S)e CoidieSoii^cmt Een zomernacht van 1956 lokte zaterdag Nachtwacht van 1642 uit schilderslijst „Engeland is in dodelijk gevaar" Russische ambassadeur verlaat Bonn Hongaars vliegtuig wordt teruggegeven De grotten van Cro-Magnon zijn wederom praehistorisch terrein Den Bosch hield Plechtige Omgang Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 MAANDAG 16 JULI 1956 47ste JAARGANG No. 13856 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 30935, Redactie 30015, Advertenties 30836. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f3.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties:'17 et.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Banning Cocq marcheerde door Amsterdam Opdracht aan bevolking van de hoofdstad De voorname personagiën van Rembrandt's Nachtwacht zijn zaterdag- dë Dam te Amsterdam en voor 't Rij ksmuseum den volke getoond. Een avond na driehonderdvijftig jaar uit de rust herrezen en hebben zich op kleurrijk schouwspel vormde de inleiding tot deze herrijzenis, die duizen den Amsterdammers op de been had gebracht. Vier korporaalschappen stelden zich, toen het zonlicht reeds lang afscheid van Amsterdam had genomen, op aan weerszijden van de trappen van het Paleis op de Dam, schutters en piekeniers, gekleed in rode en gele uniformen. Na een lang aangehouden roffel en feestelijk bazuingeschal, verschenen plotseling vanuit het paleis de figuren van Rembrandt's Nachtwacht op de paleistrappen, aangevoerd door Banning Cocq en Van Ruytenburch, Banning Cocq in zwart uniform, luitenant van Ruytenburch in een hel geel costuum, de grote hoed met veren trots op het gebaarde hoofd. HERDENKINGSDIENST. In. de Westerkerfc te Amsterdam waar Remlbrandt zijn laatste rust plaats heeft, is zondagochtend een dienst gehouden ter herdenking van het feit, dat Rembrandt gisteren precies 350 jaar geleden werd gebo ren. De voorganger, ds. H. A. Visser, Nederlands Hervormd predikant te Amsterdam, predikte over het onder werp: „Remlbrandt als getuige van Christus" met als tekst de woorden van de oude Simeon in de tempel uit Lukas 2: „Mijn ogen hebben uw heil gezien", Tussen de beide aanvoerders van de schutterij ontspon zich een twee gesprek, dat uitmondde in een hartstochtelijk vermaan aan Amster dams burgerij, de schoonheid, die de stad heeft overgeleverd gekregen van de Gouden Eeuw, met hand en tand te verdedigen en te bewaren. Na deze samenspraak, ging het in optocht, Omgeven door een groep fiere gouden-eeuwse burgerruiters, naar de burgemeesterswoning op de Herengracht, waar mr. Arn. d'Ailly het illustere gezelschap in ambts- kledij stond op te wachten. De oproep door Banning Cocq aan de Amsterdamse burgerij gericht, werd door de burgervader beant woord, die beloofde het erfgoed der vaderen te zullen bewaren. Hij zei, dat de hoofstad des lands uit de kortstondige wederopstanding van Rembrandt's Nachtwachtfiguren en het door hem aan de burgerij ge richte vermaan, de kracht zal putten om te geraken tot een groter, en waardige bloei. Na een inspectie door de burge meester marcheerden de vier korpo raalschappen op naar het rijksmu seum. De Naohtwachtpersonagiën den zich op voor de beide poorten van het museum; plotseling doofden de felle schijnwerpers, die het plein in een stralende gloed hadden ver licht en toen zij enkele ogenblikken daarna weer aanflitsen, bleek de Nachtwacht verdwenen te zijn en zijn personen hadden zich weer binnen de lijst van het aloude schilderij be geven. Na dit schouwspel werd de terug tocht aanvaard naar de beurs, dat het oorspronkelijk uitgangspunt van de stoere musketiers en hellebaar diers had gevormd. man herdacht wordt, die nu al vele eeüwen lang de Bijbelse boodschap heeft verkondigd op een tijdloze wijze en met een geweldige kracht. Na de predikatie voerden het Wes- terkeiklkoor en het Bachorkest onder leiding van Simon C. Jansen de Bach-cantate „Magnificat" uit. Bomaanslag in Algerië Zaterdag heeft een opstandeling een bom geworpen op de markt van Robertsseau, 30 km. ten Zuidwesten van Philippeville in Algerië, waarbij 16 doden zijn gevallen. Vijftien van de slachtoffers waren Mohammeda nen, de zestiende was een Europese onderofficicier. Bovendien werden 7 Franse mili tairen en 18 Mohammedaanse bur gers gewond, waarvan enkele levens gevaarlijk. De bom werd op het middaguur vanaf een afstand tot ontploffing ge bracht, doch de dader werd zelf ook uiteen gereten. Ku-KIux-Klan herleeft In de nacht van vrijdag op zater dag hebben onbekenden voor de wo ningen van enkele vooraanstaande Amerikaanse juristen te Washington kruisen opgericht en deze in brand gestoken, bedoeld als dreigement van de Ku-Klux-Klan, het geheime genootschap tegen negers, joden, katholieken en vreemdelingen. De kruisen waren neergezet voor de huizen van Earl Warren, de pre sident van het hooggerechtshof, Fe lix Frankfurter, die lid is van het zelfde college, en Simon Sobeloff, de procureur-generaal bij dit hof. War ren en Frankfurter hebben deel g^- had aan de beslissing van het hoog gerechtshof, dat handhaving van de rassenscheiding bij het onderwijs in strijd met de grondwet is. Sobeloff gaf daarna de menipg van de rege ring weer over de toepassing van deze beslissing. De politie heeft de 24-jarige stu dent Ronald Eugène Ro.wly gearres teerd, die bekend heeft tezamen met zijn vrienden, de kruisen te hebben opgericht. Hij wilde „de Amerikaanse bevol king opwekken stelling te nemen te gen de beslissing van de hoge raad, volgens welke rassenscheiding op de scholen verboden is". Produceren of sterven „Engeland is in dodelijk gevaar door een dringende, geleidelijke ver arming". Aldus premier Eden in een politieke reden te Padiham in Lan cashire, waarin hij het nationale ge vecht tegen de inflatie beschreef als „een tweede slag om Engeland". „Maar", voegde hij eraan toe, „deze slag kan niet door enkelen worden gewonnen". (Een toespeling op de RAF-piloten, die in li940 Londen en Zuid-Engeland verdedigden). „We zitten allemaal in hetzelfde schuitje en van de manier waarop we dT Visser zei onder meer, dat de eruit komen, hangen onze baantjes, Een korte vreugde De ambassadeur van de Sowjet- Unie in Bonn, Valerian Zorin, zal binnen de eerstvolgende dagen West- Berlijn verlaten om „een andere post te bekleden". Welke post dat is en waarom deze overplaatsing zo volko men onverwacht komt, is nog een stel- mysterie. Men gelooft in Bonn, dat hij A— een functie op het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Moskou zal krij gen. Zorin (54) was de eerste Russische ambassadeur in, Bonn. Hij kwam 7 maanden geleden naar de Westduitse hoofdstads nadat kanselier Adenauer tijdens zijn bezoek aan Moskou vgrig jaar in het vestigen van diplomatieke betrekkingen met de Sowj et-Unie had toegestemd. Tot die tijd was Zorin onder-minister van Buitenlandse Zaken. Het feit, dat de keuze van het Kremlin op hem viel, oogstte in West- Zij die niet teruggaan De Amerikaanse autoriteiten in West-Duitsland hebben zondag be sloten, het Hongaarse vliegtuig, dat vrijdagavond op Westduits gebied landde, aan Hongarije terug te ge ven. Vier bemanningsleden en vier passagiers hebben besloten naar hun land terug te keren. Het toestel wordt voor de terugreis gereed ge maakt op het vliegveld Muenchen- Riem. Nog twee der passagiers willen naar Hongarije terug, doch zij ver blijven nog in een ziekenhuis. Het zijn de agent van de veiligheidsdienst en een kleermaker, die gewond wer den bij het gevecht met de zes stu denten, die het toestel tijdens een vlucht boven Hongarije „verover den" en er mee naar West-Duitsland uitweken. Eén van de studenten, Joseph Ja- kaby, heeft zondag de Hongaarse autoriteiten verzocht, zijn 25-jarige vrouw en zijn zoontje toestemming te geven naar hem toe te komen. Zijn vrouw is lid van de communis tische partij en werkt in overheids dienst. Hij verklaarde, dat zij niet van zijn plannen om uit te wijken op de hoogte was. Zaterdagavond hebben nog twee passagiers van het Hongaarse vlieg tuig politiek asyl gevraagd. Het zijn een 33-jarige afdelingschef van een textielfabriek en zijn vriendin, een 19-jarige voorarbeidster van dezelf de fabriek. Zij waren van te voren niet op de hoogte van het ontvluchtingsplan ge weest, doch wilden nu van de gele genheid gebruik maken om in het westen te blijven. Eisenhower terug in Washington President Eisenhower is zondag avond in Washington teruggekeerd na een verblijf van veertien dagen op zijn boerderij in Gettysbrug, waar hij na zijn operatie voor verder herstel vertoefd heeft. Duitsland veel kritiek, gezien de rol, die hij bij de „putsch" van de com munisten in Praag had gespeeld. Diplomatieke waarnemers achten het mogelijk, dat het Kremlin voor lopig de betrekkingen met West- Duitsland zal „bevriezen", m.a.w. geen opvolger zal benoemen. OOSTDUITSE DELEGATIE NAAR MOSKOU. Intussen zal morgen een delegatie van de Oostduiitse regering naar Mos kou vertrekken. Premier Otto Grote- wohl en partijsecretaris Walter Ul- bricht gaan -^mee, evenals zes vice- premiers. Als officieel doel van het gesprek in Moskou werd genoemd: ontwapeningisprdblemien, de Europese veiligheid, de Duitse eenheid en de verbetering van de levensstandaard in Oost-Duitsland. In Bonn verklaarde kanselier Kon rad Adenauer gistereij, dat er in Rusland een „heftige strijd om de macht" gaande is. Volgens hem was het niet te voorspellen, wie van de leiders in Moskou als Stalin de Tweede" naar voren zou komen. Vliegrampen in Amerika Een nieuw tweemotorige Convair- vliegtuig voor de „Swiss Air", op weg van de fabriek in Californië naar Zürich, is zondagochtend ongeveer twee en een halve km. van het vlieg veld Shannon, bij de monding van de rivier Shannon, neergestort. De vier bemanningsleden drie Ameri kanen en een Zwitser kwamen om het leven. Er waren geen andere in zittenden. Bij het ongeluk van het transport vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht, dat vrijdag kort na de start van de luchtbasis Moguire, in New Jersey is neergestort, blijken 4i5 personen om het leven te zijn gekomien. Ten slotte is een Amerikaanse bom* menwerper van bet type B 47 vrijdag bij het opstijgen van de basis Salina, in Kansas, verongelukt. De vier leden van de bemanning kwaimen omhet leven. onze huizen en de toekomst van onze kinderen af. We moeten een halt toe roepen aan de prijsstijgingen. We moeten imeer produceren, van een kwaliteit en tegen prijzen, die de wereld vraagt", sprak de premier. „De wereldhandel breidt zich, uit, en als wij deze dingen niet doen, doen onze concurrenten het wel". Eden zei, dat hij in de komende zes maanden een overschot van 100 mil joen pond (ruim 1 miljard) ver wachtte op de betalingsbalans, in te genstelling met een klein verlies in dezelfde periode van het vorige jaar. „Maar het is nog niet genoeg", waarschuwde hij. „Wij verbruiken thiuis meer dan wij ons kunnen ver oorloven. Dit moeten wij in orde maken door voorzichtigheid en spaar zaamheid". Gevaarlijk postpakket De Egyptische militaire attaché in de Jordaanse hoofdstad Amman, kolo nel Salah Moestafa, is zaterdagmiddag bij het openen van een postpakket ernstig gewond door een ontploffing. Door de explosie werden d'e attaché „Niets nieuws onder de zon" De grotten van Cro-Magnon zijn thans weer verlaten en de Franse wetenschapsmannen, die gedurende enkele weken gepoogd hebben in deze grotten het leven van de prae- historische mens te imiteren, wor den thans door de 20ste eeuw voor zichtig verzorgd om van de emotie ?te herstellen. Doktoren, die hen na afloop on derzochten, verklaarden, dat de mannen zeer uitgeput en verzwakt zijn en dat zij een zware psychische spanning doorstaan hebben. Gedurende drie weken hebben de mannen voornamelijk op slakken en brandnetels geleefd, omdat dit het enige voedsel was, dat zij gemakke lijk met de handen konden bemach tigen. fcveide armen afgerukt. Hij werd on middellijk na 't incident opgenomen in het Italiaanse ziekenhuis in Am man, waar o.a. de Jordaanse premier en de Jordaanse minister van bin nenlandse zaken hem later kwamen opzoeken. Uit het eerste onderzoek is geble ken, dat het pakkét waarin een tijd bom verpakt was uit Jeruzalem naar Amman gezonden werd. Goed ingelichte Egyptische functio narissen zeiden, dat het pakket afge zonden was uit het bureau van de gemengde IsraëlischJordaanse be- standscomimissie in het verdeelde Jeruzalem. Deze bronnen voegden hieraan toe, dat hun mededeling niet als een officiële Egyptische verkla ring gezien mocht worden, terwijl zij verder weigerden te zeggen van wie zij bun wetenschap hadden. De Amerikaanse staalindustrie Zondag is de derde week van de staking in de Amerikaanse staalin dustrie begonnen zonder dat er een regeling in zicht is. Er staken onge veer 650.000 arbeiders en ruim 100.000 arbeiders in van de staalin dustrie afhankelijke industrieën zijn ontslagen. Amerikaanse regeringsambtenaren verklaarden zaterdag niet veront rust te zijn ten aanzien van de alge mene economische invloed van de staking. Donderdag verklaarde de Amerikaanse minister van handel, dat er van invloed van de staking nauwelijks iets merkbaar was. Naar verluidt zijn regeringsecono men eveneens van mening, dat een staking van 3 a vier weken geen be langrijke schade zou veroorzaken, in verband met de gunstige economi sche toestand vóór het begin van de staking, en het bij zakenlieden en verbruikers aanwezige vertrouwen. Het vakblad „Iron Age" was van een andere mening en merkte op, dat de staking reeds een produktie- verlies heeft veroorzaak van 4,5 mil joen ton staal en dat na de hervat ting van het werk vrijwel alle pro- dukten moeilijk te verkrijgen zullen zijn. Minder belangstelling Hoewel de belangstelling voor de Plechtige Omgang ter ere van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch ditmaal aanzienlijk minder was dan in de afgelopen jaren, hebben toch vele tienduizenden gisteren deze kleurrijke, stemmige stoet aan schouwd. De Plechtige Omgang is ontworpen door de kunstenaar Ma- rius de Leeuw en Lucas van Hoek; hij werd in 1953 voor de eerste maal gehouden en toen lag het aantal toe schouwers ver over de honderddui zend; men heeft toen besloten om de omgang in deze vorm in het vervolg eenmaal in de drie jaar te doen uit trekken. Vanaf het bisschoppelijk paleis op de Parade sloten zich verschillende autoriteiten bij de stoet aan onder v/ie de vicaris-generaal van het bis dom Den Bosch, mgr. Oomens, de commissaris der koningin in Noord- Brabant dr. J. de Quay, de burge meester van Den Bosch, mr. H. Loeff, en de garnizoenscommandant, kolo nel H. Naarding. De stoet eindigde in de Sint Jan, die tot in de uiterste hoeken bezet was toen -daar een kort lof het besluit van deze plechtige omgang vormde. Afscheidsdiner. Als afscheidsdiner hebben zij in de grotten een gekookte ringslang ge geten en wellicht onder de indruk van dit feestmaal verklaarden zij bij hun aankomst in de 20ste eeuw, dat het mogelijk is voor een mens van deze tijd in de praehistorie te le ven, mits hij weet welke dieren en planten met een minimum aan in spanning een maximum aan voedsel opleveren. Van de 10 man, die enkele weken geleden de grot zijn binnengegaan, hebben twee het experimenteren halverwege onderbroken de eer ste, een Parijse journalist, op eigen initiatief; die tweede op doktersadvies en van de 8 man, die het experi ment voleind hebben, heeft een 15- jarige jongen, de Benjamin van het gezelschap, de beproevingen het best doorstaan. Binnenkort zal er een uitgebreid rapport over de ervaringen verschij- Overigens blijkt er niet zo heel veel veranderd te zijn, want de le venswet: „Poog met zo min mogelijk inspanning zo veel mogelijk te krij gen!", doet ook in deze tijd nog wel opgang! Onbestendig Gedurende het weekeinde werd het weer beheerst door een lagedrukge bied, dat zich over een groot deel van West-Europa uitstrekt en dat tot grote hoogte in de atmosfeer aanwezig is. Hierin ontwikkelden zich gemak kelijk regen- en onweersbuien. Zo kwam er zaterdagmiddag en -avond in het noorden van het land een zwaar onweer voor. Een front, dat de scheiding vormt tussen onstabiele warme continentale lucht en iets minder warme lucht van Oceanische origine bereikte zaterdag ons land. Het schoof heel langzaam in noor delijke richting. Boven het noorden van het land bleef het steken, het geen aanleiding gaf tot aanhoudende regenval. In Groningen en Drente zijn zodoqpde aanzienlijke neerslag hoeveelheden gevallen. Een waar nemer in noorderlijk Drente tapte ge durende het weekeinde 109 mm af, het is mogeliijk dat plaatselijk nog meer is gevallen. Voor de verdere ontwikkeling is een lagedrukgebied op de Oceaan van be lang, dat zich in de komende 24 uur naar het zeegebied ten zuiden van Ierland zal verplaatsen. Onder invloed daarvan zal de wind, hoewel zwak, overwegend uit zuidelijke richtingen waaien. Dat zal een kleine stijging van de temperatuur met zich mee kunnen brengen, maar de kans op regen- en onweersbuien blijft bestaan. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? S (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). WEINIG WIND. Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien, maar ook opklaringen. Hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere tempe- raturen. 17 Juli zon 'op 4.42, onder 20.53; maan op 16.36, onder 0.22. Hoogwaterstanden 17 Juli v.m. 10.50; n.m. 11.20. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZÜRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO onbewolkt 23 C. onbewolkt 23 onbewolkt 23 mist 19 mist 19 nevel 18 geheel bew. .20 regen 21 regenbui 20 zwaar bewolkt 23 onbewolkt 27 nevel 23 half bewolkt regenbui zwaar bewolkt 22 i regenbui 23 onbewolkt 23 half bewolkt 26 regen 27 onbewolkt 28 onbewolkt 25 23 Korreltje Dwazen en stijfkoppen maken de advocaten rijk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1