Show proces tegen Westerse „geheime agenten" President EISENHOWER stelt zich opnitu v herkiesbaar Voelt zich beter dan vóór zijn operatie Olietanken bij vliegende storm op open zee Zij hadden geholpen de opstand in Poznan te organiseren Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 11 JULI 1956 47ste JAARGANG No. 13852 EISENHOWER wordt steeds fitter Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Wonderlijke Rembrandt-cantate Sp IN opdracht van de stad Leiden heeft Herman Strategier een Rembrandt-cantate gecomponeerd. De tekst van de cantate stelde de componist samen „uit oorkonden en levensbeschrijvingen van Rembrandts Tijdgenoten", bij de keuze waarvan Jan Engelman zijn medewerking verleende. Deze cantate zal morgen worden uitgevoerd ter gelegenheid van de nationale herdenking van de 350ste geboortedag van de schilder, welke herdenking plaats heeft in Rem brandts geboortestad, Leiden. De tekst van deze cantate werd ons vanmor gen in het programmaboekje toege zonden. Zonderling en verbazingwekkend is het, dat op deze geboorte-herden king in de geboortestad de cantate beweert, dat Rembrandt niet in Lei den geboren is! Volgens het citaat van Arnold Houibraken, als tweede stuk in de cantate opgenomen, is Remibrandt geboren „aan den Ryn buiten Leyden'' zijn vader „zijnde een mulder op de Korenmolen tus- schen Leyderdorp en Kou-kerk aan den Rijn". Volgens de cantate, welke mor gen in Leiden wordt gezongen, moet de herdenking dus niet in de Pieters kerk maar in Hazerswoude plaats hebben! Het is wel betreurenswaardig, dat de samenstellers van de cantate hun licht opstaken in de „Groote Sohou- burgh" van HoUbraken (begonnen in 1717), omtrent welke schrijver de nauwgezette Christiaan Kramm in zijn „Leven en Werken van Holland- sche en Vlaamsche Kunstöhilders enz." (1861) vermeldt: „Mij is het gemelde boekwerk zeer oppervlakkig voorgekomen, wat de kennis der mid- deleeuwsche en latere geschiedenis aangaat, waardoor grove fouten zijn ontstaan". Zo kon ook de grove fout in de Leidse cantate ontstaan. Rembrandts tijdgenoot, de zeer betrouwbare Leidse burgemeester Orlers, geeft als geboorteplaats van- Rembrandt Leiden, evenals het „Pui- boek der stad Amsterdam", waar de schilder op 10 juni 1634 in het hu welijk trad. Orlers: „Rembrandt, Zoon van enzis binnen de Stad Leyden gebooren op den 15 Juley in den jare 1606." De vroegere archiva ris van Leiden, jhr. W. J C. Ram melman Elzevier, schreef dat Rem brandts ouders en grootouders „voort durend in Leiden in de Weddesteeg bij de Wittepoort hebben gewoond", terwijl, wat de z.g. „Rembrandtmo- len" bij Koudekerk betreft, dr. J. C. :Overvoorde in het Leidsoh Jaar boekje van 1906 in een aantekening vermeldde: „De zoogenaamde Rem- brandtmolen in Hazerswoude heeft niets met de sdhilder te maken. Een vereerder gaf, lang na Rembrandt, aan zijn molen den naam 'van den beroemden molenaarszoon". Er is dus, volgens de meest be trouwbare bronnen en onderzoekers, geen schijn van twijfel mogelijk, of Rembrandt werd binnen Leiden ge boren. Het moet wel enigszins kod dig aandoen, morgen in de Pieters kerk te Leiden te horen beweren, dat hij niet in Leiden is geboren. Zou het niet beter zijn dit gedeelte van de cantate maar tevergeten? Oude Rembrandt-liefde Een 94-jarige dame, mevrouw Louisa Garnett, uit Torquai (Enge land), maakte gisteren haar eerste luchtreis, toen zij van Londen naar Amsterdam vloog, voor een bezoek aan de Rembrandt-tentoonstelling. Het vliegveldpersoneel meende dat zij de oudst-e vrouw was, die ooit van London Airport is vertrokken. Mededeling aan fractieleiders op Gettysburg Eisenhower is, ondanks zijn operatie, nog steeds bereid kandidaat te zijn voor een tweede ambtsperiode als president van de Ver. Staten. Dit is op een persconferentie in Gettysburg bekend gemaakt door senator Knowland, de leider van de republikeinen in de Amerikaanse Senaat. Tevoren had Knowland een onderhoud met Eisenhower gehad. „De republikeinse partij ziet onder leiding van president Eisenhower naar een zeer krachtige en actieve verkiezingscampagne uit. Dit houdt in dat de president zich op het ogenblik beter voelt dan op 29 februari, toen hij voor het eerst meedeelde zich herkiesbaar te zullen stellen", verklaarde senator Knowland. (Op 29 februari was Eisenhower reeds hersteld van zijn hart aanval, maar nog niet aan zijn dikke darm geopereerd). TERLOOPSE MEDEDELING. De wijze, waarop gisteren Eisen howers besluit bekend werd, ver schilde hemelsbreed van de situatie op 29 februari. Men zal zich herinne ren, dat Eisenhower zijn mededeling toen deed op een stampvolle perscon ferentie en daarna voor radio en te levisie rechtstreeks tot het Ameri kaanse volk sprak. Gisteren werd de mededeling wel haast terloops gedaan. Eisenhower had de fractieleiders naar Gettysburg geroepen om ten aanzien van enkele belangrijke punten nog voor het zo merreces maatregelen te bespreken. De president zelf verscheen, voor en na de bespreking van 67 minuten, Geen vervolging van mevr. Bouman De officier van Justitie in het pro- ces-Schmidt, Sunarjo, heeft gisteren verklaard het niet waarschijnlijk te achten dat mevrouw Bouman zal wor den vervolgd voor het in bezit heb ben van het pamflet dat in de omge ving van Soekaboemi is verspreid. Hgt pamflet bevatte, zoals gemeld, een levensbeschrijving van Schmidt met een foto van een andere Neder lander er boven. Majoor Rivai, chef van de staatspolitie in West-Java, eiste een onderzoek tegen mevrouw Bouman, omdat hij strikte bevelen had uitgevaardigd, dat het pamflet niet buiten het gebied van Soekaboe mi mocht komen. Mevrouw Bouman kwam toch in het bezit van een der gelijk pamflet, dus concludeerde Rivai stond zij in verbinding met de benden in zijn gebied. Mevrouw Bouman lachte om het dreigement van Rivai. „Daar maak ik me geen zorgen over" zei, ze. En de officier van Justitie Sunarjo zeide: „Het zou onmogelijk zijn mevr. Bou man te vervolgen voor het in bezit hébben van een pamflet, dat in het openbaar is verspreid. Het is nooit te bewijzen hoe zij aan het pamflet is gekomen". S.A.S. dagelijks over de Pool De Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A.S. heeft bekend gemaakt dat zij haar luchtvaartdienst tussen de westkust van de Verenigde Staten en Europa over de noordpool voortaan dagelijks zal uitvoeren. De nieuwe dienstregeling brengt de wekelijkse vervoerscapaciteit der maatschappij op deze lijn op driehon derd passagiers in de toeristenklasse en 256 passagiers in de eerste klasse. voor de verslaggevers en fotografen, maar senator Knowland maakte het grote nieuws bekend. Eisenhower was een beetje bleek en het was duidelijk dat hij was af gevallen sinds hij het Walter Reed- ziekenhuis had verlaten. Maar zijn gelaatskleur was beter en zijn stap krachtiger dan bij het vertrek uit het ziekenhuis. Eisenhower had tegenover Know land laten blijken, dat hij het pro gramma voor wederzijdse veiligheid Hogerhuis handhaaft doodstraf Het Engelse Hogerhuis heeft dins dagavond het wetsvoorstel tot afschaf fing van de doodstraf, dat door het Lagerhuis was aangenomen, met 238 tegen 95 stemmen verworpen. De voornaamste spreker tijdens het debat in het Hogerhuis over het wets voorstel tot afschaffing van de dood straf was de president van het Britse hoge gerechtshof, lord Goddard. Hij verklaarde de tijd rijp voor het over wegen van wijzigingen in de wet op de doodstraf. Hij was echter van me ning, dat iemand, die moedwillig -ten ander vermoord had, voor zijn mis daad moest boeten met de doodstraf. De verwerping van het ontwerp in het Hogerhuis betekent niet, dat de afschaffing van de doodstraf in Enge land thans van de baan is. Het ontwerp gaat nu terug naar het Lagerhuis, dat het over een jaar Wederom kan aannemen. Gebeurt dat, dan moet het Hogerhuis zijn goedkeu ring aan het ontwerp hechten. Amerikaanse H-bomproef? Observatoria in Japan hebben schokgolven geregistreerd, waaruit blijkt, dat de AmeHkanen vanochtend bij Kibini een krachtige waterstofbom tot ontploffing hebben gebracht. Volgens Japanse functionarissen zijn op 16 observatoria in geheel Japan de schokgolven, die de krach tigste waren sedert de Amerikaanse proeven in 1954, waargenomen. De schokken duurden van 20 tot 50 mi nuten. De schokgolven waren veroor zaakt op een punt circa 2.000 mijl ten zuidoosten van Japan, waar het Amerikaanse proefterrein voor atoom wapens in de Stille Oceaan ligt, aldus deze mededelingen. i l Hr. Ms. de Zeven Provinciën heeft in de afgelopen week in de Noorse wateren deelgenomen aan de groot scheepse Navo-oefening „Fair Wind". Een belangrijk on derdeel van deze oefening was het olieladen, dikwijls onder zeer ongunstige weersomstandigheden, in volle zee, terwijl de schepen met een snelheid van circa 20 mijl per uur voeren. Het overbrengen van de dikke ru bberleidingen stelt hoge eisen aan de geoefendheid van de bemanningen, vooral wanneer, zoals op deze foto te zien is, meer schepen tegelijkertijd van olie tvorden voorzien. (zoals de hulpverlening aan het bui tenland tegenwoordig heet), tijdens de verkiezingscampagne energiek in bescherming gaat nemen. Stevenson voldaan. Adlai Stevenson, die waarschijn lijk door de democratische partij kandidaat voor het presidentschap zal worden gesteld, heeft tegenover persvertegenwoordigers verklaard „zeer voldaan" te zijn over het feit, dat Eisenhowers gezondheidstoestand hem toeliet zich opnieuw kandidaat te stellen. De democraten hebben reeds eer der laten blijken dat zij de gezond heidstoestand van Eisenhower tot een belangrijk punt in de verkie zingsstrijd zullen maken. Men re kent op een felle campagne. (De ver kiezingen worden in november ge houden). Wieq van Rembrandt werd verplaatst! De muursteen, die vertelt, dat Rem-1 De Rembrandtcantate, die morgen brant in de Weddesteeg binnen de in de Pieterskerk wordt uitgevoerd, wallen van Leiden geboren werd, heeft echter de wieg van de Leidse staat er nog steeds. Rembrandt verplaatst. In het hoofd- 1 artikel kunt u hierover meer lezen. Arbeiders krijgen belastinggeld terug De arbeiders van de grote Zispofabriek te Poznan, waar locomotieven en machinerieën worden vervaardigd, krijgen een bedrag van ongeveer zes miljoen gulden aan teveel betaalde belasting terug. De wanordelijkheden te Poznan begonnen, als destijds gemeld, met be togingen van arbeiders van de Zispo-fabrieken, die meenden dat de Poolse autoriteiten onvoldoende aandacht aan hun grieven hadden geschonken. In Oost-Berlijn zal binnenkort een proces beginnen tegen „agenten van westelijke geheime diensten, die ge holpen hebben de onlusten in Poznan te organiseren". Dit heeft een woord- voeroder van het Oostduiste ministe rie van Staatsveiligheid gisteren op een persconferentie bekendgemaakt. Bij dit proces zullen ook westelij ke journalisten worden uitgenodigd. Zij zullen inzage .krijgen in het „be wijsmateriaal" tegen de westelijke agenten. Aldus de woordvoerder. Op dezelfde persconferentie werd de Duitser Horst Hesse aan de pers voorgesteld. Deze beweerde in mei jl. waardevolle documenten uit de kluis van de Amerikaanse veilig heidsdienst (M.I.D.) in Würzberg te hebben gestolen. Hij zou toegang tot de kluis hebben gekregen omdat hij toen Duitsers zou hebben geworven voor deze dienst. „De kluis bevatte een volledig kaartsysteem van Amerikaanse agen ten in Polen, Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland", vertelde Hesse. „De documenten hebben geleid tot de ar restatie van 137 Amerikaanse agen ten achter het ijzeren gordijn". Hesse had volgens zijn eigen woor den de inhoud van de kluizen mee genomen als bewijs voor zijn1 „volle dige bekering". De woordvoerder op de persconferentie verklaarde, dat Hesse niet gestraft was, maar een „veilige baan" had gekregen. Beperking atoomproeven Engeland heeft gisteren een beper king van het aantal proefnemingen met kernwapens voorgesteld, als on derdeel van een veelomvattend pro gramma voor ontwapening onder internationale controle. Het voorstel werd ingediend door Anthony Nutting als amendement op een westerse resolutie, die op het ogenblik in de ontwapeningscommis sie van de Verenigde Naties wordt be handeld. In deze resolutie zijn prin cipes vastgelegd voor de verdere po gingen om internationale overeen stemming te bereiken over de ontwa pening. Amerikaanse Polen protesteren Dronkemanspraat in het Kremlin De chef-staf van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Nathan Twining, heeft toegegeven dat Nikita Kroest- sjef, de secretaris van de communis tische partij van de Sowjet-Unie, zich onlangs in Moskou bijzonder onheb belijk had gedragen tijds een receptie. Twining vertelde aan journalisten dat Kroestsjef zich beledigend had uitgelaten over de Verenigde Staten en Engeland. Verschillende Engelse en Ameri kaanse journalisten hebben de afge lopen dagen al uitvoerige berichten uit Moskou over die gedragingen van Kroestsjef naar het Westen gestuurd. Hij zou het in zijn dronkenschap zelfs zo bont hebben gemaakt dat premier Boelganin generaal Twining en andere hooggeplaatste westelijke gasten zijn verontschuldigingen had aangeboden. Volgens een andere lezing waren Kroestsjef en Boelganin beiden dron ken geweest en hadden zij tijdens de receptie ruzie gemaakt zonder zich aan de gasten te storen. Kroestsjef had volgens sommige journalisten elke vreemdeling die hij in het oog kreeg beledigingen toege roepen in het Russisch. Hij zou het zo bont gemaakt heb ben dat die weinige beledigden, die Russisch verstonden, hem danig van repliek hadden gediend. Dit blad bestaat uit 8 pagina's Een menigte van meer dan duizend in Amerika wonende Polen kon met moeite door een legertje van een honderd politiemannen in bedwang wor den gehouden, toen zij in New York pogingen deed het gebouw van de Poolse delegatie bij de V.N. binnen te dringen. De menigte was in opstand gekomen naar aanleiding van de ongeregeldheden in Posen, waarbij, zoals bekend, vrij veel arbeiders om het leven kwamen. Borden met smeekbeden om hulp tot het Amerikaanse volk gericht en met felle auti-communistische leuzen werden door de demonstranten meegedragen. De foto toont de New Yorkse politie in duel met de opdringende massa, die tracht het V.N.- gebouw aan de overzijde van de straat te bereiken. Noordenwind neemt af Een front, dat de scheiding vormt tussen warme continentale lucht en koude polaire lucht, welke door noor delijke winden over het Noordzee gebied onze omgeving, België en Frankrijk naar het westelijke deel van de Middellandse Zee wordt ge transporteerd, verplaatste zich in 24 uur slechts enkele honderden kilo meters verder naar het oosten. Het liep woensdagmorgen van Beieren naar omgeving Hamburg en vervol gens over Denemarken naar Zuid- Noorwegen. Kleine storingen, welke zich langs de frontale zóne bewogen, veroorzaakten vooral in Duitsland zeer zware regenval. Verschillende plaatsen meldden meer dan 30 mili- meter. Ook in ons land viel plaatseijk veel regen, vooral in de provincies Gelderland, Overijssel, Drente en Groningen. Het regengebied verplaatst zich maar zeer langzaam en neemt nog weinig in omvang af. Een tamelijk omvangrijk gebied met hoge barometerstanden heeft zich inmiddels van de Oceaan over de Britse eilanden naar het noorden uit gebreid. Dit hogedrukgebied beweegt verder naar Scandinavië en krijgt daar verbinding met een uitloper van een bij Noord-Rusland aanwezig hoge drukgebied. Voor onze omgeving be tekent dit in eerste instantie dat de wind ook de komende 24 uur in de noordhoek blijft. De wind zal daarbij nog wat verder in kracht afnemen. (Geldig van woensdagavond S tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). i NOORDELIJKE WIND. S Veranderlijke bewolking met S plaatselijk enige regen. Overwe- j gend matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen of iets g hogere. 12 Juli zon op 4.36, onder 20.58; maan op 10.35, onder 22.41. Hoogwaterstanden 12 Juli v.m. 6.10; n.m. 6.40 Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 25 C. OSLO regen 25 KOPENHAGEN licht bew. ABERDEEN mist 17 LONDEN onbewolkt 21 AMSTERDAM zwaar bew. 16 LUXEMBURG geh. bew. 23 PARIJS onbew. 16 BORDEAUX mist 22 GRENOBLE regen 23 NICE licht bew. 25 BERLIJN licht bew. 27 FRANKFORT regen 26 MUNCHEN geh. bew. 25 ZURICH regen 26 GENEVE zwaar bew. 25 LOCARNO geh. bew. 29 WENEN onbew. 28 INNSBRUCK regen 26 ROME onbew. 31 AJACCIO onweer 26 MALLORCA licht bew. Korreltje Geen wind is gunstig voor een schip, dat geen koers houdt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1