ftzkite6oti/fcci/rif Dr. Drees niet naar de KONINGIN Thorez zit nog in het zadel Zaak-Schmidt gaat door Door postduif verraden Ook Rusland steekt geen geld in de Assoean-dam Nederlandse hulp aan de Griekse slachtoffers Slangen leggen verkeer lam Boelganin maakt rondreis in Polen Om de groeten te doen Generaal Farkas in ongenade Mikojan opereerde in Boedapest MAANDAG 23 JULI 1956 47ste JAARGANG No. 13862 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Sowjet-ministers vliegen naar bedreigde punten Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ctr. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Kabinetsformatie Het veertiende congres van de Franse communistische partij te Le J Havre heeft Maurice Thorez zaterdag - avond aan het eind van zijn zitting eenstemmig herkozen als secretaris- De woordvoerder van de kabinetsformateur heeft medegedeeld, dat dr. generaal. De afgevaardigden brachten Drees vanochtend niet naar H.M. de Koningin zal gaan. Hij zeide in dit stadium van de formatie geen verdere inlichtingen te kunnen geven. Het is niet bekend, of dr. Drees vandaag verdere besprekingen zal voeren, aldus de woordvoerder. Zaterdagochtend deelde de woordvoerder van de formateur mede, dat „de verwachting bestond, dat dr. Drees maandagochtend naar H.M. de Koningin zou gaan om haar te verzoeken hem van de opdracht te ontheffen". De woordvoerder zeide vanochtend, niet te kunnen ingaan op vragen, welke ontwikkelingen tot deze wijziging in de gang van zaken hebben geleid. De waarnemende openbare aan klager, Jusuf Suwondo, heeft van daag. medegedeeld, dat het requisitoir in de zaak-Schmidt, door rechter Rochjani bepaald op 31 juli, zal door. gaan. De plotselinge overplaatsing van Sunarjo naar het kantoor van de procureur-generaal zal hierin dus geen wijziging brengen. Suwondo zeide, dat hij hoogstwaarschijnlijk het door Sunarjo opgestelde requisi toir zal voorlezen. Deze verklaring maakt een einde aan de twijfel, of de overplaatsing van Sunarjo, die van het begin af m de thans 22 maanden lopende zaak tegen Schmidt is opgetreden als of ficier van justitie, verandering in de gang van zaken zou brengen. In Gelsenkirchen is zondag dank zij een postduif een geval van „ont voering" tot klaarheid gebracht. Een duivenhouder in genoemde stad, die sinds enige tijd zeven kost bare postduiven vermiste, kreeg vrijdag bezoek van een jongen, die hem een postduif en een brief over handigde. In de boodschap stond, dat hij, als hij zijn duiven terug wilde hebben, door middel van de ge brachte postduif een losprijs van vijftig mark (ongeveer ƒ45, China's ex-keizer Een foto van de Chinese ex-keizer Poe-Ji, van wie men in tien jaar niets had gehoord, is zaterdag in een officieel Pekings dagblad gepubli ceerd. Poe-Ji, die in het begin van deze eeuw nog als kind drie jaar heeft geregeerd, en die in 1945 door de Russen in Mantsjoerije werd ge arresteerd, trad nu in een proces in Mantsjoerije „onder bewaking" hem staande een langdurige ovatie. Alle andere leden van het centrale comité der partij, dat in het geheel ■66 leden telt, werden eveneens een stemmig herkozen. Bovendien werd de bekende atoomgeleerde Frederic Joliot-Curie tot nieuw lid gekozen. De positie van Thorez, die altijd als een vurig aanhanger van Stalin is beschouwd, schijnt ondanks de anti- Stalin-caimpagne thans sterker dan ooit te zijn. Na het begin van ge noemde campagne hadden sommige communistische intellectueLen meer vrijheid van woord en gedachte bin nen de partij geëist, maar de gebeur tenissen op het Congres hebben aan getoond, dat hun pogingen om Thorez te verwijderen mislukt zijn. „BONAIRE" VERVROEGD. Het troepenschip Bonaire met een no detachement van de landmacht aan tegen 28 Japanse oorlogsmisdadigers. I boord, repatriërend uit Suriname, zal Op de foto draagt de nu 50-jarige jn plaats van dinsdag a.s., maandag- Poe- Ji, eens gekleed in met goud-1 middag te 15 uur in Rotterdam aan- draad bestikte keizerlijke mantels, komen. He schip meert aan de Lloyd- de gewone Chinese blauwe kleding. 1 kade bij de Kon. Rotterdamse Lloyd. Sjepilof vindt andere problemen meer urgent De 'Sowjet -minister van buiten landse zaken, Dmitri Sjepilof, heeft zaterdag verklaard, dat de Sowjet- Unie de kwestie van de financiering van de dam bij Assoean in Egypte niet als een urgent probleem be schouwt, maar dat zij zal trachten ieder ander Egyptisch verzoek om hulp voor industrialisatie-projecten in te willigen. Hij zei op een receptie op de Bel gische ambassade te Moskou, ter ge legenheid van de Belgische nationa le feestdag: „Ik had na mijn bezoek (onlangs aan Cairo) de indruk, dat erophet ogenblik veïe =pïö de politie in de arm, die zondag de duif van de dief, voorzien van kleu rige linten, los liet en haar met be hulp van een sportvliegtuig en de medewerking van duivenminnend Gelsenkirchen op haar tocht naar de til van de dief volgde. Toen op deze wijze het huis van de dief feilloos was aangewezen, bleek de schuldige, een 35-jarige bouwvakarbeider, te zijn gevlogen, daar hij inmiddels uit de krant van het plan van de poli tie had vernomen blemen bestaan, die niet minder vi taal zijn voor de Egyptische econo mie, in het bijzonder vraagstukken, die verband houden met de industria lisatie in Egypte. Deze zijn zeker niet minder belangrijk voor de Egypti sche economie dan de dam bij As soean, hoewel ik het belang van de dam niet laag wil aanslaan". Amerikaanse functionarissen be schouwen de verklaring van Sjepilof als een weigering om de bouw van de dam bij Assoean te helpen finan- Pontonboot botste tegen pijler can Rijnbrug Man achter de schermen Radio-Boedapest meldt, dat de eerste Sowjet-Russische vice-pre mier Mikojan een bezoek aan Boe dapest heeft gebracht, dat hij zater dag weer per vliegtuig heeft verla ten. Er hadden reeds enkele dagen te Wenen geruchten de ronde gedaan dat Mikojan in Boedapest was en dat hij, als man achter de schermen, de hand heeft gehad in het aftreden van Rakosi als leider der Hongaarse com munistische partij. Men meent dat het doel van zijn bezoek was om de Hongaarse arbeiderspartij te helpen bij het oplossen van de economische crisis. Westelijke waarnemers geloven, dat deze crisis verontrustend voor de Sow jet-Unie moet zijn. Tien soldaten worden vermist en van een weet men zeker, dat hij ver- Dit jaar zou een regionale plan- dronken is bij een ongeval op de Rijn in Zwitserland, waar een ponton vorming voor de Oost-Europese lan- van het Zwitserse leger bij Truebbach tegen een brugpijler voer en in den ingevoerd moeten worden om stukken brak. Op de bijgaande fotocombinatie zien we boven een deel van de economische ontwikkeling van de volkomen vernielde ponton, en onder reddingsploegen bezig met het Oost-Europa te versnellen en de han- dreggen naar slachtoffers. del met minderontwikkelde gebieden eieren. Men was klaarblijkelijk opge lucht. Uit gezaghebbende Amerikaanse bron werd vernomen, dat de Ameri-» kaanse geheime dienst reeds had ge meld, dat Sjepilof tijdens zijn be zoek aan Cairo weinig geestdrift had getoond om Egypte te helpen bij de bouw. Hij zou Nasser daarentegen! hebben gezegd, dat de Sowj et-Unie meer geneigd was Egypte te helpen bij industriële projecten. Zoals bekend hebben ook de V.S. en Engeland geweigerd Egypte in de ze financiële hulp te bieden. Het Westduitse stadje Heide werd gisteren opgeschrikt door een ware invasie van overigens ongevaar lijke ringslangen, die straten en huizen binnendrongen. De slangen zijn uit de naburige Dithmarch-moerassen gekomen om dat door de langdurige droogte de klad was gekomen in hun geliefde menu van veldmuizen. Het verkeer in Heide ondervond aanzienlijke vertraging door de in groten getale over de straten voort- kronkelende ringslangen. Staking in Engelands auto-industrie De arbeiders in 13 Britse automo bielfabrieken hebben vandaag het werk neergelegd als protest tegen het ontslag van 6000 collega's. Deze dertien fabrieken maken alle deel uit van de „British Motor Cor poration". De staking wordt gesteund door 15 vakverenigingen, die intrek king van het ontslag of uitbetaling van compensatie eisen. De B.M.C. zag zich tot het ontslag genoodzaakt om dat zowel in Groot-Brittannië als op de exportmarkt de vraag naar haar produkten daalt. Tot de produkten van de B.M.C. die Engelands grootste automobiel combinatie is, behoren de merken Austin, Morris, Riley, M.G. en di verse vrachtwagens. De vakverenigingen hebben al het mogelijke gedaan om de staking vol ledig te doen zijn. Men beweert zelfs dat zij hogere stakingsuitkerin gen zuilen betalen om solidariteit te verzekeren. Desondanks bleek van morgen de staking verre van alge- j meen te zijn, Duizenden arbeiders hebben zich normaal naar het werk begeven, waar zij door postende sta kers werden uitgejouwd. De leiders van de vakverenigingen hebben toegegeven dat aan de sta- kingsoproep niet het gevolg is gege ven, dat men had verwacht. Krantenberichten spraken zater dag reeds van „hevig veïzet" tegen de staking van de zijde van geschool de arbeiders, die er op hadden gere ken deze week een normaal loon te krijgen om dit voor hun vakantie in augustus te besteden. Zaterdag is op het Hellinikon-vliegveld bij Athene, Griekenland, het Neder landse militaire vliegtuig met twee ton melkpoeder voor de slachtoffers van het eiland Santorino in de Egeïsche Zee aangekomen. Op de foto ziet men de laadruimte van het vliegtuig met er voor de Nederlandse ambas sadeur in Griekenland, mr. P. Meyes (vierde van links), generaal Yahstras, lid van het bestuur van het Griekse Roode Kruis (derde van links) en de bemanning van het Nederlandse vliegtuig. De Sowjet-Russische premier, maarschalk Boelganin, is zaterdag aan het hoofd van een Sowjet-dele- gatie, in Warschau aangekomen, waar hij zondag de viering van de Poolse nationale feestdag bijwoonde. Boelganin, die onder meer door de Sowjet-Russische minister van landsverdediging, maarschalk Zjoe- I kof, wordt vergezeld, werd op het met de Poolse kleuren rood en wit versierde vliegveld verwel komd door de Poolse premierCyran- kiewicz en minister van buitenland se zaken Rapacki. In een toespraak in het Russisch, Uit de partij gestoten De vroegere minister van defensie van Hongarije, generaal Mihaly Far kas, is verantwoordelijk gesteld voor de „geest van wantrouwen" in zijn land en daarom uit de communisti sch»; partij gestoten en van al zijn functies ontheven op last van het centrale comité van de Hongaarse communistische partij. Dit deelde radio Boedapest giste ren mede op gezag van de partij krant Ezabad Nep waarin het besluit van het centrale comité was gepubli ceerd. Generaal Farkas is uit het centrale comité en uit de partij ge stoten. Een commissie onder voorzit terschap van president Hegedüs zal nog uitmaken of hij uit het leger moet worden «gestoten. Farkas zou de berechting hebben gelast van minister van buitenlandse zaken Laszlo Rajk die men zev°n jaar geleden als „Titoïst" terecht stelde. Hij was minister van defensie van 1948 tot 1953. Men beschouwde he:qf tot nu toe als een van de machtigste mannen in het partij orgaan. Kort voor bij aftrad als minister van de fensie werd hij uit het Politburo ge zet, maar twee maanden later keerde .hij er weer in terug. In april 19Ö5, na het ontslag van premier Nagy, ver- uit te breiden. Men neemt aan, dat Mikojan de Hongaarse leiders heeft aangeraden om het tweede Hongaarse vijfjaren plan zodanig te wijzigen, dat welis waar op enkele punten aan de arbei- derseiscn wordt tegemoetgekomen, maar dat het regionale plan hierdoor niet geschaad wordt. Op Brioni. Mikojan is zaterdag onverwacht voor een „particulier" bezoek van twee dagen in de zomerresidentie van president Tito van Zuid-Slavië op het eiland Brioni aangekomen. Hij was zaterdagavond Tito's gast aan een diner, waarbij ook hoge partij en regeringsleiders van Zuid-Slavië aanwezig waren. Over hetgeen Tito en Mikojan op het eiland Brioni besproken hebben wordt volledige geheimhouding be tracht.. Zondagmiddag bracht Tito zijn gast met een barkas naar Pula. Bij aankomst daar verklaarde het Zuid- Slavische staatshoofd in antwoord op de vraag, waarover het gesprek was gegaan, dat Mikojan was geko men om „uit te rusten". loor hij zijn plaats in het Politburo weer maar bleef lid van het centrale comité. Het centrale comité heeft met alge mene stemmen besloten die commis sie te. verzoeken Farkas al zijn mi litaire rangen en functies te ontne men. Farkas was een intiem medewer ker van Rakosi, die vorige week werd ontslagen als eerste secretaris der communistische partij. Weinig verandering Ons land bevond zich tijdens het weekeinde aan de rand van een hogedrukgebied, waarvan het cen trum zich van de Azoren in de rich ting van de Britse eilanden verplaat ste. In de tamelijk vochtige lucht, die met een noordwestelijke wind van de Noordzee werd aangevoerd, dreef veel bewolking mee, waarin zondagmid dag enkele verspreide opklaringen voorkwamen. Om het genoemde hoge drukgebied heen bewegen zich een aantal kleine storingen, waarvan een frontale maandagmorgen, vergezeld van een zwaar wolkendek, de Neder landse bereikte. Dit front passeert ons land nagenoeg zonder regen. Volgende storingen zullen over de Britse eilanden over de Noordzee naar het oosten trekken en de bewolking tijdelijk weer doen toenemen. Aan gezien het hogedrukgebied zich nog langzaam verder naar de ingang van het kanaal verplaatst, zullen de sto ringen mogelijk alleen in het noor den wat lichte regen veroorzaken, maar in het zuiden zijn ook flinke opklaringen mogelijk. In het weer beeld komt dan ook niet veel ver andering. die door de Poolse radio-omroep werd uitgezonden, bracht Boelganin de „broederlijke groeten" van de Sowjet-Unie over. Hij verklaarde, dat de strijd tegen de persoonsver heerlijking wordt uitgebuit door per sonen, die de solidariteit der socialis tische landen willen verbreken. Hij kritiseerde opportunisten en weifelende elementen, die in de so cialistische landen uit hun hoek kwa men en zich in de pers, met inbe grip van de Poolse pers, te buiten gingen aan vijandige uitlatingen. Premier Boelganin is zondag, na te Warschau tegenwoordig te zijn geweest bij feestelijkheden ter gele genheid van de Poolse bevrijdings dag, begonnen aan een rondreis langs de Poolse steden Lodz, Stalino- grad en Krakau. Naar verluidt, zal hij donderdag naar Moskou terug keren. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: pastoor te 't Veld, de zeereerw. heer L. A. Brabander, die kapelaan was te Haarlem (H. Joseph); tot pastoor te Amsterdam (nieu we parochie van O.L. Vr. v. Zeven Smarten) Geuzenveld op voordracht van de Magister Generaal v. d. Orde der Kruisheren, de zeer eerw. heer M. A. Nillesen (O.S.Cr.). Vervolgens tot assistent te Alk maar (H. Laurentius), de Zeereerw. heer J. H. v. d. Vliet, thans kapelaan te Amsterdam (H. Ger. Majella), die tevens belast werd met de opdracht, de oprichting van een nieuwe paro chie te Alkmaar (Wijk: Overdie) voor te bereiden. (Geldig van maandagavond tot dinsdagmorgen. Opgemaakt 11.16 uur). WESTELIJKE WIND Veranderlijke bewolking met ir. het noorden tijdelijk wat lichte regen, maar morgen voorname- J lijk in het zuiden van het land flinke opklaringen. Matige, af X toe vrij krachtige westelijke X wind. Dezelfde temperaturen als Z vandaag of iets hogere. 24 Juli zon op 4.52, onder 20.44; maan op 20.56, onder 6.42. Hoogwaterstanden 24 Juli v.m. 4.20; n.b. 4.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 21 C. OSLO zwaar bew. 24 KOPENHAGEN zwaar bew. 21 LONDEN half bew. 22 AMSTERDAM regen 18 LUXEMBURG licht bew. 22 PARIJS nevel 20 BORDEAUX mist 23 GRENOBILE half bew. 24 NICE onbew. 26 BERLIJN zwaar bew. 19 FRANKFORT geheel bew. 24 MUNOHEN licht bew. 21 ZURICH neVel 23 GENEVE nevel 24 WENEN licht bew. 23 INNSBRUCK nevel 25 ROME half bew. 33 Kor r e 11 j e Na ons zullen er nog vele eeuwen kom. maar geen bekers voor ons om leeg te drinken. (Latijns gezegde).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1