$z£eidóe(£o\Vtw\k NAVO zit opgescheept met rode pottekijker Geen pottekijker Navo-keuken Rondom de dam van Assoean Eerst vragen, dan roebels De stakingen in Engeland worden rumoerig EEN OPDRACHT MISLUKTE Opdracht aan prof. Romme VRIJ WARM Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 25 JULI 1956 47ste JAARGANG No. 13864 in de Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 et. p. man. Telefoontjes 1.50 DRIE STRANDINGEN pROF ROMME heeft nu dezelf- de opdracht gekregen als dr. Drees. De wens, dat de opdracht ge lukken moge, houdt geen gelukwens in met het feit van de opdracht. Romme zelf heeft tevoren reeds verklaard, een opdracht niet te zul- len schuwen, hoewel hij het welsla gen ervan nauwelijks verwacht. Volgens het politiek gebruik valt de opdracht hem ten deel. Zich daar aan te onttrekken, zou een gebrek aan politieke nederigheid verraden. Prof. Romme heeft dus manmoedig de opdracht in beraad genomen, te voren wetend, dat de P. v. d. A. voor nemens is hem te laten stranden omdat ook dr. Drees gestrand is. Men kan dan zeggen: de beide grootste partijen staan „quitte", maar dan toch met dit belangrijke onder scheid, dat de K.V.P. in 't geheel niet voornemens was dr. Drees te la ten stranden. Hij zou, wanneer de K.V.P. (lees: Romme) hem daarvan niet had afge houden, reeds tweemaal eerder ge strand zijn. Hij zou bovendien in later stadium toch weer in nieuwe moeilijkheden zijn geraakt door de bezwaren, wel ke ook de Anti-Rev. en Ohrist.-His- torischen tegen het ontwerp-program hadden, terwijl de V.V.D. al had la ten uitkomen, dat zij graag meepraat te maar niet meedééd. Het „Vrije Volk" doet het uitko men, alsof de protestants-christelijke partijen „in algemene zin" met dit program akkoord zijn gegaan en schrijft: „Wanneer men prijs stelt op het deelnemen aan de regering door de P.v.d.A. is de kans niet groot, dat de K.V.P. daarin kan slagen. En of de andere partijen veel lust zul len hebben zich van een door hen aanvaardbaar program te laten af dringen is zeer de vraag. Zij weten van de P.v.d.A. wat zij aan haar hebben. Zij weten dat zij van de K.V.P. een kortzichtige prestige- politiek hebben .te verwachten, die hen, wanneer de P.v.d.A. uit de regering zou blijven, van de ene moeilijke situatie in de andere zou brengen. Het prot. dagblad „Trouw" gooit echter roet in dit smakelijk rode eten. Het ontwerp-program was zo vaag, dat men juist niet wist, wat men aan de P.v.d.A. had. Het pro gram was zó vaag, dat het nog geen definitieve basis kon zijn, „waarop een parlementaire groep zou kunnen zeggen: Goed, daarop ga ik mede in zee". En het blad vervolgt: De prögrammamoeilijkheden, die dóór de vaagheid van het eerste program als het ware niet aan het licht kwamen, zouden ongetwijfeld in die tweede fase, die er nu niet geweest is, aan het licht zijn geko men. En dat zou dan niet alleen met betrekking tot de K.V.P. maar met- betrekking tot alle deelnemende partijen het geval zijn geweest. De zaak is nu eerder in een acuut stadium gekomen doordat de heer Romme thans reeds preciseringen en aanvullingen vroeg, waartoe de heer Drees niet bereid bleek. De andere partijen hebben zich geschikt in de alle fasen over elkaar heensdhuivende methode van dr. Drees. „Het komt ons voor", schrijft „Trouw" „dat er weinigen zullen zijn die zullen kunnen volhou den dat de methode-Drees een geluk kige was". De prot.-christ. partijen (en in ze kere zin ook de V.V.D.) namen dus ten opzichte van het ontwerp-pro- gram-Drees wezenlijk dezelfde hou ding aan als de K.V.P. De K.V.P. meende echter in een morele dwang positie te komen, indien zij de for mateur nog langer onkundig liet van haar bezwaar. De P.v.d.A.-mentaliteit kennende, een mentaliteit welke als hevig-aan- matigend kan worden gekarakteri seerd, zal het mislukken van de for- matie-Drees tot een nieuwe K.V.P.- misstap worden rondgebazuind die brutale R.V.P., welke bovendien po gingen deed het departement van fi nanciën voor zich op te eisen. „Ieder een beseft" veronderstelt het „Vrije Volk", „dat zij (deze eisen) onredelijk waren." De K.V.P., welke evenals de P. v. d. A., een derde van de volksverte genwoordiging uitmaakt, meende, dat zij er wel recht op had een ministers zetel te bezetten in de zo over-be- langrijke sociaal-economisch-finan- ciële sector, waaruit zij bij de niet bijster-geslaagde vorige kabinetsfor matie verdwenen was. Zij had daar bij gedacht aan financiën. Iedereen beseft, dat dit zeer rede lijk is, maar omdat het zo redelijk is, begint het „Vrije Volk" al te galmen, dat het onredelijk is! Men kan dus veronderstellen, dat als dr. Drees niet gestrand was op de uitgesproken mening van de K.V.P., hij ook had kunnen stranden op de tot dan toe onuitgesproken mening van de Prot. Christ. partijen, en wanneer hij daar langs gezeild was, een bijzonder goede kans gemaakt had muurvast te komen zitten op de aanmatiging van de P. v. d. A.! KAN IJSLAND NOG MEEDOEN? De landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie staan voor de moeilijke keus een lid van de NAVO te beledigen of hun geheimen te ont sluieren voor de communisten. Dit is een gevolg van de vorming van een coalitieregering op IJsland, waarin een communist opgenomen is. De communist is de minister van Handel, Ludwik Josepsson. Het is de eerste maal sedett de NAVO in 1949 werd opgericht, dat in de regering van een NAVO-land een communist is opgenomen. ASSOEAN-DAM LIET IS EEN EIGENAARDIGE ge- *schiedenis met die dam van As- soean in Egpte. Het bouwen van deze dam in de Nijl, waardoor men de be vloering van het Nijldal met het vruchtbaar-makende water beter zou kunnen regelen, is een project, dat grote sommen gelds vereist, groter dan de Egyptische schatkist uit zich zelf kan opbrengen. Andere landen zullen er geld in moeten steken. Tot voor kort was daar grote animo voor; zowel Amerika als Rusland 0 boden tegen elkaar op. Nas ser wreef zich de handjes; hij hapte niet direct toe, maar probeer de uit die aanbiedingen te halen wat er uit te halen v/as. Wanneer je deze twee grootmachten tegen elkaar kunt uitspelen, zit je op fluweel. Nadat Nasser eerst de Sowjet-Unie gepaaid had met de aanvaarding van een wapenleverantie beneden inkoop prijs, dacht hij thans de Amerikanen tevreden te stellen met de welwillen de aanvaarding van hun hulp inzake de Assoean-dam. Maar de animo was bij de Ameri kanen plotseling bekoeld; zij dach ten: „Wanneer Egypte geld over heeft voor de aankoop van wapens, pas sen wij er voor om hun economische projecten te betalen". Zo dacht Enge land er ook over, maar zowel de En gelsen als de Amerikanen zeiden, dat de economische toestanden zich in middels gewijzigd hadden en dat zij louter uit economische overwegingen hun aanbod introkken. Vex-wacht werd, dat nu Moskou onmiddellijk met een royaal gebaar hulp zou aanbieden, doch dat viel te gen. Sjepilof, de nieuwe minister van buitenlandse zaken, heeft weliswaar laten ontkennen, dat hij dezer dagen financiële hulp voor het dam-project geweigerd zou hebben, maar hij heeft toch in elk geval geen hulp aangebo den. Aanvankelijk werd bericht, dat hij gezegd zou hebben, dat er wel an dere en mèer urgente problemen voor Egypte bestonden; later, dat Egypte ook voor de Assoean-dam wel hulp kon krijgen, maar dat Cairo er Om moest vragen. En aangezien vriend Sjepilof nog zo pas in Cairo is geweest, mag men aannemen, dat Nasser precies weet, welke prijs hij dan zal moeten betalen. Die prijs komt hierop neer: wanneer gij neder valt en mij aanbidt". - Nasser is vorige week met Nehroe, de premier van India, de gast ge weest van Tito op het eilandje Brio- ni, waar de drie hun onafhankelijk heid zowel van het Oosten als van het Westen hebben bezworen. Wij zijn benieuwd of Nasser zich op het slappe koord der neutraliteit in even wicht zal kunnen houden. De IJslandse regering-Jonasson zal het vermoedelijk moeilijk viriden vas te verzekeringen te geven, dat de NAVO-geheimen zullen weggehou den worden van haar communisti sche minister van Handel. Dit zou kunnen leiden tot een gevaarlijk ge schil over de toekomstige deelneming van dit land aan de geheime militai re besprekingen van de NAVO. De permanente raad van de NAVO zal op 1 augustus in Parijs bijeen ko men om te spreken over de bedoeling van de IJslandse regering een einde te maken aan het defensieverdrag van 1951 met-Amerika. Krachtens dit pact heeft Amerika het recht troe pen te stationeren op de basis Kefla- vik. Jonasson en zijn progressieve partij hebben aangeboden de basis „in de mottenballen te zetten" onder toe zicht van de NAVO. De raad in Parijs moet beslissen of dit idee te verwe zenlijken is. De IJslandse minister van Buiten landse Zaken, Gudmundur Gud- mundsson, die op het ogenblik een bezoek aan Noorwegen brengt, heeft volgens United Press aan zijn Noorse sociaaldemocratische vrienden de verzekering gegeven dat IJsland niet uit de NAVO zal treden. Gudmundsson schijnt te hebben ge zegd, dat de coalitie met de commu nisten niet meer is dan een „tactische manoeuvre", tengevolge van het feit, dat de sociaaldemocraten en progres sieven niet alleen een regering kon den vormen. V.N-WAARNEMERS GEWOND Twee waarnemers van de V.N. zijn ernstig gewond door de ontploffing van een landmijn. Zij bevonden zich in de gedemili tariseerde zóne van de berg Scopus en onderzochten infiltraties van Jor daanse elementen. üf De twee gewonde waarnemers, die er ernstig aan toe zouden zijn, zijn de Canadese majoors Flint en Breault De landmijn mogelijk daterend uit de oorlog van acht jaar geleden ontplofte toen de waarnemers een huis in de gedemilitariseerSe zóne van de berg Scopus naderden waar in Jordaanse militairen zich ver schanst zouden hebben. Andere V.N.-waarnemers zouden later deze Jordaniërs bewogen heb ben de zóne te verlaten. aan mr SCHOKKING Bij koninklijk besluit van 24 juli 1956, nr 71, is aan mr. F. M. A. Schok king op zijn verzoek met ingang van 1 augustus 1956 eervol ontslag ver leend als burgemeester van de ge meente 's-Gravenhage, met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem als zodanig bewe zen. Afscheidsreceptie. Mr. F. M. A. Schokking en me vrouw Schokking zullen naar aan leiding van het heengaan van de heer Schokking als burgemeester van 's-Gravenhage per 1 augustus a.s. aan een ieder, die daartoe de wens koestert, gelegenheid geven afscheid te nemen in het oude stadhuis Groen markt op zaterdag 28 juli van 16.00 tot 17.30 uur. Het zou met de wens van de burgemeester overeenkomen, indien daarbij geen toespraken zou den worden gehouden. Volgend jaar toch bloembollencorso „HOLLANDS GLORIE" Het bloemencorso in de Bollenstreek gaat ook in 1957 door. Dit besluit nam het corsocomité in een gisteravond in Treslong te Hillegom gehouden ver gadering. Weliswaar heeft de gehou den wervingsactie niet dat aantal deelnemers opgeleverd waarop men had gehoopt, maar aan de andere kant kwamen toch ook weer zoveel aanmeldingen binnen, dat men kon besluiten het corso door te Jaten gaan. Men verwacht trouwens, dat binnenkort nog vele aanmeldingen zullen volgen. Het moto waaronder het corso zal'gaan is „Hollands Glo- Dure spoorloze dag De 190.000 Italiaanse spoorwegar beiders hebben dinsdag te midder nacht het werk hervat, nadat zij 24 uur tevoren in staking waren gegaan uit protest tegen de „traagheid", waarmee de regering hun eisen voor hogere lonen en een werkweek van 48 uur zou behandelen. De staking heeft het land ongeveer een miljard lire (zes miljoen gulden) gekost. De minister van vervoer, Arman do Engelini, zal vandaag (woensdag) aan het kabinet rapport uitbrengen over de besprekingen, welke hij met de vakbondsleiders houdt om verdere stakingen te voorkomen. Kisselef, de Sowjet-ambassadeur in Egypte, heeft dinsdag bij de inge bruikneming van een olie-leiding tussen Suez en een raffinaderij bij Cairo, tegenover Egyptische buiten landse journalisten verklaard: „Ik kan niet anders dan de verkla ring van Sjepilof, de Sowjet-Russi- sche minister van buitenlandse za ken, herhalen, die heeft meegedeeld, dat de Sowjet-regering bereid is de bouw van de stuwdam te Assoean te financieren, indien Egypte hierom vraagt." Tijdens de plechtigheid, die aan de ingebruikneming van de buisleiding voorafging, heeft president Nasser opnieuw de nadruk gelegd op de wil van Egypte om de dam te bouwen. „Wij gaan voort op de weg van ontwikkeling en vooruitgang zonder acht te slaan op hen, die toezicht op onze hulpbronnen trachten te hou den, noch op hen, die onze economi sche stabiliteit met afgunst bekij ken". „Als Washington zo handelt uit onbekendheid met onze economische toestand, is dat een ramp. Indien het uit andere overwegingen zo handelt is dat een nog grotere ramp, want zo verraadt Washington de beginse len, waarvoor het zich zelf als lei der in de wereld opwerpt. Nooit ech ter zullen wij wijken voor de macht van de dollar". Dinsdagochtend is het in Birmingham tot ongeregeldheden gekomen toen stakers trachtten een lorry, die door een van de poorten van het Austinterrein af moest, tegen te houden. Op de foto ziet men bereden politie die een weg baant voor de lorry. Tussen de lorry en de agenten drongen de stakers echter weer op ondanks het optreden van de agenten. H. M. de Koningin ontving dinsdagmorgen op het Huis ten Bosch de kabi netsformateur dr. W. Drees. Na het onderhoud verlaat dr. Drees het paleis. Kabinetsformatie Het Kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft gisteravond op Huis ten Bosch prof. mr. C. P. M. Romme ontvangen en hem opdracht gegeven tot het vormen van een kabi net, dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Prof. Romme heeft H. M. verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. zijn werkzaamheden het „Torentje" op het ministerie van binnenlandse zaken, de vroegere werkkamer van de onlangs afgetreden minister van binnenlandse zaken, gekozen. Hij heeft het voornemen, in de loop van de dag oriënterende be sprekingen aan te vangen. Voor hedenmiddag heeft de for mateur voor een onderhoud uitgeno digd de heer A. C. de Bruijn, minis ter van publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie in het demissionaire kabi net. Nieuw „BERAAD" Prof. Zijlstra, die gistermorgen per vliegtuig naar Luxemburg was ver trokken om als demissionair minister van Economische Zaken de vergade ring van het comité van ministers vani de Europese Gemeenschap van Kolen en Staal bij te wonen, kwam gister middag naar Nederland terug, ten einde aan de uitnodiging van H.M. de Koningin gevolg te kunnen geven. Hij was de laatste fractievoorzitter aan wie H.M. de Koningin om advies vroeg. De heer Korthals is gistermorgen in het ziekenhuis te Rotterdam op bezoek geweest bij de heer Oud, met wie hij een kort onderhoud heeft ge had over de zaken betreffende de kabinetsformatie. De toestand van de heer Oud was naar omstandigheden zeer gunstig. Prof. Romme verklaarde gister avond tegenover de pers dat hij de stukken die betrekking hebben op de kabinetsformatie, nog niet van dr. Drees had overgenomen en dat hij deze stukken vandaag wilde bestude ren, voordat hij aan de opstelling van zijn regeringsprogram zal beginnen. In politieke kringen is men zeer be nieuwd in welke richting prof. Rom me de oplossing van de moeilijkhe den, waarvoor een kabinetsforma teur in de gegeven omstandigheden geplaatst is, zal zoeken. In dit op zicht tast men nog volslagen in het duister. De formateur prof. mr. C. P. M. Romme is zijn taak hedenmorgen be gonnen met een bezoek te brengen aan dr. W. Drees, om van hem de stukken met betrekking tot de for matie over te nemen en zich op en kele punten betreffende het verloop daarvan nader te oriënteren. De formateur heeft als plaats voor De depressie, die gisteren boven de Noordzee was gelegen, trok via het noorden van Nederland naar Duits land en vulde boven land gekomen snel op. Achter de storing is de lucht druk aanzienlijk gestegen, waardoor het hogedrukgebied, waarvan het centrum ten zuidwesten van Enge land is gelegen, zich over onze stre ken uitbreidde. De storing, die gis teren ten westen van Schotland was gelegen, werd opgenomen in het cir culatiesysteem van een depressie ten zuidwesten van IJsland. Daarmede samenhangend diepte deze depressie zich vannacht aanzienlijk uit en trekt nu in oostelijke richting naar de Noorse Zee. Door deze ontwikkelingen stroom de vanmorgen wat warmere lucht van de oceaan ons land binnen. Aan gezien ons land grotendeels onder invloed blijft van het hogedrukge bied nabij Engeland, wordt voor morgen vrij warm en droog weer verwacht met vooral in het zuiden van het land zonnige perioden. In het noorden van het land zal de be wolking later weer toenemen. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? Geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. VRIJ WARM Droog en vrij warm weer. met vooral in het zuiden van het land zonnige perioden en later in het noorden weer toenemende be- wolking. Matige tot krachtige westelijke wind. 26 Juli zoi maan op 21.5 op 4.54, onder 20.41; I, onder 8.55. Hoogwaterstanden 26 Juli v.m. 5.15; n.m. 5.40. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 15 C. OSLO onbewolkt 21 KOPENHAGEN half bewolkt 22 ABERDEEN licht bewolkt 19 LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN licht bewolkt half bewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt FRANKFORT lioht bewolkt MüNCHEN zwaar bewolkt ZüRICH nevel GENèVE onbewolkt LOCARNO licht bewolkt WENEN half bewolkt INNSBRUCK nevel 18 23 Korreltje Een donkere schaduw bewyst, dat er ook een lichtzijde is!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1