De Kaagweek 1956 brengt weer record-inschrijvingen Osseslaarlso^P HP lp J8 S 1*1 til 'BPB Art "isyjj". m" mmj DE BRULLENDE BERG De dochter Vrolijke fietsers trokken zich niets aan van 't sombere weer In vijf dagen zullen 1850 jachten starten en finishen? Onze n Damrubriek m J* 3® a JL ia'amm mmmm i WOENSDAG 11 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De eerste Lauradag De eerste das van de negende Alphen- se RUwlelvierdaagse is alweer achter de rug en als deze regels in de krant te le- xen staan, behoort voor het grootste ge deelte ook de tweede dag alweer tot het verleden. Wij bedoelen dit niet als een soort van verzuchting, zo in de zin van wij tellen alweer af. Zeker de Laurianen zullen zich een dergelijke uitlating niet laten ontvallen. Integendeel! De stemming was weer opperbest on der de deelnemers. De ontmoetingen over en weer met oude bekenden waren van allerhartelijkste aard. Zij die de Laura tenminste voor de tweede maal meemaakten hadden al vriendschapsbanden gesmeed met elkaar. Die relaties werden slechts hernieuwd en verstevigd. Voor zeven uur, het tijdstip vanaf welke ze het eerste stempel op hun kaart kregen bij wijZe van fiat om te starten, stonden ze al in grote groepen samen gedromd op het parkeerterrein naast het Nutsgebouw te wachten. En toen ze het stempeltje eenmaal op hun kaart had den ontvangen, zwermden de Laurianen uit voor de grote en de kleine afstand. Weer zat niet mee. Het zou geen gemakkelijke dag wor den. Veel wind vergezelde hen op hun pad. Weinig zon was hun gast die eerste dag en de temperatuur was overwegend aan de wel wat frisse kant voor de tijd van het jaar. Al bij de start zag het er aomber uit en wat regen drupte neer. Van extra rustpauzen is niet veel ge bruik gemaakt, want daar was het weer niet naar. Bijna overal arriveerde men te vroeg bij de stempelppsten. Men was nog te fit. En toch hebben de Laura-y- ders het in deze provincie nog heel best getroffen met het weer. Slechts op het laatste „traject" vanaf Leimuiden naar Alphen viel enige regen van betekenis. In Brabant plensde de regen nagenoeg de gehele middag onophoudelijk bij stro men neer. Geen der deelnemers heeft zich laten kennen. Zonder uitvallers keerde de ka ravaan terug. .Van de 358 ingeschreven deelnemers zijn er 11 niet gekomen, 4 verschenen dinsdagmorgen niet aan de start; 343 zijn gestart en teruggekomen. De E.H.B.O. heeft goede diensten ver leend in hoofdzaak voor massages. Slachtoffers zijn weinig gevallen. Het bleef bij slechts een sporadisch geval. Ook het aantal pechgevallen aan rijwiel was niet hoog. De materialen, die men gebruikt schijnen van uitzonderlijk goede kwaliteit te zijn. Slechts een enkel geval is bekend en dat pechje trof een der Utrechts politiemannen, die een tikkeltje meer aandacht scheen te hebben be steed voor een vrouwelijk schone dan voor het verkeer; deze botste toen tegen een andere deelnemer. Zijn voorvork brak en de man zou ongetwijfeld zwaar gehandikapt zijn geweest als niet de re paratiewagen van de heer Dusoswa uit Leiden had ingegrepen en als niet de eigen verzorgingswagen in de buurt was geweest. Via Leiden. Zo was dan de eerste dag vol goede moed en blijde aanvaard. In nauwelijks een half uur waren ze op een paar ..tientjes" na allemaal „de weg op", de sterke tegenwind trotserend, via een aantal Alphense straten trappend via Hazerswoude en Zoeterwoude naar Lei den. De regen die aanvankelijk alles versomberde en de mooie glans van de vele vrolijk wapperende vlaggen in de hoge masten langs het parkeerterrein overschaduwde en allen bij voorbaat de regenjassen deed aantrekken, zette ge lukkig niet door. Wel zetten de rijders door trachtend ergens in de verte een zonnig plekje te veroveren. In de Sleutelstad Leiden ging een zorg zame vader en gehoorzame echtgenoot, zich eerst kwijten van zijn huishoudelij ke plichtpleging om de vuilnisemmer aan de straat te zetten. De heer Serdijn had het beloofd en dus daarom deed hij het ook. Waarom zou je ook huiselijke moeilijkheden veroorzaken als het zon der prettiger is, dacht de man die een verwoed liefhebber van de rijwiel-pres- tatie-sport is en al vele jaren niet alleen aan de Laura deelneemt, maar ook de Brabant-rit tot de zijne rekent. Bij „De Vink" wachtte de eerste con trole post. Via Voorschoten peddelden de Laurianen, nog steeds gezamenlijk, de A en B-groepen, langs mooie buitenplaat sen, naar Voorschoten, Leidschendam en Voorburg. Onderwijl had de ochtend stilte plaats gemaakt voor vrolijke uit bundige stemming en klonken mooie me lodietjes hier en daar uit de ploegen op. Het verkeer langs de weg had intus sen aan intensiteit gewonnen. Enige tijd werd naar believen vertoefd bij de Oude Tolbrug te Rijswijk waarbij een nieuwe Provinciale brug in aanbouw werd bekeken, waarna „Drievliet", de eerste stempelpost werd bereikt en een boterhammetje verorberd. Tengevolge van het kille weer en wegens gebrek aan zon werd hier niet „gespeeld" doch ging men weldra verder, via Voorburg en Pompstationsweg door de duinen, met Naar de see. Na veel klimmen en dalen werd in ge zelschap van de keurig rijdende Alphen se Kleinploeg naar Nieuw Brlttenrust gereden, waar het volgende controle stempeltje werd gehaald. Na gebruiken van de koffie ging een deel van de Lau rianen picknicken in de duinpannen, an deren gingen na gestempeld te hebben in Noordwijk naast „De Landbouw" eten in een der vele gelegenheden. Het Zee paardje was eveneens druk bezocht om nieuwe krachten op te doen voor de ver dere toch. De tocht werd voortgezet via duin wegen en -paden van Staatsbosbeheer, langs het Amsterdamse Waterleidingsbe drijf, over de Zilk. Vandaar ging het langs „Keukenhof", richting Lisse. Hier was het aangenaam een poosje te dwa len en te verdwalen. Langs de mooie Ringvaart van de Haarlemmermeer reed men via Nieuwe Wetering naar Pavil joen „De Brasem" waar weer werd ge stempeld en genoten werd van de water- skisport. Het omslaan van de skiërs in het koude water, daarbij gevoegd het kille weer bezorgde de Laurianen 1 rillingen. Hier bleef men dan ook niet lang maar werd de tocht huiswaarts via Leimuiden aanvaard. Over dit laatste trajekt werden de rijwieltoeristen over goten met een fikse regenbui zodat de traditionele „waterval" ook dit. jaar bij de Laura niet heeft ontbroken. Gisteren vertelden wij, iets van de stoere Utrechtse hoofdagent G. Harps- ma. die zaterdag en zondag de pres tatie-fietstocht Brussel —Parijs v.v. (621 km.) had afgelegd. Er is nog zo'n „kampioen" onder de Laurarijders. Toevallig ook een Utrechtenaar, maar een doodgewone burger zonder zilveren „strepen" op de mouw. Het is de heer H. J. Rhenen, die dezelfde tocht met „lof van de jury" heeft vol bracht. Ere wie ere toekomt. Daarom vermelden wij ook hem in de krant! WANDELSPORT DSB JUBILEUMWANDELTOCHTEN Voor de DSB jubileumwandeltochten welke a.s. zaterdag en zondag worden georganiseerd ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Stalen Band, be staat zeer grote belangstelling. Op veler verzoek delen wij mede, dat ook aan de start ingeschreven kan wor den. De start vindt plaats vanaf de re creatiezaal HCW-NEM, Zoeterw.weg 1 te Leiden. Zaterdag vanaf 2 uur, zondag vanaf 9 uur. R.K. deelnemers kunnen zondag na 12 uur starten. Alle deelnemers zullen een fraaie zil veren medaille ontvangen. Groepen van tenminste 11 personen een groepsprijs en op alle afstand een zeer groot aantal Van zaterdag 14 tot en met woensdag 18 juli zal zeilend Nederland weer te vinden zijn op de knusse Kagerplassen even benoorden Leiden. Van heinde en verre uit geheel het land, maar zelfs uit het buitenland zullen de zeilers zich weer opmaken voor een vijfdaags zei- lersfeest, dat alle watersportfeesten van dien aard overtreffen zal in deelname. Inderdaad is het aantal deelnemers weer groter dan het vorig jaar, want in de open wedstrijden staan niet minder dan 386 jachten ingeschreven, dus vijf tien meer dan het vorig jaar en in de teamwedstrijden, onderlinge wedstrijden en éénmans wedstrijden komen 318 jach ten zich melden tegen vorig jaar 275. Dit maakt een totaal van 704 inschrijvin gen tegen 646 in 1955. Daarvoor zijn niet De onderlinge wedstrijden. Zoals steeds is de eerste dag gewijd aan de meer intieme onderlinge wedstrijden, die blijkbaar steeds meer in de smaak vallen. Dit althans moeten we conclu deren uit het feit, dat de deelname elk jaar nog groter wordt. We vinden hierbij het steeds meer in trek komende nummer der éénmans- wedstrijden met een verbluffende deel name. De inschrijvingen luiden n.l.: 12 m2 Sharpieklasse 4, Drakenklasse 7, Regenboogklasse 15, Vrijheidsklasse 28, Pampusklasse 11, Jeugdklasse 20, Valken klasse 19, Finnjollenklasse 12, Olympia- klasse 15, Sternklaase 2, 16 m2 Streep- klasse 12, 16 m2 Puntklasse 11 en 12 Voetsjollenklasse niet minder dan 41, in totaal dus bijna 200 inschrijvingen, een aantal, waaraan de oude Kaagweken in haar geheel niet konden tippen. Daarnaast krijgen de dames natuurlijk weer gelegenheid eikaars krachten te me ten in de Regenboog, en Pampuswed- strijden, waarvoor resp. negen en drie dames zich hebben gemeld, terwijl er voor senioren eenzelfde gelegenheid be staat in de Vrijheidsklasse en Jeugdklasse met resp. 6 en 12 deelnemers. Teamwedstrijden en open races. Van zondag tot en met woensdag wordt het programma der open wedstrijden af gewerkt, waarvoor zoals wy hier boven reeds vermeldden ditmaal nog meer inschryvingen zyn binnengekomen dan vorig Jaar. Het grootst aantal deel nemers treffen we in de 12 Voetsjollen klasse aan met 57 inschryvingen, ver deeld in drie klassen; daarop volgt de Vryheidsklasse met 52 inschrijvingen en de Valkenklasse met 49 inschryvingen, alle onderverdeeld in klassen of het een enkele geiykwaardige betreft in afdelingen. Tot deze scheiding moest het bestuur wel overgaan, omdat zulke massale starts teveel van de start lijn zou vergen, want deze kan niet on beperkt worden uitgelegd. Natuurlyk zyn nagenoeg alle bekende cracks in de verschillende klassen var de partij. In de 12m2 Sharpieklasse tref fen we b.v. alle deelnemers aan de ge houden selectiewedstryden op het IJs- MAOOI' Hieuw! Verrukkelijk! met stukjes rundvlees Proef ze 1 ZILVERZAKJES 68 CT VOOR 1 diepe borden (Advertentie) wedstryd wordt verzeild. Begonnen werd in 1951, welke openingswedstryd door het Kaag-team werd gewonnen. Daarna was deze zege voor de gasten, doch de drie andere wedstryden waren weer voor De Kaag. Het is te hopen, dat de Priokkers nu weer eens aan de beurt zyn. De Hol land-Friesland Regenboogwedstryd heeft reeds dertig ontmoetingen achter de rug. Daarvan werden er twintig door Fries land, slechts tien door De Kaag gewon nen. Het Kaagteam weet dus wat er te doen valt. Voor Friesland komen uit: dr. W. J. v. d. zyp, G. Zylstra, J. Alber- da en J. E. Priester, voor De Kaag: ir. G. A. Bakker, J. C. v. d. Velde, dr. J. C. v. d. Bas en J. H. C. Sieverts. Tenslotte rest er nog de teamwedstryd in de Pam pusklasse tussen Curacao en De Kaag. Een programma dus, waarvan de zeil- liefhebbers zullen kunnen smullen, iro dien het weer maar zo vriendeiyk is de onmisbare medewerking te verlenen. ONZE PROBLEMEN van wyk uit Woubrugge, de Leidenaar W finlHsmnnH Tr. He WlnnlnllnnlrlaR*» ScholteS. Jammer, dat Wit OOk op ruit 4 W. Guldemond. In de Finnjollenklasse is Rotterdam met zijn bekende liefheb bers in deze klasse heel sterk vertegen woordigd. Natuurlyk bevat ook de Olym- piajollenklasse verschillende figuren uit de laatste jaren, en dat wyst erop, dat er inderdaad weer van stryd sprake zal zyn. Jammer genoeg missen we in de Dra kenklasse de namen van Wim van Duyi, Simon de Wit en v. d. Stadt, die in de Kieler Woche zo van zich hebben doen spreken. Cor Groot zal hier de stryd moeten aanbinden met S. Bakker, H. v. d. Steen, G. van Wyk, Klomp, drs. Bier e.a., die wel voor de nodige verrassin gen kunnen zorgen. De Regenboogklasse op de Kaagweek is steeds van bijzondere bekoring door de deelname van de Friezen, maar het is altijd een geheel open strijd, niet in het minst afhankeiyk van de weersom standigheden en of er veel of weinig wind zal zyn. Tenslotte zijn er dan op de drie laat ste dagen nog de teamwedstryden, we derom drie in aantal. In de Valkenklasse gaat de strijd weer tussen Tandjong Prlok De Kaag. Het is voor de zesde maal, dat deze dam kan nemen welke ook winnend is. Probleem no. 567 Auteur: L. W. Scholtes, Den Haag (Ingez. onder motto: „Trio II") m m' W m PP m m" JBÈ m i-Ml. 9 m m JÊ ji Wi m y, M m W- 'w Het volgende stukje werd my toege zonden door de heer Kleen. Een echt zomerkostje. Probleem no. 568 Auteur: D. Kleen, Heemstede le publicatie uw. m m f'm üi 'M M s m A A. Zwart: 9, 19, 23, 29, 33, 35 en 36. Wit: 34, 38, 40, 43, 44, 46 en 47. Verder nog een stukje van schryver dezes, gebaseerd op een tweetal gedwon gen slagen. Probleem no. 569 Auteur: W. j. v, d. Voort, Nieuw Vennep le publicatie Wit' W/fr Zwart: 7. 8, 13, 18, 20, 23, 24, 28. Wit: 17, 27. 29, 34, 37, 38, 42 en 44. Voor alle geldt: wit speelt en wint. Oplossingen in de volgende rubriek. Oplossingen No. 564. Auteur: J. A. J. Wortman. Wit: 20. 7, 31, 43, 44, 34, 14. No. 565. Auteur: C. Schaap. Wit: 18, 7, 42, 19, 4 (34) 7, 17. No. 566. Auteur: J. W. Konings. Wit: 42, 24, 34, 11, 37 (22) 43 (217) 21 OPLOSSINGEN DAMZETTEN I. Wit: 27—22, 32x21, 36—31, 47x36, 42x31, 48—42, 38—33, 43x22, 40x7, 35x2. II. Wit: 30—24, 38—32, 32x23, 27—21, 32 42x4. XXX. Wit: 25—20, 30—24, 28x26, 38—32, 26—21, 47—41, 43x1. Goede oplossingen ontvangen van de heren: J. v. Berkum, J. Smeets, C. P. Zuiderduin, H. v. d. Kamp, H. W. de Ridder en J. v. d. Laan. De twee uitge loofde pry zen zijn bij loting ten deel ge vallen aan de heren j. v. d. Laan te Nieuwkoop en H. W. de Ridder te Noordwijk. CORRESPONDENTIE W. A. M. P te 8.: problemen in dank ontvangen, ik zal u schrifteiyk antwoor den. H. V. d. K. te L.: problemen in dank ontvangen, wat geschikt is, wordt ge plaatst. J. v. B, te N.: alles is weer hersteld! J. D. te L.: problemen in dank ontvan gen. Wat uw schryven betreft, alles in overweging genomen! MEDEDELING Evenals vorige jaren, zullen wy we gens de vacantietyd onze rubriek sluiten tot 5 september. De eerste rubriek zal dan weer op deze datum verschijnen. Ook hopen wij dan met de veelbelovende oplosserswedstrijd een aanvang te kun nen maken. Ook kan gedurende vacantie tijd correspondentie gevoerd worden, welke schriftelijk beantwoord zal wor den. DE DAMREDACTEUR POSTDUIVEN De Vooruitgang (Nieuwkoop) Wed vlucht St. Etienne, afstand 748 km., ge lost om 6 uur, aankomst eerste duif 19.26 uur. Uitslag: A. v. Leeuwen 1-3; Gebr. Oosterman 2-4; A. v. Koert 5. Wilt U iets weten? Vraag: Route per bromfiets van Sassenheim naar Wildervank en Oost- wedde, hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, Leimuiden, Uithoorn, Hilversum, Amersfoort, Harderwijk, Zwolle, Meppel, Assen, Rolde,- Gieten, Wildervank, Omme- landenwijk, Tange, Oostwedde; af stand 255 km. Vraag: Route van Voorschoten naar Venlo via Sonsbeek, hoeveel km? Antwoord: Voorschoten, Alphen, Bodegraven, Utrecht, Den Bosch, Veghel, Gemert, Deurne, Griends- veen, Horst, Venlo; afstand 195 km. Vraag: Route van Leiden naar Kaatsheuvel, enz. naar Leiden. Antwoord: Leiden, Boskoop, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Waalwyk, Efteling, Loon op Zand, Udenhorst, Oisterwijk, Den Bosch, Tiel, Rhenen, Grebbeberg, Amerongen, Doorn, Maarn, Austerlitz, Utrecht, Bodegra ven, Leiden. Vraag: Route per fiets van Alphen naar Maarn, hoeveel km.? Antwoord: Alphen, Woerden, Utrecht, Zeist, Maarn; afstand 54 km. Vraag: Route per fiets van Zoeter woude (H. R.) naar Rumpt en terug over Utrecht, hoeveel km.? Antwoord: Zoeterwoude, Boskoop, Gouda, Schoonhoven, Meerkerk, Leer dam, Asperen, Rumpt; ófstand 75 km. Rumpt, Beesd, Culemborg, Houten, Utrecht, Woerden, Alphen, Zoeter woude; afstand 85 km. Vraag: Route per fiets van Leiden naar Megen; hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Odijk, Cothen, Wijk bij Duurstede, Tiel, Wamel, Oyen, Me gen; afstand 110' km. Vraag: Route van Soestdijk naar Teteringen en terug naar Noordwijk; hoeveel km.? Antwoord: Soestdijk, Utrecht, Jut- phaas, Meerkerk, Gorinchem, Nieu- wendijk, Raamsdonkveer, Oosterhout, Teteringen; afstand 75 km. Teterin gen, Terheijden, Moerdijk, Dordrecht, Rotterdam, Den Haag, Noordwijk; af stand 105 km. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEJM 35) „Is u naar Sagasta gaan zoeken?" Wederom bevestigde Dene dit. „Heeft u hem gevonden?" [Dene knikte en zei: „Wij hebben Sagasta gevonden, maar ongelukkig voor ons was hij niet alleen. Wy wer den by verrassing omsingeld en het scheelde maar een haar, of kapitein Riimarez was opgehangen". „Vertel mij er alles van", smeekte zy hijgend. Hij verwonderde zich een ogenblik over haar grote belangstelling. Toen vertelde hy haar in enkele woorden wat er gebeurd was. Ze sloot de ogen en zag erg wit in het bleke maanlicht. Was het angst terwille van Rimarez, vroeg hy zich af. „Weet u waarom Sagasta zo fel op kapitein Rimarez gebeten was?", vroeg ze. „Hij gaf als reden op, dat de presi dent enige mannen had laten ophan gen, die onder bescherming van de witte vlag by hem waren gekomen. Hij scheen verder een zeer slechte mening omtrent Rimarez te hebben in ieder opzicht". „Uitte hy geen verdere beschul digingen?" Dene schudde van neen. „IHy zou hem dus hebben laten op hangen, als u niet tussen beide was gekomen?" „Ongetwyfeld". „U heeft dus Sagasta tot uw vyand gemaakt?" Dene haalde de schouders op en zei: „Ik weet het niet. Misschien zal hy mij dankbaar zyn, als hy erover na denkt". Zij wenkte hem, dat hy door de duisternis naar zyn verlichte kamer moest kyken. Rimarez hing achter over in zijn stoel blijkbaar smoor dronken. „Gelooft u niet, dat u misschien aan de vluchtelingen een slechte dienst bewezen hebt?", vroeg ze. Dene keek haar ernstig aan. „Ik deed mijn plicht", zei hy. „Hij was myn gast en noch ik, noch Sa gasta heeft het recht hem te ver oordelen". Ze zweeg een ogenblik. Toen ze weer sprak was het op geheel aadere toon. Het was alsof ze iets onaange naams uit haar gedachten gebannen had. „U had gelijk omtrent San Marino", zei ze; „het is erger dan ik gedacht had". „Ik vind het vreemd, dat u hier ooit gekomen bent", merkte hij op. „Ik had geen keus". „U kunt er niet aan denken, hier voor goed te blijven", hield hij aam. „Dit is zo'n heerlijk land', zei ze met een zucht. „Wat is het toch jam mer, dat er zo'n slechte regering is en zoveel bloed wordt vergoten". „Zyn politiek doet iemand denken aan een opera van Gilbert en Sulli van. Niemand weet eigenlijk, wat Sa gasta en zyn aanhangers willen". „Ik heb horen zeggen", mompelde zy, „dat alle leden van de familie Rimarez overal gehaat worden". „Toch hebben ze hem zelf tot pre sident gekozen", zei Dene. „Dat kwam door zyn invloed op het leger", verklaarde zy. „Men heeft my verteld, dat Sagasta zijn secreta ris is geweest. Zo heeft hij de schan delijke misbruiken van Rimarez' re gering leren kennen en hij is er toe ■gekomen, tot de patriotten over te gaan. Ik had eigenlijk gedacht, dat u geheel op zijn hand zou zijn. Hij is een vriend van het volk. Hij vecht voor betere wetten en v'ryheid. Ri marez heeft geregeerd als een auto craat en nog wel een van de slechtste soort". „Het komt me voor, dat u in korte tyd heel veel omtrent San Marino te weten bent gekomen", merkte hy op. „Ik geloof niet, dat iemand er een dag kan zyn, nauwelyks een uur zonder te bemerken, hoe treurig de toestand is". „Het is erg', gaf Dene toe, „maar we moeten in aanmerking nemen dat men te maken heeft met-een buiten gewoon cosmopolitische bevolking. Het is haast onmogelijk, het iedereen naar de zin te maken". „En daarom zorgt hij alleen maar goed voor zyn soldaten", zei ze. „Die worden hoog betaald, krijgen het beste eten en mogen dronken langs de straat lopen en zich aan iedere losbandigheid te buiten gaan". Met enige verbazing zei Dene: „U weet van deze dingen heus meer dan ik. Ik ben overtuigd, dat het voor my nutteloos is, me er mee te be moeien, vooral niet terwille van myn volk. President Rimarez heeft mij j myn contract verleend en by die ge legenheid heb ik zwart op wit be loofd dat ik op geen enkele wijze een tegen hem gerichte opstand zou steunen". De vrouw zuchtte. Ze hield het ge laat gekeerd naar de bergen, van waar een koel nachtwindje, ver mengd met de geur der pijnbomen, kwam neerstryken. Voor het eerst bemerkte hy, dat haar gelaat, schoon en fyn, in het spookachtige licht nat was van tra nen. „Dene!, waar voor de duivel zit je? Dene!" Beide schrokken op. De maan was verrezen boven een groep zwarte pijnbomen en een lange streep van geel licht viel op de open plek, waar omheen de huizen van Beau Desir gebouwd waren* Naar het midden daarvan kwam Rimarez gelopen. Zy'n gezicht zag vuurrood van de wyn, hij wankelde van de ene kant naar de ander, zijn stem sloeg over door zyn dronkenschap. „Dene, kom binnen en hik help me die hik onbeschofte vlegel van een hik bediende van jou hik afranselen. Wat durft hij doen? Hij wil mij hik geen brandewyn geven. De schurk weigerde mij weigerde het my te geven. Hy zei, dat ik genoeg had. Dat zei hij mij in mijn gezicht. Dene, waar zit je?" Dene en Ternissa waren eerst stil blijven staan. Dene hoopte dat haar aanwezigheid niet .zou worden op gemerkt.. Maar by de laatste woor den van Rimarez sloop ze stilletjes weg naar de deur. Terwijl ze dat deed hoorde Dene haar een droeve kreet slaken. Hij wilde haar helpen de deur te openen, maar juist toen hij dat wilde doen, schrok hy op van een zo onverwacht geluid, dat hij een ogenblik zijn tegenwoordigheid van geest verloor. De gehele lucht scheen vervuld te zijn van Rimarez' dronken- mans-gelach. „Ha! ha! ha!" Rimarez was naar hen toegewag- geld en leunde nu over de afrastering, die het tuintje omsloot. Zijn pafferig verhit gezicht werd vertrokken door een satyr-achtige vrolijkheid. Zyn vooruitstekende tanden waren zicht baar en zyn ogen schoten vuur. „Ternissa!", riep hy, met trillende hand naar haar wyzend. „Geef haar hier, Dene hik geef haar hier' Ze is van mij hik ze behooi t aan mij!" Hij sloeg een been over de omhei ning. Dene greep hem in zijn kra?.g en duwde hem met gemak achteruit. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6