Verplichte verzekering moet verdwijnen Varkensfokkerij moet produktie matigen SOUVENIRS Hogere vakantietoeslag voor landarbeiders De Kerkbouw te Heelsum Breder basis voor de welvaart der Nederlandse Antillen Paard de staart afgeknipt en in het prikkeldraad gejaagd Foto geeft geen aanstoot oordeelt de rechter DONDERDAG 26 JULI 1956 TWEEDE BLAD PAGINA 3 Centraal Sociaal Werkgeversverbond: Het Centraal sociaal werkgevers verbond meent, dat de verplichte zie kenfondsverzekering moet worden afgeschaft en vervangen door een vrijwillige verzekering voor allen, wier inkomen beneden een bepaalde grens blijft. De toetreding tot de vrij willige verzekering zou aantrekke lijk kunnen worden gemaakt door van de werkgevers een bijdrage te heffen voor de verzekerde werkne mers, terwijl de overheid een subsi die zou kunnen geven voor de zelf standigen, die verzekerd zijn. De bij dragen van overheid en werkgevers waren zodanig vast te stellen, dat daarmee ongeveer de helft van de kosten der verzekering kan worden gedekt. Deze suggesties doet het C. S.W. in een rapport, waarmee het een bijdrage wil leveren tot oplossing van het moeilijke vraagstuk van de ziekenfondsverzekering. Het C.S.W. staat op het standpunt, dat de zorg voor zieken in de eerste plaats bij de betrokkenen en hun bloedverwanten berust. Op een en kele uitzondering na kan de mens echter dit grote risico niet zelf dra gen, zodat hij wel zijn toevlucht tot de'verzekering moet nemen. De zelfstandige verantwoordelijk heid van de vrije mens eist, dat de overheid slechts dan een verplichte verzekering aan de burgers oplegt, indien gebleken zou zijn, dat zij niet bereid of niet in staat zijn hun ver antwoordelijkheid te dragen. De ont wikkeling van het ziekenfondswezen en van de particuliere verzekering in velerlei vorm heeft echter het be wijs geleverd, dat de burger zyn plichten heeft verstaan. Ook om technische redenen is instandhou ding van een verplichte verzekering in tegenstelling tot de ouderdoms- verzekering niet noodzakelijk. Op grond van deze en dergelijke overwegingen komt het rapport tot de conclusie, dat d<e bestaande ver plichte verzekering moet worden af geschaft. Geen coupons meer. De bijdragen der werkgevers die nen bij de wet te worden vastgesteld op een vast percentage van het voor de ziektewet geldende verzekerings- plichtige loon van werknemers. Deze percentages zouden niet een op kor te termijn fluctuerend karakter mo gen dragen. Het bedrijfsleven zou bij wijziging van het subsidiepercen. tage in de gelegenheid moeten wor den gesteld zijn oordeel via de So ciaal-economische raad kenbaar te maken. De bijdragen zouden gestort moeten worden in een door de oyer- heid te beheren voorzieningsfohds. Het voor de werkgevers administra tief bezwaarlijke systeem van zieken fondscoupons komt hiermee te ver vallen. De bijdragen van de verzekerden zouden door de uitvoeringsorganen naar eigen inzicht vastgesteld moe ten worden. Ook de inning van de premie dient door deze organen bij de verzekerden zelf te gebeuren. Men mag aannemen, da de situatie voor de verzekerden weinig of niet zal veranderen. In individuele ge vallen zal de premie soms lager (on- Russisch smaldeel verliet ons land Gistermiddag precies om 1 uur kwam de Sovjet-Russische kruiser „Sverdlov" los van de kade van de Parkhaven, waar het schip sinds vrij. dag heeft gelegen. Zoals bekend, heeft het te zamen met de torpedo- bootpjagers „Surovyi" en „Serdityi" een beleefdheidsbezoek aan Neder land gebracht. Toen de kruiser langzaam van de kade wegvoer, bemanning en ere wacht stonden aangetreden, liet de kapel aan boord het Nederlandse en het Russische volkslied over het wa ter weerklinken. De Nederlandse marinetolken, die dienst hebben gedaan aan boord van de Russische schepen, raamden het aantal Nederlanders, dat een bezoek aan de oorlogsbodems heeft gebracht, op circa 20.000. Ramp dreigt door overstromingen in Twente In het Wierdenseveld bij Almelo is een gebied van 60 ha aardappelen en haver overstroomd, waardoor een ramp dreigt. Vandaag zal een groep van de B.B. te Almelo met materiaal uitrukken om te trachten het water weg te pompen. Men verwacht on geveer 50 uur met het werk bezig te zullen zijn. In de omgeving van Vriezenveen zijn als gevolg van de aanhoudende regenval vele hectaren hooi verloren gegaan. Vrijwel alle boeren hebben hun pogingen om het hooi droog binnen te krijgen moeten opgeven. Ook vele percelen aardappelen zul len weinig of geen oogst meer op leveren. TOPS, DE TOEPER. Gisteravond is in „Maison van den Boer" te Veghel een toepconcours gehouden tussen acht Brabantse en acht Limburgse beoefenaren van dit" kaartspel. De Brabanders hebben de strijd gewonnen met in totaal 211 punten. De Limburgers behaalden 189 punten. De heer Tops uit Eindhoven was de beste toeper. Hem werd door de burgemeester van Veghel, de heer J. P. Schreven, een gouden medaille overhandigd. Tevens reikte de bur gemeester aan alle deenemers een zilveren herinneringsmedaille uit. i gehuwden), soms wellicht iets hoger zijn. Wat het toezicht oj> de ziekenfond sen betreft, denkt het C.S.W. aan een ambtelijk college, dat onder verant woordelijkheid van de minister van sociale zaken en volksgezondheid zijn werk verricht. De verhouding tot de medewerkers blijft geheel voorbehouden aan het .uitvoeringsorgaan. De overheid men- ge zich niet in de vaststelling van de regelen, die de verhouding fonds medewerkers zullen beheersen. Het C.S.W. meent, dat de overheid geen taak heeft (met uitzondering van een zeker toezicht) voor werk nemers wier inkomen boven de in komensgrens voor de genoemde vrij willige verzekering ligt. KONINGIN REIKT PRIJS DER NEDERLANDSE LETTEREN UIT. In mei was het tien jaar geleden, dat de culturele samenwerking tus sen Nederland en België in eei ak koord werd vastgelegd. Werd het eerste lustrum in 1951 in België in een academische zitting herdacht, het tweede lustrum zal in Den Haag worden gevierd in de maand oktober. Een hoogtepunt van de herden- King zal zijn de uitreiking van de prijs der Nederlandse letteren. Het ligt in het voornemen van koningin Juliana deze prijs op 27 oktober in Den Haag uit te reiken. Deze prijs zal binnenkort officieel worde in gesteld bij gezamenlijke beschik king van onze minister van O., K. en W. en van de minister van Open baar Onderwijs v. België. Hij ztl om de drie jaren worden uitgereikt, om beurten in Nederland en in België. De prijs is bedoeld voor de letter kunde (van het gehele taalgebied. Produktschap vee en vlees: In de te Utrecht gehouden open bare vergadering van het Produkt schap voor Vee en Vlees heeft dc voorzitter, de heer Joh. de Veer uit Schagen, bij de bespreking van de marktsituatie een waarschuwend woord laten horen aan het adres van de Nederlandse varkensfokkerij, om de productie niet te hoog op te voeren. Het bestuur is verontrust door de toeneming van het aantal dekkingen in de maand juni, die een cijfer van 57000 laat zien tegen een aantal van 48.800 in juni van het vorig jaar, waardoor men voor maart 1957 moet rekenen op 405.000 varkens in plaats van de verwachte 360.000 krulstaar ten. Daardoor dreigt een surplus te ontstaan, en als dat niet door de ex port verdwijnt, zijn er niet voldoen de mogelijkheden om de prijzen op peil te houden. Daarom dient de fokkerij de pro duktie te matigen, aldus spr., die waarschuwde tegen ongemotiveerde verwachtingen t.a.v. de prijzen in 1957, en voorts mededeelde, dat gis teren de export van alle vee naar Duitsland en Zwitserland is stopge zet vanwege enkele gevallen van mond. en klauwzeer geconstateerd Bedrijfsregeling rijwielhandel Geen maatregelen noodzakelijk Het op grond van het kartelbesluit in 1953 ingestelde onderzoek naar de bedrijfsregeling van het Centraal Bureau voor de Rijwielhandel is thans beëindigd.-Dit heeft de minis ter voor P.B.O. in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Economi sche Zaken, bekend gemaakt. Het onderzoek heeft geleid tot de con clusie, dat voorshands niet tot het nemen van maatregelen behoeft te worden overgegaan. Met het C.B.R. kon n.l. overeen stemming worden bereikt op een aantal punten, waarvan hier worden genoemd: 1. De normen voor de toelating van grossiers zijn met betrekking tot bedrijfskapitaal en voorraad tot het oude peil (dat van voor 1953) terug gebracht. Bovendien gelden de oude normen nu ook voor reeds gevestig- den, zodat discriminatie t.a.v. voor genomen nieuwe vestigingen wordt vermeden. 2. De in het algemeen geldende minimale personeelsnorm voor gros siers is tot de helft teruggebracht. 3. In het vervolg kunnen gespecia liseerde grossiers toetreden tot de re- geling, ook wanneer zij niet aan de normen voor de toelating van alge mene grossiers voldoen. 4. Een grossiersonderneming, die met een detailhandel is gelieerd, is niet langer verplicht van haar omzet ten minste tweederde aan andere de tailzaken te verkopen. 5. De erkenning van markthande- laren als handelaar in rijwielen, rij wielonderdelen en toebehoren is mo gelijk gemaakt. Het aangepaste reglement van het C.B.R. is inmiddels in werking ge treden. die geld kosten Het machinegeweer, de stengun, de munitie en de handgranaten, die een 38-jarige koopman uit Hilver sum, in zijn woning had opgebor gen, beschouwde de man als een her innering aan zijn illegale tijd tijdens de bezetting, toen hij een rol speelde in het verzet en ook enkele drop pings van wapenen meemaakte. Hij handelde evenwel in strijd met de vuurwapenwet en daarvoor is hij gisterochtend door de Amsterdamse politierechter veroordeeld tot 60, boete of 10 dagen, nadat de officier van justitie 100,tegen hem had geëist. De raadsman van de koopman had betoogd, dat de wapens vrijwel on bruikbaar waren en dat er van de man geen enkele subversieve act:e kon worden verwacht. Naar de me ning van de raadsman heeti zijn cliënt zich alleen schuldig gemaakt aan een formele ovèrtreding. Doordat de echtgenote tijdens het onderzoek in een echtscheidingsprocedure haar mond had voorbijgepraat, was de politie achter het bezit van de wa pens gekomen. De politierechter heeft het oorlogs tuig verbeurd verklaard, behalve en kele patroontassen, die de koopman nu als een souvenier uit de bezet tingstijd mag bewaren. onder uit België gesmokkeld rund vee. Bij de bespreking van de situatie op de varkensmarkt kwam nog naar voren, dat de adviescommissie geen aanleiding ziet om het prijsbeeld te wijzigen. Van een aantal schapenexporteurs werd het verzoek ontvangen levende lammeren te mogen invoeren uit Engeland en Ierland, met de bedoe ling deze lammeren, nadat ze in Ne derland zouden zijn geslacht, naar Frankrijk te exporteren. Het bestuur achtte het onjuist, indien men nu de prijs ging beïnvloeden door de in voer van schapen en was dan ook van mening, dat het niet wenselijk is aan bedoeld verzoek te voldoen. De situatie op de slachtveemarkt gaf geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen; de prijs voor rundvee blijft op peil, al zijn de koeien ver houdingsgewijs duur en de vaarzen zelfs zeer duur. (Advertentie De gemeenteraad van Delft heeft in zijn vergadering van gisteravond besloten de bouw van drie woonge bouwen voor studenten aan de Oud- raadweg te Delft voor f 998.131. op te dragen aan de firma Van Oosten en De Vette aldaar en voor deze bouw een aanvullend krediet van 370.000.te voteren. Wanneer de vereiste goedkeurin gen snel binnenkomen, zal direct na de vakantie van de bouwvakarbei ders met de bouw kunnen worden begonnen. De prijs van een eenper soonskamer (met meubilering en verwarming) zal 52.56 per maand gaan bedragen. IN BOUWPUT GEVALLEN. Het 4-jarig zoontje van de familie Buitenhuis uit de Constanterzeystraat te Utrecht was sinds gistermiddag 1 uur zoek. Bij nasporing door de ouders werd zijn autoped bij een bouwput aangetroffen. De te hulp geroepen brandweer pompte de put leeg en omstreeks half vier werd het lijkje opgehaald. Het bestuur van het Landbouw schap heeft in zijn vergadering van woensdag besloten het College van Rijksbemiddelaars goedkeuring te vragen voor een verhoging van de vakantietoeslag voor landarbeiders van 2 tot 4 percent. Minister Mansholt (Landbouw) heeft onlangs laten weten dat de re gering het niet goed kan vinden, dat deze verhoging van de vakantietoe slag in de garantieprijzen zou wor den doorberekend. Het bestuur van het Landbouwschap besloot aan mi nister Mansholt te laten weten, da 't „met grote teleurstelling kennis heeft genomen van het standpunt der re gering". Aan het College van Rijks bemiddelaars zal het Landbouwschap meedelen, dat de verhoging van de vakantietoeslag gevolgen heeft voor de garantieprijzen. De bisschop van 's Hertogenbosch heeft prof. d!rs A. F. Wijers hoogle raar aan het groot seminarie te Ha ren (N.B.), benoemd tot rector van het academisch ziekenhuis de St. Radboudklinieken te Nijmegen, wel ke zoals bekend is, eind september officieel in gebruik genomen zullen worden. P v d A. hielp K.V.P. De gemeenteraad van Renkum heeft gisteravond besloten in beroep te gaan tegen het gewijzigd plan van gedeputeerde staten van Gelderland, in het centrum van Heelsum (een van de dorpen van de gemeente Ren kum) over te gaan tot een bijzonde re bebouwing. Dit plan van G. S. be helst de bouw van een R.K. kerk. De heer Erkens (K.V.P.) memo reerde de geschiedenis van de bouw plannen, waaraan men zeven jaar geleden is begonnen. Uit het prote stantse Heelsum is een request bin nengekomen met vele handtekenin gen. De raad verwierp al meermalen de voorstellen. Tegen de bouw op Heidestein zijn vele zakelijke argu menten. Spreker herinnerde aan de plannen der stedebouwkundigen ir. Verschoor, jhr de Jonge van Elle- meet en ir Wilmer, alle voor de bouw van een RJC. kerk in het centrum van Heelsum. Het voorstel van de heer Erkens, geen bezwaren in te dienen tegen de plannen van G. S. werd verworpen met acht stemmen tegen en zeven vóór. Vóór waren de leden van de PvdA en die van de KVP-fractie. Het voorstel van de heer Van den Beid in beroep te gaan tegen de plannen van G. S. werd aangenomen met acht stemmen voor en zeven tegen. De olie-pijler is te onzeker De heer J. E. Yrausquin, minister van financiën van de Ned. Antillen, heeft gistermiddag in Den Haag voor een aantal journalisten een uiteen zetting gegeven van de maatregelen, die zyn regering bezig is te treffen om de welvaart van de Ned. Antillen te schragen met meer pijlers dan de ene, waarop die welvaart thans prak tisch rust: de oliebedrijven (de Ko ninklijke op Curasao en de Ameri kaanse ,Lago" op Aruba). Dat die ene pijler, om petroleum-bedrljfs- politieke redenen wel eens zou kun nen wegvallen, heeft bij een deel der Antilliaanse bevolking geleld tot een soort angst-psychose voor haar be staan en de huidige regering neemt thans positieve stappen om die weg te nemen. Ook de oliebedrijven moeten met hun tijd meegaan om de concurrentie te kunnen volhouden, met als ge volg een vrij ver gaande modernise ring en automatisering, die wellicht binnen enkele jaren zal leiden tot het ontslag van vele werknemers op Curagao en Aruba. Deze werknemers zullen tewerk gesteld moeten worden in nieuw te bouwen industrieën. Destillatie-inrichtingen. Eén van de voornaamste aangele genheden, waarvoor minister Yraus quin naar Nederland is gekomen, is de financiering van destillatie-in richtingen uit zeewater op Curagao en Aruba, waarvoor op Curagao 20 en op Aruba 40 miljoen gld (Ned. courant) nodig is. De bij de destillatie verkregen stoom zal worden gebruikt voor het drijven van stoomturbines voor het opwekken van elektriciteit op een economische en dus goedkope ma nier. Op deze wijze kan men aan te vestigen industrieën aanbieden wat zij technisch in de eerste plaats van node hebben: elektriciteit en zoet water. Daarmee samenhangend worden chemische bedrijven mogelijk: de elektriciteit kan worden gebruikt voor elektrolyse van het eenderde gedeelte aan pekelwater, dat bij de destillatie overblijft, waardoor caus tic soda en chloor kan worden ver kregen, nodig voor raffineren van petroleum. Door vermenging van si lica wordt dan glasfabncage moge lijk, waarvan een der grondstoffen op Aruba wordt gevonden, nl. kwarts in bijna zuivere toestand. Door bij voeging van chloorderivaten kunnen dan verder plactics worden vervaar digd. Voor de financiering van de voor- ffenomen projecten zullen obligatie- eningen worden uitgeschreven. Handel met Venezuela. Een andere mogelijkheid, die tot verbreding van de welvaartsbasis op het ogenblik in studie is, is een ver betering van de handelsrelaties met De erkende garagebedrijven in Zwolle, Kampen, Noordoostpolder, Steen wijk, Meppel en Ommen heb ben besloten met ingang van 1 augus. tus aan het inruilen van gebruikte personen, en vrachtautomobielen de conditie te verbinden, dat de auto's vooraf dienen te worden getaxeerd A,- door een officieel erkend en beëdigd £mstrd™' 'S om -deel antnmnhipltavatiphiirpaii te nemen aan de wereldkampioen- automobieltaxatiebureau. schappen dameskappen, welke 22 en 23 september a.s. in Wenen zullen worden gehouden. Deze kampioen- LANG OF KORT HAAR? Onze landskampioen dames-kap pen, de heer Jelle v. d. Knoop uit deel Geen der erkende automobielbe drijven is het voortaan toegestaan anders dan op basis van deze taxatie gebruikte automobielen in te ruilen. De sanering wordt in het leven ge roepen teneinde de bestaansmogelijk heden van de garagebedrijven te ver zekeren. Het wordt als eis gezien, dat bij toeneming van het verkeer de be drijven in Nederland in staat blijven hun plaats als service-gevend bedrijf in te nemen. schappen zullen in Wenen en niet te Parijs plaats vinden, omdat Parijs het lange haar voor de dames in de mode wil brengen, iets waartegen de kappers zich met hand en tand ver zetten. Wanneer de Paryse „Haute couture" de zaak op de spits wil drij ven is de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat de kappers, wat hun bran che aangaat het mode-centrum naar Wenen zullen verplaatsen. WEKTEN PRIJZEN AFGUNST? Tot tweemaal toe is in de afgelo pen nachten een aanslag gepleegd op een kostbare stamboekmerrie van de heer J. v. d. Kamp aan de Halder- brinkweg te Bennekom. De eerste keer werd het dier de staart afge knipt. De tweede keer werd het tot enkele malen toe in de prikkeldraad- Eis van kinderarts afgewezen De president van de Arnhemse rechtbank, mr. J. H. Smits, heeft gis termorgen uitspraak gedaan in het kort geding dat een Arnhemse kin derarts aanhangig had gemaakt te gen een beroepsfotograaf en een uit gever. De president heeft de kinder arts niet ontvankelijk verklaard in zijn eis. De kinderarts achtte de op een feest van Arnhemse gymnasiasten genomen foto van zijn 16-jarige doch. ter ongeschikt voor publikatie en na delig voor haar goede reputatie. Hij vroeg dat deze foto niet zou „mogen worden gepubliceerd" in het boekje „Wij zijn ook 17". Blijkens zijn vonnis meende de rechter dat er in deze foto niets te vinden is dat een onbevooroordeelde beschouwer aanstoot moet geven en bovendien kan een foto als deze, vol gens de rechter, slechts op zijn juiste waarde worden geschat wanneer men die in het kader van het gehele boekje beziet. Onaannemelijk achtte de rechter, dat de publikatie van deze foto een ernstig gevaar zou opleveren voor het geestelijk en zedelyk leven van de betrokken minderjarige en dat zij dientengevolge onberekenbare imma teriële schade zal lijden. Eiser kan er zich ook niet met vrucht op beroepen, dat de bewuste foto de geportretteerde niet geeft zoals zij is of kan zijn, aldus het von nis. Het gaat hier immers niet om de vraag of eisers dochter niet anders en beter had kunnen worden gefo tografeerd. Hier behoort zij naam loos tot de jeugd van 1956, zoals die zich uit in de kring van hen, die hier zijn afgebeeld. Bij hen, die haar ken nen, zal haar goede naam door deze publikatie echter werkelijk niet wor den geschaad, aldus het vonnis. afrastei'ing van de weide gejaagd, waardoor het paard deerlijk werd gewond. In de weide vond men een stok met touwen en ijzer, die door de da der waarschijnlijk is het beide malen dezelfde geweest blijkbaar als gesel is gebruikt. Men neemt aan, dat de merrie slachtoffer is van af gunst, omdat het dier op keuringen reeds tal van prijzen won. Het afknippen van de staart ge beurde juist voor een eind vorige week te Barneveld gehouden voor keuring maar de jury liet het paard toch toe, daar zij rekening wilde hou den met de bijzondere omstandighe den. Het paard behoorde weer tot do beste inzendingen en werd aangewe zen voor de heden te Bennekom te houden centrale keuring. Door de nieuwe aanslag is de merrie we. de finitief uitgeschakeld. Gisteravond omstreeks zeven uur is op de rijksweg Aardenburg-Belgi sche grens een personenauto, be stuurd door de 70-jarige heer A. I. Catsman, wethouder van Aarden- burg, lid van prov. staten van Zee land, uit de bocht gevlogen toen hij naar een brand te Eede reed. De auto ramde enkele betonnen paaltjes en draaide om zijn as. Daarbij werd de bestuurder uit de wagen geslin gerd. Met een zware hersenschud ding werd hij in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Oostburg ver voerd. het welvarende buurland Venezuela, waar op het ogenblik werken wor den uitgevoerd die in de miljarden guldens lopen. Een vrije handel met Venezuela zal voor de Ned. Antillen zeer voordeling zijn; in officieuze besperkingen wordt thans getracht, hiervoor een modus vivendi te vin den. Venezuela is bereid, een tege moetkomende houding aan te nemen. Maar dan verwacht Venezuela een tegenprestatie, b.v. in de afname van Venezolaanse produkten. Ook hier kan Nederland de hel pende hand bieden aan het Antil liaanse rijksdeel. Minister Yrausquin is na een ver blijf van 4 weken in Nederland gis teravond via de V.S. waar hij te Was hington nog nadere besprekingen zal houden, naar Willemstod vertrok ken, waar hij eind volgende week zal terugkeren. De 10-jarige Robbie Koopmans uit Am6terdam-noord, is gisteravond in het Zuideinde te Oostzaan van een aanhangwagen gevallen. Het jonge tje kreeg een der achterwielen over het hoofd en was op slag dood. BI] Rhenmatlieha Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Krnschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes mine rale zouten waaruit 't is samenge steld, hebben zo'n aansporende wer king op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. (Advertentie). Wilt U iets weten? Vraag: Kortste weg van Leider dorp naar Egmond aan Zee; idem van Leiderdorp naar Amersfoort. Af stand? Antwoord: Leiderdorp, Lisse, Haar lem, Castricum, Egmond. Afstand 65 km. Leiderdorp, Woerden, Utrecht, Amersfoort. Afstand 67 km. Vraag: Kortste routes van Leiden r.aar Oisterwijk, van Oisterwijk naar Klimmen, KlimmenBaarlo, Baar- lo-Hoog Elten, Hoog EltenVorden, VordenTwello, TwelloLoosdrecht en LoosdrechtLeiden. Afstanden? Antwoord: 1. Leiden, Utrecht, Den Bosch, Oisterwijk. 10O km. 2. Oister wijk, Moergestel, Eindhoven, Weert, Neeritter, Maasbracht, Sittard, Nuth, Klimmen. Afstand 115 km. (Route over Nederlands grondgebied geno men). 3. Klimmen, Sittard, Roer mond, Meyel, Cuyk, Nijmegen, Arn hem, Apeldoorn, Zwolle, Hasselt, Baarlo. Afstand 225 km. 4. Baarlo, Zwolle, Deventer, Zutphen, Wehl, Beek, Elten. Afstand 98 km. 5. Hoog- Elten, Doetinchem, Vorden. Afstand 33 km. 6. Vorden, Eefde, Deventer, Twello. 31 km. 7. Twello, Apeldoorn, Hoevelaken, Hilversum, Nieuw Loos drecht. Afstand 86 km. 8. Loosdrecht, Breukelen, Woerden, Leiden. Af stand 69 km. Vraag: Kortste weg per brommer van Leiden naar Heerlen. Antwoord: Leiden, Woerden, Mont- foort, Vianen (veer), Zaltbommel, Den Bosch, Eindhoven, Grathem, Maasbracht, Sittard, Oirsbeek, Heer len. Afstand 223 km. Vraag: De kortste, rustige weg per brommer van Voorhout naar Sittard. Antwoord: Voorhout, Leiden, Woer den, Vianen, Den Bosch, Helmond, Nederweert, Grathem, Maasbracht, Sittard. Afstand 209 km. Vraag: Route per fiets van Was senaar naar Mainz. Antwoord: Wassenaar, Leiden, Al phen, Woerden, Utrecht, Zeist, Drie bergen, Wageningen, Zetten An- delst, Nijmegen, Kranenburg, Goch, Kevelaer, Krefeld, Neuss, Keulen, Bonn, Koblenz, St. Goarshausen, Morch, Rüdesheim, Mainz. Vraag: Route per fiets van Leiden naar Vught en vandaar naar Nijme gen. Antwoord: Leiden, Alphen. Woer den, Utrecht, Culemborg, Zalt Bom-' mei, Den Bosch, Vught, Den Bosch, Hees, Grave, Nijmegen. Vraag: Route per auto van Leiden naar Brussel, hoeveel km? Antwoord: Leiden, Den Haag, Rot terdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Antwerpen, Boom, Brussel; afstand 184 km. Vraag: Route per fiets van Lisse naar München-Gladbach; hoeveel km? Mag men in Duitsland rijden met 'n fiets, welke alleen terugtrap rem heeft? Is hiervoor nog een in voervergunning nodig? Antwoord: Lisse, Leimuiden. Al phen, Utrecht, Ede, Arnhem, Nijme gen, Kranenburg, Geldem, Straelen, Viersen, München-Gladbach of Glad- bach-Rheydt, afstand 230 km. Wij meenen, dat een rijwiel in Duitsland minstens van een handrem moet voorzien ziin. Een invoervergunning is niet nodig. Vraag: Betreffende uitkering her halingsoefeningen. Antwoord: De vraag is niet erg dui delijk gesteld. Wanneer u bedoeld, hoeveel wedde u als sergeant ver diend, luidt het antwoord, dat dit afhankelijk is van het aantal dienst jaren en of u getrouwd bent (i.v.m. aftrek voor fourage e.d.). Indien kostwinnersvergoeding bedoeld, kunnen wij u niet inlichten; de beslissing over de hoogte hiervan wordt van geval tot geval bekeken. In beide gevallen kunt u inlichtingen verkrijgen op het gemeentehuis, af deling militaire zaken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7