$a£aicbe0oii/ïci/tit Verenigde Stalen overwegen de beperking grondstrijdkrachten Ook inkrimping Navo-troepen overwogen Koeien, die een atoomexplosie overleefden GROTE MAN Verbod van proeven met atoombommen DINSDAG 17 JULI 1956 47ste JAARGANG No. 13857 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Is er nog een landleger nodig? Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: l7ct.p.man. Telefoontjes 1.50 Hooggeplaatste Amerikaanse autoriteiten hebben maandag onthuld dat de regering der Verenigde Staten ernstig overweegt, over de gehele linie een drastische beperking van de NAVO-troepen en van de Amerikaanse Strijdkrachten in West-Europa door te voeren. De definitieve beslissing over de beperkingen die, wat de Amerikaanse troepen betreft, slechts ge leidelijk zou worden doorgevoerd, zou binnen enkele maanden kunnen worden verwacht. Deze vérgaande plannen staan in verband met de opvatting dat de Wes telijke defensie in de eerste plaats afhankelijk is van nieuwe wapens en van kernwapens „die een grote afschrikwekkende werking hebben". Een lid van de Amerikaanse gezamenlijke stafchefs verklaarde tegenover United Press dat de beperkingen slechts de grondstrijdkrachten zullen betreffen. Gruenther is het er niet mee eens tegen de beperkingsplannen. Gruen ther zei onlangs dat een beperking van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa tot gevolg zou heb ben dat West-Europa aan de genade van een mogelijke invaller zou wor den overgeleverd. Dan zou, aldus Gruenther, een toekomstige oorlog worden gevoerd van strategische luchtmachtbasissen in de Verenigde Staten. Maar het is wel duidelijk dat Gruenthers standpunt geen genade kan vinden bij het merendeel van de Amerikaanse strategen. Paus in zomerverblijf NIET ALLE DUITSE DIVISIES NODIG? Als het plan wordt goedgekeurd, aldus de autoriteiten, dan zou dit be tekenen dat de NAVO niet alle twaalf Westduitse divisies zou nodig heb ben, zoals was voorzien in het sche ma van de Westeuropese Unie. Ook de Franse en Britse troepen zouden worden beperkt, zelfs in die mate dat het grootste deel van het Franse le ger zonder bezwaar in Algerije kan blijven opereren en er toch nog sol daten van het Franse thuisleger naar huis kunnen worden gezonden. In de hoogste Amerikaanse rege ringskringen maakt men thans een diepgaande studie van alle aspecten van de voorgenomen drastische troe penbeperking. De studie strekt zich uit over d'e defensie-plannen voor de jaren 1958, 1959 en 1960. Men gaat er daarbij van uit, dat met de groeiende produktie van nieuwe, snelle wapens (raketten e.d.) en de perfectionering van het atoomwapen, grondstrijd- Vliegongelukken in serie Een dakota van de „Aerolineas Ar- gentinas", die met veertien passa giers en een bemanning van vier le den op weg, was van Buenos Aires naar Cordoba, is maandag boven Rio Coearto, in de provincie Cordoba, in brand gevlogen en neergestort. Alle inzittenden zijn om het leven geko men. Op het vliegveld Nubia, in Oost- Coluffribia, zijn zondag vier personen om het leven gekomen en vier kin deren gewond, doordat een groep mensen over een startbaan liep waar juist een licht vliegtuig opsteeg. De bestuurder wist het toestel nogge deeltelijk op te trekken en op een naiburig vliegveld aan de grond te zetten. De slachtoffers werden gedood door een schroef van het toestel. Twee Gloster Meteors van de Ar gentijnse luchtmacht zijn maandag boven Buenos-Aires met elkaar in botsing gekomen en in een dichtbe volkte buitenwijk van de hoofdstad neergestort. Gemeld wordt, dat één van de 'vliegtuigen neerkwam op een huis, waarbij één kind om het leven kwam en drie personen werden ge wond. Het andere toestel vernielde de vleugel van een oudemannenhuis, waarbij 2 inwoners gedood werden. De brandweer doorzoekt de ruïnes. De beide piloten schijnen zich met hun valschermen te hebben kunnen redden. krachten niet langer van doorslagge vende betekenis zijn voor een effec tieve verdediging van het Westen. Admiraal Arthur W. Radford, voor zitter van de gezamenlijke stafchefs, zou zelfs zover willen gaan, dat in 1960 de Amerikaanse grondstrijd krachten met ongeveer 800.000 man zouden zijn beperkt. Generaal Alfred M. Gruenther, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, heeft zich met kracht verzet Ambassadrice werd vergiftigd Nadat de Amerikaanse ambassa deur in Italië, mevrouw Clare Boo- the Luce, zich lange tijd onwel had gevoeld, ging zij naar de V.S. om zich daar eens grondig te laten on derzoeken. De diagnose luidde: bloedarmoede en zenuwvermoeidheid. Na haar terugkeer in Italië werden de ziekteverschijnselen echter erger. Een nieuw onderzoek wees uit, dat zijaan arsenicum-vergiftiging leed. Om diplomatieke redenen werd dit feit geheim gehouden, doch er werd onmiddellijk een grondig onderzoek ingesteld naar de achtergrond en ge dragingen van haar personeel. Het bleek echter, dat de oorzaak onschul diger was: de verf, waarmee het pla fond van haar slaapkamer was be streken, bevatte arsenicum en gedu rende de twintig maanden, dat zij deze villa had bewoond, waren stof deeltjes met arsenicum in haar maag en longen gekomen. Z.H. Paus Pius XII gefotografeerd op het balcon van zijn buitenverblijf te Gastelgandolfo tijdens het zegenen van de toegestroomde gelovigen, die hem bij zijn aankomst kwamen ver welkomen. Leefden nog lang en gelukkig Elf jaar geleden was een kudde van 47 stuks vee onopzettelijk op een afstand van 35 km gelaten van het punt waar toen 's werelds eerste proefneming met een atoombom plaatsvond. Dat was in de woestijn in het zuidelijk gedeelte van Nieuw- Mexico. Met schrik vond men later de koei en, die ernstige brandwonden had den opgelopen, doch alle leefden, te rug. De dieren herstelden van hun wonden doch het haar, dat op de brandplekken terugkeerde, was wit. De Amerikaanse atoomexperts vonden dit zo interessant, dat zij deze eerste slachtoffers van het atoomtijd perk Lieten opkopen en naar het be kende laboratorium te Oak Ridge lieten overbrengen. Daar werden zij jarenlang bestudeerd en geobser veerd. Thans leven nog slechts zeven van de oorspronkelijke 47 koeien'. De veertig andere zijn gestorven, niet ten gevolge van de explosie in woestijn van Nieuw-Mexico, maar van ouderdom. Weer andere werden het slachtoffer van het wetenschappelijk onderzoek. Vaststaat thans, dat de koeien slechts brandwonden aan de opper vlakte hadden opgelopen en dat het groeien van wit haar op de plaatsen van de brandwonden volkomen nor maal is. Het gebeurt ook bij koeien en paarden, die gewone brand- of schaafwonden hebben opgelopen. Ook de nakomelingschap van de be straalde koeien blijkt tot dusver vol komen gezond en normaal te zijn. IN KLEIN FORMAAT In de miniatuurstad „Madurodam" onthulde Gladys Dettmeyer het borst beeld van Rembrandt. In het bijzijn van P. J. Wijnants, burgemeester Madurodam. Soekarno's reis verkwist geld „De Indonesische regering verkwist geld aan reizen in het buitenland, maar blijft intussen onverschillig voor de onbeschaamde smokkelhan del in kopra en rubber en voor an dere kwade praktijken." Deze verwijten hebben vijf leiden de Indonesische socialisten onder lei ding van de woorvoerder van de par tij, Soebadio Sastrosamoto, bij het parlement ingediend. De socialisten keurden president Soekarno's wereldreis scherp af en beschuldigden hem in dezen van ver kwisting. De Wezer dreigt te overstromen Onafgebroken regenval gedurende 50 uur heeft voor het gebied om de boven- en middenloop van de Wezer een akuut overstromingsgevaar doen ontstaan. Bij Minden stond de Wezer maandagochtend vier en een halve meter boven normaal. De rivier stroomt, met een breedte van 600 tot 800 meter, wild door het land, allerlei vernielingen aanrichtend. Normaal is de rivier in deze tijd slechts 50 tot 60 meter breed. Als de regen niet spoedig ophoudt, vreest men in het gebied van de bovenloop de ergste overstromingsramp in 33 jaar. In enkele dorpen moesten de afge lopen nacht huizen ontruimd wor den. Grenspolitie en Britse militairen zijn behulpzaam bij het aanleg van versterkingen en het in veilig heid brengen van vee en huisraad. Ook in het westen van Thuerin- gen (Oost-Duitsland) is door hoog water aanzienlijke schade aangericht. In Nedersakscn zijn dit weekeinde vier mensen door de bliksem gedood. Zware waterschade wordt voorts ge meld uit Hessen, Noord-Beieren en Nedersaksen. Ook watersnood in Japan. De hevige regenval, die reeds eer der uit het gebied ten noorden van .Tokio 'werd gemeld, duurt nog steeds voort en veroorzaakt hevige overstro mingen. Tot nu toe heeft men 24 doden en 7 vermisten geteld, doch men vreest, dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Op het schiereiland Wajima heb ben de regens opgehouden. Men is daar begonnen de 15.000 bewoners vanuit de lucht met levensmiddelen te voorzien. Kruisigingen in Zuid-Celebes Inheense priesters en dominees, die liefdewerk hadden verricht in de meer afgelegen gebieden van Zuid-Celebes, zijn daar aan bomen gekruisigd. Aldus hebben heden autoriteiten van de zending van de voornaamste pro testantse organisaties in Silverbay verklaard. De autoriteiten, die dfe bijzonder heden van de misdaden en de namen achterhielden, uit vrees voor wraak neming, zeiden op een bijeenkomst vain de christelijke wereldmissie, dat de kruisigingen 'n van de voorbeelden waren van de extreem godsdienstige nationalisme, die het missiewerk in sommige delen van Zuid-Oost-Azië zo moeilijk maken. Zulke geweldplegin gen, die toegeschreven worden aan d!e Daruil Islam, zijn moeilijk te be teugelen, daar zij voorkomen in afge legen gebieden. Karelië opgeslokt De Opperste Sowjet heeft gisteren met algemene stemmen besloten de Karelisch-Finse Sowjetrepubliek op te heffen en als autonoom gebied op te doen gaan in de Russische Sow jetrepubliek. Het gebied zal voortaan de Karelische autonome republiek he ten. De president van de Karelisch-Fin se republiek, Otto Kuusinen, ver klaarde voor de Opperste Sowjet dat men het tweede deel van de oude naam heeft laten vallen, omdat „de Finnen een onbeduidend deel van de bevolking vormen". Otto Kuusinen, is de vader van Herta Kuusinen, een van de meest vooraanstaande figuren uit de Finse communistische partij. Zorin weer onder-minister Radio-Moskou heeft maandag be kend gemaakt, dat Valerian Zorin, de Sowjet-ambassadeur in West- Duitsland. benoemd is tot onder-mi- nister van buitenlandse zaken. Zaterdag werd in Bonn bekend ge maakt. dat Zorin binnenkort de hoofdstad van de Bondsrepubliek verlaten zou en een nieuwe functie zou krijgen. Zorin was reeds onder-minister van buitenlandse zaken voor hij in December 1955 tot eerste Sowjet-am bassadeur in Bonn werd benoemd. 3io.tting.itt eccde JtemfvuincU H.M. koningin Juliana bezocht maandagmiddag de Westerkerk te Amster dam waar een plechtigheid plaats vond ter herdenking van het feit dat op 16 juli 1606 Rembrandt werd geboren. Op deze foto ziet men H.M. de koningin (midden), mr. A. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam en voor zitter van het organiserende „Comité Rembrandt-herdenking Amsterdam 1956" (recht), en dr. G. Lam, vertegenwoordiger van het college van kerk voogden van de Hervormde Gemeente te Amsterdam, in de bank van de Westerkerk. Sjepilofs voorstel De Russische minister van buiten landse zaken, Dmitri Sjepilof, heeft gisteren voor het Russische parlement, de Opperste Sowjet, verklaard, dat Rusland bereid is onmiddellijk met Engeland en de Verenigde Staten be sprekingen te beginnen over een ver bod op proefnemingen met atoom- en waterstofbommen. Als de westelijke grote mogend heden goede wil tonen, aldus Sjepilof in zijn eerste reden voor de Opperste Sowjet als minister van buitenlandse zaken, dan zal het niet moeilijk zijn een formule voor een dergelijk ver bod te vinden. Dit aanbod is wel van bijzonder be lang in verband met de verklaring die premier Eden vorige week in het Britse parlemient aflegde en waarin hij zei, dat Engeland thans bereid is maatregelen voor beperking van proe ven met atoom- waterstofbommen te bespreken, los van een veelomvatten de ontwaipeningsovereenkomst. Dit schept ogenschijnlijk voor de eerste maal de mogeLijikheid voor be sprekingen tussen de grote mogend heden over dit afzonderlijke probleem los dus van het vraagstuk van wereldontwapening, ten aanzien waarvan de grote mogendheden zich nu reedis jaren in een impasse be vinden. Sjepilof verklaarde in de Opperste Sowjet dat voor wat Rusland betreft, de besprekingen voor een verbod op proefnemingen met atoom- en water stofbommen volgens elk van de drie volgende methoden gevoerd kunnen worden: 1.) Een overeenkomst binnen het kader van de Verenigde Naties; 2.) Een drie-partij enov er een komst waar andere landen zich later bij kun nen aansluiten of 3.) Afzonderlijke, formele verkla ringen van de drie regeringen, waar in zij op zich nemen zich te onthou den van proeven met atoom- en wa terstofbommen. Zij, die werkelijk vrede wensen, moeten dat tot uitdrukking brengen in daden, zei Sjepilof. Rusland, voeg de hij hier aan toe, zal niet rusten voordat de kernwapenen, niet alleen worden uitgebannen als middel van vernieling, doch volledig zijn vernie tigd'. Washington niet enthousiast. De eerste reactie in Washington is, dat het voorstel van Sjepilof geen enikele nieuw element, bevat, dat hoop op een akkoord rechtvaardigt. Men wijst er daar op, dat de Ame rikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties Wadsworth de vorige week een soortgelijk voorstel als dat van Sje pilof, n.l. dat van de Indiase afge vaardigde Krisina Menon, in de ont wapeningscommissie der Ver. Naties verwierp. Dat wil echter niet zeggen, dat voor de Ver. Staten de kwestie van ver bod van atoomproeven afgedaan heeft, zo voegde men hieraan toe. Men meende te weten, dat één der nieuwe Amerikaanse voorstellen inzake de ontwapening, die Harold Stassen, de adviseur van president Eisenhower voor ontwapeningskwesties, heeft aangekondigd, over beperking of ver bod van proefnemingen met atoom wapens gaat. Opklaringen In de afgelopen 24 uur heeft het lagedrukgebied boven West-Europa aan betekenis ingeboet, terwijl ook in de hogere luchtlagen een drukstij- ging plaats vond. Het storingsfront, dat ons land dagenlang regen heeft gebracht, heeft in onze omgeving vrijwel alle activiteit verloren. Een lagedruk ten westen van Ierland trekt in langzaam tempo naar het zuid-oosten en wordt morgen voor de ingang van het Engelse Kanaal verwacht. Intussen zal de luchtdruk in onze omgeving nog iets verder stij. gen, zodat er een zwakke tot matige zuidoostelijke wind- gaat waaien, Hierdoor zal de temperatuur iets ho ger worden. Maar doordat de lucht boven Europa nog steeds tamelijk onstabiel is, zullen er opnieuw enkele buien kunnen voorkomen, zij het ook in mindere mate dan de vorige da gen. De opklaringen krijgen de over hand. De KABINETSFORMATIE Naar de woordvoerder van de for mateur vanochtend heeft medege deeld, zal dr. Drees morgenochtend om 10 uur een onderhoud hebben met de fractieleider van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer, mr. Burger. Zoals gisteren reeds is gemeld, zal dr. Drees vanmiddag prof. Romme, de leider van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, ontmoeten. Dit blad bestaat uit 8 pagina's weer (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS MEER ZON. Vannacht plaatselijk mist. Morgen opklaringen met later op enkele plaatsen een bui. t Weinig wind. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. 18 Juli zon op 4.43, onder 20.52; maan op 17.34, onder 0.59. Hoogwaterstanden 18 Juli v.m. n.m. 12.10. Het weer in Europa De weerrapporten var» het K.N.M.I. op dinsdagochtend 7 uur luiden: WEER TEMP. STOCKHOLM licht bew. 23 C. OSLO zwaar bew. 24 KOPENHAGEN onbewolkt 23 ABERDEEN motregen 19 LONDEN geheel bew. 23 AMSTERDAM mist 20 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS nevel 18 BORDEAUX mist 21 GRENOBLE half bew. 22 NICE licht bew. 33 BERLIJN half bew. 21 FRANKFORT licht bew. 23 MUNCHEN zwaar bew. 18 ZURICH nevel 16 GENEVE nevel 20 LOCARNO onbewolkt WENEN zwaar bew. 24 INNSBRUCK zwaar bew. 24 ROME onbewolkt 31 AJACCIO onbewolkt 27 Korreltje De sterkste struiken groeien op de hardste grond.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1