S)e CddóeSoti/tei/nt Internationaal toezicht op het Suez-kanaal bepleit Drie mogendhedenoverieg wordt nog voortgezet Logboek van „Andrea Doria" gered Praehistorische tekeningen gemaakt met 'n carbidlamp Stemming in P.v.d.A. geeft weinig hoop Minder koud Praag zoekt toenadering DINSDAG 31 JULI 1956 47ste JAARGANG No. 13869 Directeur: C. M. v RAMERSVELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 GEZAMENLIJK OPTREDEN I'VE WESTELIJKE MOGENDHE- •^DEN met Engeland en Frank rijk als de meest geïnteresseerden voorop, zijn niet van zins de naas ting van het Suez-kanaal over hun kant te laten gaan. Londen en Parijs zijn alvast begonnen met de Egyp tische saldi te blokkeren en zij heb ben nog meer in petto, dat zij voorals nog niet publiceren. Amerika, dat niet zo rechtstreeks bij het Suez-ka naal geïnteresseerd is, houdt zich nog^ wat op de vlakte, maar heeft reeds laten merken, dat het 0 van Nassers optreden niet gediend is. De Franse premier Mollet heeft Nasser een „leerling-dictator" ge noemd, die een „krachtig en energiek antwoord" moet hebben. Thans is meer dan ooit de aan vaarding van een gemeenschappelij ke politiek van de Westelijke mo gendheden in het Nabije en Midden- Oosten de beste manier om de veilig heid in dit gebied te handhaven en het evenwicht in de gehele Middel landse Zee-zone te waarborgen", zei de Franse premier Inderdaad, deze kwestie gaat veel verder dan een geschil over de al of niet rechtmatigheid van een naasting: hier zijn internationale ver dragen geschonden, waarbij de hal ve wereld belang heeft. Nasser 'houdt zich van den domme en zegt heel onnozel, al die herrie in het Westen niet te kunnen begrij pen. De naasting van de Suez-ka naal-maatschappij is een doodgewone wettelijke nationalisering, zoals in Engeland zo vaak voorgekomen is. Niemand behoeft zich ongerust te maken: de aandeelhouders zullen volledig schadeloosgesteld worden en de vrije doorvaart door het ka naal wordt evenals vroeger gegaran deerd. De vrije wereld geeft echter geen rode cent voor Nasser's garantie, want het woord van een man, die zo juist een zó belangrijk internationaal verdrag verscheurd heeft en zien daarbij zó onbeheerst uitlaat, js niet veel waard. Er is echter nog een zeer belang rijke kant aan deze kwestie en dat is, $at de Arabische vrienden van Nas ser zitten te gnuiven van plezier en met spanning afwachten, hoe dit avontuur zal aflopen. Wanneer Nas ser zou slagen, neemt bijv. ook Jor danië zijn lot in eigen handen en gaat de ,;gestolen gebieden in Pales tina" terughalen. In het hele Mid den-Oosten en in Noord-Afrika zullen verdragen aan snippers worden ge scheurd en waarschijnlijk zal het daarbij niet eens blijven. Want Mos kou vindt het optreden van Egypte prachtig en zal niet nalaten om naar hartelust te stoken. Wanneer het Westen thans niet krachtig en eensgezind optreedt, zal het een crisis meemaken, welke zware 'gevolgen kan hebben. Men behoeft zich dit optreden niet per se als een militair optreden voor, te stellen, want met oorlog maakt men gewoonlijk nog meer kapot; er zijn nog andere middelen, welke zeer doeltreffend kunnen zijn. Zij liggen in het economische en financiële vlak.en zijn minstens zo efficiënt als oorlogsschepen, mits ze niet half slachtig uitgevoerd worden. Tijdens een plechtigheid in Leidschen- dam heeft de burgemeester van Nieuwe Tonge, de heer van Hof wegen (rechts) zijn ambtsgenoot van Leidschendam, de heer H. A. C. Ban ning, een tweetal ramen aangeboden als gedachtenisaan de adoptie ter gelegenheid van de stormvloedramp. Op de bijgaande foto zien we hoe bur gemeester Banning het geschenk namens zijn gemeente aanvaardt. Premier Eden van Engeland heeft gisteren de eis gesteld dat het Suez- kanaal onder internationaal toezicht wordt gesteld. Hij verklaarde in het Lagerhuis, dat Engeland geen regeling kan aanvaarden, waarbij het Suez- kanaal onder het toezicht zou blijven van één enkele mogendheid, die het voor nationale doeleinden zou exploiteren. De Britse premier deelde verder mee dat Engeland alle uitvoer van oorlogsmaterieel naar Egypte heeft stopgezet. De drie westelijke ministers die in Londen bijeen zijn, denken aan de mogelijkheid van een internationaal college van directeuren voor het Suezkanaal. In het college zouden wellicht ook de Sowjet-Unie en de voor naamste zeevarende landen zijn vertegenwoordigd. Eden weigerde commentaar te geven op de besprekingen van de minis ters, „omdat zij nog niet klaar zijn". Hij beloofde echter, vandaag of uiterlijk morgen een verklaring af te leggen. Uitvoer van oorlogsmateriaal stopgezet Eden was de eerste Westelijke staats man die in het openbaar aandrong op internationalisatie van het Suezka naai. United Press verneemt dat dit plan in beginsel de sympathie geniet van de Franse en Amerikaanse rege ringen. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Pineau, zijn Britse ambt genoot Selwyn Lloyd en de Ameri kaanse onderminister van Buitenland se Zaken, Murphy, hebben besloten premier Nasser van Egypte een ge meenschappelijke waarschuwing te zenden, het scheepvaartverkeer door het Suezkanaal niet te hinderen. De drie-landenwaarschiuwing is in krachtige bewoordingen gesteld, maar zou pas vandaag haar definitieve vorm krijigen. Onmiddellijk na het verzenden van de waarschuwing zul len de drie ministers zich beraden op stappen ter internationalisatie van het kanaal. Banktegoeden onder controle. Alle buitenlandse banktegoeden in Egypte zijn met ingang van gisteren onder strikte controle van de Egyp tische financiële autoriteiten gesteld. Tevoren had de Egyptische regering twee van twee besluiten met betrek king tot de Suezkanaalorisis onge daan gemaakt: 1. De aankondiging dat Egypte voor tolgeld geen cheques meer zou aanvaarden, die betaalbaar zijn op Britse en Franse banken. 2. De aankondiging dat alle ex port naar Enigeland en de landen van het sterlinggebied onmiddellijk werd stopgezet. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben dinsdag verklaard, dat de Amerikaanse zesdie vloot in de Middellandse Zee geen speciale in structies naar aanleiding van de Suez- kanaalkwestie heeft onvangen. Ook verklaarden zij, dat, voor zo ver hun bekend, de Verenigde Staten geen wapens aan Egypte leveren. De Franse resident-minister Robert Lacoste is van Algiers naar Parijs ge vlogen om de regering te waarschu wen, dat een Egyptische overwinning in het geschil om het Suezkanaal voor Frankrijk een zeer ernstige psy chologische slag in Noord-Afrika zal betekenen. Een morele overwinning voor de Egyptische president, zo meent La coste, zal een geweldige morele steun voor de Mohammedaans-nationalisti sche rebellen in Algiers zijn, die wen ken krijigen van de Egyptische radio en geleid worden door het nationale bevrijidingscomité te Oaïro. HET SUEZ KANAAL Koersdalingen aan oliewaarden. Op de Londense effectenbeurs is de gezamenlijke koerswaarde van de aandelen der grote oliemaatschappijen gisteren met ongeveer 1O0 miljoen pond sterling gedaald, nadat de natio nalisatie van het Suezkanaal door Egypte vorige week vrijdag reeds koersverliezen van in totaal ongeveer 75 miljoen had veroorzaakt. Tegen het slot gaven de noteringen» maandag een stijging te zien. Ook op de meeste andere effecten- beuaen in de wereld vertoonden olie- waarden koersdaling. De koersdalin gen van andere aandelen waren van matige omvang. In de Amerikaanse financiële pers wordt met groeiende bezorgdheid ge sproken over de gevolgen, die de nationalisatie van het Suezkanaal kan hebben op de Amerikaanse handelsbe langen en op de scheepvaart, die ge bruik maakt van het kanaal. Sommige oliemaatschappijen over wegen reeds hun schepen rond Zuid- Afrika in plaats van door het Kanaal te laten varen wegens de grote, poli tieke en andere moeilijkheden, die nair de mening dezer maatschappijen zullen ontstaan. Grootmeest$rstitel voor Nasser. De grootloge van Egypte en de Ara bische landen heeft de Egyptische president Nasser tot grootmeester van de vrijmetselarij gekozen. De nieuw- gekozene zal een met diamanten ver sierde gouden medaille worden over handigd. Het logboek van de voor New- York ten onder gegane Italiaanse Oceaanreus „Andrea Doria", dat van belang wordt geacht voor het onder zoek naar de omstandigheden van de ramp, is gered, aldus is meege deeld. Men heeft het wrak van de „An drea Doria" kunnen localiseren; er is een herkenningsboei aan vastge hecht. Het schijnt, dat het wrak op een hoogte van twintig meter vanaf de zeebodem is blijven hangen door de er binnenin opgesloten lucht. Boven het wrak zou zich dus een veertig meter water bevinden. De storm overleefd De havenautoriteiten van Ports mouth hebben maandag meegedeeld, dat alle jachten, die aan de zeilwed strijd Portsmouthle HavrePorts mouth deelnamen, behouden zijn. Veertien deelnemers hebben zich in vluchthavens in veiligheid gesteld, doch acht anderen hebben het nood weer van zondag getrotseerd. Zij koersen thans naar Portsmouth. Wetenschap in de maling genomen Praat in Frankrijk voorlopig maar niet over praehistorie, want dan loopt u kans uitgelachen te worden. Heel Frankrijk maakt zich namelijk vro lijk over de voorhistorische tekenin gen, die kort geleden op de wanden van een grot zijn gevonden. Oudheidkundigen van grote repu tatie hadden zich over deze vondst uitgelaten en nu is een eenvoudig grotonderzoeker met de mededeling gekomen, dat hij jarenlang in de grot had rondgedoold en dat er geen tekeningen op de wanden te zien wa- Nieuwe Tonge dankt Leidschendam ren. Hij voegde hieraan toe, dat de thans gevonden tekeningen voor een deel gemaakt zijn door een jong mens, dat hem bij een van zijn be zoeken vergezelde. Hij heeft ze ver vaardigd met een carbidlamp, die mooie zwarte strepen maakte op het plafond van het gewelf of op de muurvertelde de onderzoeker. William Martin, voormalig voor zitter van de speleocluib (club van grottenonderzoekers) te Perigeux, een gemeente in de nabijheid van de grotten in het zuidwesten van Frankrijk, deelde mede, dat de teke ningen, welke een week geleden als minstens 20.000 jaar oud werden ge doodverfd, er acht jaar geleden nog niet waren. Het waren afbeeldingen van mammoeten en andere dieren, o.a. twee groote tweehoornige neus hoorns. „In de drie jaar, gedurende welke wij de grotten onderzochten, wa ren er geen tekeningen te zien", ver telde Martin. „Een jongmens, dat ons placht te volgen, maakte een aantal tekeningen met behulp van een car bidlamp. Zij getuigden niet van een erg goe de smaak. Ook de nieuwe, waarover thans zoveel te doen is, zijn niet echt, maar sindsdien door andere mensen gemaakt. „Geloof me, geen van deze tekeningen is meer dan acht jaar oud", zeide Martin. Requisitoir Schmidt uitgesteld Rechter Jochjani te Djakarta heeft vanochtend bepaald, dat het requisi toir in de zaak-Schmidt op 20 augustus zal worden gehouden. Aanvankelijk zou het requisitoir vandaag worden uitgesproken, doch d!e waarnemende officier van Justitie Radten Jusuf Suwondo verzocht om uitsteL Sutwondo vervangt Sunarjo, die onlangs plotseling is overgeplaatst naar het kantoor van de procureur- generaal. Hij zeide „zich eerst met het proces vertrouwd te willen maken". De rechter stond het verzoek toe, doah drong er op aan, dat Het uitstel tot het uiterste zou worden beperkt. Er was nauwelijks enige publieke belangstelling op de zitting van van daag. Sunarjo was niet in de recht zaal aanwezig. Nadat de Egyptische president, kolonel Nasser, de naasting van de Suez- kanaalmaatschappij had aangekondigd kwam vrijwel de gehele wereld in rep en roer. Ook werden er enkele vergaderingen belegd. Op de bovenste foto ziet men de Franse minister van buitenlandse zaken, Z.E. Christian Pineau, de Britse minister van Buitenlandse zaken Z.E. Selwyn Lloyd en de Amerikaanse onder-staatssecretaris Z.E. Robert Murphy die te Londen de kanaalkwestie zullen bespreken. Op de onderste foto ziet men de nieuwe directeur-generaal van de genationaliseerde Suezkanaalmaatschappij, Mah- moud Younis (tweede van rechts) die in deze functie zijn eerste perscon- rentie te Ismailia in Egypte heeft gehouden. De kabinetsformatie Het ontwerp-regeringsprogramma van. prof. Romme, dat aan de vijf fracties ter bestudering heeft toege zonden, is een gedetailleerd stuk, dat 11 gestencilde zijdjes beslaat. Opmerkingen van dit programma worden „liefst dinsdag doch uiterlijk woensdagochtend" binnen verwacht. Gistermiddag kwam de Kamerfrac tie van de V.V.D. bijeen en 's avonds vergaderde de C.H. Tweede-Kamer fractie. Vanmiddag is dit het geval met de K.V.P.-fractie en vanavond met de A.R.-fractie. Hun algemene reactie op het pro gramma wordt als gunstig gekwali ficeerd. Naar verluidt heeft d V.V.D.-frac- tie besloten aan prof Romme te vra gen wat de bedoeling is van de apar te behandeling die de V.V.D. bij zijn kabinetsformatie geniet. Met name wil de V.V.D. graag weten waarom de V.V.D. niet gevraagd is of zij geestverwanten eventueel wil advi seren om in het kabinet zitting te ne men. Het regeringsprogramma van prof. Romme is gisteravond door de kop stukken van de P. v. d. A. in het Tweede-Kamer gebouiw besproken. Aanwezig waren o.a. de demissionaire minister-president dr. Drees en de demissionaire ministers Mansholt en Suurhoff. Men mag aannemen, dat op deze voorbespreking overleg is ge pleegd over het advies dat de frac tievoorzitter, mr. Burger, aan de so cialistische fractie zal uitbrengen, die hedenmiddag vergadert. De stemming in de P. v. d. A.-krin. gen wordt als „niet-hoopgevend" be stempeld. Na gisteren geruime tijd vrijwel stil midden op de Noordzee te hebben gelegen, is de stormdepressie in de af gelopen nacht in de richting van het Skagerrak getrokken. Tegelijker tijd werd de depressie langzaam minder diep. een trogvonmig randstoring trok langs de Wadden kust naar Denemar ken. Daardoor hield de storm aan de Waddenkust ip de afgelopen nacht nog aan. Vanmorgen begon de wind edhter in het gehele kustgebied af te nemen. De ramdstoring bracht van morgen vroeg in 't noorden van het land regen. Elders vielen plaatselijk nog enkele buien. Verwacht wordt, dat de depressie in de komende 24 uur zal wegtrekken naar Zweden. De wind zal dan onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, die over de Britse eilanden naderbij komt, ver der afnemen. Tsjecho-Slowakije wenst diploma tieke betrekkingen met de Westduit- se bondsrepubliek aan te knopen en een niet-aanvalsverdrag met dat land te sluiten. Dit heeft de Tsjecho-Slo- waakse premier Siroky, in het Tsje chische parlement meegedeeld. In een overzicht van de buiten landse politiek zei de premier ook dat Tsjecho-Slowakije vele belangen met de kapitalistische landen deelt en dat het mogelijk zou zijn de be trekkingen met landen als Frankrijk, Italië, de Verenigde Staten, Groot- Britannië en de Scandinavische landen uit te breiden. HOE wordt het weer? (Geldig vain dinsdagavond tot j woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER WIND. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Tot matig afnemende wes- telijke wind. Iets hogere tempera- turen. 1 Aug. zon op 5.03, onder 20.32, maan op onder 16.58. Hoogwaterstanden 1 Arug. v.m. 9.30; n.m. 10. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 20 C. OSLO nevel 19 KOPENHAGEN rwaar bew. 20 ABERDEEN zwaar bew. 13 AMSTERDAM zwaar bew. 18 LUXEMBURG licht bew. 17 PARIJS geheel bew. 20 BORDEAUX onbewolkt 21 GRENOBLE onbewolkt 22 NICE half bewolkt 26 FRANKFORT licht bew. 21 ZURICH half bew 19 GENEVE onbewolkt 22 LOCARNO onbewolkt 27 WENEN onbewolkt 28 ROME mist 33 AJACCIO onbewolkt 27 Korreltje De sneeuwbal en het lasterwoord groeien onder 't rollen voort.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1