RANG DE BRULLENDE BERG Os dochter Verkeerspolitie moet controle op autobussen niet overdrijven R.A.I.-gebouw moet wachten Losgeraakt knoopje voert uitgever voor de rechter M JAN HUS, „gekleurd" in Tsjechische film VRIJDAG 13 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 GEEN NIEUWE REGERINGSRICHTLIJNEN UITZONDERINGEN De toenemende stroom van berich ten over bussen, die op punt van ver trek door de verkeerspolitie afge keurd worden, hebben een verscherp te actie van politie en ondernemers tot gevolg gehad. Zoals dikwijls in dergelijke geval len dreigt er echter hier en daar overdrijving en zo kon een busonder nemer, die dezer dagen uit Den Haag wilde vertrekken, het volgende mee maken: De verkeersinspectie in Den Haag keurde zijn auto, gaf hem een bewijs af, dat de bus aan alle eisen voldeed en liet hem vertrekken. De Amsterdamse politie lachte om het bewijs, begon op haar beurt de bus van onder tot boven te inspecteren en gaf ook een bewijs af, dat de bus geen gebreken vertoonde. Deze twee bewijzen waren voor de Utrechtse verkeersinspectie echter niet vol doende en voor de derde maal werd de bus aan een inspectie onderwor pen. De bonden, waarin de vervoerders georganiseerd zijn hebben hun waar dering uitgesproken over de nauw lettendheid van de verkeerspolitie, die voorkomt, dat hun bedrijfstak Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. AVRO: 17.0017.30 Voor de kleu ters. NTS: 17.4019.00 Eurovisie: Rep. v. h. Int. Concours Hippique te Aken VARA: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Gevar. progr. 21.05 Filmberz. progr. 21.30 Elektronisch tienkamp. NTS: 22.1522.30 Eurovisie: Film overzicht v. d. Ronde van Frankrijk. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Sopr. en piano. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14,00 Lichte muz. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Gram, met comm. 15.35 Van de wieg tot het graf, caus. 15.50 Rotter dams Philh. ork., koor en so.l 17.00 Radioweekjourn. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regeringsuifz.: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlan tisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk Jaar, caus. Daarna: Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole ork. en solist. 21.00 Cabaret. 21.20 Gram. 21.30 Socialistisch comm. 21.45 Leert Uw landgenoten kennen, interv. met gram. 22.15 Lichte muz. 22.40 Schim menspel op zee, hoorspel. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Radiophilharm. ork. 12.00 An gelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en khth. nws. 13.20 Lichte muz. 14.00 Boek- bespr. 14.10 Lichte muz. 14.40 Da meskoor. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Politie-ork. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Jazzmuz. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Dans muz. 19.00 Nws. 19.10 Concertge- bouwork. en solist. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Muz. en voord. 21.30 Nabeschouwing over de Ronde van Frankrijk. 21.40' Gram. 22.00 Rembrandt, caus. 22.20 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 24.00 Gram. door het onverantwoordelijke gedrag van enkele vakgenoten een slechte naam zou krijgen, maar overdrijvin gen als boven geschetst acht men toch wel een beetje onpractisch en ongemakkelijk. *Zelf zijn de bonden ook tot maatre gelen overgegaan en hebben o.m. de eisen om lid te worden verscherpt. Het ministerie van verkeer heeft inmiddels medegedeeld, dat er geen aanvullende voorschriften voor per sonenvervoer zijn te verwachten, daar de huidige richtlijnen voldoen de waarborg bieden voor de reizi gers per bus. De menig, dat het reizen met Ne derlandse reisbussen onveilig zou zijn, is volkomen onjuist, daar de ge constateerde gevallen een ongunstige uitzondering vormen van een wijd vertakt en over het algemeen veilig bedrijf. Weer nieuw bouwsysteem.. Zes man bouwen in een maand 'n huis Over enkele maanden zal de Bouw- kas Nederlandse Gemeenten een proef nemen met een nieuw systeem woningbouw, waarmede men ver wacht binnen een maand woningen te kunnen bouwen, waaraan per wo ning niet meer dan 6 arbeiders be hoeven te werken. Voorlopig staan 10 woningen op het programma en wanneer de proef zal slagen zullen dergelijke woningen door geheel Nedenand gebouwd wor den; men is echter niet van plan voor 't nieuwe woning-type 'n soort „een heidsproduct te maken en daarom zullen ook andere soorten huizen door de Bouwkas geplaatst worden en met name zal het nieuwe systeem niet in de grote steden toegepast wor den. De minister van wederopbouw heeft zijn instemming met het nieuwe systeem betuigd en verklaard, dat zij hem bijzonder geschikt lijken voor tuinders en arbeiders ten platte lande. EERST WONINGEN! De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft de burgemees ter van Amsterdam laten weten, dat geen toestemming kan worden gege ven tot het uitvoeren der plannen tot stichting van een nieuw tentoonstcl- lings- en congresgebouw aan het Scheldeplein ter vervanging van het oude RAI-gebouw. Vorig jaar reeds besloot de ge meenteraad van de hoofdstad zitting te nemen in de op te richten com manditaire vennootschap. Voorts be sloot de raad een gemeentelijk con gresgebouw op het Scheldeplein te stichten (kosten zeven miljoen) als mede een tentoonstellingsomplex waarvan de kosten 5.000.000 be dragen. Voor de bouw van een garage on der het tentoonstellingscomplex vo teerde de raad bovendien een be drag van vijf miljoen gulden. Latei- stelde de raad nog eens een krediet van ruim een miljoen gulden be schikbaar voor het gereed maken van de terreinen aan het Scheldeplein. De minister is thans van mening, dat hij zijn goedkeuring niet kan hechten aan deze plannen, aangezien üe uitvoering dezer omvangrijke werken ten koste zal gaan van de woningbouw. Teleurstelling. De directeur van de RAI toonde zich teleurgesteld over dit ministe riële besluit. Hoewel hij volledig be grip zeide te hebben voor de moei lijkheden welke scherp schijnen te zijn, bevreemdde het hem toch dat na zes jaar van voorbereiding en onderhandelen nul op het rekest is verkregen. Persoonlijk was hij van mening, dat men met de plannen zal moeten blijven doorgaan, omdat het huidige RAI-gebouw meer dan der tig jaar oud is en volkomen bouw vallig. Dit betekent, zo meende de directeur,, dat het ter wille van de veiligheid wel eens gesloten zou kunnen moeten worden en dit zou Door stroom gedood? Terwijl zij aan een electrische naaimachine werkzaamheden ver richtte, is gisteren de 48-jarige mevr. F. W. M. Geleyns-Meeuwis, een moe der van 7 kinderen te Nieuwerkerk a.d. IJssel plotseling dood gebleven. Een van de kinderen vond haar en riep onmiddellijk doktershulp in, maar noch het werk van de arts, noch langdurig toegepaste kunstmatige ademhaling .door een assisterende E.H.B.O.'er vermocht de levensgees ten op te wekken. De politie heeft de naaimachine voor een onderzoek in beslaggeno men. In een uranimumfabriek bij Salt Lake City is donderdag een hou der met 60.000 liter zwavelzuur ont ploft. Drie personen zijn gewond, van wie één ernstig. De directie van de fabriek heeft verklaard, dat de ont ploffing niets met atoom-energie te maken had. niet alleen betekenen, dat Amster dam zonder gebouw van dit formaat komt te zitten, maar ook dat ver schillende takken van het bedrijfs leven er geen onderkomen meer kunnen vinden. Hij herinnerde er aan, dat destijds aangeboden is om buitenlandse bouwvakarbeiders aan te trekken, zodat Nederland slechts 20 pet. van hun aantal zou behoeven te leveren, maar ook dit schijnt niet voldoende gewicht in de schaal te hebben gelegd. Intussen, zo besloot de directeur, verliezen wij de moed niet, blijven doorwerken en hopen, dat de overheid binnen niet al te lange tijd tot andere gedachten zal komen. VORSTELIJKE SCHOOLSUCCESSEN De prinsessen Irene en Margriet zijn overgegaan resp. naar de vijfde en de tweede klasse van het incre- mentum van het Baarnse lyceum. Zoals reeds eerder gemeld, is prinses Marijke overgegaan naar de vierde klas van de nieuwe Baarnse school te Baarn. Aardappeldebacle Hoofdproduktschap vóór steun aan exporteurs Accountants hebben een onderzoek ingesteld naar het verlies dat de aardappel-exporteurs in april heb ben geleden door het stilzetten van de uitvoer naar Engeland. Aan de hand van het rapport der accountants, dat gisteravond is uitgebracht, zal de minister van Landbouw advies wor den gegeven met betrekking tot een kredietverlening of eventueel finan ciële steun aan de exporteurs. Dit is meegedeeld tijdens de donderdag ge houden vergadering van het hoofd produktschap voor akkerbouwpro- dukten. Uit de behandeling van de kwes tie op de vergadering van het hoofd produktschap bleek, dat het land bouwschap, evenals het produkt- schap aardappelen het in het alge meen belang acht dat de exporteurs worden geholpen doch dat dit niet uit het Landbouwfonds mag geschie den, dat meer een prijsregelende functie heeft. Dit standpunt wordt door het hoofdproduktschap gedeeld. PATER W. ROS. t Het oudste lid van de o%de der Kruisheren, de zeereerw. pater W. J. F. Bos, is op bijna 92-jarige leeftijd in het klooster te Uden overleden. Pater Bos is een lange reeks van ja ren als leraar verbonden geweest aan het college van het Heilig Kruis. Protest tegen foto-publicatie Een uitgever te Nijmegen kwam enige tijd geleden op de gedachte een fotowerk samen te stellen over de jeugd, getiteld „Wij zijn ook zeven tien" en zocht daartoe onder meer contact met hoofden van middelbare scholen. Zo verscheen de fotograaf met toestemming van de rector en met medeweten van de scholieren op het bal van een middelbare school te Arnhem, waar de fotograaf een plaatje schoot, toen een galante rid der het dochtertje van een Arnhem se kinderarts hielp, van wier jurk op de rug een knoopje losgesprongen was. Nu' het boekje bijna gereed isr heeft de kinderarts protest aangete kend tegen deze foto en via zijn ad vocaat een eis laten indienen bij de Arnhemse rechtbank, die de publica tie van deze foto moet verhinderen; de arts vindt de foto kwetsend en niet geschikt voor publicatie. De redactie van het katholieke tijdschrift „Dux" die de betreffende foto In een van haar nummers op nam. heeft Inmiddels de nog reste rende oplage van 't betrokken num mer uit de circulatie genomen. A.s. dinsdag zijn beide partijen voor de rechtbank gedaagd en dan zal de rechter een beslissing moeten nemen, of het fotoboek mag verschij nen. Zou de eis ingewilligd worden, dan betekent dit voor de uitgever een gevoelige schadepost, daar dan 10.000 pagina's herdrukt zullen moeten worden. M $1 Kiest de Aon&yde Waar zon is. is ook schaduw. Waar RANG is, is ook namaak. U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt u daarom, dat u de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG op het beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Verkrijgbaar In diverse smaken: sinaasappel, citroen, frambozen enz. los A 32 cent per 100 gram en in rollen 17 cent. mstupeuty. van<ümdkioAf. M ÜQ (Advertentie) Nodeloos kwetsend en bewust gechargeerd De Tjechische film over Jan Hus, door de Rijkskeurig toegelaten voor jeugdigen boven 14 jaar is vandaag door de katholieke filmkeuring ver hoogd gewaardeerd voor 18-jarigen, met de aantekening C2. Evenals bij de Lutherfllm was er ook ten aan zien van de film over deze andere re formateur van een volle eeuw eer der geen aanleiding tot niet-toelaat- baarverklaring. De gemaakte beper king betreft het feit, dat de film maker vaak nodeloos in of buiten de historie heeft gegrasduind, bewust zich aan charges is tebuiten gegaan en daardoor ook bepaaldelijk een grote bevolkingsgroep, in dit geval de katholieke heeft gekwetst. Deze nieuwe rolprent is er een van achter het ijzeren gordijn. Ze is min of meer fragmentarisch en daarom geen boeiend beeld in vloeiende vorm. Jan Hus wordt voorgesteld als; de kerkhervormer, die uiteinde lijk valt als slachtoffer van de pau selijke inquisiteurs. We geven on middellijk toe, dat de vijftiende eeuw niet bepaald stichtend voor de Kerk is verlopen en dat met name de „af- (70) laten-verkoop" gerede aanleiding tot hevige kritiek heeft gegeven. Maar in de film van Jan Hus wordt een en ander dermate opzichtig uitgebeeld en min of meer vertekend, dat een nuchter denkend mens van deze eeuw er geen ogenblik door zal wor den verslagen; iets anders is, dat hij rieuw zal toegeven, dat even- in de dagen van Luther er aan leiding was voor de katholieken, ook de hand in eigen boezem te steken. De „gekleurdheid" van deze film is te duidelijker als men weet, dat ze van communistische makelij is en er de nodige schepjes oplegt als ze zich richt tegen kapitalisme en uitbuiting, tegen kerkelijk machtsvertoon en. geestelijk gezag. De weerzin tegen de verwereldlijking van de Kerk in die dagen Is er minstens zo dik op gelegd als in de vroegere film over Jeanne d'Arc. En de eenzijdige teke ning van partijen heeft de Jan Hus- film gemeen met de film over Luther, die in 1954 in ons land werd ver toond. We kunnen in deze beoordeling de figuur van Jan Hus gevoegelijk bui ten beschouwing laten, willen zelfs toegeven, dat de Tsjechische film hem in al zijn voorgestelde mense lijkheid en goede wil voor de Kerk niet ver bezijden de waarheid tekent. Maar Hus wordt wel zeer doorzichtig in alle daglicht geplaatst met de ken nelijke bedoeling een tegenstelling te bereiken met de „perfide" Kerk, met haar huichelaars en lafaards, en met de vele verwereldlijkte diena ren en volgelingen. Verder kunnen we het eens zijn over de moed, waarmee Hus voor zijn overtuiging is uitgekomen, het geen in de ulm na elke honderd me ter duidelijk naar voren komt; maar we hebben gemist een paar scènes over voorname stellingen, waardoor Hus zich zeker tegenover de Kerk heeft schuldig gemaakt. De commu nistische makers was het evenwel minder te doen om natuurgetrouwe geschiedenis dan om accentuering van wantoestanden binnen de Kerk in langvervlogen eeuwen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. Argentinië: m.s. „Brasil Star" (17 juli); Australië: m.s. „Ballarat" (21 juli); Brazilië: m.s. „Brasil Star" (17 juli); Brits O. Afrika: s.s. „Afri ca" (19 juli), s.s. „Jean Laborde" (21 juli); Canada: m.s. „Waldemar Pe ter" (18 juli), m.s. „American Ju rist" (21 juli); Chili: via New York (19 juli); Ned. Antillen; m.s. „Dap- huis" (17 juli); Nieuw Zeeland: via Engeland (21 juli); Suriname: m.s. „Hera" (18 juli). VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEEM 37) „Ik vrees, mijnheer Dene, dat mijn gedrag gisteravond niet was zoals het had moeten zijn. Ik. „Laten we daar maar niet meer over spreken", viel Dene haastig in de rede. Maar Rimarez sloeg daarop geen acht. „Ik was dronken", zei hij kalm. „Dat ben ik wel eens meer. Verder was ik opgewonden en van streek, toen ik een zekere dame in uw ge zelschap zag". „Die dame was eigenlijk niet in mij gezelschap", zei Dene „ze is onze schooljuffrouw en hier pas aange komen. Meer weet ik niet van haar en meer wens ik ook niet te weten. Laten wij dit onderwerp nu verder maar laten rusten." „Het spijt me, dat dit niet moge lijk is", antwoordde Rimarez. „Ik moet daaromtrent een bepaalde me dedeling doen. Het zal, vertrouw ik, voldoende zijn, wanneer ik u op mijn woord verzeker, dat ik rechten op deze dame heb. Ik wist, dat u haar kende. Ik heb u beiden samen ge zien in het hotel te San Marino, zo als u zich wel zult herinneren. Ik wens verder geen overbodige VTagen aan u te doen omtrent h^ar tegen woordigheid hier, die u gisteravond blijkbaar verborgen trachtte te hou den. Ik heb u slechts een verzoek te doen. Deze dame moet zonder dralen aan mij worden uitgeleverd." „Dat is een zaak, die de dame al leen zélf kan uitmaken", merkte Dene koel op. „Ze kan blijven waar ze is, of met u megaan, juist zoals ze zelf wil". Rimarez' gelaat werd donkerder en hij keek Dene over de tafel boos aan. „De duivel hale die omslag", zei hij woedend „Ik zeg u dat ze bij mij hoort. Dat zal ze niet ontkennen. Ik kan het bewijzen, als u dat wilt-." „Uw verhouding tot haar gaat mij niets aan", antwoordde Dene. „Ze kan hier blijven zolang als ze ver kiest. Ze mag doen wat ze wil". „Er zijn nog wel andere middelen", zei Rimarez. „Als u mij dwingt die aan te wenden, is het uw eigen schuld Ik verlang niet uw vijand te worden. Gisteren heeft u mij uit een netelige positie geholpen. Ofschoon ik nau welijks kan aannemen dat die schur ken tot het uiterste zouden hebben durven overgaan, is het natuurlijk heel wel mogelijk, dat u mij het le ven hebt gered,,. Dene moest even glimlachen, maar hij zei niets. Het verschil tussen de Rimarez, die daar zo op zijn gemak ir de rieten stoel lag en zulk een ver waten toon aansloeg, en de Rimarez, die weinige uren geleden op zijn knie ën had gekropen voor Sagasta, doods bleek buiten zichzelf van angst en bevend aan al zijn leden, was meer dan belachelijk. „Ik houd er niet van vijanden te maken", zei Dene, „maar dreigemen ten hebben niet de minste invloed op mij. De dame blijft of niet, al naar zij verkiest". „Laat ik u herinneren aan mijn positie hier", zei Rimarez langzaamL „Ik ben een afgezant. Ik moet rapi port uitbrengen, omtrent de vriend schappelijke gezindheid van u en uw volk en omtrent de mogelijkheid, dat u bannelingen zoals Sagasta hier her bergt. U weet, dat we Sagasta op uw grondgebied aantroffen, misschien zonder uw voorkennis, maar in ieder geval, hij was er. Hij scheen geen voorraden of levensmiddelen te heb ben. Daartoe moest hij San Marino te overhaast verlaten. Waar leeft hij dan van? Waarschijnlijk wordt hij door iemand in Beau Desir gehol pen? U ziet welke kant mijn verden king uitgaat. Waarom is hq naar uw gebied uitgeweken, als .hij niet van uw steun afhing?" „Ik ben in geen enkel opzicht voor zijn bewegingen verantwoordelijk", antwoordde Dene. „Dat zegt u nu wel, maar wie zal het bewijzen?", ging Rimarez voort. „De houding der Regering ten op zichte van u zal uitsluitend afhangen van mijn rapport. Voor het ogenblik is mijn vader u zeer welgezind. Hij verlangt zelfs vurig u tot zijn'vrien den te rekenen. Ik was ongelukki gerwijs het grootste deel van de avond van uw bezoek ann de presi dentswoning afwezig. Maar toen ik thuis kwam, vond ik u geïnstalleerd als vriend der huizes." „Uw vader was zeer gastvrij", zei Dene droog. „Mag ik u vragen, om het maar ronduit te zeggen, waarom u al die omwegen maakt? Ik heb het bijzonder druk vandaag en ik ver lang aan het werk te gaan. Wilt u er dus mee voor de dag komen?" „Jawel, ik wil die vrouw hebben." .Als zij meewil, neem haar dan mee." „Ze zal niet willen." „Dan zult u haar hier moeten laten." „Dat is te zeggen, u weigert haar aan mij uit te leveren?" „Beslist." Rimarez stond op. „Heel goed. U verlangde duidelijke taal en die zult u hebben. Ik ga naar San Marino. Ik zal rapporteren, dat ik Sagasta op uw land verscholen heb aangetroffen, dat u klaarblijke lijk met hem sympathiseert en dat uw volk het met u eens is. De ge volgen zijn duidelijk. Ik zal terugke ren met een regiment soldaten en de dame zelf komen halen. Uw con tract zal worden vernietigd en uw goederen in beslag genomen." Denen lachte luid en minachtend. „Na deze worden moest u maar liever zorgen uit Beau Desir weg te komen zo snel als uw paard maar lopen kan. Gij kunt verder zoveel leugens vertellen, als ge maar wilt. Ik heb Beau Desir gekocht en con tant betaald. De officieële documen ten heb ik in bewaring gegeven aan de Britse Consul te Buenos Ayres. Wat de dame betreft, begrijp me goed Ze is Engels onderdaan en als zoda nig onder mijn bescherming. Als je haar aanraakt, moet je de gevolgen ondervinden." Rimarez klemde de tanden opeen en liep naar de deur. „Dat betekend dus oorlog", zei hij met verbeten woede. „Heel goed. Nu wil ik alleen nog maar horen, wat de dame te zeggen heeft." „Dat zullen we samen horen", zei Dene, die ook opstond. „Ik ga met je mee." HOOFDSTUK XXVIII. De bekentenis van Ternissa Samen liepen ze het plein over. Dene legde zijn hand op de arm van zyn metgezel. „Je moet begrijpen", zei hij kortaf, „dat ik met je meega, om uit haar eigen mond te vernemen, of ze je al of niet wenst te ontmoeten. Ik behoef niets meer te zeggen. Als zij niet wil, dan stijg je te paard en je rijdt weg". Rimarez lachte vals. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5