Zal Egypte in de toekomst een verlaten Suez-kanaal langs zich zien stromen OUDE PLANNEN PLOTSELING ACTUEEL Moet werkstudent belasting betalen? ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Nieuw kanaal dwars door Jordanië Nu kolonel Nasser met een brutale streep door de schriftelijke contrac ten en garanties het Suezkanaal ge naast heeft en de doorvaart van Mid dellandse naar Rode Zee in de nabije toekomst ernstig belemmerd dreigt te worden, hebben de staatslieden van het westen plotseling belangstelling gekregen voor de oude plannen voor een nieuw kanaal. Deze plannen bestaan al tientallen jaren. Ze zijn ontworpen met het oog op de toeneming van het scheep vaartverkeer, waardoor opstoppingen dreigden in de nauwe gedeelten tus sen Port Said en het Bittermeer. Ze zijn weer naar voren geschoven in 1953, toen Egypte incidenten veroor zaakte tegen de Britse bezeting in de kanaalzone en de vrije doorvaart in het geding kwam. Ze zijn tenslotte meer dan eens genoemd in verband met het aflopen van de kanaalcon cessie in 1968, wanneer de eigendom van de particuliere maatschappij, die het kanaal exploiteert en de doorvaartrechten int, ophoudt te be staan en de Egyptische regering ook volgens de internationale wetten haar rechten-kan doen gelden..,. Als kortste verbinding buiten Egyp te om heeft men oorspronkelijk ge dacht aan een waterweg van Gaza (ten zuiden van Tel Aviv) door de Negeb woestijn naar de Golf van Aka- ba, die evenals de Golf van Suez uit mondt in de Rode Zee, doch dan aan de Arabische zijde. Dit is na de be slaande verbinding de kortste door snijding, maar ze heeft het bezwaar, dat deze belangrijke scheepvaart weg door een woestijn komt te lopen, met alle nadelen vandien. Het zal b.v. technisch niet gemakkelijk val len, om inwaaien van zand te voor komen Bovendien zijn er teveel ber gen. Inplaats van deze plannen geven de ingenieurs daarom verre de voor keur aan een langere weg, welke dan weliswaar gedeeltelijk over Jor daans gebied loopt, maar desalniette min onmiskenbaar gunstige voor waarden voor 'n ongehinderd scheep vaartverkeer schept. Dit grootse project voorziet in de SUEZ KANAAL CRISIS aanleg van een gigantisch kanaal van Haifa door het dal van Juzreel naar de rivier de Jordaan, ten zui den van het Meer van Tiberias en vandaar aoor het Jordaan-dal en door de Dode Zee naar de Golf van Akaba, resp. Rode Zee. Grote toekomst voor fsraël. Het nieuwe kanaal zou tweemaal zo breed woiden als het Suezkanaal en nieuwe economische mogelijkhe den bieden aan het door de Arabi sche staten omsloten en geboycotte Israël. Men beeft daarbij gerekend met de reeds in Haifa aanwezige mo derne haveninstallaties, ingericht voor de tankers, die hier de olie kwa men Opnemen aan het eindpunt •Van de oliepijpleidingen uit Irak. De pijp- ledingen zijn sinds de onafhanke lijkheid van Israël door Transjorda- nië afgesneden, zodat nieuwe han delsmogelijkheden voor de jonge Joodse staat uiterst welkom zullen zijn. Daarenboven liggen de Jordaan en het land rondom de Dode Zee bene den de zeespiegel. Voor 9/10 van het traject ligt de nieuwe verbinding op gunstig niveau voor de doorgra ving, hetgeen van elk ander plan niet gezegd kan worden. Daar zou men bergen moeten doorsnijden of sluizen in trapvorm moeten maken. Er zijn nog andere projecten met PLAN VOOR VERVANGING VAN SUEZKAN. tussenwegen, maar deze gaan alle uit Gaza, dat pal onder het bereik van de Egyptenaren ligt en slechts een onbelangrijk plaatsje is. Men ver heelt zich niet, dat elk nieuw kanaal plan grote moeilijkheden en kosten met zich brengt, maar de politiek geeft in deze tijd veelal de doorslag. Meer dan een miljard gulden. Het bedrag, dat de bouw van het grootse project vormt, beloopt min stens één miljard gulden, ongere kend de eisen, die Transjordanië nog kan 'stellen in ruil voor een con cessie tot het doorsnijden van zijn grondgebied. Frankrijk en Engeland, de eigena ren van het Suez-kanaal, zullen zich deze uitgave thans onmogelijk op korte termijn kunnen getroosten. Nu de tijd dringt, vraagt men zich in Londen echter af of deze scheep vaartweg niet door gezamenlijke in spanning van de westerse landen en het gemenebest tot stand kan wor den gebracht. Er zou dan een belan gengemeenschap worden gevormd door de V.S., Frankrijk, Engeland, Italië, Griekenland, Turkije, Austra lië, Nieuw Zeeland, India en o.m. ook Nederland, dat een der meest ge regelde gebruikers is. Als slechts een kwart van de scheepstonnoge, die elk jaar 't Suez kanaal passeert, gebruik zou gaan .maken van de nieuwe waterweg te gen hetzelfde tarief van f 10,per ton, zou het plan financieel reeds een succes zijn. Eén bezwaar kan men niet onder vangen: de passage zal meer tijd vergen, dan die tussen Port Said en de Golf van Suez, want het aan te leggen kanaal zal een lengte krij gen van 400 km., tegen 160 km. van de oude, bestaande waterweg. aan £eidóe aethuióde Ut ttftifïa aan oud naa% nieuia ^•HAKOL is voor de meeste Leide naars een onbekende naam. Enke len zullen weten dat het een plaats in Kenya is, waar een rasechte Lei- denaar pastoor is. In die plaats gaat echter op 9 augustus iets gebeuren, wat u als Leidenaars zeker zal inte resseren. Iets, wat eeuwenlang in Cha- kol met dankbaarheid herdacat zal worden; iets wat die dag tot een van de grootsten zal merken in het leven van de pastoor Father H. Verhoef, maar vooral iets wat de oorzaak van grote vreugde zal zijn voor de zwar te parochianen van Chakol, wane op 9 augustus zal de nieuwe stenen kerk worden ingewijd. Kortgeleden ben ik er eens een kijkje gaan nemen en na al wat ik er gezien en gehoord heb, ben ik trots dat ik mezelf Leidenaar kan noe men. Mijn wagentje stofte (veel meer deed het niet!) over de hobbelige weg onder een brandende middag zon midden door het prachtige na tuurschoon van Kenya met alle soor ten bomen en struiken, vogels en bloemen met heuvels en valleien en op de achtergrond hoge bergen, hier en daar omgeven door witte wolken. De zijweg naar Chakol was moeilijk te vinden, maar na wat vragen en zoeken, vond ik hem toch en kon ik weer voorthobbelen totdat ik tussen de bomen en struiken door plotseling de nieuwe kerk voor me zag lig gen. Chakol is één van de twee missie staties onder de 35.000 Teso's die in Kenya wonen. Zij leven gescheiden van hun 350.000 stambroeders die in Kenya wonen. Zij leven gescheiden van hun 350.000 stambroeders in Oeganda vanwege de hoge bergke ten die hier een natuurlijke grens vormt tussne Oeganda en Kenya. Vanwege het feit, dat de Teso's in Kenya in een uithoek wonen, zou me| verwachten dat het Christen dom hier pas laat zou doordringen, maar reeds in 1918 waren er enige christenen. In die tijd stond de mis sionering van Kenya nog in de kin derschoenen en de gehele streek hoorde onder Mumias dat 75 km. van Chakol ligt. De missionaris kwam er een paar 'keer per jaar en het is een wonder van Gods genade, dat die schuwe negers zich toen reeds lieten bekeren ondanks het weinige con tact met de missionaris. Eerst in 1933 werd de eerste zelfstandige missiestatie in dit gebied gesticht en al spoedig zag men in dat Chakol een bij statie moest worden met geregeld assistentie, want het geloof begon zich hier zeer snel uit te breiden. Er werd een grashut gebouwd en eens in de maand ging er een priester heen. Van donderdag tot zondag werd dan onderricht gegeven en werd er biecht géhoord. De laatste tijd was het aantal biechten 1500 per maand. Het werd dus hoog tijd dat Chakol ook een zelfstandige missiestatie zou wor den. Fr. Verhoef werd in 1948 als eer ste' pastoor benoemd en met zijn ne- Snelle bevorderingen verwacht in het komende herfstseizoen De Parijse mode-ontwer per Pierre Cardin heeft voor het komende herfst- en winterseizoen een aan tal accessoires ontworpen geïnspireerd op de Franse militaire rangonderschei dingstekens. Op deze foto ziet men een drietal dames die halskettingen en arm banden dragen welke doen denken aan (v.l.n.r.) een kapitein, een majoor en een luitenant-kolonel. Op de wegen uit de drup In ons regenachtige klimaat zou een dergelijk scherm zeer zeker uitkomst bieden. De Duitse student uit Berlijn heeft dit scherm geconstrueerd uit stalen buizen, astralon en onbreekbaar glas. In elk geval zit hij veilig „opgeborgen" zoals de foto laat zien. Voortreffelijk F ilmr eper tor ium F EN DOCUMENTAIRE van bijna tweeduizend films over de laat ste vijf jaar is samengevat in een lijvig boekdeel van 650 bladzijden. Dit filmrepertorium, verschenen als nummer vijf in de Projectareeks, is een uitgave van het landelijk bureau van de Katholieke Film-actie en min of meer een geestesprodoct van de deskundige pater J. P. Dirkse S.C.J. Katholiek Nederland, met name ouders en opvoeders, de pers en an dere voorlichtingsinstanties, is met deze handeling zeer gebaat. Want ze vervangt alle tot dusver verschenen documentatie-kaarten over films, die in ons land sedert 1951 in omloop zijn gebracht, en ze betfat de volle dige tekst van de oorspronkelijke be oordelingen. Alle gegevens, alsook titelwijzegingen en keuringsuitslagen zijn in dit boek volledig bijgewerkt. En wat bijzonder belangrijk is: de korte en wezenlijke inhoud van de besproken hoofdfilms wordt gevolgd door een heldere en principiële waardering, die zich niet beperkt tot de aanduiding van al of niet toelaat baarheid, maar vooral de geschiktheid aanduidt in de gradaties, die de ka tholieke filmkeuring eerder heeft ge geven. Over de toelaatbaarheid van films hebben we eerder onze mening ge geven. De K.F.C. verricht hier baan brekend werk; ze volgt de rijkskeu ring op de voet en onderscheidt niet slechts de overheidsaanduidingen van A. B en C, onderscheidenlijk: voor alle leeftijden, 14 jaar en 18 jaar, maar heeft het begrip van zogenaam de C-films uitgebreid tot drie cate- goriën. C. 1 namelijk betekent toe laatbaarheid voor 18 jaar zonder enig voorbehoud; C. 2 duidt toelaat baarheid aan voor 18-jarigen, met een weinig voorbehoud wegens een en kele precaire scène, en C. 3 beperkt de toelaatbaarheid tot 18-jarigen met levenservaring en onderscheidings vermogen. Bovendien kent de K.F.C. de aanduiding D., waarmee bedoeld is, dat de film in kwestie ontoelaat baar moet worden geacht. We zijn de laatsten om te erken nen, dat deze specificatie afdoende is. Nog te veel films worden in katholiek verband toelaatbaar geacht, omdat het moeilijk anders kan in verband met de noodzakelijk aangelegde grootste gemene deler. Naar onze smaak behoren de maatstaven scher per te zijn; maar dan naderen we het terrein van de keuring op geschikt heid, die méér gezag kan laten gel den, en waaraan het katholieke ge zin meer heeft dan aan de overi gens zeer goed bedoelde toelaat baarheidsnormen of de opvoedkundi ge waardering vanwege de rijkskeu- ring. Keuring op geschiktheid achten we dus ideaal, en daar is de toegewijde pater Dirkse, die sinds vele jaren als directeur van de K.F.A. honderden hoofdfilms op geschiktheid heeft ge keurd. De korte karakteristieken, die hii in het Filmrepertorium heeft ver zameld, achten wij van onschatbare waarde; niet alleen de ouders en op voeders, maar ook onderwijsinstel lingen en volksuniversiteiten, film kringen en andere culturele instel lingen, zullen zowel van de gegeven negatieve als positieve voorlichting onschatbaar nut hebben. Maar ook zij, die slechts weinig met de film in het algemeen te doen hebben, zullen in het nieuwe reper torium een belangrijke steun vinden, omdat zij er een machtig cultureel hulpmiddel aan hebben. A. v. O. gers bouwde hij een kerk van palen en klei met een dak van gras. In die grote grashut heeft O.L. Heer nu 8 jaar gewoond. De parochie werd toegewijd aan de H. Antonius van Padua, hoe kon het ook anders, als de pastoor zelf uit de Hartebrug afkomstig is. In die graskerk prijkte de laatste jaren het oude tabernakel uit de Hartebrug, een geschenk van de pastoor en het kerkbestuur. Maar vooruitstrevend als Father Verhoef is, maakte hij al spoedig een plan voor een „echte" kerk. En toen maar sparen en bedelen. De H. An tonius liet hem niet in de steek. Langzaam maar tamelijk geregeld kwamen de giften binnen, van Ameri ka, van de Claverbond, en ook van vele vrienden uit Leiden. De paro chianen deden ook hun best, maar voor hen is een penny een heel kapi taal en veel pennies hebben ze niet. Toch heeft de bouw van de kerk nog 4 jaar geduurd, want behalve de kerk moesten er scholen komen en een katechumenaat, zonder welke stichtingen een parochie hier zeker geen toekomst heeft. Er werd gebouwd als er geld was en anders lag het werk stil. Maar nu staat de kerk er en laat ik het u eer lijk zeggen: het is een prachtstuk werk. Iedereen die de kerk gezien heeft, is vol bewondering, zo mooi, zo degelijk en wat zeer voornaam is, zo groot. Van binnen en van buiten alles eenvoudig maar stijlvol en keu rig afgewerkt. De architect en de aannemers? Father Verhoef, samen met zijn kapelaan Father Lammers uit Vlodorp (L.). De enige vakkundi ge assistentie kwam van Broeder Li nus van Diepen uit Alkmaar. Er zijn te weinig broeders in de missie, dat weet u-'wel, en er moet veel gebouwd worden .met het gevolg dat de bis schop Broeder Linus slechts een paar keer voor een week kon afstaan. Hij beeft de grote bogen gemaakt en in de avonduren ontwierp hij het Vraag: Ik ben werkstudent tijdens fnijn vacantie. Mijn loon bedraagt dan 60,per week, waarvan acht gulden loonbelasting wordt inge houden. Ik heb gehoord dat er een manier is, dat ik de ingehouden loonbelasting kan terugvorderen. Is dat zo? Antwoord: Deze mogelijkheid is aanwezig. Bij een rondschrijven d.d. 13 febr. 1954 van de Minister van Fi nanciën aan de belastingdienst as medegedeeld dat in de gevallen waarin het totale jaarinkomen over enig jaar zo laag is, dat daarvan geen inkomstenbelasting verschuldigd is, de ingehouden voorheffingen (loonbelasting en dividendbelasting) dienen te worden terug gegeven, in- prachtige altaar. Daarop staat nu dat tabernakel dat vroeger in de Harte- j brug stond en het doet het best. 9 Augustus is dan de grote dag, dej kroon op het werk want Chakol heeft dan een kerk, een lagere school, een middelbare school en een kate chumenaat. Hoe staat het nu met het geloof in deze parochie. Bijna tweederde is ka tholiek. Er zijn 24 katholieke lagere scholen samen met een 2500 kinde ren. H*et aantal kinderdoopjes is 400 per jaar en ondanks het feit dat het merendeel van de parochie reeds christen is, zijn er per jaar nog ge middeld 125 doopsels van volwasse nen. U heeft de laatste jaren veel gehoord over de Mau-Mau, maar on der de Teso's hier kunnen we gerust zijn. Chakol werd een hecht katho liek bolwerk in Kenya. Als enige Leidenaar zal ik op 9 augustus tegenwoordig zijn bij de in wijding van de nieuwe kerk. Na mens u, katholieke Leidenaars, zal ik Father Verhoef uwe en mijne ge lukwensen aanbieden met de wens, dat hij nog vele jaren zijn zegenrijk werk mag voortzetten onder de Te so's in Kenya. Bij duizenden zullen zij ook tegenwoordig zijn bij de in wijding om hun pastoor te huldigen. De gehele dag tot diep in de nacht zullen ze zingen en dansen uit dank baarheid voor hun trots, hun prach tige kerk. Mumias (Kenya) 28 juli 1956. ERNST BISSCHOP. dien deze een bedrag van 15,— te boven gaan. Alvorens echter deze teruggaaf wordt verleend, moet eerst een aan giftebiljet door de belanghebbende worden aangevraagd bij de inspectie van dé belastingen en ingevuld we der worden ingeleverd. De bepaling is van groot belang voor werkstudenten en seizoenar beiders, die slechts een gedeelte van het jaar een zodanig loon genieten dat daarvan loonbelasting wordt in gehouden, doch wier jaarinkomen te laag is voor een aanslag in de in komstenbelasting. Doch ook andere werknemers wier totale jaarinkomen beneden de grens van belastbaarheid blijft, ,maar die door ontvangen gra tificaties e.d. wel loonbelasting heb ben afgedragen, kunnen hiervan profiteren. Vanaf het jaar 1953 wordt de voorheffing volledig teruggegeven indien deze meer dan f 15,be draagt. Daarvóór alleen indien en voorzover het bedrag 30,te boven gaat. Geen teruggaaf wordt ver leend-als sinds de aanvang van het belastingjaar vijf jaar zijn verstre ken. F. D. NATIONAAL KATHOLIEK THUISFRONT Collecte 6 t.Vm 19 Augustus

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6