Gromyko verraste met twee Russische concessies EURATOM Eisenhower luchtinspectie verworpen Bloemen bloeien in Baarn VRIJDAG 13 JULI 1956 47ste JAARGANG tunccMica Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 - Telefoon: Directie, Abonnementen, Drnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 pRANKRIJKS PARLEMENT heeft zich woensdag akkoord verklaard met het Euratoan-plan en dat is al weer een stapje verder op het pad, dat leidt naar de vorming van een Europese eenheid- Wij zijn al blij met kleine stapjes, op grote durven we niet meer te rekenen. En dit besluit van de Franse Nationale Vergadering is inderdaad een heel klein stapje, zó klein ,dat we geneigd zijn eraan te twijfelen of het wel een stapje vooruit is; het zou in de praktijk best een stap 0 achteruit kunnen betekenen. In dat geval troosten we ons maar met de gedachte, dat de spring processie van Echternach (drie stap pen vooruit, twee stappen achteruit) ten slotte ook komt waar men wezen wil. Zoals men weet is het fabriceren van kern-energie een moeizaam en kostbaar werkje en dat is één van de redenen, waarom Amerika en Rus land op dit gebied vooraan staan; zij hebben de mannetjes, het geld en het materiaal. Nu hebben de zes landen van de Kolen- en Staal Gemeenschap (Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de drie Renelux-landen) de koppen bij elkaar gestoken om gezamenlijk de produktie van kern-energie ter hand te nemen. Het resultaat is ge weest een plan, dat met Euratom wordt aangeduid en dat o.m. deze goede eigenschap heeft, dat het supra nationaal is opgevat. De produktie zou n.L geschieden onder leiding van een boven-nationaal lichaam, op het voorbeeld van de Kolen- en Staal Gemeenschap. Vooral dat supra-natio- naal karakter verleende aan het plan een grote aantrekkelijkheid voor de voorstanders van Europa's éénwor ding. Maar nu hebben de Fransen het plan weliswaar aanvaard, maar niet omdat zij dat supra-nationale karak ter zo mooi vinden. Zij hebben inte gendeel alles gedaan om dat karakter eraf te krabben door een paar voor waarden te stellen. Ten eerste mag deelneming aan de gemeenschap de ledenstaten niet ver plichten zich te onthouden van de produktie van atoomwapens. De Fran se regering moet zich het recht voor behouden in 1001 proefnemingen met dergelijke wapens te gaan doen, en tot dat jaar de produktie voor te be reiden. Deze voorbereiding zal juist ongeveer tot 1961 duren. Frankrijk zal zich slechts tot het vreedzaam ge bruik van kern-energie beperken als over vier jaar een internationaal ont- wapeningsakkoprd tot stand is geko men. Ten tweede zal Euratom niet Frankrijk mogen vertegenwoordigen in het Internationale Atoombureau dat onder auspiciën van de V.N. tot stand zal komen. Ten derde wil de Franse Kamer niet, dat er zoals tot dusver was voorzien verbindin- gén tot stand komen tussen Euratom en de Kolen- en Staal Gemeenschap (K.S.G.). En ten slotte wil men nadrukke- lijk de mogelijkheid open laten, dat ook andere landen tot Euratom toe treden, wat het beetje snpra-nationa- liteit geheel verandert in een ge wone mternationaliteit. Zoals men weet, is de aantrekkelijk heid van de supra-nationaliteit, dat De Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Gro myko heeft gisteren in de ontwapeningscommissie van de V.N. verklaard, dat zijn land bereid is twee punten uit de Westelijke ontwapeningsvoor stellen te aanvaarden, namelijk de voorgestelde sterkten van de legers van Amerika, de Sowjet-Unie, China (elk 2.500.000 man), Frankrijk, Engeland (elk 750.000 man) en van de andere landen 150.000 a 200.000 man. Voorts als tweede punt: de ontwapening in gedeelten. Gromyko verwierp opnieuw Eisenhowers voorstel tot inspectie vanuit de lucht. Dergelijke inspecties zouden volgens Gromyko niets tot ontwapening kunnen bijdragen en zelfs gebruikt kunnen worden als luchtverkenning bij het voorbereiden van een aanval. DE RUSSISCHE VOORSTELLEN. Hij rangschikte de Russische voor stellen als volgt: 1) De grote mogendheden zouden zich moeten verbinden geen atoom- of waterstofwapens te gebruiken en het gebruik van zulke wapens te verbieden. 2) Overeenkomst zou bereikt moe ten worden over een verbod van het gebruik van vernietigingswapens, over de vernietiging van alle voor raden van atoombommen en over het stopzetten van de produktie hiervan. 3) Er zou een overeenkomst moe ten komen over het beëindigen van alle proeven met kernwapens. 4) De troepenmachten van de diverse landen zouden tot de boven genoemde sterkte moeten worden te ruggebracht. Dit zou dan een eerste stap zijn om te komen tot verdere verminde ring, die de Sow jet-Unie, China en de V.S. een troepensterkte van 1.000.000 tot 1.500.000 zouden toestaan en Groot-Brit tannië en Frankrijk 750.000. Bewapening en militaire uitgaven van deze landen zouden dan naar evenredigheid verminderd moeten worden. 5) Het atoomverbod en de vermin dering in bewapening en troepen sterkte zouden doeltreffend, gecon troleerd dienen te worden. 6) De Sowjet-Unie heeft op 27 maart voorstellen gedaan voor de wijze waarop deze controle uitge oefend kan worden, nl. door het op richten van 'n internationaal lichaam met grote bevoegdheden. 7) De Sowjet-Unie heeft reeds eerder een ontwerp opgesteld van een „statenverklaring, die betrekking heeft op de wijzen, waarop de we reldvrede en de veiligheid der volke ren versterkt kunnen worden" en zij verzoekt de andere landen thans op- niet die regeringen der deelnemende landen de leiding hébben, maar een lichaam, dat boven die partijen staat. In elk geval is er opnieuw een vorm van samenwerking op stapel gezet tussen die Europese naties, en wel op een belangrijk terrein, zodat we de hoop koesteren, dat deze samenwer king in de loop der jaren tot iets goeds zal uitgroeien. nieuw dit ontwerp aan te willen nemen. Gromyko verklaarde ook, dat de Sowjet-Unie akkoord zou gaan met een geleidelijke oplossing van de ont wapeningsproblemen, indien de over eenkomsten betreffende atoom- en conventionele wapens niet van elkaar afhankelijk worden gesteld. Gromyko besprak in zijn redevoe ring vrijwel alle belangrijke'interna- De ontvoering van baby Weinberger Agenten van het federale bureau van onderzoek en plaatselijke decti- ves hebben donderdag nieuwe aan wijzingen onderzocht in de ontvoe ringszaak van baby Weinberger. Het betrof hier een diepgaand on derzoek naar mogelijke motieven van wraak. De politie heeft donder dag bekend gemaakt, dat het brief je waarin om een losprijs van 2000 dollar werd gevraagd, getekend was: „Uw babyzitter". Mevr. Weinberger verklaarde, dat zij nooit een babyzitter, doch slechts kindermeisjes en dienstmeisjes had gehad. De politie van San Diego in Cali- fornië is bezig met het onderzoek van een bericht, dat een „zenuwach tige en slordig geklede vrouw" met een baby donderdag per vliegtuig in San Diego is aangekomen en daarna vergezeld van een man per auto is vertrokken. Volgens dit bericht liet zij het voedingsvoorschrift voor de baby, twee recepten en wat voedsel in een mandje achter. V De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in Baarn een Lathyrustentoonstelling ingericht, die de twintigste nationale tentoonstelling op dit gebied is. „Boerenoorlog' in Beieren In het zuiden van de Bondsrepu bliek, in Neder-Beieren, is een „boe renoorlog" uitgebroken tussen de dorpen Arrach en Hohenwart. De aanleiding ervan is een leiding voor elektrisch liohH die via Arrach naar Hohenwarth wordt aangelegd. De inwoners van Arrach hebben zich van het begin af aan tegen de plan nen verzet, en toen dezer dagen op het grondgebied van Arrach gaten gegraven werden voor de palen van het hoogspanningsnet, kwamen de Arrachezen in het geweer. Met rie ken, hooivorken en stokken gingen zij, ondersteund door hun vrouwen, de indringers te lijf, en deze moes ten het veld ruimen. Een politiemacht van 50 man heeft na hardnekkige gevechten de rust kunnen herstellen. Onder beschér- ming van de poiitie worden de werk zaamheden aan de leiding voortge zet, doch de boeren van Arrach heb ben wraak gezworen. Zodra de ka bels klaar zijn en de politie het veld geruimd heeft, zullen zij terugko men. Nasser in Belgrado President Nasser van Egypte, die een officieel bezoek van acht dagen aan Zuid-Slavië brengt, is donder dagmiddag per vliegtuig te Belgra do aangekomen. Hij werd bij aan komst door president maarschalk Ti to begroet. President Nasser, die voor het eerst een Europees land bezoekt, zal drie dagen in Belgrado blijven, waarna hij het land buiten de hoofdstad zal be zoeken. De presidenten Nasser en Tito zul len volgende week woendag op het in het noordelijke gedeelte van de Adriatische Zee gelegen eiland Brio- ni, waar Tito zijn zomerverblijf heeft, besprekingen voeren. Ba Koet terechtgesteld Ba Koet, de 32-jarige leider der opstandige Hoa Hao-secte, die we gens hoogverraad en medeplichheid aan moord, plundering en brand stichting ter dood was veroordeeld, is vrijdagochtend kort na zonsop gang in het openbaar in Cantho, 150 km. ten zuid-westen van Saigon, door middel van de guillotine te rechtgesteld. De terechtstelling werd door twee honderd mensen bijgewoond. Ba Koet, voormalig luitenant-kolo nel van-het nationale leger van Zuid- Vietnam, begon zijn ondergrondse activiteit onmiddellijk na de onder tekening van de Indochinese wapen stilstandsovereenkomsten in 1954 in Genève. Hij was aanvoerder van de opstandelingen der Hoa Hao-secte, een particulier leger van 10.000 man. tionale problemen en uitte daarbij diverse beschuldigingen tegen de westelijke mogendheden. Hij zei o.a. dat zij het ontwape ningsprobleem voor propaganda ge bruiken en dat het aan het Westen ligt dat er voor vele problemen nog geen oplossing is gevonden. Bemoedigend. De Britse minister van staat An thony Nutting heeft Gromyko's ver klaring bemoedigend genoemd. Hij en de Amerikaan Cabot Lodge heb ben meegedeeld, dat de verklaring zorgvuldig zal worden bestudeerd. Geen nieuw Concordaat De „Osservatore Romano" ver klaart, dat het in Duitsland gepubli ceerde bericht, dat op de audiëntie, die Paus Pius XII bondskanselier Adenauer tijdens zijn officiële be zoek aan Rome heeft verleend, ge sproken is over een nieuw Concor daat tussen het Vaticaan en West- Duitsland, „geheel uit de lucht is ge grepen". 45-urige werkweek in Zweden Een commissie, waarin werkge vers, werknemers en overheid zijn vertegenwoordigd, heeft woensdag eenstemmig besloten de Zweedse mi nister van sociale zaken voor te stel len de 45-urige werkweek in te voe ren. Een vrije zaterdag zou hierdoor mogelijk worden. Thans wordt in Zweden 48 uur per week gewerkt. Door per 1 januari van de'jaren 1958, 1959 en 1960 telkens één uur van die werktijd af te trek ken, wil de commissie geleidelijk tot de nieuwe regeling komen. Invoering van de 45-urige werk week zou volgens de commissie ge lijk staan met een verdubbeling van de bij de wet voorgeschreven vakan tie van drie dagen en zou het land twee maal de gemiddelde jaarlijkse produktieverhoging kosten. De eerste schuchtere stap In de Opperste Sowjet (het „parle ment" van de Sowjet-Unie) is giste ren een afgevaardigde opgestaan om belangrijke wijzingingen voor te stel len in een door de regering inge diend wetsontwerp op het gebied van de sociale verzekering. Nimmer tevoren hebben leden van de Opperste Sowjet tijdens een open bare zitting ingrijpende wijzigingen in een wetsontwerp voorgesteld. Zij hadden echter altijd de vrijheid on dergeschikte amendementen in te 'dienen op de staatsbegrotingen, soms werden deze in de definitieve lezing van die begrotingen overge nomen. De afgevaardigde, die de stoute schoenen aantrok, was M. A. Gedvi- las, oud-premier van Sowjet-Litauen Vermoedelijk hadden zijn voorstel len tevoren reeds de zegen van de regering gekregen. Victor Emanuels erfenis De verdeling van de erfenis van wijlen koning Victor Emanuel ni van Italië is nu geregeld. Een vijfde deel, namelijk het deel van ex-ko ning Umberto, vervalt aan de staat. De totale waarde van de erfenis is-, omgerekend in Nederlands geld, rond 7,6 miljoen gulden. Drie doch ters van koning Victor Emanuel krij gen elk een vijfde deel. Het reste rende vijfde deel krijgen de vier kin deren van een vierde dochter, die in een Duits concentratiekamp over leed. Vele medewerkers van het Hoge Commissariaat voor vluchtelingen en depu taties van de diverse internationale organisaties die in Genève gevestigd zijn, hebben woensdag in Genève deelgenomen aan een défilé langs de baar van mr. G. J. van Heuven Goedhart, de Nederlandse hoge commissaris voor de vluchtelingen der V.N. welke aan het hoofd van de staatsietrap, op het binnenplein van het Palais des Nations, het Geneefse V.N.-gebouw, stond opgesteld. Naast de baar, gedekt door de vlag der V.N., staan van links naar rechts: jhr. Van Asch v. Wijk, de heer Palthey, de waarnemend hoge commissaris James M. Read, die een krans aan de baar hechtte en jhr. C. H. C. Flugi van Aspermont, de Nederlandse consul in Genève. Ook Leningrad eert Rembrandt In de zaal van de wetenschappelij ke bibliotheek voor de schone kun sten te Leningrad is donderdag een tentoonstelling geopend ter gelegen heid van het feit, dat Rembrandt 350 jaar geleden werd geboren. Honderden reprodukties van doe ken, die in musea in Amsterdam, Rotterdam, Moskou, Leningrad, Pa rijs, Londen, Berlijn, Washington en andere steden worden bewaard, zijn hier tentoongesteld. Boot zonk, 95 doden Door het zinken van een boot zijn 95 mensen verdronken in de rivier de Sjenab, op circa 130 km ten noord westen van Lahore (West-Pakistan), aldus berichten die donderdag in La hore ontvangen zijn. De boot vervoerde 125 passagiers en zonk kort na het vertrek. Onweerskans Het koude front, dat de scheiding vormt tussen wanme continentale en koude polaire lucht, welke op de flank van een hogedruikgebied voor de Noorse kust over de Noordizee naar het zuiden stroomde, bewoog in de nacht van donderdag op vrijdag in westelijke richting over ons land. Het was daarbij aan oplossing onderhevig, maar 'bracht gedurende de nacht toch hier en daar nog wat regen of mot regen, voornamelijk in het noordoos ten van het land. Geen van de waar nemingsstations meldde echter meer dan 1 millimeter. Inmiddels breidde een oude in betekenis afnemende Oceaandepressie zich over de Golf van Biscaye in de richting van Frank rijk en Zuidwest-Engeland uit. Langs de rand hiervan trok een warmtesto- ring van Spanje naar Zuidwest- Frankrijk, waaruit in de omgeving vain Bordeaux reeds onweer werd gemeld, al waren de neerslaghoeveel heden van weinig betekenis. Verwacht mag worden, dat dit storingsgebied zich de komende dagen verder in noor delijke richting zal verplaatsen en zaterdag al dieht bij ons land zal ko men. De kans op enkele onweers buien neemt dan ook toe. Voor de 4e keer startte de kinderlift De Kabinetsformatie De bijeenkomst van gistermiddag tussen de kabinetsformateur, dr. Drees, en de leiders van de vijf grote Tweede-Kamerfracties heeft van twee uur tot kwart over zes geduurd. Na afloop deelde de woordvoerder van die formateur mede, dat het over leg over het regeringsprogramma he denochtend cm kwart over tien zal worden voortgezet. Gevraagd of dit 'betekent, dat er moeilijkheden zijn gerezen zeide hij: »Er zijn geen bij zondere moeilijkheden. De besprekin gen hébben een gunstig verloop, maar nemen meer tijd in beslag dan was gedacht". Vanochtend om kwart over tien zijn in het ministerie van algemene za ken de besprekingen tussen de ka binetsformateur, dr. Drees, en de leiders van de vijf grote Tweede-Ka merfracties over het regeringspro gram voortgezet. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt Generaal William H. Tunner, opperbevelhebber van de Amerikaanse lucht macht in Europa (links), de Amerikaanse ambasadeur in West-Duitsland, James B. Gonant (tweede van links) en vertegenwoordigers van het West- Berlijnse stadsbestuur en Roode Kruis, leiden hier op het vliegveld Tem pelhof in de Amerikaanse sektor van Berlijn kinderen uit de voormalige Duitse hoofdstad naar een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat hen, in het kader van de operatie „Kinderlift" die dit jaar voor de vierde maal wordt uitgevoerd, naar vakantieverblijven bij pleegouders op het West-Duitse platteland zal brengen. Op de eerste dag werden reeds 600 „bleekneusjes" vervoerd, de actie omvat dit jaar bijna 3000 kinderen. weer (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). VRU WARM. Perioden met zonneschijn maar ook plaatselijk enkele onweers- i buien. Matige, aan de kust tij- I del ijk vi*ij krachtige wind in I hoofdzaak tussen noord en oost. Vrij warm. 14 Juli zon op 4.38, onder 20.56; maan op 13.08, onder 23.26. 21.46 Eerste kwartier. Hoogwaterstanden 14 Juli v.m. 7.40; n.m. 8.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. 23 C. OSLO zwaar bewolkt 20 KOPENHAGEN zwaar bew. 22 ABERDEEN zwaar bew. 16 LONDEN geheel bewolkt 21 AMSTERDAM nevel 14 LUXEMBURG geheel bew. 16 PARIJS geheel bew. 17 BORDEAUX nevel 27 GRENOBLE nevel 23 NICE half bewolkt 26 BERLIJN zwaar bewolkt 25 FRANKFORT mist 18 MüNOHBN mist 19 ZURICH mist 17 GENèVE nevel 20 LOCARNO zwaar bewolkt 27 WENEN nevel 26 INNSBRUCK nevel 25 ROME nevel 29 AJAOCIO licht bewolkt 24 Niemand kent zichzelf; hoe zal men dan een ander kennen?

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1