i de SLEUTELSTAD sloeg het BLOEMENCORSO van RIJNSBURG al zijn VROEGERE RECORDS Uitslagen van het bloemencorso ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 '£uxe uiagettó Mammen tot zeet haag, peil JUWEELTJES onder de PRAALWAGENS Vandaag wordt het een dag, waarop de Leidenaars trots kunnen zijn. Wat de Maarlemmers niet klaar speelden met het bollencorso, heeft de Sleutel stad weten te bereiken met het Rijnsburgse Bloemeneorso. Een gigantische bloemenstoet zal door de straten gaan en niet alleen de burgerij op de been brengen, maar ook de vacantiegangers, die hier genieten van het stede- schoon of in een van de badplaatsen op beter weer zitten te wachten. Men zal geen spijt hebben van de samenwerking met ,het bloemencentrum Rijnsburg. Uit dit dorpje zijn reeds meer bloemenstoeten vertrokken, maar vandaag bereikt men een hoogtepunt. Een vergelijking met vorig jaar heeft bijna geen zin. Dit corso is niet aileen anders, het is ook beterveel beter. Men heeft de slag te pakken en de enorme schat van bloemen, waar over men beschikt, heeft niet geleid tot „zet erop wat je kwijt kan", maar tot een wijze beperking,- het werk van mensen, die weten,' dat overdaad en schoonheid niet altijd samengaan. aan alles even veel zorg besteed. Ook artistiek, in opbouw en kleuren combinatie, was deze wagen de mooiste. Dit neemt niet weg, dat ook met minder middelen prachtige resultaten waren bereikt. „Griekse Schoon heid" was een stemmige wagen, die waarschijnlijk vooral in het verlich te corso van hedenavond goed zal uit komen. De Damclub Rijnsburg was ook van de partij, uiteraard met haar spel materiaal, dat aardig tussen de bloe men was geëxposeerd. had een zutate taah Na een avond en nadht van koorts achtig werken er zijn vannacht heel wat bedden leeg gebleven stond het corso vanmorgen kant en klaar voor de start in de Veiling Flo ra. Om acht uur begon ,;de levende have" reeds binnen te stromen en mevrouw Kiersch was overal tegelijk om te helpen en te adviseren, want hoe mooier de costuums hoe moei lijker te dragen. Onovertroffen. Men is altijd geneigd om aller- et fiets te vertellen over de spec taculaire praalwagens, maar deze keer willen wij van die gewoonte af wijken. Want als er iets is, dat spe ciale vermelding verdient, dan is dat de klasse luxe-wagens. Doorgaans dienen de luxe-wagens als „stoppertjes". Zij bieden veel mogelijkheden om reclame te maken en dit laatste neemt dan de voor naamste plaats in. Men krijgt dan rijdende advertenties, die omdat het nu eenmaal een bloemencorso is behangen worden met zoals men dat in vakkringen spottend uitdrukt ,,'n paar tientjes bloemen". Een dergelijke mentaliteit is in het Rijnsburgse corso uitgesloten. Er wordt hier en daar uiteraard wel re clame gemaakt, maar zeker niet met schreeuwende borden. Het reclame element is ondergeschikt gemaakt aan de schoonheid van de bloemen stoet en wie daar niets voor voelde, komt in het stuk niet voor. Het gevolg is, dat deze klasse bij zonder mooi geworden is. Er is ge werkt met de duurste bloemen en het arrangement is schitterend. En als we dan toch even naar het corso van vorig jaar mogen terug grijpen, dan kan ter vergelijking worden gezegd: „Wie toen een derde prijs kreeg, zou vandaag met een zelfde wagen niet meer aan bod ge komen zijn! En wie toen uitgespro ken de beste was, heeft nu een stuk of acht concurrenten. De jury heeft het in deze klasse niet gemakkelijk gehad. Praalwagens. Het aantal praalwagens is zeer groot en er zijn ook zeer vele goede wagens Opvallend mooi was naar onze smaak de wagen „Keramiek" van I Nic. den Heijer uit Rijnsburg, een ar- rangèment van Alb. Riel uit Leiden. Men kan er zeker van zijn, dat er nog nimmer een „duurdere" wagen in een corso is geweest. Een schat van bloemen, waaronder zeer kost bare, sierde de „Keramiek". Maar het was niet alleen een uitstalling van bijna onbetaalbare bloemen! Dan zou het ondanks alles toch nog goed koop zijn geweest. Maar hier was 't Jonge paar. De gezamenlijke kwekers van Rijnsburg waren vertegenwoordigd ■met een juweeltje van de tekentafel van A. Paauw, „Bruidspaar van de dag". Prachtige witte gladiolen be heersten dit tafereeltje en de beide kinderen, die t' paar vormden, zorg den voor 't komische element Ook de firma van de nieuwe gla diolen, de fa. Th. Vink uit Noord- wijk, die deze jveek burgemeester jhr. mr. F. H van Kinschot een naamgenoot aanbood, liet uiteraard deze gelegenheid niet voorbijgaan om te laten zien, wat er op het ge bied van gladiolen bestaat. De mooi ste kinderen van deze soort sierden „Surprise" is de titel en daar behoeft men niets meer aan toe te voegen. Sinterklaar zal u zo'n pakje sturen. 't Is niet allemaal „Keramiek" op deze wagen. Er zijn ook bloemen en 'n bloem in een verrukkelijke kleurenharmo- nie deze „Gladiolenpracht". En dan was daar „Rembrandt", die vanmiddag na zoveel jaren zijn ge boortegrond weer betrad. Op het achterste gedeelte van de wagen zag men de meester voor het geopende venster over het polderland met zijn molentjes kijken. Veel variatie. Typerend voor dit corso is ook, dat er voor veel variatie gezorgd is. De kwekers maken uiteraard pro paganda voor hun producten en men behoeft niet altijd in het vak te zijn, om dergelijke wagens te kun- Dit jaar mocht hij zeker niet ontbre ken. Rembrandt, zoals hij vanmiddag zijn geboortestad binnenreed. Foto's: Van der Horst. 'n Triomftocht Vandaag is 't een triomfdag!^ Voor Rijnsburg, voor Leiden en voor de heer en mevr. Kiersch, 9 die hun artistieke kunnen in dit X corso geheel hebben kunnen uit leven. De kwekers kunnen «zich ook op de borst slaan. Storm en 9 stortregens hebben in de afgelo- pen week de velden geteisterd en men vroeg zich af, of er nog 9 bloemen zouden zijn, die dit X drama konden overleven. Dit <j> wordt nu een dubbele propa- 9 gapda voor het product van 9 Rijnsburg en wijde omgeving. Ondanks alles hebben de kwe- kers een bloemenpracht bijeen weten te brengen, die aan het<£ ongelooflijke grenst. En met deze bloemen zijn weer wonderen verricht bij de opbouw van de wagens en bij het samenstellen van de kleu ren. Dit Rijnsburgse Corso is een top, die ver uitsteekt boven alles, wat er in de vorige jaren aan praalwagens en luxe wagens is gemaakt. i hen bewonderen. Er is echter ook voldoende gezorgd voor de luchtige noot. In dit opzicht is b.v. „Surprise" van de Buurtvereniging „Kanaal straat" in Rijnsburg bijzonder ge slaagd. Een grote doos, omgeven met bloemen en gevuld met andere bloe men, die reeds achttien maal de lente zagen komen en gaan. „Vlinderspel", van de kwekers uit Noordwijkerhout en Voorhout, is in zekere zin een waagstuk. In de storm achtige dagen van deze week zal men waarschijnlijk met een be zwaard hart aan deze wagen ge werkt hébben, maar de weergoden hebben nu hun goede wil getoond. Met een eerste en ere-prijs heeft deze wagen loon naar arbeid gekre gen. Een prachtig, ragfijn werk stuk. Praalwagens kwekers. Ie en ereprijs: „Vlinderspel", geza menlijke kwekers Noordwijkerhout en Voorhout; le. „Tuinfantasie", kwekers van Oegstgeest en omge ving; 2e. „Kleuterharmonie", gez. kwekers van Noordwijk; 3. „Bruids paar van de dag", gez. kwekers van Rijnsburg; 4de. Oosterse Gondel", gez. kwekers van Valkenburg en Katwijk. Luxe wagens zonder reclame. le. en ereprijs: Albert Paauw, Rijnsburg; le. J. Zwaan, Oegstgeest; 2e. W. v. Egmond, Rijnsburg; 3e. H. P. den' Haan, Rijnsburg; 4e. C. D. van der Vijver, Rijnsburg. Praalwagens bedrijven. le. en ereprijs: „Gladiolenpracht", fa. Th. Vink, Noordwijk; le. „Bloe men brengen vreugde", snijbloemen grossiers en exporteurs, Rijnsburg; 2e. „Hollands Glorie", Coöp. Boeren leenbank Rijnsburg; 3e. „Keramiek", Nic. den Heijer, Rijnsburg en A.G.U. Keramiek N.V., Reuver (Limb.). Praalwagens verenigingen. le. en ereprijs: „Rembrandt", Buurtvereniging „Centrum", Rijns burg; 1. „Surprise", Buurtvereniging „Kanaalstraat", Rijnsburg; 2. „Griek se Schoonheid", Buurtveren. „Sandt- laan", Rijnsburg; 3e. „Damclub", R.D.C. Rijnsburg; 4e. „Burcht van Gezondheid", Rijnsburg (gymnastiek vereniging D.W.S.); 5e. „Heksen dans", Buurtvereniging „Smidstraat"; 6e. „Flora", personeelsver. veiling Rijnsburg. Luxe wagens met reclame. le. en ereprijs: N.V. Het Motor huis, Leiden; le. Makelaarskantoor Den Haan, Noordwijk en Rijnsburg; 2e. Fa. Hogendoorn, Leiden en N.V. Melkinrichting Menken, Wassenaar- Oegstgeest-Leiden; 3e. „In den Ver- fulen Turk", Leiden; 4e. Fa. Beek en n., Wassenaar en P. Leenen, Lei den; 5e. D. J. C. Verhaar en Leidse Ass. Mij en Fa. gebr. Ameele, Oegst geest. Tenslotte werd de prijs voor de mooiste luxe wagen toegekend aan Albert Paauw te Rijnsburg; de prijs voor de meest originele wagen was voor de Coöp. Boerenleenbanken Rynsburg en Leiden. Kleuri^jk schouwspel. Hoewel de verleiding groot is, kun nen wij geen volledige opsomming geven van alles, wat Rijnsburg in Leiden heeft laten zien. Nog even moeten we noemen de originele wa gen van de Boerenleenbank, die haar taak voortreffelijk uitbeeldde met korenschoof, bloemen en een kruiwa gen tuindersproducten haar klanten kring. symboliserend en met de spaarpot haar werkzaamheden voor die klanten; de „Oosterse Gondel", artistiek en levendig, de kleuren- harmonie van de Noordwykse kwe kers en de „Burcht van Gezondheid" van de gymnastiekvereniging D.W.S., die op haar wagen de turners en turnsters tegen de achtergrond van een grote burcht plaatste. Het Rijnsburgse corso is een prach tig schouwspel geworden, dat terecht grote belangstelling trok. Wie thuis gebleven is, heeft zich iets moois la ten ontglippen, maar deze vergissing kan nog hersteld worden. Vanavond zaterdag trekt het corso im mers nogmaals, dan verlicht, door de straten van Leiden en dit belooft nog een apart schouwspel te wor den. WASSENAARS BLOEMENCORSO. In Wassenaar zal op donderdag 16 augustus een bloemencorso gehouden worden onder auspiciën van de Ko ningin Wilhelminavereniging en dé Wassenaarse Middenstandscentrale. Het corso zal dit jaar ook naar Katwijk trekken in samenwerking met de V.V.V. Katwijk, waardoor het aantal deelnemers waarschijnlijk groter wordt dan in voorgaande ja ren. Het tamboer- en pijperkorps DWS uit Katwijk zal eveneens aan het corso deelnemen en tevens luister bijzetten aan de sterfakkeloptocht op zaterdag 18 augustus. 9ie*g,en komen naar de Zee Zwitsers zwerven door Leiden en omgeving Een Zwitsers echtpaar uit Ober- bipp aan de voet van de Jura, waarvan de man, de heer H. Gas- ser voor de eerste maal Nederland zag en rijn echtgenote, mevrouw T. GasserObi, voor dë tweede maal, heeft veertien vakantie dagen doorgebracht in Leiden en omgeving. Dat is een vraag, die een Ne derlander graag beantwoord wil zien, vooral als hij enkele dagen met de buitenlandse gasten op stap is geweest om de 'bekoorlijk heden van zijn land te laten zien en tijdens die uitstapjes enkele malen zyn „nationale hart" heeft vastgehouden, wanneer men landgenoten ontmoette, die nog steeds menen, dat ieder Duits sprekend tnens onbeschoft 'behan deld dient te worden. De heer Gasser heeft veel din gen gezien, die hem zeer sterk geimponeerd hebben, maar als men hem vraagt „Wat maakte nu de meeste indruk?", dan krijgt men niet te horen „de zee" of het „vlakke polderland", hoewel die hoog genoteerd staan, maar „de genoeglijkheid". Als men 's avonds buiten het centrum komt, is het in de stra ften „so gemiitlich". De gordijnen zijn bijna overal open en dan zitten de mensen in de huiska mers zo gezellig bij elkaar. Mevrouw Gasser is het met deze zienswijze volkomen eens. Zij zelf heeft de avonden het louksrt gevonden, want dan was de hele familie bij elk&ar en .vplauderte man et was bei einer Tasse Kaffee". De zee zien 'beide gasten als een tegenhanger, van de bergen, een soort attracties van de na tuur, die tegen elkaar opwegen. Zij geloven dat, wanneer zij in Nederland zouden blijven wonen het heimwee naar de bergen voorlopig wel onderdrukt zou kunnen worden met dikwijls naar de zee te gaam De zee heeft voor hen twee mogelijkheden: zwemmen bij mooi weer en kij ken naar de woeste golven bij stormachtig weer. Dit laatste ge niet de voorkeur. Na de zee staan de Kagerplas- sen en het Brasemermeer het best aangeschreven. Vooral de wijde panorama's van het polderland spreken hen daarbij sterk aan, hoewel mevrouw Gasser daarbij sterk 't gemis van „een steuntje in haar rug voelt", waarmee zij bedoelt, dat zij behoefte heeft om bergen te zien in alle windrich tingen. Het enige, wat zij in Neder land minder kunnen waarderen is het klimaat. Teveel regen! Maar men heeft hun reeds ver zekerd, dat Nederland zich op dit gebied toevallig van zijn slechtste zijde heeft laten zien. Zij hebben beloofd om nog eens terug te komen, zodat het vaderland als nog gelegenheid zal krijgen zich klimatologisch te rehabiliteren. o IIIOIIOMOMOIIOItOIIOIIOIIOIIOIIOMOIIOMOIIOIIOlÜ

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7