Katholieke werkgevers uit Leiden en omgeving bezochten Voorhotit Algemene Vervoer Centrale onder eigen dak ffieyin CLuguóiua „3ty,n&(hvig,& cataa" naai Heiden ïfAcdeid aan óchaaCdaafd in CLatlandevaeen VRIJDAG 20 JULI 1956 DE^LEIgSF^gOURANT TWEEDE BLAD PAGINA I ONTVANGST OP HET RAADHUIS De laatste bijeenkomst van het seizoen bracht de leden van de alge mene katholieke wetrkgeversvereni ging afdeling Leiden en omgeving in Voorhout, waar men een werkbezoek bracht. Om drie uur verzamelde een ge deelte van de leden zich in één van de zalen van de Bisschoppelijke Nij verheidsschool, waar de A.K.W.V.-ers gasten, die zich eerst de thee met de dagen kan krijgen. De directeur van de B.N.S. broeder Angelus heette zijn gasten, die zich eeerst de thee met de banketbakkersproducten, op de school gemaakt, goed hadden laten smaken, welkom. Hij gaf een uiteenzetting over de stichting en de groei van de school, die in 1924 in het voormalige semina rie „Hageveld" is gevestigd. De broe ders van de congregatie van O.L. Vr. van Zeven Smarten (met de blauwe koorden) hebben het gehele gebouw gerestaureerd en op orde gebracht. Tot 1947 heeft de congregatie de school zonder subsidie moeten drij ven, hetgeen haar veel geld heeft gekost. Sinds 1947 is er in de subsidieregeling van de technische scholen verbetering gekomen. Ook 't leerplan is inmiddels gewijzigd en vele winstpunten werden geboekt. Broeder Angelus vertelde, dat men nu bij het lesgeven van één werkstuk uitgaat, dat onderwerp van het les uur wordt bij alle vakken, zoals ge schiedenis, aardrijkskunde, kennis van het materiaal etc. Eén nadeel is aan deze methode verbonden: de U.T.S., en de M.T.S., waarop de studie aan de bisschoppelijke nijverheidsschool aansluiting kan vinden zijn nog niet op dit leerplan gebaseerd. Broeder Angelus, gaf vóór het gezelschap, de jongelui op de vingers ging kijken een overzicht van de cursus en de mogelijkheden van de B.N.S. De uitstekende uitrusting van de school en de opgewekte sfeer in en rond de lokalen behoorden tot de goede indrukken, die het gezelschap van de bisschoppelijke nijverheid medenam. Naar het raadhuis. De werkbezoekers koersten vervol gens naar het gloed-nieuwe gemeen tehuis te Voorhout waar de burge meester de heer P. M. F. Smolders en de wethouders drs H. Derksen en W. Borst hen welkom heetten. In het gemeentehuis gaf de burge meester een summier overzicht van de groei en bloei der gemeente Voor hout. Hij deed een bescheiden greep het verleden, memorerde, de grote Boerhaave, die in Voorhout geboren is en stelde vervolgens vast, dat Voorhout een bloeiende gemeente is met vier en een half duizend inwo ners, die wat het levensonderhoud betreft voornamelijk op de bloembol lencultuur is aangewezen. Industrieën nodig. De burgemeester realiseerde zich goed, dat het ongewenst is, dat Voor hout grotendeels op dit middel van bestaan moet steunen. Men moet zich tegen cultuurschommelingen kunnen dekken. Naar zijn mening moet Voor hout kleine industrieën aantrekken. Terreinen waar de industrie zich kan vestigen liggen aan de spoor weg naar Amsterdam, aan de Haar lemmer Trekvaart en aan de kant van Noórdwij k-Sassenheim. Het gezelschap poseerde vóór het nieuwe raadhuis te Voorhout. Met ambtsketen: burgemeester Smolders, geheel links de heer J. A. Aalders, voorzitter van de A.K.W.V. afdeling Leiden en omgeving, naast de heer Aalders: mevr. Smolders. In de deur opening staan de beide wethouders van Voorhout: links drs. Derksen, naast hem, de heer Borst. (Foto: „De Leidse Courant"). Op de bloei van de A.K.W.V. en de gemeente Voorhout werd hierna het glas geheven. Het gezelschap bezichtigde het nieuwe raadhuis tot in de kelders en kwam tot de bevinding, dat mer voor niet te veel geld, toch een uit stekend gemeentehuis kan inrichten. Tegen zeven uur begaf het gezelschap zich naar „Het Hof van Holland" te Noordwijk, waar het diner gebruikt werdt. Advies in verband met kinderverlamming Geen JEUGDKAMPEN In overleg met de G.GJ). te Leiden en met het Nationaal Hoofdkwartier van de Kath. Jeugdbeweging maken wij bekend, dat alle kampen, zowel van welpen, verkenners, gilden en clubs, moeten worden ontraden. Hier. mede vervalt het door de G.G.D. eer der verstrekte advies, om de kampen onder bepaalde omstandigheiden te laten doorgaan. Dit geldt uiteraard voor Leiden, doch wij menen er goed aan te doen ook de kampen elders in het district te ontraden. Hoewel wij ons bewust zijn, dat dit voor velen een offer betekent, moeten wij des ondanks dit advies geven. Namens de districtsstaf. A. M. BENSCHOP. A. BUIS. A. C. J. DUINDAM. UITBREIDING Fa. A. v. d. KWAST CO. TE SASSENHEIM. De glasimport-verffabriek fa. A. v. d. Kwast Co., gevestigd in de Janvossensteeg te Leiden, heeft de laatste tijd de steeds groeiende nood zaak tot uitbreiding gevoeld. Men heeft daarom besloten een nieuwe fabriek te laten bouwen op het in dustrieterrein te Sassenheim. Van daag is de eerste paal voor de nieuw bouw, die waarschijnlijk in Novem ber in gebruik genomen zal worden, in de grond geslagen. Gouden bruidspaar in de Van der Werfstr. Vandaag gaan de bruidsdagen in van het gouden bruidspaar de heer en mevrouw A. Slootjes-Zonder op, woonachtig aan de van der Werff- straat 25b te Leiden. De heer Slootjes werd op 2 maart 1880 geboren aan de Hoefstraat te Leiden. Hij werkte enige tijd als los- In nieuw kantoor aan Witte Singel Ter gelegenheid van de opening van haar kantoor aan de Witte Singel 108 te Leiden, hield de „Algemene Op zaterdag 4 augustus a.s. zal het samenwerking comité „Rijnsburgs Bloemencorso" over de Leidse Singels en door de binnen stad rijden. Dat dit jaarlijkse evenement niet tot de omgeving van Rijnsburg be perkt blijft, is het gevolg van een „Rijnsburgs Bloemencorso", de V.V. V. te Leiden, de Veilingvereniging „Flora" en de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg. Voor zover bekend zullen aan dit corso 18 praalwagens deelnemen en De jeugd v^n Aarlanderveen heeft gisteren afscheid genomen van het schoolhoofd, de heer v. Doorp,_die naar Apeldoorn vertrekt. Deze laatste keer behoefde de heer v. Doorn niet te lopen. De leerlingen haalden hem met een draagstoel van huis af. (Zie verslag elders in dit blad). 30 luxe-wagens, waaronder verschil lende van Leidse firma's. De ont werper van de wagens is de heer G. J. Kiersch, terwijl mevrouw Kiersch ook nu weer de vraagbaak zal zijn voor hen, die de japonnen vervaar digen voor de meisjes, die een plaats op de praalwagens zullen krijgen. In de nacht vóór het corso zullen zeker 100.000 gladiolen, 50.00 anjers ruim 20.000 dahlias en duizenden eremurus verwerkt worden aan de wagens, die voor het merendeel ont staan zijn door de liefhebberij van beroeps- en amateur timmerlieden en smeden. Aan al deze wagens zullen bekende bloemsierkunstenaars hun beste krachten wijden om een spor tieve wedstrijd te dingen naar de hoogste beloning. Deze beloning zal voor de luxe wagens bestaan uit geld en bekerprijzen. Voor de praalwagens zullen geen geldprijzen ter beschikking staan. Vier muziekkorpsen hebben reeds medewerking aan het corso toege- zegd. De tijden. Het uur van vertrek is bepaald op kwart voor twee vanaf het Florater rein. Na de rondrit door Rijnsburg wordt via Oegstgeest naar Leiden gereden. Om ongeveer 3 uur zal de stoet aan de Leidse buurt aankomen, terwijl de tijd van aankomst aan het station half vier zal zijn. Na de route door Leiden afgelegd te hebben wordt het corso om onge veer 5 uur opgesteld op de Jan van Houtkade. Hier blijven de wagens staan tot 9 uur; dan zal het corso namelijk verlicht door Leiden rijden. Op 2, 3 en 4 augustus zullen ver der op grote schaal corsage-anjers aan het publiek uitgereikt worden. Op deze dagen organiseert het co mité „Rijnsburg's Bloemencorso" in de Burgerzaal van het Leidse Stad huis tevens een expositie „Bloem- sierkunst". Dit zal niet zonder meer een ge wone bloemententoonstelling zijn. In de Burgerzaal zal meer het bloem- Vervoer Centrale voor Leiden en om streken" gistermiddag in een der za len van café Aniba, een buitengewone algemene ledenvergadering. De heer G. J. Lolling, die de ver gadering voorzat, ging een ogenblik terug naar de chaos, die tien jaar ge leden heerste over het vervoer te wa ter en te land. Door de vaak minder vriendschap pelijke verhoudingen tussen de con currenten werden toen krachten en geld verspild. Langzamerhand ont stond de wens tot samenwerking. Die samenwerking is er thans in de Algemene Vervoer Centrale, waarin vele vrachtrijders, beurtschippers en verladers samengaan uit economische motieven. In deze coöperatie, die zal trachten contact te krijgen met soortgelijke centrales elders in bet land, wordt gestreefd naar bet behoud van de zelfstandigheid in eigen bedrijf. Ook wil men komen tot meer har monie onder bet personeel van de verschillende vervoer-bedrijven, hoe wel het geenszins de bedoeling is op te gaan treden als vakorganisatie! De heer Lolling sprak de hoop uit, dat de A.V.C.L. zal later blijken dat ze reden van bestaan heeft: voorts deelde hij mede, dat de B.B. door overleg met de Vervoer Centrale thans de beschikking heeft over 231 automobielen en 31 binnenschepen. Wens van de overheid. Mr. F. L. Schlingemann, hoofd ambtenaar „Samenwerking" van het departement van Verkeer en Water staat, betoogde dat met deze samen werking voldaan is aan een wens van de overheid. De uiteindelijke uitvoering van plannen, die reeds zo lang bestonden, is tot duverre het belangrijkste resultaat, doch dezelfde eensgezindheid kan ooit nog nodig zijn wanneer de staat zou willen overgaan tot socialisatie. Namens de Rijksverkeersinspectie te Rotterdam, sprak vervolgens de beer J. Oster, hoofdambtenaar aan dit instituut. Hij wees op de drie pij lers, waarop het succes van de sa menwerking rust: vertrouwen en eerlijkheid, het behoud van de zelf standigheid en voorzichtigheid Op de grote bloemenfeesten van Amsterdam, Den Haag, Aalsmeer en Rotterdam is namelijk gebleken, dat de belangstelling van het publiek uit ging naar de enkele inzendingen van de individuele bloemistwinkerliers. In de Burgerzaal nu, zal op genoem de data aan de verschillende bloem sierkunstenaars gelegenheid gege- worden om hun kunstzin en hun beroepstrots onder elkaar uit te spe len. Aan deze tentoonstelling is der halve geen prijsvraag verbonden. De expositie wordt donderdag 2 augustus om 8 uur n.m. voor het pu bliek opengesteld. Vrijdag en zater dag zal de bloemenweelde van 10 tot 22 uur te bezichtigen zijn. Ook het Leidse bedrijfsleven toont activiteit. De zaterdagmarkt zal door de Vereniging voor de Markthandel door bloemwerk opgefleurd worden, terwijl men ook plannen heeft om andere attracties aan het gebeuren te verbinden. Verschillende Leidse middenstan ders hebben reeds toegezegd hun etalages met bloemen te versieren. De gymnastiekvereniging D.W.S. uit Rijnsburg belast zich in de corso- week met de verkoop van program ma's waarin alle bijzonderheden over het corso vermeld staan. Hopelijk zal het weer ertoe bijdra gen om op 4 augustus zowel 's mid dags als 's avonds de Bloemenpracht van het Rijnsburgse produktiecen- trum volkomen tot haar recht te doen komen. 1 arbeider en werd daarna zelfstandig zandschipper. Toen hij, na een jaar of tien gedwongen werd dit bestaan op te geven, kwam hij als grondwer ker in dienst bij de firma Hooge- doorn en Kamsteeg, waar hij ook zyn vijfentwintigjarig jubileum vierde. Mevrouw E. Sloot jes-Zonderop werd op 28 augustus 1885, als doch ter van de molenaar, geboren op de watermolen van de Bos- en Gast huispolder aan de Vliet te Zoeter- woude. Omdat er thuis negen kinde ren waren, ging ze al vroeg uit wer ken als dienstbode bij de boeren. Ze trouwde toen ze twintig jaar was en woonde toen enige tijd in Oegstgeest. Maar haar vier kinderen zijn alle maal Leidenaren. Ze heeft vyftien kleinkinderen en nog geen enkel achterkleinkind, maar van de klein kinderen zijn er nog maar twee ge trouwd. De grote trots van het bruidspaar is de oudste kleinzoon, die als be- roepsmariner hij verblijft nu op Biak in Nederlands Nieuw Guinea in de voetsporen van zijn vader treedt. Grootvader is echter mooit in militaire dienst geweest. Op maandag 6 augustus, zal het eigenlijke feest worden ingezet met een tweetal H. Missen in de Harte- brugkerk. in het kiezen van de vorm van organisatie. Het welzijn van de deelnemers mag niet worden opgeofferd aan de eigen glorie van de Centrale. Hij zeide, dat zijn ver trouwen in deze organisatie was toe genomen ibij het zien van het tot dus verre bereikte resultaat. Evenals de heer G. C. Buys, lande lijk voorzitter van de Nationale Or ganisatie van Beroepsvervoerders in het Wegtransport, wenste spreker de Centrale veel succes in haar pogen. De heer W. A. H. M. Brugman, die sprak namens het H.B.B., herinnerde er aan, dat de BB de eerste klant was van de Vervoer Centrale, die een vlotte bediening had gegeven. Hij sprak de wens uit dat dit altijd zo zou kunnen blijven. Tot welzijn van de vereniging en van de individuele ondernemer wen ste vervolgens de heer D. Pronk, na mens het bestuur van de P.C.B., dat het tot nu toe geboekte resultaat slechts het begin zou mogen zijn van het resultaat en dat de Vervoer Cen trale zou mogen bereiken wat ze zich ten doet gesteld heeft. De heer P. E. Sikkema, van de Stichting Particulier Vervoer, die be doeld is als overkoepelend orgaan voor de commerciële apparten in het vervoerswezen, wees nog op de die nende taak van een vervoer-centrale t.a.v. de industrie en de handel. Nadat de heer W. Slootweg, direk- teur van de firma W. Slootweg Zn., te Hazerswoude de hoophad uit gesproken, dat het bestuur van de Verveer Centrale de ervaringen, die het in de afgelopen tien jaar rijker is geworden, zal weten te benutten, waardoor dan zeker goede resultaten zullen worden geboekt, sloot de voor zitter deze bijzondere vergadering, waarna tijdens een gezellig samen zijn, een rondgang gemaakt werd dcor het geriefelijk ingerichte nieu we kantoor. Mulo-examens te Leiden Voor het Mulo-diploma (A) zijn geslaagd: A. Mol, Leiderdorp; K. J. Paling, Oegstgeest; G. G. Rozier, J. H. Stadtman, A. Weima, Oegstgeest; J. J. Baerents, Oegstgeest; J. C. W. Roman, T. Soesman, Woubrugge; M. J. Sira, A. S. van Sluys Veer, Lei derdorp; B. v. d. Berg, G. Madern, Hazerswoude; J. A. Paling, Koude kerk; G. H. Plekkringa, E. G. Klein, Bodegraven; N. Lodder, Zwammer- dam. Behalve dit diploma behaal den ook nog het middenstandsdiplo ma: A. E. Benvenuti, J. J. B. Hasse- fras, T. Hoogendoorn, Hazerswoude; A. Harkes, F. Ruis, E. van Tol, allen Hazerswoude. Afgewezen 6 kandida ten. Waar geen plaatsnaam is ver meld is dit Leiden. OEGSTGEEST Afscheid mevr. Monteba. Mevr. Monteba—Loef gaat na 33 jaar af scheid nemen van de kleuterschool aan de Hoge Morsweg. Morgenmid dag is er van 3.30 tot 5 uur receptie.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7