„Rondom de watertoren" nam nieuwe speeltuin in gebruik Min. Kernkamp werd zaterdag te Bilthoven ten grave gedragen Zeer grote belangstelling Automatisering van telefoon in eindfase Haagse caféhouder tapte uit ander vaatje en kreeg oorlogsverklaring fRu&üet&aten widen uit de lucht De Russische zeelieden voerden gesprekken' met Amsterdammers MAANDAG 23 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 LEIDEN Ter gelegenheid van de opening van een nieuwe speeltuin aan het ver lengde van de Fruinlaan, werd za terdagmiddag door het bestuur van de speeltuinvereniging „Rondom de Wa tertoren" een receptie gehouden in de aula van het gymnasium aan de Fruinlaan. Na een kort woord van welkom, door de voorzitter van de vereniging, de heer H. W. de Bruyn, werd als beschermheer geinstalleerd de heer L. Zitman. Al spoedig begaven de verzamelde belangstellenden en ge nodigden zich naar de nieuwe tuin, waar na enkele korte woorden door het hijsen van de nieuwe verenigings. vlag een plakette werd onthuld met het opschrift: „Wethouder van Schaiktuin 21 juli 1956." Op het hijsen van de vlag kwamen achter een muziekgezelschap drom men kinderen de tuin binnengehup peld. Ze stelden zich eerst keurig op langs de rand van de tuin en namen toen, op een afgesproken teken sym bolisch en luidruchtig bezit van de tuin, waarna de volwassenen zich weer terugtrokken in de aula aan de Fruinlaan. Hier werden speeches gehouden door de voorzitter en de bescherm heer, door wethouder J. C. van Schaik, door genodigden en door af gevaardigden van zusterverenigin gen, het damescomité en buurtbewo ners, terwijl het recipierend bestuur geschenken werden aangeboden. Na het slotwoord van de voorzitter werd het officiële gedeelte van de bijeenkomst gesloten en bleef men nog enige tijd gezellig samen. Onder zeer grote belangstelling is zaterdagmiddag het stoffelijk over schot van de vorige week overleden minister prof. dr W. J. A. Kernkamp op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven ter aarde besteld. Het gehele demissionaire kabinet, een vertegenwoordiging van het Ko ninklijk Huis, zeer vele autoriteiten uit Suriname en Curasao en een grote afvaardiging van de Utrechtse universiteit, waar de overledene hoogleraar was, hadden zich in de rouwkapel verzameld, toen de baar binnengedragen werd, terwijl de or- ganiste „Een vaste burcht is onze God" speelde. Minister-president Drees schilder de als eerste spreker, de overledene als politicus en als collega aan de regeringstafel gedurende een lange reeks moeilijke jaren. Zijn oprechtheid en zijn vitaliteit waren aan de regeringstafel dikwijls een lichtpunt geweest in moeilijke ogenblikken. Prof. mr Chr. Zevenbergen uit Utrecht, een oud-collega en vriend van de overledene, bracht naar vo ren welke grote hartelijkheid wijlen prof. Kernkamp aan de Utrechtse REDDENDE VLEUGELS. De helikopter van Aero Ypenburg n.v., met als piloot de heer E. J. W. Schuller, heeft gistermiddag, toen hij een reclamevlucht boven Schevenin- gen maakte, het 11-jarig jongetje N. L., dat te ver in zee was gegaan, ge red. Daartoe moest de helikopter zijn reclamepak afgooien. De machine daalde tot hij met zijn „schaats" in het water kwam, waardoor het jon getje op de „schaats" kon klimmen. De helikopter vloog weer naar de kust, waar het knaapje door enige mensen van de „schaats" werd afge haald. DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Bij een verkeersongeval, veroor zaakt doordat de 22-jarige voetgan ger F. A. A. uit Delft, de weg over stak en de 41-jarige bromfietser S. F. uit Delft niet zag, is deze laatste gevallen en met een schedeïbasis- fractuur opgenomen in het zieken huis Bronovo in 's-Gravenhage, van waar hij is overgebracht naar de Ur- sulakliniek in Wassenaar. Des avonds is I4i aifoac Meilêdsa, universiteit ten' toon heeft gespreid. Spr. herinnerde er voorts aan, dat de overledene altijd een grote opge wektheid betoond had, ook in tijden, <}at de tegenslagen hem achtervolg den, toen hij vier van zijn kinderen moest verliezen en zijn eigen gezond1- heid steeds slechter werd. De laatste spreker, de Evangelisch Luthers predikant, ds C. C. G. G. Visser, die de begrafenisplechtigheid leidde, was de overledene vooral dankbaar voor de vele zorgen, die ondanks zijn zware leven als politi cus en geleerde aan de kerk had be toond en spr. stelde de overledene als voorbeeld van een mens, die in deze woelige tijden de zin van het leven begrepen heeft. Terwijl de organiste het gezang „Boven de sterren" preludeerde, werd de baar de rouwkapel uitgedra gen, gevolgd dodr een zeer lange stoet van autoriteiten, oud-collega's, vrienden en familieleden van de overledene. De zoon van wijlen prof. Kern- kap, mr F. H. Kernkamp, sprak het dankwoord en de plechtigheid werd besloten met het „Onze Vader". De automatisering van het lande lijke telefoonnet zal in 1960 zijn vol tooid. Reeds nu is dit project in een eindfase gekomen. Aldus heeft ir. H. J. Ughes, pl.v. hoofddirecteur van de centrale directie der telegrafie en te lefonie, zich zaterdagavond te Utrecht uitgelaten, waar hij de opening van de nieuwe ondercentrale-West bij woonde. Voorts zei ir. Ughes, dat de tijd niet ver meer is, dat enkele verkeers- intensieve richtingen in het interna tionale telefoonverkeer vol-automa- tisch gemaakt zullen worden. Aller eerst zal de verbinding van België met Nederland vol-automatisch be diend worden, dan volgt de verbin ding NederlandBelgië en daarna staat de Nederlandse verbinding met het Roergebied op het programma. Windhoos teistert de Krimpenerwaard GEEN SLACHTOFFERS Zaterdagmiddag om kwart over vier is een windhoos van Stolwijk in de richting Zuidbroek (gemeente Bergambacht) over de Krimpener waard getrokken. Alles wat hij op zijn weg ontmoette, werd de lucht ingeslingerd. Sloten werden leegge zogen en de ruiters met hooi maak ten een luchtreis. Bij de boerderij van de heer T. Slingerland trok de wervelstorm, die gepaard ging met een geweldige slag regen en onweer, over het erf. Het woonhuis bleef gespaard, maar van de wagenschuur werd een groot ge deelte van de pannen weggerukt. De windhoos trok verder in de richting van Krimpen aan de Lek. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. PROF. OUD ZONDAG GEOPEREERD. De voorzitter der V.V.D., prof. mr. P. J. Oud, is gistermorgen in zijn wo ning te Rotterdam plotseling ernstig ongesteld geworden en in het Haven ziekenhuis opgenomen. Direct operatief ingrijpen wegens een acute blindedarmontsteking bleek noodzakelijk. De operatie is goed ge slaagd. De toestand van de patiënt was gisteravond redelijk te noemen. Bij de besprekingen over de ka binetsformatie zal prof. Oud vervan gen worden door drs. H. A. Korthals, die hiertoe uit Parijs van vakantie is teruggeroepen. KIND DOOR GAS GEDOOD. Het 11-jarig zoontje van de familie De Wit aan de Nieuweweg te Vee- nendaal, is vannacht door gasver- stikking om het leven gekomen. De jongen lag in een aan de keuken grenzende kamer op een divan te slapen, toen door de druk van het gas de slang van het gascomfoor schoot. De overige leden van het gezin, die op een hoger gelegen verdieping sliepen, hebben geen nadelige gevol gen gekregen. Wie van goud-gele Virginia houdt, kiest DOUWE EGBERTS ZiLVER-SHAG Geuriger! Zachter! Gemakkelijker te rollen! U geniet er méér van! Zodra U een pakje Douwe Egberts Zilver-Shag openmaakt, ziet U het al* dit is Virginia-shag zoals zij moet zijn. Een weloverwogen melange van de rijpste tabakken, die U meer en intenser van Uw cigaret doet genieten (Advertentie). GOEDE BAAN! ►e bosbessenoogst in de bossen van de Noord-Veluwe is thans in vol le gang. Het loon van een gerouti neerde plukker is plus minus 20, per dag. Nederlandse vrachtauto in Duitsland verdwenen KOSTBARE LADING Zaterdagochtend is in Keulen een Nederlandse vrachtauto gestolen, waarin ziöh een groot aantal vooi Nederland bestemde schrijf- en boek houdmachines bevonden tot een tale waarde van circa 50.000.De wagen was geparkeerd voor een ho tel, terwijl de Amsterdamse chauf feur een verversing gebruikte. Toen de man het hotel verliet, om de reis naar Nederland te vervolgen, deed hij de ontstellende ontdekking, dat de vrachtwagen met de kostbare in houd was verdwenen. De machines, waaronder enkele nieuwe typen, waren in de fabriek nabij Keulen ingeladen met bestemming Amster dam. JONGETJE TE SCHIEDAM VERDRONKEN Gisteren is de 7-jarige Gustaaf God- d'ijn uit de Maasstraat te Schiedam in de Nieuiwe Haven aldaar te water ge raakt en verdronken. Een caféhouder in de Haagse Wa genstraat besloot enige tijd geleden eens uit een ander vaatje te gaan tappen en dit verdroot de vertegen woordiger van de vorige vaatjes zo zeer, dat hij een volledig veldplan opstelde om de caféhouder te dwin gen weer uit zijn vaatjes te tappen. Met een groepje „zware jongens" pleegt de vertegenwoordiger in de avonduren de kroeg van de wissel vallige caféhouder te bezoeken, maar deze klanten worden maar matig ge waardeerd, want niet alleen weigeren zij hun consumpties te betalen, doch tevens bedreigen zij bezoeker en in ventaris met dood en vernietiging, ging. Zaterdagmiddag heeft de Alkmaarse Reddingsbrigade aan het strand van Bergen aan Zee een demonstratie gehouden. Een denkbeeldige drenkeling werd ontdekt door een Catalina-watervliegtuig. Deze wierp eerst een brandbom en daarna een parachute uit met een rubberboot die door het „slachtoffer" moest worden opgeblazen. Inmiddels was de reddingsboot in zee gegaan om de „drenkeling" bijstand te gaan verlenen. Op de foto ziet men de reddingsboot op weg naar de plaats des onheils terwijl de Catalina er boven blijft cirkelen. - J c - De Haagse politie vindt het maar een vreemd geval; wel heeft de café houder al een paar maal om assis tentie verzocht, doch een aanklacht wegens „huisvredebreuk" of iets der gelijks heeft het politiebureau nog niet bereikt. Inmiddels kan de Haagse politie een dergelijk privé-oorlogje binnen haar veste niet dulden en daarom heeft de agressieve vertegenwoordi ger een uitnodiging ontvangen om eens op het politiebureau te komen, waar men hem zover poogt te krij gen, dat ook hij uit een ander vaatje galat tappen. Om alle misverstand te voorkomen heeft de brouwerij van de vertegen woordiger een officiële verklaring het licht doen zien, waarin de belang stellenden meegedeeld wordt, dat de brouwerij met de strijd niets te ma ken heeft, dat die vertegenwoordiger deze helemaal in zijn eentje voert en dat de brouwerij zijn idiee van klan tenwinning ten zeerste afkeurt. GROTE BELANGSTELLING VOOR DE WADDENEILANDEN. De afgelopen zaterdag - was een topdag voor het toerisme naar de Waddeneilanden Texel en Vlieland. Met drie boten, onder welke de nieu we „Friesland" met een capaciteit van 1100 passagiers, werd de dienst van en naar Harlingen onderhouden, maar ondanks dat moest in de mid dag een extra boot worden ingelegd om totaal meer dan 5000 toeristen te kunnen vervoeren. Voor de fietsen en bromfietsen voer een apart vrachtschip, maar toch konden alle fietsen nog niet worden vervoerd. Het is nog niet te voorzien of in de komende week een nog groter ver keer verwacht kan worden. De afge lopen zaterdag betekende in ieder ge val een record in vergelijking met voorgaande jaren. DODEND WATER. Zondagmiddag is het achtjarig zoontje van de familie Kremer uit Middenmeer nabij Callantsoog in zee verdronken. Het knaapje had zich te ver in zee begeven en is te laat opgemerkt. „Met Nieuwjaar terugkomen!" De opvarenden van het Russische smaldeel, dat momenteel een bezoek aan Nederland brengt, waren zater dag de gast van Amsterdam en zij hebben hun uiterste best gedaan om het hart van de Amsterdammers te winnen door twee Nederlandse lied jes te zingen, en door aan iedere man- in-overall, die zij tegenkwamen, met behulp van hun woordenboekje te vertellen, dat zij de arbeidzame be volking van Amsterdam zeer graag mochten: „Wij lieven de arbeidzame bevolking van Amsterdam!", vertel den de matrozen aan de verbaasde Mokummers, die wellicht voor het eerst van hun leven sprakeloos wa ren. Maar deze stomheid duurde niet lanig, want toen de matrozen, aange moedigd door 't zichtbare succes, we derom met behulp van het woorden boekje vertelden, dat zij zo graag een treurspel wilden zien, waren de Am sterdammers weer bijgekomen en in onvervalst Mokums klonk het: „Moet je terugkomen met Nieuwjaar, dan kun je de Gijsbreoht zien!" De molens. En natuurlijk wilden de Russen"niet naar het vaderland terugkeren, zon der daar te kunnen vertellen, dat zij die Nederlandse molens met hun eigen ogen gezien hébben en daarom was een groep gistermorgen per auto bus naar de Alblasserwaard getogen, waar te Kinderdijk enkele molens vain binnen en buiten bekeken wer den. Doorlopend* klikten de camera's en de gasten toonden zich buitengewoon enthousiast. De matrozen verklaarden, dat zij zeer dankbaar waren de schoonheid van Nederland te kunnen bewonde ren en zij toonden zich zeer erken- TREINCONTROLEUR GEDOOD. Bij het oversteken van het tweede naar het derde perron van het sta tion der N.S. in Arnhem is de trein- controleur L. van Schie zondag over reden door de Duitse trein uit Ober- •hausen. Aan de zeer ernstige ver wondingen is hij kort er na overle den. De heer van Schie was 65 jaar en hij woonde-in Arnhem. Gedurende enkele jaren heeft hij deel uitge maakt van de a.r.-fractie in de Arn hemse gemeenteraad. Over ongeveer twee maanden zou hij gepensioneerd worden. Op deze foto ziet men de Russische militairen die na de kranslegging de begraafplaats verlaten. Op de ach tergrond is het gedenkteken voor de Russische gevallenen zichtbaar. telijk voor de hartelijke ontvangst, die hen overal te beurt viel. Sobere plechtigheid. In alle stilte was inimidflels een kleine groep opvarentdien zaterdag middag naar Amersfoort getrokken, om daar een bezoek te brengen aan de graven van de 800 Russen, die tijdens die Tweede Wereldoorlog vooral tijdens de strijd op Texel hun leven in Nederland gelaten héb ben. Het was een sobere plechtigheid; de commandant van het smaldeel legde een krans bij'het monument en dankte met enkele woorden voor de grote zorg, die Nederland aan deze graven besteedt. STUDIE-DAGEN VAN ST. VINCENTÏUS-JONGEREN. Over de aanpassing van de charitas bij de moderne samenleving hebben zich jongeren van de St. Vincentius- vereniging beraden tijdens een twee daagse studiebijeenkomst in Zeist, belegd door de landelijke werkgroep van deze vereniging. Ook enige jon geren uit Bonn en Keulen namen aan de besprekingen deel. Namens de hoofdraad was mr. G. van Dongen aanwezig. Grote aandacht wijdde de groep aan het internationale rapport inzake de positie van de St. Vincentius in deze tijd. Dit rapport constateert on der meer, dat zowel op het terrein van de gedachte als op dat van het actief handelen zich het huidige tijdperk karakteriseert in een terug gaan naar de geest van het evange lie. Vandaar dat er onder de naar vol wassenheid groeiende generatie waarnaembaar is een begrijpelijk wantrouwen ten opzichte van een zeer formeel devotionalisme en ten opzichte van een eng kleingeestig en soms onbewust farizees charitatief handelen. In de verhouding spiritualiteit en werkelijkheidszin ligt voor de St. Vincentiusvereniging het probleem bij uitstek. Geïnspireerd door „hei lige stoutmoedigheid" zou de vereni ging in staat zijn om nieuwe liefde werken tot leven te brengen, die aansluiten op de tegenwoordige tijd. Het referaat van prof M. J. Wenners van het filosoficum te Warmond sloot geheel bij het rapport aan.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8