S)e ftzidóeSoti/fccmt Londen en Parijs beraadslagen over sancties tegen EGYPTE Diplomatieke betrekkingen met Cairo lopen gevaar De be<irs reageerde nogal kalm Vaart door het SUEZ-KANAAL gaat gewoon door Prinses Margaret nam parade af Romme heeft programma gereed Tito op bezoek in Griekenland Geredden van de „Andrea Doria" aan land Dodental tot 11 gestegen Auto-ongeluk in Frankrijk Onweersachtig Korreltje ZATERDAG 28 JULI 1956 47ste JAARGANG Directeur: C. M v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w, f2.35 p. mnd„ 17^- p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.mjn. Telefoontjes f 1.56 Engeland en Frankrijk hebben gisteren geweigerd het nationaliseren van het Suezkanaal door Egypte te erkennen. Premier Eden deelde een gespan nen Lagerhuis mee, dat de Britse regering overweegt de Egyptische sterlingsaldi te bevriezen, alle wapenleveranties aan Egypte stop te zetten en de zaak voor de Veiligheidsraad te brengen. De Egyptische regering heeft geweigerd een Britse protestnota in ontvangst te nemen. De diplomatieke betrekkingen tussen Frankrijk en Egypte zijn in ernstig gevaar gekomen^ door een hooglopende woordenwisseling tussen de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, en de door hem ontboden Egyp tische ambassadeur. De Ver. Staten pleegden gisteren „dringend" overleg met Engeland en Frankrijk. De Suezkanaalmaatschappij heeft aan alle banken ter wereld, voorzover zij aandelen van de maatschappij bezitten, opgedragen deze alleen te verhandelen op instructie van de maatschappij, zonder acht te slaan op het nieuwe Egyptische bestuur van het kanaal. Intussen heeft de Egyptische minister van Handel verklaard dat even tuele geschillen over het kanaal alleen door een Egyptisch gerechtshof behandeld kunnen worden. AMBASSADEUR WAS WOEDEND. De Franse minister Pineau heeft gisteren de Egyptische ambassadeur te Parijs ontboden en tegenover kem in scherpe bewoordingen geprotes teerd tegen Egyptes nationalisatie van het Suez-kanaal en voorts ge zegd, dat kolonel Nasser zijn belofte om zich niet met de kwestie-Algerije te zullen inlaten, had verbroken. Kort daarna gaf ambass.adeur Ka- mal Eddine Abdel Nabi een verkla ring uit waarin hij de woorden van Frankrijks minister van Buitenland se Zaken „ontoelaatbaar en onaan vaardbaar" noemde. Hij had gewei gerd een Franse lidemémoire aan te nemen, en zei.'^nt hij meende, dat de Egyptische regering haar stand punt ten aanzien van haar betrek kingen met Frankrijk zou herzien. De ambassadeur gaf deze scherpe verklaring uit binnen een half uur, nadat hij, kennelijk kokend van woede, naar zijn ambassade was te ruggekeerd. Minister Pineau schijnt de naasting van het Suez-kanaal een „beroving" te hebben genoemd. „De ministerraad ls het met mij eens dat wij die eenzijdige maatregel van kolonel Nasser beslist niet kun nen aanvaarden, voorts dat de na tionalisering van een internationale maatschappij juridisch op een geheel ander vlak staat dan de nationalise ring van een openbare dienst, en ten slotte dat de genomen maatregel de belangen en rechten van de Fransen aanzienlijk schaadt", zei Pineau na een kabinetszitting. Pineau vervolgde: „Wij hebben be sloten in volledige overeenstemming met onze bondgenoten te handelen en in deze zin heb ik een opdracht gekregen voor mijn (reeds eerder vastgestelde) reis van maandag a.s. naar Londen". Frankrijk heeft een speciaal be lang bij "de Suez-kanaalmaatschap- pij, die haar kantoren in Parijs heeft en voor een groot deel gesteund wordt door Frans kapitaal. Bij voorbaat: geen recht. De Egyptische minister van Han del, verklaarde gisteren: „Geen in ternationale organisatie heeft het reoht de kwestie op te nemen, omdat de Kanaalmaatschappij bij de wet een Egyptische maatschappij is." Hij voegde daar aan toe, dat de Veiligheidsraad van de Ver. Naties Prinses Margaret van Engeland heeft op de Koninklijke Militaire Academie Sandhurst de „Souvereins Parade" afgenomen in opdracht van de Engelse vorstin. Het was voor het eerst dat zij de koningin officieel op een parade vertegenwoordigde. Tijdens de parade reikte zij het ere-zwaard en de medaille van de koningin voor de eerste onder-officier in de orde van ver-1 vel had gekregen, naar Malta terug dienste uit aan Andrew C. D. Lloyd, ZO jaar oud, uit Westminster, Londen. keren. hierover ook geen zeggenschap bé zit, omdat de nationalisatie de inter nationale vrede en veiligheid niet in gevaar brengt. De minister verklaarde, diat de na tionalisering voornamelijk had plaatsgehad om het kanaal te kun nen te vernieuwen en verbeteren, daar de Suez-kanaalmaatschappij in haar taak had gefaald. De aandeelhouders, zo verklaarde de minister, zullen geen vergoeding ontvangen zolang de maatschappij haar in het buitenland gedeponeerde gelden niet naar Cairo heeft doen overmaken. Intussen gaat de cheepvaart op het Suez-kanaal gewoon door. Op de gebouwen van de maatschappij waait de Egyptische vlag. De kanaal- zóne is tot militair gebied verklaard en saboteurs werden er voor gewaar schuwd dat zij voor militaire ge rechthoven berecht zullen worden. GRAAF EEN NIEUW KANAAL. Lord Hore Belisha, oud-lid van het oorlogskabinet, zal maandag in het Engelse Hogerhuis voorstellen het graven van een nieuw kanaal in overweging te nemen, dat het Suez- kanaal kan vervangen. Volgens zijn voorstel zou dat ka naal door Israëlisch gebied lopen van de Middellandse Zee naar de Golf van Akaba, het nood-oostelijke uiteinde van de Rode Zee. Te 'sGravenhage werd vernomen, dat de Nederlandse scheepvaartmaat schappij, die belangen hebben in het Nabije en het Verre Oosten, de toe stand zorgvuldig bestuderen. Een woordvoerder van de Shell Tanker Company verklaarde, dat nog niet kan worden gezegd, of de maatschap pij haar schepen rond Afrika zal la ten varen ingeval de kanaaltarieven mochten worden verhoogd. Een woordvoerder van de Stoomvaart maatschappij Nederland deelde me de, dat de schepen van de maatschap pijen op de route naar het Verre Oosten het Suezkanaal zullen blijven gebruiken. Reders te Oslo noemde de situatie ernstig voor de Noorse scheepvaart. Indien de schepen rond Afrika zou den de vervoerskosten voor olie van vrachttarieven zeer aanzienlijk moe ten stijgen. In kringen van de olie-industrie verwacht men voorlopig geen onder breking van het verkeer in het Suez kanaal. Men vreest echter, dat op de duur de kanaal-gelden zullen wor den verhoogd door de Egyptische re gering. In het afgelopen jaar is 67 miljoen ton olie d.i. het grootste ge deelte van het Westeuropese olie- verbruik, door'het Suezkanaal ver voerd. Gezien de strategische be langrijkheid van dit produkt, vraagt men zich af, wat kolonel Nasser kan verhinderen de kanaalgelden te brengen op een niveau; dat gelijk staat met de transportkosten rond Afrika. In een dergelijk geval zou den de vervoerskotsen voor olie van de Perzische Golf verdubbeld worden en in oliekringen wijst men erop, dat de vervoerskosten een belang rijk element van de kostprijs van olieprodukten vormen. REACTIE OP DE BEURS! De nationalisatie van het Suez-ka naal vormde gisteren het onderwerp van gesprek op de Amsterdamse ef fectenbeurs. Van een duidelijke re actie voor de scheepvaartwaarden viel echter niet veel te bespeuren. Anders was het gesteld met de inter nationale soorten, die gevoelig lager noteerden. Zo opende Kon. Olie 17 punten la ger op 862. Daarnaast leed Unilever een behoorlijk verlies. Het margari nefonds opende n.l. op 428 tegen gis teren 435. Philips en Aku boekten een verlies van circa 3 punten. Vanzelfsprekend ging de belang stelling ook uit naar de scheepvaart- hoek. Speciaal naar Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd, die beide re gelmatig van het Suezkanaal gebruik maken. Voor Rotterdamsche Lloyd kwam als eerste notering 183 uit de bus, hetgeen slechts ruim één punt lager was dan de vorige dag. Stoom vaart Mij. „Nederland" noteerde zelfs een half punt hoger op 201)4."De handel had een rustig karakter. BRITSE KRUISER VERLAAT ALEXANDRIë. De Britse kruiser „Jamaica" is za terdagmorgen uit Alexandrië ver trokken, waarmee het oorlogsschip zijn vriendschapsbezoek heeft onder broken. Een woordvoerder van de Britse marine zei, dat de kruiser - het vlaggeschip van vice-admiraal Max- wel Richmond, tweede commandant van de Middellandse-Zeevloot Volgens het Egyptische blad „Al Akhbar" bedraagt de waarde van de aandelen der Suez-kanaalmaatschap- py tegen de slotkoers van gisteren op de beurs van Parijs ongeveer 70 mil joen pond sterling, terwijl de reserves der maatschappij worden geraamd op ongeveer 54 miljoen pond sterling. Door de in beslagneming van deze reserves door Egypte zullen aandeel houders volgens het blad van Egypte nog slechts 16 miljoen pond sterling behoeven te ontvangen en dit be draagt minder dan de helft van de winst per jaar. De Suez-kanaalmaatschappij heeft een personeel van 150.000 man, van wie ruim 130.000 Egyptenaren. De meeste buitenlandse werknemers zijn Fransen. Grote massa's Egyptenaren heb ben vrijdagmorgen het standbeeld van Ferdinand de Lesseps in Port- Said bestormd met de bedoeling het te vernielen. Doch de Egyptische po litie wist de orde te herstellen. Staat van beleg in Kanaalzone. Het personeel van de Kanaalmaat schappij heeft aanzegging gekregen, De woordvoerder van de kabinetsformateur heeft vanochtend het vol- gende medegedeeld: „De formateur heeft vandaag aan de voorzitters, resp. waarnemende voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de P. v. d. A., K.V.P., A.K., VV.D. en C.H.U. het door hem ontworpen regeringsprogramma toege zonden. Hij heeft daarbij ieder hunner in een begeleidende brief gewaagd eventuele opmerking liefst dinsdag, doch uiterlijk woensdagochtend a^ hetzij schriftelijk, hetzij mondeling, aan hem te doen toekomen te zyner nadere overweging". ,Aan de voorzitters van de P. v. d. A., de K.V.P., de A.R. en de C.H.U.- fractie heeft de formateur tevens medegedeeld, dat hy gaarne van ieder hunner zal vernemen, hoe deze staat tegenover het t.z.t. adviseren van geestverwanten om zitting te nemen m een kabinet van bevredigend» samenstelling, dat het program van de formateur tot grondslag en richt snoer neemt", aldus de mededeling van de woordvoerder „In zijn brief aan de waarnemende voorzitter van de V.V.D.-fractie heeft de formateur gezegd op grond van het hem bekende, standpunt vanjpirof. Oud als voorzitter zijner fractie, in dit stadium «een vrijheid te vinden tot het stellen van een vraag, als in de vorige alinea bedoeld dat met ingang van vrijdag 27 juli in de kanaalzone de staat van beleg heerst. Iedere poging om het normaal functioneren van het bedrijf te hin deren zal als een militair misdrijf worden bestraft. In steden als Port-Said, Port- Foead, Suez en Port-Tewfik kunnen de agenten van de kanaalmaatschap pij hun werkzaamheden normaal voortzetten, onder toezicht van Egyp tische functionarissen. In Cairo zijn echter alle gebou wen van de maatscchappij verzegeld, de telefoonleidingen blijven verbro ken en de hoofdagent wordt gescha duwd. De president van Joegoslavië, maarschalk Tito, en zijn vrouw brengen momenteel een bezoek aan het Griekse eiland Corfu op uitnodiging van de Griekse koninklijke familie. Op de foto ziet men koning Paul van Grieken land (rechts) en koningin Frederika, die de president en zijn vrouw (links) verwelkomen nadat deze zijn gearriveerd met het Joegoslavische opleidings schip „Galeb". Achter deze groep ziet men de prinsessen Irene en Sophie van Griekenland en de Griekse kroonprins Constantine in het uniform van de marine. Begeleid door drie helikopters, een watervliegtuig, een kotter van de Amerikaanse kustwacht en drie sleep boten, is het Zweedse schip „Stock holm", dat bij de aanvaring met de Italiaanse passagiersboot „Andrea Doria" aan de boeg ernstig werd be schadigd, vrijdag de haven van New- York binnengelopen. Volgens een woordvoerder van de maatschappij, waartoe het schip behoort, had de „Stockholm" 314 passagiers van de „Andrea Doria" en 216 bemannings leden aan boord. De vierjarige Norma di Sandro, een van de zwaar gewonden van de „Andrea Doria" is vrijdagavond in een ziekenhuis te Boston aan haar verwondingen bezweken. Zij had een schedelbreuk gekregen, toen haar va der haar bij het verlaten van het Ita liaanse schip in een reddingsboot had laten vallen, er op rekenend dat de inzittenden haar zouden opvangen. Het aantal doden is hiermee tot elf gestegen. Volgens de Amerikaanse kust wacht is het lot van 46 passagiers van de „Andra Doria" onbekend. Uit hun gegevens bleek, dat er op het ogen blik van de botsing 1706 passagiers en bemanningsleden aan boord van het Italiaanse schip moesten zijn. Een groep van 90 passagiers, die door de „Cape Ann" was gered heeft aan de pers in New-York een ver klaring afgegeven, waarin zij meede len, dat de bemanning van de „An drea Doria" in zijn geheel geen ini tiatief heeft getoond om de passagiers te helpen. Aan boord van de „Andrea Doria" was ook een kostbare Chrysler-auto van bijzondere constructie. Deze wa gen, die te Turijn was gebouwd en 150.000 dollar had gekost, zou in Amerika voor de eerste keer in het publiek worden getoond. Met het schip verdween ook de auto in de golven. Men verwacht, dat het onderzoek naar de verantwoordelijkheid voor 't ongeluk en de regeling van de kos ten jaren in beslag kunnen nemen. Uiteraard zijn de verzekeringsmaat schappijen hier ten nauwste bij be trokken. Het Italiaanse schip was voor twin tig miljoen dollar verzekerd maar de schade bedraagt aanzienlijk meer. Ook met het herstel van de averij, die de „Stockholm" heeft opgelopen, zullen grote sommen zijn gemoeid. De heer J. Goedee uit Goes, zijn echtgenote en drie van hun kinderen zijn gisteren ernstig gewond geraakt, toen een door de heer Goedee be stuurde auto te Kembs-Loecle bij Mulhouse in Frankrijk in botsing kwam met een vrachtauto. Een vierde kind bleef ongedeerd. De v ;if gewonden zijn in het zieken huis te Mulhouse opgenomen. Een storing, die gisteren aan de westkust van Frankrijk tot ontwikke ling kwam, breidde zich in de afge lopen nacht over een groot deel van West-Europa uit. Het centrum ervan werd vanmorgen bij de Ierse Zee aangetroffen. Een uitloper van het lagedrukgebied trok in de nacht uit het zuiden ons land binnen, Daarbij vielen op verscheidene plaatsen on weersbuien die in Zuid-Limburg zelfs met zware hagel gepaard gingen. Vanwege de westelijke ligging van het lagedrukgebied stroomde na het passeren van de onweersstoring vrij warme lucht uit het zuidwesten ons land binnen. Morgen zal het weer in ons land onder invloed van de de pressie blijven, met het gevolg, dat de kans op regen- en onweersbuien blijft bestaan. De temperaturen zul len op ongeveer hetzelfde niveau liggen als vandaag. Geld voor Algerije Premier Guy Mollet van Frankrijk heeft gisteren voor de 24e maal de vertrouwenskwestie gesteld. De Nationale Vergadering zou he denmorgen stemmen over het pl&n van de regering de strijd in Algerije te financieren door het uitschrijven van een lening en een. verhoging van de belastingen. Aan die stemming heeft Mollet het voortbestaan van zijn kabinet verbonden. De regering hoopt 150 miljard francs te verkrijgen uit een uit te schrijven lening. Indien die lening niet voldoende oplevert zal zij het ontbrekende geld moeten verkrijgen uit belastingverhogingen. De regering overweegt eventueel de prijzen van tabaksartikelen en de kosten van telefoongesprekken te verhogen en allerlei bezuinigings maatregelen te treffen. Duivendief heeft bekend Na dagenlange verhoren heeft de 35-jarige bouwvakarbeider Johann Schonoff uit Gelsenkirchcn (West- Duitsland) tenslotte bekend, dat hü toch de postduivendief is, die losgeld voor enkele door hem gestolen dui ven toegestuurd had willen krijgen door middel van een van zijn eigen postduiven, die hij de bestolene had doen toekomen. De politie heeft deze vogel zondag j.l. met vliegtuigen gevolgd en is zo achter de identiteit van de dader ge komen, die evenwel aanvankelijk halsstarrig bleef ontkennen. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS WARMER Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on- weersbuien. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, krimpend naar zuidoost. Iets hogere tem- t peraturen dan vandaag. 29 Juli v.m. 6.50; n.m. 7.15. 30 Juli v.m. 730; n.m. 8. Hoogwaterstanden 29 Juli zon op 4.59, onder 20.37; maan op 22.35, onder 12.22. 30 Juli zon op 5.00, onder 20.35; maan op 23.02, onder 13.34. 20.31 Laatste kwartier. Het weer in Europa De weerberichten van hedenmor gen 7 uur luidden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. licht bew. 17 C. zwaar bew. 22 licht bew. 20 zwaar bew. 16 motregen 27 ,t regenbui 20 regen 27 zwaar bew. 30 motregen 24 zwaar bew. 29 licht bew. 27 licht bew. 22 onweer 30 zwaar bew. 27 zwaar bew. 29 zwaar bew. jicht bew. 28 nevel 29 half bew. 31 nevel 33 onbewolkt 29 onbewolkt Wij bestelen de toekomst als we onze kinderen slecht opvoeden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1