WABTMANS GREEP NET NAAST DE GELE TRUI Feestelijke stemming aan de finish Moordend tempo van Nederlanders joeg de karavaan i uur te vroeg MontpeÜier binnen fpf I De Groot en Bahamontes zorgden voor een sensationeel slot op de laatste kilometers ■GODDETstond al klaarl OPMARS UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN SNIPPERS VRIJDAG 20 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA in aCCe fiCaaaementen Het wordt hoe langer hoek gekker hebben de verslaggevers in de Tour karavaan elkaar vandaag in vele talen toegeroepen. Met volledige veront- achtzaming van het heerlijke weer en van de verrukkelijke landschappen, was een kopgroep van achttien man met een gemiddelde snelheid van ruim 42.5 km. per uur door het Land van Languedoc en de Provence getrokken. Aan de finish op het circuit van Montpellier slaakten de toeschouwers een kreet van verbazing. Het aankomstprogramma, waaraan sterren als Bobet deelnamen, moest ontijdig worden afgebroken, omdat de leidersgroep met ruim een uur voorsprong op het officiële tijdschema de eindstreep bereikte. Spullebaas Jacques Goddet wreef zich de handen, wat een sensatie, wat een reclame voor zijn ronde! „De jongens van deze Tour zorgen elke dag weer voor een verrassing. Dat is juist wat ik hebben moet", jubelde hij. En hij drukte meteen Woutje Wagtmans de hand om hem te feliciteren met zijn vandaag bereikte tweede plaats in het algemeen klassement. En hij klopte Daan de Groot troostend op de schouder, omdat de Amsterdammer op het nippertje de overwinning was ontgaan. Drie oranjehemden bij de eerste tien Wederom was het dolle Hassenforder, die Nederland een étappe-zege had ont houden. In Bordeaux had hij Leo van der Pluym op de meet verslagen en nu, op het asfalt van Montpellier had hij res pectievelijk Daan de Groot en Wout Wagtmans achter zich gehouden. Weer dus geen étappe-overwinning voor de ploeg van Pellenaars, maar wel wederom een tweede plaats, voor de vierde keer, na de prestaties van v. d. Pluym in Bor deaux en die van Voorting, respectieve lijk in Rouaan en Angers. Van der Pluym bracht de winst. Voor Hassenforder, die het nog nooit zo lang in een Ronde van Frankrijk heeft uitgehouden meestal staakte hij de strijd na enkele bravourstukjes in de eerste étappen werd het de derde overwinning na die van Caen en Bor deaux. Zo was er weer een heleboel vreugde aan de finish bij de dit jaar sterk op de voorgrond tredende westelijken en bij de nederlanders, die behalve op de tweede en derde ook op de der tiende plaats beslag legden. Juist door dat laatste, waarvoor Van der Pluym had gezorgd, sleepten zü nog de twee duizend gulden voor het dagploegklas- sement in de wacht. Jos Hinsen, die een beetje ziek was geweest, 's morgens helemaal niet had gegeten en als laatste renner v veld met achter zich de bezemwage'n, binnenkwam, werd er ineens veel lyker door. Kort na de start in Toulouse was de Zuid-oostelijke regionaal Raymond Elena uit het peloton gevlucht, waarvoor hem later de prijs voor de meest strijdlustige renner werd toegekend. WIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Jmet de GELE TRUI Toen dé kopgroep een kwartier binnen was. groeide de overtuiging dat Wagtmans de gele trui zou heb- ben. De commentatoren van de Franse televisie kwamen al naar hem toe: Of hij met hen mee wilde gaan en een paar woorden zeggen. Maar Wagtmans vroeg om uitstel, wist nog niet zeker of hij de lei dersplaats wel had veroverd. Wagtmans wandelde naar de eind streep. Jacques Goddet stond daar te wachten met een spiksplinter nieuwe gele trui in de handen. Door de luidspreker werd omgeroepen dat, als het peloton niet over twee minuten binnen zou komen, Wagt mans de eerste plaats zou hebben veroverd. Goddet kwam naar Wagt mans toe. Onze landgenoot schudde: het hoofd. Vandaag nog niet bete-! kende dat. „Morgen dan?" vroeg! Goddet. Opnieuw wees Wagtmans^ deze mogelijkheid van de hand. Na zaterdag, na de rustdag misschien, dat kwam beter in zijn kraam te pas. Toen reed het peloton het cir-^ cuit op. Adriaenssens had zijn gele=j trui behouden. Aanval op aanval. Zijn pogingen mislukten, waarna Daan de Groot het, eveneens zonder succes ging proberen. Een derde aanval, van Le Ber, Wagtmans en Beuffeuil slaagde. Dat wil zeggen, dat er een eerste afscheiding had plaats gevonden. Na 37 km., in Ca- dix, kwam er nog een plukje van 5 ren ners bij. En in Paylaurens, na 48 k.m„ sloten zich wederom vijf opstandelingen aan bij de kopgroep, die dus uit dertien man bestond. Drie droegen er een oranjetrui: De Groot, Wagtmans en v. d. Pluym, die nota bene van Pellenaars het consigne had gekregen, dat hij zich voor de rust dag niet meer te veel mocht inspan nen. Nog was evenwel de rebellie in het peloton niet onderdrukt. Daarin slaagden de grote heersers als Stan Ookers pas, nadat zij geen aandacht meer behoefden te schenken aan Has senforder en enkele anderen van zijn slag. Na de eerste ravitaillering in Maza- met, op 86 km van het beginpunt, hadden ook de weglopers zich broederlijk ver enigd. Het waren nu 18 renners, waar van dus drie Nederlanders, verder 3 Italianen (Monti, Fantini en Coletto), 3 Zuid-Oostenlijken (Potto, Elena en Vi- tetta), twee Westelijken (Hassaforder en Le Ber), twee Spanjaarden (Bahamontes en Marigil), twee Belgen (Close en Janssens) en verder de Zwitser Schel lenberg en de regionalen Skerl (Ile-de- France) en Beuffeuil (Zuid-West). Voorsprong groeide. Zij hadden al gauw vyf minuten voor sprong en deze groeide nog, doordat het peloton na de vrede van Mazamet scheen te zijn stil gevallen. Het verschil nam gestadig toe. In de omgeving van St. Pons, op ongeveer de helft van het tra ject, leken de krekels langs de boorden van de half droog gevallen rivier een vreugdelied te zingen om het succes van de 18 ontsnapten. Elf minuten voorsprong Wout Wagtmans, die In het algemeen klassement ruim 18 minuten achter stond, begon serieus te denken aan bet overnemen van de leiderstrui. „Best", zelden zijn buitenlandse metgezellen. „Maar dan zul je er voor moeten wer ken ook", en zij lieten Wout en diens ploeggenoten De Groot en Van der Pluym rijkelijk het aandeel van de arbeid aan de kop doen. Ons drietal zwoegde dat het een aard had, voor de gele trui, maar nog meer voor de vette ploegprijs van de dag. Zy hadden er best nog de steun van Nolten bij kun nen gebruiken. Maar de lange Jan, die ondanks zijn verwondingen vol goede moed en vol vuur aan de start ver scheen. was in het begin, ondanks vijf, zes demarrages, niet weg kunnen komen. Voor de zoveelste maal had Nolten het juiste ogenblik niet weten te kiezen. Maar ook met zijn drieën Van der Pluym past zich uitstekend aan wis ten onze musketiers zich te redden. In voorsprong 12 min. 30 sec. Deze tweede verzorging had de oorspronkelijke on rustzaaier, Elena, geen goed gedaan. Hij moest even afstappen, omdat hij te veel had gedronken en dat kostte hem precies de aansluiting met zijn zeventien mede avonturiers. Sensationeel slot. Weer moest Daan de Groot In de sprint het hoofd buigen voor de uitge kookte Hassen. Hy nam 't echter spor tief op en drukte zijn rivaal direct de hand. ontwaakten de volgers met één slag uit hun dagdromen en heerste er in een mi nimum van tijd een koortsachtige akti- viteit. Bij de bestijging van een kleine heuvel, St. Paul-et-Valmalle genaamd, demarreerden de Spanjaard Bahamontes uit de kopgroep. Daan de Groot vloog hem onmiddellijk als een furie achterna. Iedereen keek gespannen toe wat Wout Wagtmans zou doen. Hij was immers, van de hele troep vluchtelingen het best geklasseerd. En Wout ging ook mee, al voelde hij, dat er een einde aan zijn reserve ging komen. Maar hij haalde de twee anderen alleen in. Toen het heuvel- Hassenforder van de Franse westploeg ging als eerste over de finishlijn op de voet gevolgd door de Nederlander De Groot. ZU hebben, deze etappe in de tyd van 5 uur 26 min. en 5 sec. gereden. I £tapp,e~ PRIJSVRAAG Dubbele prijs NAAR WARMOND1 Hassenforder, de clown van des Tour-karavaan, die doorgaans na enkele étappes de strijd staakt en <j dan weer met bekwame spoed S naar huis gaat, heeft gisteren a zijn derde étappe-overwinning behaald. Weinig lezers hebben hem tot 5 een dergelijke prestatie in staat geacht. Slechts één zag de zonder- s linge Hassenforder er voor aan, om ook in Montpellier als eer- <j ste over de streep te flitsen. De naam van de dagpryswin- I naar: C. de Vroomen, Dorpsstraat 34, Warmond. Aangezien hij de enige is, die de winnaar aanwees, heeft hij een dubbele prijs, want er waren twee prijzen beschikbaar. Morgen rust de tour-karavaan uit, maar zondag heeft de start plaats van het laatste gedeelte, i richting Parijs. Voor zondagmorgen 9 uur moe- ten de oplossingen weer binnen X tje eenmaal achter de rug was sprongen Hassenforder en Le Ber eveneens weg, gevolgd door Beuffeuil. Zes man legden de laatste kilometers naar de statige handelsstad Montpellier gezamenlijk af. Zij behaalden nog een winst van 1 min. 15 sec. op de rest van het oorspronkelijke gezelschap. Op het circuit zat Daan de Groot aan het wiel van de geslepen Hassenforder. Maar Daan reed een te groot verzet, om Hassen in de sprint te kloppen. Hij werd tweede, Wagtmans derde, Van der Pluym op 1 min. 15 sec. dertiende. In het peloton, dat tenslotte ruim zeventien min. was achtergeraakt won Dolhats van de Zuid-West-ploeg de sprint. In deze étappe was de Spanjaard Poblet niet aan de start verschenen te Tou louse. Bober van de Ile-de-France-ploeg staakte onderweg de strijd. ETAPPE-KLA88EMENT 1. Hassenforder (W.) 5 uur 26 min. 5 soc. In dezelfde tijd: 2. De Groot, 3. Wagtmans, 4. Bahamontes (Sp.), 5. Le Ber (W.)op 41 sec.: 6. Beuffeuil (ZW) op 1 min. 15 sec.: 7. Fantini (It.), 8. Schellenberg (ZW), 9. Monti (It.). 10. Marigil (Sp.), 11. Janssens (B.), 12. ex aequo: Close (B.), Coletto (It.), Vitetta (ZO), Van der Pluym, Dotto (ZO); op 4.30: 17. Skerl (lie de Fr.); op 9.50: 18. Elena (ZO); op 17.23: 19. Dolhats (ZW) op 17.25: 20. Darrigade (Fr.), 21. Ockers Nauweiyks heeft de karavaan van de Tour de France de Pyreneeën, waarin de gunstige posities van de oranjehem den konden worden behouden, achter de rug of de Nederlandse ploeg trok weer ten aanval. De taktiek was meer dan duidelijk:' Wout Wagtmans wilde proberen een groot aantal minuten van zijn achter stand in het algemene klassement, waar in hij met een tijdverlies van 18 minuten 38 seconden op Adriaenssens, op de ne gende plaats stond, jn te halen en in tweede instantie werd, omdat Daan de Groot en Leo van der Pluym met de vluchtelingen waren mee gegaan, ge tracht de positie in het ploegenklasse- ment te verstevigen en zo mogelijk een poging te wagen het dagklassement te veroveren. Peloton afgeremd. Aan de mogelijkheid,, dat Wagtmans te Montpellier weieens de gele trui zou kunnen verdienen, werd aan de start te Toulouse voor de rit over 230 km. niet gedacht. Nog minder hag ploegleider Pellenaars gezinspeeld, toen hij zijn man nen het bevel tot de aanval gaf, op het winnen van de etappe, want dat schijnt in deze Tour de France toch niet voor de oranjehemden te zijn weggelegd. De aanval werd dus gelanceerd en toen op de helft van de afstand bleek, dat de best geklasseerde van de achttien vluch telingen Wagtmans was, die meer dan achttien minuten achterstand had, werk te dit de rust in het peloton, waarin eigenlijk niemand het sein wenste te ge ven voor de tegenaanval, in de hand. Daarenboven zagen Jan Nolten, ge laden en tevens geprikkeld door zyn pech op de Peyresourde, en de uiter lijk altyd kalme Gerrlt Voorting kans verscheidene malen de kop van het veld af te schermen, waardoor tempo werd gedrukt en het tydverlies op de leidersgroep alleen groter werd. Zo gelukte de aanval van het Neder landse trio, dat vooraan bergen werk verzette, op voortreffelijke wijze. Maar de oranjehemden demonstreerden op de laatste veertig kilometers van deze met het recordgemiddelde van ruim 42,5 km./u. afgelegde etappe, een ongekend élan. De laatste stoot. En zonder dat ploegleider Pellenaars, die Joossen met het volgwagentje naar voren had gestuurd, een teken of een bevel behoefde te geven, werd de ge slaagde aanval afgewerkt met een nieu we stoot: de demarrage van Bahamontes en De Groot, gevolgd door het ontsnap pen van Wagtmans uit de groep leiders. Toen legden de beide oranjehemden de basis voor de fraaie tweede en derde plaats in de etappeuitslag en de zege in het dagploegenklassement. Het peloton met alle „groten" kwam met ruim 17 minuten achterstand Montpellier binnen en vernam toen, dat Wagtmans van de negende naar de tweede plaats in het klassement was gesprongen met nog maar rnlm één minuut achterstand op de leider, de Belg Adriaenssens. Pellenaars, die aan het einde van een etappe zich slechts zelden bij de finish laat zien, kwam zijn mannen ditmaal gelukwensen: „Je had die gele trui ge had, Wout, als jullie de lastige wind niet schuin op kop kregen op die laatste veertig kilometers. Misschien is het beter zo, geen gele trui. want dan gaat het gehele veld tegen je rijden. En de toer is nog lang niet ten einde". Aldus de baas van de drie dappere jongens, die fier in het rond keken en terecht trots konden zijn op hun prestaties. Een kleine berekening leerde, dat Wout Wagtmans tweede was geworden in het algemene klassement, Gerrit Voorting nu vierde stond en Daan de Groot tiende. En de brandkast- Wederom pronkten dus drie Neder landse namen in de algemene rangschik king onder de eerste tien. En na deze sportieve verrichtingen waren de jongens ook tevreden over de geldelijke voorde len. welke zij in de veertiende etappe hadden behaald. Met een bedrag van 3600 gulden zijn de extra verdiensten van de ploeg al tot bijna 20.000 gulden opgelopen. Er was nog meer reden tot verheuge nis. Want Daan de Groot, Wout Wagt mans en Leo van der Pluym wonnen niet alleen het dagploegenklassement, maar dank zij hun fraaie resultaten ver stevigden zij hun positie in de algemene teamrangschikking. Met slechts ruim elf minuten achterstand op België staan de oranjehemden nu zeer sterk op de twee de plaats. Frankrijk-west neemt de der de plaats in met ruim acht minuten ach terstand op Nederland en Italië legde beslag op de vierde plaats, maar heeft vijf en twintig minuten tijdverlies op Nederland. Frankrijk werd de grote ver liezer in deze etappe. Geen tricolore was in de kopgroep te vinden en de Franse Nationale ploeg staat nu bijna een uur achter op Nederland. De ploegen, die na Frankrijk komen, maken in het geheel geen kans meer op een der drie hoogste plaatsen by de aankomst in Parijs. Sxuvi* Het zyn niet allemaal „gewone jongens" die in de tour rijden. Als Defilippis 'n etappe wint, denkt hij meer aan de eer dan aan de ƒ2000.die er aan vast zitten. Daarvoor is hij dan ook de zoon van eeq miljonair. Zijn vader bezit grote fabrieken, maar de zoon wilde 't niet al te gemakkelijk hebben. Daar om koos hij het harde rennersbestaan. Met de warmte neemt de behoefte aan fruit toe in de tourkaravaan. De heer Goddet, die nog nooit zo'n „prachtig circus" heeft gehad, zorgt goed voor zijn jongens. Gisteren heeft hij 15.000 sinaasappelen ingeslagen. „We zullen wel zien, of we daar Parijs mee ha len". vond hij. „Voorlopig kunnen we weer vooruit". (B.), 26. ex aequo: Privat (Fr.). Malle- jac (Fr.), Defilippis (It.), Lahaye, Nol ten, Voorting, Brankart (B.>, Debruyne (B.), Desmet (B.), Impanis (B.), Van Ge- nechten (B.), Adriaenssens (B.), Gaul (Lux.), Walkowiak (NOC); op 26.41: 97. Hinsen. De Spanjaard Poblet verscheen wegens ziekte niet aan de start. Bober (lie de Fr.) moest opgeven. De suikerprijs ging naar Eleria (ZO). ETAPPE-PLOEGENKLASSEMENT 1. Nederland (De Groot, Wagtmans, Van der Pluym) 16 uur 19 min. Op 3 min.: 2. Italië; op 12.16: 3. Zuidoost; op 15.40: 4. West; op 17.55: 5. Spanje; op 19.10: 6. België; op 34.44: 7. Zuidwest; op 35.20: 8. Zwitserland; op 39.16: 9. Ile de France; op 51.30: 10/12. Frankrijk, Noordoost Centraal, Luxemburg. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Adriaenssens (B.) 74 uur 1 min. 35 sec.; op 1 min. 13 sec.: 2. Wagtmans; op 2.44: 3. Monti (It.)op 2.53: 4. Lauredi (ZO); op 3.47: 5. Voorting; op 4.38: 6. Picot (W); op 5.40: 7. Walkowiak; op 7.11; 8. Darrigade (Fr.); op 7.46: 9. Bau- vin (Fr.); op 12.22: 10. De Groot; op 13.54: 11. Defilippis (It.)op 20.47: 12. Barbosa (Lux.)op 23.03: 13. De Bruyne (B); op 23.08: 14. Privat (Fr.); op 25.06: 15. Desmet (B.)op 25.42: 16. Coletto (It.); op 27.08: 17. Bahamontes (Sp.); op 27.50: 18. Close <B.); op 29.58: 19. Robin son (Lux.); op 33.31: 20. Forestier (Fr.); op 36.06: 22. Dotto (ZO); op 36.12: 23. Ockers (B)op 41.14: 24. Van der Pluym op 44.21: 27. Fornara (It.); op 49.36: 28. Schmitz (Lux.)op 50.17: 29. Gaul (Lux) op 52.54: 32. Van Genechten (B.)op 56.23: 37. Nolten; op 1.00.39: 43. Mallejac (Fr.)op 1.01.19: 45. Janssens (B.)op 1.02.46: 46. Hassenforder (W.); op 1.18.19: 56. Lorono (Sp.)op 1.34.44: 62. Gemi- niani (Fr.); op 1.48.50: Vlaeyen (B.)op 1.54.32; 84. Ruiz (Sp.)op 2.03.50: 89. Hinsen; op 2.09.46: 90. Lahaye; op 2.12.15 92. Meyzenq (ZO)op 2.30.36: 97. Chaus- sabel (ZO) (laatste). ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. België 220.27.17; op 11 min. 55 sec.: 2. Nederland; op 19.54: 3. West; op 37.19: 4. Italië; op 1.09.53: 5. Frankrijk; op 2.06.14: 6. Zuidoost; op 2.12.34: 7. Noord oost Centraal; op 2.39.00: 8. Spanje; op 2.43..03: 9. Zuidwest; op 2.47.14: 10. Lu xemburg; op 3:09.33; 11. Ile de France; op 3.46.28: 12. Zwitserland. PUNTENKLASSEMENT 1. Picot 212 p.; 2. Ockers 238 p.: 3. De Groot 276 p.; 4. Darrigade 293 p.; 5. Voorting 294 p.; 6. Desmet 351 p.; 7. Bauvin 359 p.; 8. Rolland 400 p. den laten doen. Dat was vanzelfsprekend. Wij had den er toch het meeste be lang bii. En Wout stond het beste van ons allemaal geklasseerd. Toen kwam Wout Wagtmans toch. In zijn eentje. Wij waren met zijn drieën. En de afdeling naar Montpellier was reeds begonnen. Hassenforder en nog enkelen anderen za- grapjas van de toer. de man met de meest zonder linge invallen, van zijn ere rondje terug. Hii stootte Daan aan: ..Dat is me er eentje. Verschrikkelijk. Wat kan die rijden!" En Daan glunderde bii deze lof. „Maar dank zij Daan hebben wij Fantini, „Bahamontes demarreer de, tegen dat laatste bergje op. Ik achter hem aan. Wij hadden zo een honderd vijftig meter voorsprong. Wout Wagtmans had even geaarzeld. Ik weet wel waarom. Onderweg zeiden Pluym, Wout en ik al te gen elkaar: Wii zitten ka pot, maar de anderen ook. Nu of nooit, dat vertelde Daan de Groot aan de finish. jjVaprom wii kapot wa ren? Omdat de anderen van de groep van achttien ons het meeste werk had- „HASSEN" vindt DE GROOT VERSCHRIKKELIJK Êen kans bii ons te komen, 'e Italianen en de Belgen lieten we staan, die kon den niet meer bijkomen. De priis voor het ploegen- klassement was toen voor ons. Jammer dat wij pog steeds geen étappe hebben kunnen winnen. Maar wii mogen toch best tevreden zijn". Op dat ogenblik keerde Roger Hassenforder. de voor het dagploegenklas sement gelost. Daan en ik hebben Fantini gewoon door midden gereden", voegde Hassenforder er lachend aan toe en hij maakte met de handen een beweging alsof Fantini's borst door midden was ge zaagd. „Ik heb Daan en Wout laten gaan", verklaarde Van der Pluym, toen hij met meer dan een minuut achterstand tezamen met de Italianen en de Belgen over de eindstreep ging. „Ik ben ondeugend ge weest. de baas had van morgen gezegd, dat ik me rustig moest houden. Het zal wel brommen geven van Pellenaars. maar ik zal antwoorden, dat ik vrijdag dan wel mijn vrije dag neem en dan kan ik er de zaterdag in Aix aan vastknopen". Volkomen fris was Van der Pluym. die zich in deze toer heeft ontpopt als een van de beste jongeren, uit het ge hele rennersveld aangeko men. Pellenaars had de vorige avond reeds gezegd: „Die jongen komt er wel. hii heeft al voldoende la ten zien als debutant".

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8