KAB-ers van de Gew. Soc. School zijn geestelijk „een kop groter" geworden 1 Feestelijke parochie-avond met neomyst te Zoeterwoude DE HUIDIGE EPIDEMIE DER DINSDAG 17 JULI 1956 DELEIDSE_COUB£NT EERSTE BLAD PAGINA 2 Bisdommen Haarlem en Rotterdam Toediening van de tonsuur In Nieuw Loosdreclit heeft maan dagmiddag mgr. T. H. Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbisdom, de 40ste jeugdherberg van de Katho- lieke Vacantiehuizen en Jeugdher- Z.H.txc. mgr. M. A. Jansen, bis-1 bergcentrale ingewijd. Deze nieuwe va" j- jeugdherberg, genaamd „de Sype" is schop van Rotterdam heeft in de ka pel van het Philosophicum te War mond de kruinschering toegediend aan de volgende eerwaarde heren: Voor het Bisdom Haarlem: C. A. M. Backx, P. J. Berben, P. Th. V. M. Bosma, S. M. Braakman, J. S. M. Distelbrink, A. N. J. Doode- man, J. N. Duin, J. H. van Duin, M. J. de Groot, J. H. J. Heikens, P. J. Hink, F. X. I. Koot, J. W. M. Levelt, A. J. Leijen, G. H. W. Mols, H. C. M. Peet, H. C. E. Schaapherder, J. Swart, S. C. Tol, IJ. C. Tuijn, G. A. A. Velzeboer, M. J. Versteeg, A. v. d. Werf. Voor het Bisdom Rotterdam: A. J. M. Beenakker, L. F. Bergen- henegouwen, K. J. Boeker, J. A. A. Breukel, A. A. Claassen, A. H. Ch. van Eijk, J. M. J. Groeneveld, A. J. W. Groenewegen, A. W. C. Heijster, H. v. d. Hondel, J. G. M. v. Kan, Th. H. J. van Kester, A. D. B. Kortmann, P. J. M. Lansbergen, H. M. Lit j ens, K. M. v. d. Made, H. P. Meyer, A. H. F. Planken, W. G. M. Waardij k, J. B. M. Werner. Nederlander verongelukt in Duitsland Bij een auto-ongeluk in de omge ving van Bielefeld (Duitsland) is gis teren om het leven gekomen W. H. F. G. graaf van AldenburgBen- tlnck uit Druten. Het slachtoffer, dat 55 jaar oud was, reisde per auto in gezelschap van zijn echtgenote en zijn moeder, die beiden levensgevaar lijk werden gewond. Het ongeluk gebeurde, doordat de wagen naast de rijbaan "kwam, waar na ze van de berm schoot en tegen een boom botste. Een aantal leden van de Christe lijke Historische Unie, de Anti-Re volutionaire partij en een aantal po litiek daklozen hebben zich ver enigd om te trachten de protestants- rechtse partijén tot zuiverder belij den en beleven en zo mogelijk tot eenheid te brengen. Ten einde beter inzicht te geven van wat hen bezielt, hebben zij hun gedachten in 26 stel lingen geformuleerd. De ondertekenaars van de stellin gen zijn mr. W. Beernink te Dord recht, ds. M. de Goede te Amster dam, dr. N. J. Hommes te Rotterdam, mr. J. W. de Jong Schouwenburg te Amsterdam, dr. P. G. Knibbe te Lei den, P. van der Nagel te Sassenheim, prof. dr. J. Prins te Leiden, dr. J. J. R. Schmal te Voorburg, mr. W. J. Spanjaard te Amsterdam, mr. M. A. van Wijngaarden te Amsterdam. NEKKRAMP IN FRIESLAND. Te Drogeham (gem. Achterkarspe len) zijn zes gevallen van nekkramp geconstateerd onder kinderen van de lagere school. De patiëntjes zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Drachten. De gevallen zijn niet van ernstige aard. Men heeft daarom ook de school nog niet gesloten voor het onderwijs. gevestigd in de voormalige pastorie van de Nederlands Hervormde ge meente en biedt plaats aan 70 gas ten, zowel jongens als meisjes. „HUIS TE HUUR" TURELUUR. Een advertentie in een der grote dagbladen waarin abusievelijk niet „een huis te koop" maar „een huis te huur" werd aangeboden, heeft tot gevolg gehad dat de boodschappen dienst van een Amsterdamse telefo nische service onderneming drie da gen achtereen zachtjes gezegd over belast is geweest. Deze dienst bleef voor velen langdurig onbereikbaar, alle toestellen waren onafgebroken bezet ten dienste van de makelaar, cliënt dezer onderneming, die de ad vertentie had doen plaatsen. Van za terdagavond of tot en met maandag avond werden ruim 1600 gesprekken geteld. Uit de brandkast van de Cineac aan het Damrak te Amsterdam is zondag middernacht door middel van een valse sleutel een bedrag van 8787 ontvreemd. De diefstal, die tussen half twaalf en half een moet zijn gepleegd, werd pas 's morgens om negen uur ontdekt. Het restant van de sleutel, die was afgebroken, zat nog in het slot. Vermoed wordt, dat de dader(s) zich na afloop van de tweede avond voorstelling hébben laten insluiten. Van hem (hen) ontbreekt ieder spoor. ETEN ALLÉÉN IS NOG GEEN LEVEN Zeven cursisten slaagden In de zaal van het Gebouw voor Christelijke Belangen, die tevens de J cursuszaal is van de Gewestelijke i Sociale School van de K.A.B. hangt een spreuk, waartegen de cursisten drie jaar lang gekeken hebben: „Eten alleen is nog geen leven, Ook de geest vraagt voedsel". Toen gis teravond aan zeven gelukkigen het certificaat van de school werd over handigd is deze spreuk de kern ge weest van de toespraken, die tot de cursisten en belangstellenden wer den gericht. Na het openingswoord van de heer J. J. de Groot, voorzitter van het schoolbestuur, voerde pater Alfred, directeur van het diocesane ontwik kelingscentrum van de KAB het woord. Pater Alfred sprak begees terd: „U bent geestelijk een kop groter geworden", zei hij, „hiervoor moet u de KAB dankbaar zijn". Pa ter Alfred rekende voor, dat iedere cursist de KAB 400 gulden, dus de prijs van een stevige bromfiets, kost. Zij geeft dit echter gaarne, omdat er behoefte is aan goed geschoold ka der. „Indien de PBO in haar geheel was doorgevoerd hadden wij niet voldoende mensen, die geschikt zijn om in ondernemingsraden zitting te nemen". Pater Alfred zei ook, dat het lekenapostolaat strijdbare apos telen nodig heeft. Hij dankte het schoolbestuur en de docenten. Ver- AARDBEVING IN BIRMA. In Opper-Birma heeft zich de af gelopen nacht een krachtige aardbe ving voorgedaan. De juiste omvang van schade en persoonlijke ongelukken was niet da delijk bekend, maar volgens niet-of- ficiële berichten zijn er zeker 29 do den te betreuren. Schepp POTLOOD en GEEST No. 520. Horizontaal: 2. bedelaar, 6. jongensnaam, 8. voor, 10. soort van kabeljauw, 12. zijtak Moezel, 13. tel- woord, 14. knaagdier, 16. gewicht (afk.), 17. verdicht verhaal in pro za, 18. voegwoord, 20. telwoord (Duits), 21. heilige (afk.), 23. wa tergeul, 25. hetzelfde, 27. wandver siering, 29. zoon van Jacob, 30. sprong. Verticaal: 1. hoffeest, 2. deel van het gelaat, 3. muzieknoot, 4. plaats in België, 5. onderpand, 7. gerucht, 9. recht uitlopende strook van weg of vaart, lil. beleefdheidsbetuiging, 12. houding, 15. vriend (Fr.), 18. insec tenetend zoogdier. 19. ontkenning (Eng.), 21. gebod, 22. platvis, 24. gem. in N.-Brab., 26. wereldtaal, 28. oude lengtemaat. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 51P,. Horizontaal: 1. .mank, 4. pulp, 8. Ilm, 10. koe, 11. Ne, 12. Ned, 14. kj\, 15. Medan, 17. Te- gelen, 19. Terek, 21. om, 23. rin, 24. do, 25. ree, 27. kar. 28. telg, 29. dank. Verticaal: 1. Mina 2. ale, 3. N.M., 5. uk, 6. lok, 7. perk, 9. nederig, 12. ne ger, 13. Dalen, 15. met, 16. nek, 18. fort, 20. verk., 22. mee, 2'5. Dan, 26. el, 27. ka. Na de feestelijke intocht, de scho ne kerkelijke plechtigheden rond de priesterwijding en eerste H. Mis van de neomyst Jan van der Salm, had gisteravond in het parochiehuis een spontane huldiging en feestviering plaats. De grote zaal kon nauwelijks plaats bieden aan de vele parochianen; voor het gestelde uur was de zaal al stampvol. Onder de aanwezigen wa ren o.m. deken Juffermans, kapelaan Kapteijn en wethouder van Leeu wen. Onder het zingen van een wel komstlied werden de neomyst en zijn familie binnengeleid. De voorzitter van de Propagandaklub, de heer J. A. Paardekooper sprak het openings woord. Deze avond, door de parochie aangeboden, zal niet het verheven karakter dragen van de priesterwij ding, en de eerste H. Mis maar de bundeling van alle krachten, van jong tot oud en de grote belangstel ling, reeds tot volle recht gekomen in de gehele organisatie van de fees ten, zal de neomyst een bewijs te meer zijn van het medeleven voor de jonge missionaris 'n morele steun in het moeilijk werk dat hem te wach ten staat. Het programma van deze avond was een bonte mengeling van zang, toneelspel en volksdansen als een blijde viering van een heerlijk feest. „Sancta Lucia" zong onder leiding van dirigent F. Cappendijk Jesu Dul- cis Memoriam van Köthe en Vesper van Beethoven. De K.A.J. zorgde voor de vrolijke kant van de avond door de opvoe- ring van de klucht: „Een spook te koop". Deze dolle klucht werd onder leiding van Cok van Rijt, goed ge speeld. Niet minder vrolijk was het jongensspel getieteld: „Rovers en Re volvers" door D.O.S. onder leiding van de jeugdleider de heer A. van der Fluit, opgevoerd. De L.T.M. voerde onder leiding van de heer N. Juffermans uit Lei den, twee fraaie volksdansen uit; de waardering voor deze volksdan sen, die1 tot dusver steeds zeer matig is geweest was nu zeer groot hetgeen een bewijs is dat de uitvoering zeer goed was. De volgende nummers door Santa Lucia ten gehore gebracht: Zomer- avondgroet van Otto de Waal en de Twaalf Rovers, een bewerking van v. d. Steen, werden door de steeds betere uitvoering een groot succes. Aanbieding van de cadeaux. Namens de bewoners van de Zuid- buurt sprak de heer Th. van Meurs. Spreker aarzelde om na zoveel har telijke gelukwensen na een door dui zend mensen bezochte receptie, de neomyst toe te spreken, maar wil nu toch getuigen dat vooral de bewo ners van de Zuidbuurt, waar het ouderhuis van de neomyst staat, wel bijzonder met de jonge missionaris 'hebben meegeleefd. Vooral toen de benoeming voor de missie van Bor neo bekend was, wilde de buren de missionaris helpen en 'n kleine mis- siekerk geven. Bij dit kostbare ge schenk heeft de Zuidbuurt het niet willen laten en om de missionaris in de tropen toch steeds te laten weten hoe laat het is, overhandigt spr- een horloge dat bestendig is tegen de hitte van he klimaat en spreekt de wens uit, dat de neomyst het nog lang in goede gezondheid zal mogen gebruiken. Het geschenk van de parochie. De voorzitter van de Propaganda- club dankt allen die de ijver van „St. Paulus" weer zo krachtdadig hebben gesteund. Door de milde bijdragen van de parochianen van beide paro chies was het niet alleen mogelijk alle kosten voor de intocht, de ver siering van de kerk enz. te betalen, maar kon ook nog een nuttig ge- i schenk namens de beide parochies worden gegeven n.l. een koffer schrijfmachine. Spr. hoopt dat dit ge schenk bij de zending, zo dankbaar en blijmoedig door de jonge missio naris aanvaard, een goede steun en hulp moge zijn. Neomyst spreekt zijn dank uit. Toen de jonge missionaris op hef podium naar voren trad om te gaan spreken, werd het stil in de stamp volle zaal en nog stiller werd het toen de neomyst zich richtte tot zijn ouders, broers en zusters en eindelijk zijn dierbare katholieken van Zoeterwoude om te zeggen dat hij de talenten miste om zijn dankbaarheid te spreken; voor zoveel liefde voor de priester voor zo'n hartelijke ontvangst na zijn priesterwijding voor zoveel belangstelling bij de eer ste H. Mis zoveel gelukwensen bij de receptie heb ik geen woorden ge noeg. En nu, deze avond weer zoveel bewijs van waardering voor de pries ter. op deze avond die zo spon taan is georganiseerd. Spr. spreekt voor elke groep die heeft medege werkt afzonderlijk zijn grote waar dering uit. Dankende voor de geschenken spreekt de neomyst eerst tot zijn buren: het was te veel, zoiets had ik nooit durven verwachten. Maar ik vind het prachtig dit alles gekregen te hebben en ik dank de Zuidbuur- ters heel erg hartelijk. Het heeft mij diep getroffen van de parochie bij alles voor het feest ook nog zo'n kostbare schrijfmachine te hebben gekregen en ik ben overtuigd dat dit niet gedaan is voor mijn per soon maar om de priester te helpen en te steunen. Afscheid. Nu gij allen zo goed voor mij zijt geweest, zal ik mij des te meer ver plicht voelen brieven naar Zoeter woude te schrijven. Als ik in het najaar ga vertrekken, als ik mij soms eenzaam zal voelen, zal ik weten dat ik toch niet alleen sta, ik zal dan mijn ouders schrijven, ik weet dat gij mij allen geholpen hebt en daarom zullen deze dagen steeds onvergetelijk blijven, een troost, als tegen de eenzaamheid ge vochten moet worden te weten dat Gods genade en uwe gebeden mij steunen. God zal u voor dit alles lo nen, want God laat zich niet onbe tuigd. Zo hoop ik u na acht jaren werken in de missie weer te zien en zo er van u dan niet meer leven, la ten we dan vertrouwen elkaar in de hemel samen te zien. Diep onder de indruk van deze ernstige woorden staan allen op en weer strekt de priester zijn handen uit en geeft de priesterlijke zegen. Het zou te ver voeren te vermel den hoeveel en welke geschenken de neomyst nog mocht ontvangen. Op de receptie zagen we o.m. tentoon gesteld een miskelk en een ciborie, zeer vele paramenten waaraan de Missienaaikran weer haar aandeel rijkelijk had geschonken en heel ve le fraaie en nuttige voorwerpen. Het is gelukkig te constateren dat, tot twee keer in een jaar, zoveel of fers zijn gebracht en dat vooral de jongeren zich zo beijveren om de jonge priesters te eren en te helpen. Voor vijf jaar leidsterschap is aan de oud-gi'dsenleidster, imevr. C. M. L. van TesterenPaardekooper en aan de kabouter leidster, rnej. A. C. M. Paar- dëkooper door het nationaal hoofd kwartier van dé Ned. Gidsenbeweging het blauiwe waarderingsteken toege kend. LEIMUIDEN Mej. Aartje van Iperen en mej J. v. Veen slaagden voor het diploma costumière. A. J. Lamboo (Voorschoten), P. v. d. Meer (met lof), Zoeter woude), J. C. Knijnenburg (zeer goed gevolg), (Voorschoten), C. N. Keur (Leiden), A. J. v. d. Kleyn (Leiden), W. Overdijk (zeer goed gevolg), (Leiden) en A. N. Jans (Oegstgeest). De directeur van de school, de heer A. Koenis, sprak over de geeste lijke volwassenheid, die slechts door studie te bereiken is. „Door dit exa men heeft u u zelf en anderen een dienst bewezen". De heer Koenis dankte ook de vrouwen en verloof den van de cursisten voor de steun, die zij hun wederhelft hebben ge geven. Te weinig belangstelling. In de pauze spraken wij nog even met de directeur van de school, de heer Koenis, en met de voorzitter van het schoolbestuur, de heer De Groot. In de vijf jaar van het bestaan de gew. sociale school zijn thans 13 cursisten geslaagd. Dit is nog te weinig. De KAB, die sinds op op richting van deze scholen al 1 mil joen 250.000 gulden aan subsidie heeft geschonken, streeft er naar de belangstelling van zo veel mogelijk leden op te wekken. De heer De Groot gaf ons zijn adres, waar nieuwe cursisten zich kunnen mel den: J. J. de Groot, Sumatrastr. 100a, Ook de dames zijn van harte welkom op deze cursus. Van de secretaris- penningmeester van het schoolbe stuur, de heer Van Voren, hoorden wij het opwekkende verhaal van de 19 nieuwe cursisten uit Zoeter woude. Later op de avond werd hier aan nog eens aandacht aan besteed. Tijdens een verdiepings-weekend, dat geleid werd door de heer De Bree, werden 19 KAB-ers van de af deling Zoeterwoude opgewekt om aan de drie-jarige cursus deel te nemen. Kapelaan J. F. Franse, die bijbel doceert, verklapte in een korte toe spraak, waarin hij school en geslaag den feliciteerde, dat hij met veel plezier de lessen had gegeven, sfeer was zeer aantrekkelijk. Hij hield de geslaagden de mogelijk heden voor, die zij thans verworven hebben. Er is in school- en kerk besturen steeds plaats voor bekwame mensen, die zelfstandig kunnen denken. Na een korte felicitatie door de heer P. J. Ruimers, die zijn docent schap weer aan de heer W. J. Hen driks, de oprichter van de school, overgeeft, droeg de cursist de heer W. Overdijk een gezellig gedicht voor: „Van een kapelaan die de dui vel in de kerk zag zitten". Idealen. De heer J. C. Knijnenburg, sprak namens de leerlingen een dankwoord waarin hij enige zeer persoonlijke stellingen poneerde en verdedigde. Het was een speech, die getuigde van idealisme. Het mes werd diep in de problemen geplaatst. De heer De Bree feliciteerde ten slotte de geslaagden namens het westelijk bestuur. „Plaats uw licht niet onder de korenmaat", sprak hij „Draag uw kennis uit". Om tien uur sloot de heer De Groot de bijeenkomst. Diploma's leerling- gezinsverzorgster Van de Commissie voor de oplei ding tot gezinsverzorgster der Stich ting Interkerkelijke gezinsverzorging te Leiden vernamen wij, dat alle leerlingen zijn geslagad voor het examen leerling-gezinsverzorgster, dat op 11 en 12 juli werd afgenomen. Op 13 juli werden de getuigschriften uitgereikt. Het waren: H. van Drie, Vinkeveen; C. W. den Holder, Lei den; L. Kamerman, Hoofddorp; E. Kroeze, Wassenaar; M. C. Ligchaam, Vreeswijk; J. Marijt, Leiden; C. Overdulve,, Axel; J. Peters,, De- demSv'aart; G. W. Prins, Hoofddorp; A. van Rijn,, Katwijk aan Zee; A. E. Scheele,, Axel; J. A. Schot, Tholen; M. van Urk, den Hélder. GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor de Rem- brandtstraat aan de zijde der even huisnummers een stopverbod in te stellen. Een afschrift van dit besluit is ge zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van ver- keersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. (Advertentie). Diploma-uitreiking Eerste Leidse EHBO-brigade Dezer dagen had in het Café Res taurant „Het Gulden Vlies", de di ploma-uitreiking plaats van de Eer ste Leidse E.H.B.O. Brigade. De voor zitter opende de avond met een woord van welkom aan alle aanwezigen. Hij was zeer verheugd, omdat aan een zeer groot aantal cursisten het EHBO diploma kon worden uitgereikt. Vervolgens nam dr. H. J. M. Kort mann het woord. Hij feliciteerde de aanwezige cursisten met het behaalde succes. Omdat deze avond ook een feeste lijk karakter had toonde dokter Kort mann een aantrakkelijke film over Frankrijk, waarbij hij een uiteenzet ting gaf over hetleven van de be volking en de bouwstijlen in de 15e eeuw. Na de pauze overhandigde de voor zitter de diploma's aan de geslaagden. Het waren: De Leidse dames: A. v. Alphen; L. v. der Bos; A. v. Brakel; C. Goudsmit; J. Hoeken; v. Ooster rijkDreef; J. Otten; L. v. d. Reij- den; J. v. Schravendijk; C. Schnei ders; S. Vlaardingerbroek; en mevr. v. d. Reyden uit Oegstgeest. De Leidse heren: L. de Bolster; L. v. d. Berg; Oh. Bosch; H. v. d. Broek; A. Bergers; J. Gouwentak; D. Hou ten; P. de Jager; E. Kwaak; E. v. d. Kraan; H. Klom; M. Kriek; J. La- bruijere; N. v. Leeuwen; B. Mark; G. Meuldijk; N. Otto; H. Polanen; G. Plomp K. de Regt; I. Rijnsburger; Reijden; L. v. d. Voet; M. Verlind; v. d. Weyden; A. v. Winkel; L. de Wit; H. Zitman, en de heer .P.. Hiep J. Rig-ter; J. Rietkerker; J. v. d. uit Roelofarendsveen. kmdewedamm'mg Examens Mathesis Scientiarum Genitrix Aan de volgende leerlingen, ,die het praktijkjaar Werktuigbouwkunde volbracht hebben, is op 14 juli het diploma uitgereikt: Th. J. M. Evers, Hillegom; W. de Jong, Katwijk; W. J. den Ouden, Woubrugge; E. J. Paauw, Heemstede; R. Pieters, War mond; P. J. C. v. Rijn, Sassenheim; A. Smit, Leiden; H. Smit, Leiden; B. J. Vermin, Noordwijkerhout; E. J. Wassens, Sassenheim; W. R. Weide- ma, Voorschoten. Voor het theoretisch deel zijn de volgende leerlingen geslaagd: Afdeling Werktuigbouwkunde: J. C. Bekkering, Leiden; J. Bloem, Noordwijk-binnen; G. J. Diepering, Leiden; P. W. Dool, Leiden; J. Gor dijn, Sassenheim; C. v. d. Heiden, Sassenheim; G. Keuning, Leiden; G. H. A. Meyer, Scheveningen; J. C. Nederlanden, Hillegom; J. P. Pieter- se, Oegstgeest; H. G. Runhaar, Lei den; D. J. Rijnsburger, Leiderdorp; P. Sollewijn Gelpke, Oegstgeest; M. W. Smit, Voorschoten; A. Chr. Tie- leman, Nieuw Vennep; W. Verhoogt, Voorschoten. Afdeling Electrotechniek: F. K. Bontenbal, Oegstgeest; J. v. d. Broek, Leiden; Th. H. H. H. Horz, Oegst geest; W. Meylink, Leiden; P. Nag- tegaal, Leiden; B W. M. Seysener, Noordwij kerhout; J. V. Treuren, Leiden. MULO-EXAMENS TE LEIDEN. Gisteren zijn te Leiden de vol gende kandidaten geslaagd voor het Mulodiploma A: M. A. de Vries, A. A. v. d. Laan, T. S. Goslinga, M. Ho fenk, H. M. Fasseur, J. H. Loeber (met MP middenstandsdiploma), F. C. Meijer (MP), R. J. G. Pommee, W. F. van Weizen, J. Wijbenga (MP), J. Smittenaar, C. J. Karreman (MP), allen te Leiden; F. J. Frijlink, Voorschoten; H. J. Hazevoet, A. Holtrust, J. G. A. Jungerius, Oegst geest; S. M. de Hoog, M. G. v. d. Berg, Rijnsburg; A. Moraal, F. van Proosdij, Leiderdorp. Er werden 8 kandidaten afgewezen. OPTICIENSEXAMENS LEIDEN. Voor ihgt eindexamen van de opti ciensafdeling van de Leidse Instru- nlentmakersschool slaagden op 16 juli j.l. de volgende leerlingen: P. A. Bjessels, Voorburg (met lof); mej. E-: A. Bosker, Wieringen; H. van Hgeringen, Veenhuizen (met lof); F. van Halsema, Groningen; M. L. J. Hènssen, Schaesberg; G. A. Keiler, Rotterdam; G. A. Kok, 's-Gravenha- gë; W. A. van Roon, Rotterdam; C. F, Saton, Rijnsburg; G. Schoonen- berg, Rotterdam; J. Schouten, Ede; H. J. M. Versteeg, Hengelo. De geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid dr. C. Ban ning schrijft ons: Teneinde zich een beeld te vormen van de omvang op dit ogenblik van de kimderverlam- mings-epidemie, worden hier enige getallen verstrekt over het voorko men van de ziekte in dlit jaar, in 1-955 en de jaren 1952 en 1943, waarin zich een epidemie van kinderverlamming voordeed. 1943 1952 1955 1956 Januari 3 30 1 19 Februari 2 8 4 7 Maart 2 3 2 4 April 10 12 3 2 Mei 6 50 2 14 Juni 36 187 7 89 Juli, 200 419 31 178 (x) (x) tot en met 16 juli. Uit deze gegevens blijkt, dat wij inderdaad dit jaar weer met een epidemische verheffing dier ziekte te het raadzaam al datgene na te laten, dat als mede-veroorzakende factor kan worden beschouwd-. Operaties, welke kunnen worden uitgesteld, zal men bij voorkeur nu bij de kinderen niet doen. Ook de in enting 'bij kinderen stelle men uit tot na de epidemie. Door oververmoeid heid kan waarschijnlijk ook het uit breken van de ziekte bevorderd wor den en het is daarom gewenst, vooral kinderen niet aan abnormale inspan ningen bloot te stellen. Dit wil uiter aard niet zeggen, dat men -die kinde ren de normale sportbeoefening hoeft te verbieden. Een regelmatige leef wijze en vooral een tijdig naa-r bed gaan is, zoals steeds de beste raad voor het kind. Bij voorkeur reize men niet zonder noodzaak met jongere kinderen naar plaatsen, waar zich een opeenhoping van ziektegevallen voordoet. Ook is het gewenst massale kinderbijeen komsten in deze streken te vermij den. Aangezien het virus vooral langs de darm wordt uitgescheiden, is het noodzakelijk, dat men de uiterste hygiëne met de toiletten en het ge bruik daarvan betracht. Het wassen van de handen met ruim water en maken hebben, doch dat het aantal zeep na het gebruik van de toiletten gevallen nog geringer is d&m in de en voor de maaltijd is noodzakelijk, jaren 194)3 en 1952. Evenwel is de I Het zwemmen buiten de zwembaden, uitbreiding der epidemie in omvang is behoudens in het water in zee, af noch in ernst te voorspellen, en blijft te raden. Nieuwe burgemeester bezoekt Leimuiden De nieuwe burgemeester van Lei muiden, Rijnsaterwoude en Nieinv- veen, de heer B. Kammenga, bracht heden een bezoek van kennismaking aan Leimuiden. Bij het verlaten van dé autobus werden hij en zijn echtge note opgewacht door de beide wet houders, de heren C. A. W. Buyckx en Th. M. Obdeyn en de gemeente-se cretaris, de heer J. W. de Ren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2