Nieuw WERELDRECORD up 100 meter hardlopen De dochter Tweedaagse Landen wedstrijd Engeland-Nederland in Coatbridge Jopie van Alphen, eerste op 100 m. rugslag, werd tweede geplaatst Beroep dat blijft boeien Hollandweck II leed gisteren onder regen en windstilte ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Engelse „sportiviteit" in [onde van Nederland lelTAPPt 6AtG -200 KM Amerikaan WILLIAMS liep te Berlijn in 10.1 sec. De Amerikaanse atleet Willy Williams heeft in Berlijn het wereldrecord op de 100 meter hardlopen verbeterd door een tijd te noteren van 10.1 sec. Williams noteerde deze sensationele tijd in een van de series van de inter nationale militaire kampioenschappen. Hij won zijn serie met 15 meter voor sprong. Murchison, die o.a. met Jesse Owens wereldrecordhouder is op dit nummer met een tüd van 10,2 sec., neemt ook aan deze wedstrijden deel en won zijn serie in 10,3 sec. De internationale militaire kampioenschappen cfuren tot en met zon dag a.s. Williams is niet in de Amerikaanse ploeg voor Melbourne opgenomen. Willy Williams is na zijn recordpres tatie door ongeveer 5000 toeschouwers stormachtig toegejuicht. Het ziet er naar uit, dat niets een erkenning van zijn re cordverbetering in de weg staat. Zijn tijd werd door een internationale jury, met behulp van drie chronometers opge nomen. Ook de wind, die een snelheid had van 0.7 meter per seconde, vormt volgens de .internationale reglementen geen beletsel voor een officiële erken ning. Williams, een 24-jarige negersoldaat uit het Amerikaanse leger, zei na afloop, dat hij de baan uitstekend en buitenge woon snel had gevonden. Hij voegde er aan toe: „Ik hoop. dat ik alsnog in aan merking zal komen om naar Melbourne te worden uitgezonden". Hij was destijds doordat hij last van beenkrampen had, niet in de gelegenheid, aan de selectie wedstrijden te Los Angeles deel te ne- Williams is gehuwd en van beroep sportleraar. Voordat hij in het leger kwam. vertegenwoordigde hij in atle tiekwedstrijden de staat Illinois. Na afloop van de race werd meege deeld. dat drie chronometers een tijd van 10.1 sec. hadden geregistreerd en een vierde 10.2 sec. Bij een nauwkeurige me ting bleek de baan 99.99 meter lang te zijn, waarmee aan de internationale voorschriften wordt beantwoord. Het was dèzelfde baan, waarop Jesse Owens tijdens de olympische spelen van 1936 een tijd van 10.2 sec. liet afdrukken, maar hij had toen een krachtige wind LEIPZIG heeft een modern stadion Gebouwd uit puin van verwoeste huizen Te Leipzig wordt heden een nieuv stadion geopend, dat bijna geheel is op getrokken uit puin van door bombarde menten verwoeste huizen. Bijna 27.000 atleten zullen aan de openingswedstrij den en demonstraties deelnemen. Het stadion is in nog geen anderhalf jaar gebouwd, en een van de bijzonder heden is, dat het banken heeft van een nieuw soort plastic, dat bestand is tegen alle weersinvloeden en niet splintert. Er is plaats voor 100.000 toeschouwers, en in de lichtinstallatie zijn de modernste vindingen toegepast. Het stadion heeft geen verticale bui tenmuren en lijkt, uit de lucht gezien op een enorme krater met glooiende wanden waarin brede doorlopen zijn ont worpen. Hierdoor zal het in een kwar tier geheal ontruimd kunnen worden, zelfs al zijn er 100.000 kijkers. Een ande re nieuwigheid is de installatie van hy permoderne luidsprekers dia „gericht" kunnen worden op een bepaalde arena. Daarbuiten worden ze niet gehoord, wat een groot voordeel is voor het pu bliek, dat geen last zal hebben van luid sprekers die elkaar zouden storen. In een van de wanden is een groot gebouw van vijf verdiepingen onderge bracht met kleedkamers, zalen voor pers radio en televisie, een een daktuin met restaurant. Het stadion vormt het centrum van een groot sportforum, dat een opper vlakte van acht bij anderhalve kilometer beslaat. In dit forum zijn nog tal van kleinere stadions voor openlucht spor ten, een zwembassin - met ruim 9000 plaatsen, en banen voor motorwedstrij- den, draverijen en wielerwedstrijden. in de rug. Owens won de olympische finale destijds in 10.3 sec. Zijn wereldrecord, dat 20 jaar stand zou houden en dat op 10.2 sec. stond, vestigde Owens op 20 5uni 1936 te Chi cago. Nadien hebben de volgende tien lopers deze tijd geëvenaard: de Ame rikaan Harold Davis in 1941. te Campton, de Panamees Lloyd ltf Beach in 1948 te Fresnode. de Amerikaan Barney Ewell n hetzelfde jaar te Evanstone. de Brit Mac Donald Bailey in 1951 te Belgrado, de Amerikaan L. Remigino in 1952 te Oslo. de Australiër Hector Hogan in 1954 te Sydney, de Duitser Heinz Fütte- rer in 1954 te Yokohama, de Amerikaan Bob Morrow in 1956 te Houston, de Ame rikaan Ira Murchison in 1956 te Compton Los Angeles. Het is niet de eerste maal, dat een Williams houder is van het wereldre cord op de 100 meter hardlopen. Op 9 augustus 1930 werd de Canadees Percy Williams wereldrecordhouder met een tijd van 10.3 sec. Op de eerste dag van de internatio nale militaire atletiekkampioenschappen te Berlijn zijn er, behalve de verbete ring van het wereldrecord 100 meter door Willy Williams, nog enkele opval lende prestaties verricht. Zo werd onze landgenoot Kilnen eerste op de 5000 meter in 14 min 35,2 sec. Hij verbeterde hierdoor zijn persoonlijk re cord op dit nummer met 2,5 sec. De Amerikaan Bennett leverde de beste prestatie bij hetverspringen met een sprong van 7,56 meter. Zijn landgenoot Culbreath evenwel, die in Los Angelos de 400 meter horden al in 50,4 sec. ge lópen had, kwam nu niet verder dan 52.2 sec. De Amerikaan Pratt won één van de series van de 110 meter horden in 14,2 sec. De beste prestatie bij het dis cuswerpen leverde de Italiaan Rado met een worp van 46,41 meter. NIEUW WERELDRECORD 1500 METER Tijdens wedstrijden in een trainings kamp voor olympische kandidaten te Tata heeft de Hongaar I. Strahn Rosza- volgyi het wereldrecord 1500 meter ver beterd en gebracht op 3 min. 40,6 sec. Hij bleef 0,2 sec. onder het oude wereld record waarvan zijn landgenoten Sandor Iharos en Laszlo Tabori. alsmede de Deen Gunnar Nielsen gezamenlijk hou der zijn. De Oostduitse atleet Siegfried Lefanc zik heeft het Duitse record 20 km snel wandelen verbeterd. Hij legde de af stand af in 1 uur 29 min. 14,8 sec. Het oude Duitse record, dat ook op naam van Lefanczik stond, was 1.33.07,8. Hij bleef hiermede onder het officiële wereldre cord van 1 uur 30 min. 2.8 sec. op n van de Rus Golubnichi. BRIDGE DE EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN In de 14e ronde heeft het Nederlandse herenteam gewonnen van Zweden met 62—46 (44—14). Nederland bezet de 11e plaats met 13 p. Anderhalf jaar geëist tegen AUTODIEF Hoewel hij al zes veroordelingen achter "de rug had, vergreep de als autodief bij de justitie bekend staan de 28-jarige Bossche automotneur F S. van B. B. zich op vrijdag 13 april j.l, in de hopfdstad opnieuw aan een auto, waarvoor de rechtbank te Am sterdam hem op 17 augustus a.s. zijn zevende vonnis zal geven. Het was de Ford Consul, toebeho rende aan de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau Amsterdam dr. G. F. Fortanier en zijn echtgeno te, het lid van de Tweede Kamer fractie van de VVD, mevrouw A. FortanierDe Wit uit Overveen. De verdachte, sedert 9 mei gedeti neerd, stond vrijdag in Amsterdam terecht. Hij bekende wel de diefstal van de auto-papieren waarvan hij het rijbewijs van dr. Fortanier ver valste om het zelf te gebruiken de accu en het reservewiel, doch ont kende de diefstal van de auto. Daar mede had hü volgens zijn verklaring ter zitting hoogstens twee minuten gereden en toen de wagen gepar keerd niet ver van de plaats waar hij hem ontvreemd had. Bij het dossier waren processen- verbaal gevoegd terzake van auto diefstallen in Rotterdam, Leiden, Arnhem, Nijmegen en Utrecht. „U doet zeker wel afstand van de bos met twaalf verschillende auto- contactsleuteltjes", vroeg de officier hem. „Die is nog van de vorige keer", antwoordde verdachte, die gewillig afstand deed van dit voor hem zo noScllottig geworden bezit. „De man kan zich niet voldoende beheersen en gaat met deze diefstal len door", aldus de officier, die an derhalf jaar met aftrek eiste. Verdachtes raadsman achtte de diefstal van de autopapieren wel, doch die van de wagen zelf niet be wezen. Hij deelde mede, dat zijn cliënt had uitgerekend, dat als de hem voorwaardelijk opgelegde straf fen omgezet zullen worden in on voorwaardelijk. hij nog totaal veer tien maanden tegoed heeft. Het visum voor Spanje is 14.50 goedkoper geworden en kost nu 17.50. De oude prijs is met ingang van 1 augustus vervallen. Daarmee is een financiële doorn in het oog van de Nederlandse toerist, die Spanje wil bezoeken weggenomen. NANSEN-MEDAILïi: POSTHUUM VOOR VAN HEUVEN GOEDHART. Aan mr. G. J. van Heuven Goed hart, in leven hoge comimissaris van de Verenigde Naties voor vluchtingen, is posthuum de Nansen-medaille toe gekend. De Nansen-medaille, die uitgereikt wordt aan personen, die zich buiten gewoon verdienstelijk hebben ge maakt voor het werk van het hoge commissariaat, werd voorts toege kend aam mevrouw D. D. Houghton uit de Verenigde Staten, die voor de Verenigde Naties op verschillend ge bied werkzaam is. De eerste medaille voor het jaar 1958 zal worden toegezonden aan de weduwe Van Heuven Goedihart, de tweede zal op 3 september in Genéve aan mevrouw Houghton worden uit gereikt. Op het IJsselmeer is gisteren de inter nationale Hollandweek begonnen, die donderdag wegens de harde wind een dag moest worden uitgesteld. Hoewel het in de bedoeling lag gis teren twee wedstrijden in elke klasse te zeilen is het zover niet gekomen. Toen de deelnemers namelijk in de middag uren voor de tweede start gereed la gen. regende het zo hard, dat men be sloot deze tweede wedstrijd niet ie doen houden. De Draken, die reeds onderweg waren en waarin de „Bluebottle", het jacht van de hertog van Edinburg, dat gezeild wordt door Leut. Cdr Graham H. Mann, uitkomt en op dat moment een gunstige positie innam, werden eveneens teruggeroepen. In de Flying Dutchmannklasse werd de Engelsman Dawes winnaar voor de Ne derlander Frowein en cle Duitser Bleese, terwijl Schooneveldt, die lange tijd de leiding had gehad, door windstilte geheel achterop kwam. De Sharpieklasse werd wat de bezet ting van de eerste vijf plaatsen betreft geheel een buitenlandse aangelegenheid, die door de Duitser Wagner in zijn voor deel werd beslist. In de Finnjollenklasse zeilde Bob Mar kus naar de eerste plaats voor Karei Warburg, en Wim Maarsc. die evenwel door een protest werd uitgeschakeld. De uitslagen luiden: Flying Dutchmannklasse: 1. W. L. Dawes (Eng.); 2. A. Frowein (Ned.); 3. J. Bleese (West-Did) Sharpieklasse: 1. N. Wagner (West- Did); 2. R. Tiriau (Fr.) 3. C. Paschen (Oost-Dld); 4 dr H. G. Flint (West- Did); 5. J. R. Blackall (Eng.). Finnjollenklasse: 1. B. Markus; 2. K. H. Warburg; 3. W. Maarse; 4,,R. Creagh- Osborne (Eng.). Olymplajollen: 1. H. J. de Jong; 2. H. Willems; 3. J. J. Huurman Jr. Pampusklasse: 1. G. J. Moes Jr.; 2. E. van Essen. Het lid van de sportcommissie van de KNZB. de heer J. Buiskool en mevr. P. Escabache (eerste secretaresse van de sportcommissie van de KNZB), die de Nederlandse ploeg vergezellen op de reis in Schotland voor de tweedaagse zwem wedstrijd Groot BrittanniëNederland, welke in Coatbridge 20 km van Glas gow gelegen wordt gehouden, waren in het geheel niet te spreken na de eerste wedstrijdavond, niet over het feit, dat het oranje team met één punt achter stand op Groot Brittannië, maar wel over de wijze waarop deze achterstand is ontstaan. Hun verontwaardiging heeft alle reden, want het gebeurde op de 100 yards rugslag voor dames is niet alleen bijzonder onelegant maar ook onjuist te noemen. Het was te voorzien, dat in dit nummer felle strijd zou worden geleverd De Nederlandse zwemsters. Jopie van Alphen en Joke de Korte moesten het in het 33 1/3 yards metende bad opne men tegen de Britse cracks Judy Grin- ham en Margeret Edwards. Joke ver loor door een slechte start en keerpunt tijd, omdat de wand van het bassin vrij glad was en daardoor speelde zij in dit kwartet een bijrol. Het ging hoofdzake lijk tussen Jopie van Alphen en Judy Grinham. Het zeventienjarig Britse meisje wist tot een meter of vijf voor de finish onze landgenote met een arm lengte voor te blijven. Maar toen zette Jopie een enorme spurt in en passeerde op de laatste meters de Engelse. Het Rotterdamse zwemstertje tikte met bijna een armlengte voorsprong als eerste aan. Voor niemand was dit een vraagpunt, noch voor de officials, noch voor de rond duizend toeschouwers, de televisieopne- mers en de journalisten. Maar welk een verbazing volgde, toen de jury bekend maakte, dat Judy Grinham had gewon nen. Nog verbaasder was men, toen de tijden werden bekend gemaakt. Judy 66,8 sec., Jopie 66,3 sec., Margaret 66,5 sec. en Joke 68,1 sec. Onmiddellijk werd gere clameerd tegen dit resultaat. De winna res had een tijd, die dus 0.5 sec. hoger lag dan die van Jopie van Alphen. Pro testen van Nederlandse zijde konden ech ter weinig uitrichten. De stopwatches zouden in gebreke zijn gebleven, be weerden de Engelse officials En voor de jury is niet de tijd door slaggevend. maar de waarneming van de vier kamprechters en het waren juist deze vier officials, die in hun mening lijnrecht tegenover alle anderen stonden. Deze vier heren beweerden, dat Judy Grinham als eerste had aangetikt. De kamprechters bevonden zich aan één zijde van het bassin. Het reglement van de FINA schrijft echter voor, dat aan beide zijden van het bassin kamprech ters dienen te staan. Zij stonden echter allen aan één kant, omdat de televisie- lenzen daarop waren gericht. De heer Buiskool en mevr. Escabache hebben zich later telefonisch met de heer Planjer te Utrecht (tweede secretaris van de sport commissie van de KNZB) in verbinding gesteld omtrent deze kwestie, maar men is overeengekomen deze zaak verder te laten rusten. Zo doet het eigenaardige feit zich dus voor, dat in de uitslagenlijst Evenals vorig jaar is ook dit jaar in de Ronde van Nederland weer een spe ciaal klassement voor de z.g. militaire sprints, die worden gehouden in of nabij door E. PHILLrPS OPPENHEIM 56) „Dene", zei hij, „als Lucia toestemt moest je je eigenlijk bij San Marino interesseren. Als je geld over hebt, geloof ik, dat de toekomstige ont wikkeling van de stad renderend voor je zal zijn". „Daar heb ik al over gedacht", be kende Dene. „Ik heb verscheidene plannen in mijn hoofd, die ik eens met u wil bespreken". De president zuchtte en zei: „Wat mij betreft, ik begin oud te worden en naar rust te verlangen. Het regeren van deze Staat zonder geld middelen, zonder crediet en in voort durende angst van vermoord te wor den, heeft me gesloopt. Ik geef rond uit toe, senor Dene, dat ik fouten heb gemaakt, maar ik had dan ook met grote moeilijkheden te kampen. Mijn ambtsperiode is nu bijna ten einde, maar ik zie betere dagen voor San Marino op komst". voor de eerst geklasseerde een hogere tijd is genoteerd dan voor nummer twee en drie. Zelfs het feit, dat Jopie van Alphen met haar 66,3 sec. het Schotse record van 67.4 verbeterde, dat op 19 augustus van het vorige jaar te Rotho- say werd gemaakt, en op naam van Geertje Wielema stond, kon de teleur stelling en de verontwaardiging geens zins goedmaken. Deze merkwaardige si tuatie kost de Nederlandse ploeg in het klassement na de eerste dag enkele kost bare punten. Nu staat de Oranjeploeg met één punt achter. Nederland heeft 32 en Groot Brittannië 33 punten, waar van voor de Nederlandse dames 21 pun ten tegen de Britse 17 en voor de Neder landse heren 11 tegen de Britse 16. De 100 yards vrije slag leverde een mooie overwinning op voor de 17-jarige Hetty Balkenende, die in 60,9 sec. na een felle maar mooie strijd van de 1.86 me ter lange Fearne Ewart won. Loes Zand vliet eindigde als derde voor Frances Hogben. Zoals te voorzien viel kwam de zege op de 4 x 100 yards wisselslag estafette bij de dames voor de oranjeploeg, be staande uit Jopie van Alphen, Ada den Haan, Mary Kok en Hettie Balkenende. Engeland met Judy Grinham, Eleonore Mackay Gordon, Francis "Hogben en Feme Ewart werd tweede. De Britse ploeg met Mary Edwards, Margaret Grundy, Elsbeth Ferguson en Angela Barnwell werd derde (4.33.0), Nederland II met Lenie de Nijs. Rita Kroon. Loes Zandvliet en Joke de Korte moest zich met de vierde plaats tevreden stellen. WATERPOLO BZV—LWV 1—6 LWV kampioen Met een groot aantal enthousiaste sup porters, trok LWV gisteravond naar „De Regentes" in Den Haag om rivaal BZV (met één verloren partij) te bekampen. De Leidenaars slaagden erin een 61 overwinning te behalen. Na een wat ze nuwachtig begin begon LWV met enkele gevaarlijke schoten, die even subliem werden gestopt, totdat de Leidse ploeg er beter in kwam en Kees Stokkel de score opende (01). Spoedig bracht J. v. d. Hulst de stand op 02 en met twee fraaie schoten van P. Dool werd het voor rust zelfs 04. Bijna direct in de tweede helft zorgde J. v. d. Hulst voor 05 en nadat een LWV-speler naar de kant werd verwe zen, kon de thuisclub eindelijk 15 ma ken. Doordat de BZV-keeper nog de bal door eigen doel haalde, werd de eind stand 1—6. Voorzitter J. de Kruis huldigde daarna de spelers en sprak de wens uit. dat bij blijvende training nog veel te bereiken valt. De LWV-aanvoerder kreeg een prachtige bloemenhulde. 10 aug. speelt LWV tegen SVGT te 7.30 uur in de Zijl. 13 aug. Zwip—LWV te 9.45 uur in de Regentes (Den Haag). LZC—BZC 0—1 LZC moet door dit resultaat degradatiewedstrijden spelen. 1 de legerplaatsen, kampementen of gar nizoenen die de Ronde op haar weg door Nederland tegenkomt. De premies voor deze sprints bestaan uit een bijdrage van 10 ct per militair. „U heeft scholen nodig", zei Dene, „een volksvertegenwoordiging, een sterke politiemacht, ziekenhuizen en een herziening der wetboeken". „Juist", mompelde de president. „Laten we nu naar mijn vrouw gaan. Het goede nieuws zal haar zeer ver heugen". Ze troffen de senora aan in een rustig hoekje van de veranda. Ze was de hele morgen druk bezig geweest met het toezicht op de talrijke bedien den. De president legde zijn hand op Dene's schouder. „Julie", zei hij, „ik geloof dat we ons over de toekomst van Lucia niet langer ongerust behoeven te maken. Senor Dene heeft mij juist om haar hand gevraagd". De senora wiste zich de ogen af. Toen stak ze haar beide handen uit. „Lucia is wel gelukkig", zei ze „en u ook senor. Jullie zullen gelukkig worden. Ja, dat weet ik". „Als Lucia nijj wil hebben", ant* woordde Dene, „ben ik daarvan ook zeker". WIJZIGING BELGISCHE A-PLOEG Er is een wijziging gekomen in de Belgische A-ploeg voor de Ronde van Nederland. De renner André Noyelle mag op doktersadvies niet starten, hij wordt vervangen door Noell Foré. TOUR DE FRANCE-RENNERS IN UTRECHT Gisteravond hebben de Tour de Fran- ce-x-enners in Utrecht, nadat dit maan- dagavond door de regen was mislukt, een volledig wielerprogramma afgewerkt. De voornaamste uitslagen hiervan zijn: wedstrijd achter handelsmotoren over 15 km (38 ronden). Totaaluitslag: 1. Wagtmans 4 pnt.; 2. Van der Pluym 7 pnt.; 3. Van Dongen 9 pnt.; 4. Voorting 12 p.; 5. Nolten 14 p.; 6. De Groot 18 p.; 7. Van de Brekel 21 pnt.*, 8. Stolker 23 p.; 9. Lahaye 28 pnt.; 10. Hinsen 29 p. Sprint over 2 ronden (800 meter): 1. J. Lagerlof (Rotterdam) laatste 200 m. 12.8 sec.; 2. D. Verdoorn (Rotterdam); 3. P. van Heusden (Amsterdam). Afvalwedstrijd voor amateurs en nieu welingen: 1. J. Lagerlof; 2. P. van Heus den; 3. H. van Bastelaar (Rotterdam). Swift-Comblnatie Zondag rijden A- én B-klasse voor de zomecompetitie 75 km. Voor de C- en D-klasse zijn de af standen 50 en 25 km. Start 9.30 uur van af de Zijl. Lenig en Snel Hedenmiddag start de amateur J. de Lange in de Ronde van Kortenhoef. waarin ook de adspiranten P. van Went en R. Riethoven uitkomen. Zondag start J. de Lange in de Ronde van 's Hertogenbosch. De nieuweling Th. Hoogkamer en de adsp. P. v. Went en R. Riethoven starten op de wielerbaan Duinhorst te Wassenaar. Voor de overi ge renners wordt er een pelotonsrit ver reden voor de augustus-zomercompetitie Vertrek 9 uur Zijlpoort, start 10 uur Oud-Ade. LAWNTENNIS TOERNOOI L.T.C. „DE LEIDSCHE HOUT" Donderdag en vrijdag is het tennis toernooi in de Leidse Hout voortgezet. De belangstelling was vooral voor de middag- en avondpartijen groot. Prettig was het, dat er verschillende spannende en fraaie partijen te zien waren. In het herendubbelspel C zagen we met genoe gen naar het aantrekkelijke spel tussen de jeugdige spelers Karsten en Oerle- mans en de al enige kruisjes tellende heren Konijnenburg en Rijnbeek. Eerst in de beslissende 3de set moest de jeugd het tegen de ietwat meer geroutineerde ouderen afleggen. Zaterdagmiddag wor den er verschillende halve eindstrijden gespeeld o.a. die tussen Oerlemans en v. Tufl'elen in het heren enkelspel C. In afd. B die tussen Bonte en Oerlemans en H. Nijeboer en Moolenaar. Beiden voor het enkelspel. Heren enkelspel C: OerlemansDem- mink 63 6—4; v. Tuffelen—Wortelboer 63 62. Dames enkelspel C: mevr. Kasten— mej. Colenbrander 64 62; mevr. Kas tenmevr. Zandvoort 63 16 64. Dames enkelspel B (finale): mevr. Splintermevr. Soonius 57 64 57. Dames dubbelspel C: mevr. v. Her waarden-De Wolffmevr. Kasten-mevr. Zandvoort 86 64. Heren dubbelspel C: Konijnenburg- RijnbeekKarsten-Oerlemans 26 63 64. Heren dubbelspel B: Ripasse-v. Berge HenegouwenTenbosch-Moolenaar 63 6—4; Bonte-LalisangNijeboer Sr-Nije- boer Jr 75 5—7 (wegens duisternis ge staakt). HOOFDSTUK' XLIII. Dene maakt Lucia het hof. Nooit had San Marino zo iets schit terends gezien, als dit feest. De reeks van zalen op de benedenverdieping van het presidentshuis waren stamp vol, dames en heren van allerlei rang en stand, de meesten vreemd en schil derachtig gecostumeerd en allen van zins veel pret te hebben. De grote bal zaal kon hen allen bevatten en moch ten ze moe worden van het dansen, dan waren daar de tuinen, waar een ander orkest speelde en die voor deze avond schenen omgetoverd in een soort openlucht-café. Op een verhoging aan het eind der zaal bevond zich de ptesidents-fami- lie. Daar zat de president in een voudig avondcostuum en met slechts één decoratie: het blauwe lint met het insigne zijner waardigheid. De senora was gekleed in zwart satijn en droeg veel diamanten. Dene droeg het uni form van kapitein der vrijwilligers in zijn eigen land. Naast hem zat Lucia. Ze hadden nog slechts enkele woorden met elkaar gewisseld. Ze zag wat bleek, doch leek schoner dan ooit in haar eenvoudig wit costuum zonder een enkelq juweel. Elke gast, die binnenkwam, maakte zijn op wachting bij het podium en werd door de president begroet met een hand druk of een buiging, al naar zijn of haar stand. De president stelde alle belangrijke personages aan Dene voor en wel een uur lang was de stroom van aankomende gasten zó groot, dat ze in rijen stonden te wach ten. Toen het eindelijk voorbij was, boog Dene zich naar Lucia over en begon een gesprek met haar. „U zult wel moe zijn", zei hij. „Ga mee in de frisse lucht om af te koe len. Ik geloof dat we een paar minu ten rust hebben". Zij aarzelde. Zenuwachtig peuterde ze aan de sluiting van haar armband Het leek wel alsof ze lust had om te weigeren, maar Dene nam haar arm in de zijne en nam haar mee. Terwijl ze de zaal doorliepen, keek ze hem plotseling aan. „Ik zou graag'een .ogenblik met u alleen zijn, om u goedendag te zeg gen. Maar dan moet u beloven vanmorgen heeft u mij beledigd „Ik beloof alles", verklaarde hij. Zij keek hem ongelovig aan, zag dat hij glimlachte en trok plotseling haar arm terug. ,,Ik ga niet verder mee. U behan deld mij als een kind. Volg me niet!" Ze liep weg, maar het gedrang was te groot. Dene haalde haar weer in. Ze wendde zich tot hem met vuur rode wangen en vurige ogen, doch hij voorkwam haar toorn. „Lucia", zei hij zacht, „ik beloof je oprecht je niet te zullen beledigen. Dat was ook mijn bedoeling niet van morgen. Maar je liep zó snel weg, dat ik geen tijd had je te zeggen, dat. „Om wat te zeggen?", riep ze hef tig. Hij trok haar mee naar buiten op het balkon. „Om je te zeggen, dat ik je liefheb, Lucia. Om je te vragen mijn vrouw te worden", zei hij. „Ik wil niet dat je naar Buenos Ayres gaat. Je moet hier blijven, bij mij. Wil je dat?" Ze beefde van het hoofd tot de voeten. Ze sloeg haar grote ogen langzaam op en keek hem vast aan. „Waarom vraag je me?", fluisterde zij. „Is het omdat het je voor mij spijt?" Hij keek om zich heen. Het was ge waagd, maar ze waren in een verbor gen hoekje. Hij nam haar in zijn ar men en kuste haar. „Het is, omdat ik je liefhéb, Lucia", zei hij. Toen ze weer in de balzaal kwamen was Lucia's gelaat niet langer bleek noch haar ogen dof. Ze straalde van een volmaakt geluk. Ze liep alsof ze zweefde en, terwijl ze door de zaal schreed, steeg er een gemompel van bewondering op. Dene bracht haar naar de verhoging en wendde zich tot de president en diens vrouw. „Lucia heeft mij gelukkig gemaakt", zei hij. „Ze heeft toegestemd mijn vrouw te zullen worden". De president en zijn vrouw waren beiden enigszins ontdaan, toen zij Lucia begroetten. Haar moeder kuste haar teder en haar vader keek haar lang en ernstig in het gelaat, terwijl hij haar- beide handen bleef vasthou den. Toen zuchtte hij, maar het was een zucht van voldoening. „Dit is voor ons beiden een groot geluk", zei hij eenvoudig. „Wij zul len altijd aan deze avond blijven den ken. Wees goed voor haar, senor Dene. Er zal een dag komen, dat ze uw goedheid .zal nodig hebben". Vervolgens wendde hij zich tot de omstanders. „Dames en heren", begon hij, „het zij mij vergund u bekend te maken met de verloving van mijn dochter Lucia met senor Gregory Dene". Een stroom van gelukwensen volg de. Er werd champagne gehaald. Het nieuws vloog van mond tot mond. Uit de balzaal en zelfs van daar buiten klonken luide toejuichingen en geroep om wijn. De gasten stroomden uit het park naar binnen en hieven hun glazen op. Wordt vervolge. MILITAIRE SPRINTS IN DE RONDE VAN NEDERLAND VAN DE PRESIDENT

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5