De inzet van Nederland voor de Ronde van de Italianen Boroni in de Oranjetrui met Rood-wit-blauwe banden Nederl. ploeg voor Kopenhagen voor de baan nog niet definitief Italiaanse hegemonie in de le étappe Van Est had pech voor de start DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Duizenden Utrechters waren naar de 1 buitenwijken van de stad gekomen om de renners op de doortocht goede reis te wensen. Die reis begon overigens offi cieel pas in De Bilt, waar de karavaan werd losgelaten en het tempo meteen tot boven de 50 km steeg. Het was goed te zien, dat deze ronde in vakèntietijd wordt gereden, want bijna overal ston den de vakantiegangers in shorts te ge nieten van de eerste zomerse dag in augustus. Aan de kop van het peloton werd hard getrokken. Er waren zelfs al enige pogingen om een voorsprong te nemen, maar die liepen op niet uit. Het was kennelijk de bedoeling van de stout- moedigen om de eerste premie van 100.— mee te pikken, die in Bilthoven wachtte. Gijs Pauw, de rappe Utrechtese sprinter, sleepte het bankbiljetje in de wacht. Kort daarna noteerden wij het eerste slachtoffer met pech: de Duitser Walter Becker, die met een lekke band langs de weg stond. Ploegleider Oszmel- la was in de buurt en kon snel hulp ver lenen. maar Becker raakte toch zover achter, dat drie van zijn ploegmaats Gunther Debusmann, Paul Maue en Gun- ter Pankoke achter bleven om hun land genoot te steunen. Met zijn vieren had den zij het peloton weer spoedig inge haald, dat was op de brede betonnen weg in het kamp Huis ter Heide, waar de eerste twee militaire premiesprints wer den uitgevochten. Nu was Gijs Pauw uit het peloton gedemarreerd, hij nam een paar honderd meter voorsprong en be haalde zónder moeite de tweemaal 5 pnt. voor de eerste plaats. Via Amersfoort, waar de belangstelling overweldigend was, en Hoevelaken trok de meute de noordrand van de Veluwe binnen over smalle beschaduwde landweggetjes. Gijs Pauw had zijn solorit inmiddels beëin digd en was teruggevallen op het pelo ton, dat in gesloten gelederen in matig tempo Gelderland veroverde. Het leek wel op een groep middelbare scholieren op een fietstocht. Toen de weggetjes nog smaller en slechter werden, kwam de eerste serieuze uitlooppoging. De Ita lianen Piazza en Baroni gaven het sein voor de aanval, maar kregen de Zwitser Heinz Graf en Thijs Roks mee. Goed samenwerkend en gebruik makend van de gelegenheid om in de scherpe boch ten tijd te winnen liep het viertal snel uit en na 40 km op weg naar Voorthui zen hadden zij 1 minuut voorsprong op 3o ETftPPC-8AUG.- Si6 Kl*t. - de Belgen Schroeders en Verplatse, waarbij de Italiaan Zampini zich had gevoegd om het tempo te drukken. Op anderhalve minuut achter de leiders zwoegde het peloton in dichte stofwol ken. Tussen Voorthuizen en Stroe lag bijvoorbeeld zo'n slechte weg, waar ach ter elkaar de Duitser Debusmann en de Nederlanders Wies van Dongen en Thijs Roks lekke banden kregen. Zij kregen steun van Braspennincx, Schoenmakers en Piet Maas en toen even later drie Zwitsers langs de kant stonden, konden zij een sterke strijdmacht vormen om weer bij te komen. Om tien voor één was de situatie in het militaire kamp Stroe (61 km.): op kop Baroni en Piazzi (bei den Italië) en Graf (Zwitserland). Op 1 min 10 sec. de Belgen Schroeders en Verplatse en de Italiaan Zampini. Op 2 min. 10 sec. de Belg Derboven, de Zwit ser Rudolf, de Italiaan Boni. Daarachter kwam in zijn eentje de Belg Fore, ge volgd door de Italiaan Carlesi en 20 me ter daarna op 3 minuten het peloton. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige editie). In het kamp Stroe won Mario Baroni de militaire sprint. Van de uitlopers wer den Carlesi, Fore. Derboven, Rudolf en Boni spoedig door het peloton, dat het tempo had verhoogd, dank zij de Neder landers, die in deze eerste etappe blijk baar toch niet de ronde aan de buiten landers wilden overlaten, ingelopen. En toen de karavaan door het militaire kamp in Ermelo (80 km) trok stonden ook Schroeders, Verplatse en Zampini op de nominatie om in de grote groep opgenomen te worden. Voorop reden dus nog de Italianen Baroni en Piazza en de Zwitser Graf, die bijna net zoveel werk verzette als de twee Italianen samen. Gedrieën handhaafden zij een tempo van tegen de 45 km, ook toen, na Elspeet de regen uit een inmiddels samengetrokken flauw wolkendek begon te vallen. Hun harde werken werd beloond. Halver wege de etappe na 100 km, vlak bij het militaire kamp Nunspeet, waar Baroni zijn tweede militaire sprint won, lagen de leiders vijf minuten voor Hier ziet men de winnaar (links) die op zuidelijke wijze door zijn landgenoot Alfredo Martini wordt gefeliciteerd. ser Junkermann en de Zwitser Fausto Lurati. die de gevolgen van zijn val in de Ronde van Frankrijk weer geheel te boven is. Het peloton had een achter stand op de kop van 5 min. 40 sec. In Wezep na 132 km bleek, dat de leiders een voorsprong op Junkermann en Lu rati vergroot hadden tot 6 min. 50 sec., omdat de achtervolgers bij de bewaakte overweg in dit plaatsje ruim een mi nuut voor gesloten spoorbomen hadden moeten wachten. De voorsprong van de kop op het peloton was gegroeid tot 8 min. 20 sec. Belgen en Nederlanders sloten op weg naar Zwolle wapenstilstand en gingen gezamenlijk tot een tegenaanval over. Voor Hasselt, op 152 kilometer, werden Junkermann en Lurati door deze allian tie ingelopen, terwijl de voorsprong van de kopgroep geslonken was tot precies zeven en een halve minuut. Langs de lange en rechte Drentse hoofdvaart kwa men de achtervolgens steeds dichter bij Baroni, Piazza en Graf, die de gevolgen van hun inspanningen in hun benen gin gen voelen en steeds weer achterom ke ken of de jagende groep soms al in zicht kwam. Met grote verbetenheid zetten zij zich echter aan de laatste kilometers naar het militaire kamp Steenwijker- wold en slaagden er in, van de ruim acht minuten, die zij voor hadden gelegen, nog 1.21 sec over te houden op de Bel gen Schroeders en Gielen, die met onze landgenoot Suykerbuyk vlak voor het einde waren gedemarreerd. Niet Piazza, die volgens de Italiaanse journalisten de beste kans had, maar Baroni won de eindspurt, vóór zijn landgenoot en de Zwitser Graf. Op de laatste 200 meter in het kamp maakten Schroeders en Gielen zich los van Suykerbuyk, die als eerste Neder lander op de zesde plaats werd geklas seerd. De spurt van het grote peloton, dat twintig seconden na Schroeders over de eindstreep flitste, werd gewonnen door Rik van Looy, vóór zijn landgenoot Verplatse en de Italiaan Martini. Piet Kooyman werd dertiende, Wim van Est vijftiende. Alle andere Nederlanders ein digden in het grote peloton, dat op de negentiende plaats werd geklasseerd in dezelfde tijd als Rik van Looy. Uitslagen en Klassementen Uitslag le etappe: De officiële uitslag luidt: 1. Baroni (It.) 5.03.59, met bonifi catie 5.02.59; 2. Piazza (It.) z.t. met boni ficatie 5.03.29; 3. Graf (Zwits.) 5.03.59; 4. Schroeders (Belg. A) 5.05.20; 5. Gie len (Belg. B) z.t.; 6. Suykerbuyk (Ned. A) 5.05.23; 7. Van Looy (Belg. A) 5.05.40 8. Verplaetse (Belg. A)9. Martini (It.) 10. Roselle (Belg. B); 11. Saelens (Belg. B); 12. Luyten (Belg. A); 13. Kooyman (Ned. C)14. Fore (Belg. A); 15. Van Est (Ned. B)16. Müller (Did)17. Van- nitsen (Belg. A)18. Backat (Did)19. ex aequo 43 renners, allen in dezelfde tijd als Rik van Looy 5.05.40. Ploegenklassement: Het ploegenklasse- ment na de eerste dag luidt: 1. Italië 15.12.08; 2. Zwitserland 15.15.19; 3. Bel gië B 15.16.40; 4. België A z.t.; 5. Neder land A 15.16.43; 6. Nederland B 15.17.—; 7. Nederland C z.t.; 8. Duitsland z.t. Militair puntenklassement: Het mili tair puntenklassement luidt: 1. Baroni 25 pnt.; 2. Piazza 18 pnt.; 3. Graf 17 pnt.; 4. ex aequo Adri Voorting, Van Dongen, Derboven, Junkermann, Lurati, allen 7 pnt. De Italiaan Piazza werd aangewezen als de strijdlustigste renner van de etappe. VOETBAL Zondagmorgen na de H. Mis van 6 uur met algemene communie, werd de reis naar Elten aanvaard, tot de eerste kof- fietent, waar onze eerste pleisterplaats was, ontbijt met koffie en toen op weg. De tocht verliep voorspoedig, op één grote en twee kleine regenbuien na. Van averij of lekke banden geen last, een pluim voor de jongens, dat hun materiaal zo goed en in orde was. De laatste 30 km had iets weg van de Tour de France, heuvel op en af. De laatste heuvel was de ergste de weg naar Hoog Elten. De meeste jongens en leiders moesten naar boven lopen. De laatste loodjes wo gen het zwaarst. In het kamp werden wij welkom ge heten door de kampstaf, de heren v. d. Acker en v. Liempt. Het was om 7 uur 's avonds. De voorlopige tent werd aan gewezen, deze snel in orde gemaakt, nog wat eten, wassen en toen de omtrek ver kennen. De omtrek is prachtig, bos en heuvels, en vergezichten. Om 9.30 uur was alles in diepe rust, tenminste zover het harde stro het toeliet. Maandagmorgen waren de jongens al vroeg wakker, prachtig weer. Deze mor gen werd ons de definitieve tent aange wezen, ruimer dan de vorige. Na deze tijdelijke woning ingericht te hebben gingen de jongens sporten en wandelen. Maandagavond om 7 uur werd het kamp officieel geopend en vingen de wedstrij den aan. Het weer was goed, dus zyn wij vol goede moed. De wereldkampioenschappen De sportcommissie van de KNWU heeft de renners aangewezen, die zullen worden ingeschreven voor de wereld kampioenschappen wielrennen, welke van 25 augustus tot 2 september in Ko penhagen worden gehouden. Wat be treft de ploegen voor de wegwedstrijden professionals en amateurs is de keuze reeds definitief bepaald. Voor de baan- kampioenschappen is nog een enkele wij ziging mogelijk, hetgeen afhangt van de resultaten, welke tijdens de Nederlandse kampioenschappen, op 11, 16 en 17 augus tus, worden behaald. De aangewezen renners zijn: Wegwedstrijd professionals: Wim van Est (St. Willibrord), Daan de Groot (Amsterdam), Piet van der Lijke (Groe- de), Wim Rusman (Haarlem), Michel Stolker (Zuilen), Gerrit Schulte (Den Bosch). Adri Voorting (Haarlem), Ger rit Voorting (Roozendaal). 1ste reserve: Jan Westdorp ('s Heerenhoek)2de re serve: Thijs Roks (Zundert); 3de reser ve: Marinus Verhelst (Axel). Wegwedstrijd amateurs: Jan Buis (Badhoevedorp), Piet de Jongh (Made), Jacques Kersten (Siebengewald), Frans Mahn (Amsterdam), Coen Niesten (Be verwijk), Jan Rol (Alkmaar). 1ste res.: Geurt Pos (Vreeland)2de res.: Piet Steenvoorden (Heemstede)3e res.: Piet Damen (Lieshout). Sprint professionals: Jan Derksen (Am sterdam), Jan Hijzelendoorn (Amster- dam)Peter Post (Amsterdam) en Arie op de Duit-van Vliet (Woerden). Sprint amateurs: Joop Capteyn (Am sterdam), M. Gerritsen (Asmterdam), en H. Maripus (Amsterdam). Achtervolging professionals: Daan de Groot (Amsterdam), Peter Post (Am sterdam), Jan Plantaz (Eindhoven), zal wellicht nog een vierde kandidaat in aanmerking (voor inschrijving) komen. Achtervolging amateurs: Piet v. Heus- den (Amsterdam), Arie van Hou welin gen (Sassenheim). Ook hier kan nog een derde kandidaat worden aangeduid. Stayers: Norbert Koch (Utrecht) met gangmaker Bertus de Graaf (Amster dam), Jan Pronk (Egmond aan Zee) met gangmaker Jupp Merkens (Duitsland) Wil Vreeswijk (Alphen aan den Rijn) met gangmaker Leon van der Stuyft (Parijs). Lenig en Snel Zaterdag in de Ronde van Kortenhoef wist B. Riethoven de lste plaats te bezetten bij de adspiranten en bij de amateurs werd J. de Lange 12e. Zondag werd bij de nieuwelingen op de baan in Duinhorst te Wassenaar Th. Hoogkamer 2e en B. Riethoven bij de adspiranten 3e. In de 2e serie waar B Riethoven moest uitkomen was een val partij waar B. Riethoven een sleutel been brak. De uitslag van de zomercompetitie is: A- en B-klasse 70 km: 1. A. v. d. Kaai, 2. P. Janssen, 3. C. de Jong. 4. K. Kampen. C- en jun.-klasse 30 km: 1. J. v. d. Kamp, 2. N.N., 3. Aat Gottenbos, 4. J. v. d. Hoorn. 5. A. Riethoven. „Let op Baroni en Boni", voegde de Italiaanse ploeglei der, Renato Pagani ons gis termorgen bij de start in het Utrechtse stadion toe. „Zij willen een zeer goed figuur slaan in de Ronde van Ne derland, omdat de Italiaanse ploeg voor de wereldkam pioenschappen in Kopenha gen nog niet definitief is sa mengesteld. En ook Fiorenzi Magni neemt aan de Ronde van Nederland deel met de speciale bedoeling zich te on derscheiden en zodoende nog een kans te maken voor Ko penhagen". Renato Pagani heeft reeds op de eerste dag gelijk ge kregen. Het zijn de donker- blauw-getruide Italianen ge weest, die de eerste etappe van Utrecht naar Steenwij- kerwold hebben beheerst. Mario Baroni, een 27-jarige uit Florence, uit het schone Toscane, die niet onder de directe orders van kopman Magni staat, zoals Martini en Zambini, zegevierde in de sprint in het militaire kamp van Steenwijkerwold, vóór Piazza en de Zwitser Graf. Zijn ploeggenoot, de lange en zeer slanke Donato Piazza, kreeg de premie voor de meest strijdlustige renner, door .een aantal Nederlandse en buitenlandse journalisten daartoe aangewezen. En zo kon Baroni, die in de mili taire kampementen, welke wij tussen Utrecht en Steen wijkerwold zijn gepasseerd, de meeste punten behalen in de zo populaire militaire sprints, vandaag van Meppel vertrekken met het oranje shirt aan, versierd met de rood-wit-blauwe banden als teken, dat hij zowel leider is in het individueel klassement als in de rangschikking der* militare sprints. De etappe had een wel heel simpel beloop. Na veertig kilometer waren vier man ontsnapt, te weten Baroni en Piazza. Thijs Roks en de Zwitser Heinz Graf, die van zyn kopman Hugo Koblet verlof had gekregen om te demarreren. Van dit viertal viel Thijs Roks door twee lekke banden af. Het peloton dat de uitlooppoging van de drie buitenlanders blijkbaar niet ernstig nam en op de ontwaakt, op de laatste der tig kilometer ernstig gepoogd de drie buitenlandse leiders in te halen, hetgeen overi gens gemakkelijk had gekund, indien Schulte, Van Est en Voorting. de kopmannen van de Nederlandse ploegen, eer der het sein voor de tegen aanval zouden hebben gege ven. De voorsprong bleek aan de finish te Steenwijkerwold tot nog geen twee minuten te zijn verminderd, een naar verhouding geringe beloning voor het vele werk, dat zij op hun vlucht over 160 km had den verricht. ^Illllllllllllllllllllllllll]lllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|[ I LET OP 1 BARONI EN BONI!" J IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIÏ smalle binnenweggetjes van het schone Veluwse land schap indutte, verloor steeds meer terrein en zonder dat de beide Italianen, die het zware werk door Heinz Graf lieten opknappen, er bijzon der hard aan trokken, ver grootte het drietal vluchte lingen de tijdwinst tot niet minder dan 8 min. 20 sec, een verschil, dat wij in de buurt van Wezep op onze chrono meter afdrukten. De beide Italianen en Graf waren en bleven weg, al heeft het pe loton waarin de Nederlandse ploegen blijkbaar na Zwolle uit het middagslaapje waren Zo heeft de eerste etappe van de achtste ronde dus een rustig beloop gehad. De ge zelligheid en de gemoedelijk heid vierden hoogtij. Toen Piazza en Baroni met Heinz Graf zo'n grote voorsprong hadden genomen, tuften mo torfietsen, scooters en auto mobielen gezellig achter de drie leiders aan. Hun berij ders hadden natuurlijk niets te maken met de Ronde van Nederland, beschikten ook niet over officiële papieren, maar er was niemand, die deze vrijbuiters vertelde, dat het verstandiger zou zijn voor hun veiligheid en vooral voor de belangstellenden aan de kant van de weg hun ve hikels op een parkeerplaats te zetten. De dames, die wij in enkele tourwagens ont dekten, verhoogden de gezel ligheid van deze door enkele regenbuitjes onderbroken zonnige dag, al meenden wij, dat in de reglementen van dit wielerevenement uitdrukke lijk staat vermeld, dat vrou wen de wedstrijd niet mogen volgen. Zoveel mogelijk wer den de hoofdverkeerswegen vermeden en de karavaan passeerde dan ook dorpjes en gehuchten, waarvan wij het bestaan niet eens hebben vermoed. Langs slingerende binnenweggetjes, slecht of in het geheel niet geplaveid, vaak zeer stoffig, zodat de automobilisten gedwongen waren de mistlampen te ont steken, vol met kuilen en hier en daar met verraderlijk los grint bestrooid, werden ver scheidene militaire kampe menten bezocht, waar de sprints een levendig karakter hebben gegeven aan een ove rigens saaie etappe. Vele kampementen is de stoet ge passeerd en de buitenlandse journalisten, die ditmaal groten getale zijn vertegen woordigd. moeten wel sterke indruk hebben gekre gen van onze militaire macht. De belangstelling was groot en in vele steden (met Zwolle als recordhouder) en dorpen stonden duizenden langs de straten en wegen om een glimp van de veel kleurige stoet op te vangen. De vakantiegangers hadden hun dagelijkse uitstapje aan de Ronde besteed. Enkele seconden voor de start van de achtste Ronde van Nederland, maandag ochtend in het Utrechtse stadion „De Galgenwaard" ontdekte Wim van Est, de kopman van de Nederlandse B-ploeg nog een mankement aan zijn race-karretje. Na een dringende oproep verschenen echter spoedig enige mechaniciens, die in allerijl „IJzeren Willem" toch nog re- reed kregen voor het startschot viel. Eén of tweo Bennies - en dat Brandend maagzuur is geblust - on-mid-del-lijk! Dat is voordeel extra met Rennies: U bent nooit in twijfel over het re sultaat. „Zou het helpen?" is nooit in het geding, want Rennies helpen on-mid-del-lijk, van de ene minuut op de andere. Èn zo is de zuurbrand nauwelijks uitgeslagen of dat simpele tabletje gesmolten op Uw tong heeft die snerpende pijn in de kiem gesmoord. Probeer 't met Rennies, bij de eerste aanval de beste, dat U een hap eten verkeerd valt en de zuurbrand dreigt op te stijgen van Uw maag tot hoog in de keel. „Stop!" zegt Uw Rennie en de brand is ge blust. (Advertentie) LAWNTENNIS INTERNATIONAAL TOERNOOI VOOR TENNISLERAREN Te Den Haag, Bussum, Amsterdam en Den Bosch zijn de wedstrijden begon- van het internationaal toernooi voor tennisleraren. Het Nederlandse A-team versloeg in Den Haag Engeland met 20. Het dubbelspel tussen onze landgenoten De Mos-Buytelaar en het Engels Zwit serse paar Bradley-Brechbuhl werd in de tweede set afgebroken wegens duis ternis, doch zal niet meer worden uitge speeld omdat de beslissing reeds is ge vallen. De Nederlanders wonnen de eer ste set met 63 en de tweede set werd beëindigd bij een 4—1 voorsprong. Ne derland B, dat te Amsterdam tegen Egypte uitkwam kreeg het moeilijker. De enkelspelen brachten een verlies en een winstpunt op, zodat het dubbelspel hier de beslissing moet brengen. Door de aan houdende regen kwamen Mulder en Hemmes (Ned.) tegen de Egyptenaren Mohammed Ali-Salem Khaled niet ver der dan een 43 voorsprong in de eer ste set. Vandaag zou dit dubbelspel te Noordwijk worden voortgezet. Wanneer de beslissing was gevallen, moest de win nende ploeg naar Eindhoven om de Fransen te bestrijden, die Oostenrijk met 30 versloegen. WATERPOLO. „KIKVORSEN" NAAR BELGIë. Negen spelers heeft de sportcommissie van de KNZB aangewezen voor de tour nee van de „Kikvorsen" in België. Op 10, 11 en 12 augustus nemen de Kikvorsen deel aan een internationaal waterpolotoernooi te Wetteren; op 13 augustus spelen zij te Oostende tegen een Belgische combinatie. De volgende spelers zijn uitgenodigd: Hermsen en Z. de Boer (beiden Robben, Hilversum), Ten Thije (LZO, Leeuwar den). Moolhuizen (Neptunus Amers foort), Aalberts (DZV, Delft), Vriend ('t Y, Amsterdam), Wagenaar en Feggelen (de Meeuwen. Amsterdam) en van Amerongen (Dolfijn, Amsterdam). GZC—ENGELS SELECTIETEAM 3—3 Het waterpoloteam van GZC heeft in een wedstrijd, die gedeeltelijk tijdens een zware onweersbui werd gehouden, gelijk gespeeld tegen een Engels selectie zevental. De uitslag was 3—3, bij de rust stond GZC met 31 voor. SCHAKEN DAMES KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 1956 In de Stadsgehoorzaal te Kampen is gisteravond de zeskamp om het Neder lands schaakkampioenschap voor dames begonnen. De wedstrijden' worden ge speeld in 1 kader van de Dijkdichtings- feesten, Operatie H-2-O. De uitslagen luiden: mevr. A. J. van Aelst-Van Duynen Montijnmevr. F. Heemskerk 01; mevr. C. Roodzant- Glimmerveenmevr. C. P. Klijn afge broken; mej. mr. P. C. de Klerckmevr. A. van der Veen-Baas Yi AUTOMOBILISME. PORTUGEES COUREUR DODELIJK VERONGELUKT. De Portugese coureur Fernando Mas- carenhas, markies van Fronteira, is do delijk verongelukt bij het beproeven van een Ferrari, die hij pas had gekocht. Hij hield een onderlinge wedstrijd met een Spaanse vriend, die in een andere wagen reed. In de buurt van Madrid raakten de wagens elkaar in een scherpe bocht. De Ferrari van Mascarenhas sloeg enkele malen over de kop, waarbij de bestuur der op slag werd gedood. De Spaanse vriend, Polo Villamil, liep slechts lichte verwondingen op. HAWTHORN KREEG ONGELIJK. De voorzitter van de sportcommissie van de Westduitse automobielclub, heeft de Duitse perscommentaren bevestigd, waarin de Britse coureur Mike Hawt horn werd afgeschilderd als een „ge vaarlijk en onverantwoordelijk" rijder. Hij merkte op, dat Hawthorn in de Duit se pers reeds zijn portie heeft gehad. De Duitse automobielclub zal hieruit haar conclusie trekken. BILJARTEN. EEN BREUK IN DE U.I F.A.B. Nieuwe federatie gesticht. Blijkens een officiële mededeling in „Biljart", het orgaan van de Kon. Ned. Biljartbond, hebben per schrijven van 28 juli 1956 de Nederlandse, Belgische. Duit se en Saarlandse biljartbond het lid maatschap van de internationale federa tie opgezegd. Deze vier bonden hebben internationale federatie op gericht en zullen hun constituerende vergadering 16 aug. a.s. te Luik houden. Er zijn reeds ontwerp-statuten en regle menten voor internationale kampioen schappen gesteld, en uitnodigingen tot bijwoning van de oprichtingsvergadering zullen aan alle Europese bonden worden toegezonden. Deze stap van de vier betrokken bon den komt niet onverwacht, want hun grieven tegen de U.I.F.A.B. en haar be leid zijn niet slechts vele en velerlei, doch dateren van geruime tijd her, zowel op organisatorisch als op financieel ter rein. Men zal zich herinneren dat enke le jaren geleden Nederland zich gedu rende een jaar afzijdig heeft gehouden van internationale kampioenschappen op grond van het feit dat Spanje, in welk land een wereldkampioenschap zou plaats vinden, weigerde zich te houden aan de onkostenvergoedingen voor de spelers zoals de internationale reglementen die voorschreven. De U.I.F.A.B. heeft nage laten zich in deze aangelegenheid met kracht te doen gelden. Gebrek aan doortastendheid, laksheid en indolentie is in het algemeen wat aan het bestuur van de U.I.F.A.B. door de vier thans uitgetreden bonden wordt verweten. Dit bestuur bestaat naar hun mening uit te bejaarde mensen, en een duidelijk symptoon om van de geringe daadkracht is bijv. dat de vacatures, ont staan door het overlijden van de heren Joseph Baudart en Alexandre Avé, nog steeds niet zijn aangevuld. De candidaatstelling van een Span jaard voor het presidentschap strookt evenmin met de inzichten van de vier bonden, die zich juist kanten tegen de onevenredig grote invloed van de Fran se en Spaanse bonden, onevenredig om dat Nederland, België en Duitsland over verreweg de grootste ledenaantallen en over de meeste topspelers beschikken. De initiatiefnemers verwachten, dat nog andere bonden tot de nieuwe federatie zullen toetreden. SCHERMEN. NEDERLANDSE SCHERMSTERS NAAR ENGELAND. De Koninklijke Nederlandse amateurs schermbond heeft twee dames ingeschre ven voor de internationale wedstrijden op floret (electrisch), welke op 11 augus tus te Londen worden gehouden om de jubilee bowl. De beide Nederlandse deelneemsters zijn mei. J. Sloos en mevr. T. Steensma-van der Klauw. DAMMEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Voor het toernooi om het wereldkam pioenschap dammen, dat van 3 novem ber tot 1 december in verschillende plaatsen in Nederland wordt gehouden, zijn de volgende deelnemers reeds zeker: Nederland: Keiler, De Jong en de win naar van de tweekamp HuismanBom. België Verpoest: Italië: Fanelli en Salet- nik; Marokko: Des Callier; Canada: Da genais en Deslauriers; Haiti: Raymond en St. Fort; Suriname: De Mirando: Zwitserland: Gaignard; China: L. T. King; Rusland: Kolperman en twee spe lers, die nog moeten worden aangewe zen. waarschijnlijk zullen dit Kogan en Kaplan worden. Ook de Franse deelneming staat nog niet vast. Verwacht wordt, dat voor Frankrijk zullen uitkomen Bonnard, Malfray en Aufrier. POSTDUIVEN 't Centrum (Alphen) Wedvlucht vanaf St. Ghislain H, plm 197 km. om 7 uur gelost. H. C. Woerde 1-3-4-5-14; P. Sneeuw 2-8; P. Heemrood 6-7-9-10. CC Rijn en Gouwe Concours met 714 duiven vanaf Mons, gelost 7 uur, snelheid eerste duif 1469 m. p.m. Uitslag: P. Bonefaas. Waddinxveen 1; C. v. Veen, Roelofarendsveen 2; H. de Weerd, Woer den 3; Gebr. de Wit, Koudekerk 4-12; J. Rietbroek. Roelofarendsveen 5; W. v. d. Water, Waddinxveen 7; H. J. v. d. Burg Waddinxveen 6; J.Griffioen, Nieuw koop 8-18; P. Borgers. Alphen 9; J. Hoo- genboom, Roelofarendsveen 10; W. van Berkensteijn, Waddinxveen 11; Gebr. Oosterman, Aarlanderveen 13; C. van Bemmelen, Nieuwveen 14; A. Vernes, Alphen 15; H. C. Woerde, Alphen 16-23; K. v. d. Veer, Bodegraven 17; J. Ultee, Woerden 19; J. Hoogervorst, Nieuwveen 20-25; Bauwer en Co, Alphen 21; W. v. d. Jagt, Waddinxveen 22; Hasselaar en De Vos, Alphen 24. De Vooruitgang (Noorden) Wed vlucht St. Ghislain, afstand 202 km. ge lost om 7 uur, aankomst eerste duif om 9.42 uur. Uitslag: A. van Leeuwen 1-15; D. V. d. Helm 2-3; Gebr. Oosterman 4-6- 11-13-14; Tuithof 5-7-10; Griffioen 9-12; J. H. Woerde 8.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6