Koningin Juliana bij Mozart h&rdenlciiig Dr Drees zendt ontwerp van 'n regeringsprogram Er zijn 450 ondernemingsraden, er moesten er 4500 zijn Weinig nieuws op Haarlemse keuring ,Geen maximumsnelheid van 20 km voor bromfietsen" Haagse gemeentebestuur heeft oog voor belang van olieboring Mag arts bij zijn eigen familie declareren DINSDAG 10 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Kabinetsformatie Morgen overleg met de fractieleiders De kabinetsformateur, dr. Drees, heeft gistermorgen aan de vijf frac- tie-voorzitte.s de heren Burger (p.v. d.a.), gomme (k.v.p.), Zijlstra (a.r.), Oud (v.v.d.) en Tilanus (c.h.) zijn ontwerp-regeringsprogram toege zonden, alsmede een financiële nota van het departement van Financiën waarin de gegevens zijn vermeld over de begrotingspositie. Het is de bedoeling dat de forma teur woensdag a.s. met de vijf fractie voorzitters een oriënterende bespre king over het ontwerpprogram en de financiële nota zal voeren. In politieke kringen verwacht men dat eerst na een beoordeling van de begrotingspositie- kan worden be paald welke 'maatregelen voor d< komende regeringsperiode kunnen en moeten worden genomen. Algemeen verwacht men voor 1957 een groot tekort op de rijksbegroting en ook de kaspositie van het rijk moet zorgen baren. Voor het toekom stige kabinet zal men tussen twee we gen moeten kiezen: óf bezuinigen óf belastingverhoging ten einde de op komende inflatie tegen te gaan. Wensen. Bij deze kabinetsformatie zal voorts moeten worden nagegaan aan welke wensen de voorrang zal moeten wor den verleend. Elk departement heeft zo zijn verlangens. De wensen van het departement van Oorlog en Marine zijn reeds bekend en men mag aanne men dat ook het departement van Verkeer en Waterstaat ten aanzien van het Deltaplan en de wegenbouw in de komende periode voor hogere uitgaven komt te staan. Zo is bet ook met het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en met het departement van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Dijk om Oost-Flevoland wordt vandaag gesloten Vanmiddag, tussen twaalf en twee uur zal bij Elburg het laatste gat in de dijk van Oostelijk-Flevoland wor den gedicht. Tot twaalf uur krijgen de vissers nog gelegenheid door een kleine doorvaart in het gat zee te kie zen. Na de dichting zal er voor de vis sers een overslag worden gemaakt, opdat zij him vangsten langs een kor tere weg naar de visafslag kunnen brengen. Voor hoe lang deze overslag zal kunnen worden gebezigd is niet te zeggen. De tegemoetkoming spaart de Elburger vissers een tocht van plusminus 50 kilometer uit en thuis. De sluiting zal worden uitgevoerd door de profielzuiger „Zuid-Holland", een zeer grote keileemkraan en twee draglines, waarvan een het dijkli- chaam profileert. De 12 meter brede keileemkraan blijft buitendijks, om dat zij niet door de sluizen kan en straks door het sluitgat bij Lelystad uit de polder zal moeten worden ge bracht. Mond- en klauwzeer dreigt uit België De toenemende biggensmokkelarij uit België heeft naar men aan neemt besmetting met mond- en klauwzeer naar Nederland overge bracht. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft daarom een vervoerverbod voor var kens met een levend gewicht tot zes tig kilogram, uit naar of binnen een grensstrook langs de Belgische grens afgekondigd in de Nederlandse Staatscourant van gisteren, 9 juli. Vervoer is alleen toegestaan, in dien daarvoor vergunning is verleend door of namens de districtsinspec teur v. d. veeartsenijkunidige dienst Een vergunning moet worden aange vraagd bij de plaatselijke bureau houder, binnen wiens rayon de aan vrager woonachtig is. Het verbod geldt ook niet voor varkens welke op een vergunning van de minister van Landbouw worden ingevoerd of door gevoerd. De grensstrook omvat geheel Zeeuws-Vlaanderen, alsmede de pro vincies Zeeland ten zuiden van de spoorlijn GoesBergen op Zoom; Noord-Brabant ten zuiden van de spoorweg GoesBergen op Zoom RosendaalBredaTilburgBoxtel EindhovenWeert en Limburg ten westen van de spoorlijn Eindhoven WeertRoermondSittardHeerlen, Simpelveld naar Aken. Zwitserland heeft de doorvoer van Belgisch vee naar Italië ook al ver boden wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer in België. Het Nederlandse vervoerverbod legt de bona fide handel geen belemmerin gen in de weg. VROUW MET BUL GESLAGEN. De Rotterdamse politie heeft de 43-jarige monteur C. J. V. aangehou den. Nadat hij vannacht was thuis gekomen heeft hij na een onenigheid zijn 42-jarige echtgenote met een handbijl geslagen. De vrouw liep een vleeswond en een hersenschudding op en moest in het St. Franciscus- gastihuis worden opgenomen. In het bijzonder moet hierbij echter gewezen worden op de nieuwe so ciale voorzieningen, die op het pro gram van de politieke partijen staan, bijv. de invoering van een algemene weduwen- en wezenverzekering en voor een algemene kinderbijslagver zekering. Men verwacht dat de frac tievoorzitters over de hoofdpunten van het ontwerp regeringsprogram nog overleg zullen plegen met hun fracties. De fracties hebben dan tevens ge legenheid hun speciale wensen ten aanzien van het regeringsprogram te bespreken zodat de fractievoorzitters deze in het overleg met de forma teur aan de orde kunnen stellen. Na afloop van de gisteren gehouden vergadering van de ministerraad, waarop 'n aantal lopende zaken werd besproken, heeft dr. Drees een onder houd gehad met de demissionaire minister van oorlog, ir. C. Staf. Dit gesprek, dat ongeveer een uur heeft geduurd, had betrekking op de for matie, aldus vernemen wij van de woordvoerder van de formateur. Van middag zal dr. Drees een onderhoud hebben met de demissionaire staats secretaris van marine, vice admiraal H. C. W. Moorman. Geen verhoogde radio-activiteit Buitenlandse persbureaus meldden de afgelopen week een verhoging van het gehalte radio-activiteit van de lucht in het gebied van de Noordzee en de Oostzee. Dr. J. A. Cohen, hoofd van het medisch-biologisch laboratorium van de rijksverdedigingsorganisatie te Rijswijk deelt echter mede, dat in ons land geen verhoging is aangetroffen. Omdat de radio-actieve stof, af komstig van kernsplijtingsreacties, zich sedert enkele jaren in de at mosfeer bevindt en van invloed kan zijn op de biologische processen in de natuur en vooral op de gezondheid van mens en dier, blijft het onderzoek er naar voortdurend onderwerp van nationale en internationale waak zaamheid. In ons land worden de metingen van radio-activiteit Op vier plaatsen gemeten, namelijk in De Bilt, Rijs wijk, Den Helder en Eindhoven. De Haagse wethouder van open bare werken heeft gistermiddag aan de gemeenteraad meegedeeld, dat de plannen tot ontmanteling van het oude Haagse stadhuis aan de Groen markt de verwijdering van het destijds tegen het oorspronkelijk aan gebouwde gedeelte reeds in studie zijn genomen. De verwezenlijking van deze plannen zal grotendeels afhan gen van de kosten, welke daarmee ge moeid zullen iijn. SER-COMMISSIE STELT VAST: Als Uw maag In lichter laaie raaki Tin Brandend Maaginnr geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk tabletje te smelten op Uw tong, of de brand bedaart en is volkomen ge blust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies, én de natuurlijke wijze waarop de blussende substantie 't overtollig maagzuur neutraliseert, zonder de verhoudingen te versto ren. Rennies geven uitkomst aan hon derdduizenden lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al. (Advertentie). De juryleden zullen maandag ook geen hoofdpijn van het keuren heo- ben gekregen. Want de aanvoer viel, de tijd van het jaar in aanmerking genomen ronduit tegen. Het was een keuring, waarop ranonkels de hoofd rol speelden. Zo zag men van dit artikel beste kwaliteit van A. J. Kappelhof, Zwaag. dijk. Van het uitvoerige sortiment noemen we de rode Barbaroux, de crème Mont Blanc, de rose Pink Per fection. de gele Graf Arenthal, Pdom- rose Beauty en een vaas gemengde pioenbloemige. Zeer mooie pioen- RAI BESTRIJDT ANWB-VOORSTEL: De commisie ondernemingsraden van de Sociaal Economische Raad heeft een onderzoek ingesteld naar de stand van zaken ten aanzien van de uitvoering van de wet op de on dernemingsraden. Uit verkregen ge gevens blijkt dat mag worden aange nomen dat er in het Nederlandse be drijfsleven ca. 4500 ondernemingen zijn waarin een ondernemingsraad behoort te worden ingesteld. Per 31 december 1955 bleken er 450 onder nemingsraden te bestaan, Dit is dus ca. tien procent. Geconstateerd mag worden dat in het algemeen zowel in werkgevers- als werknemerskring de bereidwil ligheid aanwezig is* om aan de tot- Onderwijzers-tekort Iets toegenomen Het aantal onvervulde vakatures bij het lager onderwijs blijkt in de periode van 16 januari tot 16 mei 1956 toegenomen te zijn van 301 tot 317 leerkrachten. Bij het uitgebreid la ger onderwijs zijn de onvervulde va katures in aantal gelijk gebleven (80). Het aantal onvervulde vakatures bij het lager onderwijs geeft van 1949 tot en met 1956 'het volgende beeld te zien: 1949 444, 1950 404, 1951: 361, 1952: 324, 1953: 310, 1954: 435, 1955 314 en 1956 391. Alle getallen zijn berekend per 16 januari. De botsing bij R'dam Doden geïdentificeerd Bij de botsing, die zondagavond op de IRijkswieg tussen Rotterdam en Den Haag plaatsvond, waarover wij gisteren een bericht plaatsten, zijn twee personen om het leven geko men. De 46-jarige scheepsinstallateur H. C. van Dijk uit Schiedam, die ter hoogte van de Rotterdamse Hofweg een wegafzetting negeerde en op het linker weggedeelte doorreed, kwam daar in botsing met een uit tegen overgestelde richting komende per sonenauto. De botsing was zo hevig, dat de wagen van de heer Van Dijk totaal vernield wend en zowel de bestuur der, als de 40-jarige mej. A. W. Ooy- kaas, eveneens uit Schiedam, op slag gedood werden. Een hond, die ook in de auto zat, werd zo zwaar gewond, dat een poli tieman het dier ter plaatse met een schot uit zijn lijden verloste. standkoming van ondernemingsraden de nodige medewerking te verlenen. Dit wettigd de verwachting dat het lopende jaar een verbetering in de situatie zal te zien geven. In „RAI", het officiële orgaan van de vereniging „De Rijwiel- en Auto mobiel-industrie", wordt met ver wondering afgevraagd wat de ANWB ertoe heeft gebracht een maximum snelheid van 20 k.m. voor bromfiet sen te bepleiten. „Het zal deze grote verkeersorganisatie toch wel bekend zijn, dat minister Algera na veelvul dig overleg en studie, tot de overtui ging is gekomen, dat de inmiddels gestelde grens van 40 km. per uur een redelijke moet worden geacht". Het orgaan meent, dat bij het spreken over de hoge snelheid moet worden gedacht aan snelheden als 50, 60 km. De argumentatie voor een maximale snelheid van 20 km. op grond van de ongevallenstatistiek lijkt het blad moeilijk houdbaar. Bij een dergelijke snelheid ont neemt men de bromfiets zijn functie van goedkoop gemotoriseerd voertuig voor brede lagen van de bevolking, en, voegt het blad er aan toe, met de huidige stand van de techniek voor ogen is het onzinnig te verwachten, dat de gebruiker ook op de veelal stille trajecten en dito uren zijn snel heid zal gaan beperken tot die van Bij K.B. van 3 januari 1955 werd bij kwam aan het licht, dat de N.A.M. aan de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij concessie verleend voor de ontginning van bitumina (waar toe aardolie behoort) in een gebied van ongeveer 16.650 ha, waarbinnnen o.m. het westelijke en zuidwestelijke gedeelte van de gemeente 's-Graven- hage zijn gelegen. Inmiddels heeft genoemde vennootschap uitbreiding van de concessie tot het gedeelte grondgebied van de provincie Zuid- Holland aangevraagd. De termijn voor het indienen van bezwaren tegen deze concessie-aan vrage loopt af op 24 augustus 1956. B. en W. van 's-Gravenhage zullen de raad tijdig een beslissing vragen omtrent het al of niet indienen van bezwaren, doch hebben thans reeds kenbaar gemaakt, van oordeel te zijn, dat exploitatie door -de N.A.M. van tot het Haagse waterwingebied be horende terreinen onaanvaardbaar moet worden geacht omdat de kwaliteit van het water niet in de waagschaal mag worden gesteld en dat uiteraard ook de woningbouw en de recreatie bij uitbreiding van het oliewingebïed in ernstige mate in het gedrang zullen kunnen komen. Begrip getoond. De N.A.M. had nu verzocht, grond naby de Hofzichtlaan en grond nabij de Bezuidenhoutseweg te mogen hu ren. B. en W. hadden in beginsel hiertegen bezwaar, mede omdat op het in „Mariahoeve" gelegen terrein rond 130 woningen zijn geprojec teerd. Daarnaast hadden zij echter overwogen, dat gezien de voor ons land ongetwijfeld gewichtige econo mische belangen aan enigerlei me dewerking aan de uitvoering van op het arbeidsterrein van de N.A.M. lig gende werkzaamheden niet zal zyn te ontkomen. Daarom stelden zij de raad voor, bedoelde terreinen aan de N.A.M. te verhuren, waarbij echter tot uitdrukking werd gebracht, dat het hier slechts een incidentele me dewerking betreft, welke los staat van de gedragslijn, welke door de gemeente zal worden gevolgd met be trekking tot de in de aanhef bedoel de concessie-aanvrage. Voorstel aanvaard. Dit voorstel werd gisteren door de gemeenteraad na een vrij langdurige gedachtenwisseling aanvaard. Daar- De vraag of het voor een specia list oorbaar is om, na zijn moeder ge neeskundig te hebben behandeld, een rekening voor haar uit te schrijven, is tijdens het debat in de jaarverga dering van de Mij. „Geneeskunst" ter sprake gekomen. Het betrof het geval van een arts, die zijn moeder bij de verzekeringsmaatschappij de rekening had doen presenteren, met het gevolg, dat de medisch adviseur van die maatschappij bezwaren in diende bij een afdelingsraad en later bij de Raad van Beroep van de art senorganisatie. De Raad van Beroep achtte de behandeling laakbaar en overwoog, dat de verzekering hier niet was gebruikt voor risicodekking van de verzekerde (de moeder van de arts), maar om deze specialist een financieel voordeel te verschaffen. De afgevaardigde van het district Arnhem nam het in de vergadering voor deze specialist op. Hij zei: „Het is een onjuist standpunt om deze arts wegens zijn medisch-ethisch ge drag af te kraken." Een woordvoerder van de Raad van Beroep zette uiteen, dat het een soort van proefproces was geweest, waarbij het er niet om gaat of de daad van de arts juridisch aanvecht baar zou zijn geweest. De verzeke ringsmaatschappij zal in ieder geval de rekening moeten betalen. Het ging in deze zaak slechts om de vraag of de handeling als oorbaar kon worden beschouwd. Spr. stelde tegenover het gedrag van de specialist de opvatting van een arts, die de dochter van een vriend had geopereerd en geen geld wilde toucheren, of het meisje nu verzekerd was of niet. De voorzitter van de Mij. „Genees kunst" besloot het debat met de me dedeling, dat het indienen van een rekening bij verzekerde familieleden een onderwerp vormt, dat nog zeer veel bestudering door het hoofdbe stuur waard is. (TeL) op grond van de Mijnwet van 1810 grond zou kunnen afdwingen en dat in dit geval de gemeente voor de gronden veel minder huur zou ont vangen dan thans. De wethouder van de wederopbouw, ir. van Lissa Nessel, wees er op, dat de 130 woningen, wel ke zullen moeten worden opgeof ferd, aan de grens van „Mariahoeve" waren geprojecteerd en dat het be zwaar veel groter zou zijn geweest, wanneer het woningen in het midden van het uitbreidingsplan had betrof fen. De boorwerkzaamheden, waar mee lawaai gepaard zal gaan, zullen overigens al lang afgelopen zijn, eer er in „Mariahoeve" woningen zullen komen. De wethouder zegde tenslotte toe, dat al het mogelijke zal worden ge daan, om de nadelen voor de gemeen te tot een minimum terug te bren gen. Familie-verbond Voor het huwelijk van het echt paar M. Janssen-G. Kersten, dat a.s. zaterdag te Groesbeek gesloten wordt, zal ongetwijfeld wel de nodige be langstelling bestaan want het bruids paar zal bijgestaan worden door een tweetal bijzondere getuigen. De grootvader van de bruid de 94-jarige heer J. Eikhout en de grootvader van de bruidegom de 96-jarige heer D. Eikhout zullen mede hun handtekening in het regis ter zetten en wat de namen al doen bevroeden: de beide grootvaders zyn broers. een fors trappende wielrijder. De regeling van de afbetaling van de minister van Economische Zaken noemt RAI een gevaarlijk experi ment, waaraan de rijwiel- en automo bielindustrie wordt blootgesteld. In verband met de aanstaande be noeming van dr. Albering, secretaris van de KVP en directeur van het partijbureau van de KVP tot lid van de Tweede Kamer, welke benoeming een feit zal worden als over enkele maanden de beide Kamers zullen worden uitgebreid zal de leiding van het partijbureau een verandering on dergaan. En zal namelijk voor dit bureau een nieuwe directeur worden aangesteld, die alle organisatorische en administratieve taken op zich zal nemen en daaraan leiding zal geven. Het is de bedoeling, dat dr Albering, secretaris blijft maar dat zijn functie in verband met zijn Kamerlidmaat schap meer een politiek en advise rend karakter zal dragen. Kinderen aten giftig poeder IJlings naar ziekenhuis Drie jongens, die hebben gegeten van een geneesmiddel voor een paard, zijn in allerijl overgebracht naar een ziekenhuis in Gouda. Er waren ernstige vergiftigings verschijnselen bij hen waargenomen, waarvan de uiterlijke symptomen waren misselijkheid, flauw vallen en ijlen. De jongens hadden, met enkele an dere kinderen, rondgesnuffeld in de schuren van de landbouwer G. Ver doold te Ouderkerk aan de LJssel, waar ze een handje zouden helpen bij het hooien. Ze vonden het „paarde- middel", een poeder, dat diende om het dier van hoesten te genezen, in een doos. Normaal moet het poeder in een emmer water worden opge lost, maar de jongens aten er zo van. Eerst kleine beetjes, tussen duim en wijsvinger, later bij lepels tegelijk. De dokter, die er bij werd gehaald, informeerde ogenblikkelijk bij de vee arts naar de samenstelling van het poeder en liet drie jongens naar een ziekenhuis overbrengen. De andere kinderen, die maar weinig van het poeder hadden geproefd, hebben er tot dusver geen nadelige gevolgen van ondervonden. Een hefschroefvliegtuig is maan dag driemaal gedaald op de krater bodem van de werkende vulkaan de Ngauruhoe op Nieuw-Zeeland, waai de bemanning een op een telefoon gelijkend klein luisterapparaat heeft geïnstalleerd. Een kabel verbindt het apparaat met een waarnemingssta tion, waar een groep geleerden de toekomstige activiteit van de vulkaan zal bestuderen. bloemige rononkels liet A. Philippo Zn, Hillegom, zien. We vonden Korneforos, Vuurbaak, Yelle Queen, Brilliant Star en Edelweis stuk voor stuk juweeltjes. A. Twaalf hoven, Uit geest, liet naast de gele Graf Aren thal 'n soort van deze variëteit zien, die dieper geel is getint, o.i. wel 'n ver. betering. Van C. Bakker, Obdam, was er de fraaie rose ranonkel Rose Dream en de gele Goldfinch. Gladi olen waren er nog niet veel. Er stond een grote vaas Tosto van de Gebrs Vink, Noordwijk, die men buiten had gesneden. We staken over deze rode reus reeds vorige week de loftrom pet. Een buitengewoon mooi gevorm de gladiool van buiten toonde K. M., Noordwijk: Lulu. Lange sierlijk gebouwde tak met crème geel gevlek te bloemen. Daarnaast stond Micki, roserood het crème merk, ook van buiten gesneden. Een reus onder de reuzen is de rose Jenny Lind var* Blom Padding, Beverwijk. Een gladiool met een enorme staart en een warme rose kleur. Een vaas bloe men, die sterk de aandacht trok! Over Red Signal hebben we het in deze rubriek al vele malen gehad. Een uitstekende rode gladiool met een heldere, frisse tint en goed gebouw de tak, die ook als warenhuisgladi ool wel opgang zal maken. N. v. Ree wijk, Abbenes, stelde deze variëteit nu in beste kwalitiet ten toon. G. Hommes, Heiloo, bracht weer het mooie vroegbloeiende gladiooltje Jetty van Waveren, die ontstaan is uit een kruising van Colvillei met n gladiool. Daarnaast stelde men in pri ma kwaliteit zalm oranje April Beau ty ten toon. Een heel mooie gladiool met lange, best gebouwde tak. E. C. J. Wigeherst, Santpoort, besloot de gladiolenrij met Flaming Fire en Lilac Perfection. Twee gladiolen die er zijn mogen. Lilac Perfection heeft in deze tint zijn gelijke niet, terwijl de rode Flaming Fire zich door de vrij gedrongen stengel en mooie staart, zich goed leent voor de kas. Zware Eremurus Shelford-hybriden waren er weer van S. de Goede, Eist, terwijl Fred Slinger, Wedenes, liet zien dat men bij de leliecultuur voor merkwaardige gevallen komt te staan Zelfs bij ongeslachtelijk vermenigvul diging door middel van schubben! De heer Singer had nl. schubben van één leliebol genomen en deze uitge- plant. Nu de jongen bolletjes gingen bloeien, was er nóg een grote varia tie in kleur. Uit zaad van een „uit getekende" zaaddrager krèeg men uiteraard precies hetzelfde resultaat, terwijl de kweker uit Wedenes vier stengels van één bol liet zien, waar van er die het gevraagde smalle blad vertoonden en één het minder ge wenste brede blad. Ra.... ra.... Vredes-conferenties mislukken ook hier! Een 43-jarige Amsterdamse bank werker, die bij een 36-jarige Amster damse monteur in de kost was en sinds enige tijd herrie met heim had, besloot zaterdag aan alle onmin een einde te maken en omdat de vrouw van de monteur de oorzaak van alle ongenoegen was, nodigde de bank werker de monteur uit voor een mo tortochtje naar het „Franse kamp" te Hilversum, waar in de pure natuur ook hun geest gezuiverd zou kunnen worden. De natuur schijnt echter rond Hil versum niet zo erg puur te zijn, warrt de vredes-conferentie bereikte al vrij spoedig een dramatisch hoogtepunt en met een ijzeren staaf poogde de monteur ten einde raad zijn hospes een beter inzicht bij te brengen. Slechts de licnamelijLe toestand v?n zijn gastheer werd echter door Je ijzeren staaf veranderd en mot een verbrijzelde arm en enkele hoofd wonden ligt deze momenteel in een ziekenhuis. De krachtdadige bankwerker, die door te hulp gesnelde vakantiegan gers werd ingesloten, belandde bij de politie. Het gisteravond in de grote zaal van het Concertgebouw te Amster dam gegeven galaconcert ter gele genheid van de herdenking van de geboortedag van Wolfgang Amadeus Mozart, heeft bijzondere luister ge kregen door de aanwezigheid van H.M. de Koningin. Bij het betreden van het Concert gebouw werd Hare Majesteit verwel komd door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, en de burgemeester van Amsterdam, mr. Arm. J. d'Ailly. In de Julianafoyer was ter begroe ting aanwezig dr. A. Agstner, tijde lijk zaakgelastigde van Oostenrijk, wiens echtgenote Hare Majesteit bloemen aanbood. De zaal was geheel bezet met een feestelijk publiek, dat zich van zijn plaatsen verhief, toen de koningin om kwart over acht plaats nam op de middelste van de rij rood beklede zetels, voor het rijk met bloemen versierde podium. Op de daarachter volgende rij hadden enige ministers en andere hoge gasten plaats geno men, waarmede tevens onderstreept werd, dat dit concert werd gegeven op verzoek van de Nederlandse rege ring, die hiermee een bijdrage heeft willen leveren tot de internationale Mozart herdenking. Na het spelen van het Wilhelmus hief Eduard van Beinum de dirigeer stok en zette het concertgebouwor kest het eerste van de vier delen in uit de Posthoorn Serenade. Aan het eind van het concert werd dirigent en orkest een langdurige ovatie gebracht. Eduard van Beinum ontving een grote bos rode rozen en voorts waren een bloemstuk en een grote krans verdere uitingen van dank voor deze Mozart herdenking. De koningin, wederom geflankeerd door minister Cals en burgemeester d'Ailly verliet daarop met haar ge volg. de zaal. Buiten stonden velen op deze mooie zomeravond het af en aanrijden der hofauto's gade te slaan. Het concertgebouw beleefde gisteravond tevens nog een an der herdenkingsconcert. In de kleine zaal werd als onderdeel van het Holland Festival her dacht, dat Robert Schumann honderd jaar geleden is gestor ven. Bij de foto: in de Juliana-foyer van het Concertgebouw werd H.M. de Koningin bij haar aankomst bloe men aangeboden door mevr. Agstner, echtgenote van de tijdelijke zaakge lastigde van Oostenrijk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6