O, Eenvoudig van opzet, eenvondig ontwikkeld, eenvoudig ook in haar optreden naar buiten STIJGENDE OMZETTEN in HORECAF-BEDRIJVEN Vreemde vreemdelingen in Amsterdam ZATERDAG 28 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 De groei der Landelijke Ruitersport De landelijke ruitersport behoort tot een der bloeiendste takken van 6port in Nederland. Duizendend) leden, voor het merendeel actief de ruitersport beoefenend, zijn verenigd in twee grote organisaties: de Ned. Kath. Bond en de Kon. Ned. Federatie. Tezamen beschikken deze organisa ties over ongeveer acht duizend ruiters, iets wat men 'n 25 jaar geleden zeker voor onmogelijk zou hebben gehouden. In sterkte ontlopen de beide fede ratieve verenigingen elkaar niet veel. De Katholieke Bond heeft een foede 700 leden méér dan de Kon. 'ederatie. Waar uiteraard laatstge noemde Federatie haar leden vnl. heeft in de gebieden boven de rivie ren, ligt het fundament van de Kath. Bond juist in de Zuidelijke provin ciën en in de eerste plaats in Bra bant, waar de bakermat der r.k. rij- verenigingen gevonden wordt. Van de ruim 4200 ruiters zijn er niet min der dan 2500 lid van de Bond van Rij verenigingen van de N.C.B. en de algemene voorzitter van de bond dr. Roelvink, dierenarts te Oirschot, is uit de Brabantse gelederen afkom stig. Doch ook de Limburgse ruiters spelen een rol van betekenis, Welis waar zijn zij in aantal de minderen, maar kwalitatief staan zij mede aan de top. Uit hun gelederen is een rui ter van internationaal formaat: Hen- drickx uit Grathem te voorschijn ge komen. Vorig jaar werd hij kam pioen springruiter van Nederland en zijn technisch volmaakt rijden tijdens de landen wedstrijd van het interna tionale concours-hippique te Rotter- Dus naar Stompwijk! We hebben er deze week in een artikel reeds op ge wezen hoe Stompwijk vol gende week woensdag en donderdag weer in het mid delpunt staat van de belang stelling van al wat paarden sport heet. Op de eerste dag zal dc in wijde omgeving gunstig be kend staande grote korte- baandraverij worden gehou den. maar daarnaast krijgen de toeschouwers op donder dag een paardensportpro gramma voorgeschoteld, dat er eveneens mag zijn in de vorm van een concours hip- pique en het optreden van de ruiters der Landelijke rij- verenigingen. Niemand, die van paarden sport houdt, weet niet van het bestaan der Landelijke Rijverenigingen af. doch mis schien zijn er onder de toe schouwers. die de landelijke ruiters nog nimmer hebben zien optreden. Daarom komen zij donderdag in Stompwijk om te laten zien wat zij kun nen en wij kunnen reeds nu zeggen, dat men verbaasd zal staan over hun prestaties. Daar staan wij borg voor. Maar tevens vindt de lezer in bijgaand artikel een en an der over de groei der lande lijke ruitersport, wat de be langstelling voor deze mooie tak van sport zeker zal doen toenemen. De Landelijke Rijverenigingen geven ook de jeugd een aandeel in deze mooie tak van sport, gelijk boven staande foto doet zien. dam blijft lang in onze herinnering. Het kampioensachttal van Graet- heide gaf een uitstekende demonstra. tie op het vorig jaar te Leiden ge houden Bonds-concours hippique, welke dag een prachtige propagan da voor de landelijke ruitersport in het algemeen en die van de kath. bond in het bijzonder is geweest. De min of meer verspreid liggende r.k. verenigingen in de gebieden bo ven de rivieren hebben het niet al tijd even gemakkelijk, al komt er kentering en is er al veel meer sa menwerking met de verenigingen der Kon. Federatie dan in de jaren vóór de oorlog het geval was. Er wordt trouwens voor het rijkunstige gedeelte het nodige gedaan. Neem bijvoorbeeld de instructeurscursus sen, waardoor men de gelegenheid krijgt beter onderricht te ontvangen. De moeilijkheid na de oorlog ont staan is het ontbreken van offi cieren en onderofficieren der bere den wapens nu ons leger totaal ge- Pastoor van Dinter, voorz. der R.K. Federatie, als dressuurruiter. De bovenstaande foto: De Staffanfare der R.K. rijverenigin gen zoals zij met haar tambour-majo- rettes uitkwam op het bondsconcours van de Landelijke Ruiters te Cuyk op 1 augustus 1954. motoriseerd is. Daardoor is een „in structeursprobleem" ontstaan, waar mede trouwens ook de Kon. Federa tie te kampen heeft en evenzeer de burgerruiters, die in de maneges hun opleiding zoveel mogelijk te voor zien heeft men in 'het Limburgse rij kunstig onderricht moeten ont vangen. Om in dit euvel der gebrekkige Venlo een ruiterschool gesticht, wel ke in de eerste plaats voor de Lim burgse ruiters, doch evenzeer een aanwinst voor de gehele katholieke bond wordt beschouwd. Nu de trekker en andere machines in steeds groter aantal hun plaats op de boerderij gaan innemen en ten dele het paard hebben verdrongen, doet het toch goed te kunnen vast stellen, dat nog lang niet alle paar den verdwenen zijn en eveneens, dat er onder de jonge boeren zowel meisjes als jongens nog grote liefde voor het paard aanwezig is. Men kan weliswaar het paard als bron van trekkracht van het boeren erf verbannen omdat men meent, dat de dorre boekhoudcijfers aanto nen, dat een machine goedkoper is, maar men vergeet daarbij dikwijls, dat dan tévens de romantiek voor goed de boerenhofstede vaarwel zegt. Met een tractor kan de jonge mens niet langs velden en dreven dolen, kan hij niet over heide en weide ga lopperen, kan hij niet tezamen met de andere boerenjeugd „te feesten rijden". Daarom is het behoud van het paard voor het platteland tevens het behoud van een stuk boerenroman- tiek, welke wel degelijk haar waarde heeft als een kostbaar cultuurgoed. Men kan nu eenmaal 's mensen le ven niet helemaal in cijfers neerleg gen. De Amerikanen hebben het ge probeerd, doch verlangen elke dag opnieuw naar de romantiek. Want waarom zouden zij anders voor dure dollars onze ouderwetse en antieke meubelen en gebruiks. en siervoor werpen wegkopen? Waarom zou an ders de paardensport in de Ver. Sta ten qua belangrijkheid op de eerste plaats staan? Waarom zouden anders de ponyclubs als paddestoelen uit de grond verrijzen? Waarom Daarom doet het deugd te kunnen vaststellen, dat onze boerenstand be schikt over zijn ruitersport en dat deze zich nog steeds in opgaande lijn beweegt. Het is rumoerig en warm in de igrote tónt, aan de De Mey v. Streef- kerks ttaat. l£r wordt een repetitie gehouden ivan het kindercircus „Knikkebeen", dat evenals het vorig jaar ook deze vakantie zal optreden voor kinderen van de vakantiebezigheden in Leiden van speeltuinverenigingen en ook voor volwassenen. Een jongen met een olifantenkop onder zijn arm loopt te zoeken naar degene, met wie hij heeft afgespro ken, dikhuid te zijn: „Meneer Koe- voets, waar is mijn achterstuk?" Er gens anders staat een meisje zich in een kartonnen giraffenek te hijsen. Het is daarbinnen nogal benauwd, en als ze zoekt naar een luchtspleet- je, krijgt ze dadelijk vinnig kommen- taar van een vriendinnetje: „Jö, je moet je kop es wat laten zakken!" Een derde wil zijn paardekop op zetten en krijgt daahbjj zand in zijn ogen. Meneer Koevoets, roept er een naar beneden, die vanuit een tent- p§al een toespraak houdt tot zijn be néden verzamelde bewonderaars. „Piet, ga jij Filomeentje eens zoe ken, ze wordt kleedjuffrouw, dan heeft ze ook wat te doen." Even la ter is de orde weergekeerd en kan de repetitie beginnen. Comedianten trekken voorbij. Dirk mag de bandrecorder op „Twaalf Uur" zetten, wat tot gevolg heeft, dat marsmuziek begint te schetteren. Stalknechten stellen zich op bij de ingang van de piste en dan komen de dieren binnen. Voorop de olifant met zijn blote jongensknieën, dan komt de giraffe, die een beetje scheef loopt, omdat haar achterdeel een paar jaar ouder is dan het kopstuk. En daar heb je het paard. Vurig trappelen zijn brui ne schoenen in het zand. De hoge schoolrijder in zijn witte rok moet wel achterop blijven zitten, omdat hij anders zijn kameraadje, dat onder hem zucht, zou doen sneuvelen. Meer dan welke circus-perschef, hecht de knaap aan publiciteit. „Ze hadden mij spreek-stalmeesterd moeten ma ken", vindt hij. Maar hij vergeet, dat het Circus Knikkebeen al naam ge maakt heeft bij haar toernée van de vorige vakantie. Ook op het Leidse stadhuis heeft Knikkebeen een goede naam. Maar dan in een andere zin. Zowel de Sportstichting als de Leidse Jeugdraad zien het belang in van deze vorm van vrijetijdsbesteding. In de lange vakanties, die na het overladen lesprogramma dikwijls TE KUNNEN WEZEN! HEERLIJKE DAGEN BIJ KNIKKEBEEN nodig zijn, is het moeilijk om de kin deren van dag, tot dag en van uur tot uur bezig te houden. Heerlijke dagen. Circus Knikkebeen is een leuk middel om de kinderen te blijven boeien. Niet alleen de meespelende kinderen. Die beleven heerlijke da gen. Ook de toeschouwertjes. Die zullen genieten van een vrolijk schouwspel met olifanten, cowboys en girls, met paarden, giraffen en een Indiaan. Ze zullen zich amuseren om de mensaap en de fakir en om de clown Knikkebeen. Meer nog dan de grote mensen misschien, zullen ze bewondering hebben voor freule Sixma van Heemstra uit Wassenaar, die zal me dewerken als voltigerijdster en in een nummer acrobatie te paard. Ze zullen met open mond zitten kij- Comedianten trekken voorbij Geconcentreerd in verwarring ken naar de gedresseerde geiten van de freule en naar het slangenmens, de zestienjarige Els Kouwenberg, die zichzelf in de moeilijheden helpt en zichzelf ook weer ontwart. Ze zullen haar ook zien als prima ballerina in dans-scènes, die ze zelf ontworpen heeft en die werden inge studeerd door mej. L. van Hagen. Wanneer op 30 juli a.s., 's avonds om acht uur, de gala-première zal worden gegeven, dan zal de heer Joop Koevoets, die behalve de regie ook de zorg voor de costumes op zich genomen heeft, in voortdurende sa menwerking met de heer P. J. W. van Adrichem, voorzitter van het R.K. Comité voor Vakantiebezighe den, ongeveer 300 uur met zijn cir- cusgasten bezig zijn geweest. In vrijwel alle hotel-, café- en res taurantbedrijven in Nederland zijn de omzetten in 1955 gestegen boven het peil van het daaraan voorafgaan de jaar. De toeneming blijkt zich te bewegen tussen 5 en 20 procent, ter wijl slechts uit enkele streken minder gunstige berichten komen. Deze zijn echter voornamelijk afkomstig, van kleinere zaken. Dit wordt medegedeeld in 't jaar verslag van de Horecaf, de Neder landse bond van werkgevers in hotel-, café-, restaurant- en aanverwante bedrijven. De seizoenplaatsen ondervonden aanvankelijk veel schade van het bij zonder slechte voorjaar doch de daar op volgende mooie zomer heeft veel Ten aanzien van het prijspeil wordt in het verslag gemeld dat dit voor de luxe en eerste klas bedrijven aan de lage kant was. Van dertien Europese landen waren slechts Spanje en Grie kenland goedkoper. Voor de pension, bedrijven ligt het prijspeil anders. Slechts vier landen nl. Finland, Por tugal, Frankrijk en Engeland zijn duurder dan Nederland, terwijl de andere belangrijk goedkoper zijn. In 1955 telden de hotelbedrijven in totaal 800.000 overnachtingen, dat wil zeggen 400.000 overnachtingen meer dan in 1954. Opmerkelijk is dat Den Haag hiervan het minste heeft gepro. fiteerd. Tegen een toeneming in Utrecht van 9 procent en in Amster dam en Rotterdam van 8 procent be tekende deze voor Den Haag slechts 1 procent. Ook de Horecabedrijven hebben met personeelsmoeilij kheden te kampen. De voorziening in vacatures voor geschoold personeel heeft de voort durende aandacht. Een verbetering in de personeelssituatie wordt binnen afzienbare tijd niet verwacht. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het, schip vermeld. Argentinië: m.s. Libert ad (30 juli), ss Highland Chieftain, (4 aug.). Australië: via Engeland (4 aug.) m.S? Libertad (30 juli), ss Highland Chieftain (4 aug.)- Brits O.-Afrika: ss Marechal Jof- fre T4 aug.). Canada: ss Zuiderkruis (2 aug.), ss Grote Beer (4 aug.). Öhili: via New York (2 aug.). Nèd. Antillen: m.s. Oranjestad (31 juli?? Nïeuw Zeeland: via Engeland (4 aug.?. Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afri- ka?m.s. Edinburgh Castle (4 aug.). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. ELECTRICITEIT VOOR UTRECHT UIT LEK. In de stuw, die als eerste grote object van de kanalisatie van Rijn en Lek wordt gebouwd, zal een water krachtturbine van 2500 pk komen. De hierdoor opgewekte stroom, die ver kocht wordt aan het Prov. en Ge meentelijk Stroomleveringsbedrijf vespaart 3000 ton kolen per jaar. De bouw van de stuw en schut sluis zal drie jaar in beslag nemen. De stuw krijgt een lengte van 110 m. De bonw van de stuw is giteren aan besteed. TAS VAN LERAAR TERECHT- De tas van de Pakistaanse leraar Mohammed Jaheruddin, die aan de Technische Hogeschool te Delft een promotie had voorbereid, welke door het verlies van de tas met bescheiden op losse schroeven was komen te staan, is terecht. Gisteravond laat kreeg de politie bericht van de heer P. van Oostrom uit Den Haag, dat hij de tas vorige maand heeft ge vonden en nog in zijn bezit heeft. Hij was gisteravond van vakantie terug gekomen en had het bericht over de verloren tas gelezen. Hedenochtend bracht hij de tas naar Delft. De po litie heeft gisteravond nog de heer Jaheruddin van het verheugende nieuws mededeling gedaan. De 52-jarige heer L. Joling uit Al melo is vrijdag vermoedelijk ten ge volge van een hartverlamming over leden op het moment, dat hij bezig was een rijexamen af te leggen. De heer Joling was directeur van de Woningstichting Almelo. Kamperen op de Ijsbaan In Amsterdam heeft men een kam peerterrein ingericht op het terrein van de IJsclub achter de Amstel- veenseweg, waar elke nacht 4 a 500 toeristen hun tenten opslaan. De aankomst van nieuwe kampeer ders biedt soms vreemde schouwspe len. Ze komen in de nieuwste wagens of met vehikels, waarvan men zich afvraagt hoe ze nog vooruitkomen. En, meestal in de avonuren komen de autobussen en touring-cars. Op commando kan men dan de passa giers uit de wagen zien springen om binnen een half uur een nieuw ten tenkamp te doen verrijzen, dat na een ander commando in de morgen uren, weer in een kwartier verdwe nen is. De meeste kampeerders komen uit Zweden. Daarnaast zijn het vooral de Spanjaarden en de Duitsers, die het kampterrein bevolken. Elke .nacht verblijven in deze top- weken van toeristisch verkeer ruim duizend vreemdelingen in onze hoofdstad, die hun onderdak niet in een hotel of pension vinden. Zeer velen van deze mensen over nachten in de verschillende jeugd herbergen van de katholieke- en van de algemene jeugdherberg-centrale. Ook zijn er verschillende kleinere gelegenheden, waar de jongelui, die de stad bezoeken, onderdak kunner vinden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6