Woningprobleem gaat ook aan de Bisschop van R'dam niet voorbij Met de lens de laan uit Haat Uw hulde taatüaa* <zijn! Aanvragen ouderdomspensioen algemene ouderdomswet Richtingaanwijzers op trams per 1 juli 1957 Het goud van Renate Leonardt werd een kwitantie van f 15.30 'n fpjiaatje avei: „Jiiuüetjeó kapen" Qlh het (eaeti) zatnei i& ZATERDAG i AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 VOOR DEZE BISSCHOP RIJST EEN BERG VAN ZORGEN.... Nog afgezien van de perspectieven van het Delta-plan voltrekt zich in de provincie Zuid-Holland reeds thans een ontwikkeling, die terecht stormachtig g.enoemd mag worden. Wat zich nu aan de Maas-mond afspeeld zal zijn weerslag doen ge voelen in de gehele randstad Holland en een massa-migratie in de nabije toekomst naar de nieuwe industrieën en de havencomplexen is niet denk beeldig. Maar, waar mensen komen, heeft de zielzorg zijn plichten. Voor deze plichten ziet de nieuwe bisschop van Rotterdam, Mgr. M. A. Jansen, zich gesteld en voor deze bisschop rijst een berg van zorgen. Iets van al die zorgen wordt men gewaar, wanneer men eens een be zoek brengt aan de vicaris-generaal van het nieuwe bisdom mgr. A. C. Schaaper, in zijn tijdelijke behuizing bij de Zuster van het klooster Maria Virgo aan de Breitnerstraat. Natuurlijk zal er, zegt de vicaris, nog een verdeling moeten plaats vin den van bepaalde bezittingen van het oude bisdom Haarlem. Er is een financiëel bezit, dat ge splitst zal worden en waarvan de renten aan het bisdom Rotterdam enige inkomsten zullen verschaffen. Dit bezit kan uiteraard niet wor den geliquideerd, omdat daardoor de inkomsten van het bisdom voor de komende jaren aangetast zouden worden. Maar onder die bezittingen bevinden zich ook de fondsen, die voor kerkelijke gebouwen zijn be stemd. Nu is het een feit, dat daar van zware investeringen hebben plaats gehad, die groter zijn in het bisdom Rotterdam dan in het bisdom Haarlem. Bij een verdeling volgt daaruit, dat er een vordering zal ontstaan van Haarlem op Rotterdam, dat voor ren. te en aflossing moet zorgen. Waaruit worden die kosten be streden? Uit het fonds voor bijzon dere noden, waarvoor elke zondag in de kerken wordt gecollecteerd. Maar het zijn niet alleen deze zor gen, die de Rotterdamse bisschop drukken. Het besturend en admini stratief apparaat (de „curie") moet geheel worden opgebouwd en er moet gezorgd worden voor behoud en ver sterking van het bestaande. Daarbij denken wij aan de bestaande arme kerken en aan de zware zorgen in verband met de grote onkerkelijkheid en dan bestaat er ook nog de plicht om te zorgen, dat daar waar reeds mensen zich hebben gevestigd, ook nieuwe kerken komen. Het bisschopshuis. En dan de toekomstige woning van de bisschop. Het daarvoor bestemde dubbele huis aan 't Koningin Ernma- plein, hetwelk reeds is ontruimd, is indertijd door het bisdom Haarlem aangekocht, maar daarnaast brengt de aanpassing van dit huis aan zijn nieuwe bestemming en de verdere aankleding en stoffering uiteraard nieuwe kosten mede. Er zal een huiskapel moeten wor den ingericht en de woonvertrekken voor de bisschoppelijke curie zullen toch ook verzorgd moeten worden. De administratie van het bisdom vraagt een, zij het bescheiden, appa ratuur, als schrijfmachines, archief berging en kluis, een rekenmachine, een cyclostyle-apparaat e.d. Wat zou het nu een verlichting be tekenen voor de bisschop, wanneer hij in deze zorgen toegemoet zou wor den gekomen door zijn diocesanen! En waneer de vicaris dit zegt, denkt hij aan de actie, door het Dio- Bijdragen kunnen worden ge stort op girorekening nr. 80290 van De Nederlandse Credietbank N.V. te 's-Gravenhage, onder vermelding: „Bijdrage Bisschops comité". cesaan Comité ontplooid om hem eens op dit punt de helpende hand te reiken. Er is reeds een algemene col lecte geweest in de parochiekerken in Rotterdam. Velen hebben bovendien reeds langs andere weg een grotere of klei nere gift afgestaan en al deze offers en offertjes tezamen zullen ongetwij feld een belangrijke bedragen leve ren om althans de huiselijke zorgen van de bisschop te verlichten, zodat hij meer aandacht kan besteden aan de „berg van zorgen", die voor hem staat bij de stormachtige ontwikke ling van zijn diocees. Hoe zou het het diocees in deze ont wikkeling ten goede komen, wan neer de diocesanen er in zouden sla gen de huiselijke zorgen geheel of grotendeels voor hun rekening te ne men. Nu is het daarvoor de tijd, want als Monseigneur op 26 augustus a.s. de hulde zijner diocesanen zal ont vangen, zal deze dag te b lijder voor hem zijn, wanneer hij voelt, dat zijn huiselijke zorgen verdwenen zijn en hij de wetenschap zal hebben, dat elke diocesaan, klein of groot, achter hem staat en bereid i szijn zorgen te delen. Van maandag 6 augustus af zijn de formulieren voor het aanvragen van het nieuwe ouderdomspensioen ver krijgbaar. Deze formulieren kunnen worden gehaald bij de Raden van Ar beid en bij ale postkantoren en post agentschappen. Bijna elke 65-jarige of oudere Ne derlander komt op 1 januari a.s. voor dit nieuwe ouderdomspensioen in aanmerking, maar zij behoeven niet allen een aanvraagformulier in te zenden. Wie een Noodwet-uitkering ontvangt en wie van de Sociale Ver zekeringsbank (Rijksverzekerings bank) een invaliditeitsrente, een ouderdomsrente, een ongevallenrente of een V.O.V.-uitkering krijgt, be hoeft geen aanvraagformulier in te vullen. Al deze personen krijgen automatisch in januari a.s. hun nieuwe ouderdomspensioen, omdat zij al bij de Sociale Verzekeringsbank en bij de Raad van Arbeid bekend zijn Wie moeten er dan wel een aan vraag formulier invullen? Dat zijn alle andere gehuwde en ongehuwde mannen, alsmede alle andere onge huwde en gehuwd geweest zijnde vrouwen, die op 31 december a.s. 65 jaar of ouder zijn. Om in aan merking te komen voor het pensioen, moeten zij echter na hün 59e ver jaardag gedurende 6 jaren (al dan niet onafgebroken) in Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen of Nederlands Nieuw-Guinea hebben gewoond. Voorts moeten er nog drie bijzon dere groepen van gehuwde vrouwen, die op 31 december a.s. 65 jaar of ouder zijn en ook overigens aan de XIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOII PRIJSVRAAG Dit forse gebouw met zijn kloeke bastions is een echt kasteel. Een his torisch plekje, zoals de Omgeving van de Sleutelstad er zovele telt. Hoe is de naam van het gebouw en van de plaats waar het staat? DE VORIGE WEEK Het aantal inzendingen was de af gelopen week extravagant groot. Hoe kan het ook anders: het gemoe delijke Witte Kerkje te Noordwijker- hout brengt immers een ieder onder zijn bekoring! hout. Om precies te zijn bij P. v. d. Berg, BergAmolaan 19. De waar debon van 5,zal hem worden toe gezonden. WAT U MOET DOEN. Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzleredactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herinneren. Enver geet U vooral niet Uw inzending op te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de re- daktie moeilijkheden en U behoedt Uzelf voor de teleurstelling, dat Uw inzending niet meeloot. Door loting viel de prijs te Voor- •oiio'.oi: ai ci'Oiion o ii o ii o li on on on on oil bovengenoemde voorwaarden vol doen, een aanvraag indienen, nl.: zij die duurzaam van hun man gescheiden leven; zij wier man op 31 december a.s. 65 jaar of ouder is maar geen aan spraak kan maken op het ouder domspensioen; zij die als kostwinster zijn aan te merken, terwijl haar man op 31 de cember a.s. nog geen 65 jaar is. Bij het formulier ontvangt men een enveloppe, waarin de aanvraag portvrij naar de Raad van Arbeid kan worden gezonden. Het is gewenst dit zo spoedig mo gelijk te doen. De Sociale Verzeke ringsbank en de Raden van Arbeid moeten nog bergen werk verzetten om alles voor 1 januari klaar te heb ben. Dat kan alleen als alle belang hebbenden de formulieren duidelijk ingevuld zo spoedig mogelijk inzen den. Zodra vaststaat in hoeverre ook an dere personen (Nederlanders zowel als vreemdelingen) in aanmerking komen, zullen nadere mededelingen worden gedaan. Nu de Tweede Kamer haar wens daartoe kenlbaar heeft gemaakt, heeft minister Algera bevolen, dat binnen het jaar ingaande 1 juli 1957 alle trams in Nederland voorzien moeten zijn van richtingaanwijzers. Aanvankelijk was bepaald, dat eerst met ingang van 1 januari 1958 de trams richtingaanwijzers moeten hebben, doch herhaald aandringen van de Tweede Kamer heeft deze deze datum thans een half jaar ver vroegd. PLAATSELIJK GROTE SCHADE IN DE NOORDOOSTPOLDER. De heer H. D. Louwes, voorzitter van het Landbouwschap, heeft gister morgen een rondreis gemaakt door de getroffen gebieden in de N.O.-polder. Het bleek dat voornamelijk rond Marknesse de toestand zorgelijk is. De aardappel- en bietenoogst moet op vele bedrijven als verloren worden beschouwd. De grote wateroverlast zal de oogst van andere gewassen waarschijnlijk zeer bemoeilijken. De komende weken zullen voor vele be drijven beslissend worden, vooral wat betreft het optreden van aard appelziekten in consumptie- en fa brieksaardappelen. Advies aan baders in zee De koninklijke Nederlandse bond tot het reddien van drenkelingen advi seert om de volgende wenken in acht te nemen bij het baden in zee: Begeeft u nimmer verder in de zee dan tot heupdiepte, vooral bij zeewind kunnen de golven en 't „trekken1" van de zee u anders van de been werken. Baadt bij voorkeur op 'n bewaakt strandgedeelte. Bij een zeebadinrioh- ting of indien zij bezet zijn bij de strandposten van politie en reddings brigades. Volgt de aanwijzi gingen die badper- soneel, politie of leden der reddings brigade u geven prompt op. Men geeft die in uw eigen belang. Wendt u in twijfelgevallen altijd tot de eerder genoemde deskundigen. De leden der bri&ades kunt u herkennen aan hun oranje kapjes. Belangrijk: gaat altijd gezamenlijk baden, nimmer alleen, zorgt er voor een „ketting" te maken door eikaars polsen te grijpen indien een uit de groep in moeilijkheden komt. Laat dan de langste persoon trachten de hulpbehoevende te pak ken, terwijl de anderen zich opstel len in de richting van het strand. Voor baders en voor zwemmers geld: wuift nooit naar familie op het strand, opdat geen misvatting kan ontstaan doordat men meent dat u om hulp vraagt. Aandachtverdeling kan een medemens het leven doen 3IIOIH kosten. ...kauw Wrlgley DoublemSnt. Overal veel mensen - overal veel verkeer - overal veel drukte. En wat dan nog? Kauw DoubCemint - pittig, tintelend, dubbel lang lekker - Doublemint geeft rust, rust bij het rijden - en Uw adem wordt zuiver als Zwitserse berglucht. (Advertentie). STROPER EN ZUN VROUW VOOR DE RECHTBANK. Twee jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek werd geëist te gen de 28-jarige los-arbeider uit Meppel, H. U., wegens stroperijen en diefstallen in de omgeving van Mep pel. In Zwartsluis haalde hij o.a. pa ling uit de fuiken. Zijn echtgenote, die hem veelal had aangezet, hoorde een jaar en zes maanden met aftrek eisen. Te gen de 23-jarige los-arbeider L. B. uit Meppel, die eveneens in het kom- plot zat, werd een jaar gevangenis straf geëist, De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Op het kruispunt L. Katerstraat Patrimoniumlaan te Veenendaal is de 21-jarige bloemist Huuting uit Vee nendaal met zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een personenauto gere den, waaraan hij geen voorrang ver leende. Hij was op slag dood. Het avontuur van de „Renate Leo nardt", dat gouden bergen beloofde, doch tot nu toe de bestuurders van de bergingsvereniging slechts grijze haren en de leden ontevreden gezich ten opgeleverd heeft, is in een nieuw stadium aangeland, nu de uitgifte van nieuwe aandelen ten bedrage van 350.000, een mislukking is geworden en het bestuur dringend om geld ver legen zit. KONINGIN ONTVANGT ECHTGENOTEN VAN DIPLOMATEN Het Kabinet der Koningin deelt mede, dat Hare Majesteit de Koningin 'gistermiddag op het Huis ten Bosch aan de echtgenoten van een aantal Nederlandse ambassadeurs en gezan ten een thee heeft aangeboden. In de statuten staat, dat de leden jaarlijks een contributie moeten be talen van 5.en dezer dagen heb ben alle leden een kwitantie van 15.30 ontvangen, zijnde de contri bute der afgelopen drie jaren. Tot nu toe heeft men nooit con tributie geïnd, maar na het misluk ken van de aandelen-emissie heeft het bestuur zijn toevlucht genomen tot deze mogelijkheid, omdat men daar nog steedis van mening is, dat het goud naar de oppervlakte gebracht kan worden, wanneer er maar vol doende geld is en het weer een beetje meewerkt. Dit vertrouwen is wel een weinig ongefundeerd, als men bedenkt, dat sinds de aanvang van het avontuur reeds 350.000, verdlwenen zijn met procederen en het bouwen van werk- putten. Ie kunt zeggen wat je wilt, maar wij vrouwen van deze tijd zijn toch maar gelukkiger dan die uit de tijd van onze grootmoeders. Als die met stijl haar geboren waren, moesten zij er het hun levenlang mee doen. Of ze moes ten zich voor speciale gelegen heden, als ze eens extra mooi wil den zijn, met gloeiende ijzers krullen in het haar laten bran den. Die overigens na 1 of 2 da gen weer verdwenen waren, om de haren even triest en sluik ach ter te laten als voorheen. Natuurlijk konden ze 's nachts ook papiertjes zgn. „papillotten" in 'hun haar draaien, om de vol gende morgen mooi te zijn. Maar ideaal werd het toch nooit. Het bleven lapmiddelen. Neen, dan wij met ons perma nentje! Wat zouden die vrouwen van vroeger ons erom benijd héb ben, dat geen van ons met stijl haar hoeft rond te lopen, als ze er geen zin in heeft. Je laat je krullen aanmeten en houdt ze, net of de natuur ze je eerlijk ge schonken heeft. Nou ja, ze hoorden, dat is na tuurlijk overdreven. Want haar heeft de gewoonte om aan te groeien, en haar, dat stijl is van geboorte, zal helaas ook altijd stijl groeien. Daar is zelfs geen permanent-wave tegen opgewas sen en daarom moeten we dat permanent niet al te letterlijk opvatten. Maar goed, zolang het er niet uitgeknipt is, zit er dan toch. En meer dan laten we zeg gen, driemaal per jaar, behoeven we het niet te laten permanen ten. Wat toch heel wat beter is dan elke nacht kruipennen of da gelijks onduleren met de tang. Zelf doen Bij permanent komt eigenlijk niets anders te pas, als je het eenmaal hebt, dan om te trach ten, het zo goed mogelijk „in Uit de keuken geklapt Bananenbeignets. 1 Pond bananen, 3 ons bak meel, plm. 4 dl. melk, 80 gr. poe dersuiker, 80 gr. 'boter. Van het bakmeel, waaraan iets zout is toegevoegd, en de melk een tamelijk dik glad! beslag ma ken. De schil van de banen af halen en de bananen in de lengte middendoor snijden. De helften voorzichtig door het deeg halen en aan beide zijden in de boter goudbruin bakken. De beignets Op een schotel leggen en met poedersuiker bestuiven. Yoghurt met cocosnoot en pinda's. 100 gr. Gemalen cocosnoot, 50 gr. gehakte pinda's, 150 gr. sui ker, liter yoghurt, 20 gr. sla olie. De cocosnoot en de pinda's in de slaolie lichtbruin bakken; 2 eetlepels suiker erdoor roeren, dan het mengsel af laten koelen, de rest suiker toevoegen en het geheel mengen met de yoghurt. vorm" te houden en het na elke keer .wassen te watergolven of te laten watergolven. Zel'fs" dat permanenten kun je z'èlf doen, als het erop aan komt. D.w.z. je kunt het thuis doen, al héb je er toch wel iemand bij nodig, die. je erbij helpt. Er be staan althans apparaatjes, die je kant en klaar in een doosje kopen kunt. Ik kan niet zeggen, dat zo'n experiment me erg aantrekt ove rigens. Ik heb er soms van die kroeskoppen onder vandaan zien komen. En daarvoor is je haar toch te kostbaar, want je zit er dan de eerste maanden maar mee. Daarom zou ik nooit naar de eerste de beste kapper toestap pen, omdat hij de permanent wat .goedkoper" dan een ander doet. In dat opzicht 'bij ik altijd huive rig voor dat „goedkope". Er komt bij permanent veel kijken en 't resultaat hangt van heel wat factoren af. Er moet re kening gehouden worden met de samenstelling van 't haar en eigen lijk met de algemene conditie van de vrouw. Elk haar heeft een verschillende tijdsduur van permanent nodig. Om kort te gaan, hier moet men grote erva ring en vakbekwaamheid voor 'bezitten. Vergeet niet, dat als het haar eenmaal mishandeld is, er weinig meer aan te doen is. En 's nachts? Om dé permanent gedurende de nacht in vorm te houden, kan men het best een grof naobtnet dragen, waardeer het model van het kapsel goed geconserveerd bleeft. Ook haarsciiuifjes in de plooien houden de golven op hun plaats. De watergolf wordt gelegd, als het haar na het wassen nog nat is. Daarna wordt het haar onder de kap gedroogd of laat met het door de kucht vanzelf drogen. Een föhn mag hier niet bij te pas komen en evenmin moet u er mee in de wind gaan lopen. Om stijl haar, dat niet geper manent is, te laten watergolven, haalt niets uit. De watergolf blijft er dan geen dag in. Als u met gepermanent haar gezwommen of in de regen gelo pen hebt, vergeet dan niet, de golven er weer in te drukken. Tenminste als u er niet van houdt met een kroeskopje te blij ven zit ten, als het haar weer opge droogd is. I_TET IS VERDRIETIG, maar veel echte zomers kennen we in ons land niet. In de maan den juni, juli en augustus moeten we het stellen met een zacht na jaar of een guur voorjaar, met als troostprijs zo nu en dan eens een uitschieter, die ons verheugd in onze zomergarderobe doet schieten. Deze omstandigheden nemen echter niet weg, dat iedere recht geaarde vrouw toch over een paar werkelijke zomertoiletjes wenst te beschikken, om indien zich de gelegenheid voordoet in deze, over het algemeen flatteuze kleding te prijken. Men kan het zich ook veroorloven, want de japonnetjes geschikt voor dé ech te zomer zijn niet zo duur. Het is licht en luchtig, een dun stofje en het fraaie komt eigenlijk van de stof en het modelletje. Omze illustratie toont een schou- dierloze zomer japon, een model, dat in dit seizoen zeer in trek is. Velen zullen menen, dat dit een onaangename dracht is. Maar dat valt alles mee, de couturiers hebben er wel voor gezorgd, dat alles gemakkelijk te dragen is. Elastiek in het bovenste deel van de jurk vangt alles op. En vergeet u niet, dat u ook in de zomer handschoenen kunt dragen, wanneer u er gekleed uit wilt zien. Handschoenen zijn niet speciaal voor koude dagen. Witte opengewerkte handschoenen doen het bij vrijwel elk zomerjurkje heel goed. Bij het dragen van een schouder loze jurk moet u er wel rekening mee houden, dat u een collier draagt anders is de' hals te kaal. Een dergelijk jurkje is een ideale zomerdracht, gekleed en toch luchtig.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12