E In één slag populair! Laatste Kaagweek-dag werd beste maar bracht toch nog Kaagweer American Cigarettes Fascinerend I De teamwedstrijden voor de Kaag en Tandjong Priok - ij V De wet op de beperking van het cadeaustelsel DONDERDAG 19 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Beladen met lauweren uit Milaan Reedt nu zijn vele duizenden rokers ENTHOUSIAST over m, a PVALLENDE Jj^WALITEIT VERRASSEND GOED VAN SMAAKI Op de sluitingsdag van de Kaagweek 1956 kregen de Kaagbewoners alle weersmogelijkheden te verwerken. Het was in de vroege ochtend warm met weinig wind, er kwam een flinke bries, toen de zon eenmaal hoog aan de hemel stond, er kwam windstilte en tenslotte met een donderbui, die in de middag reeds lang rond de plassen had gehangen ook regen, zodat men tenslotte een goed heenkomen moest zoeken. Maar alsof dat nog niet voldoende was geweest, vielen er in de middag ook tal van protesten, meer natuurlijk een gevolg van het feit, dat de candidaten voor de hoofdprijzen een laatste kans wilden wagen daardoor hun positie te verbeteren, hoewel dit ge lukkig niet bij allen het geval was. De ochtendwedstrijden brachten aller eerst de beslissingen in de teamwed strijden. Bij de Pampuswedstrijd tussen Tandjong Priok en het Kaagteam boekten de Priokkers de grootste overwinning tot heden behaald, nl. 22.114 punten, voor namelijk een gevolg van het feit, dat de twee eerste plaatsen door resp. Dudok van Heel en Pistor werden bezet, het geen hun reeds 15.1 punt opleverden. Met het totaal van deze laatste wedstrijd werd de einduitslag: Tandjong Priok 59.2 pnt tegen de Kaag 46.1 pnt. In de HollandFriesland Regenboog wedstrijd kregen de Friezen op deze laatste dag geen voet aan de grond. Wel wist Alberda de eer der Friezen hoog te houden door voor de derde eerste plaats te zorgen, maar zijn teamgenoten moesten zich met de drie laatste plaat sen tevreden stellen, omdat het hun on mogelijk was door het cordon van de vier Hollanders, die de middengroep stevig bezet hielden, te breken. Het Hol landteam kreeg daardoor 22 punten te gen Friesland slechts 14.1 pnt. zodat de eindstand hier werd: Holland 59 punten Friesland 49.3 pnt. In de teamwedstrijd der Pampusklasse tussen de leden van de zeilclub Asiento en De Kaag zijn de Curagaose zeilers te laat op stoot gekomen. In de twee eer ste dagen hadden zij een achterstand van acht punten opgelopen, waarvan ze er op de derde dag vier wisten terug te beha len. Ook op de laatste dag was de over winning voor Asiento. doch het verschil bedroeg nu slechts 0.1 punt, zodat de Kaag tenslotte won met 74.270.2 punt. Harde strijd in de open wedstrijden. Dat het er op de laatste dag der open nationale wedstrijden hard aan toe kan gaan, is bekend, omdat in de laatste wedstrijd de kanshebbers op de prijzen elkaar te lijf gaan. Figuurlijk natuurlijk, zij het dan. dat dit meermalen gepaard gaat met protesten. Het eerste viel in de Finnjollenklasse, waar Koos de Jong met 75 punten leidde tegen Karei Warburg 65. De Jong wist tenslotte de laatste wedstrijd te winnen, maar Warburg diende een protest tegen hem in, omdat De Jong op onrechtmati ge wijze invloed zou hebben uitgeoefend op de gang van zaken in deze wedstrijd door een BM-zeiler te verzoeken over stag te gaan, omdat hij hinder van hem ondervond. Aan dit verzoek was voldaan en Warburg achtte dit niet in overeen stemming met het reglement, doch de protestcommissie wees het protest af. De Jong werd tenslotte eerste in het eind klassement met 103 punten tegen War burg 87. In de Olympiajollenklasse werd H. Willems winnaar van de laatste wed strijd en daarmee legde hij met 78 pun ten beslag op de hoofd- en wisselprijs. In de 16 m2 Streepklasse ging de strijd om de eerste plaats tussen J. Bol uit Aalsmeer en A. W. Endstra uit Amster dam. Slechts drie punten voordeel had de Aalsmeerder, maar Endstra won de laatste wedstrijd vóór Taselaar en Bol en verwierf precies 100 punten, terwijl Bol op 93 bleef staan. In de 16 m2 Puntklasse was de zege natuurlijk voor J. P. van Dijk, die bij zijn drie overwinningen er op de laatste dag nog een toevoegde en op een totaal kwam van 81, bijna eens zoveel als zijn concurrenten. De Valkenklasse kreeg op de laatste dag eveneens een protest, nl. van Th. v. Helvert tegenover de kanshebber F. Jansma uit Grouw, wie hij een indring- start ten laste legde. Dit protest bleef evenwel onbeslist en aangezien de Fries de laatste wedstrijd in zijn groep als tweede eindigde, wist hij op de eerste plaats in het eindklassement beslag te leggen. Ook in de Vrijheidsklasse werd een Fries winnaar van de hoofd- en de wis selprijs. Hier was het U. Jager uit Lem mer. die reeds na de derde wedstrijd de beste kansen maakte met een voorsprong van zes punten op de Amsterdammer Klumper. Jager won nu de laatste race, terwijl Klumper niet onder de eerste vijf gerekend kon worden, zodat de Fries met 108 punten winnaar werd in het eindklassement. De strijd in de Drakenklasse was dit- De 36ste Kaagweek behoort weer tot het verleden. Gisteren vonden de laatste wedstrijden plaats. Op deze foto ziet men enige deelnemers in de Regenboogklasse A die de ballonfok hebben opgezet. Nr. 37 is van de Sneker dr. J. W. v. d. ZUpp en nr. 59 van Leen de Wit uit Heiloo. >Y V ;f i i m maal wel bijzonder heftig en spannend tot het bittere eind, dat zelfs niet kwam zonder enkele protesten. Deze hadden gelukkig geen invloed op de einduitslag, omdat zij werden afgewezen. S. Bakker, die in deze laatste wedstrijd geruime tijd de leiding had gehad, moest uiteindelijk met de tweede plaats genoegen nemen, doch gelukkig voor hem bleven én Klomp én drs. Bier, die resp. vier en drie punten op hem voorstonden, achter hem in de beslissende kamp. Tenslotte behaalden Bakker en Bier ieder 67 pun ten, doch de plaats in de laatste wed strijd besliste en zo werd Bakker win naar van de Zilveren Draak, een succes, dat hem door zijn vrij constant zeilen zeker wel toekomt. De vraag wie er in de Regenboog klasse met de prijzen zou gaan strijken, was eigenlijk dinsdagavond reeds beslist, want de Toreador had voor zijn eigenaar C. Kist uit Rotterdam reeds 69 punten vergaard, hetgeen een voorsprong van 25 punten betekende op zijn naaste concur rent Leen de Wit. De wedstrijd van van daag was de tweede zege op deze dag voor de Fries Alberda, die in deze Kaag week van alle noordelingen in zijn klasse de beste resultaten heeft behaald. W. Bergsma werd tweede, Van der Velde derde en Kist eindigde tenslotte als vierde, maar bereikte daarmee een to taal van 82 punten, terwijl Alberda twee de werd in het eindklassement met 68 p. In de Regenboogklasse B werd de hoofdprijs gewonnen door Do van der Hulst uit Hillegom met 69 pnt., die in d» vier wedstrijden driemaal eerste en eenmaal tweede was geworden. De resultaten in de overige klassen waren: Pampusklasse: hoofd- en wisselprijs ir. J. v. d. Hoek, Oegstgeest met 76 pnt., 2. G. Biesot jr. Oegstgeest 73 pnt.; Stern klasse: hoofd- en wisselprijs mej. K. v. d. Stadt, Zaandam met vier overwinnin gen en 83 pnt.; 12 Voetsjollenklasse: hoofd- en wisselprijs A. W. Reyers, Sas- senheim 120 pnt., 2. J. Sweerts de Lan- das. Bloemendaal 110 pnt.; Jeugdklasse: hoofd- en wisselprijs B. Rijks, Rotter dam 95 pnt., 2. D. Groot, Aalsmeer 89 p. OLYMPISCHE SPELEN In een hoofdbestuursvergadering van het Nederlandse!? Olympisch Comité is het voorstel van de Koninklijke Verbon den Nederlandsche Watersportverenigin gen goedgekeurd, om in elk geval de vplgende zes zeilers naar Melbourne te zenden. Drakenklasse: W. P. van Duyl (Bus- sum) strm, mr E. Stutterheim (Laren) 1 J. R. van der Berg (Weesp). Sharpies: Jacques Kraan strm. en Henk Kraan (Oude Wetering). S. de Wit (Zaandam) als chef d'équipe én tevens algemeen reserve. Inzake de uitzending van een Finnjol- len-zeiler en een extra reserve, meer speciaal voor de Finnjollenklasse, heeft het hoofdbestuur van het NOC nog geen uitspraak gedaan. De laatste selectie- -tfeSstrijden in deze klasse moeten in de maand augustus nog worden gehouden, waarna het bestuur van de KVWV een voorstel bij het olympisch comité zal in dienen. Eerst daarna zal het bestuur van het NOC over een eventuele uitzending van deze twee zeilers beslissen. Een vreugdevolle stoet trekt door de smalle Reguliersbreestraat in Amster dam. De Nederlandse honkbalploeg, die in Milaan het Europees kampioen schap verwierf, is thuis gekomen. In triomf werden de spelers in rijtuigen, voorafgegaan door de Amsterdamse Politiekapel, naar het Rembrandtsplein gereden, waar de huldiging plaats vond. WAT MAG EN NIET MAG De „Wet beperking cadeaustel", onlangs in werking getreden, is zeker niet uit de lucht komen val len. Er is een lange vóórgeschiedenis aan verbonden. De vraag, of rege ling van het cadeaustelsel gewenst was, is reeds vóór de tweede wereld oorlog aan de orde geweest. In 1928 benoemde de regering een Commis sie, die over deze materie advies moest uitbrengen. De Commissie sprak zich in haar rapport, dat in 1929 verscheen, vóór een wettelijke regeling uit, doch de Nijverheidsraad maakte er in haar rapport van 1933 bezwaar tegen in verband met de crisisomstandigheden' en de heersen de werkloosheid. In de oorlogsjaren stierf het ca deaustelsel een natuurlijke dood door gebrek aan goederen. Na de bevrij ding is het stelsel geleidelijk weer tot leven gekomen. Uit de omstandigheid, dat de wet gever de regeling van het cadeau stelsel niet aan de Publiekrechtelijke Bedrijfslichamen heeft overgelaten, zou men geneigd zijn de conclusie te trekken, dat de nieuwe wet in de eerste plaats beoogt het consumen tenbelang te dienen. Toch is dat niet zo. Blijkens de considerans dat zijn de overwe gingen, die tot vaststelling van de wet hebben geleid heeft de wet ten doel: bevordering van een ordelijk economisch verkeer. Met het oog hierop heeft de wetgever het wense lijk geacht regelen te stellen tenein de de vrijheid van het aanbieden en verstrekken van geschenken in ver band met het uitoefenen van een be drijf te beperken. De nieuwe wet kan beschouwd worden as een sluitstuk van de Ves tigingswet. Volgens die wet mag men alleen goederen van de eigen bran che verkopen. Maar de Vestigings wet verbiedt niet, dat men branche vreemde artikelen ten geschenke geeft. Ingevolge de „Wet beperking ca- WANDELSPORT BELGISCHE PARA-TROOPERS WEER NAAR NIJMEEGSE VIERDAAGSE. Dertig Belgische para-troopers zullen aan de Vierdaagse van Nijmegen, die van dinsdag 24 tot en met vrijdag 27 juli wordt gehouden, deelnemen. Zij komen per vliegtuig uit België en zul len maandag 23 juli nabij de Waalbrug, tussen Nijmegen en de Ooy, worden ge parachuteerd. ZWEMMEN De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn vergadering van gisteren aan de Koninklijke Nederlandse Zwembond een garantie-subsidie verleend van 3 000 ten behoeve van het organiseren van de Nederlandse zwemkampioenschappen, die als afsluiting van de zwemtraining van de Olympische spelen op 31 aug, 1 en 2 sept. a.s. worden gehouden in het Miran- dabad te Amsterdam. POSTDUIVEN De Vooruitgang (Nieuwkoop) Wed vlucht met oude duiven vanaf Pont St. Maxcence, afstand 352 km. Gelost om 8.45 uur, aankomst eerste duif 13.30 uur. Uitslag: Gebr. Oosterman 12345 67—811; A. van Leeuwen 9 en A. van Koert 10. Wedvlucht jonge duiven Roosendaal, afstand 73 km. Gelost om 13.15 uur. Aan komst eerste duif 14.18 uur. Uitslag: J. Griffioen 1—4—7—8—11—19—20; Gebr. Oosterman 21018; D. v. d. Helm 3 915; A. v. Leeuwen 56121314. WATERPOLO De competitie Voor de competitie zijn gisteravond twee wedstrijden ge speeld. waarvan de uitslagen zijn: HWV 2—LGB 2 3—2 en DWR 3—Sleutelstad 3 1—5. deaustelsel" is het thans ook verbo den in verband met het uitoefenen van een bedrijf geschenken aan te bieden of te verstrekken in de vorm van goederen, tenzij deze van dezelf de soort zijn als de goederen, welke bij het uitoefenen van het bedrijf te gen betaling plegen te worden ver strekt. Branche-eigen artikelen mo gen dus wel ten geschenke worden gegeven. Wat de wet eronder verstaat. De wet verstaat onder het aanbie den en verstrekken van geschenken in de vorm van goederen o.a.: 1 het tegen een kennelijk slechts voor de schijn gevraagde prijs aanbieden en verstrekken van goederen; O het, kennelijk ter versluiering van het aanbieden en verstrek ken van geschenken, aanbieden en verstrekken van goederen met andere goederen tegen een gezamenlijke prijs; O het aanbieden en verschaffen van de mogelijkheid tot het deelne men aan wedstrijden, loterijen andere dan loterijen in de zin van de Loterijwet prijsvra gen en dergelijke, waarbij als prijzen goederen worden be schikbaar gesteld. Onder „goederen" verstaat de wet: lichamelijke zaken met uitzondering van geld en geldswaardig papier. Reclameprijs vragen, waarbij geld prijzen worden uitgeloofd, zijn dus niet verboden. Het beschikbaar stellen van obli gaties is evenmin verboden. Het ge ven van kortingen is eveneens toe gestaan. Het verbod geldt niet voor het ge ven van geschenken aan wederver kopers. Bij algemene maatregel van bestuur kunnen groepen van perso nen aangewezen worden, die in eco nomisch opzicht met wederverkopers gelijk zijn te stellen en aan wie daar om wel geschenken mogen worden gegeven. Hierbij is b.v. gedacht aan serviezen voor hotels, restaurants of café's. Er is echter nog geen algeme ne maatregel van bestuur versche nen. Het verbod geldt voorts niet, in dien bij het aanbieden en verstrek ken der geschenken geen onder scheid wordt gemaakt tussen afne mers en niet-afnemers, b.v. bij con-, gressen. Ontheffing en vrijstelling. De Minister van Economische Za ken kan ontheffing verlenen van het cadeau-verbod, indien naar zijn oor deel bijzondere omstandigheden daartoe aanleiding geven. Dit kan b.v. geschieden ten behoeve van iemand, die met een oude voorraad cadeaux is blijven zitten. Zo iemand kan de Minister verzoeken, waarbij hij dient op te geven: aard, tijdsduur en omvang der cadeau-actie, alsme de de waarde der cadeau-artikelen. De verzoeker moet voorts 10. storten op postrekening no. 319261 van het hoofd van de afdeling Mid- denstandswetten van het Ministerie van Economische Zaken. Denkbaar is, dat ook ontheffing verleend wordt ter gelegenheid van een jubileum. Een ontheffing is altijd tijdelijk en wordt slecht incidenteel, d.w.z. voor een bepaald geval, verleend. Naast ontheffing kan de Minister ook vrijstelling verlenen voor ge schenken ip de vorm van door hem aan te wijzen goederen. Hierbij is b.v. gedacht aan albums om plaat jes in te plakken. Die plaatjes vallen op zich zelf niet onder het cadeau verbod, maar albums wel. De minis ter heeft echter nog geen goederen aangewezen, waarvoor vrijstelling is verleend. In tegenstelling tot een ontheffing zal een eventuele vrijstel ling van blijvende aard zijn en geen individueel karakter dragen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8