,Blesse Paard" te Stompwijk opgetuigd Rijwielperron te Leiden barometer van het weer Bejaard echtpaar gedood Spoorwegenwinst in 1955 10.604.117.03 gulden DONDERDAG 19 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De drukte op het rijwielperron te Leiden is een goede barometer van het zomerweer. Zo lang het nog kwakkelt zijn de overdekte rekken langs de spoorbaan bijna leeg of half vol, maar zo gauw de zon door de wolken priemt en optimistische stralen werpt over de dagdroom van de vacantie- ganger komen de fietsen als zwaluwen-die-de-zomer-aankondigen aan- karren. Ook zonder dat wij naar het weerbericht verwijzen, zult u al wel begrepen hebben, dat het op het ogenblik met de drukte op het fietsen- station, dat aan de andere zijde van het viaduct ligt, maar matig gesteld is. Student verdient zijn vacantie als bewaker Dit gaf ons echter de gelegenheid om over de rekken heen een rustig •praatje te houden met de 19-jarige student uit Oegstgeest, Wolf v. d. Voort, die vorig jaar zijn eindexa men deed aan de H.B.S. aan de Ma- riënpoelstraat te Leiden en die in het afgelopen seizoen studeerde in de politieke en sociale wetenschap- Pen aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam. Wolf werkt in de zomermaanden op het fietsenstation. Gesorteerde rijwielen. Eerst spraken we over de fietsen. Het rijwielperron doet dienst van 7 juli tot en met de eerste week van september. Op bepaalde dagen komen of vertrekken speciale goederentrei nen geheel gevuld met fietsen naar de diverse knooppunten in Neder land. Hier worden de fietsen net als de post gesorteerd en vandaar naar de plaats van bestemming ge voerd. Die morgen was juist een trein aangekomen met 46 fietsen, die nu lijdzaam in het rek op de komst van hun baas stonden te wachten. Terwijl wij praten komt een meneer met het briefje zijn wettig eigendom inlossen. De heer kwam van Amers foort en hij zette zijn tocht in de richting van Katwijk voort: de N. S. had voor hem het peddelwerk over genomen. De bewaker van de rijwie len geeft hem de gewenste inlichtin gen. In het eerste jaar van het 'be staan van dit rijwielperron waren er legio klachten over de slechte stal ling van de fietsen, die zonder meer in regen en wind stonden. Daar heb ben de spoorwegen in het afgelopen jaar als zorgzame reisgeleiders een oplossing voor gevonden door de rekken te overdekken. Nu lijkt het alsof de Leidse veemarkt een depot aan de rails heeft gekregen. Fietsen zijn alléén wat geruislozer en zij ver langen minder ruimte. We vroegen of het ook mogelijk is de fiets aan de bagagewagen van de personentrein af te geven. Indien het niet te druk is per Zwaar noodweer over de Betuwe Boerderij verbrand Tijdens een hevig onweer is gis termiddag te Randwijk in de Betuwe de bliksem ingeslagen in een grote- schuur van een boerderij, bewoond door de heer J. Vroegop. Het gelukte de brandweren van Heteren en Wa- geningen het woonhuis te sparen. De schade is echter aanzienlijk, omdat met de schuur vele kostbare^ land bouwmachines verloren gingen. Onder Zetten heeft zware hagelslag grote schade aangericht aan het fruit in de boomgaarden en aan de te vel de staande gewassen. Auto tegen een boom Gisteravond is op de rijksweg Meppel-Assen een verkeerongeval geschied, dat het bejaarde echtpaar J. Meyer uit Meppel het leven heeft gekost. De heer Meijer, assuradeur te Meppel, was omstreeks half zeven met zijn echtgenote onderweg van Assen naar Meppel en zou nabij Wit- telterbrug met zijn auto een vracht wagen met oplegger passeren. Bij het inhalen is hij vermoedelijk te snel weer naar rechts gereden, zodat zijn auto met de rechter achterkant de linkervoorkant van de voorbumper van de vrachtauto moet hebben ge raakt. Het gevolg was dat zijn auto begon te slingeren en tegen een boom terecht kwam. De personenauto werd van voren geheel inelkaar gedrukt. Het echtpaar Meijer werd op slag ge dood. Op de foto ziet u Wolf v. d. Voort als de stalmeester van ijzeren rossen aan het werk. De rijwielrekken met overkapping strekken zich tiental len meters ver uit. (Foto: „De Leidse Courant"). bagageruimte mogen niet meer dan vijf fietsen vervoerd worden is dit ook in het hoogseizoen van de vakantie nog wel mogelijk. Maar al leen als het doel van de reis een sta tion is, die aan dezelfde lijn ligt. Overstappen met de fietsen is er in de tijd van zomerse hoogconjunctuur niet bij. Service. In andere gevallen worden de fiet sen met ten hoogste één dag vertra ging aan hetr vakantie-adres afgele verd. Een goede service van Vlug- Veilig-Voordelig, die ook in de druk ste tijd nog wel met het nationale vervoermiddel raad weet. Wolf v. d. Voort blijft 6 weken werken als rijwielbewaker op het perron, dan gaat hij met zijn oude klasgenoten van de H.B.S. een trek tocht door Frankrijk maken; van het geld dat hij als stalmeester van de ijzeren rossen heeft verdiend! Herhalingsoefeningen Stel hotelkoks vrij, vraagt A.N.W.B. De A.N.W.B. heeft zich tot de mi nister van Oorlog en Marine gewend en deze met aandrang verzochtin bepaalde gevallen op verzoeken om vrijstelling of uitstel van herhalings oefeningen gunstig te beslissen. Bedoeld worden gevallen, v/aarin vooral met name in Zuid-Limburg 'hotelkoks gedurende de maanden augustus en september opgeroepen worden. De A.N.W.B. wijst er op dat het in het drukke seizoen uitgesloten is voor dit gespecialiseerde personeel vervangers te vinden. Verscheidene hotels dreigen dan ook in grote moei lijkheden te komen. H. WIJDINGEN KRUISHEREN. Mgr. Dr. Jan Olav Smit, tit. bis schop van Paralis en kanunnik van Sint Pieter, dient op 25 juli in het generalaat van de Órde van het H. Kruis te Sint Agatha de H. Priester wijding toedienen aan de frater Joh. Bot, J. Koopman, A. Zeegers, J. v. d. Ven en H. v. Berlo. De H. Wijding van het subdiaconaat ontvangen de fraters W. Kettner, T. Lafebre, A. Reijnen, H. de Laat, J. Bakker, H. v. Breukelen, K. v. d. Winden, D. Boe- renboom, J. van Henkstun en J. Don kers. De stad Dortmund heeft de ge meente Nieuw Vossemeer een school gebouw ten geschenke gegeven. De ze school is thans in aanbouw en de straat waaraan ze is gelegen is tot Dortmundstraat gedoopt. In de dins dagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Nieuw Vosse meer werd besloten de school ter be schikking te stellen van het RK. Schoolbestuur. Valse munters worden „geruisloos" rijk! Uitgifte gaat door Het in omloop brengen van valse- bankbiljetten gaat in Nederland nog steeds zijn geruisloze gang en thans zijn door de politie reeds door ge heel Nederland ruim 1.100 valse bankbiljetten van 10,achter haald. De politie schat, dat er nog ver scheidene tientallen biljetten zijn, die aan haar aandacht ontsnappen en daar men goede vermoedens heeft dat de uitgifte en fabrikage door een of hoogstens twee man geschiedt, blijkt dus, dat de valse munter(s) geruisloos rijk aan 'het worden zijn. Nogmaals drukt de politie het pu bliek op het hart, nauwlettend toe- te zien, wanneer men bankbiljetten van 10,ontvangt, omdat alleen met medewerking van het publiek de valse munter(s) gegrepen kunnen worden. Blijkens het jaarverslag van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen bedroeg de winst over 1955 ƒ10.604.117,03 (1954: ƒ2.586.433,74). Van de winst wordt 9 miljoen bestemd voor de uitkering van 3 dividend aan de aandeelhouders en de rest 1.604.117,03 wordt toegevoegd aan de reserve diverse bestemmingen. De totale opbrengsten stegen met 48.9 miljoen tot 454,9 miljoen. Hier van kwamen ƒ21,4 miljoen voor rekening van het reizigersvervoer en ƒ23,5 miljoen voor rekening van het goederenvervoer. De kosten stegen met ƒ40.8 miljoen tot ƒ444.3 miljoen. De exploitatie kosten bedroegen 32,3 miljoen meer "dan in 1954. De afschrijvingen namen met 8,7 miljoen toe; behalve de gestegen vervangingswaarde deed de uitbreiding van het materieelpark haar invloed gelden. Evenals in de twee voorgaande ja- ren werd 4 miljoen gereserveerd als bijdrage aan de totstandkoming van vrije kruisingen van de spoor weg en andere dan rijkswegen. De algemene reserve werd ver hoogd met 20 miljoen, samenge steld uit een bedrag van 9.831.000, zijnde vrijgekomen gedeelte van in het verleden getroffen voorzieningen voor diverse risico's alsmede uit een bedrag van 10.169.000, zijnde de nominale waarde van uit her kapi talisatie van verschillende der doch terondernemingen verkregen bonus aandelen. Met het laatste bedrag werd tevens rekening deelneming in ondernemingen verhoogd. Het winstcijfer van 10.604.117,03 toornt een aanmerkelijke verbetering vergeleken bij dat van vorig jaar. Nochtans zou in een periode van gunstige conjunctuur als waarin wij ons bevinden, een hogere winst meer in overeenstemming zijn geweest met de omvang van het geïnvesteerde kapitaal en de marge, die voor een zo conjunctuurgevoelig bedrijf als de spoorwegen onder deze omstandig- J heden gewenst is. Zwevend initiatief Het Gooi enthousiast Zweefvlieg-enthousiasten in Het Gooi hebben een aantrekkelijk plan opgesteld om hun sport bij de jeugd meer bekend en geliefd te maken: gedurende de vakantiemaanden kun nen scholieren uit Het Gooi te Hil versum een zweefvlieg-kamp bijwo nen, waar een zweefvliegopleiding aan verbonden is. In de komende maanden zullen twee kampen gehouden worden en het leger heeft zijn sympathie met dit plan betoond, door de deelnemers aan deze kampen tegen een geringe vergoeding eten en onderdak te ver schaffen in het Marine-kamp, dat momenteel weinig recruten telt. De financiering van het uitbrei- dingsprogramma kan grotendeels uit eigen middelen geschieden. Het zal echter nodig zijn ongeveer 290 mil joen vreemd geld aan te trekken. Hiervan werd 59 miljoen tegen het einde van het verslagjaar in de vorm van een 3J^% obligatielening ge plaatst. Daarmede verscheen de N.V. Nederlandse Spoorwegen voor het eerst sinds haar oprichting in 1937 op de kapitaalsmarkt. In gevecht met aanrander Wachtmeester door kogel getroffen Bij een vechtpartij met een tot nog toe onbekende man is gisteren de wachtmeester van de rijkspolitie A. Veltmeijer uit Middelbeers in Noord- Brabant vrij ernstig gewond. De po litieman had in de buurtschap Neer- eind een man zien rondscharrelen, waarin hij vaag de dader van enige recente aanrandingen meende te her kennen. Toen de heer Veltmeijer hem iets vroeg, reageerde de man onmiddellijk met enige klappen met een ijzeren staaf. De wachtmeester raakte gewond, aan de rechterduim Dit had tot ge volg, dat hij toen hij zijn pistool had getrokken de veiligheidspal niet ach terover kon krijgen. De man trachtte hem het pistool afhandig te maken en in het daarop volgende gevecht ging het wapen af. Een kogel door boorde de linkerarm van de wacht meester. De man ontrukte de heer Veltmeijer het pistool en maakte zich er mee uit de voeten. Hij is nog niet gevonden. Wachtmeester Veltmeijer werd kort daarop hevig bloedend langs de weg gevonden. Hij is naar een zie^ kernhuis te Tilburg gebracht. Een: sterke politiemacht zoekt met speur honden naar de onbekende man, van wie een nauwkeurig signalement be schikbaar is. Studiemogelijkheden eslaagde M.T.S.-ers •m te voorzien in de behoefte aan 'oegde leraren voor het middel- r technisch onderwijs wordt een aantal bezitters van een getuigschrift MTS in de gelegenheid gesteld de stüdie te volgen van ingenieur aan dë - technische hogeschool. Blijkens een. bekendmaking van de staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en wétenschappen is een regeling ont worpen, waarbij MTS-sers, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, een aanstelling kunnen krijgen als as sistent aan een MTS met een halve dagtaak. De salariëring zal echter geschieden alsof de betrokkene een volledige dagtaak heeft en boven dien zal een rijksstudietoelage kun nen worden verstrekt. Na het behalen van het kandidaats examen kan een aanstelling tot on bevoegd leraar volgen en tenslotte, na een beëindiging van de ingenieurs studie, een benoeming tot leraar. Op vier boerderijen te Huissen (Overbetuwe) is mond- en klauw zeer geconstateerd bij een honderd tal varkens en enige koeien. Het vee wordt op last van de di recteur van de vleeskeuringsdienst afgemaakt. De besmetting is vermoe delijk veroorzaakt door uit België ge- importeerde besmette varkens. Sinds de bevrijding zijn in ons land 2690 hecare bos en bijna 10.500 hec tare hei, duinbegroeiing en ander na tuurterrein verloren gegaan ten ge volge van bos- en heidebrand. Vorig jaar gingen 90 hectare bos en 460 hectare heide verloren, in 1954 brandden 370 hectare bos en bijna 1500 hectare heide af. Dit wordt me degedeeld in een publikatie van het bosschap, waarin gewezen wordt op het gevaar van bos- en heidebrand. „Een dood-enkele maal ontstaat er brand door blikseminslag, maar wij kunnen gerust zeggen, dat alle bos- en heidebranden in Nederland door mensen worden veroorzaakt", aldus het bosschap. In de Vecht te Maarssen is giste ren het lijk gevonden van een 55 a 60-jarige vrouw. De groepscom mandant der rijkspolitie te Maars sen verzoekt te worden bekend ge maakt met haar identiteit en ver strekt het volgende signalement: lang 1.68 meter, bolronde gelaats- vorm, brede neusvleugels; grijs haar met krulletjes, kleding: bruine win termantel, gemerkt modemagazijn Lommen Utrecht, gekleurde blouse, zwarte rok, bruine kousen met knie- warmers, groene shawl, bruine schoe nen met gespsluiting, rose directoir, rose tricot hemd, rose onderjurk, rose corset, jaeger borstrok. Op bo venkleding zilveren broche, voorstel lende een groep personen. FOTOGRAAF-INBREKER. De enige weken geleden door de districtsrecherche te Amsterdam aangehouden 25-jarige fotograaf zon der vaste woon- of verblijfplaats, heeft thans bekend zich aan het eind van de vorige maand te hebben schul dig gemaakt aan verscheidene inbra ken in Heemstede. Uit een slagerswinkel had hij een bedrag van f 700 weggenomen; de politie trof hiervan nog 500.aan. Voorts bekende hij, samen met een andere 25-jarige Amsterdamse foto graaf inbraken te hebben gepleegd in een garage en een viswinkel in Heemstede, waar 500 werd vermist. Bovendien heeft hij nog een dertig tal inbraken in Amsterdam, de Bol lenstreek en Het Gooi op zijn gewe ten. Kies de gemakkelijkste manier om lekkere soep te maken 35 ct per zakje voor 4 borden (Advertentie! LISSE Zilveren priesterfeest father Leo Onderwater Vandaag is 'het 25 jaar geleden, dat father L. Onderwater, van de St. Jo seph's Congregatie Mill Hill, pries ter werd gewijd. Father Onderwater, geboren te Lis- se, is al sinds 1931 in de St. Antonius- missie te Njinikom in Brits Came- roons (ten oosten van Nigeria) als missionaris werkzaam eerst als ka pelaan, thans als pastoor. De parochie is niet zó uitgestrekt meer als vroeger. Zij telt ongeveer 4000 zielen. De missie heeft echter door de NKONI-stam veel tegenwer king ondervonden, zodat men nog niet geslaagd is in de 35 dorpjes en gehuchten bijstaties te openen. Men bereidt dit thans vóór door het ope nen van schooltjes, waarvan er nu buiten de hoofdstatie zeven zijn, plus twaalf in de buitenstaties. Het aantal heidenen hi de NKONI- stam bedraagt ongeveer 25.000. De scholen tellen 1100 leerlingen, waar onder ook vele heidenen. Veel hulp ondervindt men in dit missiegebied van de Tyroolse Fran ciscanessen, die inds 1953 het ver- plegingswerk doen. Dit apostolaat van de zusters is van grote beteke nis, omdat zo veel heidenen van heinde en ver komen voor medische hulp. Op deze wijze komen zij in contact met de missie. De missie ontfermt zich ook over de hulpeloze babies en kleuters waar- RIJNSBURG Emigrant dodelijk verongelukt De 32-jarige Nederlandse immigrant Cornelius Boekke uit iRiijmsburg is woensdag nabij Hamilton Ontario dodelijk verongelukt Boekke stuur de een traktor in een steengroeve Toen zijn voertuig ergens bleef ste ken, stapte hij af. Hierbij heeft hij met een, voet ergens haken. Toen de traktor daarna achteruit begon te rij den werd hij overreden en dodelijk gewond. In de Chinese provincie Kiangsi heeft men met droogte te kampen. Achthonderd mensen hebben op zich genomen de nodige putten te gra ven, aldus radio-Peking. Voor een gebied van 250.009 h.a. zijn duizend putten nodig. voor de primitieven geen voedsel hebben en die dus ten dode zijn op geschreven. Van grote afstand wor den de kindertjes gebracht. In de missie heeft father Onder water ook een meisjesschool gesticht. Twintig jaar geleden kon men de bevolking niet bewegen meisjes naar school te sturen. Father Onderwater herinnert zich nog de tijd, dat slechts twee meisjes naar school gingen; nu zijn er 330. De vrouw heeft echter aldus vernemen wij van father On derwater bij de heidenen nog niet de plaats, die haar toekomt. Belang rijk voor de missie is dus de opvoe ding van de meisjes: huishoudschool, middelbaar onderwijs, kweekschool etc. Op het verlanglijstje van de fa ther staat dan ook, naast een huis voor moederloze babies en een 'kli niek voor de zorg van moeder en kind, een nieuwe meisjesschool. Zeer goed zichtbare resultaten heeft de missie in de Bamenda-pro- vincie, één van de vier provincies van het diocees. Father Onderwater heeft hier het aantal parochies mogen zien toene men van 2 tot 12, het aantal katho lieken van 10.000 tot 40.000 en het aantal schoolkinderen van 300 tot 9000. Fater Onderwater is thans op va cantie in Nederland. In september keert hij terug naar zijn missiege bied. De feesteling zal zondagmorgen te 10 uur een plechtige H. Mis opdra gen in de St. Agathakerk. Van half 3 tot 4 uur is er receptie in het Patronaatsgebouw, waarna te half 5 een plechtig sluitingslof, ge zongen door het koor van de Haar lemse Kathedraal, onder leiding van dr. Louis Kat. ,.Er was voor mij een bijzondere reden, om aan het ver zoek de heropening van - het enkele honderden jaren .bestaande „Blesse Paard", dat op historische grond gebouwd is, te willen verrichten, gevolg te geven". Deze woorden sprak burgemeester Banning gisteren tot de heer P. Th. Vergeer, de nieuwe eigenaar van 't Blesse Paard, die de zaak grond gerestaureerd heeft. Voor de heropening bestond grote belangstelling. Foto: burge meester Banning complimenteert de heer Vergeer. Links mevrouw Vergeer; tussen de burgemeester en de eigenaar, pastoor Sister&ans.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6