jeugd van Aarlanderveen nam afscheid van hoofdonderwijzer Duinstreek UUTÜGAT &>jmü$TAD Scherp RIJNSTREEK Foto-Ciné JAN WOLFSLAG VRIJDAG 20 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 h v a f* IXM\j dc Hedenmiddag om 17.00 uur kwam na 10 jaar missiearbeid in Uganda, op Schiphol aan de zeereerwaarde Father C. Juffermans uit Leiden. Gedurende zijn verblijf in Nederland zal hij zijn intrek nemen in de pas torie van deken Juffermans te Zoe- terwoude. Kath. Vacan/tiebezigheden. De kath. Vacantie-bezigheden ge ven een wijziging in de adresen door Deelnemerskosten kunnen wórden afgedragen aan mevr. Peeters, De Laat de Kanterstraat 30b en de heer P. van Adrichem, Roodenburger- straat 35. Bijbelrol gevonden In het gebied van de Dode Zee is een bijbelrol gevonden niet ver van de grotten, waar in 1947 de beroemde Bijbelrollen van de Dode Zee zijn ontdekt. Dit manuscript bevat de vijf boeken: Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri en Deuteronmium. Postzegels met Pausenbeeltenis In de stad Panama is de verkoop be gonnen van een postzegelserie, waar mee Amerikaanse zakenlieden onge veer veertig miljoen dollar hopen te verdienen. De serie telt twaalf ze gels van verschillende fVaaVc, elk met de beeltenis van één der Pausen Pius. De Amerikanen hadden de zegels zelf in Californië laten drukken. Zij boden de Panamese post de verkoop rechten aan. waarbij de Panamese regering zestig procent vande winst zal krijgen. De rest is voor de Ame rikanen. De Panamese regering heeft goed keuring gegeven voor de uitgifte van 195 miljoen zegels met een to tale waarde van 105 miljoen dollar. Na zes maanden zullen alle onver kochte zeges worden verbrand. Overstromingen in Neder-Saksen In de gebieden van Fallingsostel en Verden (Neder-Saksen) is don derdagmiddag de noodtoestand afge kondigd, daar de sterk gezwollen ri vier de Aller de dijken op verschei dene paatsen heeft doorbroken. Vele dorpen staan reeds onder water en zijn door het water ingesloten. Reddingsploegen van de „techni sche hulpdienst" hebben zich naar de getroffen gebieden begeven en trachten het vee te redden en de bressen met zakken zand te dichten. Omroeprwagens van de politie rij den door de dorpen en houden de be volking op de hoogte van de water stand, waarvan het hoogtepunt naar verwachting pas vandaag zou wor den bereikt. Men schat, dat de schade alleen al in het gebied rondom Detmold (Oostelijk Westfalen) een 23 miljoen gulden, beloopt. POTLOOD en GEEST Vakantie Jeugd-E.H.B.O. Nu allerwege de vakanties begon nen zijn, gaat ook de jeugd-E.H.B.O. van de Katholieke Nationale Bond „Peerke Donders" te Leiden, op va kantie om weer krachten te verza melen voor het komende seizoen. Daarom is er vóór september a.s. geen cursus meer. Dit geldt zowel voor de begin- als voor de vervolg cursus. Ook de examens van de be gin cursus zullen eerst na de vakan tie worden afgenomen. De leden kragen hierover nog na der bericht. „Sint Christoffel". De leden van „Sint Christoffel" worden er aan herinnerd, dat er op zondag 22 en op zondag 29 juli a.s. des morgens om 9 uur een H. Mis zal worden opgedragen voor de zie- lerust van het overleden lid van de vereniging, de heer Zandvliet. Het bestuur vertrouwt erop, dat er vele leden aanwezig zullen zijn. Vier jubilea bij N.V. Wernink's Beton Maatschappij. Bij de N.V. Wernink's Beton Maat schappij te Leiden werd op donder dag 19 juli het feit herdacht, dat 4 werknemers 25 jaren in dienst zijn. Het zijn de heren: C. Montanje die oorspronkelijk be gon als transportarbeider, vervolgens geplaatst werd in de afdeling riool buizen, daarna in die der N.P.- en W.P.-balken, en die thans in de pro ductieafdeling van Colcret-Sierbe- ton werkzaam is. H. A. van der Linden was eerst in de afdeling rioolbuizen werkzaam, dan in die der trottoirbanden (voor al als deklaagmaker en bij het was sen). Thans werkt hij in de afdeling Colcret-Sierbeton. A. de Roode, die begon in de af deling rioolbuizen en overging naar de afdeling trottoir-banden en daar na werd geplaatst in de afdeling di verse betonproductie. J. Montanje die in dienst werd ge nomen voor de afdeling rioolbuizen. Hij doorliep vervolgens enige ande re afdelingen om tenslotte bij de af deling trottoirbanden te komen. De jubilarisen werden door de di rectie en door een aantal staffunctio narissen in de directiekamer op har telijke wijze toegesproken en hun werd een enveloppe met inhoud overhandigd. Van de zijde van het personeel heeft een afvaardiging van het jubileumfonds des avonds de ju bilarissen in huielijke kring een aar dige herinnering aangeboden. Leidse Agenda VRIJDAG. Rembrandtspel. Lakenhal. 8 en S ZATERDAG. Technische school Don Bosco. Di ploma-uitreiking. Schoolgebouw 14.30 uur nam. Vacantie-inlichtingendienst K.A.J. Mare 45. Dinsdags en donderdags van 7.308.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet (Kloksteeg 25). Tekeningen door Rembrandt (t.m, 15 september). Ars Aemula Naturae. Tentoonstel ling van leraren en leerlingen t/m 18 augustus. Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 105 uur nam. Zondage 15 uur nam. Don- derzagavond 7.308.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomertentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Dienst der apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807; Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, telefoon 21060, Apotheek Oegstgeest, Wil'hel- minapark 8, telefoon 26274. AARLAHITERVEEN COMMISSARIS DER KONINGIN KOMT OP BEZOEK. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van mr. J. Klaasesz, com missaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, in het kader van zijn werkbezoeken ter kennismaking met de gemeentebesturen en ter oriëntering ten opzichte van de in zijn werkgebied heersende proble men en wensen, op maandag 13 augustus ook een bezoek aan Alphen aan den $ijn te brengen. Het programma dat ter gelegen heid van dit bezoek, in overleg met het kabinet van de commissaris der koningin, door het gemeentebestuur wordt samengesteld, zal zo breed mo gelijk van opzet zijn, teneinde de hoge bezoekers een zo ruim moge lijk inzicht te geven van wat in Al phen aan den Rijn leeft en heerst. NIEUWKOOP Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverle ning. De Fed. van Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverlening die on langs is opgericht en waarin alle plaatselijke vrouwenverenigingen- en groepen zijn vertegenwoordigd is gis teravond in vergadering bijeengeko men in Sporthotel. De vergadering stond onder leiding van mevr. 't Hart die in haar openingswoord meedeel de, dat het de bedoeling van de fede ratie is te komen tot oprichting van een Sociëteit voor de Ouden van Dagen. In verschillende plaatsen el ders is hiervoor grote belangstelling, en ook bij de ouden van dagen in Nieuwkoop leeft hiervoor grote inte resse. Het ligt in de bedoeling voor lopig 1 maal per maand bijeen te komen, bij voorkeur des middags en op deze bijeenkomsten zullen de be jaarden op aangename wijze worden bezig gehouden met films, lezingen, spelletjes e.d. Bovenal echter is hier de medewerking van de dames nodig welke hierin bestaat dat regelmatig enkelen beschikbaar zullen zijn om de bijeenkomsten voor te bereiden en te leiden. De aanwezige dames zeggen, na bespreking van allerlei aspecten van deze onderneming, hun volledige medewerking toe. Men hoopt in september a.s. de eerste bij eenkomst te kunnen beleggen. Waar deze gehouden zal worden zal nog een punt van nadere bespreking uit maken. NIEUWVEEN Mooie promotie. Met ingang van 1 augustus a.s. is de besteller bij de PTT, de heer J. v. d. Breggen be noemd als kantoorhouder van het 4e klasse hulpkantoor der PTT te Ter Aar. Met ingang van dezelfde datum is in zijn plaats als besteller te Nieuwveen benoemd, de heer H. Groenendijk uit Zegveld. W0UBRUGGE Binnenbrandje. Tijdens afwe zigheid der bewoners, raakte woens dagmiddag het petroleumstel bij de familie A. van 't Wout aan de Cou- riekade in brand. Dank zij de voort varende hulp der omwonenden kon met emmers water het brandje be perkt blijven tot de keuken, waar nog al wat schade aangericht werd. XOORDWMKERHOUT FEESTELIJKE UITREIKING VAN VERKEERSDIPLOMA'S. Woensdagmiddag vond in de to neelzaal van de St. Bavostichting de uitreiking plaats van de verkeersdi- ploma's aan de kinderen, die met goed gevolg het examen hadden af- gelegd. De uitreiking had plaats door de loco-burgemeester J. van der Voet, die de burgemeester verving, in aan wezigheid van pastoor Standen- meijer, namens het R.K. Schoolbe stuur St. Jozef, opperwachtmeester J. Doddema en de wachtmeester le kl. B. Hogendorp, die de practische opleiding van de schooljeugd in han den had. Opperwachtm. Doddema bracht in zijn welkomstwoord dank aan het onderwijzend personeel, dat goed werk geleverd had, gezien het resul taat, dat van de 208 deelnemers er 186 waten geslaagd. Zuster Marino van de R.K. School „De Voorzienigheid" kreeg een ex tra pluim, orfidat van haar school de meeste candidaten waren geslaagd, met 0 fouten. Opperwachtm. Dodde ma waarschuwde de kinderen er voor, dat, nu de diploma's zouden worden uitgereikt, ze ook in de toe komst d'e regels van het verkeer goed in acht zouden nemen. Hierna reikte wethouder van der Voet de diploma's uit. Bovendien kregen Jan Hulsebosch, Rie Her mans, Jeanne van den Berg, Rie Kui pers, Willy Kortekaas, Maarten Oost- dam, Wim van Aken, Jan van den Burg en Tineke Broekhof het V-in signe, omdat zij in hun examenwerk nul fouten hadden gemaakt. Na een tractatie werden twee ver- keersfilms vertoond. Ook werd nog door Broeder Dubritius de door hem opgenomen film over de laatst ge houden Avondvierdaagse vertoond. Ten slotte dankte opperw.m. Dod dema de wachtm. le kl. B. Hogen dorp voor de lessen, die hij op de scholen had gegeven, en de ver- keersbrigadiertjes, die een jaar lang hun prachtige taak hadden verricht en gaf hun ieder, omdat het uitstap je niet kon doorgaan, een nuttig ca deau. De zondagsdienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter B. C. C. Wösten, Kerkstraat 28, tel. 285. Muzikale rondgang. Zaterdag, 21 juli zullen vanaf 's middags 2 uur de beide muziekkorpsen „St. Jeanne d'Arc" en „De Harpe Davids" een muzikale rondgang door het dorp maken. Tijdens deze tocht zal gecollec teerd worden voor het Prins Bern- hardfonds, uit welk fonds bijdragen worden verstrekt aan op het gebied van cultuur of sport werkzame ver enigingen. Deze collecte wordt door burgemeester P. M. M. van der Weij- den warm aanbevolen. WARMOND Aan de R.K. Huishoudschool te Leiden slaagde cum laude voor cou peuse mej. F. Weyers alhier. Wat lezers schrijven Rijp wetering, 15 juli 1956 Naar aanleiding van een ongeval, dat enkele weken geleden in de on middellijke nabijheid van Oud-Ade is gebeurd, en waarbij een motorrij der en een jongetje het slachtoffer zijn geworden, zou ik, door bemidde ling van Uw courant, even een na- sleepje uit de wereldwillen helpen, althans het sterk proberen. Het gaat niet over het ongeval zelf, ook niet over eventuele gevolgen hiervan, maar om de geruchten omtrent de Eerste Hulp verlening. Enige personen, die er onmiddellijk bij waren, schenen in hun onderbe wustzijn iets van een E.H.B.O.-ver eniging te weten, en togen daarom naar ons clublokaal der E.H.B.O. te Oud-Ade, om eens even wat verband te halen doch vernamen daar dat de sleutel van de oe/enverbandkist bij de penningmeester was, die enkele honderden meters verder, woont. En nu komen de geruchten, van „wat een vereniging, geen sleutel bij de verbandkist enz. enz." Gedachtig aan het spreekwoord, dat je nooit door een nette wagen overreden wordt, trekken wij ons er niets van aan, doch voor de mensen die geen besef van het E.H.B.O.-leven hebben, en die zijn er altijd nog veel te veel, willen wij ons hier even verantwoorden. In ons clublokaal achter café v. d. Poel te Oud-Ade is wél een oefen- IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllllï VERHOOG UW VAKANTIEVREUGDE J SOLIDA JR., prettige 6x6 klapcamera f 57.— j t i AGFA-ISOLA, nieuwste 6x6 camera f 55. Vfi f f GLORIÊTTE kleinbeeldcamera met 2,8 lens f99,— IllcllVdle# J VOIGTLANDER Vito B met color-scopar 3,5 f159— BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis LEIDEN - TELEFOON 21851 HAARLEMMERSTRAAT 102 naast Bata - LEIDEN - TELEF. 32778 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Advertentie) No. 525. Horizontaal: 1. goed ge oefend, 8. zijtak Donau, 9. ontken ning (spreektaal), 10. heilige (afk.), 11. deel van een helm, 13. munt in Zweden (afk.), 14. broeder van Mo- zes, 16. stalen hoofddeksel, 17. dun ne overjas, 18. zilt vocht, 20. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 22. ge rucht, 23. afkorting van mangaan, 24. rivier (spaans), 26. plechtige gelof te, 27. afvaardiging. Verticaal: 1. ordelijk in een rij ge schikt, 2. boomloot, 3. stoomschip (afk.), 4. links (voermanswoord), 5. voorvoegsel, 6. waterdoorlatend, 7. rangtelwoord. 11. deel van een huis, 12. patroon, 14. berg, 15. troefkaart, 19. graafschap in Engeland, 21. aan wijzend voornaamwoord, 23. maand van het jaar, 25. voorzetsel, 26. voeg woord (Fr.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 522. Horizontaal. 1. rek, 4. dok, 6. merel, 7. op, 9. ge, 10. kanteloep, 15. toe, 16. ert, 17. kanni baal, 20. Ot, 21. L.O., 22. takel, 24. koe, 25. eed. Verticaal: 1. rook, 2. Km, 3. pree, 4. dl., 5. klep, 8. patat, 9. getal, 11. non, 12. ten, 13. leb, 14. ora, 17. kolk, 18. inkt, 19. lood, 22. te, 23. le. In draagstoel naar school Ruim 170 jongens en meisjes na men donderdagmiddag op de bevlag- de en versierde speelplaats van de r.k. scholen van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus afscheid van het hoofd der scholen, de heer W. H. M. van Doorn, die, na zeven jaar in Aarlanderveen te hebben gewerkt, een benoeming heeft aanvaard tot hoofd van een te bouwen school te Apeldoorn. Tevens werd afscheid genomen van de onderwijskrachten mej. M. M. C. Hoogervorst, die na een korte voor bereiding te Brussel als leken-onder- wijzeres naar Nieuw Guinea zal ver trekken en van de heer Th. A. Höfte, die de heer Van Doom naar Apel doorn vergezelt. Het was een buitengewone school middag in Aarlanderveen, waarin het lesrooster ongetwijfeld niet zal hebben voorzien. En het was tevens voor de heer Van Doorn een gemak kelijke middag, want hij had deze keer maar te luisteren en gewillig alles over zich heen te laten gaan wat anderen dit keer voor hem had den klaar gestoofd en waarbij uiter aard de schoolkinderen het hoogste woord hadden. Dit heeft ook een pleizierige en nuttige kant, want de heer Van Doorn werd nu tevens in de gelegenheid gesteld de vorderin gen van zyn kinderen gade te slaan. Het ging nu niet om twee maal twee, ook niet waar Aarlanderveen wel op de landkaart te vinden was, maar om liederen, dansjes, spelletjes, samen spraak j es en wat dies meer zij. In de draagstoel. De heer Van Doorn zal wellicht in i heel zijn leven niet zo gemakkelijk op de school zijn gekomen dan deze middag. Want nauwelijks had hij een paar stappen buiten de deur van zijn woning gezet, of hij werd op een draagbare stoel „gezet" en zo droegen een aantal „Chineesjes" ge flankeerd door een „ere-garde" die een aantal attributen meedroegen, die het onderwijs illustreren, de bo venmeester naar de ingang van de school. Ook de schoolbel werd nu niet door hem geluid. Een leerling nam zijn taak ten deze over en hij deed dat kennelijk met een pleizier om jaloers op die „baan" te worden. Toen begon de „school". .Meester Van Doorn, vergezeld van zijn echt genote en kinderen, nam plaats naast pastoor Kragtwijk op een ere podium voor de ingang van de school. Hier werden de heer en mevr. Van Doorn door de pastoor der pa rochie begroet en met een driewerf hoera door de kinderen ontvangen. De opvolger van het gaande school hoofd, de heer Fr. W. H. van Cras- beek hield een korte toespraak waar in hij zijn collega een prettige en vooral een „leerzame" middag toe wenste. Aardige stukjes wisselden elkaar hierna in vlot tempo af, allemaal ter ere van de heer Van Doorn ingestu deerd en vertolkt door leerlingen van alle klassen. Een koortje „zonder naam" zong o.l.v. Hans Verhagen een leuk versje. Aardig was en het ver liep ook goed, de vertelling „Hans met de bonte kraai", voorgedragen door mej. Hpogervorst en uitgebeeld door een aantal kinderen. Met z'n allen zongen ze een feestlied. Het stukje „Koning Mohammed", een sa menspraak in Litanie-vorm, was een kostelijk nummer waarin het „por tret" van hoofdonderwijzer Van Doorn op „meesterlijke" wijze en in zeer geestige trant werd getekend en verschillende affaires rondom hem op treffende wijze in het licht ge stéld. Geschenk en tractatie. De in deze „Litanie" geuite wens, dat meester Van Doorn niet zal ver geten te trakteren voor hij Aarlan derveen metterwoon (uiterlijk 16 augustus) zal gaan verlaten, ging al spoedig in vervulling, want hij deed dit dezelfde middag reeds. Het wemelde weldra over de speelplaats van ijsjes-etende kinde ren, die de traktatie op deze bij uit stek mooie zonnige middag zich uit stekend lieten smaken. Als blijvende herinnering aan zijn zeven schoolhoofd-jaren in Aarlan derveen en als een „monument' symboliserend de dankbaarheid van de leerlingen en de onderwijskrach ten, zoals de heer Van Crasbeek het uitdrukte, werd de heer Van Doorn een nuttig rotan tuinstoel aangebo den. Het geschenk stond op de speel plaats opgesteld, op een tafel en on der een zwaar ondoorzichtig vloer kleed, dat voor deze gelegenheid er gens in een woning wellicht een kale vloer in de woonkamer heeft ach tergelaten. Hoofdonderwijzer Van Doorn mocht dit monument zelf ont hullen. De kleine Jacquelien Hooge- veer\ gaf mevr. Van Doorn als „troostgeschenk" een bouquet bloe men. Toespraak van pastoor. Pastoor Van Kragtwijk sprak een ko^L woord namens het schoolbe stuur'. Hij herinnerde er aan, dat de heer Van Doorn gedurende de zeven jaren dat hij de school heeft geleid, de kinderen van zjjn parochie veel heeft "geleerd. De pastoor waardeerde ook de wijze waarop hij de onder wijskrachten heeft geleid. In die tijd waren er vijftien mutaties geweest. Die gingen vonden hier een goede voorbereiding voor een zwaardere taak in grotere scholen en namen de sprong over de springplank naar een beter - gesalarieerde betrekking. Heel in het bijzonder waardeerde de pas toor dat de heer Van Doorn vooral een katholiek hoofd der school is ge weest. Mede hierdoor heeft hjj de jeugd voor vervlakking bewaard. Om de band met de school te be waren bood de pastoor de heer Van Doorn het ere-lidmaatschap van de school aan. De pastoor omhing hem de uiterlijke „versierselen" aan deze onderscheiding verbonden en bood hem een aardig gekalligrafeerde oor- R.K. Jeugdbeweging neemt voorzorgsmaatregelen Het hoofdbestuur van de R.K. GM- senbeweging heeft zich in een schrij ven tot alle groepsleidsters en plaat selijke afdelingen gewend over een aantal voorzorgsmaatregelen naar aanleiding van het aantal gevallen van kinderverlamming in Neder land. Zo ontraadt het hoofdbestuur met gidsen en kabouters, die jonger zijn dan twaalf jaar, in Limburg te gaan bivakkeren. Tegen het bivakkeren van gidsen boven deze leeftijd heeft •men geen bezwaar, doch aangeraden wordt met de Limburgse groepen in de eigen provincie te blijven en de groepen van buiten Limburg hun bivak niet in deze provincie te doen opslaan. Een dergelijk advies heeft men ook gegeven voor het West- land, Rijswijk en Delft. Aan de gidsenbeweging van de bisdommen Haarlem en Rotterdam beeft men het bivakkeren geheel ontraden. Ook de kringva'kanties van de kabouters zijn afgelast. Waar kinderverlamming heerst, is het bivakkeren geheel verboden. De groepsleidsters zijn geattendeerd op de noodzakelijke rust, die de kinde ren tijdens het bivakkeren moeten hebben. Zelfs is er sprake van ver plichte rust na het middageten. Ook het nationaal hoofdbestuur van de Katholieke Jeugdbeweging heeft geadviseerd om met jongens beneden 12 jaar niet in Limburg op kamp te gaan. Ditzelfde geldt voor 'groeperingen in Rijswijk, Delft en het Westland. Tour de France Voor de 15e étappe van de Ronde van Frankrijk van Montpellier naar Aix en Provence over 204 km. zijn om 11.15 uur de overgebleven 97 renners vertrokken. Met uitzondering van de ploeg van de lie de France is het peloton met 1 min. achterstand op het tijdschema Lunel (28 km) gepasseerd. Ile de France volgde op 5 min. Beaucaire, 78 km. van de start ge legen, werd het eerst bereikt door de Siguenza (Ile de France). Hij had enkele honderden meters voor sprong op het peloton. De renners hadden daar een achterstand van 10 •min. op hét tijdschema. verbandkist, die gebruikt wordt op de wekelijkse E.H.B.O.-oefenavonden, doch al is dit verband nog zo schoon, daar zorgt onze prima dameskern voor, dit verband is niet geschikt voor daadwerkelijke Eerste Hulp. Hiervoor moet U zijn bij de huizen die getooid zijn met een groot bord „E.H.B.O.-verbandpost" en het ko mische van dit geval is, zo'n post is drie a vier huizen verder bij v. d. Geest, timmerbedrijf te Oud-Ade. Daarom hoop ik in stilte, dat het geen inwoners zijn van Oud-Ade of Rijp- wetering die deze unfaire praatjes üitkramen, want die weten deze ver- bandpost in de onmiddellijke nabij heid van ons oefenlokaal, al jaren, en mocht het wel zo het geval zijn, nu dan heeft dit stukje voor deze ziende- blind-mensen geen nut, doch wel hoop ik dat de andere dorpsgenoten niet verder meer op deze" roddel praatjes ingaan. EEN BESTUURSLID VAN EHBO-AFD. RIJPW.-OUD-ADE Boekbespreking „Bob Benning ruikt lont" en „De oproep van inspecteur Reed" door Bernard Bruinhof. „Blauwe Speurder serie'.' Uitgever Stenvert, Meppel. „Bob Benning ruikt lont" en „De oproep van inspecteur Reed" zijn de titels van de jongensboeken, die on langs in de „Blauwe Speurder-serie" van de uitgeverij Stenvert te Mep pel zijn verschenen. Bernard Bruinhof, een jonge schrijver, die nog - - niet zo lang geleden debuteerde, kende aan. Dit ceremonieel, dat als weet hoe hij de jeugdigen van 12 tot ct.c lwWJn jg jaar mQet boeien een geestig intermezzo was bedoeld, werd door de heer Van Doorn op passende wijze geapprecieerd. -\ Hierna voerden twee stimmen een ieuke gecostumeerde krijgsdan. waarmede de echtheid dj v nauwge zette „studie" zo getrouw mogelijk werd benaderd. Naar de missie. Vervolgens werd'afscheid genomen van mej. Hoogervorst. Dit gebeurde :n een samenspraakje van Jacquelien Hoogeveen en Dikkie van Doorn, de iaatste een zoontje van de gaande hoofdonderwijzer. Ook de heer Van Doorn nam af scheid van haar niet van de heer Höfte, die hem vergezelt naar Apel doorn en wees de kinderen op de belangrijke en moeilijke taak die zij straks op zich gaat nemen in Nieuw Guinea in de missie. De heer Van Doorn dankte de kinderen voor dit afscheid en tevens de onderwijs krachten die hierin de hand hebben gehad. De pastoor nodigde de kinderen uit vrijdagmorgen naar de H. Mis te komen en te communiceren tot be sluit van het schooljaar en tot in tentie van de gaande leerkrachten. Een beker limonade was het sym bolische laatste woord, dat de heer Van Doorn in dit verband tot „zijn" Aarlanderveense schooljeugd heeft gesproken. Gods zegen vergezelle hem en zijn gezin was de laatste wens die deze jeugd hem meegaf! i Hij plaatst zijn jonge helden nuchtere sportieve Groningers met de neus op het spoor van misdaad en volgt hen dan op hun wonderlijke avonturen, die de grenzen van ver schillende landen oversohrijden. De schrijver heeft aldus de jon gensziel, die hunkert naar ridderlijke, niet alledaagse avonturen, goed ge peild. Zijn persoonsbeschrijvingen geven blijk van een indringende hu moristische kijk op personen en situaties, die het vertrouwen wettigt, dat van zijn hand meer goede boe ken voor de jeugd zullen volgen. Wilt U iets weten? Vraag: Kortste route 1) van Sas- senheim naar Tilburg en 2) van Til burg naar Kortenberg (België) Af stand. Antwoord: 1). Sassenheim, Den Haag, Rotterdam, Dordreoht, Breda, Tilburg. 125 km. 2). Tilburg, Turnhou- Hérenthals, Lier, Meohelen, Steenok- kerzeel, Nossegem, Kortenberg, 100 kilometer. Vraag: Kortste route van War mond naar Druten (Gld.) Afstand. Antwoord: Warmond, Leiden, Woerden, Utrecht, Wijk bij Duurste de, (Veer) Tiel, (Veer) Wamel, Dru ten. Afstand 99 km.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2