Ernstig gebrek aan gastvrijheid bij hulpkoster Nieuwe Kerk Delft Premie ouderdomsverzekering waarschijnlijk 63/4 percent Chefarine „4' Garantieprijs voor melk verhoogd Thee-tragedie in Dordrechtl Oude ambtenaarspensioenen: akkoord over optrekking Buitenlandse studenten werken voor 11,- per dag Rijkssubsidie bevordert, maar vereist niet gelijkvormigheid Schoonhoven zoekt naar bedding voor z'n stromende muzieknoten Kunst voor allen Maastricht subsideert r.k. middelb. hotelschool Inbreker, die agent aanviel, in de voet geschoten Pakistaanse leraar zonder titel naar zijn land terug WOENSDAG 25 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De premie voor de algemene ouder- domsverrekening zal naar alle waar schijnlijkheid 6,75 percent van het inkomen bedragen. Volkomen zeker heid hierover is er nog niet, want de premie moet door de Sociale Ver- zekerings Bank worden vastgesteld. Dat zal op korte termijn geschieden en de verwachting van deskundigen is, dat nadat het advies is ingewon nen van de Sociale Verzekeringsraad, het percentage van 6,75 uit de bus zal komen. Dit percentage zal dan voor een periode van vijf jaar gelden, te be ginnen met 1 januari 1957. Zoals be kend, behoeft over dat deel van het inkomen, dat boven de 6000 gulden ligt, geen premie betaald te worden. Zou de Sociale Verzekerings Bank een aantal moeilijk te becijferen fac toren de kosten bij voorbeeld van de voorschotten, die moeten worden opgenomen omdat de uitkeringen on- middelijk op 1 januari aanstaande beginnen erg zwaar wegen, dan zal ze misschien nog tot een iets hoger percentage besluiten. Er is haast met de vaststelling van de premie, omdat daar nauw mee ver. bonden is de vraag, hoe de premie voor de werknemers moet worden ge- compenseeerd. De bedoeling is, dat ze wordt opgevangen door een over eenkomstige loonsverhoging. Voor de werkgevers zal daarvoor een verlich ting worden gevonden in het wegval len van de vereveningsheffing (de belasting, die op de loonsom wordt geheven), was de kosten met 4,5 per cent van de loonsom zal verlichten. Verder zal waarschijnlijk de pre mie voor de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering, gezien de grote re serves, kunnen worden verlaagd van 2,4 op 1,6 percent: voor de werkge vers en werknemers zou dat een ver lichting van 0.2 percent betekenen. Maar het is te verwachten, dat dit bedrag zal wegvallen tegen een stij ging van de ziekenfondspremie per 1 januari volgend jaar, die ook 0,2 percent voor werkgevers en werk nemers zal bedragen. Als de kinderbijslag niet wordt ver hoogd het voorstel van de arbei dersvakcentrales ligt op een verho ging met 10 percent zou de premie voor de kinderbijslag met 0,3 percent kunnen worden verlaagd. Maar gaat de verhoging van de uitkeringen door, dan zal verlaging van de premis wel niet mogelijk zijn. Compensatie In feite zouden dus de loonkosten voor de werkgevers stijgen met 6,75 —4,5 percent 2.25 percervt. Daarbij is aangenomen dat de premie geheel Aetherklanken DONDERDAG TELEVISIEPROGRAMMA NTS.: 20.00 Journ. en weerber. AVRO.: 20.15 Televizier. 20.50 Lessen in stijl, caus. 21.00 Het Nederlands Ballet. Eurovisie: 22.1522.30 Ronde van Frankrijk. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 Voor de huisvr. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Tussen de wan en het schip, caus. 11.15 Omr.ork. 12.00 Orgel en zang. 12.25.In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Gram. 12.50 Uut het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Klaver vier hoorsp. 15.05 Gram. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. (Tussen 16.00 en 17.00 Rep. v. Ronde v. Frankrijk). 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de Wereld: Internationale technische hulp aan tot ontwikkeling te bren gen gebieden. 18.00 Nieuws. 18.15 Rep._ Ronde v. Frankrijk. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Lidhte muz. 19.30 Jazz muziek 20.00 Nieuws. 20.05 Kamer orkest en mondharmonika. 20.50 Oorlagshelden, hoorsp. 22.05 Lichte muz. 22.35 Act. en sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen in New York en Act. of gram. 23.25—24.00 Lichte muziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Grrm. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunehconc. (12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33—12.40 Wij van het land) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath.nieuws. 13.20 Tenor en piano. 13.45 Gram. 14.00 Radio Philh.ork. 14.46 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Clavecimbel en viool. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen 17.45 Gram. 18.00 Kamermuz. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio-vossenjacht. 21.30 Gram. 21.45 Viool en piano. 22.10 Or- gêlconc. 22.35 Gram. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gram. wordt gecompenseerd door een loons verhoging. De arbeidersvakbeweging heeft bij de jongste loondiscussie verklaard alleen dan af te zien van een alge hele compensatie van de premie, als de economische situatie door de loons verhogingen aanzienlijk zou verslech teren. Met ingang van 1 augustus treden een groot aantal artikelen van de algemene Ouderdomswet in werking. Dit blijkt uit een Koninklijk Besluit, dat vandaag in het Staatsblad is ver schenen. De artikelen hebben betrek king op de noodzakelijke voorberei dingen, die vooraf moeten gaan aan het verlenen van het recht op ouder domspensioen en het heffen van pre mies. De resterende artikelen van de wet treden 1 januari volgend jaar in werking. STATEN-GENERAAL VAN JONGE CHRISTELIJKE DEMOCRATEN. Met het doel de belangstelling voor het Europese en christelijk-de- mocratische ideaal onder de jongeren te verlevendigen, organiseert de In ternationale Unie van Jonge Christe lijke Democraten van 26 tot 29 juli a.s. te Straatsburg een studie-bijeen komst onder de naam: Staten-Gene- raal van de jonge Christelijke demo craten. Driehonderd jongeren, afkomstig uit vrijwel alle landen van Europa, waaronder vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn zullen zich in werkgroepen bezinnen op verschil lende aspecten van de Europese inte gratie. Het slot van de bijeenkomst wordt gevormd door een grote manifestatie, v/aaraan naast de afgevaardigden enige duizenden jongeren uit Straats burg en omgeving zullen deelnemen. Nederland zal vertegenwoordigd zijn door dertig jongeren uit de An ti-Revolutionaire Partij en de Ka tholieke Volkspartij. De Russische Marine in Nederland Bemanningsleden van het Russi- ontgaan zijn. Althans de animo sche smaldeel, dat thans in ons land vertoeft, hebben gistermiddag, on der leiding van twee officieren en vergezeld van een contactofficier der Kon. Ned. Marine, een bezoek aan Delft gebracht. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat zij op eigen gele genheid de stad zouden bezichtigen, doch nadat zij waren uitgestegen bleek, dat de meesten er de voorkeur aan gaven onder leiding de beziens waardigheden van Delft te bekijken. Door middel van een tolk werd deze wens overgebracht naar de Neder landse contactofficier, die onmiddel lijk met het gezelschap naar de Nieuwe Kerk ging. Daar wachtte de gasten een teleur stelling. Terwijl andere vreemdelin gen wel werden toegelaten, weigerde de hulpkoster de Russen de toegang tot de kerk, tenzijze wilden be talen. Natuurlijk wilden ze dat wel, doch de Nederlandse cohtactofficierhad orders in dergelijke gevallen te ver zoeken de rekening in te dienen bij de Kon. Marine. Hij bracht deze or der over aan de hulpkoster, doch de ze wilde op die voorwaarde geen toegang geven. De hulpkoster, wien wij een ver klaring voor zijn houding vroegen, antwoordde eerst, dat hij de pers geen uitleg schuldig was. Daarna vroeg hij: „Kon ik weten dat het voor de marine was?"(De ma trozenkragen zijn in Nederland dan ook wel bijzonder zeldzaam!). Hy voerde ook nog aan, dat er een trouwplechtigheid in de kerk zou plaats vinden, zodat de tijd voor be zichtiging van het gebouw toch maar heel kort zou zijn geweest. Een woordvoerder van de kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente zei ons de houding van de hulpkoster ernstig af te keuren. Dan niet! De Nederlandse marine-officier nam 'n snel besluit: „Dan hebben wij de kerk gezien", voegde hij de hulp koster toe en maakte rechtsom keert. De Ruseen volgden hem naar buiten; ze begrepen niet waarom ze niet werden toegelaten, doch het gebrek aan gastvrijheid zal hun wel niet Op 1 mei werd in de landbouw een loonsverhoging van 3 in de ak- koordlonen en de tijdlonen doorge voerd. In de kostprijzen welke door het landbouw-economisch instituut worden berekend resulteert deze loonstijging in een verhoging van de loonpost met f 0,20 per 100 kg melk met 3,7 vet. Ingevolge de toezeg ging van de regering, dat goedge keurde loonsverhogingen zullen wor den doorberekend in de garantieprij zen, welke voor verschillende land- bouwprodukten zijn vastgesteld, heeft de minister van landbouw, visserij en voedelvoorziening daarom de ga rantieprijs voor melk verhoogd van 22,80 tot 23.p. 100 kg melk met 3,7 vet. De verrekenprijs voor consumptie- melk blijft ongewijzigd, zodat de consumentenprijs tengevolge van de ze loonstijgingen in de landbouw geen verhoging ondergaat. In de raad van Dordrecht is ge klaagd over de smaak van het water, dat het waterleidingbedrijf op maan dag uit de kranen laat vloeien. Het kopje thee, anders een verkwikking, is op de tweede dag van de week en soms ook nog wel eens op de derde niet te genieten. Het college van B. en W. heeft op die klacht geant woord, dat er op maandag in Dordt zoveel water gebruikt wordt, dat, terwijl anders 3 a 4 pet van 't drink water wordt geput uit de rivier en de rest uit bronnen afkomstig is, in het begin van de week het percen tage rivierwater moet worden opge voerd tot 25 pet. Daarbij komt dan nog het overbelast raken van filters. Aan verbetering van een en ander wordt hard gewerkt, onder meer door bijbouwing van een grote rein- waterkelder, die het vormen van een grotere reserve mogelijk zal maken. andere bezienswaardigheden te bezoeken was er af en na kort over leg werd het oorspronkelijke pro gramma gevolgd: een vrije wande ling door de stad. Er werd druk ge fotografeerd, er werden etalages be keken en er werd hier en daar wat (doch niet) veel gekocht; de meeste belangstelling ging uit naar nylon kousen en kleine snuisterijen. Levensonderhoud werd DUURDER Het totaalprijsindexcijfer van het levensonderhoud van hand- en hoofd arbeiders (basis 1951 100) is tus sen 15 mei en 15 juni 1956 met twee punten gestegen, nl. van 106 naar 108. Dit was vrijwel uitsluitend het gevolg van de stijging van het indexcijfer. De stijging is voornamelijk toe te schrijven aan het feit, dat de prijzen der voor juni doorgaans belangrijk ste fruitsoorten (aardbeien en ker sen) ditmaal bijzonder hoog lagen ten opzichte van de prijzen ir» de ba sisperiode. Overigens werden stij gingen geconstateerd voor groenten, vis en vlees. MOTOR TEGEN VRACHTAUTO. Twee zwaar gewonden. Gisteravond is op de rijksweg UtrechtDen Haag even voor Gouda een motorrijder met duopassagiere komende uit de richting Utrecht in volle vaart in botsing gekomen met een grote wagen met aanhanger van Van Gend en Loos. Vanuit Gouda is de rechter weghelft ter plaatse in verband met werkzaamheden afge sloten, zodat op een gedeelte van de linkerrijbaan twee richtingverkeer noodzakelijk is. Juist op de plaats, waar de vrachtwagen van het rech ter weggedeelte naar het linker ging ontstond de botsing. Zowel de be stuurder van de motor, de heer N. W. de G. uit Waddinxveen, als zijn pas- sagiere, mej. A. van P. uit Boskoop, zijn zwaar gewond naar een zieken huis in Gouda overgebracht. Een personenauto, die achter de motor reed, moest zo krachtig remmen, dat hij slipte, van de weg af vloog en onder aan de berm terecht kwam. De arts, die zich in deze wagen bevond, bleef ongedeerd en kon aan de ge wonden de eerste hulp verlenen. In het Georganiseerd Overleg voor functies, die geacht worden repre- Ambtenarenzaken is thans volledige overeenstemming bereikt over de voorstellen tot optrekking van de zgn. oude ambtenaarspensioenen, al dus vernemen wij in Den Haag. In een vergadering, die zaterdag werd gehouden, is men tot een akkoord gekomen, waarbij ook alle centrales zich konden neerleggen. Tijdens het langdurige en inten sieve overleg, dat men in de afgelo pen maanden heeft gepleegd, zijn verschillende wijzigingen van het aanvankelijk voorstel van de staats commissie- Van Poelje in overweging genomen. Het schijnt echter, dat men ten slotte in grote lijnen toch dit voor stel heeft aangenomen. Het resultaat van de overeenstem ming moet nu nog in een wetsont werp worden vastgelegd. Daarna kan indiening bij de Tweede Kamer vol gen. Of dit nog vóór de derde dinsdag in september zal gebeuren zoals de minister van Binnenlandse Zaken onlangs in de Tweede Kamer zei te mogen verwachter- hangt van ver schillende factoren af. Er liggen namelijk nog enige wen sen ten aanzien van de aanpassing van de ambtenaarspensioenen aan de algemene ouderdomswet van Suur- hoff. De vraag is echter, of de rege ring bereid is in het al ingediende aanpassingsontwerp nog wijzigingen aan te brengen. Inmiddels betekent de nu bereikte overeenstemming over de optrekking van de reeds ingegane pensioenen een aanzienlijke verbetering in de positie van de gepensionneerden. Achterstandpercentages. Er is een hele reeks van percen tages, waarmee de achterstand is vastgelegd sinds 1918. Daarbij heeft men zich gebaseerd op een aantal van 10 12 ambtelijke Merkwaardige toestand De gemeente Amsterdam heeft op een min of meer merkwaardige wij ze het nuttige van buitenlandse con tacten verenigd met het aangename van werkkrachten voor weinig (zeer weinig) geld en momenteel werken op Schiphol 35 buitenlandse studen ten van Spanje, Engeland en Duitsland tot China toe die voor het vorstelijke salaris van een hele Nederlandse gulden een hele dag vervelende karweitjes verrichten, waarvoor men anders vrij dure krachten zou moeten aantrekken. Door een internationale studen ten-contact-organisatie zijn de bui tenlandse studenten naar Nederland gekomen op eigen rekening - en vinden momenteel in de hoofdstad gratis eten en onderdak, plus één gulden „salaris" per dag, waarvoor zij grasgazons moeten bijknippen (met de hand), landingslichten op Schiphol moeten afkrabben wachthuisjes móeten schilderen. De studenten waren voordat zij uit hun land vertrókken met deze voor waarden op de hoogte en men kan dus niet zeggen, dat zij onder valse voorspiegeling tot het avontuur ver leid zijn. Maar o.i. terecht merkt het Algemeen Dagblad op, dat men mo menteel mensen niet meer een dag laat werken voor honderd hele oen ten. sentatief te zijn voor de verschillende groepen. Op deze achterstandspercentages heeft men weer een correctiefactor toegepast. Bij berekening van con crete gevallen was nl. gebleken, dat de kleine gepensionneerden er minder De woningbouw in Nederland Royaler toepassing wenselijk geacht Een request van de „Bond Heem schut" aan de minister van weder opbouw en volkshuisvesting, waarin werd gewezen op de ongewenste uniformiteit van de naoorlogse woningbouw, welk request werd gesteund door de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer en door de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., heeft twee jaar geleden tot gevoig gehad, dat bij ministeriele beschik king een commissie „Uniforme Be bouwing" werd ingesteld. De commissie, onder voorzitter schap van jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet kreeg tot taak antwoord te geven op de volgende vier, in het kort geformuleerde vragen: Leiden de voorwaarden voor het verkrijgen van financiële over heidssteun in de richting van een uniforme bouwwijze? zo ja, kan de commissie met be« houd van de doelstelling dezer voqrschriften inzake objectieve beoordeling van de bouwplannen, de voorschriften zodanig wijzi gen, dat ongewenste uniformi teit wordt vermeden? Leiden de normen voor de finan. ciering van grond- en bouwkos ten in de richting van uniforme bouwwijze? Zo ja, ziet de commissie met be houd van de doelstelling der fi nancieringsnormen, n.l. volks woningen te bouwen met een re delijke huurprijs, kans deze nor men zodanig te wijzigen, dat on gewenste uniformiteit wordt ver meden? 4 Thans is het antwoord van de com missie verschenen waarin, ze na een uitvoerige inleiding, ontkennend ant woord op beide eerste vragen. Het zijn vooral oorzaken van eco nomische aard, die de uniformiteit beinvloeden. De voorschriften, die in dit verband voor de woningbouw gelden, leiden weliswaar gemakke lijk tot uniformiteit maar dit be gunstig kwam voor te staan dan de hoeft geen aanleiding te zijn om de hogere oud-ambtenaren. Aanvanke lijk was deze correctiefactor tegen de wens van de centrales in eruit ge gooid. In het overleg van zaterdag is, zo vernemen wij. voorts, ook nog gespro ken over de. ambtenarensalarissen. Men is eohter niet opnieuw in onder handelingen getreden. Wel is de ver wachting uitgesproken, dat men in augustus het overleg hierover zal kun- nen hervatten. richtlijnen te wijzigen omdat theo retisch bezien immers ieder vrij staat uit te gaan boven de gestelde mini mum eisen. Het doorbreken van de nivellering zou kunnen worden bevorderd door het innemen van een ruimer stand punt bij de toekenning van overheids bijdragen. De derde vraag wordt ontkennend beantwoord ten aanzien van de grondprijzen. Inzake de bouwkosten Sinds de tijd, dat de mens ontdek te, dat water gebruikt kon wórden om zich te wassen en dat moet al heel lang geleden zijn heeft het stromende water de mensheid ge ïnspireerd om zijn meest verborgen artistieke gave luidkeels te demon streren. De man, die zich Onplezierig voelt, wanneer hij op een bruiloft een lied je mee moet zingen, wordt onder de douche tot het hoogste lied verleid en te vergeefs hebben openbare bad huizen sinds hun oprichting met bordjes in de cellen de bezoekers aangemaand om niet te zingen. De bewoners van het ondernemen de Schoonhoven hebben nu gemeend deze kunstuiting een redelijke kans te geven om tot groter ontplooiing te komen en daarom hebben zij een verzoek aan de gemeenteraad ge richt om in het badhuis een radio- De Maastrichtse gemeenteraad heeft in zijn dinsdagavond gehouden vergadering besloten 25 procent sub sidie te verlenen in de exploitatie lasten van een internaat, dat de ka tholieke middelbare hotelschool bij kasteel Bethlehem te Limmel-Maas- tricht wil gaan bouwen. Het te in vesteren bedrag voor de bouw van dit internaat wordt geraamd op 1.275.000.De exploitatiebegro ting houdt rekening met bijdragen van de studenten dezer opleiding ad 1.800.— 'sjaars. maar dan nog zal er een ongedekt tekort van naar schatting 80.00.per jaar resten. Het rijk heeft reeds toegezegd in dit ongedekt tekort op voet der bepalin gen van de nijverheids-onderwijswet te zullen subsidiëren tot 75 procent, mits le gemeente 25 procent der net to exploitatielasten voor haar reke ning neemt, in casu dus een bedrag van 20.000.waartoe de raad, na pleidooien van de burgemeester en betrokken wethouder, met algemene stemmen besloot. BROMFIETSER VERONGELUKT. aansluiting te doen aanbrengen, op dat de geïnspireerde bader door de radio-klanken geleid zal worden en tevens meer eenstemmigheid bereikt zal worden. Het bericht, dat er luisteraars-tri bunes opgericht zullen wórden in het Schoonhovense badhuis om de on kosten van de radio-aansluiting te bestrijden, schijnt echter niet op waarheid te berusten. In de nacht van maandag op dins dag trof een agent in de Elandstraat te Amsterdam een man aan, die poog de een reparatie-handkar van liet G.E.B. open te breken. De politieman sommeerde hem mee te gaan naar het politiebureau. Eerstgenoemde moest daartoe zijn pistool trekken, omdat de ander onwillig was mee te gaan. De inbreker liep voor de agent uit, die zijn pistool in aanslag had. Od de Lijnbaansgracht keerde de aangehou dene zich plotseling om en probeer de de agent met een inbrekerswerk- tu'g aan te vallen. De politieman be val de inbreker te blijven staan. Toen deze toch doorliep schoot de agent zijn aanvaller in de linkervoet. De G.G. en G.D. heeft de man naar het' W.G. vervoerd, waar bleek, dat de verwonding niet van ernstige anrd was. De halsstarrige arrestant is la ter ingesloten in het politiebureau Raampoort. meent de commissie, dat ten aanzien van de toelaatbare prijs een ruimer standpunt moet worden ingenomen. Kunnen echter huur noch overheids steun in de huidige omstandigheden v/orden verhoogd, dan zal het zeer moeilijk zijn ongewenste uniformi teit tegen te gaan, waarmede ook de vierde vraag is beantwoord. WOONTENTOONSTELLING IN HET BOUWCENTRUM. Onder de naam „wonen, alleen en niet alleen" is gistermiddag in het bouwcentrum te Rotterdam een ten toonstelling geopend, die is inge richt door deze instelling in samen werking met industrie en detailhan del. De expositie geeft te zien een woon gelegenheid voor de alleenstaande, or.tworpen door mej. ir. W. C. M. Janse, architecte te Schiedam, die ge bruik heeft gemaakt van gegevens uit de kring van de vereniging vrou wen in bedrijf en beroep. De Delftse architect H. Postel, die een studen tenkamer ontwierp, gebruikte gege vens, die zijn voortgekomen uit het destijds gehouden symposium studen tenhuisvesting en de heer H. van Leeuwen, lector in de leer va.i de woning er haar oewonirg aan de landbouwhogeschool te Wageuin.sen, afdeling landbouwhuishoudkundc, die regpjmatig enquêtes op het platte land houdt, richtte de combinatie keuken, eet- en woonkamer op het platteland in. Tenslotte is er ook de laatste combinatie maar dan in dc si.ad te zien naar gegevens van de commissie efficiëntie woningbouw. De inrichtingen zijn zo. dat zij op ve lerlei wijzen góedkoper gemaakt kun nen worden, zonder dat hiecdóor een onverantwoorde verarming van het interieur plaats heeft, aldus zei ir. J. van Ettinger, directeur van 't bouw centrum, in een toelichting op de ten toonstelling, die geduienae zes maan den te zien is. WIJDINGEN MISSIONARISSEN VAN DE H. FAMILIE. Op zondag 29 juli zal mgr. J. Bae- ten in de kapel van het pensionaat „St. Anna", de priesterwijding toe dienen aan de diakens: J. van Oers, J. Brieffies, C. Rooij akkers en F. Bakker. Het subdiakonaat aan de fraters: A. van der Staak, P. Kruidenberg, J. Gottsohalk, F. Groothuis en H. Leemereise. WIJDINGEN BIJ DE NORBERTIJNEN. Op zondag 5 aug. zal mgr. Jós. W. M. Baeten, bisschop van Breda, in de Abdijkerk van de Norbertijnen te Heeswijk de volgende heilige wijdin gen toedienen: Het priesterschap aan: fr. Suitber- tus Koks uit Weurt, fr. Arthur Bae ten uit Tilburg, fr. Fidelis Pulles uit Haarsteeg (Essenb.), fr. Rogier van der Heijden uit Boerdonk, fr. Wul- fran Moons uit Mill, fr. Guno van der Harst uit Heemstede (Essenb.), fr. Wolfgang Vos uit Aarle-Rixtel (Essenb.), fr. Ephrem van Helvoirt uit Berlicum (Essenb.), fr. Ludger Peijs uit Dinther. Het subdiaconaat aan: fr. Edmund Manders uit Dinther. Alle wijdelingen behóren tot de Norbertijnerabdij van Berne te Hees- wijk, terwijl vier van hen momenteel verblijven op de Norbertijnerpriorij „De Essenburgh" te Harderswijk. Meisjes bedwelmd in auto Gistermorgen omstreeks half tien bemerkte een voorbijganger in de Noorderstraat te Amsterdam tot zijn verbazing in een aldaar geparkeerd staande personeauto twee meisjes, die in bewusteloze toestand op de achterbank lagen. Het bleek, dat de eigenaar van de auto even tevoren zijn wagen aan de binnenzijde had bespoten met een reinigingsmiddel, waardoor de beide meisjes, de 9-ja rige E. Buis en haar 4-jarig zusje W. Buis, die kort daarna ongemerkt in de auto waren gaan zitten, bedwelmd zijn geraakt. De zusjes zijn naar het Wiihel- minagasthuis vervoerd, waar het oudste meisje ter verpleging moest worden opgenomen. Notities voor promotie verloren De 32-jarige Mohammed Jaherud- din uit Pakistan, die op kosten van zijn regering naar Nederland is geko men om in Delft te promoveren, zal waarschijnlijk zonder doctorstitel naar zijn vaderland terug moetan keren. Op 21 juni j.l. bond hij vier boek jes, waarin hij de voor de sainensie:- Gistermiddag omstreeks vijf uur I linS van 2Ün proefschrift bestemde is op de Dokweg te IJmuiden de 58 jarige bromfietser D. M. bij het plot seling oversteken van de weg door een tegemoetkomende personenauto aangereden. De man liep ernstig hoofdletsel en een gebroken linker been op en overleed korte tijd later in bet ziekenhuis. resultaten van laboratoriumproeven genoteerd had, achterop zijn fiets en hij begaf zich van een der TH-ge- bouwen naar zijn kamer. De bruinle- deren aktentas, waarin de boekjes zich bevonden, was echter verdwenen toen hij bij zijn kamer aankwam. Onmirf^oUiiV fro^+to T«- heruddin zijn bezit terug te kiMnflf» doch tot nog toe tevergeefs. De D< - se reinigingsdienst kijkt speciaal naar de tas uit bij het baggeren van de gi achten en ook het stadsvuil wordt bij het gemeentelijke compostbedrijf nauwkeurig onderzocht. De heer Jaheruddin, die in zijn va derland leraar in de chemie is, be- gen vorig jaar zijn studie in Delft De .aatste tijd houdt hij zich uitsluitend bezig met het nemen van laboratc- tlumproeven. Een herbeginnen van zijn arbeid heeft voor de heer Jaherudd n wei nig zin, want in juli van het vol gend jaar eindigt 2ijn „fellowship" en poV T"n V<CMvn of

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6