SteGcidóeÖowïCï/nt Mpenoing prikte SOENARJO onverwacht in lagere rang overgeplaatst Soenarjo's carrière STUK Wrijving tussen Indonesiërs en Chinezen Geen dollars en ponden voor de Assoean-dam Er wordt nog gestaakt in Poznan Verklaring van BRIONI Hitiers zuster op straat gezet Soekarno's reisplannen Adenauer voelt weinig voor ontwapening Explosie in Poolse mijn 2.95 Afnemend buiig VRIJDAG 20 JULI 1956 47ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, 12.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.p.17.40 - Advertenties: ,17 ct.p.m.m. Teleloontjes 1.50 Was hij partijdig tegenover rijke delinquenten? De Indonesische officier van justitie Soenarjo, openbaar aanklager in het proces tegen de Nederlander Schmidt, is gisteren onverwacht overgeplaatst naar een andere afdeling van het bureau van de procureur-generaal. Een officiële reden voor Soenarjo's overgang naar het kantoor van zijn chef Soeprapto is niet gegeven en evenmin is het bekend of hij zal blijven optreden in de zaak-Schmidt waarin hij op 31 juli zijn requisitoir zou houden. Aangenomen wordt evenwel dat de degradatie van Soenarjo, die indertijd de doodstraf tegen Jungschlaeger eiste, voortvloeit uit de kritiek die van vele zijden op hem is geuit wegens het vrijlaten van een rijke Indonesische zakenman van Chinese afkomst. Deze werd na een gevecht met een officier van het leger gearresteerd maar na enkele dagen zonder meer in vrijheid gesteld. PUBLIEKE SCHANDAAL. Dit publieke schandaal heeft inmid dels in Indonesië geleid tot een stort vloed van beschuldigingen en tegen- beschuldigingen tussen Indonesische en Chinese staatsburgers, waarin het woord steekpenningen nogal eens voorkomt. In Djakarta zijn gisteren vlugschriften verspreid, getekend door de „uitvoerders van de Indone sische revolutie", waarin op burgers van Chinese afkomst een beroep wordt gedaan lijsten te publiceren met de namen van regeringsautoritei ten die zich hebben laten omkopen. Het militaire commando van Djakarta gaf een verklaring uit, dat stappen moeten worden genomen en „recht en orde" te herstellen". De verklaring wordt noodzakelijk geacht „teneinde gevoelens van onrust tussen de inwo ners van de hoofdstad te voorkomen". Indonesische parlementsleden en zakenlieden hebben zich in die afge lopen weken in toenemende mate vol rancunes tegen niet-iniheemsen van Chinese afkomst igetoond. Het parle mentslid Sjecih Djajaloediddn beschul digde de Indonesische Chinezen er openlijk van dat zij „altijd met iedere wind' meedraaien. Assaat, een voor aanstaand zakenman, noemde gisteren het Chinese kapitaal „gevaarlijker dar het Nederlandse". Enige tijd ge leden stelde Assaat op een conferen tie van niet-Cihinese importeurs in Soerabaja een ontwerp op voor de nationale economie waarbij de Indo nesische ondernemingen worden „oe- schermd tegen met-inheemse zaken,7 voornamelijk tegen oedrijven van Chinese afkomst. Zijn ontwerp wev.i •riioor vele mdcnesische kringen, gejuich. In Makassar diende het zelfs als basis voor een nieuwe politieke partij. Het incident. De beweging-Assaat kwam dezer dagen fel in het daglicht te staan na het bovengenoemde incident dat zich voordeed tussen een dokter van het leger en een Indonesisch burger van Chinese afkomst. Deze, Han Swie ge naamd, verwondde de dokter in een straatgevecht na een geschil over ver- keersvoorsdhirifteii. De rijke auto dealer Han Swie werd gearresteerd maar enige dagen later vrijgelaten na tussenkomst van Soenarjo al wordt dit niet van officiële zijde toegegeven. Ho onafhankelijke blad „Ijndonesia Raya" drong er gistermorgen in een nrofdartikel op aan dat Soenarjo moet aftreden omdat hij Han Swie uit voor -arrest had ontslagen. Het blad be toogde dat Soenarjo „de rijken ver dedigt". Aanbod weer ingetrokken Egypte heeft donderdag het Westen opnieuw om steun gevraagd voor het bouwen van een stuwdam in de Nijl bij Assoean. Het verzoek werd door de Egyptische ambassadeur te Was hington, dr. Ahmed Hoessein, gedaan tijdens een bijeenkomst met de Ame- Arbeiders in „sit-down"-staking Arbeiders van de enorme „Stalin"- locomotieffabriek in Poznan zijn een „sit-down"-staking begonnen, omdat na de opstand in juni hun eisen niet zijn ingewilligd, aldus een reiziger, die uit Polen in Berlijn is aange komen. IJe reiziger verklaarde, dat de sta king nog gaande was toen hij eind vorige week Polen verliet. Troepen hadden toen de fabriek in Poznan om singeld om de stakers tot overgave te dwingen. Donderdag 12 juli" haddon een paar arbeiders geprobeerd! d'e fabriek te verlaten, maar of de militairen had den dit verhinderd of zij keerden vrij willig terug, toen bleek, dat zij buiten de fabriek hun kameraden toch niet kondien helpen. Er hadden zich geen schietpartijen voorgedaan. De vrou wen van de arbeiders mogen voedsel brengen en met haar mannen praten. Volgens de reiziger staken de arbei ders niet slechts voor hogere lonen en lagere prijzen, doch ook uit protest togen de arrestaties, die na de opstand van 28 juni verricht zijn. Hij zei voorts, dat zijn Poolse vrienden hem gesmeekt hebben aan de buitenwereld verslag over de nieuwe staking uit te brengen. Processen in augustus? iDe processen tegen de 323 Polen, die aan de opstand in Poznan heb ben deelgenomen, zullen volgens niet- offioiële bronnen in Warschau, begin augustus worden gevoerd, zo meldt U. P. Men neemt aan, dat de prOces- cen in Poznan zelf zullen worden gehouden. Waarschijnlijk ziullen twee geschei den processen gevoerd worden, één voor misdadigers, die uit de gevange nis werden bevrijd en waarvan er volgens officiële verklaringen 33 wer den gegrepen, en één voor „politieke", vergrijpen. De leiders van Zuid-Slavië, India en Egypte hebben na afloop van hun overleg op het eiland Brioni een ver klaring uitgegeven, waarin zij hun oproep tot verbod van atoomwapens herhalen. Voorts zetten zij hun bezwaren te gen het vormen van militaire blok ken uiteen, terwijl zij tevens op nieuw de wens voor een regeling van het Algerijnse vraagstuk uit spreken. President Tito, premier Nehroe en president Nasser dringen vervolgens nog eens aan op toelating van com munistisch China tot de V.N. en op hulpverlening aan minder ontwik kelde gebieden. Nehroe en Nasser zijn vanochtend vroeg, na twee dagen met Tito te hebben geconfereerd, naar Caïro ge gaan om daar hun overleg voort te zetten. Sergeant McKeon temidden van zijn verdedigers Te Paris Island in de Amerikaanse staat South Carolina heeft zich het drama afgespeeld waarbij zes marine-recruten de dood vonden door het uitvoeren van strafcommando's. Op deze foto ziet men sergeant Matthew G. McKeon (in uniform) die verantwoordelijk wordt gesteld vopr het gebeuren en zich moest verantwoorden voor de rechters temidden van zijn verdedigers. rikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. Amerika heeft Egypte echter meegedeeld, dat het „in de huidige omstandigheden" niet mogelijk is deel te nemen aan de financiering van de stuwdam. Amerika geeft twee redenen, voor zijn besluit: 1. Het feit dat er geen overeen stemming tussen de Nijlstaten be staat over de verdeling van het Nijl- water. 2. De mogelijkheid voor Egypte om voldoende middelen op te bren gen voor het welslagen van het pro ject is „minder zeker dan in de tijd. toen het aanbod gedaan werd". In de Amerikaanse verklaring wordt de tegenzin van het Congres om gelden voor de dam toe te staan niet als reden voor de weigering ge noemd. Ook over de Egyptische wa penaankopen in het Sowjet-blok, waarop het in Westen veel kritiek is geoefend, wordt niet gerept. Ook het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat het feit, in hoeverre Egypte in staat is zijn aandeel in de kosten van de bouw van de dam van Assoean te dragen, thans een factor is, welke door Engeland in overwe ging genomen zal worden bij zijn be slissing, of het steunaan het plan zal verlenen. In het begin van dit jaar hebben Engeland en de Ver. Staten tezamen met de Wereldbank steun aangeboden voor de bouw van deze dam. Voor de eerste fase van de aanleg hebben En geland en de Ver. Staten samen 70 miljoen dollar aangeboden. Dit Wes telijke aanbod werd door Egypte nooit formeel aanvaard en naar men meent heeft Egypte met de Sowjet- Unie gesproken over mogelijke hulp van die zijde. De Egyptische ambassa deur te Washington heeft in het be gin van deze week medegedeeld, dat zijn regering thans besloten had de Westelijke hulp te aanvaarden. Maar thans trekt het Westen zijn aanbod DE DIAMANTROOF IN LONDEN. Scotland Yard heeft de afgelopen nacht een man aangehouden, die er van verdacht wordt de dader te zijn van de opzienbarende diefstal van diamanten ter waarde van een mil joen gulden in het centrum van Londen. Tevoren was al iemand aangehou den, die beschuldigd zou worden van medeplichtigheid en heling van een auto. Frau Paula Wolf, de 65-jarige zus ter van Adolf Hitler heeft van haar hospita te Berchtesgade de aanzeg ging gekregen tegen het einde van deze maand haar huurkamer te ver laten, daar zij de huur niet kan be talen. Frau Wolf heeft nooit voor haar kamer hoeven te betalen, daar zij met haar hospita de afspraak ge maakt had de huur te zullen afreke nen wanneer zij een deel van Hitiers erfenis kreeg. Maar binnenkort wordit een rech- terlijke uitspraak verwacht waarin Hitier definitief dood verklaard zal worden. Indien dit gebeurt, zullen zijn bezittingen aan de 6taat verval len. Frau Wolf, die tot nu toe leefde van schenkingen, zal dan geen aan spraken meer kunnen laten gelden. President Soekarno zal in septem ber een staatsbezoek brengen aan Oostenrijk, aldus heeft de correspon dent van het A.N.P. in Djakarta ver nomen. Het Indonesische staatshoofd, dat pas zijn reis naar Noord-Amerika en Europa heeft beëindigd, zal 25 augus tus uit Djakarta vertrekken voor een reis naar de So wj et-Unie en de Chi nese Volksrepubliek. Na zijn bezoek aan Moskou, zal hij Joegoslavië en Oostenrijk bezoeken, alvorens door te reizen naar Peking. Alle verandering is geen verbetering In te Wenen ontvangen betrouw bare berichten uit de Hongaarse hoofdstad wordt gezegd, dat het af treden van Rakosi als partijleider geen werkelijke verandering bete kent, aangezien alle overgebleven topfiguren, de nieuwe partijleider Geroe incluis, medestanders van Ra- kosi's politiek zijn. Er zijn geen tekenen die er op wij zen, dat de oppositie in de communis tische partij, die volgens genoemde berichten de terugkeer van oud-pre mier Imre Nagy en zijn gematigde politiek heeft geëist, haar zin krijgt. Nagy is woensdag op de vergadering van het centrale partij comité een centrum van rechtse oppositie ge noemd, welke moest worden uitge roeid. Fransen in hinderlaag Franse reservisten en gendarmes zijn woensdag in het Tessalah-ge- bergte, veertig km. ten zuiden van Oran, in een hinderlaag gelopen. Volgens berichten, die vrijdag in Al giers werden ontvangen, zijn acht tien Fransen door de opstandelingen gedood. Volgens onofficiële berichten zijn bij het gevecht, dat nog zou voort duren, naar schatting 260 opstande lingen gedood. In deze berichten worden de Franse verliezen op vijf tig doden geschat. Er is een grote actie tegen de op standelingen ingezet. Gangsters van 12 Een verwoede vechtpartij tussen twee groepen meisjes heeft een meis je van twaalf jaar in New York het leven gekost. De vechtende kinderen waren aan hangsters van twee benden van jeug dige straatboefjes, die Chaplains en de Diplomats. De vete werd onder luid gegil op straat uitgevochten. De meisjes krabden en beten elkaar en trokken elkaar de haren uit het hoofd. Opeens stoven zij naar alle kanten weg. Een meisje, de 12-jarige Evelyn Orr, bleef in een plas bloed liggen. Zij was met een mes neergestoken. De politie arresteerde daarna zes tien meisjes. Een van de zestien wordt verdacht van doodslag. Eerst verbod van kernwapens Een verbod op de vervaardiging van kernwapens en geen verminde ring van de legersterkte dat moet volgens de Westduitse kanselier, dr. Adenauer, de eerste stap zijn op weg naar ontwapening. Hij ging daarmee dwars tegen de plannen van Washington en Londen m om de legers van de NATO te ver kleinen. Adenauer knoopte hier on middellijk de verklaring aan vast, dat Wesx-Duitsland voort zal gaan een leger van een half miljoen man (12 divisies) op dé been te brengen. Volgens hem is het zwakke pont in de redenering van degenen, die een vermindering van de conventio nele wapens voorstaan, dat hierdoor oorlogen op kleine schaal, ook in Europa, minder risico voor de aanval ler zullen opleveren en dlus de kans vergroot wordit, dat zij zullen uit breken. Hij voegde hier overigens aan toe* „Europa inoet beseffen, dart er in de Ver. Staten presidentsverkiezingen voor de deur staan en dat maakt een besparing op de defensie-uitgaven een uitermate populair onderwerp Bij een ontploffing in een kolen mijn in Opper-Silezië (Polen) zijn 11 mijnwerkers gedood en 72 anderen gewond. De ramp heeft zich voorge daan in Bocze Dary bij Tychau. dntmaeting, aan de gstate düe Een opname van de ontmoeting tussen Pandit Nehroe (links), maarschalk Tito (midden) en kolonel Nasser, die, bijeenkwamen op het eilandje Brioni in de Adriatische Zee. Tijdens de vergadering wisselden de staatslieden hun visies uit betreffende verschillende buitenlandse vraagstukken. De Kerk en de verkeerszondaars Het katholieke Vaticaanse weekblad Osservatore della Domenica" heeft de mogelijkheid behandeld van ker kelijke maatregelen ter bestrijding van verkeersongevallen. Vorige week had het Zondagsblad zich reeds afgevraagd, of de Kerk niet metterdaad zou worden kunnen ingeschakeld in de bestrijding van de steeds toenemende verkeersongeval len. Deze week publiceert het blad een artikel van de hand van prof. Pio Ciprotti, hoogleraar in het ker kelijk recht aan de universiteit van Lateranen. Prof. Ciprotti stelt ker kelijke straffen voor, vooral voor die autobestuurders, motor- en scooterbe rijders, die weigeren om mensen, welke door een verkeersongeluk zijn getroffen, hulp te verlenen, of die weigeren na een ongeluk bun perso nalia bekend te anaken, en tenslotte tegen degenen, die zonder rijbewijs of dronken achter het stuur worden aan getroffen. Het is niet overdreven, wanneer mien eist, zo zegt de profes sor, dat aan een bestuurder, die schul dig is aan de dood van een medemens en zich onttrekt aan de schadevergoe ding, het betreden van het Godshuis wordt verboden. Het belangrijkste is echter, dat de Kerk in de auto-, motor en scooterbestuurder het 'bewustzijn van bun zware zedelijke verantwoor delijkheid wakker roept. En NU met vakantie Eerst een dames- of kinder Lastex badcostuum Effen en gebloemd vanaf Keuze uit 20 modellen. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. Gisteravond ontstond boven Midden- Nederland een kleine storing die zich naar het zuidwesten verplaatste en vanochtend nabij Duinkerken was gelegen. De storing veroorzaakte de afgelopen nacht in het midden en zuiden van het land langdurige re genval. In Twente viel 25, in Vlissin- gen 12 mm. De storing maakt deel uit van een gecompliceerd gebied van lage druk, dat nagenoeg geheel Frankrijk en een groot deel van West-Duitsland overdekt. In dit hele gebied is het weer nog onbestendig, De invloed van het lagedrukgebied reikt niet tot het uiterste noorJen van Nederland. Daar komen flinke peri oden met zonneschijn voor en buien zijn er uitzondering. Het lagedrukgebied verliest nu ge leidelijk in betekenis en in verband hiermede wordt het weer iets stand vastiger. Kabinetsformatie Dr. Drees in het nauw De woordvoerder van de kabinets formateur heeft vanochtend mede gedeeld, dat naar de mening van dr. Drees door het antwoord van de K.V.P.-fractie op zijn ontwerp-reg.e- ringsprogram het bereiken van een resultaat nauwelijks meer mogelijk is. Vanochtend om elf uur heeft de kabinetsformateur nog een onder houd gehad met de fractievoorzitter van de A.R. in de Tweede Kamer, prof. Zij'lstra. Naar de woordvoerder mededeelde had dit onderhoud, even als de gesprekken die de formateur met de overige fractievoorzitters in dit staidAuim heeft gehad, meer het ka rakter gehad van het geven van in lichtingen omtrent het antwoord van de K.V.P.-fractie op het door dr. Drees opgestelde regerinigsprogram. Dr. Drees heeft zoals gemeld na het ontvangen van het schriftelijke antwoord van de K.V.P.-fractie nog afzonderlijke besprekingen gevoerd met mr. Burger (P. v. d. A.), de heer Tilanus (C.H.U.) en prof Oud (V.V.D.) Over de verdere gang van zaken na het onderhoud van van daag tussen dr. Drees en prof Zijl stra zeide de woordvoerder geen in lichtingen te kunnen geven. Hij ant woordde met „geen commentaar" op de vraag, wanneer H.M. de Koningin de formateur weer zal ontvangen. Dit blad bestaat uit 1 2 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN. Wisselend bewolkt met voor namelijk in het zuidoosten van het land nog enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. 21 Juli zon op 4.47, onder 20.48; maan op 19.42, onder 3.30. Hoogwaterstanden 21 Juli v.m. 2.30; n.m. 2.50. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 25 C. OSLO onbewolkt 29. KOPENHAGEN licht bewolkt ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHIEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJAOCIO motregen regen regen zwaar bew. nevel nevel mist licht bewolkt licht bewolkt mist licht bewolkt nevel zwaar bewolkt licht bev(rolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt nevel licht bewolkt 24 16 19 19 20 25 24 23 24 2>2 19 20 26 27 32 29 Korreltje „Dankbaarheid is een bloemke, dat in weinig hoven bloeit." Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1