Ruim 350 deelnemers begonnen vanmorgen aan negende Laura-rit Opa Berkhouwer (80 jaar) fris en monter aan de start GOUDMIJNTJE VAN DE TOUR DINSDAG 10 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 FEESTWEEK IN ALPHEN! Maandagavond werd op het Raad huisplein de negende Laura officieel en feestelijk door burgemeester Ed. C. Witschey van Alphen aan den Rijn gestart. De komende vier dagen zullen nu meer dan 350 liefhebbers en lief hebsters van het rijwieltoerisme kun nen genieten van alles wat aan na tuurschoon, aan fraaie bouwwerken, en naar gehoopt wordt aan fraai zo merweer te genieten zal zijn op hun tochten door de drie provincies Noord-Holland, Zuid-Holland Utrecht. Het zullen dit keer twee afstanden zijn om af te leggen, waaruit men naar eigen lust en capaciteiten een keuze heeft kunnen maken: per dag ongeveer 100 km. of per dag onge veer 150 km. Deze laatste lange af stand heeft men ingesteld op veler aandarng, vooral van de politiecorp sen die wél mochten meerijden als er werkelijk een sportieve prestatie moest worden geleverd. En de maat staf daarvoor begint blijkbaar boven de 100 km. per dag. Hoe het ook zij deze maatregel heeft toch tengevolge gehad, dat dit keer inderdaad meer politiecorpsen deelnemen. Het zijn die van 's Gravenhage, Schiedam, Rotterdam, Utrecht en niet te ver geten het eigen politiecorps van Al phen aan den Rijn. Niet als groep nemen een aantal dienaren van de Leidse Hermandad deel. Voorts zijn weer present de Cleon-ploeg, de Beren-ploeg, de Oranje-ploeg, groep „Door Samenwerking Sterk" en een vijftal leden van R.V.S. uit Rotterdam, die dit keer geen volle dige ploeg (tenminste 10 man) kon vormen. Opa Berkouwer, een veteraan in de Laura-familie, is dit keer voor de achtste maal present. Naar het zich laat aanzien zal opa Berkouwer ook in de negende Laura zijn titel als de oudste mannelijke deelnemer behou den. Zijn dorpsgenoten in Stolwijker- sluis zullen we extra trots zijn op zulk een ingezetene. Want opa is niet alleen de Laura trouw, maar hij neemt ook aan andere rijwielfestij nen deel. En ze mogen hem overal! Mevr. A. Bijdevate uit Dedems- vaart gaat in dit opzicht hand in hand met opa Berkouwer. Zij is de oudste vrouwelijke deelnemer, al mag opa haar als jong meisje betite len. Immers hij is 80, zij 59. Als bij zonderheid geldt voor haar, dat zij op de fiets komt van Dedemsvaart rijdend en naar huis toe fietst na af loop van de Laura. Een soortgelijke prestatie levert ook de hoofdagent van het Utrechtse politiecorps, de heer G. Harpsma, zij het ook in een andere vorm. Hij heeft n.l. zaterdag en zondag de pres tatietocht BrusselParijs v.v. afge legd op zijn fietsje en nu is hij weer startklaar voor de Laura-ritten, to taal ruim 600 km. De jongste deelneemster met haar 14 jaren is Inneke de Looij, een Al phens meisje. De jongste deelnemer is de 12-jarige Jan Belt uit Emmel- oord, die voor de tweede keer deel neemt. Op zijn elfde jaar was hij reeds onder de Laurianen. De enige buitenlandse deelnemer is Rolf Bock uit Hamburg, van ouds een tuinbouwstudent te Boskoop. Enige jaren geleden maakte hij reeds met de Laura kennis, toen hij in Boskoop was. Nu wil hij het nog een keer meemaken en komt fietsend van Duitslands grote havenstad. Hij rijdt nu voor de derde maal mee. Hoewel over het aantal deelne mers nog geenszins valt te juichen, is dit jaar toch een kleine vooruit gang vast te stellen, bij het vorig jaar vergeleken. Toen waren er 325 deelnemers en dit jaar komt men aan ruim 350. Onder hen zijn er jruim 110 Alphenaren; de rest komt uit alle delen van het land. De deelnemers hebben er zin in. Omdat de appeltjes voor de dorst moeilijk te vervoeren zijn, hebben deze Oegstgeester deelnemers bossen peen aan de sturen gehangen. Foto v. d. Horst. Veteranen: Voor de 9e maal zijn van de partij Poedel van Dam uit Alphen aan den Rijn, P. J. Nieboer uit 's Graven hage, F. van Riet uit Leiden, L. Meyer uit Leiderdorp, W. H. Door man uit Utrecht, mevr. A. Bijdevate uit Dedemsvaart, J. D. van Rijnberk uit Buren, mevr. W. C. de Boer- Rauchbaar uit Amsterdam, G. A. Walraven uit Alphen aan den Rijn, G. Jofriet uit Zutphen, H. M. Rem mers uit Rotterdam, J. Huitema uit Rotterdam, W. Boer uit 's Graven hage, mevr. N. v. Of wegen-v. Varik uit Zwolle, J. G. v. d. Belt uit Em n^glpord, W. Serdijn uit Leiden. Voor de achtste maal nemen deel J. Th. Netelbeek, Eindhoven, W. Gun ning, Groesbeek, G. J. Dames, Velp, mevr. M. v. d. Snoek-Van Dam Al phen aan den Rijn, C. v. Lingen, Bussum, L. Douwes uit 's Graven hage, C. Bos, idem, M. Brauns, idem, J. W. G. Faure, idem, W. de Bruyn uit Rotterdam, J. H. Arens, Oost- zaan, C. v. d. Laken, Alphen aan den Rijn, J. van Leeuwen, idem, P. Don- gelmans, idem, M. Bijleveld, idem, H. Visser, Maassluis en Opa Berkou wer uit Stolwijkersluis. Groot feest. Voor de eerste maal zal dit rijwiel- evenement gepaard gaan met feeste lijkheden voor de gehele burgerij en de gehele streek. Er is een samen werking bereikt met de Koningin Wilhelminavereniging, die nu haar zomerfeesten samen laten vallen met de Laura-vierdaagse. Deze feestelijkheden vinden plaats op het IJsclubterrein, het voormalig Laura-centrum. Als gevolg hiervan is het Laura-centrum thans ver plaatst naar het Nutsgebouw, naast welk centrum een groot nieuw par keerterrein is aangelegd. Vanaf dit terrein zullen de Laurianen starten en op dit terrein zullen ze arriveren. Deze wijziging in de „huisvesting" kan alleszins een verbetering worden genoemd, evenals de samenwerking tussen de besturen van de Laura en van de W.V. Dit laatste vooral werd tijdens de openingsplechtigheid, die voor het raadhuis om 7.30 uur maandagavond plaats vond, in alle toonaarden ge prezen, én door de burgemeester, en door de voorzitter van de Laura, de heer P. Stouthamer. Wat de burgemeester voorts nog hoog aansloeg, was de deelname van het Aarlanderveens R.k. Muziekcorps „Door Samenwerking Sterk", dat medewerking verleende aan de ope ningsplechtigheid en in de loop van deze week nogmaals letterlijk van zich zal doen horen. Goed zo, Aarlanderveen, zó moet het, de handen in elkaar slaande met elkaar samen te werken, zei de bur gemeester opwekkend. Nog meer muziek. De drie Alphense korpsen „Cres cendo" (met tamboers) „Arti" en „Door Samenwerking Sterk" (met tamboers) maakten in hun nieuwe uniformen en qua bezetting én muzi kaal een beste indruk waarbij de toe schouwers en de luisteraars voor wat het laatste betreft de enkele „ver waaide" tonen gaarne zullen hebben vergeten. Aan de entourage van de plechtig heid werd een stemmig en tevens plechtig cachet gegeven door het hij sen van de nationaliteitsvlaggen van Nederland en de buurlanden, alsme de van de gemeentevlaggen yaa de steden Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en van de gemeente Al phen aan den Rijn, plaatsen welker voorletters de naam Laura eer aan doen. Met het hijsen van de vlaggen waren de padvindsters belast, die dit deden terwijl „Crescendo" het Wil helmus speelde. Toen de muziekcorpsen waren ge arriveerd, betraden de genodigden, onder welke de burgemeesters van de omliggende gemeenten, de bestu ren van de Laura en de W.V., de wethouders en secretaris van Alphen alsmede de stedelijke „ambassa deurs" van de Laura en tal van da mes van de onderscheiden functio narissen, het bordes van 't raadhuis. Goede stemming. De wens dat de Laura haar deel nemers wat meer zal aanbieden dan alleen een sportieve fietstocht is thans in vervulling gegaan. De W.V. organiseert haar feestweek in samen werking met de Laura. Dit memo reerde de voorzitter van de Laura, de heer Stouthamer, met groot ge noegen en hij prees het bestuur ge lukkig met het initiatief, dat van de W.V. is uitgegaan. Hij was dankbaar voor de getoonde samenwerking. Zijn dank ging ook uit naar de Padvinde rij en de muziekverenigingen. Het zal nu een feestweek worden voor de gehele burgerij en voor alle gasten die zich van heinde en ver binnen onze grenzen bevinden. Het bestuur van de Laura heeft alles gedaan wat mogelijk was om het welslagen van de Laura tot ieders tevredenheid te bevorderen. Hij deed een beroep op de deelnemers en anderen dit wel slagen mede te helpen bevorderen in een prima geest van kameraad schap, opdat de Laura voor allen de beste vacantie besteding moge wor den. Met de verzekering, dat men van de zijde van de deelnemers aan het bestuur het beste blijk van waarde ring kan schenken als iedereen, die ooit aan de Laura heeft deelgenomen, het volgend jaar, bij het tweede lus trum, terug komt. Reeds meerderen hebben zich laten inschrijven voor het 10e Laurafestijn! Volgt allen hun voorbeeld. De heer P. Groenhart, voorzitter van de Wilhelmina Vereniging, licht te het initiatief toe om het zomer feest te organiseren voor de leden en dit samen te doen vallen met de Laura. Het hijsen van de vlag. Burgemeester Witschey begon met enkele ogenblikken stilte te vragen ter herdenking van het te vroeg ver scheiden van de heer A. J. P. E. A. de Graaf, bestuurslid van de Laura, die in zijn jeugdig enthousiasme en met een grote liefde voor de natuur bezield, nog deze Laura heeft helpen voorbereiden. De burgemeester was dankbaar voor het harmonisch samengaan van de W.V. en de Laura. Beider werk dient belangrijk te worden geacht Ook het politiecorps van Alphen is met een ploeg vertegenwoordigd. waarvan spr. verwachtte dat zij tot men). beider welslagen zal strekken. De burgemeester was ook dankbaar voor de medewerking van de muziekkorp sen, die een prachtige aanblik boden in hun feestelijke kostuums. Aan de officiële toespraken ging de vlaghijsing vooraf en betrokken de padvindsters de vlaggewacht. Tot slot van de plechtigheid speelde elk des muziekkorpsen een tweetal marsen, waar dit mogelijk was, met inschakeling van de drumbands. VOETBAL SPORTDAG MMO VOOR JUNIOREN EN ADSPIRANTEN Onder gunstige weersomstandigheden is de sportdag voor junioren en adspi- ranten. waaraan werd deelgenomen door teams van St. Bernardus, Rijpwetering, VVOA, Docos en MMO, wederom een zeer geslaagde middag geworden. Op zeer sportieve wijze werd fel gestreden. De strijd ging bij de jun. in hoofdzaak tussen Docos en MMO A die elkaar wei nig toegaven, terwijl de andere teams volledig hun sportieve plicht vervulden om het de favorieten zo lastig mogelijk te maken. MMO A kwam uiteindelijk met minimaal verschil op Docos als over winnaars uit de bus, WOA werd 3e, Rijpwetering 4e, MMO B 5e en St. Ber nardus 6e. Bij de adspiranten grng de strijd in hoofdzaak tussen Docos en Rijpwetering bij doelschieten nam MMO een grote voorsprong, waarvan zij later weer veel moest prijsgeven. Hier zegevierde uiteindelijk Rijpwetering met MMO 2e, Docos 3e, St. Bernardus 4e en VVOA 5e. Jammer, dat een der Docos-jun. by een val zijn pols brak, wat bij alle ploegen deprimerend werkte. Hij kan ervan ver zekerd zijn dat allen met zijn ongeluk begaan zijn, waarvan de MMO-jun. de zelfde avond blijk gavep. Daar door een speciale berekening de prijswinnaars werden aangewezen gaf dit nog enige verrassing. De uitslag was. dat de MMO A-jun. de wisselbeker wonnen. Docos- jun. de 2e prijs, Rijpwetering-adsp. 3e prijs en MMO-adsp. 4e prijs. Na afloop dankte voorz. Beers allen, die aan het welslagen hadden medege werkt, speciaal de 88 jeugdsporters, die zich op buitengewoon sportieve wijze volledig gegeven hadden en riep hun een hartelijk tot weerziens toen op het toer- 1957. (In een der kleedlokalen ledige portemonnaie gevonden welke bij het bestuur is terug te beko- Voor de renners in de Tour de France is dit jaar een recordbedraag aan prijzen te verdienen, namelijk 44.235.000 frs te gen 36.685.000 het vorige jaar. De prijzen en premies zijn als volgt verdeeld: INDIVIDUELE PRIJZEN Per etappe: le plaats francs 200.000; 2. 100.000; 3. 50.000; 4.40.000; 5. 30.000; 6. 25.000; 7. 20.000; 8. 15.000. en zeven prijzen van 10.000 frs., hetgeen per etappe een totaalbedrag van frs. 550.000. Gerekend over 22 etap pe een totaal is van 12.100.000. Voor de hoogst geplaatste renner, on dergebracht in de regionale ploegen, mits zij niet tot de prijswinnaars beho ren, zijn er bovendien twee prijzen van resp. 50.000 en 25.000 frs., hetgeen over 22 etappes een totaalbedrag is van frs. 1.650.000. ALGEMEEN KLASSEMENT De winnaar van de Tour de France krijgt een prijs van 2 miljoen francs, de prijs voor no. 2 bedraagt frs. 1.500.000 voor no. 3 1.000.000 frs. Voor de andere plaatsen zijn de volgende bedragen uit getrokken: 4. 500.000; 5. 300.000; 6. 250.000; 7. 200.000; 8. 150.000; 9. 125.000; 10. 100.000; 11. 80.000: 12. 70.000; 13. 60.000; 14. 50.000; vervol gens tien prijzen van 40.000, tien prijzen 30.000 en tien prijzenn van 25.000 frs hetgeen een totaal maakt van frs. 7.335.000. Voor de renners uit de regionale ploe gen zijn er bovendien nog twee prijzen resp. 500.000 en 20.000 frs. PLOEGENKLASSEMENT De winnende van een etappe krijgt een bedrag van 200.000 frs (totaal dus 4.400.000), terwijl de hoogst geplaatste regionale ploeg, mits zij geen etappewin naar is, een bedrag van frs. 100.000 ont vangt. De eerste plaats te Parijs in het alge meen ploegenklassement wordt gehono reerd met frs. 3.000.000, de 2e plaats met frs. 1.500.000 en de 3e met frs. 500.000. Voor de hoogst geplaatste regionale ploeg, die niet tot de eerste drie behoort, is er een prijs van frs. 500.000. Het totaal aan prijzengeld voor ploegen bedraagt frs. 12.100.000. INDIVIDUELE TIJDRIT De prijzen in de tijdrit, die het eerste deel vormde van de vierde etappe en over een afstand xan 15 km. werd gere den te ouaan, waren: 1. frs. 80.000; 2. 60.000; 3. 40.000; 4. 35.000; 5. 30.000; 6. 25.000 7. 25.000; 8. 20.000; 9. 20.000; 10. 15.000; 11. 15.000; verder 8 prijzen van 10.000 en 11 prijzen van 5.000 frs, totaal frs. 500.000. Ronde van Frankrijk 7 -6° - 9° ETAPPE PREMIES Algemeen klassement: 1. een mil- jonen francs; 2. frs. 600.000; 3. 400.000; totaal frs. 2.000.000. Gele trui: eerste tien etappes frs. 100.000 per etappe, de volgende zes frs. 50.000 per etappe; totaal frs. 1.300.000. Voor strijdlustigste renner: frs 100.000 per etappe en frs. 500.000 voor die ren ner, dm zich over de gehele Tour gere kend strijdlustigste heeft getoond. Bergprijs: Voor de zes bergen van de le categorie: voor de eerstaankomende frs. 100.000 (totaal frs. 600.000), voor de tweede aankomende frs. 50.000 (totaal frs. 300.000)zesbergen van de 2e cate gorie: 1. 50.000 (totaal frs. 300.000)2. frs. 20.000 (totaal 120.000)acht bergen van de 3e categorie: 1. frs. 30.000 (to taal frs. 240.000). Totaal-klassement voor bergprijs: 1. frs. 500.000; 2. frs. 250.000; 3. frs. 150.000; 4. frs. 60.000; 5. frs. 40.000. Daarnaast zijn er nog acht extra premies, die worden ver~->den op de vier hoogste bergen. Voor de eerstaankomende op elke berg is deze premie frs. 100.000, voar de tweede aankomende frs. 50.000; totaal frs. 600.000. Voor grootste pechvogel: per etappe ffs. 20.000 (totaal frs. 440.000) en voor de er, die in de gehele Tour de meeste pech op.zijn weg heeft gehad frs. 100.000. Souvernir Henri Desgrange: 1. frs. T00.000 2. frs. 50.000. De koers van de Franse franc is: 100 voor 95i4 ZWEMMEN SHELLEY MANN VESTIGT WERELDRECORD OP 200 METER VLINDERSLAG Tijdens de Amerikaanse zwemkam pioenschappen, welke in Tyler te Texas zijn gehouden, heeft Shelley Mann de 200 meter vlinderslag gezwommen ir 2 min. 44.4 sec., dit betekent een wereld record. Voor dit nummer bestond nog geen wereldrecord. De FINA had een limiet- tijd van 2 min. 48 sec. hiervoor vastge steld. Shelley Mann is de eerste zwem ster. die onder deze limiet is gekomen. WIELRENNEN JAN VAN WETTEN WON Bij een nieuwelingenkoers in Badhoe vedorp werd de Swift-renner Jan van Wetten winnaar, terwijl hij zaterdag eerste werd in St. Janssteen. WANDELSPORT DE VIERDAAGSE TE NIJMEGEN Van de 12.463 deelnemers, die op 24 juli aan de start van de internationale vierdaagse afstandsmarsen van de NBVLO zullen verschijnen, welke tot en met 27 juli wordt gehouden, hebben 1315 wandelaars ingeschreven voor de 55 km, 1617 voor de 50 km, 9179 voor de 40 km., en 352 voor de 30 km., welke dagelijks zuljen worden afgelegd. Het totaal aantal militairen bedraagt 6937, het aantal burgers 5526, van wie 1448 dames. Het aantal buitenlandse deel nemers bedraagt 1125. OLYMPISCHE SPELEN WESTDUITSE HOCKEYPLOEG NAAR MELBOURNE De Westduitse hockeybond' en de Oost- duitse hockeybond zijn tot overeenstem ming gekomen om de Oost- en de West duitse olympische comité's te adviseren het Westduitse nationale hockeyteam naar Melbourne te zenden. ZEILEN DE WADDENZEE-RACE Zestien deelnemers zijn maandagmid dag bij helder weer en met goede wind te Harlingen gestart voor de jaarlijkse zeilrace van Harlingen naar Terschelling De race, die oorspronkelijk was vastgesteld voor vrijdag jl. moest op die dag door slechte weersomstandigheden worden uitgesteld. Het aantal deelnemers in deze klasse is niet zo groot als dat van vorig jaar en van de 23 ingeschreven bo ten ontbraken er op het ogenblik van de start nog zeven op het appèl. Met tussenpozen van 5 minuten startten tien deelnemers in de vrije klasse, met de „Swalker" van I. Boer (Amsterdam), als favoriet, gevolgd door vier schepen in de kleine en twee in de grote RORC- klasse. Bij eerstgenoemden bevond zich „Elizabeth" van C. Valk (Leeuwarden), die reeds enige malen winnaar van deze race werd en in de grote RORC-klasse, de ..Li" van dokter W. B. van der Meer (Grouw), die met zijn snelle scheepje nog enige minuten achterstand, als ge volg van een slechte start, moest inlopen. Hedenmiddag om 4 uur werd voor de retourtocht vanaf Terschelling gestart. De plannen voor een nieuw Europees atletiekcriterium. waarvoor de eerste voorstellen op het kalendercongres van de IAAF te Frankfort zijn besproken, nemen steeds vastere vormen aan. Het betreft een zeslandenwedstrijd voor he ren. dat te beginnen met 1957 om de twee jaar zal worden gehouden en waar bij elk land wisselend als organisator optreedt. Deze zes landen, te weten Duitsland, Frankrijk, België, Nederland, Zwitserland en Italië, zijn gebonden hun sterkst mogelijke ploeg af te vaardigen naar deze wedstrijd, welke het volledige olympische programma bevat. Op alle nummers mag slechts één atleet per land uitkomen, met uitzondering van de ma rathon, waarop 3 atleten mogen starten en de tienkamp, waaraan 2 atleten per land mogen deelnemen. Alle zes landen hebben officieel hun instemming met dit plan gegeven en voorlopig zijn als data voor de eerste ontmoeting vastgesteld zaterdag 27 en zondag 28 juli 1957. Aan België valt de eer te beurt deze wedstrijden voor de eerste maal te mogen organiseren. Zij zullen worden gehouden in het Heysel- stadion te Brussel. Het definitieve reglement voor dit cri terium zal ofwel tijdens de olympische spelen te Melbourne ofwel op het inter nationale kalendercongres in januari 1957 te Londen worden samengesteld. Reeds gedurende geruime tijd heeft de marathon-kampioen Janus van der Zan- de uit Halsteren ernstig last van een beenblessure, waardoor hij aan verschei dene wedstrijden niet heeft kunnen deel nemen en zijn prestaties in de wedstrij den, waarin hij nog is uitgekomen, be neden de maat bleven. Deze blessure is thans echter zo goed als hersteld. Alvorens weer aan zijn training te be ginnen heeft Van der Zande, die ook reeds enige tijd een druk op de borst voelde, zich laten onderzoeken. Het eer ste onderzoek is verricht door dokter Martini uit Den Haag, terwijl hij ver volgens door een longspecialist is onder zocht waarbij een aandoening van een der longen werd geconstateerd. Op ad vies van deze specialist heeft Janus van der Zande voorlopig 3 weken volkomen rust genomen. Wellicht zal operatief in gegrepen moeten worden. Naar men ons verzekerde behoeft dit echter nog niet het einde van de mooie sportcarrière van deze lange afstandloper te betekenen. Een definitief uitsluitsel kon hierom trent echter nog niet gegeven worden. PAARDENSPORT Twee Hongaarse jockeys en een stal knecht zijn na afloop van in Wenen ge houden races niet met hun collega's naar Boedapest teruggekeerd. Men neemt aan, dat zij politiek asyl aan de Oostenrijkse autoriteiten zullen vragen Ouderwetse zeilschepen in strijd op de zee In de Torbaai in het Engelse graaf- ten uit 11 landen deelgenomen. Deze foto schap Devon is de grote zee-zellbootrace werd vlak na de start genomen. De boot naar Lissabon begonnen. Aan deze spec- op de voorgrond behoort tot de Noorse taculaire wedstrijd wordt met 22 seilbo-1 deelnemers.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8