Het jaarlijkse Paardensportfeest in Stompwijk veelbelovend Kortebaan met 32 paarden, Concours hippique en Landelijke Rijverenigingen Om de Grote Prijzen van A'dam Reg Harris en Graham French winnaars Nederland won atletiekwedstrijd van I|siand met 111-103 punten De Vierdaagse te Nijmegen had het gisteren niet gemakkelijk De jeugd in de Kampen Russische receptie in het Kurhaus te Scheveningen WOENSDAG 25 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Hierboven: O'Marljke winnaar van vorig jaar. Foto hiernaast: Wat er volgende week in Stompwijk weer te zien is? Interessante paardensportraces zoals bovenstaande foto laat zien: een nek-aan-nek-race om de overwinning tussen Qui- rinus en O Nelly Zora, waarbij deze laatste winnaar werd. Telkenjare in begin augustus maakt de Harddraverijvereniging „Nooit Gedacht" te Stompwijk zich op voor het gebrui kelijke paardensportfeest, dat sinds en kele jaren twee dagen in beslag neemt. Als we de naam der vereniging eens nader beschouwen, rijst onwillekeurig de vraag bij ons op, of de oprichters der vereniging nu ruim veertig jaar geleden hebben durven verwachten, dat die een voudige opzet van een gewone korte- baandraverij op de Meerlaan zulk een geweldige vlucht zou hebben kunnen ne men. Immers, de kortebaandraverij in Stompwijk heeft in de loop der jaren een goede klank gekregen in Stompwijk en verre omgeving, ja zelfs in geheel het ÏBnd en van heinde en verre komen jaarlijks de paardensportliefhebbers in steeds groter aantal naar het terrein achter het historische „Blesse Paard" ongetwijfeid 'n treffende overeenkomst! Nadat des morgens op woensdag 1 augustus de kinderfeesten, ingeleid met een feestelijke optocht naar het terrein, gehouden zullen worden, zal de namid dag gereserveerd zijn voor de grote kor tebaandraverij, waarvoor een bedrag van 2210 aan prijzen is uitgeloofd, bene vens een beker voor de eigenaar van het winnende paard, beschikbaar gesteld door de heer H. v. d. Pol, voorzitter der eigenaarsvereniging. De inschrijvingen voor deze draverij overtreffen weer volop de verwachtin gen. Niet minder dan 32 paarden zijn voor deelname aangemeld, w.o. in de eerte plaats O'Marijke, de sasSS de course, van het vorig jaar, de win naar ook van de Grote Prijs der Lage Landen op Duindigt, waar de Zweedse crack „Gay Noon" in een spannende race werd verslagen. Nog ander paarden van naam zijn van de partij. Van de Stal Wagenaar Ria Kitty, O Nelly Zora, van Stal Artic Surprise G en Partout, ter wijl van deze stal voorts de snelste drie jarige Upie Scott P is ingeschreven. Om de animo voor de paardensport bij de kinderen te verlevendigen is aan deze draverij voor de schoolgaande kinderen een raad wedstrijd uitgeschreven. Allen krijgen op school een formulier, waarop zij kunnen aangeven welk paard naar hun mening zal winnen. We twijfelen er niet aan, of de paardensportliefhebbers in de dop zullen het lijstje met inge schreven paarden naarstig bestude renwant voor de prijswinnaars, de genen dus, die de naam van de win naar raden, zijn vier waardebonnen be schikbaar gesteld van 10.7.50 5. en ƒ2.50, welke bij middenstandswinkels in Stompwijk kunnen worden ingewis seld tegen goederen. Verder is er voor de kinderen (en ouderen natuurlijk) de traditionele ker mis met tal van vermakelijkheden. De tweede dag, donderdag 2 augustus, zal geheel in het teken van de paarden sport staan, want er zal dit jaar mede werking worden verleend door de Fede ratie van Landelijke Rijverenigingen, die met omstreeks tachtig leden voor een afwisselend programma zullen zorgdra gen. 's Morgens te 8 uur zal worden be gonnen met de dressuurproeven. Wie hieruit geklasseerd zullen worden, kun nen des middags deelnemen aan het gro te springcoucours en andere demonstra ties. Tussen het optreden van de landelijke ruiters krijgen de toeschouwers het con cours hipique voor tuigpaarden te zien, waaraan de beste stallen van Nederland zullen deelnemen. Deze tuigpaarden- nummers zullen afwiselend met het pro gramma 'der landelijke ruiters worden afgewerkt, hetgeen de aantrekkelijkheid niet weinig zal verhogen, zodat we kun nen zeggen, dat deze beide dagen de moeite van een bezoek zeker waard zul len zijn. Oud-wereldkampioen Reg Harris heeft voor de derde maal beslag gelegd op de grote sprintersprijs van Amsterdam door in de finale Arie van Vliet en de Zwitser Plattner te slaan. Dat Harris de buidel met geld in de wacht sleepte was geen verrassing. Dat was wel het geval met de duidelijke nederlaag, die de wereld kampioen Antonio Maspes leed. In de halve finale werd hij door Arie van Vliet op onnavolgbare wijze verslagen en in de herkansing, die de Italiaan met Plattner, Derksen en Potzernheim reed, moest hij genoegen nemen met de laatste plaats, zodat hij in het eindspel geen rol meer te vervullen kreeg. Die halve finale met van Vliet, Maspes en Potzernheim was verreweg de besle rit van dit sprinterstoernooi, dat men gerust als een generale voor de komende wereldkampioenschappen kan beschou wen. In de finale trok Harris er voor de Maratontribune plotseling vandoor, nam zeker vijf lengten en had voldoende zui vere snelheid over (de laatste 200 meter in 11.6 sec. de snelste tijd van de avond) cm de rit en daarmee de grote prijs te winnen. Het wielerpubliek is hard. Toen Gra ham French, nadat hij in een uur bijna 80 km. afgelegd, als winnaar van de grote stayersprijs van Amsterdam van de fiets stapte, kwam het grootste applaus niet voor hem, maar voor de Spanjaard Ti moner; die in de ogen van het publiek de- grote man in deze wedstrijd was ge weest, maar door tweemaal machinepech met aanmerkelijk minder peseta's in de portemonnaie naar huis ging dan hij en men had gedacht. Nog niet waren alle toeschouwers van de baan verdwenen of French zakte in- Zeven rekords moesten er aan geloven Niet minder dan 7 records vormden de oogst welke de tweede dag van de atle tiek landentweekamp NederlandIJs land op de Nenijto sintelbaan te Rotter dam opleverde. Daaronder waren 4 Ne derlandse. twee IJslandse en een baan record. Dit alles in de resterende 10 nummers van het programma, waarvan het eerste deel zondag j.l. in Vlaardin- gen de Nederlanders een voorsprong van 53 tegen 43 punten had bezorgd. De IJslandse gasten hebben deze ach terstand niet meer ongedaan kunnen maken, zij verloren tenslotte met 111 te gen 103 punten, een zelfde uitslag als het vorig jaar in Reykjavik werd verkregen. De temperatuur was gisteravond alles behalve aangenaam en bij de aanvang der wedstrijden stond er nog een koude wind, welke echter later snel afnam. De baan verkeerde in uitstekende con ditie. 43 Uitvallers op de eerste dag De „veertigers", veelal één van de meest benijde groepen van de Nijmeegse vierdaagse, heeft het in dit veertigste wandelfeest verre van gemakkelijk ge had. De lopers van deze groep mochten aan het begin, na Bemel op weg naar Eist, weliswaar een stuk afsnijden, doch de binnenweg, die zij toen moesten vol gen, was niet bestraat. De voortdurende neerstromende regen had deze wegen veranderd in kleimasa's waarin de wan delaars vaak tot aan de enkels wegzak ten. de lage kant gebleven. Slechts 43 kandi daten voor het vierdaagsekruis meldden zich na de eerste dag niet aan de eind controle bij de „vereniging". Voor de tweede dag mogen nu nog 11.557 wan delaars starten. Dat een dergelijk aan tal hedenmorgen opnieuw op weg zou gaan, was evenwel aan twijfel onder hevig. want voor velen zullen de zware eisen die weer en parkoers hebben ge steld, wel te zwaar zijn geweest. De eerste uitvaller zagen wij kort na de start op de Waalbrug. Het was een 74-jarige veteraan uit Deventer. In de felle slagregens maakte hij op de brug rechtsomkeert. „Het lukt vandaag niet", mompelde de onfortuinlijke en hij voegde er moedeloos aan toe, „dat is ook geen vierdaagse weer Op de eerste dag van de vierdaagse bracht Z. K. H. prins Bernhard, verge zeld van zijn adjudant K. Geertsema een bezoek aan het „Wandelfront". We zien de prins hier in Nijmegen, waar h(j enthousiast werd begroet door een menigte kinderen. Naast de prins de leider van de marsen, majoor b.d. J. N. Breunese. Onder de beschutting van sweaters, regenjassen, plastic capes, ja zelfs van parapluies zetten vrijwel allen echter door. In de Betuwe klonk zelfs gezang van de groepen, toen bleek dat de klin kerpaden hier weinig moeilijkheden op leverden. De vijfenvijftigers kregen het deze dag uiteraard het zwaarst. Een omweg over Huissen, Delden en Driel bracht hen op de zuidelijke Rijnoever, waar zij een prachtig uitzicht hadden op Arnhem. Doch noch het fraaie panorama met de heuvels van Oosterbeek, noch het kasteel Doorwerth, dat zij door de regengordij nen heen te zien kregen, kon onder deze omstandigheden veel geestdrift bij hen opwekken. In Eist kwamen alle groepen weer samen. Reeds vroeg was het hier een ge zellige drukte. Ook hier had de regen velen binnen de huizen gehouden. Op het stadhuis van deze nijvere gemeente werden, der traditie getrouw, de leiders van de NBVLO ontvangen door de bur gemeester, de heer W. M. C. Klijn. Na Eist waren de moeilijkheden voor de meesten achter de rug. Tweederde van het aantal kilometers had het legioen der duizenden hier erop zitten. Over de kronkelende Waaldijk spoedden de wan delaars zich via Valbrug, Slijk. Ewijk Oosterhout en Lent terug naar Nijmegen. Toen de eersten de keizer Karelstad na derden klaarde het weer op en zelfs kwam af en toe de zon door de wolken heen. De temperatuur bleef evenwel laag, doch dat bleek voor de meesten geen ernstig bezwaar, met dat beetje zon wa ren zij al dik tevreden. Nadat prins Bernhard om twee uur in de middag te Nijmegen was gearriveerd heeft de prins, in gezelschap van majoor b.d. J. N. Breunese het parcours be zocht van Lent naar Oosterhout en Val burg. Daarna bézichtigde hij de aanmeldings plaatsen voor de militairen en hij onder hield zich gemoedelijk met verschillende soldaten. Ondermeer bezocht de prins de geneeskundige afdeling van dr. D. A. Avenarius en hij had bijzonder veel aan dacht voor de massage-afdeling. In aan sluiting daaraan vertrok de prins weer naar het gebouw „de Vereniging" in Nijmegen, waarna hij later opnieuw een gedeelte van het parcours bezocht. Op de eerste dag maakten onder meer de Israëlitische deelnemers een uitste kende indruk. Reeds vroeg passeerden de vrouwelijke deelnemers uit Israel on der leiding van hun luitenant Mirjam Sarov het plaatsje Eist. Tegen elf uur passeerden enkele 55tigers van de groep Israel Eist. Ook de groep jongeren van de organisatie Gadna maakten een kra nige indruk. In de vroegeochtend van de tweede dag van de Nijmeegse vierdaagse, waarop de wandelaars door het land van Maas en Waal trekken, zijn 115 deelnemers niet aan de start verschenen. Na de eerste dag nemen nu nog 11.442 wandelaars deel. DE VIERDAAGSE TE APELDOORN Toen een krachtige wind gistermorgen tegen acht uur het loodgrijze wolkendek aan flarden scheurde en de regen op de vlucht joeg, steeg de stemming onder de deelnemers aan de Apeldoornse vier daagse belangrijk. Verschillende wande laars hadden toen echter al de onaan gename invloed van het natte weer moe ten ondervinden en zich moeten onder werpen aan een behandeling bij de „blarenprikcentrale" in Vaassen. 'De oudste van de 721'deelnemers is de 74- jarige C. de Boer uit Amersfoort, die voor de eerste maal aan de vierdaagse deelneemt. Ook het meisje Rosa Hiegentlich uit Israël is dit jaar weer present. In Vaassen en Epe wapperde de nationale driekleur vrolijk van de huizen. B. en W. hadden officieel toestemming gegeven tot het uitsteken van de vlag omdat hier sprake was van een bijzondere „gebeurtenis", zodat een herhaling van het vlagincident, dat in de gemeente Epe onlangs heeft plaats gehad, niet mogelijk was. Het waren overigens alleen de 50 km. lopers die door Epe kwamen. De deelnemers aan de 40 km. waren reeds in Ernst aan de terugweg naar Apeldoorn begonnen, terwijl de wandelaars, die 30 km. moes ten afleggen wat eerder in de richting Apeldoorn waren gegaan. Omstreeks 12 uur kwamen de eerste deelnemers bij de finish terug. In de loop van de mid dag bereikten de overige wandelaars Apeldoorn. Er waren op deze eerste dag geen uitvallers. Reeds de eerste wedstrijd gaf een nieuw Nederlands record te zien. Dat ge beurde op de 400 meter horden en het was Jan Parlevliet, die met 53,1 sec. zijn eigen nog niet erkende record, dat hij te Praag maakte, met 0.4 sec. scherper stelde. Het tweede record sneuvelde op de 3000 meter hindernis en kwam van Ver geer. Deze noteerde 9 min. 23,6 sec. het geen 4,6 sec. sneller was dan de record tijd van Lam, tien dagen geleden te Praag gemaakt. Nog twee records werden tijdens het tweede gedeelte van deze landenwed- strijd verbeterd. De Nederlandse esta fetteploeg, bestaande uit Koudjjs, Moer man, De Kroon en Coenen, liep de 4 x 400 meter in 3 min. 16,9 sec., waarmede het oude record met bijna 2 sec. omlaag werd gebracht. Dit record stond met 3 min. 18,8 sec. op naam van de ploeg Smildiger, Smulders. De Kroon en De Kan en werd op 28 augustus 1955 te Den Haag gemaakt. Fikkert tenslotte verbeterde met een worp van 69.495 meter het nationale re cord speerwerpen, dat met 68.24 meter op naam stond van Lutkeveld, die deze prestatie op 9 september 1951 te Rijswijk verichtte. De beste worp van Fikkert bedroeg tot nu toe 64,47 meter. Ondanks al deze successen heeft de Nederlandse ploeg veel moeitef gehad de zondag verkregen voorsprong te handha- Oven. Deze bedroeg na 16 nummers nog maar 3 punten. Het kogelslingeren was namelijk een IJslandse aangelegenheid, terwijl Koch in Harrrtansson zijn meer dere moest erkennen bij het kogelstoten. Ook het tweede sprintnummer, de 200 m. leverde, vooral ook door het gemis van Van Hardeveld en Aret, een zege op voor de snelle Thorbjoernsson, die na zijn overwinning van zondag op de 100 meter in 10,8 sec. nu de 200 meter in 21,3 sec. liep. Moerman en Van de Burg ein digden op de laatste twee plaatsen. Door een blessure van Visser, die verstek moest laten gaan, werd het verspringen een vrijwel onbedreigde overwinning voor Einnersson met 6.94 meter. Mooy werd tweede met 6.67. terwijl de jeug dige invaller Weisscher me't 6.32 meter niet verder kwam dan de vierde plaats. Het hinkstapspringen ging weer geheel naar IJsland, zoals Viset en Verra ge heel de 10.000 meter beheersten. Het spannendste nummer was wel de 1500 meter, waarop Roovers steeds de leiding had, doch bij het ingaan van de laatste ronde werd voorbijgestreefd door de ge makkelijk lopende Markusson. Meer dan 2 meter winst gaf de sterke Brabander hem echter niet en bij een tegenaanval in de laatste bocht, slaagde hij er zo waar in zijn aanvankelijke leiderspositie weer in te nemen. Zijn tijd van 3 min. 51,6 sec. was een nieuw baanrecord. En Markusson liep in de nieuwe IJslandse recordtijd van 3 min. 53,2 sec. in deze race. een van de pijn. Hij had deze wedstrijd gereden met een gezwollen rechterknie kon na afloop bijna niet meer op de been blijven Het is een feit, dat het eerste halve uur volkomen beheerst werd door we reldkampioen Timoner, die de een na de ander voorbij stoof en halverwege al leen aan kop ging. French, Jacobi en de errassend goed rijdende Utrechter Nor- bert Koch lagen op 1 ronde, de Engels- t Bunker, die beter ging rijden naar mate de wedstrijd vorderde op 2, Wier stra en Bijster op 3, de Nederlandse kam pioen Pronk op 4 en debutant Adrie Voorting op 5 ronden. Na 20 minuten had hij alle renners be halve French en Jacobi gelapt. Wel zag hij de Australiër en de Duitser in de rug en hun lot leek nauwelijks een mi nuut later bezegeld. Timoner kromde de rug, zette aan en met een fantastische spurt liet hij ook hen zijn achterwiel zien. Na 36 minuten rijden volgde het keer punt. Jacobi begon een verwoede aanval op Timoner om zijn achterstand goed te maken, kwam naast de wereldkampioen, maar werd na twee ronden harde strijd terug verwezen. French had dit duel van dichtbij gade geslagen en sloeg toe op het moiVient, dat Jacobi terugviel. Timoner had het ge vecht met Jacobi nog in de benen zitten en bood weinig tegenstand, toen French over hem heen flitste. Lang berustte de Spanjaard niet, want na 39 min. kwam hij terug,, kwam naast French en werd terug verwezen. De oorzaak van deze mislukking werd duidelijk, toen zijn gangmaker even later met motorpech uit de baan ging en Timoner op de reserve motor moest wachten. Nu nam ook Ja cobi zijn ronde achterstand terug. Op het moment, dat Timoners eigen gangmaker weer in de baan verscheen, had hij de eerste plaats aan French verspeeld en moest zelfs Jacobi voorbij laten gaan. De Spanjaard was uit zijn cadans en zou niet meer de grote rol van het eerste halve uur spelen. Na 50 minuten probeerde hij nog een maal de leidersplaats te heroveren, maar nu kon French hem weerstaan en toen Timoners gangmaker een minuut voor het einde opnieuw uit de baan ging, was French zeker van de winst, want Jacobi kon hem niet meer bedreigen. Koch, die het hoge tempo goed was bl'j'ven volgen, zonder iets in de strijd om de leiding te kunnen doen, eindigde als eerste Nederlander op de vierde plaats voor Bunker, die zijn achterstand had teruggebracht tot een ronde. Pronk, die nu^wel aan het eind van zijn loop baan schijnt te zijn gekomen, moest de zesde plaats aan Wierstra afstaan en liet dus alleen Bijster en Adrie Voorting ach ter zich. Docos in Zundert Men schrijft ons uit Zundert: Onder gunstige weersomstandigheden ging Docos maandagmiddag na de open- ning van het kamp een onderling oefen wedstrijdje spelen in Wernhout op de Belgische grens. Nu konden de defini tieve elftallen worden samengesteld. Be halve het voetballen beoefent Docos ook volleybal. Docos a speelde tegen RKAFC a uit Alkmaar en verloor met dikke cij fers, nl. 152 en 150. Docos b speelde tegen RKAFC b en verloor met 151 en 1614, waarvan de laatste onder protest. Docos won het protest en de wedstrijd wordt dus overgespeeld. In de avonduren werd een défilé door Zundert gehouden van alle deelnemers van het jeugdkamp. Dinsdagmorgen begon met slecht weer en het liet zich aanzien, dat*we een som bere dag zouden krijgen. Na het ontbijt werd toch begonnen met de voetbal competitie. Docos 1 verloor onverdiend met 10 van Lenig en Snel 1 uit Den Haag. Do cos 2 speelde tegen Lenig en Snel 2. Voor de rust werd het eerste doelpunt voor Docos gescoord door Meulenbroek, een gastspeler van Unitas uit Veenen- daal. Vervolgens maakte Lenig en Snel nog gelijk met een onhoudbaar doelpunt voor de Docos-keeper F. Kok. Vervolgens was. het verspringen. Voor Docos waren het P. Luysterburg, J. Vri- sekoop en W. Rosdorff, die een sprong maakten tussen 3.80 en 3.90 m. Ondanks de regen kon het kamppro gramma dus toch een vlot verloop heb ben en de telkens terugkerende regen kon het sportieve enthousiasme bij alle deelnemers niet verhinderen. Koos Boon. Kees Hoogduin en Jacq. v. Veen zijn al op het ziekenrapport ge weest bij de verpleegzuster, maar zij kunnen ongestoord hun sportnummers afwerken. Docos heeft nu 2 elftallen, totaal 24 man, waarvan 4 jongens van RKVUV (Unitas) uit Veenendaal en 2 jongens uit Vught, de overige 19 zijn Docosspe- lers. Victorie in Vught Uit het Victorie-kamp te Vught laat mens ons het volgende weten: In de tent van Victorie was het al vroeg dag. Om 4.30 uur waren de Victo- rientjes al allemaal wakker, maar voor 7 uur mochten we de tent niet uit, wat wel een hele toer was. Voor de middag hebben we een boswandeling gemaakt, en ons met spelen vermaakt. Om 11 uur was het aantreden, om het hele kamp in orde te maken voor de officiële opening 12 uur kwamen er stapels boterhammen op tafel met o.m. dikke worst, waar de meisjes gewoonweg geen raad mee wis ten, kitten thee werden bij de boterham leeggeschept. Er werd door de meisjes flink gegeten. Na het eten zijn we een kleine wandeling gaan maken, plm 7 km naar de IJzeren Man. Een pracht zwem bad. waarbij ze met volle teugen heb ben genoten. Een van de meisjes ver richtte prachtige toeren op de hoge veer- plank. Om half 5 werd de terugtocht aanvaard, en met spanning wachten we op onze eerste warme maaltijd, waar de meisjes wel op aan zullen vallen, want ze hebben een reuze honger, na al dat zwemmen. WATERPOLO DE ZIJL—ZIOS (DAMES) 1—3 Zios met een kans op het kampioen schap kon de thuisclub niet overspelen en alleen een klein verdedigingsfoutje bracht de stand op 01. Na de rust werd het spoedig 02. maar mevr. Onderwa ter deed de spanning terugkeren (12). Door opnieuw een fout bij de thuisclub werd de eindsuitslag 13. Verdere uitslagen: De ZijlBZV (adsp.) 1—1, De Zijl 2—HVGB 4 7—1. w- IIII Ter gelegenheid van het Russisch vlootbezoek aan Rotterdam, werd maandagavond in het Kurhaus door de Russische ambassadeur een receptie gegeven. De aanwezige gasten werden onthaald met het optreden van het zang. en dans-ensemble yau de Russische marine.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8