Streng vonnis tegen de exploitant van enkele „rijdende doodkisten Benelux raad in Maastricht? Streven naar grotere eenheid in ziekenfonds-organisatie Elburg zag gisteren met smart hoe Flevolands dijk zich sloot Chefarine „4" Jongen zakte weg in de modder en werd door brandweer gered Strijd om veilige schoolreisjes begonnen WOENSDAG 11 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Ieder droeg zijn steentje bij Dinsdag zijn In Rotterdam de landelijke wedstrijden metselen en straat- maken gehouden. We zien op de bijgaande foto enige examinandi bezig met het uitvoeren van hun (moeilijke) opgave: het metselen van een poortje. Het Maastrichtse raadslid J. Vinck heeft tijdens de raadsvergadering van gisteravond enkele woorden gewijd aan de mogelijkheid, dat Maastricht zetel van de Benelux-raad zou kun nen worden, zoals regerings- en pro vinciale autoriteiten de laatste tijd hebben laten doorschemeren. Hij gaf de verzekering dat ook de raad de vestiging van de zetel van de Beneluxraad uiteraard van zeer groot belang voor de stad acht. De raad wilde daarom B. en W. uitno digen de plannen zo krachtig moge lijk te bevorderen; de burgemeester deelde mee dat B. en W. reeds ver- scheide stappen hebben gedaan. Het provinciaal bestuur van Lim burg heeft de Provinciale Staten zaal reeds beschikbaar gesteld voor de algemene zittingen van de Benelux- raad, maar daarnaast zullen ruimten nodig zijn voor de kantoren vani deze instelling. B. en W. hebben daarom te bevoegder plaats het grote heren- Benoemingen Mill Hill De Algemeen Overste van de St. Joseph Congregatie van Mill Hill, dr. Th. Mc Laughlin, heeft de navolgen de benoemingen bekend gemaakt: Naar de verschillende missiegebieden van de congregatie vertrekken de volgende fathers en broeders: Fr. J. Aker uit Zwaagdijk en Fr. H. Melis uit Roermond; Kuching. Fr. G. Mertens uit Weert en Fr. J. Dijkman uit Castricum; Nieuw- Zeeland. Fr. J. v. Schagen B.A. uit H.H. Waard, Fr. J. v. d. Klugt uit Voor hout, Br. Henry Vester uit Does burg en Br. Montfort Niele uit Eg- mond aan Zee; Rawalpindi. Fr. L. Gielissen uit Weert, Fr. J. Burgman Fh. D. uit Hengelo (O.), Fr. J. Zonneveld uit Wassenaar en Br. Bosco Meldhers uit Bakhuizen, Kampala Fr. T. Goossens uit Gronsveld, Fr. Tuerlings uit Tilburg en Br. Norbert Heesterbeek uit Heemskerk; Basan- kusu. Fr. H. Janssen M.A. uit Baarlo, Fr. C. v. Tilburg uit Rotterdam; Fhilip- pijnen. Fr. W. Boetzkes uit Helmond; Buea. Fr. Th. Feldbrugge uit Nijmegen en Fr. J. v. d. Salm uit Zoeterwoude; Jesselton. Fr. P. Payens uit Edam; Malakal. Fr. H. Vergeer uit Alphen aan den Rijn; Fr. Th. Beemster uit Hoogkar- spel en Fr. A. Goerts uit Ulicoten; Tororo. Fr. A. Bijvoet M.A. uit Alkmaar; Kashmir. Naar de Colleges en Huizen van de Congregatie vertrekken: Fr. P. de Fuyter M.O. uit Heems kerk; Tilburg. Fr. F. Vester uit Does burg; Hoorn. Fr. F. Kwik uit Den Bosch en Br. Cornelius Brandson uit Grootebroek; Lochwinnoch. Br. Fidelis Rensing uit Groenlo Gld.; Oosterbeek. Br. William Dewez uit Bennekom; Courtfield. De. Fathers F. Ros en F. Wessels uit Groningen beginnen een hogere studie in Nijmegen, en de Fathers E. Roöbroeck uit Maastricht en Fr. Th. Wolbers uit Sneek gaan aan de Utrechtse Universiteit studeren. 6e Nederlandse kerkhof in Duitsland ingezegend Gisteren is te Frankfort het zesde oorlogskerkhof ingezegend, waar Ne derlanders, die tijdens de oorlog in Duitsland de dood vonden, een laat ste rustplaats hebben gevonden. In de laatste weken zijn de over schotten van 755 Nederlanders naar dit ereveld overgebracht, terwijl een monument en een gedenkteken met namen de nagedachtenis levendig houdt van hen, wier stoffelijke res ten niet meer zijn teruggevonden of die in massagraven begraven zijn. Ruim 350 Nederlandse nabestaan den woonden de plechtige inzegening bij, die verricht werd door aalmoeze nier P. G. M. Schoonebeek. Na de inzegening sprak veldprediker P. Swagerman een gebed uit. Over enkele dagen zal nog een ze vende Nederlands ereveld nabij Dus- seldorf ingezegend worden en al de ze kerkhoven zijn tot stand gekomen met medewerking van de Nederland se oorlogsgravenstichting en Duitse overheidsorganen. huis aan het Vrijthof aangeboden, waarin tot nu toe de politiebureaus zijn ondergebracht. Dit impliceert het voornemen om de bouw van een nieuw politiebureau vervroegd te ver wezenlijken. Als Den Haag hèt natio naal belang van Maastricht als zetel van de Benelux-raad eveneens onder schrijft, liggen de kansen voor Maas tricht gunstig, want deze stad vormt in de Beneluxlanden een snijpunt van culturele en handelswegen. Een soe pele oplossing voor de huisvestings problemen van de Beneluxraadszetel te Maastricht heeft dan ook de volle aandacht van het gemeentebestuur. BURGEMEESTER SCHOKKING SPRAK SOROPTIMISTEN TOE In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin is gistermorgen in de Rid derzaal te Den Haag het zesde congres geopend van de Fédération Euro- péenne des Soroptimist Clubs. Daarbij sprak burgemeester Schok king een redevoering uit, waarin hij zich ervan overtuigd toonde, dat ge lijkheid voor man en vrouw de rijpste vruchten afwerpt, indien deze door allen zo wordt verstaan ,dat bij het oplossen van de grote en kleine pro blemen van alle dag wordt getracht de benadering daarvan volgens eigen aard van de man en de vrouw geheel tot haar recht te laten komen. Mr. Schokking wees 'op de voorname rol welke de vrouw in ons openbaar en maatschappelijk leven vervult en ver volgde: „En dan denk ik in de eerste plaats aan de bindende en inspirerende kracht welke van onze geëerbiedigde Koningin uitgaat, zowel in de vervul ling van haar staatstaak als in de toegewijde zorg en liefde voor haar gezin. Het is voor een buitenlander soms moeilijk te begrijpen hoe wezen lijk voor iedere Nederlander per soonlijk de binding met het Huis van Oranje is, ondanks en boven de diepe verschillen in levensbeschouwing, welke in Nederland worden beleden. AANTAL BELGISCHE DOUANEKANTOREN OP 21 JULI A.S. GESLOTEN. De A.N.W.B. deelt mede, dat op 21 juli de dag waarop in België de „Onafhankelijkheidsdag" wordt ge vierd alle Belgische douanekan toren voor handelsverkeer gesloten zijn. Goederenvervoer naar en door België zal op deze feestdag dus niet mogelijk zijn. Daar een aantal kleinere grens- kantoren die dag ook voor reizigers verkeer gesloten zijn, adviseert de A.N.W.B. diegenen, die op zaterdag 21 juli een bezoek aan België willen brengen, te reizen via de grote dou anekantoren. Op 21 juli bespreking in Utrecht De federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde zieken fondsen (Verenigde Maatschappij Ziekenfondsen V.M.Z.) heeft de zeven in Nederland werkzame organisaties van algemene ziekenfondsen uitgeno digd tot een bespreking over de mo gelijkheden om tot een grotere een heid in de organisatie xan het zie kenfondswezen te komen. Als grond slag voor deze bespreking, die op 21 juli te Utrecht wordt gehouden, heeft de federatie een nota gepubliceerd. Nu een ontwerp-ziekenfondswet in uitzicht gesteld is, meent de federa tie, dat de organisaties van algemene ziekenfondsen gezamenlijk nog eens ernstig moeten onderzoeken of grond slagen, beginselen en streven van de organisatie het mogelijk maken, om tot een nationale organisatie van zie kenfondsen te komen, waarin de thans bestaande ziekenfondsorganisa ties zouden kunnen opgaan. Volgens de federatie dient de be- Londense caféhouder hielp Ned. „Jupiter" De eigenaar van een Londens ha vencafé heeft door een lening van 150 pond de kapitein van het Neder landse vrachtschip Jupiter" in staat gesteld dinsdagavond uit te varen. Het schip was namelijk in het week einde bij een botsing in de mist be schadigd en Lloyds stonds er op, dat er een rubbervlot aan boord was. Met het geleende geld kon dat wor den aangeschaft. OP 3 POOTJES 'T LEVEN IN. Op het bedrijf van de kuikenbroe der YV. Kuiper, aan de Baron van Nagellstraat te Voorthuizen, is gis termorgen een kuiken uit een ei ge kropen met vier pootjes. Het loopt op drie pootjes, terwijl een vierde ach ter het diertje aansleept. middelende taak van de fondsen in de eerste plaats te worden verwezen lijkt door het afsluiten van overeen komsten met de medewerkers (artsen, apothekers, specialisten, tandartsen enz.) voor het verlenen van de hulp resp. de leveranties aan de verzeker den. Dit houdt in, dat de eigen exploita tie van apotheken, tandheelkundige poliklinieken e.d. niet tot de taken moet worden gerekend, waarvoor het ziekenfonds in het leven is geroepen. Slechts indien het overleg tussen medewerkers (of leveranciers) en zie kenfondsen niet tot een positief re sultaat leidt en arbitrage in een drei gende of aanwezige conflictssituatie positief geen oplossing tot gevolg heeft, dient het ziekenfonds zich uiteindelijk de vrijheid voor te behou den met betrekking to de te nemen maatregelen. Voor de nationale organisaties wordt het levensbeschouwelijk ka rakter van het ziekenfonds geen be lemmering geacht. Personeel werkt voor Kinderverlammingfonds Minister Suurhoff heeft op zijn departement een delegatie ontvangen van het personeel van het textielbe drijf Emil Herzberger te Rotterdam, die tijdens deze ontvangst aan de penningmeester van het nationaal fonds voor de bestrijding van de kin derverlamming een aanzienlijk be drag overhandigde dat het personeel als spontane reactie op de radiorede voor dit doel heeft bijeen gebracht. Gedurende enkele weken heeft men daartoe een deel van het ver diende loon voor dit doel afgestaan. Het was de eerste maal dat een be drijf voor 'n gezamenlijke personeels- actie heeft bijgedragen tot de verster king van de middelen waarover het fonds zal moeten beschikken om de bestrijding van de gevolgen van de kinderverlamming op effectieve wij ze ter hand te nemen. De minister heeft uiting gegeven aan zijn voldoe, ning over het slagen van deze actie, die een voorbeeld mag worden ge noemd voor het hele bedrijfsleven. Oude vrouw lag zes dagen dood in huis Werkster-vond haar De 77-jarige mevrouw Harding uit Heemstede is gisteren door haar werkster dood in de keuken van haar woning aan de Valkenburgerlaan aangetroffen. Een politie-onderzoe'k heeft uitgewezen, dat de oude dame reeds vorige week woensdag plotse ling moet zijn overleden. Haar dood bleef onopgemerkt, omdat de werk ster met vakantie was en een bezoek door een van haar kinderen, blijkens een aangetroffen briefkaart, werd uit gesteld; ook de buren hebben niets gemerkt. Brand bij sanatorium Gistermiddag is in het zusterhuis van het sanatorium aan de Duinroos- weg te 's-Gravenbage brand uitge broken. De brandweer, die met een ladderwagen, twee materiaalwagens en een motorspuit uitrukte, wist het vuur, dat op de zolder woedde, spoe dig meester te worden. Schade werd aangericht aan de meubelen, die op deze zolder stonden opgeslagen en aan het dak waarin een gat moest worden gemaakt om het vuur met twee grote en een kleine slang te kunnen blussen; Vermoed wordt dat het vuur ontstaan is tijdens de werk zaamheden van een loodgieter, die hier een uur te voren een reparatie had verricht. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. Rotterdams avontuur Twee Rotterdamse jongens van 13 jaar, die gistermiddag in de Waal haven waren gaan zwemmen, heb ben een angstig avontuur beleefd, toen zij na hun zwempartij op het opgespoten terrein achter Walesteyn liepen en plotseling in de modder wegzakten. Martijn Oleff, was de eerste, die plotseling de grond onder zich voel de wegzakken en voordat hij goed wist was er gebeurde, zat hij tot aan zijn middel onwrikbaar in de taaie modder vast. Zijn vriendje Arie Maat, die hem te hulp wilde snellen, zakte ook weg, maar wist zich na enkele minuten te bevrijden en kon toen ijlings hulp gaan halen, want de toestand zag er modder getrokken. niet hoopvol uit, daar in de wyde omtrek geen levend wezen te be speuren viel. Met planken en touwen kwam even later een boer de luid om hulp schreeuwende Martijn Oleff helpen, maar ook deze assistentie bleek wei nig doeltreffend, daar niemand de jongen op korte afstand kon nade ren; een schilder, die op het alarm geroep naar de jongen toe-rende, zakte ook in de modder weg en kon zich slechts met moeite redden. Toen ging men naar krachtdadiger middelen omzien en enkele minuten later kwamen loeiende brandweer auto's Walesteyn oprijden. Ladders werden uitgedraaid en een lang touw belandde bij Martijn, die dit om zijn middel moest binden. Heel voorzichtig hebben de brand weerlieden de jongen toen uit de Zware boeten wegens ondeugdelijke bussen Voor het Haagse kantongerecht is gisteren gebleken, dat busonderne mingen, die ondeugdelijke bussen voor schoolreisjes beschikbaar stel len, niet alleen hun voertuigen in beslag genomen zien door dc politie, maar tevens op gevoelige wijze met de rechter in aanraking komen; en niet slechts de ondernemer, maar ook de betrokken chauffeurs gaan niet vrij-uit. Voor de Haagse kantonrechter moest zich gisteren de Haagse bus ondernemer verantwoorden, die en kele weken geleden met vier bussen het schoolreisje van een Haagse sdhool zou verzorgen. Toen de wagens zouden starten, werd een juist passerend agent een sterke benzinelucht gewaar en een vluchtig ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat een der auto's niet aleen een lekke benzinetank had, doch tevens dat deze tanlk met een doordrenkt stuk textiel was afgeslo ten, omdat de dop verdwenen was. Eén vonkje voldoende! De openbare aanklager bracht gis teren het ongeluk van het vorig jaar in herinnering, toen de roekeloosheid van een bedryf aan verschillende kinderen het leven had gekost. „Deze wagen", zo zei de aankla ger, „was een rijdend kruitvat. Een enkel vonkje van een sigaret was reeds voldoende geweest om het vuur in de benzinetank te brengen. Een tweede bus, die eveneens die bewuste morgen klaar stond, had grote scheuren in de banden, zodat het canvas zichtbaar was; een glad wegdeel zou deze bus gemakkelijk hebben doen slippen. Voorbeeld stellen. De openbare aanklager meende, dat er een voorbeeld gesteld moest wor den om aan de steeds toenemende onchalance, gebrek aan inzicht en luiheid bij het Nederlandse touring- car^bedrijf een einde te maken. Hij eiste 2.500,boete tegen de directeur van het bedrijf, te vervan gen door 250 dagen hechtenis, plus 2 maanden voorwaardelijk; tegen de chauffeur van de lékke-tank-bus eis te hy veertien dagen hechtenis en te gen de andere 50,te vervangen door 10 dagen. De chauffeurs vertelden, dat zij geen tijd hadden gehad de nodige voorzieningen aan hun bussen te doen aanbrengen en de directeur ver klaarde, dat hij zich sleohts zijde lings met het wagenpark bemoeide. De kantonrechter, onmiddellijk uitspraak doende, veroordeelde de directeur tot 1.250.of 50 dagen en een voorwaardelijke straf van 50 da- gen; de twee chauffeurs kregen ieder f 50,benevens een voorwaarde lijke straf van 3 dagen met een proef tijd van 2 jaar. Schepen zonder haven Waarvoor het historische vissers plaatsje Elburg aan het voormalige IJsselmeer reeds jarenlang heeft ge vreesd, is gistermiddag omstreeks twee uur n' feit geworden: De haven is afgesloten van 't open water. Een lange pijpleiding spoot op dat tijd stip een dikke straal zand en water en een vele meters hoge kraan wierp bakken vol kleileem ln het laatste gat van de dijk tussen Kam pen en Harderwijk. Dit gat werd zienderogen kleiner waardoor steeds minder water van het IJsselmeer naar de haven van Elburg stroomde. Door deze geul waren de laatste botters uit- en met hun vangsten in gevaren. Sedert gistermiddag twee uur is dat afgelopen. Het vuur op de vispoort in dit oude stadje werd voor goed gedoofd: Elburg is zijn tot he den primaire bron van inkomsten, en de vissers hun veilig baken van de thuishaven kwijt. Zij kunnen nu al leen nog via de geul van het Veluwe- meer het open viswater door de Rog- gebotsluis bereiken. Beperkte belangstelling. Eliburgs nieuwe bestaansbronnen zullen in de toekomst het toeristen verkeer, de industrie en de tuinbouw zijn. Er heerste geen feeststemming in het stadje, geen vlag hing uit. Alleen de burgemeester en de beide wethouders, alsmede de waarnemend directeur-generaal van de dienst der Loonakkoord in bouwbedrijf 3 Procent verhoging In het bouwbedrijf is na langdu rige besprekingen volledige overeen stemming bereikt tussen de vertegen woordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties over een loonsverhoging van 3 procent en een belangrijke verbetering van de so ciale voorzieningen in het bouwbe drijf. De verbeteringen zullen van kracht worden met ingang van de week, waarin de 14e juli valt. Het college van rijksbemiddelaars is reeds met de verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden akkoord gegaan. Het risicofonds zal in de oude vorm worden hersteld. In plaats van een uitkering gedu rende vier weken 'bij vorstverlet zal een uitkering van onbeperkte duur worden gegeven; de uitkering zal ge bracht worden van 90 tot 100 procent van het regelingsloon. De uitkering bij werkloosheid zal verhoogd worden tot 100 procent van het regelingsloon, de uitkering krach tens de ziektewet zal worden ge bracht op J00 procent van het rege lingsloon, waarbij tariefwerkers nog iets meer zullen ontvangen. Het aantal wachtdagen by ziekte zal worden verminderd van 3 tot 1. Deze waohtdag zal ook uitgekeerd worden wanneer de werknemer lan ger dan 5 dagen ziek is. Deze verbeteringen zullen ook van toepassing zijn voor de stukadoors en het granitobedrijf. Met het schilders bedrijf zal getracht worden nog deze week tot overeenstemming te ko- MAN VAN 82 JAAR ALS ZAKKENROLLER GEARRESTEERD In de Jonker Fransstraat te Rotter dam werd een agent aangesproken door een jongen, die hem een man aanwees, die even tevoren in een tramwagen van lijn 10 op de Blaak twee portemonnaies uit de handtas van een vrouw zou hebben weggeno men. De agent ging de man achterna en hield hem op de Crooswijkseweg aan, juist toe hij de inhoud van een portemonnaie in zijn zakken leeg schudde. Het was de 82-jarige J. V., die bekende dat hij twee portemon naies me bij elkaar 41,32 had gerold. Hij werd in het hoofdbureau opgeslo ten. Zuiderzeewerken, ir. F. J. B. G. Geers, sloegen de laatste werkzaam heden aan de voltooiing van de dijk gade. Half september wordt de dyk benoorden Lelystad gedicht. Dan kan worden begonnen met het leegpom pen van het water uit de nieuwe pol der Oostelijk Flevoland, waardoor 54000 ha vruchtbaar land aan Neder lands oppervakte zal worden toege voegd. Kort geding Linnaeushof De president van de rechtbank te Haarlem heeft dinsdag in de voort gezette behandeling van het kort ge ding, dat de adjudant-directeur van de Linnaeushof, de heer H. A. J. van Duuren wegens het hem x.i. onrecht matig verleende ontslag aanhangig heeft gemaakt tegen de N.V. Lin naeushof te Bennebroek, getuigen ge hoord op verzoek van de raadsman van gedaagde. Vrijdag j.l. werden zes getuigen op verzoek van de advocaat van eiser gehoord. Tijdens de contra-enquete werden dinsdag gehoord: de restaurateur, de boekhouder en een kantoorbeidende, allen in dienst bij de Linnaeushof. De 'boekhouder verklaare o.a., dat hij op 24 juni van de directeur van Lin naeushof, had vernomen, dat de adju dant-directeur met ingang van 1 aug. op eigen verzoek was ontslagen. Enkele dagen tevoren had de boek houder hem" een verhoging van het maandsalaris uitgekeerd en toen had hij niet de indruk, dat de adjudant- directeur spoedig de N.V. zou ver laten. De raadsman van eister, mr. J. H. A. M. van Son, was van mening, dat de heer Van D. zijn ontslagaanvrage had ingetrokken en dat hij ook na 1 augustus in dienst kan blijven. De advocaat van gedaagde mr. Oberman merkte op, dat geen dei- getuigen heeft meegedeeld, gehoord te hebben, dat de ontslagaanvrage is ingetrokken. De eis waarbij o.m. ge steld is de -heer Van D. in dienst te houden, behoeft ten aanzien van dit punt naar zijn mening niet te wor den ingewilligd. Gebleken is, aldus de advocaat, dat twee dagbladen heb ben vermeld, dat de directeur ver klaard had, dat de heer Van D. op staande voet ontslagen was. Daar de president niet kan bepalen, dat een rectificatie moet worden opgenomen, deelde mr. Oberman mede, dat ge daagde bereid is in deze bladen een advertentie te plaatsen. Over de redactie van de advertentie konden de partijen het echter niet eens word'en. De president bepaalde de uitspraak op zaterdagmorgen a.s. MEISJE DOOR TRUCK GEDOOD. Gistermiddag omstreeks vijf uur is het dertienjarige meisje M. L. Schuurman uit de De Jagerstraat te Rotterdam, toen zij op de fiets reed op de Kievitslaan, door een truck met oplegger tegen de grond geworpen. Een van de wielen verbrijzelde het hoofd van het meisje waardoor zij op slag dood geweest moet zijn. De bestuurder van de truck, die vermoedelijk niets van het ongeval heeft gemerkt, is doorgereden, De politie van het hoofdbureau te Rot terdam verzoekt eventuele getuigen van het ongeluk zich te willen mel den. BROMMER VERONGELUKT. Gistermiddag omstreeks half zes is de 28-jarige J. Vervoort uit Boekei op zijn bromfiets te Gemert door een vrachtauto aangereden en gedood. De vrachtauto was door de harde wind bij het nemen van een bocht gaan slippen en slingerde de juist passerende bromfiets tegen een huis, waardoor deze onmiddellijk overleed. De auto versplinterde het hek van een woonhuis en vernielde tenslotte een geluidswagen van een veilig-ver- keers-actie, die tegen een hek werd gedrukt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7