Stan Ockers toonde zich als wereldkampioen Straf van dan de dertig sec. trof harder man met de hamer BERGSPECIALISTEN trokken ten AANVAL Walkowiak herstelde zich snel na valpartij op critiek moment Wagtmans kon het niet BIJHOUDEN/ £tapp,e- PRIJSVRAAG i Vierdaagse in Dolce far niente WALKOWIAK moest boeten voor duwen DONDERDAG 26 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Stan Ockers schudde deze keer alle belagers van zich af en reed met een flinke voorsprong over de eindstreep. Wederom heeft een bergspecialist de zege verworven. Ditmaal was het de kleine Antwerpenaar Stan Ockers, die de lauweren oogstte in weerwil van de grote concurrentie, welke hij tijdens het grote werk van vandaag had moeten ondervinden van enkele collega's, van de gele truidrager Wal kowiak en van de nieuwe Franse nationale favoriet Bauvin. Maar die concurrenten waren over het algemeen veel jonger dan de 36-jarige wereld kampioen, die in zijn leven al meer ronden van Frankrijk heeft gereden en die het al tweemaal, in 1950 en 1952 tot een tweede plaats heeft gebracht. Stan Ockers was vandaag niet alleen een van de allersterksten, maar hij was bovendien een van de geroutineerden. favoriet Bauvin de aanval. Hij deed dit op een kritiek moment, ul. toen zich in het achterste gedeelte van het peloton, waarin Walkowiak reed, een valpartij door drie Italianen veroorzaakt, v deed, waarbij een twintigtal renners over elkaar heen buitelden en Gerrit Voorting die door een blat van een fiets geraakt werd, zijn rechterbeen blesseer de. Walkowiak" liep schade aan zijn fiets op en moest repareren. Het kostte hem vele seconden alvorens hij, gesteund door enkele van zijn ploegmakkers en speciaal van Deledda, die hem duwde, de aanval van Bauvin kon beantwoorden. Daarin waren trouwens enkele an deren hem al voor geweest, de be kwame klimmers Ockers en Bahamon- tes. Vooral de Spanjaard reageerde fel en op zeven kilometer voor de top had hy de slanke zuiderling Bauvin van de kop verdrongen. De Fransman en Ockers bleven hem evenwel op zeer korte afstand volgen door de berg dorpjes, waar de bewoners hun zor gen voor de wijngaarden en houtza gerijen een ogenblik vergaten. Charlie Gaul, die uiteraard niet was achterge bleven. had snel terrein gewonnen op het drietal en lag nog maar tien se conden achter. Op 25 seconden volgde Adriaenssens die ook nog altijd een fraaie positie te verdedigen heeft en op een halve minuut Darrigade, de klimmer Huot en Daan de Groot. Het voorste gedeelte van het peloton had inmiddels niet meer dan 50 secon den op de vluchters verloren. De zich met veel élan herstellende pechvogel Walkowiak. die in het algemeen klasse ment maar 3.56 sec. voorsprong had op Bauvin volgde op 1 min. 10 sec. Om hem heen waren behalve enkele van zijn ploeggenoten, Wout Wagtmans en Mey- zenq geschaard. Strijd heviger. de wind nam de strijd in hevigheid toe. Vier kilometer van de pashoogte waren de specialisten klimmers elkaar nog niet kwijtgeraakt. Huot en Adriaenssens had den aansluiting gevonden bij Bahamon- tes en zijn metgezellen. Lauredi wist zich nu op niet meer dan een minuut op de leiders. Wagtmans was zoek, maar hij had een andere Nederlander Gerrit Voorting aan zijn wiel gekregen. De bergpremie van de Col de l'Oeillon werd eerst op de streep beslist in de sprint, welke Bahamontes met uiterste inspanning won. Er was geen noemens waard tijdverschil tussen hem en Gaul als tweede, Ockers als derde en Huot vierde. Bauvin en Adriaenssens lagen toen op 7 seconden. De sprint was ook daarom zo fel geweest, omdat Bahamon tes en Gaul bij de aanvang van de rit met een gelijk aantal punten in het berg- klassement stonden. Vervolgens passeer den op 50 seconden Walkowiak, Fore- stier. de Belg Janssens en de Fransman Privat. Voorting en Lauredi hadden twee minuten achterstand en Wagtmans 3 min. 25 sec. Stan sloeg zijn slag. In de nog steeds over uitstekende we gen leidende afdaling van een twintig tal kilometers sloeg de sluwe Stan Oc kers zijn slag. Hij had bij de beklimming van de Oeillon uitstekend gereden, maar zich niet geforceerd om de bergpremie te winnen. Hij besefte, dat hij op de niet ver meer verwijderde tweede berg. 17 km voor de finish het rijk alleen moest hebben. Met een vlammende demarrage maakte hy zich los van de hem ver gezellende Gaul, Bahamontes en Jans sens en men zag de hardgroene trui van de Belg gestadig van het drietal distanciëren. Ockers bleef doorvlam men en stuurde met grote bedreven heid door de scherpste bochten. Zo had, hij, toen de weg weer begon te stygen, na de Col du GrandBois, 1161 meter hoog en eveneens tellend in de tweede categorie, een voorsprong van een halve minuut op het groepje van Gaul en nog enkele tientallen secon den meer op een klein peloton, dat werd gevormd door Bauvin, Forestier, Adriaenssens. Huot en Walkowiak, die daarin 35 km voor het einde, zonder verdere hulp aansluiting had gevon den en waarin Adriaenssens vocht als een leeuw om tijd te winnen voor zich zelf en voor de overwinning in het ploegenklassement. Vijf km voor de pashoogte van de Het verhaal van deze etappe begon eigenlijk pas na 100 km nadat de kara vaan bij zeer warm weer, maar met een flinke wind tegen, uit de karakteristieke Franse universiteitsstad Grenoble was vertrokken. Eerst bleef lange tijd de vre de gehandhaafd. Na 103 km bereikte de aaneengesloten colonne, met drie kwartier vertraging op het tijdschema, het stadje St. Pierre de Bouif, waar werd geravitailleerd. Nu zou er dan toch eindelijk wel eens wat gaan gebeuren. Want enkele kilometers ver der begon de 16 km lange klim naar de Col de l'Oeillon 1233 meter hoog, die in de tweede categorie meetelde voor het bergklassement. Bauvin valt aan. 21e ETAPPE27UU[Tf237KM 22e ETAPPE 28JUU 331 KM l PRIJS VIEL IN LEIDEND Ook Stan Ockers heeft zijn trou- <j we supporters niet teleurgesteld. Na heel wat veelbelovende din- gen heeft hij gisteren op schit- terende wijze gewonnen en daar- mede negen deelnemers aan on- ze étappe-prijsvraag in het gelijk l gesteld. Na loting is winnaar geworden de heer B. Singeling, Van 't Hoff- straat 15B, Leiden, welke win- naar de voorkeur geeft aan siga- ren. Nog slechts twee dagen res- ten ons van de laatste étappe. Wie nog 'n tinnetje sigaretten of een doos vorstelijke sigaren voor v het komende weekend kan ge- bruiken, moet er voor zorgen, dat S zijn voorspelling voor 's morgens l 9 uur op ons bureau is. Grand Bois was de voorsprong van de in voortreffelijke stijl klimmende Oc kers op Gaul. Janssen en Bahamontes gegroeid tot 52 seconden en hij nam er in de resterende vyf zwaarste kilome ters naar de top nog ruim een minuut bij, zodat duizenden toeschouwers, die hier in de weldadige schaduw van de kaarsrechte dennen verbleven, hem on bedreigd de premie zagen winnen. Op 2 min. 10 sec. werden Gaul, Janssens en Bahamontes tweede, derde, vierde. Huot kwam 3.30 sec. na Ockers als vijfde door. Adriaenssens werd zesde, Forestier ze ven, Walkowiak achtste en Bauvin ne gende, eveneens op 3.30. Stan Ockers had bereikt wat hij wilde, een duidelijke winst op de top van Grand Bois. In de resterende 17 dalende kilometers naar de finish in St. Etienne, de stad van de wa pen- en textielfabrieken was er geen da ler of geen klimmer, geen treinloper of sprinter meer. die de kleine Belg nog kon vangen. Integendeel hü behield zijn voorsprong van ruim twee minuten tot het einde, waar hij door vele tienduizen den als een groot winnaar werd toege juicht. Vier kampioenen van de bergen op weg naar de top. V.l.n.r.: Charly Gaul, Stan Ockers, Huot en Walkowiak. Uitslagen en Klassementen ETAPPE-KLASSEMENT 1. Ockers (B.) 5.32.08: 2. Gaul (Lux.) 5.34.20; 3. Janssens <B.) z.t.; 4. Baha montes (Sp.) z.t.; 5. Forestier (Fr.) 5.35.22; 6. Walkowiak (NOC) z.t.; 7. Huot (ZW) z.t.; 8. Bauvin (Fr.) z.t.; 9. Adriaenssens (B) z.t.; 10 .Darrigade (F.) 5.37.16 11. ex aequo: Thomin (W.), Nen- cini (It.), Desmet (B.), Bergaud (Fr.), Hoorelbeke (lie de Fr.), Geminiani (Fr.), Lauredi (ZO). Defilippis (It.), Privat (Fr.) en Voorting, allen in de zelfde tijd als Darrigade: 5.37.16; 27. Wagtmans 5.39.28; 31. De Groot z.t.; 43. Nolten 5.43.36; 64. Lahaye 5.52.05; 65. Van der Pluym z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Walkowiak (NOC) 105.26.22; 2. Bauvin (Fr.) 105.30.18 op 3.56; 3. Wagt mans 105.34.10, op 7.48; 4. Adriaenssens (B.) 105.35.06, op 8.44; 5. Bahamontes (Sp.) 105.38.31, op 12.09; 6. Defilippis (It.) 105.38.48, op 12.26; 7. Lauredi (ZO) 105.42.26, op 16.04; 8. Ockers (B) 105.47.03, op 20.41; 9. Privat (Fr.) 105.47.04, op 20.42; 10. Voorting 105.53.33 op 21.11; 11. Barbosa (Lux.) 105.53.39; 12. Robinson (Lux.) 105.56.23; 13. Forestier Duikeling in het ploegenklassement Een zeer vermoeide en wat gedemora liseerde Wout Wagtmans is dinsdag avond in Grenoble vroeg naar bed ge gaan. Hü had in de zware rit van Turyn naar Grenoble de gele trui verloren, de wetenschap dat de nieuwe leider een tere klimmer is dan hij, was de enige troost voor hem. De mogelijkheid de achterstand van 3 min. 42 sec. in de tijd rit van donderdag in te halen, lokte hem wel aan. Walkowiak had Wagtmans nauwkeu rig in de rit over de Mont Cenis en dt Croix du Fer geobserveerd en begrepen, dat hij onze landgenoot kon verslaan. Andersom had Wagtmans waargenomen, dat zijn grote tegenstander zich in een perfecte lichamelijke conditie bevond en zeker geen slechtere tijdrijder zou zijn dan hij. Slechte tyding. Toen Wagtmans woensdagmorgen wakker werd is Kees Pellenaars op de rand van zijn bed gaan zitten. Pelle naars was al vroeg bij de hand en had de gehele nacht niet geslapen, omdat hij te worstelen lag met een probleem, de tijdboete van 30 seconden, welke de in ternationale commissarissen aan Wagt mans en Nolten hadden gegeven voor du wen door Jan Nolten op de Mont Cenis. Pas tegen 9 uur dinsdagavond hoorde Pellenaars er op toevallige wijze van en zijn reactie was bepaald niet ple zierig om aan te horen. Hij weigerde de journalisten te woord te staan en beschuldigde de commissarissen ervan deze straf speciaal te hebben opge legd om Wagtmans te benadelen ten gunste van Bauvin, die immers door het tijdverlies van een halve minuut boven onze landgenoot kwam en de rit van Grenoble naar St. Etienne zou be ginnen als tweede in de algemene rangschikking achter Walkowiak. Tweede klap. Pellenaars moest het woensdagmorgen voor de start wel aan Wagtmans mede delen, die er bepaald niet vriendelijk op heeft gereageerd. Die straf is op een wel heel ongelukkig moment gekomen, want het uitzicht op een tweede plaats in Parijs of een derde plaats scheelt maar liefst 5.000.Behalve de verwij zing naar de derde plaats betekende deze straf een morele klap, welke er na het verlies van de gele trui nog bij kwam en daar ging het bij Pellenaars om. Merkwaardig waren in dit verband de uitlatingen van Wagtmans aan de finish te St. Etienne. waar Kees Rijvers, die ook in het aanstaand seizoen nog in Frankrijk blijft spelen, onze landgeno ten verwelkomde. Wagtmans had de rit niet moeiiyk gevonden, dank zy het rus tige begintempo en ook de twee bergjes in deze 19e etappe waren volgens hem niet lastig geweest. Niettemin heeft hy, gesteund door Daan de Groot en ook door Gerrit Voorting de vlucht van Bau vin en Walkowiak, zijn naaste concur renten niet kunnen volgen en ook de demarrage van Adriaenssens op de eer ste berg. de Oeillon, heeft onze man niet kunnen beantwoorden. Kwam er niet aan te pas. Nog erger zelfs, Wagtmans geraakte bij de tweede klim naar de Grand Bois, toen Stan Ockers er een solorit van maakte en meer de allure had van een man in de gele trui dan in die van de groene, nog meer ten achter, zodat ook de tweede plaats in het algemene ploe genklassement verloren ging aan Italië. De straf heeft Wagtmans dus ook een mentale klap gegeven en dat dit op het moreel van de gehele ploeg van invloed is geweest behoeven wy toch werkeiyk niet nader te verkla ren. Wagtmans kon eenvoudig niet meekomen, toen Walkowiak demar reerde op de Oeillon, op zoek naar Bauvin, die de aanval op de leiders plaats had ingezet,. Onze landgenoot is intelligent genoeg om zyn tegenstan ders op hun juiste kracht te waarde ren en toen hy Walkowiak zo hard zag weggaan, werd hy zich bewust, dat hy deze Ronde van Frankryk de finitief had verloren. Met 3 min 36 sec verlies op Walko wiak, Bauvin en Adriaenssens, die teza men over de streep in St. Etienne gin gen, kwam Wagtmans binnen. Met slechts gering verschil op Adriaenssens bleef Wagtmans in de algemene rang schikking op de derde plaats staan. Maar of hy deze zal houden in de tijdrit donderdag, is zeer de vraag. Geminiani als verklikker. seconden niet verdiend hebben. Maar de omstandigheden, waaronder dit alles zich heeft afgespeeld, zijn bepaald on fris. Geminiani, de meerijdende aan voerder van de Franse ploeg, was bij de beklimming van de Mont Cenis vlak bij Wagtmans en Nolten gaan rijden. Toen hij het duwen van Nolten ten be hoeve van zijn eerste man zag, is hij dat gaan melden bij zyn ploegleider, Marcel Bidot, die de zaak aanhangig heeft gemaakt bij de commissarissen. Maar velen hebben bij de beklimming van de derde berg, de Luitel vlak voor Grenoble geconstateerd, dat Bauvin niet alleen door enthousiaste toeschouwers in die verschrikkelijke lastige klim naar boven is geduwd, maar dat zijn teamge noten in dit opzicht een handje mee heb ben geholpen, Geminiani vooraan! Bau vin kreeg een geldboete, maar de com missarissen gaven hem geen tijdverlies. Om de eenvoudige reden, dat niemand tegen Bauvin een klacht had ingediend, zoals Bidot dat had gedaan ten aanzien vna Wagtmans. (Fr.) 105.58.58; 14. Picot (W) 106.00.10; 15. Gaul (Lux.) 16.00.28; 16. De Groot 106.04.33; 17. Close (B.) 106.04.56; 18. Darrigade (Fr.) 106.06.20; 19. Dotto (ZO) 106.10.14; 20. De Bruyne (B.) 106.14.17; 28. Nolten 106.36.09; 29. Van der Pluym 106.46.54; 90 Lahaye 109.16.11. ETAPPE-PLOEGENKLA8SEMENT 1. België (Ockers, Janssens, Adriaens sens) 16.41.20; 2. Frankryk 16.49.00; 3. Gem. Lux.-ploeg 16.52.18. 4. Italië 16.54.00 5. Spanje 16.54.12; 6. ex aequo: Zuidoost en Nederland (Voorting, Wagtmans. De Groot) 16.56.12; 8. Ile de France 16.57.56 9. Zuidwest 17.00.40; 10. West 17.04.18; 11. Noordoost Centraal 17.09.09; 12. Zwitserland 17.24.34. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. België 314.17.17; 2. Italië 315.14.56; 3. Nederland 315.16.31; 4. Frankryk 315.33.38; 5. West 316.05.21; 6. Zuidoost 317.07.47; 7. Spanje 317.18.05; 8. Gem. Lux.-ploeg 317.19.34; 9. Noordoost Cen traal 317.52.37; 10. Zuidwest 318.44.54; 11. Ile de France 319.33.46; 12. Zwitser land 320.39.16. BERGKLASSEMENT 1. Gaul 67 p.; 2. Bahamontes 66 p.; 3. Huot 65 p.; 4. Ockers 55 p.; 5. Van Ge- nechten 30 p.; 6. Walkowiak 27 p.; 7. Schmitz 15 p.; 8. Meyzenq 14 p.; 9. ex aequo: Ruiz en Adriaenssens ieder 3 p.; 19. ex aequo: Morvan, Privat en Van der Pluym ieder 6 p. PUNTENKLASSEMENT 1. Ockers 267 p. 2. Picot 330 p.; 2. Voorting 411 p.; 4. De Groot 432 p.; 5. Darrigade 441 p.; 6. Bauvin 444 p.; 7. Lauredi 534 p.; 8. Rolland 547 p.; 9. De filippis 550 p.; 10. Desmet 551 p.; 19. Wagtmans 670 p. De premie voor de grootste pechvo gel werd toegekend aan de Italiaan De filippis. Ockers kreeg de premie voor de meest strydlustige renner. ioiioiioiioiionoiioiioiic Tourploeg niet in deö Ronde van Nederland Q Q Het ligt niet in de bedoeling U van een van de leden van de 7> Tour de France-ploeg te starten U 0 in de Ronde van Nederland, wel- r ke 6 aug. aanvangt. Wagtmans, 0 0 Voorting, Nolten, de Groot en Van der Pluym zullen onmiddel- Q Q lijk na afloop van de Ronde van Frankrijk in enkele wedstrijden Q n in Nederland aan de start ver- r schijnen. Daarna zijn enkelen n 0" van hen gecontracteerd voor wedstrijden in Frankrijk ed de 7% tt overige leden van de ploeg zul- U U len in België rijden. Het heeft jE oorspronkelijk in de bedoeling U 0 gelegen Wout Wagtmans en Ger- rit Voorting als kopman van Q 0 twee ploegen in de ronde van Nederland aan te wijzen, doch de Q p onderhandelingen zijn niet tot - een goed einde gebracht. Q H IOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMC In St. Etienne scoorden de commissarissen de gelijk maker. Walkowiak kreeg 20,boete plus dertig seconden tijdverlies omdat Deledda, ziin teamgenoot, hetzelfde had gedaan als gemakkelijker en sneller weer bij gekomen. Gele truidragers als Wagtmans en Walkowiak worden scherp in de gaten gehou den. Bauvin is tot nu toe buiten schot gebleven De houding van Pelle naars heeft indruk ge maakt op de internatio nale commissarissen. Onze ploegleider was immers verontwaardigd over het feit, dat wel Wagtmans werd gsetraft, maar 'niet Bauvin, voor dezelfde overtreding in dezelfde rit. TOCH STEGEN ZIJN KANSEN Jan Nolten. Na zijn val bij de klim naar de Oeillon was Walkowiak achter ge raakt en dank zii de du wende steun van Deledda was de man in de gele trui Steeds duidelijker ziet het er naar uit. dat Wal kowiak deze ronde gaat winnên. Hij is een beschei den jongen, een eenvou dige wielrenner, die niet praalt en zeker niet van grootspraak a la Charlie Gaul houdt. Zijn ploeglei der heeft voor Turijn da gen achter elkaar met hem moeten spreken teneinde zijn pupil te overtuigen, dat hij de gele trui inder daad zou kunnen verove ren. Tenslotte ging Wal kowiak er zelf in geloven. Niet omdat hij denkt een man van grote klasse te zijn, maart omdat hij in een prima lichamelijke conditie verkeert en heel wat stoten kan opvangen. En het zou niet zo verba zingwekkend zijn, als in deze afmattingswedstrijd de man met de beste phy- sieke conditie in Parijs wint en niet een bergs cial-"-» p«n v deur en niet een sprinter. ,.Je kunt over,) rusten - .1 1, het mourl.n,, de route" schUnt dele gedacht te hebben.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5