De nationale atletiekkampioenschappen te R.dam leverden maar matige prestaties De Ronde van Nederland kreeg nog verschillende wijzigingen Daan de Groot won Tour-wedstrijd op het Circuit van Drenthe MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Wolkbreuk oorzaak van ontijdig einde Indien in Nederland dezelfde maat- staven werden aangelegd als in Ame rika dan zou een Nederlandse ploeg voor de olympische spelen niet kun nen worden samengesteld. Want als uitsluitend de prestaties van de na tionale kampioenschappen welke te Rotterdam zijn gehouden als maat staf moesten worden aangenomen dan is er geen enkele atleet in Ne derland die voor uitzending in aan merking komt. De prestaties lagen over de gehele linie zelfs voor Ne derlandse begrippen beneden de maat ondanks het feit dat in de loop van dit jaar de persoonlijke beste prestaties van bijna alle deelnemers met sprongen omhoog zijn gegaan, hetgeen interessante wedstrijden deed verwachten. Weliswaar waren de weersomstandigheden niet gunstig, enkele regenbuien vielen tijdens de eerste helft van de kampioenschap pen en een vrij sterke wind stond schuin over de baan. Tijdens de 10.000 meter ontlastte zich zelfs een on weersbui met een wolkbreuk, die de baan volkomen onder water zette. De 10 km werd uitgelopen, maar de rest van het programma, de finales van de 20o meter en het discuswerpen voor dames, konden onmogelijk meer worden verwerkt. Het bestuur van de KNAU besloot dan ook deze nummers uit te stellen. Zij zullen worden ge houden op zondag 9 september gelijk met de wedstrijden om het Neder lands kampioenschap voor de tien kampers. Jammer was het ook,- dat op deze laatste bijeenkomst van de beste Ne derlandse atleten, verschillende kans hebbers niet aanwezig waren. Dit was voor een deel te wijten aan de internationale militaire kam pioenschappen, welke te Berlijn wor- Peter Post; 16. Wim van Est, allen z.t. den gehouden en waardoor o.m. Kü-» nen en Blankenstein op het Neder landse appèl ontbraken, aan de va kantieperiode waardoor o.m. Fikkert op de deelnemerslijst ontbrak, ter wijl bij de dames Wemke Scholt- meyer, die dit jaar toch tot de beste vèrspringsters behoort, evenmin aan wezig was. Puck van DuyneBrouwer niet fit. Met moeite heeft Puck van Duyne- Erouwer zich kunnen handhaven. In de serie op de 100 meter-werd zij verslagen door Ine Speyk, die met 12,3 sec. juist 0,1 sec."sneller was dan Puck. Wel nam onze kampioene in de finale revanche door haar tegen standster op de eindstreep te klop pen (beiden 12,1 sec.), maar overtui gend was dit niet. Ook de serie van de 200 meter leverde een uiterst ge ringe overwinning op voor Puck, die met 24,9 sec. dezelfde tijd noteerde als Hannie Bloemhof. Onze sprint sters, die het vorige weekeinde in Duitsland nog de prachtige tijd van 11,5 sec. liet noteren, was ditmaal niet op dreef. Zij liep slechts met in spanning van haar uiterste krachten, hetgeen duidelijk te zien was. We derom heeft zij last van haar inge wanden en vandaag moest zij naar het ziekenhuis, opdat dit ongemak met een strenge en harde kuur voor goed verholpen word. Ook bij de heren geen verrassende resultaten. De heren gaven evenmin veel aan leiding tot juichen. De verrassing was nog, dat de veteraan, Harry de Kroon die toch een 20 jaar meeloopt, we derom het kampioenschap op de 800 meter veroverde. Dit nummer lever de de meeste strijd en wel bij het ontbreken van Haus, die nog gebles seerd is, tussen Harry de Kroon en Flip Koudijs, tot op de laatste meters gaven beide atleten elkaar weirjig toe. Om beurten had een van hen de kop en in de laatste ronde ging de strijd uitsluitend tussen deze twee. Tot tenslotte bij het uitkomen van de bocht de Kroon een winst had be haald, welke hij tot de finisfy wist te behouden.. Met 1 min. 52,5 sec. no teerde hij een uitstekende tijd, waar mede hij beneden het baanrecord bleef, dat op naam -staat van de we reldrecordhouder Roger Moens met 1 min. 54,1 sec. Ook de tijd van Koud ijs van 1.53,4 sec. lag beneden dit re cord. Wat de olympische kandidaten be treft, behaalden van Hardeveld en Visser, beiden na verscheidene we ken rust wegens blessures, wel een overwinning, maar van enig allure waren deze allerminst. Visser stelde zich tevreden met een sprong van 7,17 meter, terwijl van Hardeveld al leen in de serie van de 200 meter startte, welke hij won in 22,5 séc., een tijd welke in de tweede serie door van de Wal eveneens werd ge maakt. De derde kandidaat evenwel, de Eindhovenaar Eef Kamerbeek, liet zich weer van de goede zijde zien. Deze atleet, die bij het tienkamp kampioenschap in september moet tonen of een eventuele uitzending verantwoord is, neemt ook bij ver schillende nummers afzonderlijk een goede plaats in. Op de 110 meter horden waarop hij een goede stijl demonstreerde werd hij derde met 15 sec., bij het speerwerpen nam hij de tweede plaats in met 59,25 meter BRIDGE ITALIË EUROPEES KAMPIOEN Het Italiaanse herenteam is Europees kampioen geworden vóór Frankrijk en Oostenrijk. Nederland dat in de laatste ronde met 4840 van Finland won, bezet de achtste plaats in de eindrangschik king. Bij de dames veroverde Frankrijk de Europese titel. Zowel bij de heren als de dames bracht het spelpuntengemid- delde de beslissing. Eindstand: 1. Italië 25 p.: 2. Frankrijk 25 p.; 3. Oostenrijk 23 p.; 4. Engeland 22 p.: 5. Zwitserland 17 p.; 6. IJsland 16 p.; 7. Zweden 15 p.; 8. Nederland 15 p.; 9. België 14 p.; 10. Denemarken 13 p. terwijl hij voorts een derde plaats bij het discuswerpen met 43,51 meter, veroverde. Koch en Roovers behaalden twee titels. Twee atleten waren er die op twee titels beslag legden. De 20-jarige dis cuswerper en kogelstoter Kees Koch, die zijn kampioenschap kogelstoten prolongeerde en tevens die op het discuswerpen veroverde met 49,55 meter, zijn beste prestatie na de re cordworp van 50,07 meter van en- kle weken geleden. Wim Roovers was in staat na een overwinning op de 1500 meter ook op de 500 meter te zegevieren. Nieuw juniorrecord. De juniorwedstrijd over 300 meter leverde een nationaal record op. Niet door Coenen, die al verschillende malen bij de senioren op de 400 me ter zulke uitstekende resultaten boekte, maar door Dekker van Suo- mi. In de serie noteerde hij 34,8 sec., 0,1 seconde beneden het nationale record, dat op dezelfde baan door Coenen in dit jaar op 34,9 sec. was gebracht. De finale werd eveneens door Dekker gewonnen. Daarin no teerde hij 35,1 sec. Coenen werd der de met 36,3 sec. Bij het kampioenschap hoogsprin gen (senioren) zegevierde tenslotte de junior Pommee met een sprong van 1,80 meter. De ouderen, van Oosten en van der Meulen waren niet verder gekomen dan 1,75 meter. Ondanks slecht weer, waardoor de baan zwaar was, zijn de atletiekwed strijden te Leipzig enkele goede pres taties geleverd. Daaronder was het nummer 100 meter dames, dat in een zege' van Gisela Kohier eindigde, die evenals haar langenote Barbel Maier 12 sec. deed noteren. Een ploeg, bestaande uit mej. penning, Christa Stubnick, Gisela Kohier en Barbel Mayer, liep de estafette 4 x 100 meter in 45.6 sec., wat een nieuw Duits record betekende en een evenaring van het officiële wereld record, dat op naam staat van een Russische ploeg en van 20 sept. 1953 dateert. Een week geleden heeft een andere Russische ploeg een tijd van 45.2 sec. genoteerd, maar deze pres tatie is uiteraard nog niet als we reldrecord erkend. De zaterdagcompelitie IJsselmeervogels kampioen De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de competitie om het kampioenschap van Nederland zater dagvoetbal, luiden: Harkemase BoysARC 010; IJsselmeervogelsSportclub Gene- muiden 21. Door deze uitslagen is IJsselmeer vogels kampioen van Nederland za terdagvoetbal geworden. De stand is nu: IJsselmeervogels 7 6 1 12 248 ARC 7 4 3 8 24—17 Sportclub Genemuiden 7 4 3 8 2417 Quick Boys 7 4 3 8 20—16 Harkemase Boys 88 1246 LAWNTENNIS FRANKRIJK WINT VETERANEN- TOERNOOI TE NOORDWIJK Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Nederlandse IC is zater dag en zondag te Noordwijk een vetera nen-toernooi gehouden. Dit toernooi, een vijfkamp tussen de ploegen van Enge land. Frankrijk, België, Denemarken en Nederland werd gewonnen door Frank rijk met 6 punten, maar door een beter spelgemiddelde legde Frankrijk beslag op de eerste plaats. Nederland en Enge land eindigden ex aequo drie en vier met ieder 4 punten. Nederland boekte overwinningen op Denemarken en En geland. De Britten versloegen de Belgen en speelden gelijk tegen Frankrijk en Denemarken. De Deense deelnemers be haalden uit drie wedstrijden slechts een pijnt. De uitslagen luiden: Nederland—België 0—2: Teschmacher (N.) verliest van Van de Einde (B.) 16 3—6; Van Swol—Karsten (N.) verliezen van Moreau—Peten (B.) 57 06. NederlandDenemarken 20: Reidt (N.) slaat Wium (D.) 6—3 6—4; Van Olst —Van den Berg (N.) slaan Wium—Pan- ker (N.) 7—5 5—7 6—4. NederlandEngeland 20: Karsten (N.) slaat Coombe (E.) 64 62; Kar stenReidt (N.) slaan CoombeCooper (E.) 64 62. NederlandFrankrijk 02: Van Swol (N.) verliest van Cochet (F.) 57 46: Van SwolTeschmacher (N.) verliezen van CochetBrugnon (F.) 36 36. CRICKET AJAX (L)HAARLEM 2 De wedstrijd Ajax(L)Haarlem 2, voor de tweede klasse E van de compe titie van de NCB is gewonnen door Ajax (L) met 13 runs. Ajax (L) was all out voor 70 runs en Haarlem 2 voor 57. HERMES DVS 3—LCC De wedstrijd Hermes DVS 3LCC, voor de tweede klasse C van de compe titie van de NCB is geëindigd in een draw. LCC was all out voor 156 luns, Hermes DVS kwam tot 48 voor 9 (tijd). Als een slechte generale inderdaad een goede opvoering belooft, behoeven de or ganisatoren van de Ronde van Neder land zich geen zorgen te maken. Want een slechte generale was het eer ste optreden naar buiten zondagmiddag in Utrecht inderdaad. Slechts 'n handje vol -Utrechters volgde het internationale wielerprogram in het stadion Galgen waard, waarmee het rondefestijn offi cieel werd geopend en ook in de cata comben waar de kantoren van de ronde tijdelijk gevestigd waren, ontbrak nog de juiste sfeer. De Italiaanse ploeg on der aanvoering Fiorenzo Magni was de eerste, die zich meldde en tegelijk ook een nieuwtje meebracht. Silvio Pedroni had op het laatste ogenblik de reis naar Nederland niet kunnen meemaken en nu had Magni een van zijn persoonlijke pu pillen, de 19-jarige Guido Carlesi uit Pisa, die pas heel kort geleden de rijen der amateurs verliet, meegebracht als invaller. Magni ziet heel veel in -deze jonge knaap. Wijzigingen zijn voorts gekomen in de ploeg van Wim van Est. Hein van Bree- die in een Amsterdams ziekenhuis ligt, maar enkele dagen geleden niet er van overtuigd kon worden, dat hij in deze ronde niet zou kunnen uitkomen, is nu definitief van de lijst geschrapt en wordt vervangen door Harm Smits. Zijn ploeggenoot Jules Maenen heeft last met een knie en zal wórden vervangen door de onafhankelijke Adrie Braspenninx. Gerrit Voorting heeft op het laaste mo ment een nieuwe ploegleider gekregen. Aanvankelijk was hiervoor aangewezen de heer Simons, maar bij nader inzien heeft men de oud-renner Jan Lambrichs uitverkoren om Voorting c.s. te leiden. Lambrichs heeft de vorige maand de vuurdoop als ploegleider ondergaan met de ploeg Limburgers, die naar de Ronde van Zuidslavië is geweest) en schijnt ook dit vak goed te verstaan. De Italianen werden gevolgd door de Nederlanders Rinus Verhelst en Schoen makers, de Belgische B-ploegleider Van der Sompel en de Duitse ploegleider Paul Oszmella, vroeger een gevreesd sprinter, maar thans een gezeten Duits burger. Hun ploegen waren nog ergens in Nederland op weg naar Utrecht en zo was het met de meeste renners. Een aantal cracks 'kon overigens zondagmid dag niet in Utrecht Icomen om de spul len af te halen, omdat zij in de Ronde van Den Bosch reden. En zo verliepen de eerste openingsuren van de permanence vrij rustig onder het rommelen van de donder, waarvan Utrecht deze zondag middag ruimschoots een deel kreeg, tot dat een groepje Italiaanse journalisten arriveerde en leven in de brouwerij bracht. Er kwamen er meer dan ver wacht was en dat leverde nogal wat moeilijkheden op ten aanzien van de huisvesting vooral in de kleinere aan komstplaatsen. Maar uiteindelijk wer den hiervoor oplossingen gevonden en trokken deze wieier journalisten naar de baan om met brede armgebaren hun mening over de weinig imponerende verrichtingen te kennen te geven. Leo van der Pluym startte heden even min. Een medisch advies luidt, dat de Dussenaar voorlopig niet aan zware etappewedstrijden zal mogen deelnemen. GERRIT SCHULTE WON DE RONDE VAN DEN BOSCH Aan de vooravond van de Ronde van Nederland is de Ronde van Den Bosch een goede training geweest. De renners van de Tour de France hielden zich op merkelijk rustig en de uitlooppogingen liepen op het snelle parcours in het Bossche plantsoen op niets uit. Dertien ronden voor de finish sprong Jan Nolten naar voren met Leo van der Pluym en Bruggenkamp aan het wiel. Even later liepen Gerrit Schulte en Gerrit Voorting uit het peloton weg. Zij kregen aanslui ting en het zo gevormde groepje van 5 renners leverde de beslissende slag. Zolang Hugo Koblet aan de kop van 't peloton op de vijf renners jaagde, kon de voorsprong enkele ronden lang niet groter worden dan dertig seconden. Maar toen de Zwitser tien ronden voor het einde moest opgeven wegens een gebro ken stuurstang, steeg de voorsprong van de leiders met elke ronde. In een lange eindsprint slaagde de 40-jarige Gerrit Schulte erin Voorting met een lengte te kloppen. De uitslag luidde: 1. Gerit Schulte de 120 km in 3 uur 6 min. 22 sec.; 2. Gerrit Voorting; 3. Jan Bruggenkamp; 4. Leo van der Pluym; 5. Jan Nolten, allen z.t.; 6. Michel Stolker op 57 sec.; 7. J. Berg mans; 8. Harm Smits, beiden z.t.; 9. Alf Kain op 1 min. 18 sec.; 10. H. Brinkman; 11. Jan Hijzelendoorn; 12. J. Mehagnoul; 13. Piet van As; 14. Norbert Koch; 15. MOTORSPORT „STERRENDAG" VAN DE K.N.M.V. De jaarlijkse „sterrendag" van de KNMV is wederom een groot spor tief succes geworden. Ruim honderd leden van de bond maakten gebruik van de gelegenheid om op hun ge wone tcermacHnes, dan wel op hun „opgefokte" si alen rossen te racerl op het fraaie Zandvoortse circuit. Er konden enkele t' ainingcronden wor den gedraaid en verder individueel vijf ronden, waarvan de beste gold voor de indeling in een bepaalde snelheidscategorie. Iedere geklasseerde deelnemer kreeg een draagbare ster met het cijfer van de categorie, benevens een fraai certificaat van de KNMV. On der de deelnemers bevond zich één dame, n.l. mevrouw J. H. M. (Jopie) Deysvan Dinter, die met start nummer 13 op een 500 cc Norton een gemiddelde bereikte van 93.1 km per uur, waarmede zij vele man nelijke rijders met een soortgelijke machine in de schaduw stelde. De junior Kees van Dongen uit Rotterdam verscheen met een omge bouwde DMF-bromfiets zonder trap pers (dus eigenlijk een 47 cc motor fiets) waarmee hij een ronde van 83.4 km/uur draaide. Het snelst was de Amsterdamse straaljagerpiloot Kees Koster, die met een 500 cc Nor ton een gemiddelde van 123 km/uur haalde. Negentien internationale zes- daagse-rijders deden mee als trai ning voor de snelheidsproef, welke zij in september in Garmisch Par- tenkirchen te verwerken zullen krij gen. En dit was vooral voor Martien den Haan en anderen een welkome gelegenheid, hun nieuwe zesdaagse- .fietsen", 250 cc-Puchs met zeer bre de sturen, eens te beproeven. Er werden 97 sterren uitgereikt (bijna tweemaal zo veel als verleden jaar) en wel twee in de categorie tot 70 km per uur, 25 voor de 890 km, 39 A-oor de 90 km, 19 voor de 100 km en 12 voor de 110 km per uur. Coureur en twee toeschouwers gewond Tijdens de sterrendag van de KNMV op het Zandvoortse circuit is een ern stig ongeval gebeurd. De bekende renner A. H. van Zutphen uit Utrecht vloog, op een Puch rijdende, uit het bos komende de bocht uit en kwam hierbij in een groepje mensen te recht, dat onder het prikkeldraad door was gekropen en zich langs de kant had opgesteld. De rijder trachtte tevergeefs het groepje nog te ontwijken. Van Zut phen brak beide armen en zijn rechter been op 2 plaatsen. Een 11-jarig meisje liep ernstige vleeswonden op aan beide benen terwijl een 16-jarige jongen zijn rechter onderbeen brak. De drie slacht offers werden per ziekenauto naar het Diaconessen ziekenhuis en de Maria Stichting in Haarlem vervoerd. EDWIN GRANT DODELIJK VERONGELUKT De Zuidafrikaanse motorrenner Edwin Grant is dodelijk verongelukt tijdens in ternationale wedstrijden te Villefranche de Rou^rgue in Frankrijk. Hij vloog met zijn 350 cc-machine uit een bocht en botste tegen een muur. Hij werd op slag gedood ten gevolge' van een sche delbreuk. WILHELM HERZ VERBETERT ABSOLUTE WERELDSNELHEIDS RECORD Bij de recordpogingen van de NSU- ploeg op de zoutvlakte in Utah heeft Wilhelm Herz zaterdag met een 500 cc NSU een gemiddelde snelheid gehaald van 210.64 mijl of 339 km/u. op de geme ten mijl, een absoluut wereldrecord. Het was de eerste maal, dat een motorrijder er in slaagde een snelheid van meer dan 200 mijl per uur te bereiken. Hij ver beterde hiermee het absolute record, dat hij twee dagen tevoren met een 350 cc machine op 305 km/u had gebracht. Het nieuwe record geldt tevens voor de klas sen tot 750 en 1000 cc. Het officiële record stond op naam van de Nieuwzeelander Russell Wright, die in 1955 met een 1000 cc Vincent 298 km/u. heeft gehaald. ZEILEN' INTERNATIONALE HOLLANDVVEEK II. Zaterdag waren de weersomstan digheden heel wat gunstiger dan de vorige dagen, zodat in de interna tionale klassen de achterstallige wed strijd van donderdag ingehaald kon worden. Dat gelukte alleen niet bij de Draken, die weliswaar zaterdag twee maal van start gingen, maar wegens de invallende duisternis moest de tweede race gestaakt wor den. Gisteren zijn de wedstrijden be sloten althans wat de kleine klassen betreft want de Draken zullen nog meezeilen in de Flevorace die van daag en morgen wordt gehouden. In de Flying Dutchmanklasse ging de hoofdprijs een metalen model van een Constellation een Flying Dutch man" naar de Duitser Mulka die in dit veld verreweg de beste was en drie eerste plaatsen behaalde. Bij de Sharpies won de Italiaan Capio de hoofdprijs. De beste Neder lander in deze klasse was onze olym pische candidaat Jac. Kraan die in het totaalklassement de derde plaats bezette. Bij de Draken won Simon de Wit die in Melbourne leider van de zeil- equipe zal zijn de hofodprijs bij de Finnjollen zegevierde Karei War burg. INTERNATIONALE WEDSTRIJD ANTWERPEN—OOSTENDE Aan een zeilwedstrijd voor PORC- jachten in België hebben ook enkele Nederlanders deelgenomen. Voor dc verschillende jachten werden handicaps vastgesteld. In klasse II legde „Ich Allah" met stuurman Roscam (Belg) het traject AntwerpenOostende als snelste af in 16 uur 35 min. De voor hem met in acht neming van de handicap berekende tijd bedroeg 10 uur 47 min. 32 sec. De Ne derlander J.. L. Maas (Schelde) met „Thornton" werd vijfde in 17 uur 9 min. (berekende tijd 10 uur 54 min. 14 sec.). De negende plaats in deze klasse was voor N. W. Sluyter (Kon. Mar. Jacht club) met „Modalimar" in 17 uur 51 min. (berekende tijd 11 uur 38 min. 56 sec.). In klasse IV zegevierde de Belg In- stael met ..Windjammer" in 17.12.30 (be rekende tijd 10.01.24). P. W. Vroon van „De Schelde" werd met „Sportlust" tweede in 17.39 (berekende tijd 10.24.10). Een wielerwedstrijd voor profs en on af hankelij ken op het verkorte TT-circuit van Drenthe, bij Assen, is geëindigd in 'n overwinning voor de Amsterdammer Daan de Groot. Aan deze intepessante wedstrijd, die ruim 10.000 bezoekers trok, nam de gehele Nederlandse Tour de France-ploeg deel. Ook Wim van Est, Gerrit Schulte. Thijs Roks, Jos Suyker- buyk, Adri Voorting en de Zwitser Hugo Koblet verschenen aan de start. De koers, 66 ronden over een totale afstand van 107,5 km. werd verreden in 22 klasse menten, zodat de wedstrijd evenveel klassementen had, als de Tour de France etappen. De eerste vijf renners, die bij zo'n „etappe-sprint" over de streep gin gen kregen punten toegekend. Bepaald was, dat de renner met de meeste pun ten winnaar zou worden, tenzij een ander met tenminste dertig seconden voor sprong zou eindigen. In zo'n geval zou de laatste renner tot overwinnaar wor den uitgeroepen. Daan de Groot verzamelde de meeste punten, vooral doordat hij de eerste der tig seconden met een beduidende voor sprong door kwam, tezamen met Rus man en Suykerbuyk. De laatste moest de strijd staken wegens een gebroken trap as. Acht ronden voor het einde ontsnap ten Gerrit Schulte en Piet Maas uit het toen weer aaneengesloten peloton. Ze na- 12 AUGUSTUS EHBO- ZONDAG AUTOMOBILISME FANGIO WON GROTE PRIJS VAN DUITSLAND Juan Manuel Fangio, de coureur met het ernstige gezicht uit het verre Argentinië, is ook op de Nürburg- ring, onbereikbaar gebleven voor zijn concurrenten in hun razende boliden. Fangio, reeds wereldkam pioen in 1951, 1954 en 1955 wijlen Alberto Ascari was opperheerser in '51 en '52 is hard op weg, ook dit jaar de wereldtitel te veroveren. In de 18de Grote Prijs van Duitsland, die meetelt voor het kampioenschap en die werd bijgewoond door meer dan 100.000 toeschouwers, werd hij feitelijk alleen bedreigd door de jonge Britse Maseratirijder Stirling Moss. Fangio daverde als eerste door de finish en hij noteerde voor de 501.820 km. een tijd van 3 uur 38 min. 43.5 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 137.8 km. por uur, wat een nieuw rekord voor deze race is. Fangio maakte ook de snelste ronde van de wedstrijd, nl. in 9 min. 41.6 sec., gemiddelde snelheid 141.2 km. per uur. Het oude ronderekord stond al zeventien jaar op naam van de Duitser Hermann Lang (Mercedes) met 138.5 km. per uur. De grote sensatie van de race was, dat de Brit Peter Collins, die in het voorlopige klassement voor het we reldkampioenschap 1956 de leiding had met 22 punten, voor Fangio, de strijd staakte, waarmee hij zijn kan sen op de titel verspeelde. Er waren trouwens maar zes van de twintig gestartte coureurs, die de wedstrijd volbrachten. Fangio is praktisch zeker van zijn vierde wereldkam pioenschap. MIKE HAWTHORN IS BOOS Mike Hawthorn, die in Duitsland moeilijkheden heeft gehad bij zijn ver zekering met de Grote Prijs van Duits land, heeft de Duitse automobiel-offi cials er van beschuldigd, een onrecht vaardige en arrogante houding te heb ben aangenomen. In een van de Engelse zondagsbladen schrijft Hawthorn: „De moeilijkheden zijn begonnen na de ramp van verleden jaar in Le Mans, toen bepaalde Duitsers om redenen, die zij zelf het beste be grijpen mij verantwoordelijk stelden voor het gebeurde. Die beschuldiging moest wel worden terug genomen, na de verklaringen van vele ooggetuigen. Dit jaar ben ik op de Nürburgring gewaar schuwd voor het rechts passeren tijdens de wedstrijd. Dit kon eenvoudig niet anders omdat ik, met een zeer hoge snelheid rijdend, een Duitse wagen inhaalde, die het lin ker (en verkeerde) gedeelte van de baan innam. Men heeft my een „onver antwoordelijk" rijder genoemd. Een standpunt, dat niet werd gedeeld door Enzo Ferrari, die mij niet alleen een van zyn Wagens beschikbaar stelde voor de Grote Prys van Duitsland, maar ook zonder aarzelen het geld wilde betalen voor de verzekering". De sportcommissie van de Westduitse automobielclub zal vandaag in een spe ciale bijeenkomst de „kwestie" Haw thorn behandelen en daarna een verkla ring afleggen. OLYMPISCHE SPELEN Avery Brundage, de president van het Internationaal Olympisch Comité, heeft in een uitvoerige verklaring de nieuwe bepaling verdedigd, volgens welke de deelnerrters aan de olympische spelen schriftelijk aan hun nationale olympische comité's moeten bevestigen, dat zij niet alleen amateur zijn, maar dat zij het na de spelen ook blijven. Het Amerikaans olympische comité heeft een officieel protest tegen deze bepaling ingediend. De heer Brundage beweerde, dat het hier niet ging om enigerlei wyziging van de olympische reglementen, maar om de nationale comité's een betere mogeiyk- heid te' bieden, sportlieden van de spelen te weren, die er niet thuis horen. HU wees op de vele gevallen, waarin olym pische winnaars na het voorbeeld van de schaatsenrijdster Sonja Henie kort na het behalen van hun titels naar de beroepssport waren overgegaan. De spelen behoren geen „springplank" te zijn naar het professionalisme. Volgens de heer Brundage drukt de nieuwe for mulering slechts duidelijker uit, wat vol gens de oude regels reeds werd bedoeld. Het IOC zal nog vóór de spelen te Melbourne zyn standpunt bepalen inza ke het Amerikaans protest. men een flinke voorsprong maar De Groot en ook Gerrit Voorting verhoog den het tempo van de groep waardoor aan de finish de voorsprong van de vluchtelingen niet groter was dan 12 sec. Schulte ging als eerste over de streep met Maas aan zyn wiel. Behalve Wies van Dongen, die wegens pech moest uit vallen. reden alle Nederlandse Tour de France-renners de wedstryd uit. De uitslag was: 1. Daan de Groot (Amsterdam) 67 pnt.; 2. Wim Rusman (Haarlem) 59 pnt.; 3. Piet Maas (Pin- dorp) 32 pnt.; 4. Peter Post (Amster dam) 28 pnt.; 5. Piet van As (Roosen daal) 25 pnt.; 6. Adri Voorting (Haar lem) 24 pnt.; 7. Arend van 't Hof (Sas- senheim) 22 pnt.; 8. Gerrit Schulte (Den Bosch) 21 pnt.; 9. Leo van der Pluym (Dussen) 17 pnt.; 10. Thys Roks (Zun- dert) 15 pnt. Een wedstryd voor amateurs, die vooraf was gehouden, leverde een over winning op voor Hennie Marinus uit Amsterdam, die in de eindsprint de snelste bleek. Deze wedstryd ging over 65 km en de tijd van de winnaar was 1 uur 35 min. 23 sec Jan Ottenbros uit Alkmaar werd tweede en Rozenburg uit Leidschendam derde. Swift-Combinatle Gisteren werd de vierde rit van de zomercompetitie gere den. De uitslagen luiden: A- en B-klasse 75 km tijd 2.02.15: 1. P. Turk; 2. B. Ry- kelykhuizen, 3. J. v. Leeuwen. C-klasse 50 km tyd 1.22.03: 1. A. du Pau. 2. J.. Brama, 3. L. Vertegaal. D-klasse 40 km tyd 1.17.-: 1. N. Kooien, 2. J. Kemp. 3. B. Slingerland. HONKBAL NEDERLAND WINT VAN BELGIE Voor ruim 7000 toeschouwers in het Ajaxstadion te Amsterdam heeft het Ne derlandse honkbalteam de Belgen met 91 verslagen. PAARDENSPORT KOERSEN TE DUINDIGT De uitslagen van de gehouden drave- ryen en tennen te Duindigt luiden: Parisienprys: 1. Spreeuw S (A. S. Tes- selaar) 1.32.7; 2. Star Volo; 3. Tilly Hol- landia G. Toto w: 1.20 (stal); pl: 1.30, 2.10, 2.40; gek: 4.cov: 4.30. Friedprijs: 1. Rolandus (J. L. Olst- hoorn) 1.27.1; 2. Sjakie Scott; 3. Rit meester. Toto w: 16.90; pl: .450, 6.90, 3.40; gek: 4.50; cov: 15.20. Grote Prys v. d. KNHR: 1. Sammy Mars (J. P. de Vlieger) 1.27.1; 2. Romeo Spencer; 3. Sunny Williams. Toto w: 5.30 (stal); pl: 2.30, 1.40, 2.— gek: 8.70; cov: 6.10. Derby: 1. Urania (P. A. Strooper) tyd 3.45.7 (km tijd 1.30.3); 2. Uranie (F. J. Eerenberg) tijd 3.46.1 (km tijd 1.30.5); 3. United Hanover (J. T. de Graaf) tyd 3.46.4 (km tyd 1.30.6). Toto w: 14.60; pl: 4.20, 11.60, 2.50; gek: 15.90; cov: 24.90. Generaal G. J. A. A. baron van Heem strabeker: 1. O Maryke (A. Th. Knijncn- burg) 1.25.7; 2. Padua; 3. Nico the Saint. Toto w: 1.40; pl: 1.10, 1.50; gek: 3.70; cov: 3.10. The Saintprijs: 1. Ria livier (A. S. Tes- selaar) 1.25.8; 2. Proximity; 3. Opveger. Toto w: 3.90; pl: 1.90, 2.60, 2.50; gek: 11.90; cov: 6.90. Gitanaprijs: 1. Colony Boy (H. J. v. d. Kraats); 2. Princesse Aldis; 3. Monpti. Toto w: 1.30; pl: 1.10, 1.10; gek: 3.70; cov: 3.20. Gen. G. J. A. A. baron van Heemstra beker: 1. Sylvia (F. Vahdeuren); 2. Sans Valeur; 3. Mangala. Toto w: 4.—; pl: 1.10 1.10; gek: 10.20; cov: 3.90. Beker der amateurs: 1. Remus (G. C. Dekkers); 2. If you Please; 3. April's Flower. Toto w: 1.80; pl: 1.30, 1.60; gck: 3.cov: 2.60. Totale omzet: 138.894.50. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening, AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. <1. vrouiw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 G-ram. 9.30 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters, 11.00 R.V.U.: Dr. A. H. Hijmans v. d. Berg: „Beeldromans en Crimi nologie. lil.30 Viool en piano. 11.55 Gr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinlb.meded. 12.33 Pianoduo. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koersen. 14.00 Radio Fhilh. ork. en solist. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Gram. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V. U.: Dr. A. Saalborn: „Bijbelse figuren in de literatuur weerspiegeld". 19.00 Paris vous par le. 19.05 Promenade orkest. 19.45 Surinaamse volksmuziek. 20.00 Nws. 20.05 Popularis, 24.00 Kla ver Vier, hoorsp. 21.35 Weens progr. 22.05 Radiojourn. 22.15 Lichte muz. 22.30 Fluit, piano, alt en hobo. 23.00 Nws. 23.15 Koprsen en New York Calling. 23.20 Radiojourn. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.0024.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor dc huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Promenade ork. v. Lim burg. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. mededc. 12.33 Instr. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. ruws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Klein man nenkoor. 14.00 Musette-ork. 14.20 Gram. 14.35 Lichte muz. 15.10 Omr. ork. en soliste. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: Nederland en de wereld: Kerkelijke aanpassing in de emigra- tielanden, door Th. Cnossen, Direc teur Christelijke Emigratie Centrale. 18.00 Voorde jeugd. 18.20 Gram. 18.50 Rep. v. d. Ronde van Nederland. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gram. 21.00 Concertgebouwork. en solist. 22.00 Gram. 22.20 Idem. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Filmprogr. NTS: 22.30—22.45 Ronde van Ne derland. |i

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9