CéidóeSoiiAci/nt Waarschuwingsstakingen in WMsland Duitslands hereniging vraagt veel geduld Longkanker in de Sowjet-Unie Amerikaanse krantenjongens vliegen naar Europa Tanks in Tibet s hoofdstad Overstromingen in Thüringen De brutale diamantroof te LONDEN Aanhoudend onbestendig Minister prof. dr. W.A.J. Kernkamp overleden WOENSDAG 18 JULI 1956 47ste JAARGANG No. 13858 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17,ct. p. man. Telefoontjes 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ONTSPANNING IS BETER PR SPOKEN DE LAATSTE TIJD weer allerlei plannen rond om de bewapening te beperken en de atoombommen af te schaffen. In Amerika wordt druk gedebatteerd over de al of niet wenselijkheid van vermindering van de grondstrijd krachten en zowel in Engeland als inr de Sowjet-Unie gaan stemmen op, die de proeven met H.-bommen wil len. intomen als eerste stap om te geraken tot een algehele stopzetting van de productie van kern- 0 wapens. Het één staat met het ander in verband; wij hebben daar reeds eerder op gewezen. In een oorlog met atoombommen kan men grote legers missen, dat wordt zo langzamerhand wel duidelijk; maar als men aan de andere kant streeft naar afschaffing van atoom- en H-bommen, dan wint het gewone wapen van de landstrijd krachten weer in betekenis. Want eventuele afschaffing van kernwa pens betekent nog niet, dat de oor log is afgeschaft. Na de eerste wereld oorlog heeft men o.a. het gebruik van gifbommen verboden en gelukkig' heeft men zich daar later ook aan gehouden, toen ondanks alle afspra ken er toch een nieuwe wereldbrand losbarstte. Maar aan beide zijden hield men gifbommen gereed om di rect revanche te nemen zodra de te genstander een gas-aanval zou be ginnen. Met atoombommen moet men uiter aard nog voorzichtiger zijn dan met gifgassen; niet alleen zijn zé gevaar lijker, maar zij zijn ook onmogelijk te controleren. Zelfs bij de scherpste internationale controle blijft het mo gelijk, atoombommen te maken en in voorraad te houden, zonder dat dit kan worden aangetoond. Het is dan ook geen wonder, dat het Westen wel tot beperking en gelei delijke afschaffing van dit moord tuig wil overgaan, als men maar de morele zekerheid heeft, dat de tegen partij dat eveneens doet. En die ze kerheid krijgt men pas, als een alge hele ontspanning in de wederzijdse betrekkingen intreedt, zodat men. mag aannemen, dat geen van beide partijen meer behoefte gevoelt om de ander onverhoeds op het lijf te val len. Zolang er nog wantrouwen bestaat en dat zal er bestaan zolang Rus land z'n grenzen niet wijd open gooit kan men moeilijk verwach ten, dat er iets terecht komt van een werkelijke ontspanning. Eerst ontspanning, dan ontwape ning. Geestelijken in Poznan gearresteerd De Weense Katholieke Nieuwbrief „Kathpresse" heeft dinsdag bericht, dat zeven R.K. geestelijken in Poznan gevangen zijn gezet, omdat zij deel zouden hebben genomen aan de „honger-opstand" in Poznan. Het blad schreef, dat volgens ka tholieke kringen in Berlijn twintig geestelijken werden gearresteerd, toen zij uit de kathedraal van Poz nan kwamen. Na verhoor zouden 13 geestelijken zijn vrijgelaten. Het oproer in Poznan heeft 53 men sen het leven gekost. Dit cijfer maak te de procureur-generaal van Polen, Marian Rybicki, gisteren bekend in een intervieuw met het Poolse pers bureau PAP. Rybicki deelde verder mede dat nog 323 personen in hechtenis zijn en dat het gerechtelijk onderzoek nog voortduurt. Vele gearresteerden waren al weer vrijgelaten na te zijn verhoord. Van de 323 die nu nog in verzeker de bewaring zijn, beschouwt Rybicki' 33 als misdadigers die tijdens de op roeren van 28 juni uit gevangenissen ontsnapten en deelnamen aan plun deringen en gevechten, en 64 als ge wone plunderaars en dieven. Kroestsjef heeft geen haast De hereniging van Duitsland zal veel werk en geduld eisen, zo heeft de Sowjet-partijleider Kroestsjef dinsdag verklaard. Sprekende op een receptie in het Kremlin ter ere van de Oostduitse premier, Grotewohl, en diens minis ters, die hebben deelgenomen aan de Oostduits-Russische besprekingen in Moskou, gaf Kroestsjef zijn Duitse gasten de raad „zich niet bezorgd te maken" en niet ongeduldig te wor den. De „imperialisten en monopolis ten" willen een vereniging op zuiver „kapitalistische en imperialistische basis", zo zei hij, doch Oost-Duits- land wil het land natuurlijk op so cialistische grondslag verenigen. Dat is kennelijk op dit ogenblik nog niet mogelijk, daarvoor is nog veel werk en veel geduld nodig. Volgens Oostduitse en Russische leiders kan Duitsland slechts her enigd worden door directe onderhan delingen tussen Oost- en West-Duits- land. Wat de economische hulp betreft zal de Sowjet-Unie aan Oost-Duits- land in de komende vier jaar „grote aanvullende hulpbronnen" verschaf fen, o.m. in de vorm van een gunstig krediet op lange termijn en een niet nader gespecificeerd bedrag in vrije valuta voor aankopen op de wereld markt. Oost-Duitsland bouwt vliegtuigen. Volgens het Oostduitse communis tische blad „Neues Deutsland" zou Walter Ulbricht, de secretaris van de Oostduitse communistische partij, tij dens een bespreking met Kroestsjef meegedeeld hebben, dat Oost-Duits land „verscheidene" vliegtuigen heeft gebouwd en een model heeft voltooid voor een lijnvliegtuig met straalaan drijving. Tot heden is het Oostduitse publiek slechts meegedeeld, dat er één vlieg tuig op eigen bodem is gebouwd en wel een door de Sowjet ontworpen toestel met twee straalmotoren, de „Ilyusin 14", dat op 1 mei boven Dresden heeft gevlogen. Een vooraanstaande Russische chi rurg, die thans in Engeland vertoeft, heeft aan een Brits parlementslid verteld, dat longkanker ook in de Sowjet-Unie steeds veelvuldiger voorkomt. Hij weet dit niet aan roken, maar aan het toenemende gebruik van teer bij bestrating en aan uitlaatgassen van verbrandingsmotoren. Dit heeft Walter Elliot, een conser vatieve ex-minister van gezondheid dinsdag in het Lagerhuis verklaard in een discussie over de gezond heidstoestand in Schotland. Hij zei, dat de chirurg, wiens naam hij niet noemde, voorzitter van de Sowjet- medische academie is, en deel uit maakt van de Russische parlemen taire afvaardiging, die thans een be zoek aan Engeland brengt. Ook Nederland wordt „gedaan" Voor vijftig Amerikaanse kranten jongens van 13 tot 18 jaar zal deze zomer een droom in vervulling gaan* Na vanuit alle delen der Verenigde Staten naar New York gereisd te zijn zullen de jongens (voor het meren deel scholieren, die in hun vrije tijd üitinken met anüe&ettde fretiemmiag, Op de dag van het nationale feest heeft de president van de Tunesische raad voor de radio een heftige rede gehouden over de Algerijnse kwestie. Dit mocht Z.E. Bourguiba echter niet verhinderen om aanwezig te zijn op een receptie welke door de Franse ambassadeur werd gehouden. Op de foto ziet men president Bourguiba (rechts) klinken met de Franse vertegen woordiger in Tunesië, ambassadeur Seydoux. Waarop zij geklonken hebben is onbekend. Tegen de duurte De Westduitse sociaal-democraten hebben dinsdag waarschuwingssta kingen van de Westduitse arbeiders tegen de voortdurende stijging van de kosten van levensonderhoud aan gekondigd. Indien de regering en de meerderheid in het parlement niet in staat blijken te zijn een einde te ma ken aan de eeuwige stijging der prij zen, noodzaken zij uit te zien naar scherpere recepten, zo deelde de persdienst der Westduitse sociaal-de mocraten mee. De kritiek der sociaal-democraten richt zich de laatste dagen vooral te- Jioning. 5eïóat êezoekt CnyeCand Koning Feisal van Irak brengt op het ogenblik een officieel bezoek aan Engeland. Hier zien we de vorst met zijn koninklijke gastvrouwe, koningin Elizabeth H van Engeland, tijdens de staatsierit door Londen, die in een open rijtuig met de oud-Engelse entourage werd gemaakt. gen een nieuwe stijging van de prij zen van huisbrandkolen en tegen een voorgenomen prijsverhoging van staal. Zij blijven aandringen op een onderzoek naar de kostensituatie in de kolen- en staalindustrieën, opdat het publiek hier nauwkeurig kan worden ingelicht. Mochten de ver antwoordelijke instanties deze eis af wijzen, dan moet de bevolking van West-Duitsland duidelijk worden ge maakt, dat de huidige regering drin gend door een andere moet worden vervangen, opdat er een einde komt aan haar „economische ordening van de particuliere willekeur", zo ver klaren de sociaal-democraten. In Llasa, de haofdstad van Tibet, zijn Chinese tanks verschenen om het verzet van de Tibetanen tegen Mao Tse Toeng te breken* De haar den van de opstand tegen rood China liggen in de oostelijke en noordelijke bergstreken van Tibet, waar monni ken het volk hebben opgeroepen tot de heilige oorlog. Een vredesmissie naar Llasa is mislukt. De afgevaardigden van Mao eisten van de Dalai Lama, dat hij drie voor aanstaande monniken uit de hoofd stad naar de woelige bergstreken zou zenden om tot rust te manen, maar de lama's weigerden hun op dracht. De Tibetanen blazen voortdurend bruggen en wegen op, terwijl tal van wegen door de Chinese troepen ver meden worden, omdat de rebellen daar telkens hinderlagen leggen. Onlangs hebben de Tibetaanse guerillastrijders volgens deze berich ten een Chinese vesting veroverd en de bezetting over de kling gejaagd. Zij zouden daarbij geholpen zijn door een aantal Tibetanen, voor een groot deel vrouwen en kinderen, die in de vesting zogenaamd bescherming had den gezocht tegen het onophoudelijk wapentumult, doch plotseling de Chi nezen aanvielen en de poorten open den. _L kranten bezorgen) op 25 juli in een KLM Super Constellation naar Euro pa vliegen voor een vakantie van veertien dagen. Deze vakantie heb ben ze te danken aan het feit, dat zij de winnaars zijn van een grote prijs vraag, waaraan enige duizenden Amerikaanse krantenjongens hebben deelgenomen. De jongelui zullen naar Amster dam vliegen, vanwaar ze doorgaan naar Zweden. Daar zijn zij de gasten 1 van de Zweedse Kamer van Koop handel en van toeristenorganisaties, Óp 7 augustus brengt de KLM de „Junior Diplomats", zoals de jonge lui in Amerika worden genoemd, van Malmö naar Amsterdam voor een bezoek aan Nederland. Op Schip hol zal een lunch worden aangebo den. Het gezelschap wordt o.a. bege leid door een redacteur van de be langrijke „American Weekly" en door een televisiecameraman, die van de reis een film maakt, welke door talrijke televisiestations zal worden uitgezonden. De „Junior Diplomats" vertegenwoordigen 27 grote dagbla den in 28 steden, verspreid over de gehele Verenigde Staten. De bladen zullen uitvoerige verslagen brengen over de „droomreis" van hun kran tenjongens naaar Europa. In Amsterdam. Op 7 augustus zal burgemeester d'Ailly de „Junior Diplomats" in het stadhuis ontvangen en aan allen een medaille uitreiken. Verder bezoeken zij het Rijksmuseum en maken zij een boottocht door de Amsterdamse grachten. Zij logeren in het jeugd verblijf „De Uitwijkhaven" in het vissers plaatsje Durgerdam. Op 8 augustus zullen bezoeken worden gebracht aan de bloemenveiling in Aalsmeer, Monninkendam en Volendam. Des avonds vertrekken de „Junior Diplo mats" weer per vliegtuig van Schip hol naar New York. In Thueringen (Oost-Duitsland) zijn in het afgelopen weekeinde drie mensen om het leven gekomen door overstromingen, die het gevolg wa ren van zware regenval, zo meldt het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. Vier bruggen werden vernield en verscheidene beschadigd. Ook veel huizen zijn beschadigd. De schade wordt geraamd op 17 miljoen mark. L Dit is de Rolls Royce, waaruit ini Londen op klaarlichte dag een kapi taal aan diamanten is gestolen, op de kruising van Ferringdon Road en St. Cross Street, in het hartje van de city. Al wat de dief te doen had was de deur van de Rolls Royce van diamant, handelaar M. Wijnberg te openen, toen deze op weg van Hatton Gar dens naar Holborn Viaduct op het kruispunt in een verkeersknoop raakte en stilstond. In de Rolls be vond zich mevr. A. Mullem, de 58- jarige Nederlandse secretaresse van de heer Wijnberg, eveneens Neder lander, die in het safe deposit in gaan halen. De diamanten bevonden zich in een aktetas, die op de vloer van de auto stond. Een jongeman in blauwe overall met een pet opende een der achterdeuren griste de tas en rende weg. Mevr. Mullem en de chauffeur riepen „houdt de dief" en chauffeur Harry Baker rende hem achterna. Maar alles gebeurde zo snel, dat geen der voorbijgangers zich realiseerde wat er aan de hand was en niemand stank een hand uit om te helpen. Baker probeerde de dief te tacke- Boven het zeegebied tussen Noor wegen en Groenland en boven IJs land bevindt zich een gebied van hoge druk, dat in betekenis toeneemt. Een uitloper van dit gebied strekte zich gisteren over Nederland en Duitsland uit tot in het Middelland se Zeegebied. In verband hiermede kwamen op tal van plaatsen, vooral in het uiterste noorden en het uiter ste zuiden van het land zonnige pe rioden voor, maar plaatselijk kwa men ook weer zware onweersbuien tot ontwikkeling. Bij Ierland bevindt zich thans een langzaam opvullende depressie, die in de richting van Bretagne beweegt. Bovendien komt er in Zuid-Frank rijk een onweersstoring tot ontwik keling, welke naar het noorden zal gaan bewegen. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg, dat het weer in Ne derland morgen eveneens meer onder invloed van storingen zal komen en de kans op regen, of onweersbuien blijft bestaan. In het temperatuur- verloop worden geen grote verande ringen verwacht. In zijn woning te Utrecht is van nacht de minister van Overzeese rijks, delen, prof dr. M. J. A. Kernkamp, overleden. De minister was sinds het begin van dit jaar ziek. Prof. mr. dr. Willem Jan Arend Kernkamp werd 18 juli 1899 te Edam geboren. Hij bezocht het gerefor meerd gymnasium te Amsterdam en studeerde rechten aan de vrije uni versiteit in de hoofdstad waar hij in 1926 het doctoraal examen aflegde. Vervolgens was hij gedurende enige jaren in maatschappelijke betrek kingen werkzaam. In 1926 hervatte hij zijn studie aan de rijksuniversi teit te Utrecht in het Arabisch en Indisch recht. Vier jaar later deed hij in deze vakken het aanvullend doc toraal examen. In 1935 promoveerde hij met lof te Utrecht op het proef schrift „De Islam en de vrouw". Een jaar later aanvaardde hij de benoe ming tot bijzonder hoogleraar in de Indologische faculteit aan de rijks universiteit te Utrecht. In 1946 werd hij hoogleraar in het Nederlands staatsrecht aldaar. In september 1952 werd prof. Kern kamp benoemd tot minister van over zeese betrekkingen. Onder het ministerschap van prof. Kernkamp is de nieuWe rechtsorde van ons koninkrijk, waarbij Surina me en de Nederlandse Antillen bin nen die orde zelfstandige delen wer den, tot stand gekomen. Tijdens de voorbereiding van het statuut heeft minister Kernkamp een. bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen gebracht teneinde zich ter plaatse te oriënteren. Later heeft hij ander maal deze rijksdelen bezocht. Minister Kernkamp die, na in 1948 te zijn geopereerd, op één long leefde, was in januari van dit jaar opnieuw ziek geworden. Na herstel van een daarbij opgetreden bronchitis is prof. Kernkamp nog enkele weken op het departement in functie geweest. Half april werd hij ad Interim vervangen door minister Beel. len, maar deze ontkwam, rende een zijstraat in en sprong in een wach tende auto (een nieuwe Ford Zodiac) die snel wegreed. Deze auto werd later een paar straten verder aange troffen en is tot dusver de enige tast bare aanwijzing van de organisatie van de roof, die vermoedelijk zeer zorgvuldig heeft plaats gehad. De rit met de Rolls van het kan toor van de heer Wijnberg naai' het safe deposit in Hatton Gardens, waar de juwelen van de gehele dia manthandel gedurende het weekein de veilig worden opgeborgen, vond geregeld plaats, maar niet op altijd dezelfde tijden, zodat het nog niet duidelijk is, hoe de dieven zo precies hebben, geweten, wanneer hun slag te slaan. Alle politiebewaking op de lucht havens en in de havens zijn gewaar schuwd. PRINSES GRACIA IN VERWACHTING. Prins Rainiers hofgeestelijke, Fa ther Tucker, heeft gisteren min of meer bevestigd dat prinses Grace (Kelly) in blijde verwachting is. „Ik heb geen reden iets tegen te spreken, wat binnenkort in elk geval officieel bekend zal worden ge maakt", zei hij. Meer kon hij niet zeggen, want prins Rainier heeft doen weten, dat als er iets bekend te maken was hij dat zelf wel zou doen. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond X tot donderdagavond. Opgemaakt i te 11.15 uur). TOENEMENDE ONWEERSKANSEN. 5 Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele re- S gen- of onweersbuien en van- nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 19 Julj zon op 4.45, onder 20.51; maan op 18.25, onder 1.42. Hoogwaterstanden 19 Juli v.m. 0.45; n.m. 1.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt 21 C. OSLO onbewolkt 26 KOPENHAGEN onbewolkt 22 ABERDEEN motregen 19 LONDEN nevel 21 AMSTERDAM half bewolkt 20 LUXEMBURG licht bew. 19 PARIJS nevel 21 BORDEAUX onweer 24 GRENOBLE onbewolkt 23 NICE onbewolkt 25 BERLIJN onbewolkt 22 FRANKFORT licht bew. 22 MüNCHEN onbewolkt 18 ZüRICH mist 21 GENèVE nevel 23 LOCARNO licht bew. 26 WENEN licht bewolkt 20 INNSBRUCK licht bew. 22 ROME onbewolkt 31 AJACCIO onbewolkt 26 MALLORCA half bewolkt 30 Korreltje Berisp uzelf zoals u anderen be rispt. Verontschuldig anderen zoals uzelf verontschuldigt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1