©a£oidóe(2oii/fca/nt Eden voorstander stopzetting atoomproeven Voortzetting zou gezondheid kunnen schade Nationale feestdag in België Vruchteloos gesprek Dit jaar geen atoomexplosies meer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 24 JULI 1956 47ste JAARGANG Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ét.p.man. Telefoontjes 1.50 MISLUKT INE kabinetsformatie schijnt be- ^invloed te worden door de weersomstandigheden: men kan er 's morgens hoegenaamd geen staat op maken, wat er 's avonds aan nieuwe wolkenvelden of doorbrekende zon neschijn te beleven zal zijn. Dr. Drees zou gistermorgen al naai de Koningin zijn gegaan maar hij ging niet. Waarom hij van besluit veranderde is in 't onzekere geble ven, want dit besluit was reeds geno men vóór prof. Zijlstra bemiddelend Optrad (een bemiddeling, waartoe prof. Romme in zijn hoffelijk, maar beslist antwoord-telegram aan dr. Drees de gelegenheid open had ge laten). Wat het „Vrije Volk" gisteravond schreef: In de loop van de zondag schijnt er echter enige beweging in de KVP te zijn ontstaan, die geleid heeft tot het dringende verzoek aan de formateur, het neerleggen van zijn opdracht nog even uit te stellen. De KVP-fractie wilde blijkbaar de kans hebben, zich op het nippertje nog op de situatie te bezinnen. is een van die demagogische verzin sels, waarin dit blad zo vruchtbaar is, evenals „Parool", dat de moge lijkheid veronderstelde, „dat prof. Romme en de K.V.P.-fractie, ge schrokken van het isolement waar zij in blijken te verkeren, te elfder ure bakzeil halen". Deze verzinsels worden prompt weerlegd door het betreurenswaardi ge feit, dat in het verzoenings-onder- houd van gisteravond géén verzoe ning is bereikt, en door de medede ling van de woordvoerder van de formateur dat „over en weer" de wen selijkheid van deze bespreking aan de dag was getreden. Beide partijen zijn blijkbaar op hun stuk blijven staan. Wanneer zij daartoe goede gronden hebben, kan men van een dergelijke standvastig heid géén van beide een verwijt ma ken. Wij weten heel zeker, dat de KVP daarbij tot het uiterste van het mogelijke is gegaan, in de geschapen politieke omstandigheden. In de KVP-fractie waren veel méér bezwaren tegen het concept-rege ringsprogram dan de bekende 5 punten, maar zij heeft die bezwaren reedl laten schieten om tot een com promis te komen. Voor de formule ring van de 5 punten zou ook nog een modus te vinden geweest zijn, welke beide partijen zou kunnen be vredigen De KVP wenste echter dergelijke formuleringen in het regeringspro gram opgenomen te zien, en niet als een onder-ons „afspraakje" tussen de formateur en haar. Bovendien meende zij in afwijking van de houding van de WD en de GHU dat het niet juist was de formateur maar te laten dóór-formeren en tot de 'keuze van ministers laten over gaan, vóór men op enige belangrijke punten van regeringsbeleid o.a. de bezitsvorming, de status van Nieuw- Guinea en doortrekking van de on- derwijs-pacificatie tot klaarheid was gekomen. Een dergelijke opvatting kan niet anders dan gewaardeerd worden. Maar deze flinke houding door kruiste het, laat ons maar gerust zeggen, slimme politieke spel van dr. Drees, die de gerezen moeilijkheden tot oplossing wilde brengen bij het „polsen" van de candidaat-ministers. Het regeringsprogram zou dan op allerlei wijzen uitgelegd kunnen worden. Men behoeft niet helder ziende te zijn, om van een dergelijke tactiek alleen maar misverstanden te voorzien, daar waar reeds zoveel mis verstand bestond. Dr. Drees heeft in een voortzetting van de formatie-poging op deze grondslag geen heil meer gezien. Dit besluit wordt ook door de KVP be treurd. De langdurige poging is echter niet zonder vrucht geweest: op de pun ten van defensie en huurbeleid werd overeenstemming bereikt, terwijl op de andere punten men weet wat men aan elkaar heeft. Veertig dagen hebben de bespre kingen geduurd, maar de pogingen van dr. Drees zouden reeds veel eer der zijn gestrand, indien in de kwes ties van huurbeleid en defensie door de KVP niet de uitweg was aange wezen. Zij heeft gedaan, wat zij meende te moeten en te kunnen doen om tot een compromis te komen. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft aan de zeereerw. heer B. F. Kosters eervol ontslag verleend als pastoor te Hillegom (H. Martinus). Als pastoor te Hillegom (H. Marti nus) is benoemd de zeereerw. heer H. M. J. van Houten die pastoor was te Den Haag (H. Jeroen); tot pastoor te Den Haag (H. Je roen) is benoemd de zeereerw. heer J. M. Dunselman, die rector was van het St. Antoniusgesticht te Rotter dam. (Wegens telex-storing te laat ont vangen. Red. L.C.) Herwaardering militaire leerstellingen „Het gevaar van het uitbreken van een tweede wereldoorlog is vermin derd en blijft verminderen", aldus heeft de Britse premier Eden gisteren onder meer verklaard in een toespraak, waarmede hij in het Lagerhuis een ciehat over de buitenlandse politiek, dat twee dagen zal duren, opende. De premier, die aandrong op een poging om proefnemingen met de wa terstofbom te beperken en onder toezicht te houden, wijdde een groot ge deelte van zijn rede aan de vermindering van de internationale spanning na de Sowjet-Russische verwerping van bepaalde dadèn van wijlen Stalin. waaraan hij toevoegde: „doch ik kan niet zeggen dat ik hier voor altijd zeker van zou zijn". LIEVER INTERNATIONAAL OVERLEG. Eden zei, dat Engeland er de voor keur aan zou hebben gegeven het vraagstuk op atoombomproefnemin gen in het kader van een internatio nale ontwapeningsovereenkomst te behandelen, waaraan hij toevoegde: „Het zou verstandig zijn thans voor bereidingen te treffen, opdat voor komen wordt, dat voortzetting der proefnemingen gedurende lange tijd de gezondheid van het mensdom in gevaar brengt." Eden meende, dat het feit, dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten „en weldra ook Engeland" wa terstofbommen bezitten, „aan beide zijden van het IJzeren Gordijn tot herwaardering van bepaalde militaire leerstellingen zal nopen". Hij was van mening, dat „geen en kel land thans een aanval met water stofbommen zou willen inzetten", Wij gaan nog niet naar huis Het garnizoen van het Amerikaan se leger in Bamberg zal, ondanks het verzoek van de gemeenteraad om te vertrekken, in deze Beierse stad blij ven. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse leger maandag me degedeeld. Tien dagen geleden verzocht de gemeenteraad het garnizoen de stad te verlaten in verband met een serie aanvallen van Amerikaanse soldaten op Duitse burgers. De Amerikanen zullen blijven, om dat Bamberg een belangrijke basis is van de Amerikaanse defensie-or ganisatie in Europa. Onlangs zijn er strengere uitgaans- beperkingen voor de Amerikaanse soldaten afgekondigd ter voorkoming van nieuwe incidenten. Drie conclusies. Eden trok drie conclusies uit de ontwikkeling in de communistische landen: 1. Het gevaar op een Europese oorlog of een wereldoorlog is afge nomen en neemt nog steeds verder af. 2. Er zijn invloeden aan het werk, die uiteindelijk zouden kunnen bij dragen tot verdere vermindering van de spanning. 3. Men moet in het Westen ten aanzien van deZe ontwikkeling veel geduld hebben. Eden zei, dat een van de belang rijkste gevolgen van het bezoek van Boelganin en Chroestsjew aan Enge land is geweest, dat men nu in het Westen weet, dat de Russische rege ring van oordeel is, dat een nieuwe oorlog tot vernietiging van de mens heid zou kunnen leiden. „Het is voor mij ondenkbaar, dat een moderne wereldoorlog zou kun nen plaatshebben zonder dat water stof- en kernwapens gebruikt zouden worden. En het ii deze wetenschap, die thans zoveel bijdraagt tot het be houd van de vrede." Het Kabinet der Koningin deelt mede: Hedenmorgen heeft H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch dr. W. Drees ontvangen, die Haar verzocht heeft om ontheffing van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. Daarna heeft de Koningin achtereenvolgens ontvangen: de vice-president, bekendste Engelse advocaten is gis- j terochtend dood aangetroffen. In Ne- van de Raad van State, dr. A. A. b. Rutgers en de voorzitters van de Eerste derland is ,ijn naam beke„d gewor- Zondag was te België de nationale feestdag ter ere waarvan Z. M. koning Boudewijn een militaire parade te Brussel heeft afgenomen. Na afloop on derhield Z. M. de koning zich met enkele veteranen waaronder een invalide uit de Koreaanse oorlog, waarvan deze foto een beeld geeft. Advocaat Bennett overleden Dereck Curtis Bennett, een van de en Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. Kortenhorst. Voor hedenmiddag heeft Hare Majesteit uitgenodigd, mr. J. A. W. Bur ger, fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid, prof. mr. C. P. M. Rom me, fractie-voorzitter van de Katholieke Volkspartij, prof. dr. J. Zijlstra, fractie-voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, de heer H. A. Korthals, waarnemend fractie-voorzitter der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en de heer H. W. Tilanus, fractie-voorzitter der Christelijk-Historische Unie. netsformateur, dr. Drees en de frac tieleiders van de P. v. d. A. en de K.V.P. in de Tweede kamer, mr. Bur ger en prof. Romme, heeft plaatsge had omdat men het ovéT en weer wenselijk had gevonden nog eens te bespreken, of er nog een oplossing te vinden was. Dit is niet het geval geweest. De zaak staat nog, zoals zij tevoren stond". Dit heeft de woordvoerder van de formateur gisteravond na afloop van deze bespreking medegedeeld. De bespreking duurde van acht tot tien uur. Mr. Burger verliet het ministerie van Algemene Zaken ongeveer tien minuten na prof Romme. Jonkman en mr. L. G. den doordat de Nederlandse regering I hem indertijd aanzocht de verdedi ging van Jungchlaeger op zich te ne men. De Indonesische regering wei gerde toen hem een visum te ver strekken. Gisteravond heeft de formateur op het Departement van Algemene Zaken een onderhoud gehad met de heren Romme en Burger, resp. voor zitter van de K.V.P.- en P. v. d. A.- fractie in de Tweede Kamer. Voor dit onderhoud had prof Zijlstra zijn bemiddeling verleend. „De ontmoeting tussen de kabi- Noord-Hessen, Duitsland, wordt op het ogenblik zwaar getroffen door over stromingen veroorzaakt door de zware regenval van de laatste tijd. Vooral het dal van de Eder-rivier wordt zwaar geteisterd nadat het reservoir was volgelopen en het dal begon onder te lopen. Op de bovenste foto ziet men een van de straten van het dorpje Rhuenda waar men een huis versterkt" door het ophopen van stenen. De onderste foto geeft een beeld van een stal in het plaatsje Giflitz waar de bewoners een paard trachten te redden. Andere kandidaat vice-presidentschap Harold Stassen, de speciale advi seur van president Eisenhower inza ke ontwapeningsvraagstukken, heeft gisteren aangekondigd dat hij een campagne zal voeren om als repu blikeins kandidaat voor het vice- presidentschap bij de verkiezingen in november in plaats van Richard Nixon, de huidige vice-president, de 61-jarige Christian Herter, gouver neur van de staat Massachusetts, ver kozen te krijgen. Een speciale persconferentie werd door Stassen belegd voor het doen van zijn mededeling. Daarin prak hij als zijn overtuiging uit dat president Eisenhower door geen enkele met ere te vermijden handicap gehinderd moet worden bij zijn campagne voor een tweede ambtstermijn. President Eisenhower had Stassen vrijdag al laten weten dat deze „als lid van de officiële presidentiële fa milie", geen verklaringen mocht af leggen, waarin hij de kandidatuur van 'n ander dan Richard Nixon voor het vice-presidentschap zou beplei ten. Stassen had Eisenhower vorige week reeds op de hoogte gesteld dat hij van plan was een ander dan Nixon voor het vice-presidentschap aan te bevelen. Eisenhower gaf zijn bezwaar daar tegen te kennen doch voegde hier aan toe dat Stassen „als burger alle rechten had elke gewenste verkla ring af te leggen'. Stassen heeft dat ondanks Eisenhowers bezwaren dus inderdaad gedaan. Nadat zijn vrouw in mei van dit jaar een eind aan haar leven had ge maakt, nam Curtis Bennett ontslag als stadsrechter van Guildford, welke post hij sedert 1942 had bekleed. Spoedig daarna liet hij zich in een sanatorium in Virginia Water (Sur rey) opnemen, omdat hij aan een nerveuze ineenstorting leed. Kt>rt geleden echter was hij naar zijn huis in Londen teruggekeerd. Curtis Bennett was 52 jaar. Zijn laatste belangrijke affaire was de verdediging van sergeant Frederick Emmett-Dunne, beschuldigd van moord op een kameraad, voor een Engelse krijgsraad in Dusseldorp. De oude garde sterft uit Alessandro Anzani, de man die de motor bouwde van het vliegtuig, waarmee Lopis Bleriot precies 47 jaar geleden over het Kanaal vloog, is in de ouderdom van 78 jaar tc Merville-Franceville, een dorp nabij Caen, overleden. Anzani. die in december 1877 te Gorla, bij Milaan, werd geboren, woonde sinds zijn 23ste jaar in Frank rijk. Rood China niet in V. N. De Amerikaanse Senaat heeft maandag, met alle stemmen der 86 aanwezige senatoren voor, een reso lutie aanvaard, waarin hij verklaart gekant te ziji% tegen toelating van communistisch China tot de Verenig de Naties. Het Huis van Afgevaardigden heeft achttien dezer, eveneens met alle stemmen der 391 afgevaardigden voor, een resolutie van dezelfde strek king goedgekeurd. Hittegolf in Israel In Israël heerst op het ogenblik een hittegolf van buitengewone he vigheid. Zo mat men in Jeruzalem een temperatuur van 36 gr. celsius. en in Sodoma aan de Dode Zee 47 graden. Overal heeft men voorzorgsmaat regelen getroffen tegen het uitbre ken van brand, die tengevolge van de grote droogte gemakkelijk zou kunnen ontstaan. Stille Oceaan wordt weer stil De Amerikaanse commissie voor atoomenergie en het ministerie van defensie hebben maandag in een ge- gemeenschappelijke bekendmaking meegedeeld, dat in 1956 geen atoom bommen meer in de Stille Oceaan tot ontploffing zullen worden ge bracht. Volgens deze verklaring heeft men de atoomwapens met een beperkte dodelijke uitstraling kunnen verbe- taren. De verklaring vermeldde ech ter niet hoeveel atoom- en waterstof, bommen sinds begin mei tot ontplof fing zyn gebracht en evenmin de da tum van de laatste ontploffing. De proefnemingen zijn geslaagd aldus de verklaring en zij hebben mede door de vervolmaking van de verdedigingsmethoden tegen atoom- aanvallen, bijgedragen tot de veilig heid van de Ver. Staten en de vrije wereld. Ofschoon dit jaar in genoemd ge bied geen bommen meer tot ontplof fing zullen worden gebracht, worden bepaalde werkzaamheden, die ver band houden met de proefnemingen, nog enige tijd in de omgeving van Bikini en Eniwetok voortgezet. Het blijft onbestendig Aan de noordflank van een hoge- drukgebied, dat zich enkele dagen geleden bij de Azoren in beweging zette in de richting van het Europese vasteland, trok een actieve Oceaan storing over Noord-Engeland naar de Noordzee ten noorden van de Wad deneilanden. In de nacht bereikte de regenzone omstreeks 1 uur de kop van Noord-Holland en breidde zich daarna snel over het noorden en mid den van het land uit. Plaatselijk viel hierbij veel regen. Zo meldde Rams- pol tot vanmorgen 7 uur een hoeveel heid van 24 mm. De wind nam daar bij tot krachtig toe uit richtingen tus sen west en noordwest. Het centrum van het genoemde hogedrukgebied dringt langzaam verder op naar de ingang van het Kanaal en Zuid- Frankrijk. Tegelijkertijd begint een nieuwe oceaanstoring, die enkele honderden km ten westen van Schot land gelegen is, zich in beweging te zetten in de richting van de Britse eilanden. Deze zal morgen later op de dag het weer bij ons opnieuw in on gunstige zin beïnvloeden, zodat na een kortstondige weersverbetering opnieuw regen verwacht wordt. De wind blijft westelijk of noordweste lijk en neemt morgen weer in kracht toe. Dit blad bestaat uit 8 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) WISSELVALLIG Aanvankelijk opklaringen later weer veel bewolking en plaatse lijk enige regen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen west en noordwest. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. 25 Juli zon op 4.53, onder 20.43; maan op 21.15, onder 7.48. Hoogwaterstanden 25 Juli v.m. 4.45; n.m. 5.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO weer temp. zwaar bew. 18 C. zwaar bew. 23 licht bew. 22 zwaar bew. 19 zwaar bew. 22 zwaar bew. 18 zwaar bew. 18 nevel 22 nevel 23 nevel 24 onbew. 26 zwaar bew. 20 geheel bew. 21 regen 20 nevel 22 onbew. 23 geheel bew. 23 geheel bew. 25 nevel 31 onbew. 26 Korreltje Wie goed weet goed te leven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1