TUSSEN BALIE en tralie DE BRULLENDE BERG De dochter In Noordwijkerhout werd nieuwe bloem- bollenplantmachine gedemonstreerd WOENSDAG 25 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Gebrek aan personeel.... men in verbinding met de motor (een 12 hoort het links en rechts en in alle pk. Grunder) en wanneer toonaarden. En in het bollenvak is dat niet anders. Mede als gevolg hiervan -heeft ook in dit vak de ma chine zijn intrede gedaan. Was bijv. een sorteermachine in de vooroor logse jaren een apparaat dat men alleen in de schuren der zeer grote firma's kon aantreffen, nu hoort men ze overal bonken. Verder zijn de mo- torploegjes ook op de kleine bedrij ven lang geen uitzondering meer en heeft bij verschillende exporteurs de telmachine het werk van de meisjes overgenomen. Ook met de plantmachines ging het snel vooruit. Introduceerde men en kele jaren geleden heel schuchter de eerste, nu zijn er al velen in gebruik. De kinderziekten-periode is men nu zo langzamerhand wel te boven en hoewel de ideale machine wel nim mer gefabriceerd zal kunnen worden, zijn er verschillende typen in de han del, waarmee men heel goed werk levert. Op het zand verkreeg men echter minder goede resultaten dan op klei. Maar gisteren demonstreer de de Land- en Tuinbouwmaohirte- fabriek Excelsior uit Bovenkarspel 'n nieuw model vijf rij er, speciaal ont worpen voor de zandgronden op de tuin van de heer Veek aan de Schip- persvaartweg in Noordwijkerhout. En dit model voldeed wel op zand gronden. Het principe van deze ma chine is uiteraard hetzelfde als bij alle Excelsior-plantmachines. Door nokken op de as wordt de bak waar in de bollen zitten geschud en als gevolg daarvan springen de bollen achter elkaar (niet op een kruitje) op de band, die ze een eindje naar voren brengt en vervolgens in de voor laat vallen, die de machiene gelijk trekt. De machine kan V/z a 2 ha per dag planten. Er zijn twee a drie man voor de bediening nodig. De rijen staan 27 cm uit elkaar en machinaal schof felen is dus mogelijk. De plantdiepte kan men zelf bepalen, daar het plant apparaat verstelbaar is. Handig ge vonden is ook, dat de plantsnelheid geregeld kan worden, door d# snaar op een kleinere of grotere wielschijf te leggen. De aanvoerbanden staan Gezin onverzorgd achtergelaten Een tuinbouw kundige, 40 jaar, moest voor de Haagse Politierechter verschijnen, omdat hij te Wassenaar in 1951 zijn vrouw en zijn drie kinde ren haid verlaten en ziah sindsdien nagenoeg niets meer van zijn gezin had aangetrokken. Hiij had dit gezin daardoor in hulpeloze toestand ge bracht. Verdachte moest toegeven dat hij er tussenuit getrokken was. Hij had slechts een paar geldzendingen ge stuurd omdat hij het zelf niet missen kon, want met zijn nieuwe vriendin in Amsterdam moest hij 100.huur per maand betalen. Voorts betoogde hij dat zijn vrouw een vordering van hem op iemand in Wassenaar had kunnen innen, dat ze een hond had verkocht en dat er nog een honden- trimbedrijf was achtergebleven. De vrouw, van wie hij inmiddels gescheiden is, vertelde dat er van de vordering bijna niets was binnengeko men. Van de opbrengst van de hond had ze de eerste zes weken geleefd en het trimlbedrijl was na enkele we ken stopgezet. Getuige D. J., ambte naar van sociale zaken te Wassenaar deelde mede dat men geen vat op ver dachte had kunnen krijgen. Hij wei gerde inlichtingen te verstrekken. De officier van justitie vond dat de verwaarlozing schandalige proporties had aangenomen. „Hij heeft zijn ge zin volkomen laten kreperen". Ver ontwaardigd was de officier vooral over de mentaliteit van de verdachte, die de gemeenschap voor zijn gezin laat opdraaien terwijl hijzelf hoge uitgaven aan zijn vriendin spendeert. De eis Luidde: zes maanden gevan genisstraf, waarvan drie voorwaar delijk met drie jaar proeftijd, toezicht van het Ned. Genootschap tot Reclas sering en terugbetaling van het aan de vrouw uitbetaalde bedrag aan de gemeente Wassenaar. Vonnis wijzend legde de politierechter verdachte vier maanden gevangenisstraf op, waar van twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. maohine dus sneller laat lopen gaan de aanvoerbanden automatisch ook harder. Er zitten aan deze machine trou wens meer handige vondsten ver werkt. Zo kan men hem keren op zeer korte afstand. Men kan de wielen nl. onafhankelijk van elkaar vrijstellen en men draait de machine zó, dat hij meteen goed staat om het volgende bed te planten. Men rijdt de ene uit geschakelde rups op de losse strip om wegzakken in het losse zand te voorkomen. Een omgekeerde kegel die aan deze strip zit vastgelast dient als spil onder de stilstaande band tijdens het keren. Men heeft dus geen brede wendakkers, of zoals men in de Noord zegt: trappeleinden. Doordat de machine door wielen met rupsband wordt voortbewogen is de druk heel goed verdeeld en beeft men geen last van vastgereden grond. Trouwens: de breedte is zo, dat hij telkens met beide wielen in een pad rijdt. Voor de demonstratie een aanvang nam, sprak de heer Verbeen, de voor zitter van de Mechanisatiecommissie in West-Friesland, enkele woorden, waarin hij vooral wees op de com pacte bouw van het apparaat en de geringe druk: 20 kg per dm2. Vond de demonstratie nu plaats voor een klein gezelschap genodigden Rijkstuinbouwvoorlichtingsdien- sten, Instituut voor Tuinbouwtech niek, enz. in augustus zal deze ma chine voor de kwekers „proef sto men" DODELIJK ONGEVAL TE NUNSPEET. Maandagavond laat is de 21-jarige E. W. Ender uit Haarlem op de rijks weg te Nunspeet zwaar gewond, toen hij met zijn motorrijwiel tegen een onvoldoende verlichte wegafzetting botste. Het slachtoffer i6 dezelfde naoht in het ziekenhuis „Salem" te Ermelo overleden. Zijn. duo-passa- giere, de 16-jarige S. van Wanrooij, eveneens uit Haarlem, liep een been breuk en enige andere verwondin gen op. Zij is eveneens in het zieken huis opgenomen. Haar omstandighe den geven geen reden tot heid. MEISJE OP HET STRAND VERONGELUKT. Op het strand te Egmond aan Zee is gistermiddag de 10-jarige Bertha Zomerdijk uit Alkmaar,' die met haar familie in een zomerhuisje lo geerde, met het hoofd onder een achterwiel van een trekker gekomen. Het kind was op slag dood. Het ongeluk gebeurde na een de monstratie met de reddingboot, toen de boot door een trekker van zee naar het strand werd gebracht. Z. H. Exc. de aartsbisschop heeft in de kathedrale kerk te Utrecht de H. Priesterwijding toegediend aan de volgende eerw. heren theologen van het groot-seminarie te Driebergen: voor het aartsbisdom: M. G. Asma. G. J. van der Beek, J. M. Berntsen, H. G. Booyink, H. J. Borghuis, H. de Bruin, F. E. A. M. de Bruyn, R. H. G. van Eyden, B J. Grimberg, Th. A. F. de Groot, F. J. A. de Grijs, H. J. Hem- mink, G. J. Th. Hendriks, A. J. M. van der Jagt, J. H. Kamphuis, C. J. H. Nijhuis, C. W. J. van Osch, N. R. M. ter Pelle, H. L. Rigters, J. W. A. Schouten, Ch W. J. Spenkelink, A. J. Verhoef; voor het bisdom Haarlem: D. N. M. Brandsma, W. J. J. Klück, G. C. Limburg, S, W. J. de Wit. Het subdiakonaat is toegediend aan de volgende eerw heren theologanten van voornoemd seminarie: voor. het aartsbisdom: A. G. Berendschot, G. W. Bouwman, G. W. A. Broekhuis, R. J. Bunnik, H. H. J. Egbers, J. J. Helt huis, D. J. M. van der Hoorn, J. G. B Jansen, A. H. Keizer, J. H. Klein Zeggelink, Chr. A. P. Lenting, G. A. M Lesscher C., P. A. Mijnhout, H. J. M Nouwen, N. Peeman, E. J. J. Schoorlemmer, L. Spit, W. P. Ver poorten, G. L. Voskuilen, S. A. G. van Wiggen, H. J. van Wijnbergen; voor het bisdom Haarlem: K. A. H. Beemer, G. H. J. van den Berg, H. A. A. Hak, M. F. R. M. Kok, J. C. Schoot, A H. M. Tönis; voor het bis dom Rotterdam: J. Th. M. van Baard wijk. WERKHAVEN VOOR DIJKAANLEG MARKERWAARD. Op 15 augustus zal worden aanbe steed het aanleggen van een wefk- haven, even ten noorden van Enk huizen, waar de materialen zullen worden aangevoerd, die nodig zullen zijn voor het leggen van het noorde lijke deel van de dijk, die de Mar kerwaard zal omgeven. Overigens zal het wel tot volgend jaar duren voor men met deze werkzaamheden zal kunnen beginnen. In febrauri van dit jaar is men, zoals bekend, reeds begonnen met het leggen van een dijk van Marken in zuidelijke richting, dat wordt dus de dijk, die de Mar kerwaard van het IJmeer voor Am sterdam zal scheiden. Volgend jaar zal men ook een begin maken met het bouwen van de sluizen in het Oostvaardersdiep de toekomstige waterweg tussen de Markerwaard en Oostelijk en Zuidelijk Flevoland. KNAAPJE DOODGEREDEN. Gistermiddag is op de Bos en Lom merweg te Amsterdam de 10-jarige Jan de Ruyter door een vrachtauto overreden. Ernstig gewond werd de jongen naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Het kind kwam mef het voorwiel van zijn fiets in aanraking met het achterwiel van een voor hem rijden de wielrijder, waardoor hij de macht over het stuur verloor. Hij viel naar links en kwam tussen het voor- en achterwiel van de vrachtauto te recht, die naast hem in dezelfde richting reed. DIRECTEUR NEDERLANDSE TEXTIELJAARBEURS BENOEMD. Tot directeur van de stichting Ne derlandse Textiel jaar beurs is be noemd de heer A. G. Biemond jr. Op een ledenvergadering van de stichting werden aanzienlijke statu tenwijzigingen aangebracht. Het be stuur zal voortaan raad van toezicht heten, terwijl de functie van secre taris werd omgezet in een directeur schap. De heer J. C. Bottenheim volgde onlangs drs. H. J. Geerlings als voor zitter van de stichting op. PENSIOENAANSPRAKEN MET 5 VERHOOGD. Het bestuur van de stichting Pen sioen- en Spaarfonds voor r.k. Ker kelijke en Maatschappelijke Instellin gen, welke stichting dezer dagen zijn eerste lustrum viert, heeft besloten alle per ultimo 1955 verworven re glementaire pensioenaanspraken met 5 te verhogen. Genoemde stichting, die als be drijfspensioenfonds wordt beheerd en bestuurd door vertegenwoordigers van de katholieke organisaties van instellingen en van werknemers, stelt zich ten doel het verzekeren van pensioenen aan de personelen, in dienst van alle katholiek-kerkelijke en maatschappelijke instellingen. Het aantal per ultimo 1955 er bij aange sloten instellingen bedraagt 629; het aantal verzekerde personen 5769. KORTE golf Volgens de jongste berichten van radio-Teheran zijn tijdens de overstromingen in Perzië 300 perso nen om het leven gekomen en dui zenden dakloos geworden. Bij een botsing tussen een vrachtauto, waarmee 57 arbeiders werden vervoerd, en een auto met erts op de weg van Rio de Janeiro naar Belo Horizonte, zijn veertien arbeiders om het leven gekomen. In Zuid-Schotland zal aan de kust een centrale worden gebouwd, waar met behulp van twee atoom- reators elektriciteit zal worden op gewekt. De eerste reator zal in 1961 in gebruik worden genomen. Het project zal 35 miljoen pond (ruim 350 miljoen gulden) kosten. Voor de koeling zal zeewater worden ge bruikt, hetgeen een aanzienlijke be sparing zal betekenen. In het grootste deel van het Midden-Oosten heerst thans een hit tegolf. De hitte is zo groot dat velen door een zonnesteek zijn getroffen. In sommige streken is de tempera tuur gestegen tot boven de 45 graden Celsius. Ook woeden er vele bos branden. De fundamenten van de twee villa's, waar Napoleon tijdens zijn verblijf op Elba van mei 1814 tot februari 1815 heeft gewoond, wor den ernstig bedreigd door termieten. Een van de villa's is ingericht als museum. (80) Nu kn'jp ik er tussenuit. Ik mlwiefogtmMtii! VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS ÖPPENHEIM 47) „Dit is het enige bewijsstuk, dot ik heb kunnen vinden" zc-i hij. „Ik heb bevolen, dat er onmiddellijk appèl moet worden gehouden. Ieder, die niet nauwkeurig kan opgeven, v/aar hij het laatste uur geweest is, zal afzonderlijk ondervraagd wor den." De president knikte en bleef de revolver in zijn hand omdraaien, ter wijl hij hem nauwkeurig onderzocht. „Het ziet er uit als een stuk speel goed", zei hij. „Het is een zonderling wapen voor een moordenaar." Lucia kwam zacht de kamer bin nen. Zij boog zich een ogenblik over de revolver en onderzocht hem nauw. keurig. „Wie het ook gedaan mag hebben, ik hoop dat hij zal gevonden en dood geschoten worden." Dene huiverde en keek haar ern stig aan. Lucia ging voort, als om zich te verontschuldigen. „We waren zo gelukkig en vreed zaam hier", zei ze. „Wij allen von den het zo heerlijk en het leek zo vor weg van San Marino." „Het ls afschuwelijk", zei Dene, „maar ik vind, dat ik de senora, uw moeder nooit dankbaar genoeg kan zijn. Zij heeft ons bewaard, voor wat een vreselijk drama zou zijn ge weest." De president stak een sigaar op met vingers, die niet in het minst beefden. Dene vroeg zich verwon derd af van wie Eugène zijn slappe zenuwen had. „Ik ben er zeker van, senor Dene, dat u niet willens en wetens rebellen herbergt", zei de president. -„Toch geloof ik, dat dit voorval u overtuigd Reeft, dat u er gevaarlijke buren op na houdt. U zult wel begrijpen, dat het niet is uit gebrek aan eerbied jegens u, maar in het belang van ons allen, dat ik mij genoodzaakt zie, deze zaak zelf verder in handen te ne men." „Ik heb geen recht tot klagen over wat u gaat doen", zei Dene. „Sagasta is de man, die ik in han den wens te krijgen", ging de pre sident voort. „Sagasta, daaraan is geen twijfel mogelijk, was de aan stoker tot deze moordaanslag. Indien hij het niet zelf is geweest, die het schot afvuurde. Sagasta heeft een of meer medeplichtigen onder uw volk. Door hen zal ik Sagasta weten te be reiken. Morgen zal ik trachten hen uit te vinden." Dene liep rusteloos op en neer in de kamer. Buiten klonk het gemom pel van veel stemmen. Alle deuren stonden open. Alle kolonisten sche nen te zijn samengestroomd. Alleen Temissa's huis was donker en stil. Lucia kwam naast hem staan. „U weet, wie het is", fluisterde zij. „Ik lees het op uw gezicht." Hij opende de lippen om het te ont kennen, maar ze legde zachtjes haar hand op zijn arm. „Laat er tenminste tussen ons riiets dan waarheid zijn", smeekte ze, haar schltterende ogen naar hem opslaand. „Luister. Als hij het geweest is, is hij een verrader en een ondankbare Wilt u hem namens mij iets zeggen?" „Ik sta met hem niet in verbin ding", zei Dene. „Ik weet niets van hem af." „Op het ogenblik niet, maar wie weet?" fluisterde zij. „Hij is niet ver weg. Als u hem spreekt, zeg herrt dan 't volgende. Ik heb hem bevrijd, om dat ik bloedvergieten haat, omdat ik in hem geloofde, omdat hij me leerde nadenken om geen andere reden. Als hij het was of een van zijn man nen, die dat laffe schot loste, dan wens ik, dat ik gestorven was voor dat ik een hand uitstak om hem te helpen." „Is dat de enige reden, waarom u hem bevrijd heeft?", vroeg Dene. Haar vingers omklemden zijn arm. Haar stem was zacht en trilde. Het klonk Dene als een lieflijke, hart stochtelijke muziek in de oren. „Om geen andere reden", fluister de ze. „Alleen omdat ik medelijde met hem had. Dat weet u wel. Dat weet u heel goed. Is dat niet zo?" Haar gelaat was dicht bij het zijne. Hij deed een stap voorwaarts en hoe het eigenlijk gegaan was, wist hij later niet meer, maar het volgende ogenblik lag ze in zijn armen. DURE MAAGAANDOENING. Een vertegenwoordiger uit Breda reed in de avond van 12 mei per auto op de Rijksweg te Oegstgeest met een snelheid van ruim 120 km. In een bocht botste hij tegen een boom en sloeg om. Een gemeente-ambte naar uit Oegstgeest, die bij het weer overeind zetten van de auto geholpen had, had direct gemerkt dat ver dachte onder de invloed van alcohol was. Toen de wagen overeind stond, had verdachte vol gas gegeven en was hij met open portieren op het publiek ingereden, dat zich ternau wernood kon redden. Verdachte erkende gisteren enkele borrels gedronken te hebben, maar dit was voor een maagaandoening geweest; waar de glazen bier in de middaguren voor geweest waren, vertelde hij niet. Voor te -hoge snelheid eiste het O.M. 100,en voor de open por tieren 15,plus onvoorwaardelij ke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. De raadsman wees op de maagaandoening en vroeg clementie. De kantonrechter veroor deelde verdachte tenslotte tot 2 maal 80,boete en intrekking van het rijbewijs voorwaardelijk voor de tijd van een half jaar met proeftijd van een jaar. HOOFDPRIJS! Het winkelcomité van de Rijns- burgse winkeliers had tijdens de winkelweek te Rijnsburg een raad- wedstrijd om prijzen georganiseerd, waarbij men moest raden naar ver schillende lengten van afgeknipte stukken lint, verborgen onder goe deren in de etalages. Het comité moest hiervoor terecht staan en be greep niet dat dit een overtreding van de loterij wet was; het meende vergunning te hebben en zelfs de burgemeestersvrouw had een stuk lint gekregen. Het O.M. vertelde, dat er wel ontheffing van de sluitingstijd was verleend en een vergunning om films te vertonen, maar over een lo terij was niets bepaald. De eis luidde 34 maal 80,boete of 34 maal 20 dagen. De pl.v. kantonrechter ver oordeelde het comité tot 34 maal 20,boete of 34 maal 8 dagen. NOOIT MEER. Een fabrikant uit Sassenheim had op 16 maart niet alleen een 16-jarige jongen 's avonds om half negen nog arbeid laten verrichten, maar ook andere arbeiders hadden te lang ge werkt, terwijl de arbeidskaarten niet in orde waren geweest. Het O.M. eiste 6 maal 50,boete of 6 maal 20 dagen, 5 maal 30,boete of 5 maal 15 dagen; 6 maal 30,boete of 5 maal 15 dagen tesamen 630, boete. De kantonrechter verklaarde dat verdachte beloofd had, dat het niet meer zou voorkomen. Uitspraak 6 x 20,boete of 6 x 4 dagen, 5 x 10,boete of 5 x 4 dagen en 6 x 20,boete of 6 x 4 dagen, tesa men 340, GEVAARLIJK. Een aannemer uit Katwijk aan Zee stond terecht, omdat van een steiger bij een bouwwerk te Katwijk aan Zee, een steen was gevallen die een voorbijgaande jongen op zijn hoofd had gekregen en ernstig verwond was. Het O.M. vond dat de steiger niet voldoende afgeschermd was en eiste 15,boete of 5 dagen; uit spraak conform. ONDER INVLOED Een week gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Haagse Politierechter tegen de koopman D. K. uit Nieuw veen, die in Bodegraven een bromfiets had bereden terwijl hij onder invloed van sterke drank ver keerde. Het vonnis van de rechter Luidde: veertien dagen voorwaarde lijke gevangenisstraf en f 20.boete. GEVECHT MET DE MATTENKLOPPER Een niet alledeisgs geval van mis handeling kreeg de Haagse Politie rechter te beoordelen, toen een 38- jarige dame en haar 24-jarige buur jongen, beiden uit Alphen a. d. Rijn, in het verdachtenbankje stapten. Het slachtoffer was een onderwijzer aan de R. K. Jongensschool. Deze had op 10 februari j.l. 's mid dags enkele meisjes de R. K. Meisjes school in zien hollen met een jongen achter zich aan. Hij zag de jongen aan de deux trekken, die aan de bin nenkant waarschijnlijk door de meis jes >verd tegengehouden. De onder wijzer had de jongen verwijderd, maar even later was de moeder van de jongen gewapend met een mat tenklopper op hem af gekomen. Ze had gezegd dat als er klachten waren de onderwijzer dan bij haar moest zijn en vervolgens was ze met de mattenklopper het hoofd van de onderwijzer gaan bewerken. Deze had zijn fiets als schild gebruikt. Hij was al wat groggy geweest van de klap pen, zo vertelde hij nu als getuige, toen de buurjongen over de bevroren sloot was komen aanstuiven en hem zodanig met zijn vuisten had bewerkt dat hij op de gTond was gevallen. Ook toen had de jongen nog door geslagen. De vrouw betoogde, dat de onder wijzer eerst met de fiets had geslagen en de buurjongen bracht naar voren, dat hij alleen maar tussenbeide had willen komen, omdat de onder wij zei- de vrouw had geslagen. Een getuige die er vlak bij had gestaan, had echter alleen maar gezien hoe de onderwij zer klappen kreeig en niet dat hij ook had geslagen. De mattenklopster was al driemaal veroordeeld, o.m. wegens mishande ling". De officier van justitie vond dat zij zich zwaar had misdragen. Ze heeft de \-erkeerde mentaliteit, aldus de officier, te menen dat haar kinderen voor alles gaan en dat de gemeen schap dan maar uit de weg moest gaan. De officier vond het gedrag een belediging voor de onderwijzer. De figuur van de andere verdachte 9chetste hij als een soort bruut, die zich bemoeit met zaken die hem niets aangaan. De eis tegen de dame met die mattenklopper luidde drie dagen, tegen de buurjongen een week ge vangenisstraf. Vonnis wij-zend veroordeelde de Po- litiereohter de vrouw tot drie dagen gevangenisstraf en de jongen, die nog niet eerder was veroordeeld, tot een week gevangenisstraf voorwaardeli.fk met drie jaar proeftijd en f 20.boete of tien dagen. 0P 'T HAARLEMS MATJE Gejaagd op 'n gans Drie weken gevangenisstraf, plus verbeurdverklaring van vexdöchte's motor en toewijzing van een civiele vordering groot vijftien gul dien eiste de officier van justitie bij de politie rechter te Haarlem maandagmorgen tegen een Hillegommenaar, welke met moedwil een gans heeft doodge reden op de avond van 17 juni, nadat hij met een meisje een café te Benne- toroek had verlaten-. Op de Duinlaan zag hij een gans, die de vrijheid had verkozen boven de goede verzorging van een politie-man, die het dier nog maar een half jaar had. „Die gans moet ik hebben, dan hebben wij mor gen een lekker boutje!", had ver dachte te^en zijn meisje, de duo-pas- sagiere, uitgeroepen, waarna hij met een op het dier was afgestoven. De gans draaide in grote kringen in het rond. De motorrijder, die zijn zinnen op het gevogelte had gezet liet zijn meisje afstappen, waarna hij de ach tervolging al rijdend voortzette. Vol gens getuigen heeft hij wel vijf minu ten in de rondte gedraaid, waarna het ham eindelijk lukte het uitgeputte beest te overrijden. En alsof dat niet genoeg was ging hij voor de tweede maal met zijn motor over de gans heen. Een vtouw, die met afschuw dit gebeuren had gadegeslagen, greep het gedode dier cumjiet aan dc eigenaar terug te geven. Verdachte heeft met zyn manoeuvres o.a. nog de wegen verkeerswet overtreden door telken male op het trottoir te rijden. De officier van Justitie mr. Van der Valk Bouwman sprak van een erger lijke mentaliteit en een zeer slecht en gemeen karakter. Sarcastisch merkte spr. op, dat verdachte het iniet de moeite waard heeft gevonden ter zit ting te verschijnen. „Hij heeft wel de euvele moed gehad zijn motor terug te vragen. Alsof de justitie zo onnozel zal zijin!" Politie-rebhter mr. Bamibonnet zeide niets meer aan het requisitoir te moe ten toevoegen. Vóór een groot ge deelte refereerde spr. zich ann de eis. De gevangenisstraf werd echter op twee weken bepaald. HOOFDSTUK XXXVI Ternissa in gevaar Bij het krieken van de dag stond Dene, die een slapeloze nacht had doorgebracht, op, kleedde zich in stilte aan en sloop naar buiten. Hij had zijn eigen kamer aan Eugène Ri- marez afgestaan en de nacht doorge bracht in een kleinere kamer aan de achterkant van het huis. Zo kwam het, dat wat hij toen zag toen hij de trappen van de veranda afdaalde 'n grote verrassing voor hem was. Een cordon soldaten der lijfwacht van de president omringde Temissa's huisje en er stond een schildwacht voor haar deur. Na een ogenblik aarzelen stak Dene het plein over, als wilde hij het huis je binnentreden. De dichtsbij zijnde soldaat salueerde maar versperde hem de weg. „Wat heeft dit te betekenen?", vroeg Dene. „Op wiens bevel sta je hier?" „Op bevel van de president, senor", was het antwoord. „Ik mag u niet doorlaten.,, „Maar ik ben de eigenaar, mijnheer Dene." De man bleef onbewogen. „Onze orders ziin strikt, Senor. en gelden zelfs voor u. Niemand mag dit huis binnen gaan of verlaten, zon. der speciale vergunning van de pre sident." „Wanneer heb je die opdracht ge kregen?", vroeg Dene, terwijl de moed hem ontzonk. „Gisteravond, senor, spoedig na de moordaanslag op kapitein Rimarez. Dene keerde zich om en stond te genover Angus cn Dom Pedro. Ze namen hem terzijde. „Dat ziet er daar lelijk uit, mijn heer Dene", zei Angus. „Ik ben banc, dat die jongedame in grote moeilijk heden zal geraken. Men heeft mij verteld, dat zc gisteravond heeft ge tracht te ontvluchten, maar ze heb ben haar beleefd weer noar binnen gestuurd. Gelooft u, dat zij dat schot neeft gelost?" „Ik kan het niet geloven", zei Dene schor. „God weet, dat ik zo iets van haar niet kan denken. Het is een el lendige toestand." Gedurende ruim een uur was Dene bezig met zijn gewone inspectie-rond rit van iedere morgen, zonder ook maar een enkele blik op het bewaakte huisje te slaan. Op de bepaalde tijd. reed hij huiswaarts cn vond daar zijn gasten op hem wachten. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7