KVP beantwoordt dr Drees Nescafé is koffie! OEGSTGEEST TITO krijgt geen militaire van AMERIKA hulp Belgische gifmengster APEN-JOOL ten eind Vice presidentschap brengt verwarring GEBR. PAES, OPTICIEN Extra koopjes op de 4e ETAGE schoon werk prettige sfeer handige meisjes N. Samsom nv m Boekhoudster WOENSDAG 25 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 100% KOFFIE 100% KOFFIE 100% KOFFIE 00% KOFFIE 100% KOFFIE (Advertentie) Naar aanleiding van hetgeen dr. Drees gisteren heeft megedeeld over de bezwaren van de K.V.P. tegen zijn ontwerp-regeringsprogram heeft men desgevraagd van K.V.P.-zijde mede gedeeld „het nodige te hebben ver richt om een compromis mogelijk te maken". „Heeft de P. v. d. A. een tiental wensen naast zich neergelegd om tot een vergelijk te kunnen komen de katholieke fractievoorzitter was van de inhoud dezer wensen op generlei wijze op de hoogte gesteld de ka tholieke fractie heeft van haar in eerste instantie naar voren ge brachte wensen er slechts vyf in de laatste brief van prof. Romme aan dr. Drees gehandhaafd als punten, waaraan de KVP-fractie voor het regeringsprogram in elk geval wilde vasthouden", aldus voegde men hier aan toe. Bezitsvorming. Wat de kwestie van de bezitsvor ming betreft, is men in KVP-krin- gen van mening, dat ook al zouden de door dr. Drees uiteengezette moeilijkheden niet geheel kunnen worden opgevangen, die bezitsvor ming in elk geval moet worden be vorderd door het geven van belas tingfaciliteiten. De moeilijkheden bij de te treffen belastingmaatregel zouden zoveel mogelijk dienen te worden opgevangen. De door dr. Drees geformuleerde moeilijkheid, aldus verklaarde men van KVP-zijde, bestond ook ten aanzien van de bouwspaarfondsen. De huidige demissionaire regering is bij lisar beleid in deze kwestie over dat bezwaar heengestapt. Nieuw-Guinea. Wat de paragraaf over Nieuw-Gui nea in het programma van dr. Drees betreft, zei men voorts van KVP-zijde het niet duidelijk te ach ten, waarom een verzekering in zake het vasthouden aan de souvereini- teit over Nieuw-Guinea wel in de troonrede zou kunnen worden opge nomen en niet in het regeringspro gram. Bovendien zo verklaarde men van KVP-zijde is dr. Drees in zijn correspondentie met de katho lieke fractievoorzitter slechts zover gegaan, dat naar zijn mening de for mulering van het standpunt naar buiten in het kabinet zou moeten worden behandeld. Hoger onderwijs. Onjuist noemde men van KVP-zij de het standpunt van dr. Drees, d?.t betreffende de katholieke wens om de doortrekking van de pacificatie gedachte voor het hoger onderwijs in het program op te nemen, het rap port dient te worden afgewacht van een door minister Cals ingestelie commissie ter herziening van de sub sidieregeling van het hoger onder wijs. Minister Cals neemt immers het standpunt in, zo zeide men, dat deze commissie niet de opdracht heeft te werken op basis van de pacificatie gedachte. Naar aanleiding van de verklaring van dr. Drees, dat hij er naar heeft gestreefd niets in het pro gram op te nemen, waartegen de bij het overleg betrokken fracties prin cipiële bezwaren bestaan, merkte men tenslotte van KVP-zijde op, dat „het er bij een regeringsprogram toch vooral om gaat wat w e 1 in net program staat en dat het toch vooral van belang is, dat het regeringspro gram een positieve inhoud heeft". Vooruitgang in het Midden-Oosten De secretaris-generaal der V. N.. Dag Hammarskjoeld, heeft te Genève verklaard, dat de toestand in het Midden-Oosten er niet op achteruit is gegaan. „Op enige punten gaat het welis waar niet zoals ik het zou wensen", aldus Hammarskjoeld, maar „indien men zijn positie behoudt en consoli deert, is dat vooruitgang". De secretaris-generaal is maandag in Genève aangekomen na een be- zóek van vier dagen aan Israel en Egypte, waar hij besprekingen over de toestand in het Midden-Oosten heeft gevoerd. Wilt U iets weten? Vraag: Route per fiets van Leiden naar Hilversum. Antwoord: Leiden, Woubrugge, Ter Aar, Nieuwveen, Mijdrecht, Vin- keveen, Loenen, Oud Loosdrecht, Hilversum. Vraag: Betreft positiekleding. Antwoord: Voor nadere inlichtin gen kunt u zich wenden tot Persbe- langen, postbus 35, Utrecht. Op en veloppe vermelden: „Mode-mede werkster". Vraag: Route per fiets van Kat wijk naar Maastricht; hoeveel km? Is dit in één dag te rijden? Antwoord: Katwijk, Leiden, Al phen, Utrecht, Culemborg, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Maas- bracht, Sittard, Maastricht; afstand 255 km. Of u dit op één dag kunt halen? De Tourrenners doen het bin nen de zeven uur. Het hang er maar van af hoe snel u rijdt. Met de rust zult u er wel 13 a 15 uur voor nodig hebben. Vraag: Route van Leidschendam naar Ambt Delden. Antwoord: Leidschendam, Zoeter- meer, Boskoop, Woerden, Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Bathmen, Markelo, Goor, Ambt Del- den. Vraag: Route per fiets van Lange- raar naar Eindhoven; hoewel km? Antwoord: Langeraar, Woerdense Verlaat, Kockeningen, Haarzuilens, Utrecht, Houten, Culemborg, Den Bosch, Einhoven; afstand 115 km. Vraag: Route per fiets van Bos koop naar Helvoirt; hoeveel km? Antwoord: Boskoop, Gouda, Haas trecht, Schoonhoven, Gorinchem, Nur Andel, Heusden, Elshout, Hel voirt; afstand 70 km. Vraag: Route per fiets van Noord- wijk naar Loosdrecht en van hier naar Raalte, hoeveel km? Antwoord: Noordwijk, Sassenheim, Leknuidien, Uithoorn, Vinkeveen, Loenersloot, Loosdrecht; afstand 40 km. Loosdrecht, Hilversum, Amers foort, Apeldoorn, Deventer, Raalte; afstand 100 km.. Vraag: Route van Alphen via Vught naar Valkenburg. Antwoord: Alphen, Utrecht Hou ten, Culemborg, Den Bosch, Vught, Eindhoven, Weert, Maasbracht. Sus- teren, Sittard, Beek, Schimmert, Valkenburg. Vraag: Route van Noordwijker- hout naar Geleen. Antwoord: Noordwijkerhout, Lei den, Alphen en volgens bovenstaan de route naar Sittard, Geleen. Vraag: Route per fiets van Stomp- wijk naar Schaarsbergen, hoeveel km? Antwoord: Stompwijk, Alphen, Woerden, Utrecht, Zeist, Wouden berg, Ede, Planken Wambuis, Schaarsbergen; afstand 120 km. Vraag: Route per fiets van Oud- Ade naar Heemstede. Antwoord: Oud Ade, de Kaag, Sas senheim, Lisse, Heemstede, afstand 27 km. Vraag: Route per fiets van Stomp wijk naar Boxtel, hoeveel km? Antwoord: Stompwijk, Rotterdam, Dordrecht, Willemsdorp, Zevenberg- schen Hoek, Oosterhout, Kaatsheu vel, Udenhout, Haaren, Boxtel, af stand 120 km. Vraag: Route per fiets van Al phen naar Twello en van hier naar Arnhem; hoeveel km? Antwoord: Alphen, Utrecht, Soes- terberg, Amersfoort, Apeldoorn, Twello; afstand 102 km. Twello, Apeldoorn, Beekbergen, Arnhem; af stand 36 km. Vraag: Route per fiets van Hazers- woude (Gr.) naar Doesburg; hoeveel km? Antwoord: Hazerswoude, Woerden, Utrecht, Zeist, Ede, Arnhem, Does- bugr; afstand 132 km. Vraag: Heeft een" meisje, dat als hulp in de huishouding werkzaam is gedurende 4 dagen en 2 halve dagen in de week recht op vacantie? Antwoord: Een meisje, dat in de huishouding werkzaam is, heeft al leen recht op vacantie voorzover dat bij de indiensttreding afgesproken is. Vraag M. G.: Hoe kan ik marok- kaans leer schoonmaken? Antwoord: U bedoelt zeker een tas. Over het algemeen is het zo, dat als u dit soort leer wilt schoonma ken, dan wordt het „vuil". Wij raden u aan, de tas (eventueel het leer) te behandelen met was in dezelfde kleur als het leer. De tas zal dan wel wat donkerder worden, maar daar om niet minder mooi, althans veel mooier dan hij zou worden als bij behandeling met een of ander vlek- kenmiddel. Vraag „Corry": Moet mijn verloof de op zijn verjaardag mij gewoon ko men halen, of kan ik met mijn ouders meegaan naar zijn huis, zoals hij van mening is? Antwoord: Dank zij de voortschrij dende emancipatie kunnen de meis jes tegenwoordig zich vrij bewegen en is het dus ook normaal geworden dat een jonge dame zich alleen naar het 'huis van haar verloofde begeeft. Cavalier en chaperonne zijn geluk kig in deze tijd overbodig! Het komt ons dus vreemd voor, dat uw ver loofde u altijd van huis moet opha len, indien u naar hem wenst te ko men. Zeker op zijn verjaardag kunt u dit niet vergen. Op een verjaardag moet het „feestvarken" thuisblijven om gasten te ontvangen. Beter laat dan nooit De Russische autoriteiten hebben de Oostenrijkse Marguerite Ottilin- ger, die in 1949 op beschudiging van spionage tot 25 jaar dwangarbeid was veroordeeld volledig gerehabiliteerd. De betrokkene, een voormalig hoofd van een planologische dienst, was in 1948 door de Russen gearre steerd en het jaar daarop veroor deeld. Na zeven jaar van haar straf in de Sowjet-Unie te hebben uitge zeten, was haar ter gelegenheid van de ondertekening van het Oosten rijkse staatsverdrag gratie verleend. Thans is haar door de Sow jet-verte genwoordiging te Wenen meege deeld, dat het indertijd over haar ge velde vonnis door de Opperste Sow- jet is vernietigd. Voor de bezorging van De Leidse Courant te Oegstgeest (oude dorp) vragen wij voor ten spoedigste een Aanbiedingen aan de Adm. De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Senaat aanvaardde amendement De Amerikaanse Senaat heeft gis teravond met zestig tegen dertig stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel om 4.110.920.000 dollar (circa venftien miljard gul den) uit te trekken voor hulp aan het buitenland. Van dit bedrag is 2.300 miljoen dollar bestemd voor militaire hulp en de rest voor econo mische bijstand. Ondanks het verzet van de rege ring werd met vijftig tegen 42 stem men een door de republikeinse frac tieleider William Knowland inge diend amendement aanvaard, waar in wordt bepaald, dat er van het be drag voor militaire steun niets mag worden gebruikt ten behoeve van Zuid-Slavië. 26 Republikeinen en 24 democraten steunden het amende ment, terwijl 19 republikeinen en 23 democraten de opvatting huldigden, dat de beslissing, of verdere hulp aan Zuid-Slavië 'al dan niet gerechtvaar digd is, aan de president moet blij ven. Een voorstel van senator McCar thy om Zuid-Slavië van militaire als van economische hulpverlening uit te sluiten, werd bij handopsteken verworpen. Volgens Knowland was voor mili taire steun aan Zuid-Slavië een be drag van dertig miljoen dollar ge noemd. De post voor economische steun 'aan dat land ten bedrage van ongeveer zeventien miljoen dollar en de reeds toegezegde levering van straalvliegtuigen en andere wapens ter waarde van honderd miljoen dol lar worden niet door het amende ment van de republikeinse fractielei der getroffen. De Senaat en het Huis van Afge- De 40-jarige Catharina Verstrepen, de gifmengster uit Sint-Gillis, heeft bekend drie personen uit de zelfde familie vergiftigd te hebben. Het betreft hier Charles Bellis, 53 jaar oud, die 11 november 1954 in het ziekenhuis te Sint Gillis overle den is. Amper een maand later overleed in het zelfde ziekenhuis zijn broeder, de 50-jarige Frans Bellis, met wie hij samenwoonde. Catharina Verstrepen was sedert een tiental jaren zijn minnares en woonde in hetzelfde ge bouw. Het derde slachtoffer was een tan te van de twee voornoemden, Hor- tense Bellis76 jaar oud en wonende te Brussel, die 22 september 1955 overleed. De datum der feiten sluit het me* dedaderschap van Salomon Wolf uit, met wie zij in oktober 1955 in de echt trad. Hij werd niettemin aan gehouden onder beschuldiging meu belen, die aan de drie slachtoffers behoorden, verduisterd te hebben. Het vrolijke uitstapje van de 45 rhesus-apen, die uit Hagenbeck's dierentuin te Hamburg waren ont snapt en de stad op stelten hebben gezet, is al weer afgelopen. Slechts vijf van hen verkeren nog op vrije handen en voeten, al zijn ze door de z.g. „apenpatrouilles" omsingel. Zij geven de oppassers van Hagen beek en de politie- en brandweer mannen, die hen moeten zien te van gen, handen vol werk en bezorgen de inwoners van Hamburg heel wat plezier. Vaak laten zij de jagers een dwaas figuur slaan of bekogelen zij hen met dakpannen en stenen. Vele bewoners van Hamburg kre gen de schrik van hun leven, toen zij onverwacht een aap in huis von den, die hen bekogelde met hun eigen kopjes en schotels. DE DÜIF HIELD VOL. De politie van Gelsenkirchen heeft verklaard, dat de duif, die zondag Johann Schonhoff aanwees als de dief van enige postduiven, zich waar schijnlijk niet vergist heeft. Schonhoff werd zondag gearres teerd, doch hij ontkende de duiven gestolen te hebben en daarna één van zijn eigen duiven gebruikt te hebben om een losprijs te krijgen. De politie heeft de duif dinsdag op twee verschillende plaatsen los gelaten en het dier vloog beidé ke ren regelrecht naar Schonhoffs dui véntil. vaardigden moeten het nu nog eens worden over het definitieve bedrag voor de hulp aan het buitenland, aangezien het door het Huis goedge keurde bedrag 685 miljoen dollar la ger is dan de som, waarmee de Se naat zich akkoord heeft verklaard. In republikeinse partij De aankondiging» van president Eisenhowers persoonlijke adviseur voor de ontwapeuing, Harold Stassen dat hij niet Richard Nixon, maar de gouverneur van Massachisetts, Her ter zal steunen als kandidaat voor het Amerikaanse vice-presidentschap, heeft in de republikeinse partij aan zienlijke confusie verwekt. Gouverneur Herter zelf heeft zelfs reeds een anoniem telefoontje gekre gen waarin Wj met de dood bedreigd werd. De wacht bij de woning van de gouverneur is onmiddellijk met een aantal politieagenten versterkt. Koningin Elisabeth van België 80 jaar Koningin Elisabeth van België, we duwe van koning Albert I, moeder van koning Leopold HI, viert van daag haar tachtigste verjaardag. Met name als beschermvrouwe van kunst en letteren is zij op de voorgrond ge treden. Zij nam ojl. het initiatief tot de stichting van de internationale muziekwedstrijden die naar haar zijn genoemd. Gisteravond gaf koning Leopold op het kasteel van Laeken een diner ter ere van zijn moeder, waarbij alle leden van de koninklijke familie als mede hofdignitarissen aanzaten. Vandaag is in het paleis van schone kunsten een plechtigheid ge houden, waarbij de regering de jari ge hulde bracht. Premier van Acker sprak op deze bijeenkomst een rede uit en Yehudi Menuhin luisterde de huldiging met zijn vioolspel op. Herter verklaarde gisteren, dat Stas- sens verklaring voor hem zelf als een volkomen verrassing was gekomen. Hij zei dat hij zich slechts naar de wensen van president Eisenhower zou schikken. President Eisenhower kwam giste ren in Washington terug van de in- ter-Amerikaanse conferentie in Pa nama. Op het vliegveld bevonden Nixon en Stassen zich beiden onder de functionarissen die Eisenhowers aankomst afwachtten. Zij schudden elkaar zo op het oog hartelijk de hand. Maar toen Eisenhower aan kwam onderhield hij zich enige tijd lachend met Nixon, terwijl hij slechts een vluchtige begroeting over had voor Stassen. Marktberichten WOERDEN 25 juli. Kaas. Aan voer 202 partijen, le kwaliteit ƒ2.11 2.19, 2e kwaliteit 2.052.12, handel kalm. Jong-veemarkt: aanvoer 49 biggen, notering 5565, handel kalm. TER AAR, 24 juli. Groente. Snij bonen 1016.30, idem B 7.609.70, id. stek 7.508.60, stamprinsessebo- nen 14,doppers 4.20, tuinbonen 1.552.alles per 10 kg. Augurken: fijnbasterd 0.60, basterd 0.64, grof A 0.55, grof I 0.430.47, CD 0.44, CD afw. 0.19, E 0.25—0.27 alles per kg. Men moet stoppen en voorrang geven aan hel verkeer on de andere OOK VOOR UW BRIL NAAR naast Stadsgehoorzaal Chec. Ananas Puntjes, Iets fijns voor bij de thee. 200 gram WILHELMIENTJES, het bekende lichte koekje. 250 gram ZOUTE PINDA'S, heerlijk gebrand. 200 gram 0.63 0.48 0.42 LEZIGNAC: Originele Franse LANDWIJN rood of wit, per flee 1.85 6 flessen 10.50 PROPELLER JAM, diverse smaken naar keuze. 2 flacons PERZIKEN OP SAP. in de helft gesn. zonder pit. Per literblik KOFFIEBONEN, zeer goede kwaliteit. 250 gram PUDDING, frambozen, citroen, amandelen en vanille. 6 pakken 0.93 1.75 1.18 0.68 LUNCHSCHOTEL VAN DEZE WEEK: Gekookte ham Runderrookvlees Lunchvrorst Gerookte procureur 1.25 SNIJWORST, LEVERPASTEI, Smeerkaas „Carvita", netto gewicht 25 gram. Zeer gemakkelijk voor Uw vacantie. n 4 c 6 stuks U.40 VKOOM a DREESMANN 3? Een goede toekomst in een mooi beroep? Wordt Chemisch of Medisch Ana- list(e)Een gratis prospec tus wordt u op aanvraag toegezonden door: De Leidsche Analysten-School Rijnsburgerweg 148. telef. 23896. T Brillen. J. A. Verheul. Haarlemmerstraat 86, er kend opticien levert u elk gewenst montuur en gla zen. Automatische slijpin- richting. Ruime sortering. Ziekenfondsleden krijgen gewone korting. 32" Naaimachines. Wü heb ben weer enige prima ge bruikte machines w.o. sa- lonkast, inlaad, zig-zag en handmachines. Spec, repa ratie-inrichting P. J. van Steiin, Nieuwe Rijn 79. tel. 24809. Bromfietsenverhuur. De nieuwste Berini M 21 1956, per uur. .dag of lan ger. J. de Jong. Varkevis- serstraat 66. Katwijk aan Zee. telefoon 2795. Koopt bij onze adverteerders xz Tt-3L KZ l l £5 JR£ ¥Z dat biedt N. Samsom n.v. op de afdeling bin derij en papierwaren. Goed loon en boven dien flinke prestatiebeloning. Inlichtingen en aanmeldingen op het kantoor van Alphen aan den Rijn Op HANDELSKANTOOR wordt een Bekwame gevraagd. Bekend met moderne talen Alleen zij die aan hooggestelde eisen kunnen voldoen, gelieve te reflecteren onder nummer 1312, bureau van dit blad. DE H.Y. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN agt t* Leiden enige LOKETTISTEN M Vereist: Mulo- of gelijkwaardig dlplo Leeftijd: 18 t/m 25 Jaar. goed loon bijslag voor zondagsdienst voordelige reismogelijkheden pension- Sollicitaties te richten aan de 2e Afdeling van de Dienst van Per- soneelzaken der N.S. te Utrecht Brandkastje, piano, pri ma kruissn. piano (zonder gebreken), stalen ladekast - ies, bureaus, ook cylinders, schrijfmachines, rekenma chine. W. F. Kooreman. 9 Nieuwe Riin 9. t/o V. en D. Let op tel. 23261. 3? Aangeboden: Singer handnaaimachine in prima staat, compleet met kap, prijs f 45.Singer trap- naaimachine (inzinkbaar) ver beneden kostprijs, koopje, volle garantie. He renstraat 23. Leiden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3