DRENKELING werd opgepikt met situatie-schetsen in een badmuts De dochter Spoor van n spionagenet? Ook te Steenwijkerwold spelen de Ambonnezen „eigen rechtertje" Vader probeerde zijn dochtertje te redden H. Laurentius-patraon bisdom Rotterdam Duits huwelijk belandde na twee Ned. bruiloften bij de rechtbank Schoonmaakdrift contra speurzin Autotochtje met bom in kofferruimte DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Binnenlandse Veiligheid op haar hoede: De laatste tijd komt het herhaal- midden in de nacht ter hoogte van delijk voor, dat schepen de melding I de Braakman een drenkeling in de „man over boord" maken, als zijsohijnuwerper van een sleepboot uit nog maar net uit een Nederlandse haven zijn vertrokken en de meest nauwkeurige nasporing levert meest al geen resultaat op. Natuurlijk kun nen schipbreukelingen verdrinken, maar dan zou men pu en dan toch eens een stoffelijk overschot moe ten vinden, dat door getij dstromen op 't strand geworpen wordt, doch ook dit verschijnsel is niét evenredig aan het aantal meldingen. Meestal is de man, die over boord .geraakt is, een vluchteling en de binnenlandse veiligheidsdienst, die dit verschijnsel reeds lang met Ar gusogen beziet, meent thans een spoor gevonden te hebben, dat mis schien naar een oplossing van het mysterie kan leiden. Nachtelijke „vondst". In de laatste dagen van juli kwam Twijfelachtige inhoud. Zo'n verhaal behoeft in deze tijd helaas geen bevreemding te wekken, maar wel was de inhoud van de bad muts, die de man droeg, een weinig ongebruikelijk: Netjes in plastic ver pakt zaten daar verschillende schet sen in, die, hoewel niet bijster des kundig gemaakt en met een code toe. gelicht, die iedere jongensclub na even zoeken kan ontcijferen, toch het vermoeden van spionnage zeer levendig maakten- De man is gevankelijk naar Rot terdam gebracht, waar hij aan ver horen zal worden onderworpen. De binnenlandse veiligheidsdienst houdt gen waarschijnlijk over de Poolse j rekening met de mogelijkheid, dat grens zou brengen, sprong hij over men thans een eerste aanwijzing ge boord, toen het sohdp buitengaats ge- vonden Iheeft, die zal kunnen leiden komen was. I naar een wijd vertakt spionagenet. Terneuzen en toen de man volkomen uitgeput aan boord gehesen werd, vertelde hij, dat hij een Pools vluch teling was, die naar Amerika uitge weken was, overal asiel gevraagd had, maar steeds weer op boten ge plaatst was, die hem dichter naar zijn vaderland brachten. Toen hy ten slotte na een gevangenschap te Ant werpen weer op een Noorse boot ge plaatst werd, die hem via Noorwe- Aetherkianken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NORV: 17.00—17.30 Voor de kinde ren. NTS: 17.30—18.30 Eurovisie: Rep. v. d. opening v. d. Duitse Evangeli sche Kerkendag te Frankfurt am Main. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. VPRO: 10.00 Het Boek van de Reis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Metropole ork. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuiribmeded. 1'2.33 Voor het platte land. 12.88 Gram. 12.55 Reportage Ronde v. Nederland. 1'3.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda13.18 Dans- muz. 13.45 De Wereld werd' ontdekt, caus, 14.00 Graan. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zieken. 16.45 Gram. 17.00 Gram. 17.15 (Hawaiianmuz. 17.40 Reportage Ronde v. Nederland. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugdiuitz. „Reizen en trekken in Su riname en de Nederl. Antillen", door Dr. J. I. S. Zonneveld'. 18.00 Nws. en comim. 18.20 'Gram. 18.30 Act. 18.40 Aocord.ork. en solist. 19.15 „De con sument in de Maatschappij", caus. VPRO: 19.80 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, oomim. 20.15 Verz. progr. v. d. militairen. 20.45 „Het is waar, maar geloof het niet", hoorsp. 21.40 Gram. 22.25 Medische kron. .22.35 Holland Festival: Utrechts Stedelijk ork., koor en sol. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50— 24.00 Socialistisch nws, in Esperanto. NORV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Lichte miuz. 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 Nederlan ders vrachtvaarders van Europa, klankb. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tiuinib. meded. 12.35 Piano duo. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.35 Kamerork. en solist. 14.35 Gram. 15.40 Interscholair jeugidtoernooi Haarlem 1956. 16.00 Voor de jeugd- 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Orgelspel. 18.15 Instr. trio en hobo. 18.45 Spectrum van het Christelijk organisatie- en vereni gingsleven. 19.00 Nws. en weerber. 10.10 Viool, orgel, claveciimbel en cel lo. 19.30 B'Uitenl. overz. 19.50 Gram- 20.00 iRiadiiokrant. 20.20 Oimr. ork., koor en vrouwenkoor. 21.10 Muzikale luisterwedstr. 21.30 Trompet en pia no. 21.50 Wonderlijke wetenswaardig heden. 22.05 Knapenkoor. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.152400 Gram. Walcheren rustig De Ambonnezenkampen te Middel burg en Westkapelle zijn weer tot rust gekomen en de acties om voed sel te stelen, nu de regeringsvoedsel- verstrekking stopgezet is, zijn goed deels gestaakt, daar de mannen weg gevoerd zijn en de kampen door een politiewacht omgeven worden. Langzaam trekt de politieverster- king zich terug en de bedoeling is om voorlopig slechts een enkele post achter te laten, die onmidellijk kan alarmeren, wanneer er weer moei lijkheden zouden dreigen. De drie vrouwen, die na de „aan val" op de melkwagen in arrest ge steld zijn, werden gisteren weer in vrijheid gesteld en het kamp kreeg ook weer enkele mannelijke inwo ners, toen enige Abonnezen, die het weekend elders in Nederland doorbrachten, naar het kamp terug keerden. Nieuwe „melk-raid". Inmiddels hebben de wanordelijk heden op Walcheren hun weerslag gevonden bij andere kampen in Ne derland, en in Steenwijkerwold meenden de daar gelegerde Ambon nezen het voorbeeld van Walcheren te moeten navolgen door bussen melk van de weide weg te halen en voor betaling naar het ministerie van maatschappelijk werk te verwij zen. De rijkspolitie trok onmiddellijk een cordon rond het kamp en in te genstelling met Walcheren berust ten de Ambonnezen in de bewaking zodat tot nu toe de toestand rustig genoemd kan worden. De Ambonnezen te Steen wij ker- Beiden verdronken Op een zandplaat aan de zuidelijke oever van de Merwede tegenover de schutsluis te Hardinxveld zijn gister ochtend de 40-jarige K. G. de Ruiter uit Giessendam en zijn 12-jarige dochter door verdrinking om het le ven gekomen. Het gezin, bestaande uit de ouders en drie kinderen, bracht aan de Merwede met een andere fa milie de eerste vacantiedag door. Het 12-jarig meisje liep achteruit in het water in een kuil en verdween in de diepte. Haar vader begaf zich te water om het kind te redden, hoewel hij de zwemkunst niet machtig was. Daar het eb was, werden vader en dochtertje door de stroom meege voerd. Een 18-jarige jongen van het an dere gezin heeft nog tevergeefs ge tracht de vader te redden. wold hebben tot nu toe geweigerd de nieuwe menageregeling te aan vaarden en zij hebben zich gevoed met de vissen, die zij dagelijks in de rivieren vingen en met planten, die zij in het vrije veld vonden. Voorts hadden zij nog enig geld tot hun beschikking, waarmede dit' ka rige menu werd aangevuld. Deze laatste bron schijnt thans uitgeput te zyn, zodat de mensen in ernstige moeilijkheden dreigen te geraken. De demissionaire minister ir. C. Staf en mr. J. M. L. Th. Cals zijn niet bereid uitstel van eerste oefening voor de militaire dienst te verlenen aan studerenden voor de hoofdakte voor het schooljaar 19571958. Dit blijkt uit het antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid, de heer H. van Sleen (P.v.d.A.). Deze afgevaardigde had er bezwaar tegen gemaakt, dat de uitstelverlening aan deelnemers van spoedcursussen werd beperkt tot bet schooljaar 1956'57. De bewindslieden merkten op, dat de studie voor de hoofdakte kan worden onderbroken, omdat het examen in twee gedeelten met een tussenruimte van vijf jaar kan wor den afgelegd. In bijzondere geval len kan deze termijn zelfs nog wor- VAN BALKON GEVALLEN. Aan de Kloosterstraat te Gronin gen speelde een elfjarig meisje met een bal op een 7-meter hoog balkon. Toen plotseling de bal over de bal konrand verdwen, haalde ze een keu kentrapje om te kunnen zien, waar de bal was gebleven. Ze verloor haar evenwicht en viel naar beneden. Een waslijn stuitte haar val, zodat het kind slechts met een enkelfractuur in het ziekenhuis werd opgenomen. De heilige Laurentius is uitgeroe pen tot patroon van het bisdom Rot terdam. Gistermorgen heeft mgr. Jansen, die een verzoek hiertoe naar het Vaticaan had gezonden, een pau selijk bulle ontvangen, waarin wordt bepaald dat geheel Zuid-Holland onder de bescherming van de hei lige martelaar zal worden gesteld. De parochiekerk van de heilige Lau rentius en Ignatius in Rotterdam is verheven tot de waardigheid van kathedraal. Vrijdag 10 aug. wordt het feest van de nieuwe patroon gevierd. Mgr. Jansen heeft daarom alle pastoors van zijn bisdom verlof verleend tot het celebreren van een avondmis. Verlof tot bineren kan echter niet gegeven worden. Twee huisprelaten benoemd Kanunik-deken J. H. Niekel, pas toor van de parochie H.H. Laurentius en Ignatius te Rotterdam, is benoemd tot huisprelaat van Z. H. de Paus, bij gelegenheid van zijn 50-jarig priesterfeest op 15 aug. a.s. Tegelijkertijd is deken W. A, E, Bokeloh, pastoor van de parochie H. Jacobus de Meerdere eveneens be noemd tot huisprelaat van Z. H. de Paus. Kampen doet greep naar de toekomst Ministeriele lof De plaats Kampen, die niet tevre den blijkt met de lauweren, die de geschiedenis deze stad zo ruim toe bedeeld heeft, maar die reikhalzend uitziet naar de mogelijkheden, die geopend worden door het droogleg gen van grote delen „nieuw Neder* land", heeft een manifestatie in het leven geroepen onder de kernachtige naam „H20", waarmede het een ree- ële toekomstdroom uitgebeeld heeft voor de tijd, dat de Zuiderzeewerken beëindigd en Oost-Flevoland droog zal zijn.. Hedenmiddag heeft de minister van Verkeer en Waterstaat deze manifes tatie, die hoofdzakelijk op initiatief van middenstand en bedrijfsleven tot stand gekomen is, met een redevoe ring, waarin de bewindsman de acti- siteit van Kampen huldigde .geopend. De minister vertelde, dat binnen kort de derde grote dijk bij de Zui derzeewerken gesloten zal worden en het droogmalen zal beginnen, waar door Kampen wederom een kans zal krijgen zich tot centrumplaats op te werpen voor het nieuwe gebied. Ver greep de minister in de toe komst, toen hij grote rijkswegen door een gebied trok, dat thans nog onder water staat, toen hij van Amsterdam dwars door Flevoland via Kampen in Oost-Nederland en Duitsland terecht kwam. De minister deelde Kampen hedenmiddag mede, dat de regering met belangstelling de activiteiten van deze historische plaats beziet en zo KERSTPAKKETTEN OVER ZEE. veel mogelijk de plannen in alle op zichten zal steunen. Katholiek Thuisfront zal dit jaar wederom in samenwerking met het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, ruim 3500 kerstpakketten verzenden aan Nederlandse militairen in Oost en West. DODELIJKE BOTSING Gisteravond te 19.40 uur is op de hoek van de Prinsengracht en de Brouwersgracht te 's-Graven'hage 'n personenauto, vermoedelijk door slip. pen tegen een paal van de elektrische leiding van de tram opgereden en totaal vernield. De 14-jarige P. L. Gellekom uit 's-Gravenhage, die naast de bestuurder zat, vloog met zijn hoofd door de voorruit en werd met ernstig letsel aan het hoofd naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. De 19-jarige bestuurder werd licht gewond. Over de week van 22 tot en met 28 aug. j.l. zijn aangegeven 143 gevallen van kinderverlamming met verlam mingsverschijnselen en 34 gevallen zonder verlammingsverschijnselen, waarvan in Zuid-Holland 41. Namelijk veertien in Delft, vier in Den Haag en vier in Katwijk, telkens twee in Monster, een in Alphen aan den Rijn, 's Gravenzande, Hazers- woude, Leiden, De Lier, Naaldwijk, Noordwijkerhout, Rotterdam, Schie dam, Voorschoten en Woubrurgge. Prins Aschwin, de broer van pr. Bernhard en conservator van een mu seum te New York, is zaterdag opge nomen in de interne kliniek van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht, waar hij enige dagen ir» ob servatie zal moeten verblijven. VERWARREND Een boete van 100subsidiair een maand hechtenis heeft de officier van justitie gister geëist tegen een 37-jarige plaatwerker uit Amerfoort, die zich voor de Utrechtse Politie rechter moest verantwoorden wegens het aangaan van een dubbelhuwelijk. De verdachte, Belg van geboorte, was in 1945 toen hij in Duitsland te werk was gesteld aldaar in het huwelijk getreden met een Duitse vrouw. Toen hij na de oorlog in België terugkeer- CWELKOM THUISp Nadat dr. H. en zijn echtgenote op vakantie waren gegaan, was de dienstbode niet meer in het huis aan de Kleine Houtweg in Haarlem ge weest. Zaterdag, enige uren voordat meneer en mevrouw van de reis zou den terugkeren, kwam ze in het huis om het een en ander op te ruimen en de thuiskomst met wat gezellig heid te omkleden. Er was echter nogal veel rommel op te ruimen, De gedienstige, die in de veronderstelling verkeerde, dat mevrouw en meneer de avond voor hun vertrek, in de haast van het kof- ferspakken zulk een wanorde hadden achtergelaten, ruimde alles keurig op. Zelfs van het raam van de tuin deur dat gebroken was. gaf ze de scherven mee aan de vuilnisman Toen het echtpaar thuiskwam, deed dr. H. de ontstellende ontdekking, dat zijn bandrecorder, zeven cos- tuums, een gouden ring met grana ten, een zilveren kapstel en een bont mantel van zijn vrouw, leren jassen, tafelkleden, karpetten, te zamen ter waarde van ongeveer 3,5 mille, wa ren ontvreemd. De politie, die op het alarm van de bewoners haar speurtocht wilde be ginnen, bevond, dat de dienstbode, gevolg gevend aan haar zin voor net heid, alle sporen van de inbraak had uitgewist. Dr H. ontdekte nog, dat de dief slechts de vesten, van de zeven cos- tuurns had achtergelaten; ook miste de dokter zijn bergschoenen, die de dief waarschijnlijk heeft gebruikt bij het nemen van een schutting op zijn terugweg. de, werd hem door de burgelijke autorieteiten meegedeeld, dat zijn vrouw hem niet mocht volgen en dat zijn huwelijk met haar onwettig, was, althans door de Belgische staat niet werd erkend. Naar Amersfoort teruggekeerd, huwde hij in 1948 met een Neder landse vrouw, van wie hij na enige tijd scheidde om te hertrouwen met een derde vrouw. Bij geen van beide huwelijken gaf hij aan de burgelijke stand te Amersfoort op, dat hij reeds in 1945 in Duitsland was getrouwd. Hij meende, op gezag van de Belgi sche autoriteiten, dat vorenbedoeld huwelijk ongeldig was. Achteraf was hem ook gebleken, dat zijn Duitse vrouw nog gehuwd was, toen zij het huwelijk met hem aanging, maar dit voor hem had gezwegen. Zowel de officier van justitie als de Utrechtse politierechter wezen er op, dat hij verplicht was geweest een ongeldigheidsverklaring van zijn Duitse huwelijk aan te vragen en aan de burgelijke stand te Amersfoort te overleggen. Hoewel de politierechter dit verzuim ernstig afkeurde, wilde hij rekening houden met de verwar de situatie, welke in 1945 op verschil lend gebied heerste en veroordeelde hij verdachte tot 25.subsidiair tien dagen hechtenis. Aan 't r.k. Lyceum voor meisjes „Sancta Maria" te Haarlem in by k.b. de bevoegdheid toegekend, om eer getuigschrift tot bekwaamheid tot universitaire studiën af te geven, dat met het getuigschrift, in artikel 11 van het hoger-onderwijswet vermeld, wordt gelijkgesteld. Een Westzaans gezin heeft dertig kilometer in een auto gereden, met een volkomen inttfete bom in de kof ferruimte. De heer R. Sluijs, handelaar in oud ijzer en tweedehands goederen, maak te met enkele familieleden een tochtjo kwam daarbij ook bij een familie lid in Heer Hugöwaard. Men had nog wat op te ruimen, o.a. wat oud ijzer. Dit alles werd ingela den in de kofferruimte. Onbezorgd reed mien terug naar Westzaan, waar de heer Sluijs de vol gende morgen bij het leeghalen van kofferruimte enigszins verrast naar een merkwaardig voorwerp keek. Hij vertrouwde het niet geheel en uit voorzorg werd de Rijkspolitie gewaarschuwd. De angst leek niet on gegrond, want het was een lichte bom, welke nog geheel intact was. Personeel van de Mijnopruimings- dienst heeft 't projectiel weggehaald. BRANDEND ZAANDAM. Hemel- en ander vuur. Gisteravond omstreeks negen uur is de bliksem ingeslagen in een kleine fabriek van de firma K. Even- blij in de Oostzijde te Zaandam, waar plastic golfplaten worden ver vaardigd. Omwonenden zagen hoe meterhoge vlammen uit het dak sloe gen. Men verwacht, dat de schade zal meevallen, daar het gebouwtje uit plaatijzer is opgetrokken. De eigenaar van een naast het pand staande fabriek, die op het alarm sr»el naar z'n bedrijf wilde gaan, kreeg on derweg pech, omdat de taxi waarme de hij vervoerd werd, in brand vloog. Tenslotte kwam hij per fiets op de plaats van bestemming aan. KORTE golf BINNENLAND. Een strandwachter te Zandvoort bemerkte gistermiddag omstreeks vier uur, dat een kind naar zee af dreef. Nadat hij de 7-jarige C. J. A. van Dam uit het water had gehaald, werd deze overgebracht naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem, waar men drie uur lang vergeefs heeft ge tracht de levensgeesten op te wek ken. Madurodam ontving gisteravond om 9 uur precies de 500.000ste be zoeker1'van dit seizoen binnen haar poorten. Het was mej. J. Koorn uit Haarlem. Zij kreeg een cassette met twaalf lepeltjes van Madurodam. De 500.001ste bezoekster het dochtertje van het echtpaar Taliana uit Alexan dre, kreeg een popje in Nederlandse klederdracht. Twee Engelse families, waarvan de mannen gestationeerd waren bij de R.A.F. te Goch in Duitsland, reden gistermiddag tijdens een vakantie tripje tussen Deurne en Helmond met hun auto tegen een boom. Het drie jarig zoontje van de heer en mevr. Brown-Bell, dat voor in de auto zat, werd vrijwel op slag gedood. De an dere inzittenden werden met vr'j ernstige verwondingen in het zieken huis te Helmond opgenomen. De 58-jarige havenarbeider, H. C. W. die op zijn fiets nog voor een tramwagen de Schiedamseweg wilde oversteken, werd door de tram ge grepen en een meter of zes meege sleurd. Met zware verwondingen werd hij overgebracht naar 't zieken huis aan de Coolsingel, waar hij eni ge tijd later is overleden. BUITENLAND. In een Lunapark te Genova (Colombia) zijn maandag zes perso nen om het leven gekomen en min stens dertig gewond, toen een z.g. „Chicago Wheel" door een mecha nisch defect plotseling tot stilstand kwam, waardoor de inzittenden eruit werden geslingerd. John Kelly, die betrokken schijnt te zijn in de recente Londense diefstal van ruim een miljoen aan juwelen, is maandag door twee detec tives van Scotland Yard te Kaapstad gearresteerd. Hij zal met de „Pre toria Castle" vrijdag naar Engeland worden teruggestuurd. De heersende hittegolf in Japan -n verscheidene hevige onweersbuien :ebben vijftien mensen het leven ge kost in het afgelopen weekeinde. De zee eiste de meeste slachtoffers: dertien baders verdronken in zee. Twee mensen werden door de blik sem gedood. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 58) „Wat gebeurd er", riep Dene, „een revolutie?" Mopez duwde hem ene der aan plakbiljetten in de hand en zei: „Lees senor. Het is wonderbaarlijk. De hele stad is dol van opwinding". Dene pakte het papier aan en las het door. Er stond boven: „Aan de burgers van San Marino". en verder: „Beste Vrienden", Gisteravond heb ik verzuimd tot u één woord te zeggen, be treffende mijzelf en de senora, mijn vrouw. Dat ene woord- is: Vaarwel! Ik ben nu vijf jaar lang uw president geweest. Het zij mij vergund u eraan te herinneren, dat ik gedurende die tijd elf revo luties heb onderdrukt en dat er negen aanslagen op mijn leven zijn gepleegd. Ik heb zonder geld middelen een leger op de been moeten houden en openbare wer ken moeten uitvoeren zonder fondsen of credieten. Verwondert het u, dat ik mijn taak,een zware heb gevonden? Verbast het u, dat ik tot mij zelf en tot u zeg: Ik begin oud te worden, laat een ander mijn zorgen overnemen? Drie maal heb ik getracht, af te treden en evenveel malen hebt gy mij dat belet. Vandaar deze enigszins vreemde en niet offi ciële wijze van afscheid nemen. Wanneer gij dit zult lezen, zal ik reeds ver weg zijn. Ditmaal is mijn aftreden een voldongen feit. Ik ga de jaren, die mij nog resten slijten in het land van mijn ge boorte. Toch zal ik vandaar steeds oprecht belang blijven stellen in de politiek en de voorspoed van San Marino. Een laatste woord wens ik nog als een welgemeende raad te ge ven. Gij zult in uw midden zoe ken naar myn opvolger. Er is slechts één man, die van San Ma rino een welvarend en gelukkig land kan maken. Die man is Gre gory Dene van Beau Desir. Hij is een man en gij kunt hem ver trouwen. Door hem, de Engels man, te kiezen, zult gij u tevens beveiligen tegen een aanval van welke natie ter wereld ook. Kiest hem tot uw president en alsnog zult gij worden een rustige en welvarende staat. Nogmaals vrienden, aanvaardt de beste wensen en het vaarwel van GUSTAVE RIMAREZ. Toen Dene deze proclamatie had doorgelezen, keek hij naar de man nen die vol eerbied om hém heen geschaard stonden. „U wilt toch niet zeggen, dat hij werkelijk heengegaan is?", riep hij verwonderd uit. Mopez voerde hem naar het raam. Ver in zee zag Dene de zwarte rook pluim van een vertrekkende stoom boot. „Daar gaat hij", zei Mopez, „en de senora heeft hij bij zich. Het is werkelijk waar". Eensklaps werd Dene's gevoel voor humor op onweerstaanbare wijze ge- prikeld. Hij ging op de rand van zijn bed zitten en lachte, dat de tranen hem langs de wangen stroomden. De anderen staarden hem in stomme verbazing aan. „Wel heren", zei hij eindelijk, „ik behoef u zeker nauwelijks te zeggen dat president Rimarez nooit met een enkel woord over zijn plan met mij gesproken heeft. Ik denk er dan ook geen ogenblik aan van zijn vrien delijk aanbod gebruik te maken". Allen zetten een lang gezicht. „Het volk zal aan niemand anders wilen gehoorzamen", zei Mopez. „Indien u weigert, barst er binnen een uur een oproet los. Wij, die eigen dommen bezitten zullen die verlie zen. Nog veel ergor dingen zullen er gebeuren. San Marino zal een ver woest land worden". „Waarom wordt je het zelf niet, Mopez?", vroeg Dene. „Tk ben in hun ogen geen man ge noeg", was het simpele antwoord. „Ik ben een lafaard en het gezicht van vuurwapenen doet me beven. Het volk zou me uitjouwen". Dene stond een ogenblik in diep na denken. „Waar is de signorina Lucia?", vroeg hij. „In haar kaaner. Zij heeft naar u gevraagd. Zij was evenmin op dit voorbereid". „Ik zal met haar te rade gaan", zei Dene, „en over een uur zult u mijn antwoord vernemen". Binnen de aangegeven tijd stond Dene op het balkon van het presi- dentsih-uis met Lucia naast zicih. Het plein beneden was vol mensen. Ge heel San Marino stond daar. Het ver schijnen van Dene was het sein tot het losbarsten van toejuichingen, die minuten lang duurden. Toen hij de hand ophief, werd het doodstil. HU sprak: Vrienden, In de eerste plaats moet ik u mede delen, dat het vertrek van uw presi dent en de inhoud der aanplakbiljet ten, die gij allen gelezen hebt, mij totaal overrompeld hebben. Gister om deze tijd dacht ik er evenmin aan dat ik zou worden uitgenodigd uiw president te worden, als iemand van u. Dit moet u in de eerste plaats weten". Een gemompel van instemming klonk op uit de menigte. Men was er ten volle van overtuigd, dat de En gelsman niets had gewéten omtrent een gebeurtenis, die allen als een geweldige verrassing op het lijf was gevallen. In gTote spanning wachtte men af, wat Dene verder zou zeggen. „Verder dient u goed te begrijpen", ging Dene met zekere aarzeling voort, „dat ik op dit terrein niet de minste ervaring neb en ik begrijp dan ook niet goed, waarom gij juist my ge schikt acht, om dit ambt te aanvaar den. Evenwel, dat is voor uw eigen verantwoording. Indien gij rmj tot president wilt heben, neem ik het aan luistert! onder zekere voorwaar den". Een storm van applaus brak los met veel gewuif van zakdoeken. Dene stak weer de hand op om stilte. „Ik zei zoeven: Onder zekere voor waarden. Laat ik u zeggen, dat sig- nor Mopez en zij, die namens u tot mli kwamen, deze voorwaarden zo ernstig vinden, dat zij ze niet hebben durven aannemen. Ze laten de beslis sing aan u over. (Slot volgt).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5