Rapid versloeg NAC kansloos, zodat beslissingswedstrijd nodig is star Ameriki American NOAD promoveert naar ere divisie Pellenaars was erg boos op de buitenlanders De Braassem '56 begon met teveel en eindigde met te weinig wind op het IJsselmeer MAANDAG 9 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Rohda werd te Leiden landskampioen Rhoda heeft zondagmiddag te Leiden een korfbalwedstrijd tegen het Zui den gespeeld en deze met 85 ge wonnen; dit betekende voor de Roh- daploeg het kampioenschap van Ne derland. We zien hier een der aanval len van Rohda, die in een doelpunt resulteerden. 's-GRAVENZANDE—LISSE 4—1. De laatste wedstrijd van de promo- tiecompetitie tussen de leiders en lij ders is in een flinke nederlaag van het pas gepromoveerde Lisse geëin digd. Lisse, dat met een invaller ver scheen, linksbuiten v. d. Voort was vervangen door v. Leeuwen, was dit maal niet opgewassen tegen het snel le en doortastende spel van 's-Gra- venzande. De thuisclub zette al direct na het begin een flink offensief in en hoewel zij het nadeel van de sterke wind hadden waren zij toch het meest in de aanval. Het spel van Lisse was onsamenhangend en van de voorhoede ging niet veel kracht uit. Na een kwartier wist de linksbui ten van de thuisclub met een goed gericht schot doelman Baak te pas seren. Tien minuten voor de rust kwam de gelijkmaker, toen Joop v. Kesteren met een schuin sohot de doelman van de thuisclub kansloos sloeg (11). Het leek na de hervatting, dat 's-Gravenzande, hoewel geheel uitge sloten voor promotie, nog een kans had, daar de gehele ploeg zich geheel en al gaf en fel op winst streed. Al spoedig kreeg 's-Gravenzande we gens hands van v. d. Poel een pe nalty, welke onhoudbaar ingeschoten werd (21). De linksbuiten van 's-Gravenzande, die een subliem partijtje voetbal ver toonde, wist zich daarop handig vrij te spelen, waarna deze speler weinig moeite had om de uitgelopen Lisse- doelman ten derden male het nakij ken te geven (31). Lisse was hierna een geslagen elftal. De thuisclub be hield het hoge tempo en drong Lisse geruime tijd op eigen helft en toen een kwartier voor het einde de links binnen het vierde doelpunt voor 's-Gravenzande scoorde was er van verdere tegenstand geen sprake meer (4—1). NAC heeft in het gemeentelijk sportpark van Kaalheide zijn plan niet kunnen verwezenlijken om landskampioen te worden. De Bre- dasche ploeg kreeg tegen Rapid J.C. geen schijn van kans en moest zich een 51 nederlaag laten welgeval len. Door deze overwinning van Rapid zijn beide clubs in de competitie om het kampioenschap van Nederland betaald voetbal gelijk gekomen. Aanstaande zaterdag 14 juli zal de beslissingswedstrijd tussen* Rapid JC en NAC op het stadon „de Vliert" te Den Bosch om 19.00 uur worden gespeeld. Elinkwijk won tenslotte met 53 van Sparta. Vooral het goedé spel van Elinkwijk in de tweede helft, van de wedstrijd is oorzaak geweest van de verdiende overwinning van de Utrechters. De voorhoede van de gastheren was bijzonder op dreef en passeerde niet minder dan vijfmaal keeper van Dijk. De stand is nu: Rapid J.C. 6 N.A.C. 6 Elinkwijk 6 Sparta 6 8 13— 7 8 13—11 5 12—14 3 7—13 Bij de wedstrijden voor de promo tiecompetitie naar de ere-divisie won In het bos van Les Essarts, waar renners, ploegleiders en ft mecaniciens het zich in de koele i|; schaduw gemakkelijk maakten in de tijd tussen de rit tegen het horloge en de start voor de ft étappe naar Caen, stond een ft sombere Kees Pellenaars. De 8 „Pel" kijkt altijd somber als er iets niet naar zijn zin gaat. „Nu verwijt men mij, dat ik geen initiatief toon, dat ik niet zorg, dat er bij elke ontsnappings poging mannen van mij bijzijn. Binda begrijpt er ook niets van. De Italiaan past mijn taktiek van vorige jaren toe, althans dat probeert hij, maar de Neder landse ploeg blijft stilletjes in zijn hoekje, komt er niet uit, laat zich niet zien. Waar is de strijdlust gebleven? vragen de buitenlanders mij. Maar ze ver geten dan, dat ik met een stel jongeren zit. Met debutanten, die nog alles moeten leren, dat ik Jan Nolten in de gaten moet houden, opdat hij een verstan dige koers blijft rijden, dat ik op Wout Wagtmans moet letten, die springt om weg te komen. Laten de anderen hun krachten maar aanspreken. Onze beurt komt wel! Ik moet ook niet al leen aan deze tour denken, maar vooral aan de toekomst. Maar vanmiddag", zo besloot Pelle naars, „zal er gewerkt worden, dat weten de jongens...." GVAV met 51 van Noad en RCH met 32 van KFC. Noad promo veert naar de ere-divisie. De stand luidt hier: Noad 1 10 14— 9 2 6 16— 7 3 5 9—13 3 5 6—11 4 2 4—9 GVAV 5 3 KFC 6 2 RCH 6 2 Hermes-DVS 5 1 Voor de competitie om hét kam pioenschap van Nederland amateurs is de wedstrijd HengeloVlissingen gespeeld. Vlissingen won met 21. De stand in deze kampioenscompe titie luidt: RFC 3 2 0 1 4 9—6 Hengelo 3 2 0 1 4 54 Vlissingen 4 1 0 3 2 7dl HOLLANDIA—LUGDUNUM 4—2. Vóór de wedstrijd een aanvang nam, overhandigde aanvoerder Verhoeven aan de Hollandia-aanvoerder een foto- lijst van het Lugdunum-elftal, welke door de aanvoerder van Hollandia Groot in dank werd aanvaard. Na eerst wat veldverkennen ging Lugdunuim tot de eerste gevaarlijke aanval over, doch deze werd afgesla gen. Direct daarop nam Hollandia het initiatief over en een gevaarlijke hoge voorzet van De Jager belandde in de doelmond, maar Hoekstra wis prachtig op de lijn te redden. In de 15e minuut nam Hollandia de leiding. Na een mooie voorzet van v. d. Berg, schoot midvoor Bos in. Planjer liet de inge schoten bal vallen en De Jager 'be nutte deze gelboden kans (10). Uit een corner, voorgegeven door Groot, raakte Blom de bal nog net aan, deze veranderde van richting en v. d. Berg ving hem op en loste een hard schot langs Planjer (2—9). Zelfs wist de tbuisklub nog voor de rust het derde doelpunt te scoren. Na een snelle aan val van rechtsbuiten v. d. Berg en midvoor Bos, omspeelde deze laatste de achterhoede en kwam in moeilijke schietpositie voor doel, maar hij wist beheerst in te schieten (3O). Na de hervatting kwamen de rood- witten fel opzetten het geluk was niet aan hun zijde, want tweemaal werd een mooi schot gekeerd door de zij paal. Hierna begon er wat meer teke ning te komen in de aanvallen van Lugdunum. Deze werden feller en na 8 minuten kwam de verdiende tegen- goal. Uit een vrije trap door Teeuwen genomen, kopte Verhoeven onhoud baar langs v. d. Kooij (31). Dat ook Hollandia goede schutters in haar ge lederen telt, kon men vaak zien. Tweemaal een ver schot van Bos be landde tegen de bovenlat van het doel, doch uit het tweede schot kon Planjer de bal net met zijn vingertop pen corner werken om een doelpunt te voorkomèn. De corner werd hoog voorgezet door Groot en de in deze wedstrijd zeer goed op dreef zijnde midvoor Bos wist met een prachtige kopbal de stand op 41 te brengen. Lugdunum vocht door en het ge lukte de groen-witten een kleine veldimeerderheid te krijgen en in de 33e minuut een doelpunt te forceren. Er werd in die periode in de achter hoede van Hollandia raar geschutterd, en Filippo die de bal kreeg strafte dit af met een fraai doelpunt (42). Unitas en Hollandia kwamen gis teren in de promotiewedstrijd voor de eerste klasse beide weer als over winnaars uit de strijd. Unitas won van Zeeburgia en Hollandia van Lugdunum, zodat deze week in de laatste wedstrijden de beslissing kan vallen. Unitas Hollandia Zeeburgia Lugdunum 5 3 5 3 5 2 5 0 1 17 9—6 1 1 7 14—14 1 2 5 10— 9 1 4 1 12—17 De strijd voor de promotie naar de 2e klasse is nog steeds niet ten ein de. Roodenburg blijkt inderdaad te laat ontwaakt te zijn, want nu werd voor de tweede maal in successie ge wonnen: 10 tegen Slikkerveer, ter wijl VDL en VIOS de punten deel den, zodat de stand hier is: VDL VIOS Roodenburg Slikkerveer 5 2 2 1 5 2 0 3 6 11—10 5 13—12 5 8—12 4 11— 9 Lisse, eenmaal gepromoveerd, deed het zaterdagavond kalmpjes aan en verloor met 41 van 's-Graven zande. De eindstand is hier geworden: Lisse 6 4 119 14— 9 GSV 6 3 2 1 8 14—11 Delft 6 2 0 4 4 9—10 's-Gravenz. 6 114 3 1320 DE UITSLAGEN. (Betaald). Om het kampioensohap van Neder land: Rapid JC—NAC 5—1; Elink wijkSparta 53. Promotie-competitie naar ere-di visie; GVAV—Noad 5—1; KFC—RCH 2—3. (Amateurs). Om het kampioenschap van Ne derland: HengeloVlissingen 12. Promotie naar le klasse: Unitas Zeeburgia 21; HollandiaLugdu num 4—2. Promotie naar 2e klasse: Rooden burgSlikkerveer 10; VDLVios 1—1. Promotie naar 3e klasse: GSV Delft 21,* 's-GravenzandeLisse 4—1. ROODENBURG—SLIKKERVEER Evenals vorige week behaalden onze stadgenoten een kostbare over winning, waardoor nu de tweede plaats met Vios wordt gedeeld. Het werd ook deze keer een span nend duel, waarin de thuisclub tech nisch de meerdere bleek, maar goede kansen niet werden benut. Slikker veer speelde met veel enthousiasme maar was niet doortastend genoeg ons de in prima vorm spelende Roo- denburg-achterhoede te passeren. Ondanks een Roodenburg-overwicht waren de schoten van Van Groenin gen en Ouwerkerk te slecht gericht om succes te behalen en bleef de stand voor rust dubbel blank. In de tweede helft begon Slikker veer met enkele ongevaarlijke aan vallen waarna de thuisclub langza merhand het initiatief in handen nam, maar nu de Slikkerveerkeeper in prima conditie vond. Eindelijk na 25 min. een prachtig opgezette aan val door Du Prie en na een goede voorzet knalde Van Groeningen on- ri|fnnou|i<- (Advertentie). Hofland zeilde weer in Regenboog en won zoals hij wilde We hebben er al eens meer op ge wezen, dat 't met de Braassem hollen of stilstaan is. Dat werd ditmaal op twee achtereenvolgende wedstrijdda gen bewaarheid. Zaterdag immers moest de openingswedstrijd van het rijk beladen zeilprogramma worden afgelast wegens een teveel aan wind, zondag kon men uiteindelijk niet ver der komen dan slechts één ronde van een normale wedstrijd en moest de middagwedstrend worden afgelast, om dat de meeste schepen van de och tendwedstrijd nog niet terug waren toen de tweede wedstrijd had moeten aanvangen. Men legde er zich zaterdagmiddag natuurlijk bij neer, hoewel er onoffi cieel wel wat gekankerd werd. Inder daad zat er, voor grote schepen toch wel een wedstrijd in, maar het wed- strijdcomité was begonne met een uur uitstel omdat men op afnemende wind hoopte, Daarna kwam er nog 'n strijdcomité was begonnen met een wat laat vonden om nog om 5 uur te gaan starten, de openingswedstrijd maar geheel af te gelasten. Terecht merkt de voorzitter, de heer C. Boekei, in zijn slotwoord bij de prijsuitreiking op, dat het bestuur zich niet verantwoord achtte de wed strijd in zijn geheel te laten doorgaan, want van de ruim 230 zeilers waren er nog maar enkele tientallen in staat geweest iets te bereiken, terwijl de overigen groot risico van averij of on gelukken in andere vorm zouden heb ben opgelopen. Men hoopte dus óp de zóndag om dat de wind dan in ieder geval wel minder zou zijn. Doch het werd een bijna even grote teleurstelling, aan gezien men nu met een bijna alge hele windstilte te kampen had. Aan vankelijk ging het nog wel, doch nau welijks waren de eerste scheepjes weg, of het werd een drijfpartij, die een oneindige nasleepj zou blijken te hebben. Het lag er dadelijk al dik bovenop, dat men slechts tot een en kele ronde van de baan zou komen, maar zelfs dat bleek voor enkele klassen nog te lang, zodat zij ergens op het meer werden opgevangen en gefinisht. Wat dat punt reeds gepas seerd was voer door naar de finish, doch toen om kwart over vier de prijsuitreiking begon, was de 16 m2 Streepklasse B nog niet gefinisht. En de deelnemers daarin waren te 10.15 gestart. Toch werden hier en daar enkele land, die ditmaal de hemlstok van aardige successen 'behald. Zo wist Hof land, dit ditmaal de helmstok van zijn Finnjol eens had verruild voor die van de Regenboog Toreadoor van C. Kist Koos de Jong voer met de Finnjol van Hofland op het IJs- selmeer met dit overigens weinig succesrijke schip glansrijk als eerste binnen te komen, tien minuten voor zijn naaste concurrent Sieverts en vóór alle andere schepen, zelfs die 25 mi nuten eerder waren gestart. Hofland had dit succes te danken aan het feit, dat hij een ruim deel van de baan van de Jachthaven Groenewold tot aan de boei te Roelofarendsveen zoveel mogelijk dicht bij de wal ge varen had, omdat een wallekant al tijd iets trekt. En hij had er nog suc ces mee ook. A. Gebuis, D. van der Hulst en J. C. van der Velde moesten zich met de volgende plaatsen tevre den stellen. In de Drakenklasse had de Leide- naar H. W. van der Steen de ma noeuvre van Hofland opgemerkt en hij paste ze eveneens met succes toe. Hij won de Drakenwedstrijd, waarin overigens de „groten van Kiel" ont braken, vóór Gerrit van Wijk, W. Klomp, die lange tijd de leiding had .gehad, dr. Bliolcman en mr. Nijbak- ker. De winnaars in de overige klassen waren: Flying Dutchmanklasse: 1. G. Lau- tenschütz 2. H. S. de Vries, 3. F. Laag- water, 4. S. G. Rodenhuis. 12 M2. Sharpies: 1. J. v. Staveren, 2. D. Hoekstra, 3. W. Hansen, 4. P. Lanser. Valkenklasse A: 1. B. Balder, 2. P. C. Eveleens, 3. Th. van Helvert, 4. H. v. d. Zwaan, 5. J. C. van Tienho ven. Vrijheidsklasse: 1. P. H. Frech, 2. P. Visser, 3. J. Tepe, 4. H. Korswagen, 5. H. Prins. 16 M2. Streepklasse: 1. J. Bol, 2. J. Blonk, 3. J. Botterweg, 4. P. Muusse. Pampusklasse: 1. G. Biesot Jr., 2. H. de Ruijter, 3. J. Butzelaar, 4. J. Greevelink. Olympiajollenklasse: 1. Hans Wil- lems, 2. Sjirk Haaksma, 3. J. Tak, 4. J. J. Huurman, 5. H. J. de Jong. 12 Voetsjollenklasse A: 1. mej. H. F. Hageman, 2. mej. H. Krebbers, 3. A. W. Reyers, 4. J. H. van Weel, 5. R. Steensma. Idem B: 1. E. J. Haverkori—-van Rijsewijk, 2. E. Rouffaer, 3. Frits v. Hoeken, 4. M. J. Jonker, 5. J. Bouw man. Jeugdklasse: 1. R. W. Bossink, 2. Guus Nater, 3. C. van Schie, 4. Rudy Bakker, 5. J. C. de Winkel. Sternklasse: 1. G. J. Moorrees, 2. B. Smeenk. Na afloop sprak de voorziter, de heer C. Boekei, een woord van dank voor de sportiviteit der zeilers, die de lange wedstrijd hadden uitgezeild, waarna burgemeester Kolfschoten, ere-voorzitter, de prijzen uitreikte. Zaterdag en zondag zijn de selec tiewedstrijden op het IJsselmeer in de Sharpie- en Finnjollenklasse be ëindigd. Zaterdag stond er een harde wind, waardoor in de Finnjollen slechts twee scheepjes de finish bereikten. Zondag daarentegen ontaardde de wedstrijd in een drijfpartij. Zoals be kend waren de wedstrijden in de Sharpieklasse een directe selectie voor de eventuele uitzending naar de olympische spelen, terwijl in de Finn, jollenklasse deze ontmoeting als vóór selectie golden. Binnenkort zullen de resultaten in een bestuursvergade ring van de K.V.N.W.V. besproken v/orden. De uitslagen luiden: Sharpieklasse: Zaterdag: 1. Jac. Kraan; 2. Bart Kraan; 3. Verhagen; 4. Oerlemans. Zondag: Eerste wedstrijd: 1. Oer- lemane; 2. Jac. Kraan; 3. Bart Kraan; 4. van Wijk; 5. Guldenmond; 6. Ver hagen. Tweede wedstrijd: 1. Jac. Kraan; 2. Guldenmond; 3. Bart Kraan; 4. van Wijk; 5. Verhagen. In het totaal- klassement in deze klasse bezet vol gens de olympische puntentelling Jac. Kraan de eerste plaats, gevolgd door Bart Kraan. Finnjollen: Zaterdag: 1. Bob Mar kus; 2. Maarse; Zondag: Eerste wedstrijd: 1. Lesa- WATERPOLO. M1Ls, LZCDKR 2—3. Door vele schoten tegen lat en pa len en prachtig doelverdedigen van J. Heek ontging de thuisclub een verdiend gelijk spel. Bij de eerste aanval vloog een hard schot van D. Timmermans tegen de staander en na een gelijk opgaande strijd maakte DKR 01. Opnieuw komt LZC sterk opzetten en nu wordt het harde schot van Timmer mans fraai gestopt, echter haalt de DKR-keeper de bal door eigen doel cn is de stand gelijk (11). Ook in de tweede helft gaat het spel van doel tot doel met de beste kansen voor de thuisclub, totdat DK R opnieuw de leiding neemt (12). Wanneer den de midachter van LZC het water moet varlaten stopt Heek de strafworp subliem. Toch maakt D KR 13. LZC zet alles op de aanval en nu kan D. Timmermans eindelijk de achterstand verkleinen (23). DVZ IV—LWV I 1—6. Na het uitzwemmen gaf C. v. d. Wilk zijn club de leiding (61). Na veel pechschoten vergrootte Piet Dool ten slotte de voorsprong (02). Een fout in de Leidse achterhoede werd met een goed doelpunt afge straft (1—2). Na de rust was LWV veel sterker. J. v. d. Hulst zorgde spoedig voor 1 3, direckt gevolgd door een op- zwembal van C. v. d. Wilk (14). Als door een LWV-speler naar de kant gaat weet C. v. d. Wilk toch de stand op 15 te brengen. Met een fraaie doorslagbal van J. v. d. Hulst j komt het einde met 16. Verder I werd nog gespeeld LWV IIVitesse III: 4—1. KANOSPORT NEDERLAND—BELGIë 53—40. De in de Amstel te A'dam gehou den kanowedstrijd tussen Nederland en België is door de Nederlanders ge wonnen met 53 tegen 40 punten. AUTOMOBILISME DAMESRIT K.N.A.C. Vijftig damesequipes traden zater dagmorgen aan bij Hotel Den Treek, gelegen in de Leusderbossen, om deel te nemen aan de jaarlijkse rit, die de K.N.A.C. voor haar damesleden uit schrijft. Het ochtendparcours leverde een saldo van veertien damesequipes, die zonder een enkele strafpunt, na twee uur of daarbinnen, op het punt van uitgang terugkwamen, waaronder de houdster van de wisselbeker, mevr. Van der Heyden-Ras (Wassenaar), die ditmaal een equipe had gevormd met mevrouw B. Henderson-Knipers (Rotterdam). De uitslag van deze dertiende KNAC-damesrit, die onder zeer gun stige weersomstandigheden en in bij zonder opgewekte stemming werd verreden, luidde: 1. mevrouw M. G. IJkel-Visser (Egmond aan den Hoef) en mej. A. H. Hofland (Amsterdam); 2. en 3. ex-aequo: mevr. E. van der Heyden-Ras (Wassenaar)mevr. B. Henderson-Kuipers (Rotterdam) en mevr. G. G. Hartog (Loosdrecht) mevr. I. G. G. de Fouw-Niekerk (Oegstgeest). CRICKET LCC—GROEN GEEL De wedstrijd LCCGroen Geel, voor de tweede klasse C van de com petitie van de N.C.B. is gewonnen door LCC met 23 runs. LOC sloot op 108 voor 4; Groen Geel was all out voor 85. AJAX (L.)—ROOD EN WIT De wedstrijd Ajax (L.)Rood en Wit voor de tweede klasse E van de competitie van de N.B.C. is gewonnen door Rood en Wit met 48 runs. Ajax (L.) scoorde 62 runs; Rood en Wit 110. ge; 2. Maarse; 3. Markes; 4. Koop- mans. 1 Tweede wedstrijd: 1. Lesage; 2. Sleeswijk; 3. Markus; 4. Maarse. In de Finnjollenklasse is Bob Mar kus met grote voorsprong in het to taal klassement op de eerste plaats, geëindigd vóór Sleeswijk. Jtvin&e& J.tene ah atnazane houdbaar in 10. In de laatste 10 min. moest de Roodenburg-achter- hoede alle zeilen bijzetten om doel punten te voorkomen maar Polanen c.s. lieten zich niet verschalken en zo kwam het einde met een zwaar be vochte overwinning en wat meer zegt een kleine kans op promotie. NEDERLAND EN HET WERELD KAMPIOENSCHAP. Het bestuur van de Oostenrijkse voetbalbond is zaterdag in vergade ring bijeen geweest, om zioh te be raden over het voorstel van de KNVB de voor wedstrijd OostenrijkNeder land voor het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1956 op 12 september a.s. te Wenen te spelen. De Oostenrijkse bond had reeds eerder H.K.H. prinses Irene op Rocket, gefo- het raam van de Amsterdamse sport - de 26e september voorgesteld en kon tografeerd tijdens het nemen van week op de sintelsbaan aan het niet met de nieuwe datum akkoord een hindernis gedurende de ruiter- Olympiaplein in de hoofdstad gaan. "-«-'Wani ^ie zaterdagmiddag in zijn gehouden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8