor het bouw- sparen (bij de Staten-Generaal is enige tijd geleden een wetsontwerp hierover ingediend) uit te breiden met andere vormen van het vergaren van duurzaam bezit doer werkne mers. b.v. het sparen voor een hu welijksuitzet. De K.V.P. heeft dos het eerste voorstel-Lieftinck aanvaard. De P. v. d. A. heeft het tweede voorstel-Lieftinck aanvaard! De K.V.P. heeft de informateur laten weten dat zij verlangen dat hy naar zijn oorspronkelijke opzet terug keert, Zowel prof. Romme als mr. Burger hebben de standpunten van hun fracties gisteravond in een brief aan prof. Lieftinck uiteengezet. Het woord is dus thans aan prof. Lieftinck, die wellicht vandaag zal zoeken naar een formulering, die de standpunten van beide partijen over brugt. Modht hij daarin slagen, dan zal hij aan de vijf fracties een vol ledig regerimgsprogram voorleggen. Veel hoop dat het overleg hierover vlot zal verlopen, is er overigens niet. Zou de kwestie-bezitsvorming wor den bijgelegd, dan zijn de moeilijk heden voor prof. Lieftinck nog lang niet van de baan. Met name staat het nog te bezien of de financieel economische opvat tingen die prof. Lieftinck in zijn re geringsprogram zal neerleggen geen weerstanden zullen oproepen ten bate van de arbeiders. Wat de 4 andere bemiddelingsvoor stellen van prof Lieftinck betreft kan worden medegedeeld dat t.a.v. het punt Nw.-Guinea uitgegaan wordt van de handhaving van de bestaande rechtsorde op basis waarvan gestreefd moet worden naar de opvoeding van de bevolking van Nw.-Guinea tot het uitoefenen van het zelfbeschikkings recht Het geschil over het verlenen van ruimere armslag aan missie en zending moeten door hem zijn opge lost in dien zin dat door het toepassen van decentralisatie in de bestuursvoe ring de zelfstandige positie van mis sie en zending wordt versterkt. Wat het vraagstuk van de pacificatie van het hoger onderwijs betreft gaat het bemiddelingsvoorstel van prof. Lief tinck uit van de gelijkwaardige ont wikkeling van het bijzonder en open baar onderwijs waarbij wordt bepaald dat de indertijd door minister Cals ingestelde studiecommissie onder lei ding van mr 's Jacob haar taak zal moeten bespoedigen Ten slotte stelt prof. Lieftinck ten aanzien van de pa ragraaf van de overheidsuitgaven voor, dat deze niet gelijkelijk mogen stijgen met het nationale inkomen. De bezitsvorming is een principiële kwestie. „De Telegraaf" schrijft over het knelpunt van de bezitsvorming, POTLOOD en GEEST waarbij de K.V.P. vooral ook op het oog heeft het aantrekkelijk maken van winstdeling aan de arbeiders in de bedrijven. Meer en meer blijkt de kwestie van de bezitsvorming met behulp van de staat het beslissende knel punt in de verhouding van PvdA en KVP. Geen wonder: in deze kwestie openbaart zich de diepste economische tegenstelling tussen beide. Rood kan op dit punt niet eer lijk toegeven zonder zijn karakter te verliezen: want, hoe gematigd het zich moge voordoen, in de guond der zaak is voor de echte socialist de particuliere eigendom diefstal aan de gemeenschap. Anderzijds kan ook de KVP in de grond der zaak niet toegeven, yant zy is zich bewust, dat bezits vorming en karaktervorming, ook bij een volk nauw verbonden zijn. In K.V.P.-kringen begint de vraag te rijzen, of de K.V.P. en de P. v. d. A. in hun principes niet teveel uit elkaar zijn gegroeid om nog een vol doende basis te bezitten voor ge meenschappelijke practische politiek. Lieftinck gaat voort De informateur prof. mr. P. Lief tinck heeft gisteravond laat ook het schriftelijk antwoord van de voor zitter van de fractie van de PvdA op zijn bemiddelingsvoorstellen ontvan gen. Deze voorstellen, vervat in een zevental punten, zijn door de frac tie van de PvdA aanvaard. De fractie van de KVP heeft zich met zes van de zeven punten ak koord verklaard. Ten aanzien van het punt bezitsvorming bestaat er tussen de informateur en de voorzit ter van de KVP-fractie nog verschil van mening. Volgens de woordvoerder van de informateur neemt prof. Lieftinck dit meningsverschil echter niet te tragisch op, daar er nog altijd in 'n eerder stadium gedane suggesties over dit onderwerp in overweging zijn, die bij nader beraad een goede kans zouden kunnen bieden om tot de oplossing bij te dragen. De informateur heeft ten aanzien van het punt der bezitsvorming van de aanvang af de keuze gehad tussen twee alternatieve wegen, waarvan hij de ene heeft gekozen, omdat hij na zijn orienterende besprekingen de indruk had, dat deze weg het meeste uitzicht bood op een compro mis. No. 506. Horizontaal: 1. winst, vooruitgang, 4. de, 12. machtige go den der Germanen, 7. bijwoord, 9. genezing, 11. honingbij, 12. steen, 14. en volgende (afk.), 15. vis, 16. lid woord, 17. lichaamsdeel, 19. verlegen, 20. schadelijk, 24. evennachtslijn, 26. koppelriem voor jagershonden, 27. gebogen. Verticaal: 1. insekt, 2. nakomeling, 3. kever, 4. artikel (afk.), 5. loot van een plant, 6. heden, 8. andere naam voor Turken, 9. ligplaats voor sche pen, 10. niet gevuld, 11. boom, 13. boom, 18. hoofdbestanddeel van pot- as, 19. opschik, 21. spijstafel, 22. klap, 23. telwoord, 25. voorzetsel. Oplossing donderdagavond. Oplossing no. 505. Horizontaal: 1. per, 3. oor, 5. do, 6. Ens, 7. ge, 9. si, 10. st, 12. met, 14. als, 15. Emmen, 16. die, 17. ton, 19. kg., 21. ge, 22. ga, 24. ara, 25. op, 26. fel, 27. tam. Verticaal: 1. Po, 2. i^ei, 3. Oss, 4. Rg, 5. dam, 8. els, 9. steek, 11. tante, 13. oma, 16. dog, 18. nop, 20. gal, 21. gat, 23. af, 25. om. ALPHEN AAN DEN RIJN Duitse auto botste op Citosa-bus Omstreeks 9.30 uur maandagmor gen is op de Steekterweg te Alphen a. d. Rijn, onderdeel van de rijks weg UtrechtLeiden, ter hoogte van houthandel Herngreen, een vrij wel nieuwe Mercedes personenauto, van Duitse herkomst, met drie in zittenden, achterop een rechts van de weg stilstaande autobus „Citosa" gebotst. De auto werd bestuurd door de heer G. E. te Esslingen am Neckar (Duitsland). Hij reed in de richting Bodegraven. Al rijdende raadpleeg de de bestuurder een wegenkaart en merkte niet op, dat de voor hem rij dende „Citosa" aldaar stopte om rei zigers op te nemen. Tengevolge van de hevige botsing is de naast hem zittende heer G. H., eveneens uit Esslingen afkomstig, tegen de voorruit gevlogen. Deze werd verbrijzeld en de man werd ernstig aan het hoofd gewond en kreeg vermoedelijk een hersenschud ding. Na behandeld te zijn door dr v. Peppel werd hij overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Leiden. De gloednieuwe Mercedes werd zwaar beschadigd. De autobus, waar van de bestuurder juist de remmen had losgegooid, werd dientengevol ge slechts licht beschadigd. Van de passagiers liep niemand letsel op. evenmin als de bestuurder van de luxe auto en de andere inzittende. HAZERSW0UDE Geboren: Arend Cornelis. zn. v. W. Rademaker en H. van Zanten; Mars- ha Edna, dr. v. Th. G. Wanders en M. C. Meijer; Cornelia Maria, dr. v. J. C. Smits eh M. L. van Meurs; Dirk Cornelis, zn. v. C. P. Demoed en D. v. d. Eist; Cornelia, dr. v. P. van Veen en M. van Elswijk. Ondertrouwd: D. Dorst, 23 jr. en D. van Beveren, 25 jr. R0EL0FARE3ÜDSVEEN Bekeuringen. In de afgelopen week zijn weer een flink aantal per sonen bekeurd, omdat zij liepen door tuinen en landerijen en daarbij de groenten stuk trapten. Tegen een paar inwoners uit Aals meer is door de politie pr. verbaal opgemaakt, omdat deze een valse naam hadden opgegeven. Bij de politie zijn nog steeds enige rijwielen als gevonden gedeponeerd. De rechtmatige eigenaar kan deze aldaar terugbekomen. Verder werden een 10 tal perso nen verbaliseerd wegens overtr. van de Vi6serijwet. Aanvankelijk is de informateur langs deze weg verder gegaan, doch nu deze weg schijnt dood te lopen is er nog de alternatieve mogelijkheid, waarlangs een oplossing zou kunnen worden gevonden. De woordvoerder van de informa teur lqade er de nadruk op, dat de twee wegen niet als cumulatief, doch als alternatief moeten worden be schouwd, dus niet de ene weg èn de andere weg, doch de ene weg óf de andere weg. De informateur neemt aan, dat er een misverstand is bij de K.V.P., welke meent, dat er sprake is van de ene weg èn de andere weg. Welke deze beide wegen zijn, zeide de woordvoerder niet te kunnen aan geven. Het kabinet der koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft he denmorgen op paleis Soestdijk prof. mr. P. Lieftinck voor het uitbrengen van een tussentijds rapport ontvan gen. Prof. Lieftinck zet zijn infor matieve werkzaamheden voort. Leidse Agenda WOENSDAG 15 AUGUSTUS. „De Natuurvriend", ledenverga dering, Gebouw Steenschuur 6, 20.00 uur nam. Cirkus Knikkebeen, tent Du Rieu- straat, matinee 15.00 uur nam. straat, soirée, 20.00 uur nam. Grand Cirque International, Schut tersveld, Gala-première, 20 uur nam. DONDERDAG 16 AUGUSTUS. Grand Cirque International, Schut tersveld 15.00 en 20.00 uur nam. VRIJDAG 17 AUGUSTUS. Grand Cirque International, Schut tersveld 15.00 en 20.00 uur nam. ZATERDAG 18 AUGUSTUS. Grand Cirque International, Schut tersveld 15.00 en 20.00 uur nam. ZONDAG 19 AUGUSTUS. Grand Cirque International, Schut tersveld 15.00 en 20.00 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang (t.m. 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Te keningen door Rembrandtt.m. 15 september). Pieterskerkgracht: Leidse schilder en Teken-academie „Ars Aemula Na turae". Dagelijks 10-4 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 8—10 uur n.m. (t.m. 18 augustus). Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 105 uur derdagavond 7.308.30 uur nam. nam. Zondagen 15 uur nam. Don- Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomertentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Dienst van apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. Casino: „Het cirkus speelt toch", alle leeftijden. (Donderdagcyclus: „Drei Groschenoper', volwasse nen). Lido: „Heb je 'm door", alle leef tijden. Luxor: „De vrolijke vagebond", alle leeftijden. Trianon: „Het glazen muiltje", alle leeftijden. Rex: „Storm over de Nijl", 14 jaar. (Matinee vanaf maandag: „Abbott en Costello in Ho- lywood", alle leeftijden. Burgerlijke Stand Geboren: Marianne Catharina Adriana dr van K Sont en M. C. A. van Leuvensteijn. Johannes Cornelis zn van J. J. Brons en G. Houweling. Edith Ingrid Johanna dr van J. L. Hübner en M. H. J. Eikhuizen. Fran- ciscus Didericus zn van F. C. Wil- lemse en S. Zonneveld. Marinus zn van J. Boelen en M. L. van Eenen- naam. Sandy Edward zn van J. Schwartz en L. Bolle. Louis zn van L. Jansen en E. G. Jansen. Catharina Gerdina Wilhelmina dr van L. J. Era des en T. M. Spek. Walter Jacob Abraham zn van P. C. Vogelaar en J. Verlint. Arie zn van A. Zuijder- duijn en A. E. Leenheer. Robert zn van A. H. van Es en F. H. Heidings- feld. Johannes Maria zn van J. H. Nijhuis en P. de Geus. Petrus Maria zn van J. H. Nijhuis en P. de Geus. Helene Janna Hendrika dr van F. Monsma en A. M. Blijleven. Irene Hendrika dr van H. Kolk en A. W. van den Heuvel. Gijsbertus Johanna zn van B. J. Diemei en G. A. Snaar. Cornelis zn van G. van Beelen en A. Meijvogel. Alouisia dr van H. H. T. Stokvis en G. de Haas. Charlotte Lu cia Maria dr van A. B. Ruigrok en T. W. M. Rossdorff, Maria Louisa Ignatia dr van C. J. J. A. Morsch en M. G. de Jong. Hedy dr van E. J. Fris en J. I. Thiele. Helena dr van J. W. Huisman en C. G. van Arkel. Dirk zn van D. Stokkel en H. M. Nagtegeller. Mar griet dr van G. J. Dexel en G. Peter sen. Arnoldus Fredericus Johannes zn van A. G. A. Schalks en C. J. Haale- bos. Gehuwd: A. J. Bierman en A. C. P. Groenewegen. C. A. H. Nozeman en M. E. van Dorp. C. J. M. W. Hooijkaas en M. H. Singeling. J. Huls en M. E. Verver. Overleden: J. van der Burgh man 77 jr. W. de Mol, man, 31 jaar. ZATERDAG De vermelding, dat de „Franse slag" met een slag verdwenen zou zijn* zoals we enkele dagen geleden schreven, is vandaag zaterdag wel definitief de bodem ingeslagen, want aan de lopende band hebben alle autoriteiten zich ingespannen om ons duidelijk te maken, dat deze roemruchte eigenschap, die Frankrijk reeds vele eeuwen siert, nog onver zwakt voortleeft. Nadat we, nog vol van de Parijse indrukken, de morgen besteed hadden met een bezoek aan het schilderach tige marktplaatsje Verraon, waren enkele kunstzinnige lieden van onze club met diepe denkrimpels bezig om onze praalwagens voor het corso van morgen zondag in orde te ma ken. Lichtloze fakkeloptocht. Al onze protesten, dat we heus on ze handen vol zouden hebben met het versieren van één wagen, hadden niets uitgehaald en de Nederlanders moesten en zouden twee wagens voor hun rekening nernen. En al deze activiteiten werden be sproeid door een hardnekkige regen, die de koesterende zon vervangen had, en met het vooruitzicht van de lampionnenoptocht, die in de avond uren gehouden zou worden, was dit niet erg bemoedigend. Joop' Kleine ontpopte zich inmid dels als een beroepsomroeper en ging het gehele dorp door om den volke kond te doen, dat in de middaguren de kinderen en in de avonduren de volwassenen verwacht worden op r> „Hollandse Avond". Nadat de kinderen met de groot ste moeite afscheid genomen hadden van Dolf Delprado met zijn guitaar en het poppenspel ging de gehele club geduldig wachten op het ver- trek-sein van de fakkeloptocht, waar bij de spanning niet weinig verhoogd werd door het feit, dat de beloofde fakkels en lampions nog niet gearri veerd waren. Toen tenslotte iemand ging infor meren, werd hem vriendelijk mede gedeeld dat er geen lampionnen waren en dat de fakkel-optocht allang ver trokken was; weliswaar zonder fan fare, want die was niet komen opda gen. Geduld gevraagd. In de oude school, waar de Hol landse Avond gegeven zou worden, heeft de, Club toen wederom ge duldig gewacht, totdat de fakkel optocht voorbij zou zijn, omdat daar na de avond pas zou kunnen begin nen en rond half elf kwam een groep mensen, die tezamen 2 fakkels en 'n verdwaalde lampion torsten, langs en kon de avond beginnen. In het schoolgebouwtje hadden in middels vele inwoners van Limetz en kele uren geduldig gewacht op de ko. mende festiviteiten en van het onge duld bij de Nederlanders was geen spoor bij hen aanwezig; het feit, dat de Band schallende „entre-acte"-mu ziek bracht, vormde voor hen al een buitengewone meevaller. Ook het tekort aan zitplaatsen, bleek geen bezwaar te zijn om de Hollandse Avond bij te wonen en tot Professor Zaanen te Leiden benoemd Ter vervulling van de met ingang van 17 september 1956 vacant ko mende leerstoel in de wiskundige analyse, ontstaan door het aftreden van prof. dr. J. Droste wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, is bij Koninklijk Besluit van 4 augustus 1956 benoemd tot gewoon hoogleraar prof dr. A. C. Zaanen. De nieuw benoemde hoogleraar werd 14 juni 1913 te Rotterdam ge boren. Hij doorliep de le H.B.S.-B te Rotterdam en behaalde in 1930 het einddiploma. Van 1930 tot 1935 stu deerde hy wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit, alwaar hij in 1935 -het doctoraal-examen aflegde. In 193*8 promoveerde hij bij prof. dr. J, Droste, wiens opvolger hij nu ge worden is, op een dissertatie getiteld: „Over reeksen van eigenfuncties van zekere randproblemen". Van 1938 tot 1947 was hij werk zaam als leraar bij het middelbaar enderwijs. In 1946 werd hij als pri vaat-docent in de wiskunde toege laten aan de Leidse Universiteit, ter wijl hem gedurende de cursius 1946 1947 het geven van colleges in de. wiskunde aan de Technische Hoge school te Delft werd opgedragen. In 1947 werd hij tot hoogleraar in de wiskunde aan de Technische Fa culteit van de Universiteit van In donesië te Bandoeng benoemd. Deze functie vervulde hij tot hij in 1950 benoemd werd tot hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. De eerste publikaties van prof. Zaanen bewogen zich op het gebied van de differentiaal-vergelijkingen met randvoorwaarden. Al spoedig echter wendde hij zich tot het onder zoek van lineaire (in het bijzonder der compacte) transformaties in ab stracte vectorruimten met toepassing op de theorie der linearie integraal vergelijkingen. In het bijzonder publiceerde hij 'n aantal artikelen over symetriseerbare en normaliseerbare transformaties van Hilbert, waardoor het mogelijk werd eenheid te brengen in de op liet gebied van integraal-vergelijkin gen met symmetriseerbare kernxh bestaande theorieën. De verkregen resultaten zijn te- zimeYi met die van andere wiskundi gen uitvoerig en in onderling ver band neergelegd in het in 1953 van zijn hand verschenen boek: „Lineair Analysis". diep in de nacht bleven zij luide „bis- bis bis" roepen, na ieder nummertje, zodat tenslotte slechts de afscheids woorden van kap. De Jong en de bur gemeester, die van onverbreekbare banden spraken, in staat waren de mensen te bewegen naar huis te gaan. ZONDAG De zondag is telkenjare een ge beurtenis in Limetz, dan is het kerk je tot in de verste hoeken gevuld en viert men samen met de Neder landers het H. Misoffer. Zijn alle an dere activiteiten prettig en beant woorden zij aan een bepaald doel, de Hoogmis en het plechtig Lof zijn tij dens ons verblijf van zeer grote be tekenis. De Oegstgeester Schola o.l.v. mr. J. v. d. Poel heeft ditmaal mee geholpen om van deze plechtighe den iets zeer bijzonder te maken. De rest van de morgen leefden we ir. gespannen verwachting hoe de organisatie van 't bloemencorso zou verlopen. Onze praalwagen was klaar gekomen en bood werkelijk een aar dige aanblik. Een wipmolen omgeven door korenschoven en levende bloe men, die zeer kostbaar zijn in Li metz. De tweed wagen, die we vele malen getracht hebben „van ons af te schuiven" vonden we door de bevol king „eigenhandig" versierd. We za ten er lelijk mee te kijken, want we moesten en konden op deze wagens tijdens de tocht onze volksdansen uitvoeren, hetgeen beslist onmogelijk was. Succes! Om vier uur in de middag was de start bepaald. Het comité liep zenuw, achtig rond, want de fanfare, die uit een dorp op 30 km. afstand moest komen, was niet op tijd. Maar tenslot te arriveerden de muzikanten in onze „eigen" bus om half vijf. Na een „stief kwartiertje" zetten de tractoren zich in beweging. Het enthousiasme van de bevol king voor hun Nederlandse gasten valt beslist niet te'beschrijven. Onze wagen met Volendammers en de volg- wagen met de overige leden in „ci viel" werden daverend toegejuicht en er is beslist voor het Rijmsburgse bloemencorso niet zovéél geapplau- diseerd als voor dit eenvoudig spel. Want dit was in vergelijk niet meer dan „optochtje spelen"; het plezier was er echter des te groter om. Het hele comité met de gemeente raad incluis was danig overstuur door de levensgrote organisatie. We wachten nu maar af hoe de be oordeling zal zijn uitgevallen. We moesten onze krachten meten met de onderwijzer die een wagen met een huisje had „versierd", een schip met.boekaniers, een circuswagen, als mede met ,iets", waarvan ons de be tekenis niet is duidelijk geworden. De avond. Ondanks een hoopvol gefluister is de uitslag vandaag niet bekend ge maakt. We zullen waarschijnlijk voor altijd in het ongewisse blijven daar omtrent, maar het is een bijzonder geslaagde avond geworden, die werd bekroond door een champagnefuif in Hotel des Fleurs van het gemeente bestuur. JOOP KOEVOETS, chef d'equipe. 19 nieuwe straatnamen in Leidens stadsplan Schreven wij kort geleden, dat Leiden er een verzetsheldenbuurt (omgeving 5 Mei-laan) bijkrijgt en dat ook nog een aantal Leidse hoog leraren zal worden vernoemd, thans kunnen wy mededelen, dat het in het voornemen van de commissie, welke belast is met het geven van een naam aan nog te projecteren straten, ligt om de toekomstige straatnamen van een wijk, die komt te liggen in het verlengde van de 5 Mei-laan, te vernoemen naar Nederlandse musici. Teneinde zich enigszins te kunnen orienteren, waar deze nieuwe wijk komt te liggen, doet men er goed aan zich de opzet van de bouwplannen in de omgeving van de 5 Mei-laan voor ogen te stellen. Zoals bekend komt aan de linkerkant van deze laan even voorbij de 5 Mei-brug een winkelcentrum. Loopt men deze laan tot het einde toe af, dan is de musici-wijk gedacht aan de rechterzijde van dezé weg. De toe- im NOTARIEEL EXAMEN. Voor het eerste gedeelte van het notarieel examen is te Den Haag ge slaagd de heer H. T. H. Cranssen te Leiden. Algemene bond van ouden van dagen. In overleg met de directie van het circus Boltini is besloten alle ouden van dagen in de gelegenheid te stel len, legen 50 pet. reductie, de voor stellingen van het circus te bezoe- kerr. Ouden van dagen die hiervan ge bruik wensen te maken, kunnen op donderdag- en vrijdagmiddag van 2 tot 5 uur in het Sociëteitsgebouw Pieterskerkgracht 11, toegangsbewij zen krijgen tegen betaling van 60 ct. Deze toegangsbewijzen zijn g'^dig donderdag, vrijdag, zaterdagof zon dag. Voor de ouden van dagen zijn speciale plaatsen beschikbaar. KAV de Bataven. De leden van de Bataven dienen er goede nota van te nemen, dat er woensdagavond geen buitentraining is i.v.m. de kerkelijke zondag. Reeds wordt medegedeeld, dat na de vacan- tiemaand augustus in septemer weer verschillende activiteiten op het pro gramma staan. Vermoedelijk zal op 2 september een dualmeet met Olympus in Alk maar worden gehouden. Op 8 en 9 september zal deelgenomen worden aan de Leidse kampioenschappen. Op 16 september is er in Den Haag een trialmeet met Zwaluwen en AV 40. Op 23 september zal deelgenomen worden aan de wedstrijden om de NKS-beker in Roosendaal, terwijl in datzelfde wekend een aantal junioren zal deelnemen aan het weekend, dat door de NKS wordt georganiseerd. V. en L. De training van V. en L. is ver plaatst naar donderd-givond aan het terrein Boshuizerkade; aspiranten 6.307.30 uur nam. en junioren 7.30 8.30 nam. komstige Willaertstraat, Van Blan kenburgstraat, Sweelincklaan, Julius Röntgenstraat en Johan Wagenaar- laan zullen straks uitkomen op de 5 Mei-laan. Evenwijdig aan deze laan komt de Valeriusstraat te liggen, ter wijl het verlengde van de Telders- kade zal worden vernoemd naar Corn. Schuyt. De straten, welke zijn geprojecteerd tussen de Valerius straat en de Corn. Schuytlaan, krij gen de naam van Willem Pijperstraat Bernard Zweersstraat, Joh. Verhulst- straat, Peter van Anrooystraat, Ri chard Holstraat, Obrechtstraat en Alphons Diepenbrocklaan. In totaal zullen op deze wijze 14 Nederlandse musici worden vernoemd. In Leiden-noord. Ook in Leiden-noord komen in dc naaste toekomst nog vijf nieuwe straten. Deze zijn gedacht in de om geving van het voormalige station aan de Herensingel. De tegenwoor dige Kooistraat, welke loopt langs het emplacement, welke loopt langs worden doorgetrokken tot aan de Willem de Zwijgerlaan, die op haar beurt zal worden doorgetrokken in de richting van de Zijl. De Kooi straat, die het karakter krijgt van een laan, zal t.z.t. worden herdoopt in de Kooilaan, welke laan in deze omgeving reeds aanwezig is. Ten noorden van de te verlengen Wil lem de Zwijgerlaan komen straks vijf nieuwe straten, welke zullen worden vernoemd naar personen, die een rol hebben gespeeld in de opbouw van ons voormalig Ned. Oost-Indië en de Nederlandse An tillen en Suriname. Zo komen hier een Pieter Bothstraat, een Jan Pie terszoon Coenhof, een van Riebeek- en Stuyvesanthof en een Abraham Crijnsstraat. Met de aanleg van deze 19 straten is thans reeds een begin gemaakt. Leidenaar kreeg lift in eigen gestolen auto De 40-jarige verkoopleider N. G. uit Leiden, die vannacht tot de on aangename ontdekking was geko men, dat zijn op de Raaks te Haar lem geparkeerde auto verdwenen was, wilde zich daarna liftend naar zijn woonplaats begeven. De eerste automobilist die op de Wagenweg op zijn verzoek stopte, bleek G. een lift in diens eigen auto te willen toe staan. De Leidenaar haalde het sleu teltje uit het contact, waarop de be stuurder de vlucht nam. Een achter volging ontstond, waarbij een agent van politie hulp verleende; deze loste o.a. een waarschuwingsschot In een poortje aan de van Eeden straat werd de man, de 30-jarige machinist M. P. uit Haarlem aange houden. Laatste Berichten DE ONDERGANG VAN DE „HONDSRUG" De opvarenden van de vergane kustvaarder „Hondsrug" waren be halve mevr. Lenting-v. Asperen (de echtgenote van de kapitein) en de machinist H. Mulder, die gered zijn. de kapitein-eigenaar, J. Lenting uit Steendam; de stuurman, C. Koole uit Groningen, 40 jaar; de kok S. van der Mei uit Tjerkgaast, 31 jaar; de ma troos Joh. Keizer, 41 jaar uit Harlin- gen en de 18-jarige lichtmatroos Menze Roege uit Winschoten. Van deze laatsten is alleen het lijk van de stuurman gevonden. In de afgelopen dagen zijn in Zwitserland vier mensen door de bliksem gedood. Door storm, hagel en regen is veel schade aan gewas sen aangericht. In Zuid-Australië hebben zich door zware regenval plaatselijk over stromingen voorgedaan. Duizenden mensen zijn dakloos.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2